Van tak op tak. Die arme sukkelaar, TWEE TIJGERINNEN, Groole Cirk Barnum Bailey. 't Is bepaald op 7 No vember aanstaande, dat de grootste cirk der wereld Barnum Bailey, hier te Aalst twee voor stellingen geven zal. De tenten zullen opgesla- gen worden in een meersch, Brusselschen Steenweg na bij 't Een Hol en, naar wij vernemen, zal den weg er heen 1 :idende des avonds goed verlicht worden. Tusschen de tenten zullen er twee waarlijk reusachtige zijn de eene 180 m. op 73 m. de andere 137 m. op 64. Men gaat binnen langs de tent waar de wilde dieren te zien zijn. In prachtige kooien ziet men overschoone leeuwen, tijgers, jakhalzen, zebras, enz., eene kooi met alle «lach van apen, perken met reusachtige olifanten, echte kudden sta tige kemels, enz. Eene echte concurrentie aan den Dierentuiu van Antwerpen In 't midden dezer tent staan op een reus achtig verhoog de Menschelyke wonde ren tentoongesteld Jo-jo, de mensch- hond, dedwergin Mab, Anna Jones, de vrouw met den baard, Frank en Annie Howard, de getatoueerde mensehen, de reus John Mac Donald, de sprekende ge lijkenis van M. den senateur de Kerck- hove, de neger Alfonse, die naalden, glas en nagelen eet, petrol drinkt, de wiek van eene lampbek in de keel steekt en de wiek doet branden 1 Verder nog eene sabel- slikster, dan Sol Stone, die op een second eene reusachtige optelliug maakt, en meer andere curiositoiten, die het zien overweerd zijn. In eene andere tent, die men met op leg van 50 centiemen bezoeken kan, zijn er nog andere menscbelijke wonderen te zien, zooals de aapmeusch, twee jonge chineezen, die slechts een lichaam uitma ken, eene slangenbezweerster, een concert van katten en nog veel meer. Van de menagerietent komt men in den eigenlij ken cirk. Deze is 595 voet lang op 250 voet breed De zitplaatsen, van de hoogste tot de laagste prijzen, zijn zoo ingericht dat al de toeschouwers alles kunnen zien wat er in de drie renbanen, op de twee tooneelen en in degroote kringbaan, die rond deze renbanen en verhoogen loopt, vertoond wordt. Men moet amerikaan zijn om zoo iets confortabeluit te deuken. Wat wordt er vertoond in den kolossalen Cirk Barnum Men moet dat zien om er te kunnen over oordeelen en wanneer men het ziet kan men zijne oogen niet geloo- ven On\ er een gedacht van te geven zullen wij de vertooning van vrijdag na middag oppervlakkig ontleden, gelijk bet ons door een vriend die de voorstelling van dien dag bijwoonde, verhaald is ge weest de vertooniog begon met de voor stelling van drie kudden afgerichte olifan ten dan volgden, twee uren lang (gelyk- lijdig op de twee tooneelen en de drie renbanen) rij- en turnoefeningen, door het puik der peerdenrijders en rijderessen en de beste gymnasiarben van de wereld uitgevoerd, ongelooflijken woderen van evenwichthouding door japauers op hooge ladders verricht, kluchtige tooneelen van eenen zwerm paljassen en clowns, duize lingwekkende oefeningen van een wielrij der die in volle vaart van eene hooge en sieile ladder gereden komt, zeventig peerden die eene pyramide vormen; een man in een bol gesloten, die een spiraal- vormigen trap op en afweufelt enz., enz. I En terwijl dit alles kronkelt en dwar relt, terwijl men geene oogen genoeg heeft om te zien, werken boven in het ruim, vijf, tien verschillende groepen uit muntende kunstenmakers, die ongelooflijk stoutmoedige, roekelooze toeren uitvoe ren 1 Het einde bekroont bet werk de oude en hedendaagsclte koersen en wed- loopen. Koersen voor heeren en damen- jockeys, steeple chasse van poneys bere den door apen, hondenkóers, koers tus schen een hengst en een