pi BI Donderdag 31 October 1901 3 centiemen per nummer 36,e Jaar 3619 IS MOORDENAARS GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst ggggi VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. LLERHEILIGEN. ALLERZIELEN. LANDBOL W. it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere wees, onüe~ teekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week r de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes inden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving ligt met 31 December. De onkosten der kwitanfiën door de Post ont- gen zijn ten laste van den schuldenaar en schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens. Korte Zouts tra at. N. 31. 11e Postkantoren des Lands iaoaii> p - - Culque suutn. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklameo fr. 1,00; Vonnisse op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Reeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zicb ie wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 30 October 1901. et feest van Allerheiligen is voor alle stenen eGn dag van groote leering en even voorbeeld. Op dien dag trouwens it de H. Keik ons bet voorbeeld voor too vele personen, die nu in de glorie len en moedig tegen de wereld gostre- en er over gezegevierd bobben. Zij It ons die voorbeelden voor ter navol- want betge<*n die menschen deden, ieD wij ook doen, en geeno reden kan is van ontslaan. Hoe lastiger de strijd, roemryker de victorie. Mc-n zeggo dat was goed in andere tijden of ire landen, heilig te zijn wij moeten ;aan met ODzen tijd en burgers zyu ij ods land. Zeker ja, maar, waarin ons dat van heilig te worden of zelf zij u ij zouden ons geloof niet durven be- a en zijne gebodeu naleven I Waarom Omdat eenige gemeene kerels of ,j 'eters ons zouden bespotten Omdat 'j tersoon, die zekeren invloed geniet, :j met slecbte oogen zou kunnen aan- ji Och arme I waren de oude christen, clfs de bedendaagscbe, die in verre en om hun geloof lyden, niet kloe- jeweest waar zou ion er voorbeel- van mannenmoed te vinden zijn jt gij man, gedraag u als man. Spot laat spotten. Zaagt men, laat zagen, drie honderd jaren waren or ook isprekers en vijanden, maar onze vaders waren maunen. Zij namen ie plaats als christenen in eu verdo en bun geloof met woord en daa l, ja, de wapens in de vuist. Do geuzou opteu hen uit voor patcruostcrkncch- maar de paternosterknechten lieten ich niet aan stooron, deden altijd en kuischten de geuzerij aau de n <le paternosterknechten is het dat ië te dauken heeft nog catholiek te •n zelfs nog te bestaau, iu plaats van Fransche provincie geworden te e daarentegen wat er in Frankrijk urd is. Over 50 jaren was Frankrijk diep catboliek, even catboliek als aderen gebleven is. En nu, hoe diep it niet gezonken Waaraan is dit ver- oe te schrijven Wel, aau de catho- n zei ven I durfden voor bun geloof niet vooruit u, uit vrees voor pilaarbijters door urn. Zy durfden niet christelijk spre- uit vrees te hooren zeggen dat hunne den sermoenen waren. Zij durfden christelijk handelen wat zou hun I> E ZOON naar het En gelach. 44,u vervolg. begon Mev. Philips de zieke iets voor «en, en dit maakte een einde aun het rektusscheu Emma Philips en Mary. Zij en geene gelegenheid meer om er op terug omen, want zoodra de lezing geëindigd ging Mev. Philips met hare dochter ary maakte een bed voor zich gereed, idat van vrouw Chopper. Omtrent mid- cht ontwaakte zij door een dof gereutel; )edde zich naar het ziekbed en bevond •ouw Chopper met den dood worstelde, riep de oude ziekenoppaster om hanr klpen, maar alles was vruchteloos de vering was opengebroken, en binnen je oogenblikken was alles afgeloopen. door aandoening overstelpt, sloot de van hare oude vriendin, en stortte een d voor do rust barer ziel. De volgende in had Mary hare handen vol met de noo- schikkiugen te mnkeu. Don derdon dag l hare oude vriendin begraven, alle reke- ;en werden betaald eu na eenige voor- gebuur de vrydetiber wel gozegd hebben De grootste catholieken waien meer be kommerd de vrijdenkers niet te misba gen, dan ridderlijk en manmoedis. voor hunnen God, huu geloof en hun geweten vooruit te komen. Wat is het