f Donderdag 24 October 1001 3 centiemen per nummer 36se Jaar 3617 )ES Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. VROUW DE GENEVER. Die zijn niet VERPAAPSCHT Belangrijke verklaring DE DENDERBODE it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onrte- eekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal Ier week de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes nden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving lgt met 31 December. De onkosten der kwilantiën door de Pont ont- ;en zijn ten laste van den schuldenaar n schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, alle Postkantoren des Lands Cuique ttuuin. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnisee tp H' bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. fteeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiteriijk tegen osb dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel® van dit blad. Aalst, 23 October 1901. EN d der machtigste mi<i<leleD om den i van het alcolisme te bevechten, ii voor te «tellen aan haar die het t door zijne gruwelen te lijden heeft, ouw, zoo teerder en tevens ook zoo itig.... Jonge meisjes, gij, de moc- van morgen, schuwt de dronkaards pest. n u zal het afbangen, wanneer gij wd zijt, uwen echtgenoot den huiae- haard boven de herberg te doen ezen. middelen daartoe te gebruiken zijn Dudig. it zien wy zeer dikwijls in de werk- iwoningen en zelfs bij sommige bur- Wanneer de man terugkeert van astig datelyks werk, de maagijdel en irig te huis eenige oogcnblikken rust nieten, bevindt hij zich by het bin- •eden zyner woning, in eene plaats alles vuil en slordig is. Op den mor- vloer liggen kleederen die moeten scben wordeD. De kinderen wen- zich in de vuilnis in plaats van lingen met rozige wangen,gelijken zij eraan kleine monsters, afxicbtelyk aanschouwen, hoewel eene wreef len «pons bun do bevalligheid der ieid of de aanminnigheid der kinds- zou kunnen teruggeven. Het avond- is niet gereed de huishoudster den tijd Diet gehad of heeft zy lereid, het is aangebrand en oneet- De man, walgend van zulk een awspel, en ecneu afkeer gevoelende zulke spys, zet de klak terug op het eo trekt naar den kroeg, om in de borreltjes alcool een schijnbeeld ;enot en vergetelheid te zoeken, dien, in plaats van het gewoonlijk el dat wy komen te «chetsen, de bij zijue terugkomst in eone zuivere s binnentreedt cu zijne vrouw zinde [ekleed vindt zal aanstonds dit wel- oden op hem den besten indruk ma Hy zal sm; kelijk en met geluk zijn rig avondmaal nemeü dat de vrouw zorg bereid heeft en zijn eenig genoe- zal xijn te spelen met zyne lieve en ode kinderen, welke bij de waDgen mogen kussen zonder vree* zijne lip te bevuilen. ie man zal al het genoegen smaken den huiselijken haard, en wees ver- rd dat hij zelden naar do herberg zal Om die reden ook zal er welstand schen ten zijnent. I> E ZOOM naar het Engelsch. 43"" vervolg. ar dikke, ronde vorm was weggesmolten, vingers waren bloedeloos Mary zon niet erkend hebben, zoo zij haar in an- omstandigheden ontmoet had. Eene oude aw pasto haar op zij stond op toen Mary nenkwam, in de meening dat het eene de dame was, welke de zieke vrouw kwam Deken. lary ging nevens het bed zitten en wenkte rade dat zjj kon heengaan toen sloeg zij ■luier terug, welken haar gelaat bedekte wachtte het ontwaken der zieke af. leeds tweemaal had Mary do kaars gesno- om licht genoeg te hebben ten einde het ledenboek te kunnen lezen, dat zij opgeno- q had, toen de lijderes ontwaakte. - Hoe vriendelijk vau u, mevrouw 1 sprak g<li iuw Chopper en waar is de jonge juffer? jue oogeu worden met den dag zwakker. Ik ben