poney, bardloo- pers, wedloop tusschen een man en een peerd en eindelijk de romeinsche koersen. In duizelige vaart ziet men de romeinsche wagens, bespannen met twee en vier peerden en gevoerd door kampers in oud romeinsche kleedij, afkomen gerend en als een bliksem voorbij vliegen. Het publiek siddert en beeft. De overwinnaar wordt geestdriftig toe gejuicht door de menigte, die met gespan nen aandacht den uitslag afwachtte. Men waant zich den oogenblik in het oude Roma ten tijde van Cesar en Nero 1 De Brabangonne, uitgevoerd door een puik muziekkorps, die het einde der voorstel ling aankondigt, brengt bet publiek tot de wezenlijkheid terug. Prachtig Overheerlijk I Ja overheer lijk 1 zoo bevestigden bet ons votschillige stadsgenooten welke de voorstellingen te Brussel hebben bijgewoond. "Voor de prijzen der plaatsen zie 4ae bladzijde. Doet voorstellen aangaande de vrijstel ling der geestelijkheid, zegde de liberaal Hymans tot de catholieken Moeten zy den koopprys voor persoonlijke dienst plicht zijn, ze zullen, denk ik, door de Kamer nagenoeg met eenparigheid aange nomen worden. En de roode Smeets riep dadelyk Neen Neen Eu de roode Mansart liet er op volgen De pastoors den ransel op den rug M. Hymans speelde de huichelaar de liberalen zijn in de kwestie 't accoord met de socialisten. Men leze hunne orga nen en meu zal ervan overtuigd zijn. Eens meester zouden de liberalen, hunnen zoo gezegden koopprijs, bunne welwillende toegeving intrekken en 't ware, gelijk Mansatt tiep De pastoors den lansel op den rug. T Herinnert oi;S de fabel van den vos en de raaf... Nog niet leep genoeg, hoor je, vosje Hymans 1 1 K*»rL-irb*»n - Zooals er reeds «.ei kxkcii. in uw geëerd blad van verleden Zondag is aangekon digd, wordt de heer Van Overstraeten, tot den graad van kantonalen schoolop ziener benoemd. Te dier gelegenheid was onze gemeente verleden Zaterdag volop in feest. Alle buizen waren bevlagd. Talrijke gelukweuscken van vrienden en geeste lijken uit den omtrek dwamcn hem toe. Iu den namiddag bracht de Fanfaren- maatschappy der gemeente hem eene serenade, en de heer A. Van Den Steen, hulponderwijzer, las eenen brief van ge- lukwonsching. De heer Van Overstraeten, ontroerd, bedankte voor de eer hem aangedaan, en vergastte de eere- en werkende leden op een lokker pintje uitzet. Hier laten wy den inhoud vau deu brief volgen. Mijnheer Van Overstraeten, Iu naam der Fanfarenmaatschappij cn onzer talrijke vrienden hier tegeuwoordig, zij het mij toegelaten U een hartelijk pro ficiat te wenschen over uwe benoeming tot Inspecteur. Deze groote onderscheiding hebt gy te danken aau uwe aanhoudende zorg en studiën. Niemand beter dan ik is getuige van den iever, welken gy aan den dag hebt gelegd om U die keunissen aan te werven, welke noodig waren, om met goed gevolg dit lastig examen te ondergaaD. Wij wenschen U dus veel geluk in uwe nieuwe loopbaan leef voortaan gelukkig met uwe vrouw en kinderen, die wij allen beminnen, ouze genegenheid zal or U volgen doch ook wij betreuren uwe ver wijdering die ons zeer pijolijk is. Ik persoonlijk onderga een groot ver lies het is vooral aau uwe lessen en goede raadgevingen te danken, dat ik zoo verre gekomen ben ontvang nogmaals mijuen dank. Ook vraag ik U mij voor taan in de moeilyke gevallen, die zich zouden kunnen voordoen, met uwen raad en uwe hulp bij te staan. Wat onze sociëteit betreft, wij bedan ken U voor uwe heilzame lessen en opof feringen, die gij U hebt getroost, om ons te leeren en vooiuit te brengen. Wij zullen trachteu dat onze Sociëteit blijve bestaan wij bopen dat Gy onze muziekfeesten en Ceciliadagen