gevolg van zulke hamlewijze geweest Dat de catholieke Franschen geen recht meer hebben in hun eigen land. Zoo ver is Frankrijk gevallen. Eo waar om zijn de Fransche catholieken zoo laf geworden, dat zij niet alleen den naam van catboliek, maar zelfs van man, niet meer verdienen Waarom Omdat zij de les vergeten hebben, welke de catholieke Kerk ons op Allerhei ligen geeft Onze moeder de catholieke Kerk, over geheel de wereld heinde en ver verspreid, heeft in haar hoofd, Jesus- Christus geleerd, noch oneer, noch lijden, noch dood te vreezen. Zij is machtiger ge worden, mot aan zoo velen, die moodig- lyk gestreden hebben, deD noodigen moed en gloed te schenken om geenen voet te wijkeu, maar zegepraal en roem in te oogsten. Zulke mannen, als de H. Kerk vereert, waren onze voorouders, die ons den schat des geloofs bewaard hebben. Zulke man nen moeten wij ziju, om niet eens door ouzo kinderen in ous graf over onze laf beid gevloekt te worden. Dat dit ous be sluit zij, en dat van al onze lezers en vrienden, op dezen Allerheiligen en daarraeê, beste eu lieve lezers en lezeres sen, zaligen hoogdag 1 Regctn cut omnia vivunt, 5 venite adoremus. (Off. Defunct). En langzaam eu twijfelachtig drmgt jj de avondschemering door de booge go- thieke vensters d°r parnchiek> rk. De laat- ste triomfkreten der zeg p: aloude Kerk zijn uitgestorven in eene opperste melo die.... Daar huiten zweveu uit den grijzen toren de langzame tonen der doodklokkeu zij kliugen droeviger en akelig omdat zij be- weenen al diegenen waarvau zij beurte lings het weggaan verkondigden... Somber en zwaar dreunt uit het logge orgel het eerste accoord van den treurzang 't is als een diepe zucht welke losbreekt, op- stygt en machteloos onder de gewelven wegsterft. Requiem ceternam dona eis, Domine klinkt de indrukdoende stem des dienaars Gods en het koor, in een opperste ver werpen te hebben uitgekozen, welke zij als eeue gedachtenis wenschte te bewaren, be sloot zij aan Willem, den bootsmau, niet alleen do boot te geven, maar ook al deu aan wezigen winkelvoorraad, het huisraad en de kleederen van vrouw Chopper. Dit zou hem eu zijne vrouw in staat stelleu voor zich zei ven eene zaak te beginnen en voor hun huis- geziu te zorgen. Mary wist wel, dat zij geen recht had om zoo te handelen, zonder de toe stemming van Jos, maar van deze was zij zeker. Toen dit afgeloopen was, had zij niets meer te doen dan naar den advokaat te gaan, die het testament had opgesteld, en na de noodige vormen vervuld te hebben, ontving zij eouen wissel op de proviociale bank, het dichts bij het kasteel baars meesters. Met hetgeen zij in de schuiven gevonden had, be droeg deze wissel, na aftrek van alle kosten, iets meer dan 700 pond sterling. Mary achtte zich verplicht vóór haar ver trek afscheid te gaan nemen by Mevrouw Philips en haar te bedanken voor hare vrien delijkheid jegens vrouw Chopper en zij deed dit geerue, wijl zij zag dat zij niet herkend werd. Zij werd vriendelijk ontvangen en bloosde bij den lof, welke men haar toezwaaide. Toen zy wegging volgde Emma Philips haar en gaf haar een zilveren potlood, met verzoek het aau Peter te overhandigen als eene gedachte nis van zijn vriendinnetje. zuchting, beantwoordt het gebeds des priesters. Beurtelings aandoenlijk en lijdend, dan wederom machtig en trotscb, eindelijk sleepend en smeeteend golven de gewijde gezangen der kerkbeukeri rond 't is als een dringend gebed, eene laatste smeeking die de H. Kerk toestuurt aan Dengene wieu leven en dood toebehooren. Een zweem van eerbiedige stilzwijgendheid en iugetogen droefheid haDgt over den in rouw gehulden tempel neêr. 't Is alsof uit die doodsbaar, welke zicb op de koor ver heft, eene holle stem weêrklinkt eene stem welke den geloovigeu toefluistert, woorden van treurnis, weemoed eu rouw. 