het.... Mary. - Ah zoo, Mary, Goddank 1 Ik meende it dat het de vriendelijke dame was, welke Hoe dikwijls hebben wij niet uit den mond der vrouwen, op onbcwimptl ie wijze,deze woorden hooren komen Ah die daar, wat heeft ze toch kans, hoe mag zij het toch aan boord leggen om haren man te huis te houden Eu meest altijd, indien gy bij die kwaadspreekters den voet zet, zult gij haar huis ontvluchten als een onrein kot. Daar vlucht de man weg en huist liever in .Ie herberg, hier is hij op zyu gemak te huis. Bij die daar integendeel, veraangenamen orde en netheid hare nedorige woning. Het beste middel om het alcolisme te bestrijden, is aan de vrouwen te leereu op welke manier zy hunne mannen kunnen te huis houden. De huishoudelijke scholen zijn bijna voldoende om bet vraagpunt op te lossen. In deze kostbare gestichten leert men de joDge meisjes op spaarzame en gezonde wyze een huishouden besturen, door de spijs te veranderen en die allyd gezoud en smakelijk te maken. Hoevele vrouwen hebben niet het min ste begrip van het bereiden der spijzen 1 de drommd de voeding is nogtaus een der grootste noodzakelijkheden van het leven. Het is juist daarom dat de mccsch van 's morgens tot 's avonds zwoegt om zijn loon te verdienen. En vele vrouwen schijnen dit dau ook te begrijpen. Gij, vrouwen, die uwe mannen aan do heiberg wilt ontrukken, waakt op uw huishouden eu op u zei ven. Wanneer zij des avonds vermoeid thuis komen, ont vangt hen met goede zorgeu eu een zoeten glimlach, in een huisje dat door uwe werkzaamheid rein geworden is dat de kinderen zich niet slordig voordoen, en dat de spijs gereed zij, gezond en smake lijk. Spreekt met uwe mannen over hun werk en over de gebeurtenissen van den daggeeft hun het dagblad stelt belang in datgene waarin zij zelf genoegen schep pen gaat soms wandeleu met hen en ontvangt goed de vrienden met de welken zy gaarne spreken. Het zal u min kosten die ten uwent te ontvangen dan dat uwe mannen die zouden gaan zoeken iu de hei berg. Aldus baudeleudc, zult gy uwen plicht doen gij zult vrij ziju vau ellende en wanhoop, deu gewoonlyken geesel der huishoudens waar do man de kroegen be zoekt. De vrouw alleen kan, door behendig heid cn onophoudelijke pogingen, den schrikkelijkou invloed van het alcolisme tegenhouden. Achterblijvers. 31 loteliügen hebben in de pioviucie Brabant verwaar loosd, zich by de inlijving aao te bieden. mij nog iederen dag komt bezoeken, eu mij voorleest eu helpt bidden. Myno lieve Mary, hoe blijde ben ik u te zien En hoe is het met u En hoe is het mot den armen Peter Heel goed, vrouw Chopper, toen ik laatst bericht van hem kreeg. Gij weet niet Mary, hoe blijde ik beu u hier te zien en dat gij er zoo goed uitziet. Als ik aan u denk, komt het mij voor dut ik een goed werk verricht, en ik hoop dat de goede God mij mijne zonden zal vergeven. Hij zal u belooneu, beste vrouw Chop per, snikte Mary ik zegde, u, Mary voor dat woord. En waar is Peter nu Hy werkt op Jen buiten om zijuen kost te verdienen arm maar gelukkig. Wel, Mary, het sal spoedig met mij ge daan zijn. De docter zegt mij, dat het in een oogenblik kan gedaun zijn, of dat ik het nog drie of vier dagen kan uithouden maar ik heb n laten komen om hier alles in orde te brengen. Er zijn maar twee personen op aarde, voor welke ik bezorgd beu, dat zyt gij en myu armen Peter, en ik beu voornemens u beiden alles na te laten wat ik bezit. Ik heb reeds een papier geteekeud, voor het geval dat gij niet zoudt kunnen komen, maar nu gij hier zijt wil ik u ui les vertellen wat ik verlang; maar geef mij eerst wat vau dien drank. Mary nam de medecynflesch, las het voor schrift, schonk