met uwe tegenwoordigheid zult vereeren. Wij vragen U ona niet te vergeten, en nu dat Gij onze bestuurder niet meer kunt zijn, vragen wij U eerlid te worden, tot bloei en vooruitgang onzer maatschappij. Aanvaard, Mijnheer Van Overstraeten, nogmaals onzen dank voor al hetgeen Gij voor ons hebt gedaan, en aanvaard onze vurige heilwenschen in uwe nieuwe be diening van Inspecteur. Lang leve Mijnheer de Inspecteur Van Overstraeten I Gemeentelijke brandver zekering.Groene Piealias Judas der Cbipkakliek, schrijft Zondag 11. M. Leo Gheeraerdts, heden Burge- meester van Aalst, verzekerde ons over 10 jaar, dat jaarlijks ongeveer 250 lui- zend franks uit Aalst gaan naar vreem- de sociëteiten van brandverzekering. En wat is sindsdien niet bijgebouwd? vraagt Oroene Pie. Dus volgens hem is 't nu uog meer dan 250 duizend franks. Wy zullen 't cyfer vau 250 duizend maar behouden. Nu, ingezien het klaar is, scbrüft - Pie verder, dat jaarin jaaruit in Aalst voor geen 25 duizend Brandrampen zijn, zoo is 't onbetwistbaar, dat de Stad er elk jaar een zeer belangrijke som zou aanwinnen. Dus zou er ten minste nu volgens Pis, 200 duizend franks winst aau zijn. Wij hebben den heer Burgemeester over de zaak gesproken en zijn antwoord was Nooit sprak ik met Pie in dien zin hij droomt van boktanden. Wij moeten het aannemen dat Groene Pie droomt van boktanden. Inderdaad nog nooit is bij aangaande de winst met zich zeiven 't accoord geweest. Van week tot week verandert bij 't cijfer der winst eerst was 't 100 duizend fr., dan 150 dui zend, dan 200 duizend, dan weer 150 hui zend en eindelijk 250 duizend, 'i Cijfer dat hem door 't hoofd vliegt, schrijft hij neêr, zonder verder onderzoek. Wij vragen het, is hij wel wijs, hij, die aldus handelt... die heden niet weet wat hij uister schreef Wij zeggen niet dat hij volslagen gek is, maar wij gelooven dat hij met rasse schreden den weg naar Gheei opwan delt. De Gemeenteraad van Gent, schrijft Pieheeft de gemeentelijke brandver zekering gestemd. Goed, wij zulieu nu afwachten of de Gentenaars er beter zullen in slagen dan de Brusselaars enz... die er tot hiertoe niet in gelukt zijn een uitvoerbaar stelsel te ontdekken. Ook die kwestie slaapt er voor 't oogenblik Voor uwe kiekenhokken is het gebruik vantuifmeel aanbevelenswaardig. Dit mul heeft een groot opslorpiusver- mogeu, zoodat de uitwerpselen der vogels ras er in verdwijnen. Het is ook zegt men, een middel om het hok van ongedierte vrij te houden. Bij gebruik van turfmul, raadt men aan, dagelijks eene zekere hoeveelheid graan te werpen. De vogels maken er jacht op en werken terzelfdertijde de turf- mullaag dagelijks ojn, zoodat or veel kans bestaat dat de uitwerpselen dagelijks onder gebracht worden. Turfmui met vogeldruk doortrokken is een uitstekend mest. Een bloemlezingske 't Land van Aelst 2 October 1901 Koeragie, schept koeragie, menschen, goeden moed en 't zal der hem wel gaan, de groote krawatten zijn direct op weg naar den vrede In Rusland per exempel wordt 't budjet dor Marie- ne, gebracht van 150 raillioen op 260 millioen... 't Ea kan niet op; onder- tusschen verneem ik dat ia de Rus sische proviucie Satratow van honger gestorven wordt, de kazakkeu hebben op 't volk moeten schieten maar de Rus mag dit niet weten, zijn herteken, a zoo gevoelig als een ransel der oude v.etterans, dat zoet hertekeu zou kuunen ontroerd worden, 't Ware sonne voor ons ijsbeerken. Wat deftige taal, niet waar geachte lezers. En dat volgt den gewonen galachtigen uitval togen onzen Woeste... Blijven wij bij al de laffe beleedigingen, bij al dien vuigeu hoon en smaad niet stil... 