't Is alsof die zilveren tranen op het dood- floers eeue geheime spraak bezitten eene taal welke weent over gebroken trouw en gekwetste liefde. En smeekender en dringender spo ren de Heilige Gezangen den God der Heirscharen tot barmhartigheid aan. Er ligt iets geheimzinnigs in die woorden, welk betoekentverleden roem... nietig stof.... jeugd.... vergankelijkheid.... le ven.,,. dood. En machtiger <?n vuriger stijgen de smeekingen der geloovigen ten Hemel. Vervoegd met die der priesters snijden zij de onmeetbaarheid dec wolken door en ontkuasteld en nederig leggen zy, voor Gods genadetroon, de wenschen des bro zen sterveliugs bloot... En droeve gedachten wellen als brui- schende golven door den geest, niets ach terlatende dan ongeneesbare pijn en on verteerde droefheid. Beelden stijgen uit het verleden op, des te dierbaarder omdat zij van korten duur waren. 't Is het zicht eener teêrgeliefde moe der, te vroegtijdig aan de liefde harer kinderen ontrukt. Zij lacht te midden harer tranen als om haar kroost tot deugd en eerlijkheid aan te moedigen, 't Is eene jonge verloofde, welke de dood op een oogen blik van eeuwig gezworen trouw, ontbond... Eene laatste maal is zij weêr- gekomen en weeueud stamelt zij Herin nert gij u 't Is de bleeke schaduw van eeu onvergeetbare zuster, welke ons in 't eeuwig verblijf zijn voorgegaan. Gisteren waren zij nog hier om ons te beminnen en vandaag vraagt het gebro ken bart zich af of de oumeêdoogende aardworm dat duurbaar lichaam reeds heeft geschonden... Doch wederom golven de klanken der doodklokken door de luchtruimte heen, De priesters hebben zich rond de lijkbaar gescbaard en heffen het eindgebed de Libera me Domine - aan. Straf de boozen in uw woede Naar hun misdaad niet, 0 Heer Zet ter zijde uw geeselroede Zie meêdoogend op hen neêr. Den volgenden morgen kwam Mary op het kasteel terug, verhaalde eerst aan mevrouw Austin al wat er gebeurd was, schreef toen het door ons medegedeelde verslag aan Jos, en eindigde met hem te verzoeken, naar 'iet kastaal te komen, om zijn deel van vrouw Chopper's geld te ontvangen, benevens het zilveren potlood en de hartelijke groeten van zijne aangenomen zuster. Job bedacht zich niet lang. Hij besloot naar Mary te gaan, en na zijne kamers gesloten te hebben, nam hij zijnen scharesliepwageu weer op en was spoedig op weg naar Hanpshire. XXV. O'Donahue en M Shane waren in drukke briefwisseling gebleven. O'Donahne was er in geslaagd vergiffenis van den keizer te beko men, alsook eenen post in het Russische le ger, waar hij het spoedig tot den rang van generaal had gebracht. Er waren na vijf of zes jaar sedert ziju huwelijk verloopen, en beide O'Donahue zoowel als zijne vrouw, wa ren verlaugeud om Engeland weder esns te bezoeken eindelijk kwam er een brief met het bericht, dat hij van den keizer verlof be komen had en naar alle waarschijnlijkheid in het voorjaar zou aankomen. Al dien tijd had M. Shaue zyn oud huis bewoond, terwijl zijue echtgenoote de zaak voortzette welke ieder jaar winstgevender werd, en wel zoo, dat M. Shane er reeds En Gij, die in de Hemelen regeert, strek uwe beschermende Hand uit over degenen welke ons duurbaar zijn. Stel uwe onuitspreekbare barmhartigheid te genover uwe gerechtvar digde gramschap en schenkt het eeuwig Licht aan ben die wij hier eindeloos betreuren. R. I. P. Eene fout bij het reinigen der boterkarn. Het blad Journal agricole de VEst meldt, in zijn nummer van verleden Zon dag, dat in eene winning waar men altijd gemakkelijk de boter bekwam, men eens in het karnen niet gelukte. De gezondheidstoestand van de melk koeien liet nochtaus niet te wenschen, het rantsoen was 0veranderd gebleven, en de rijpheid van den room was regelmatig geweest daarenboven was de warmte graad van den room, op 't oogenblik van het karneD, ook die welke zij ziju moest. De specialist die geraadpleegd word vroeg of men soms vrijwillig of onwetens bij den room geeuo slof die do botervor- ming belet, zooals ammoniak, zeep of zeepsop, gebruikt had. De ondervraging van het melkeryper- soneel had voor gevolg de oorzaak te doen kennen. De meid, m^t inzicht de boter karn goed te reinigen had ze met zeepsop uitgcwasschen. Moet men het paard laten drinken voor of na het eten van haver. Het is heden bewezen dat het eene ver keerde doenwijze is het paard te laten drinken seffens na het eten van haver, want alzoo wordt de haver te spoedig uit deu maag gespoeld eu daar zij de wer king der maagsappen niet lang genoeg onderstaat, wordt zij miuder verteerd. Als gevolg, het paard