een wijnglas vol en gaf het Bruxell-s, cceur et corveau heeft weer van zich doen spreken. Een gewel dige brand, welke verleden week uit geborsten is, en een prachtig gebouw, het Hotel Continental, in asch heeft gelegd, hoeft u.e Biussêlscho ketjes gelegenheid aegeven andermaal te tponen, welke ver fijnde opvoeding zij genoten hebben. Schandelijke tooneelen hadden plaats. Opdat men ons niet zou beschuldigen van overdrijving, zullen wij hier een uittrek sel mededeelen van een artikel der libe rale Chronique Vanwaar kwamen die akelige straat bengels, vraagt het blad, die bij elke ver- geefsche poging der pompiers huilden en een snijdend gefluit deden hooren Van waar kwam die naamlooze bandiet, die zich vermaakte met de buizen eener brandspuit bij middel vau messteken te doorkerven De hulp scheen al te traag te komen, en daaruit ontstond eene zekere teleur stelling. Doch, wanneGr het vuur, kracht dadig aaugevallen, begon te verminderen, heeft men kreten van spijt waargenomen. Op zeker oogenblik glinsterde een licht straal achter de ruiten eener kamer, die tot nog toe gespaard was gebleven. Een lange kreet van blijdschap, een luid Ah 1 steeg op, zooals het bouquet vau een vuurwerk. De pompiers echter, vastgeklampt aan eenen uitsprong vau het dak, hun leven twintigmaal ia gevaar stellende, hebben een waterstraal op dien gloed ge richt en de schoone vlam is uitge doofd. Dau heeft men gefloten, ja men heeft die helden uitgefl «ten, zooals men een straatkomediaut uitfluit die eeu too- net leffekt doet mislukken. Ik sprak niet vau de Marsellaise, die men gebruld heeft ouder den neus der soldaten eu agenten, die een weinig orde wilden brengen in do woeling. De linie troepen hebben zich overigens niet laten overrompelen. Morgen zal men spreken vau hunne brutaliteit en zal men de ongewettigde tusschenkomst van het leger betreuren. De Chroniquheeft juist geraden, 'sAn derdaags reeds, nadat die ongehoorde wildemansdaden van het Brusselsche ge peupel plaats grepen, kondigde LePeuple een geweldigen aanval af tegen de ge galonneerde onmenscheu terwijl het party trok voor de huilers, de fluiters, de ouluststokers, de straatheldon voor wie leedvermaak bel hoogste genot is. Die houding van Le Peuple toont ge noeg, welke de straatbengels zyn, die de Chronique veinst niet te kennen. Het zijn aan vrouw Chopper, welke het innam en toen voortging, terwyl zij een papier van ouder haar hoofdkussen uithaalde. Mary, hier is het papier, waarvan ik n iprak. Ik heb omfreut 700 pond sterling iu de bauk staan dit is alles wat ik in twee en twintig jaren bespaard heb, maar het is eer- lijk gewonnen. Men is mij misschien nog veel meer schuldig, maar ik wil niet dat dit wordt afgehaald. Arme zeelieden kunnen best hun geld gebruiken, en ik Beheld hun alles kwijt. Gij zult voor mijne begrafenis zorgen, Mary, en den armen Peter zeggen hoezeer ik hem liefhad, en al mijne rekening-boeken, met de goede en kwade schulden, laat ik hem na. Ik weet zeker dat hij zo gaarne zal hebben, want hij keut de geschiedenis van iedere rekening en hij zal ze overzien en aan mij denkeu. Het huisraad kunt gij verkoopen di ch de boot moet gij aau Willem geven hij is niet zeer eerlijk, maar hij heeft eeu groot huisgezin te onderhouden. Gij kunt doen wat ge wilt met alles wat hier is misschien zyn .uyne klee- ren goed voor zijue vrouw voor u *iju ze toch niet geschikt. Er ligt nog al veel geld in de bovenste schuifdaarmede kunt ge den dokter en de begrafenis betalen. Ik geloof dat •lit alles is, maur zeg toch aau den armen l'eter boe lief ik hem had. Arme jongen men hreft mij bedrogen en afgezet van dei. oogenblik