't Komt immers van zoo laag, zoo laag, ja, nog zelfs beneden het peil tot waar zatte buildragers en vischwijven onder dat opzicht dalen.... De raadselachtige bol. Onder de ontelbare aantrekkelijkheden van de cirk-tentoonstelliog van Barnum en Bai ley is er eene van zeer vreemdsoortigen aard. Op eenen in spiraalvorm opwaarts draaienden weg rondom eene zeer hooge spil, beweegt zich een bol omhoog. Door welke gebeimziuuige kracht ge beurt dit Het publiek kan het niet radon. Boven gekomen laat hij eene ontplof fiug, een pistoolschot hooren, en eeo vlag wappert in de lucht. Daarop daalt de bal zoo geheimzinnig neêr als hij op- geklommen is. Op zijn vertrekpunt teruggekeerd,wordt het geheim opgelost. De bal gaat open en een man komt er uit. Het is de uitvinder ou ook de uitvooder van dit zonderlinge vervoermiddel. De toeschouwers ziju zoo verwonderd om de gevaarlyke reis als verrast, boa het mogelyk is. dat iemand zich in zulke kleine ruimte kan verbergen en er nog de noodige beweging in doen om 't vooruit rollen mogelijk te maken. priester Daens, die toch zoo vervolgd eu gebroodroofd wordt trekt nog dagèlyks naar de hoofdstad om er goeden sier te maken. Donderdag 11. na, vergezeld van twee lijfwachtors, al de schoonste Brusselsche kaféhuizen bezocht to hebben, lande bij om half twaalf des nachts aan in deu Café-restaurant Cosmopolite nabij de Noord-statie en onze Dolf bestelde 3 gla zen schiedam. Na eenige glazen Beiersch bier een glasje genever is eene verande ring. Onze Dolf moest al zijn klein geld heb ben uitgegeven, want hij gaf in betaling een bankbrief van 100 fianks. Die groene vent komt dan beweeren dat hij en de zijnen tot der dood vervolgd en gebroodroofd worden eu dit tot zoo verre dat hy verplicht is bij de geuzen zijnen nood te gaan klagen dan ziet men hem een pro-deo vragen als by voor de Rechtbank verschijneu moet om er te te verantwoorden voor de lasleriugen of beleedigingen waarover men hem reke ning vraagt dan ziot meu onnoozele dutsen voor den Da"ncpennjDg inschrij ven voor 6 cents Op .ut priester Daens een pinije uitzet zou kunne drinken... En uitzet drinkt hij niet, 't moet heel wat fijner zijn Overvloed van aardappelen. Een Brusselsch blad meldt dat men in de Ardennen nog nooit zulkeu overvloed van aardappels heeft gezien als dit jaar. Daal de vragen zeer zeldzaam zyn gelden de aardappels op waggon geladen, slechts fr. 2,50 tot 3 frank de 100 kilos. De overvloed is vooral ontzaglijk in het oanton Gedinne. De landbouwers, in af wachting van een beteren verkoop leggen hunne aardappels in groeven op hot land v Belasting op het inkomen. M. Hrctor Denis hoeft op het bureel dei- Kamer een voorstel neêrgelegd invoe rende de belasting op het inkomen. Vermaarde Kaarskensprocessie, te Scherpanheuvel. Aanstaauden Zoudag 3 November, zal aldaar de wijd vermaarde Kaarskensprocessie haren jaar- lykschen omgang doen. De Vespers worden gezongen om 2 uren, waarna uitgang der Processie. De Missen zullen geschieden om 5, 6 7, 8, 9 en 10 uren. Bijzondere treinen zyn ingericht ten dienste der duizendo Bedevaarders die j aarlijksch dezen dag, den geliefkoosden Scberpenheuvel der Moeder Gods gaan bezoeken. De socialisten schijnen zoo wat over al aau lager wal te staan. Na het fiasco hunner optochten te Gent en te Antwerpen, door partijbladen zelf erkend, is hetfi-tsco van zondag te Brus sel in 't oog vallend. Een lOOOtal deelnemers schat men dat er in den stoet ging by Barnum Bailey zijn ze sterker. Mad. Vanderveldo, in een grijs costume tailleur, zeer chik, leidde de vrouwen, die nooit ontbreken iu de roode optochten. Zoo