dat hij weg was maar dat konu er niet op aaa. En nu, beste Mary, lees my de keurbenden hunner bondgenooten, de socialisten, die vroeger de voorwacht der liberale partij uitmaakten. Het zijn de helden der volksoploopen van 1899 de deftige botoogers, die, bij dn begrafenis van oud-minister Rogier, bij het huwelijk vau deu Prins d'Arenberg, in andere ge legenheden nog, zich zoo uitstekend onder scheiden door hunne gemeen- ea grofhe den het zijn eindelijk dezelfde schoeliën, die op 7 September iu de straten van Brussel vreedzame burgers te lijf gingen, mishandelden en kwetsten, en die om deze heldendaad, door de geuzengazetten geroemd en geprezen werden het zyn, in een woord, kweekelingen vau het onzijdig onderwijs, oud-voorvechters vau bet libe ralisme, en thans de warmste aanhangers der roode grondbeginselen. Zoudeu de autiklerikale bladen, die tegen de gezonde reden in, elke euveldaad op den buiten gepleegd, willen doen door gaan als een uitvloeisel van de verpaap- schiDg der buitengemeenten, ons thaDS niet willen uitleggen, waaraan het te wij ten is, dat de bevolking van Brussel, hart eu hersenen des lands zich zoo herhaaldelijk, en telkens op buitenge wone wijze, onderscheidt door hare domme harteloosheid en laffe ruwheid Zaterdag, ter gelegenheid eener voor dracht, gehouden in de Liberale Asso ciatie van Antwerpen, heeft M. Delvaux, voorzitter van die Associatie, eene ver klaring afgelegd, waarover zyu orgaan, le Matin, verslag doet als volgt Bij de opening der litting legt de voorzit ter, M. Delvaux, een belangrijke verklaring af, die tevens bezield is door de hoogste poli tieke wijsheid. Hij drukt er op, DAT HET LAND MET MINDER BELANG DAN OOIT de parle mentaire debatten over het legerontwerp volgt Vau een anderen kant LATEN DE HOOG STE AANHANGERS VAN DEN PERSOON LIJKEN DIENSTPLICHT DEZE ZAKKEN. Door hem verder te steunen, LAADT DE LIBERALE PARTIJ EENE ZWARE VRACHT IMPOPULARITEIT OP HARE SCHOUDERS. Wij willen natuurlijk ons ideaal niet opge ven, maar, gezien dezen staat van zaken, IS EENE GERESERVEERDE EN AFWACH TENDE HOUDING NOODZAKELIJK. Die verklaring brengt eeneu ergen stoot too aan den persoonlyken dienstplicht, hot oud stokpaardje onzer doctrinaire liberalen. Zoo oordeelt er ook Het Han delsblad over, dat zegt 't Is, in alle geval, de bekentenis, afgelegd door menschen die sedert 20 jaar tegen heug en meng den persoonlyken dienstplicht ver wat voor. Ik heb er zoo naar verlangd u aan mijn bed te zien zitten en voor my te hooren bidden Dat zal mij troosten en gelukkig maken. De arme Mary barstte in tranen los. Na eenige minuten bedaarde zij eeu weinig, viel op hare knieën naast het bed, opende het gebedenboek en vervulde den wee ach van vrouw Chopper. Eu terwijl zij vurig aau het bidden was. haperde hare stem vau tijd tot tyd, eu moest zij ophouden om de tranen af to droogen, welke baar het gezicht belem merden. Terwijl zy zoo bozig was, werd de deur zacht geopend, en eene dame met een meisje tusschen de veertien en vijftien jaar kwamen stil binnen. Mary bemerkte haar niet vóór zij nevens haar knielden. Zij eindigde het gebed, stond op en liet met eene buiging het bed vrij. Hoewel de dame haar niet herkende, zag Mary aanstonds dat het mevrouw Philips was met hare Emma want gelijk wij te voren hebben opgemerkt, had zij vroeger eenigeD tijd bjj mevrouw Philips gediend. En dit is dan zeker het meisje, naar welke gij zoo zeer verlangd hebt, vrouw- Chopper, vroeg mevrouw Philips. Ik sta er iu bet geheel niet over verwonderd, want gij ziet er uit als eeue geschikte gezellin in zulk een oogenblik. Ga zitten vervolgde mevrouw Philips, zich tot Mary wendend. En