kalm de betooging op do straat was, zoo hartstochtelijk waren de rede voeringen in het Maison du Peuple. Smeets zegde dat hij nog meer geweld zal prtêkeu. Tegen geweerschoten zullen wij geweerschoten stellen, riep hy uit, en de tusschenkomst der gendarmen zal het signaal zijn voor den strijd. Vandervclde zegde dat, wanneer men door verscherpte reglementen de socia listen uit de Kamer zal zetten, het volk hen zal afwachten.... Als nu die twee, drie honderd heete- koppen zich inbeelden dat de 7 millioen Belgeu naar bunne pijpen zullen dansen ziju ze echter redelijk Daïef. Klokke Roeland de afwezighei Iter Volkskamer der catho- lieke Volksvertegenwoordigers en 't ge volg daarvau dat ze soms hare werk zaamheden moet staken bij gebrek aan de tegenwoordigheid van 't voorschreven getal leden. Gister vrijdag was dit weer 't geval. En wie telt meu onder afwe zigen?... De wereldhervormer Aloïs De Backer... Nu 't gebeurt meermaals dat die wereld hervormer door zijne afwezig heid schittert. Sieur Aloïs De Backer kan dus maar zijn deel nemen van de platte beleedigingen in 't artikel van Klokke Roeland vervat. Overlijden. rale Senateur van ons Arrondissement, Burgemeester vau S' Lievens-Hautem, Voorzitter der liberale Yereeuiging des Cantons Herzele is woensdag avond over leden in den ouderdom van 72 jaren. In de kiezing van 1900 was hij de caodidaat der liberalen ondersteund door de roode en de groene socialisten van Chipka. 't Is dank aau 't verdrag tusschen een groot deel der liberalen die van Amourke Galle niet wilden eu de groene socialisten dat de verkiezingen van M. Verbrugghen en van deu wereldhervormer De Backer verzekerd waren. Het was bij zijne ver kiezing te voorzien dat de heer Verbrug ghen uit hoofde zyuer ziekelijkheid zyn mandaat van Senateur niet zou voltrok ken hebben. Ziju opvolger in 't Sinaat is M. Ber- naege, bierbrouwer, te Nederbrakel. 't Arrondissement Audenaarde beeft nu twee Senateurs. SCHOUWBURG VAN AALST. RederijkkamerDB CATHARINISTEN. Prachtvertooningen op Zondagen 22 December 1901 en 5 Januari 1902. treurspel in 5 bedrijven door Doctor Is. Bauwens. Banedictns' Kalender, ALMANAK van 0. L. Vr. van komt te verschijnen. Die Kalender voor 't jaar O. H. Jesus Christus 3 902 is mer kelijk vergroot eu verbeterd hij telt 128 bladz. eu is versierd met platen voor stellende de II. H. Benedictus, Maurus en Placidius, O. L. Vrouw vau Vrede, de Abt-primaat der Benedictijnerorde, Z. H. den pauselijkeu Nuntius te Brussel, enz. De lezingen zijn zoer afwisselend en van aard om allen te bevredigen. Prijs 30 centiemen vrij te huis geleverd per Post 36 centiemen, te verkrijgen ten Bureele van Den Dender bode, Korte Zoutstraat, 31, Aalst. MAATSCHAPPIJ De Bokkenrijders Het jaarlijks feest zal gevierd worden op Maan dag 28 October aanst. Om 10 uren Mis van re quiem voor de overledene Rijders, en des avonds Feestmaal om 7 uren. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft benoemd Proost te Luchteren, den E. H. Bogaert, onderpastoor in de dekenale kerk to S' Nico- laas. Directeur van Schreiboom te Gent, den E. II. Ackerman, directeur der Zusters van Liefde, te Brussel. Onderpastoor in O. L. Vrouvrkork te Den- dermonde, den E. H. Mertens, econoom en professor van mathesis te Geeraards bergen in O. L. Vrouwkerk te S' Nicolaas, deu E. II. Leloup, onderpastoor te Sl Lievens-Essche te S' Lievens-Essche, den E. H. Van Mede- gael, onderpastoor te Cleyt te Cleyt, den H. Cnockaert, oud-surveillant te Aude naarde. De E. H. Bouqué, candidaat in mathesis en pbysica, is professor benoemd te Geeraards- bergen. Z. H. de Bisschop heeft nog benoemd tot bi8schoppelijken opziener van het lager ou derwijs voor het ressort van Gent, in vervan ging van den E. H. Van Cauwenberghe, ont slaggever, den E. H. Van Goethem, opziener voor het ressort van Sl Amandsberg, en de zen vervangen door den E. H. Van Britsom, professor in de bisschoppelijke Normaalschool te S' Nicolaas. AALST. OREEMBOTER. Markt van Zaterdag 26 October. o 130kilogrammen ter markt, prijs fr 3,30 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden zaterdag werdan 441 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3520 kilos. Allerhande Nieuws. Rpp A n A-n nieuwe en belangrijke .DCO üUCI afslag der prijzen. 50 lit. volledig fr. 5., u fr.1,00 100 lit. volledig 0,5oMancnon fr.1,25 Nieuwe sterke branders. Toestslltn voor vorwarming on verll-hting met gas en electriciteit, 20 Henegouw laan, 20, Brussel. Plaatsgebrek laat ons niet toe beden liet verslag, over de vertooning der Koninklijke Maatschappij 't Land van Riem gegeven, op 22 11., meê te deelen. AALST. Opgevischt. Woensdag avond beeft men uit deo Dender nabij de IJzerenbrug, aan 't Kasteel van Overham, het lijk opgetrokken van M. Armand Buekeos, zoon Lodewijk, Korte Zout straat. De ongelukkige was sedert 9 dagen spoorloos verdwenen. Erembodegem. Goed nieuws. De heer Liebaert, Minister van spoorwe gen, komt aan onzen Volksvertegenwoor diger den heer Baron Leo Bethune, te laten weten dat op verzoek, onmiddelijk een schuilplaats voor reizigers ter statie van Erembo legem zal gebouwd worden. Moorsel. Monster-aardappels. Door den landbouwer Constant Podevyn, wijk Molen, zijn monster aardappels ge oogst. 14 dezer knollen wegen 12 lU kil. eu 4 scherp 5 kilogr. Zichtbaar des zondags na Vesper# en Lof te zijnen hoeve. Lede. Zondag 11., ontstondt een herhergtwist tusschen zekere Vermeulen en Vermeire. Vermeire ging VermeuleD afwachten en bracht hem 4 messteken toe, waarvan een doodelijk is. Het Parket van Dendermonde kwam ter plaats om de zaak te onderzoeken en bevool de onmiddelijke aanhouding van Vermeire die naar 't gevang van Dender monde werd gevoerd. VRAAGT bij uwen apotheker de Sedatine; zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofd pijn, z muwpijnen, kopzeer. Alge meen depótA. Defgnée, 3, Square Marguerite, Brussel. De Koning bij Barnum. Woens dag morgend heeft Z. M. de Koniug een zoek gebracht aan de instellingen van Barnum en Balloy.Hij bezocht de stallen, de bureelen, de tentoonstelling van won der- en monstermenschen, deu cirk, enz. Al de tenten waren overvloedig met vlaggen versierd. De peerden stonden ge tuigd eu de artisten gekleed, om, indien Z. M. het verlangde, voor hem eene afzon derlijke vertooning te geven. Ondanks herhaalde aandringen van de bestuurders, heeft de koning volstrekt geweigerd die oefeniDg toe te laten. Het koninklijk bezoek heeft onderhalf uur geduurd. Z. M. is, even als bij geko men was, in automobiel vertrokken. Eene dame van Aken, te Brussel aankomende, heeft daar verteld hoe zij het slacliioffer is geweest van behendige dieven. Te Verviers waren drie deftig gekleede heeren in gestapt, die haar onder het reizen allerlei inlichtingen gaven. Door eene soort van bedwelming overval len viel zij in zwaren slaap, gedurende welken de heeren aan eene tusschenstatie afstapten en de vallies der dame meena men. Deze vallies bevatte juweelen en kleeren, ter weerde van omtrent 1000 fr. Schrikkelijke spoor wegramp nabij Boom. Eene verschrikkelijke spoorwegramp is in den nacht van Woens dag tot Donderdag voorgevallen, op onge veer een kilometer van Boom,aan barreel 55, tegen het bosch van M. Kramp, tus