hoe ge- f oelt ge u vandaag, vrouw Chopper dedigen, dat het land er hoegenaamd niet wil van hooren. dat de voorstanders ervan eene groote impopulariteit op zich laden en dat de AntwerpBche liberalen tiet belachen, zich die op den hals te halen. Dat iB zoo klaar als kristalhelder water. Het eenig doel der liberalen is altijd ge weest, den persoonlijken dienstplicht te doen stemmen door een catholiek gouvernement, want het ministerie Frère-Orban wachtte zich wel hem in te voeren, toen het aan 't bewind was. De impopulariteit zou dan op de clerikalen zijn gevallen en die beste liberalen zouden ervan geprofiteerd hebben. Twintig jaar lang hebben zij van den per soonlijken dienstplicht een twistappel ge maakt in onze gelederen en het scheelde heel weinig of onze gekozenen dreven da onvoor zichtigheid zoo ver iets voor te stellen dat de liberalen, nu 't op punt van uitvoering komt, met een eerste klas begrafenis ad 'patres zen den. Deze bekentenis heeft nog eene andere verdienste, zegt het Fondsenblad. Zij bewijst duidelijk dat de zoogenaamde christene democraten die beweren den persoonlij kon dienstplicht to vragen uit naam van het volk, ofwel zichzelven ofwel anderen bedriegen, aangezien, volgens de verklaring vat: M. Delvaux. de liberalen deu persoonlyken dienstplicht laten zak ken, uit vrees zich, door het voorstaan vau die hervorming, eene zware vracht impopulariteit op de schouders te Wij vragen ons af vanwaar die impopu lariteit komen zou, indien het waar was, wat de christene democraten beweren, dat de bevolking den persoonlijken dienst plicht eischt en de plaatsvervanging als eene schreeuwendo onrechtveerdighsid beschouwt. Zooals M. Woette het zeer wel heeft doen opmerken, kan alleen onrechtvaar dig geheeten worden iets waa;door aan iemand schade wordt toegebracht. Nu, dal doet de plaatsvervanging niet. De mi. liciaan die zich doet vervangen schaadt niemand. Het feit dat hij in zyne vervan ging kan voorzieu, terwyl anderen dat Diet kunnen, is niet onrechtvaardiger dan dat de eene mensch zich zekere voorwer pen van weelde kan aanschaffen, terwijl de andere zich met het streng noodzake lijke moet vergenoegen. Barnum eu het leger. Sedert Bar- num iu België is, volgen verscheidene stafofficieren, op bevel des Konings, die instelling, om het beurtelings oplichten en afbreken der tenten vau nabij gade te slaau, voor het nagaan van het vervoer, het inspannen van 12 en 14 peerden, ge leid door éénen persoon, zonder zweep. Het loopt ten einde, beste mevrouw maar ik ga nu tevreden weg, nu ik Mary ge zien hjd) en nieuws heb gehoord van mynen armen Peter nog niet lang geleden schreef hij aan Mary, vergeet toch vooral niet Peter voor mij te groeten. Emma Philips, welke nu reeds fiiok was opgeschoten, kwam by Mary staan en vroeg haar Was Peter de jongen niet, die vroeger bij vrouw Chopper woonde, en dien ik op weg ontmoette, toen hij voor het eerst te Grave- send k wam Ja, jufvrouw, antwoordde Mary. Hij kwam wel eens bij ons aan huis, en dikwijls bracht hij mij van school naar huis, ik kon nooit te weten komen wat er van hem geworden is, want hij was eensklaps verdwe nen, zonder ufscheid te nemen. llij was genoodzaakt weg te gaan, juf vrouw. Het was zijue schuld niet. Hij was een oprecht góede jongen, en is dit nog. Wel, groet hem dan voor mij, en zeg hem, dat ik nog dikwyls aan hem denk. Ik zal het doen, mejuffer Philips en hij zal zeer gelukkig zijn te vernemen, dat gy dit gezegd hebt. Hoe wist gij dat ik Philips heette Ha, ik denk dat vrouw Chopper het u vertelt heeft, voor wij hier waren, (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1901 | | pagina 1