schen Reeth en Boom. Donderdag morgend, ten 3 uren 12, kwam door de statie van Boom een koopwarentrein gereden, komende van St-Gtiialain, en bestemd voor Antwerpen. Zooals men weet vormt de baan tus schen Boom en Reeth eene helling van circa 70 meters. Toen de koopwarentrein bijna op het toppuut der helling was gekomen, niet ver meer van Reeth, kon de locomotief niet meer verder. De trein-overste stapte uit en begaf zich naar de locomotief om te zien wat er aan gang was. Meu was nu bezig te trach teu meer drukkiüg te krijgen, ten einde over de helling te kunnen komen, toen, bij eene nieuwe poging om in beweging tegerakon, een haak brak. Het gevolg was, dat de 10 achterste waggons van den koopwarentrein losge- raakten, op de daleude helling zich in beweging zetten en ten «lotte in volle snelheid naar Boom afrolden. Kort na dozon trein, dien wij trein I zullen beeten was door de statie een tweede koopwarentrein uit St. Ghislaiu naar Autwerpen,eu dion wij trein II zullen noemen, door de statie van Boom ge reden. Men beseft reeds wat er nu gebeurd is. Rond h; lf 4, op 1 kilometer van Boom, aan voormelden barreel 55, zyn de in volle snelheid afdaleude 10 waggons met een vreesdijk gerucht op trein II ge- loopen. De dreunende slag der botsing werd tot op verren afstand gehoord. Men is overtuigd dat de machinist van treiu II in de duisternis toch het nade rend gevaar heeft bemerkt, want men heeft don ongelukkige drio sigDalen hoo ren geven vooraleor men den slag van de botsing heeft gehoord. De gevolgen der botsing waren vreean- lijk. De voorste van de tien afdalende losse wagons stortte met een ijsdijk geweld tegen de locomotief van treiu II en werd geheel uiteengeslagen. De locomotief zit verwrongen en onken nelijk boveu op den tweedon der losse waggons. De tender zit rechtop en het achterdeel ervan rust op den volgenden waggon van trein II. Het alles vormt een ontwarbaren boel van verbrijzelde waggons, een puiuhoop van ijzer en hout en vernielde waren. Tusschen de puinen der locomotief en deu tender ziet men de Jyken liggen van den machinist en van den stoker. Hot lijk van den machinist ligt afgrij selijk verpletterd onder het gewicht der zware stukken puin. Van den stoker ziet men alleen een arm uitsteken. De treinoverste van trein 1 heeft enke het le*en te dauken aan de omstandig heid dat hij was uitgestapt om te gaai aien naar wat haperde aan zyn loco motief. De remmer van trein II, die in een dei achterste waggons zat, is ook ongedeerc gebleven. De opruimingswerken hebben den ge- heelen morgend geduurd. M Wittman, bestuurder van het spoor- wegbestuur te Antwerpen eu verscheidene ingenieurs vau den dienst waren ter plaat.' om deze werken te besturen. Donderdag morgend is uit Antwerpen eene hulplocomotief aangekomen. Om 9 uren is uit den depot te Aalst eene tweede locomotief met fourgon en eene ploeg werklieden aangekomen. Men heeft dan ernstig de hand kunnen leggen aan de opruimingswerken. Om half 10 konden de twee locomo tieven den tender, die niet op ééu maar op twee waggons geschoven was, uit den warboel trekken, De twee lijken werden in lakens gewik keld en naar de statie van Boom ver voerd. De slachtoffers zyn Plumat, machi pist, 32 jaar oud en .Lorimer, stoker, 25 jaar oud, beide van Quaregnon, doch be- hooreQde tot den depot van St.-Ghislain Beide zyn getrouwd en hebben elk een kind. Hun trein was woensdag avond, ten 8 uren, uit St.-Ghislain vertrokken. Beide slachtoffers waren agenten van onberispelijk gedrag. De verwoesting is ook onbeschryflyk, Zoo zijn 2 waggons geheel verbrijzeld, waarvan de eene met glas, de andere met pottenwerk was geladen. Holland. Goudvelden en Holland Naar door verscheidene bladen gemeld wordt hebben twee heeren, die vroeger in transvaal woonden, in de omstrekeu van Nijverdal, bij Almelo, goudvelden ontdekt. Reeds hebben zy de gronden aangekocht en de concessie tot ontginning verkregen. In het zand van den Hellendoorschen- en Noessclcrberg zou voldot nde goud ge vonden ziju om met succes tot delving over te gaan. Frankrijk. De zaak van Rijssel. Wij hebben reeds in korte woorden het - clerikaal schandaal vermeld, dat velgen* de libe rale gazetten te Rijssel zou aan 't licht zijn gekomen, een schandaal in den aard van dat van de broeder Flamidienzaak. Volgens een nader bericht wordt het gebeurde aldus omschreven Broeder Florianus is in hechtenis geno men, nadat het gerecht te Rijssel een brief had ontvangen, waarin een oudleer- ling der christelijke scholen, zekere Bou- langer, zijn vroegereu leermeester van onzedelijke handelingen beschuldigde. Voor den politiecommissaris verklaarde Boulanger echter den brief... niet schreven te hebben, noch de handteeke- ning als de zijne te erkennen. De heeren van het rechterlijk onderzoek zaten met deze besliste tegenspraak ietwat verlogeD, en namen nu andere oud leerlingen van broeder Florianus in verhoor. Geen hun ner wist echter iets op het gedrag van deu broeder, die zich alleen onderscheidde door een gestreng optreden in de klas, aau te merken. Imniddels bevindt zich broeder Floria nus nog in hechtenis en is de ware schrij ver van den brief nog niet gevonden. Men weet dat Rijssel een stad is met een sterke socialistisch-gezinde bevolking. Men vindt er gemeene kerels in over vloed, die in dienst van achter de scher men zittende lastgevers voor eenige franks gaarne een lasterveldtocht op 't getouw zetten tegeu geestelijken of andere cle- rikalen en des verlangd ook het grootste genoegen, de ruiten iu werpen van kerken en kloosters eu aan alleenzynde geeste lijken een pak slagen toedienen. Het moet niemand verwonderen indien dergelijke dingen te Rijssel nog meer ge beuren. Dat is ten overvloede gebleken uit de schandelijke valsche betichting tegen broeder Flamidien, die geheel onschuldig maanden lang door alle liberale papieren op de gemeenste wijze door hetslyk werd gesleurd, terwijl diezelfde bladen, toen zijne onschuld duidelyk bewezen was en er gezegd werd dat het gorecht van Rijs sel den waren moordenaar van den armen kleinen kende maar hem niet durfde aan pakken, nauwelijks met een paarwoor den, of zelfs in 't geheel niet, van de on schuld van bun slachtoffer spraken. Dat noemt men liberale eeilijkheiJ 1 't Is een voudig walgelijk I Iturgerlijke Stand der Stad /Valst. Geboorten. Mannelijk geslacht 9 Vrouwelijk io HUWELIJKEN. JStilmant, ontv. der registr. met A. De Potter, z. b. L. Van der Hulst, schoenm. met L. Rimbaut, tw. --- F: Van der Eist, kaaitv. met M. Van Helsuwé, z, b. J. Buys, tw: met R. Guns, tw. R. Cornelis, dagl. met M. De Petter, z. b. L. De Smet, dagl met M. Van Varen- bergh, br. C. Van Vaerenbergh, wa- genin. met L. Coppens, z. b. OVERLIJDENS. C. Jacob, m. Van de Perre, rondl. 62 j. Langestr. P. Thienpont, vr. De Schryver, x. h. 60 j. Oude Denderra.st.w. M. Petit, we Verieysen, z. b. 67 j. Eilandstr. F. Vermoesen, m. Van der Burght, fabriekw. 59 j. Windmolenstr. A. Buekens, hand. 32 j. Korte Zoutstr. M. Mahieu, z. b. 63 j. Hoogstr. P. Steenhout, m. Van Mol, wever, 52 j. Groenstr. B. Van Goethem, m. De Coster, z. b. 45 j. Lan«e Ridders r. J. TaDckeré, landb. 67 j. Se-Apoloniastr. 6 kinderen onder de 7 jaren. 19

De Denderbode | 1901 | | pagina 2