trekt minder voedsel uit de haver en verkwisting van haver heeft dus plaats. Het toedienen van water vóór het eten bevordert de speekselvorming (het speek sel is onontbeerlijk voor het verteeren der zetmeelachtige stoffen), verhoogt de afscheiding der maagsappeu, en laat het voedsel lang genoeg in aeu maag om goed verteerd te zijn. In andere woorden het voeder is beter benuttigd, wanneer de dieren driuken voor het eetmaal. Wanneer moeten de graanzolders ver lucht worden Uit proefnemingen gedaan te Berlijn door het Instituut van Dij verheidsgistin gen, is er gebleken dat, voor het bewaren eenigen tijd ernstig aan dacht de zaken voor goed aan kant te zetten, wijl zij al eeu aan zienlijk vermogen bijeen hadden, toen hij den brief ontving van O'Donahue, waarin deze meldde, dat hij binneu eenige maanden in Engeland zou aaukomen. Majoor M. Shane, die verre van tevreden was met zijn plauteu- leveu, drong nu ernstig aan bij zijne vrouw, welke ofschoon zelve tevreden met haren stand, hem hierin nochtans niot vreerstroefde. M. Shane bevond dat zij, na het huis en de zaak overgedaan te hebben, ongeveer 30,000 pond sterling zouden bezitten, dat hij meer dan genoeg oordeelde voor hunne behoeften, daar zij geene kinderen hadden. Men moet niet denken dat M. Shane ooit zijne nasporiugen voor JosgeBtaakt had in tegendeel, hij bad gedaan al wat maar te be denken was om hem te vinden, maar gelijk de lezer gezien beeft, zonder gevolg, M. Shane en zijne vrouw treurden over zijn verlies, alsof zij huu eigeu kind verloren hadden zij vleiden zich echter met de hoop, dat hij den eenen of anderen dag wel eens terug zou ko men, maar hoe, dat konden zij niet gissen. M. Shaue had niet alleen opzoekingen ge daan naar Jos, maar ook naar diens vader, doch met even weinig gevolg, en nu was zyne meening, dat hij Jos niet meer zou terugzien dan na den dood zijns vaders, wanneer er geene reden meer zou zijn om het geheim te bewaren. van graan, de Lente en den Herfst de nadeeligste seizoenen zijn. In die seizoenen moeten de vensters gesloten blijven gedurende den dag en geopend blijven gedurende den nacht, an ders bedekt zich het graan te gemakkelijk met dauw, die zeer schadelijk is voor het graan indien hij niet op korten tijd ver dampt. Het is een verkeerde meening dat gedu rende de warme dagen der Lente, de ven sters, open moeten zijn gedurende den dag, want dan komt de warme en vochtige lucht in aanraking met het koude graan hetwelk dauw veroorzaakt. Integendeel indien de vensters open zijn des nachts, komt er in den verwarmden zolder koude lucht welke alzoo vocht opslorpt en bijge volg de lucht des zolders droger maakt. De mispelboom (Mespilus Germanica Ziedaar wel een boom of struik, welke wezenlijk te veel vergeten wordt. De vrucht echter wordt minder vergeten, want zij wordt gretig opgezocht en jaar lijks aan goede prijzen verkocht, en bij zonder dit jaar is zij, wegens gebrek aan appel eu peer, duur. Laat ons er bijvoe gen dat des winters de mispel bij klein en groot smaakt. Op oudo kasteelen en hoeven ontmoe ten wij den mispelboom nogal langs wa- terloopen en grachten. Zou men mis schien denken dat, om de mispel te kweeken, men er die laatste niet kan misseD. Wel integendeel, want de mis pelboom komt goed in alle gronden, enkel min goed in te vochtige gronden. Do mispelboom leert ons dat hij in goed lossen en wel gevoeden grond buitenmate groeit en, zooals dit jaar, kolossale vruch ten voortbrengt". Hij wordt voortgekweekt door schild- of spleetgriffel, op mispel uit zaad, of op doorn. Desuoods kan men ook op kwee en zelfs op peer uit zaad griffelen. De kweekwijze van dezen boom is aller gemakkelijkst hij vraagt weiuig suuei of opleiding. Hij wordt in struik of op stam als pyramide opgeleid. In soorten heeft men de kleine mispel zonder steen, de gewone van middelbare grootte en de monstergroote. Bijzonder valt er aan te merken, dat de mispelboom boven zijueu jeugdigen was dom, vrij blijft van ziekten en insekten en alle jaren overvloedig draagt en dit van af het tweedejaar na de griffeling. Het valt in ieders belang meer de mis pel te planten, ingezien de verdienstvolle hoedanigheden dezer plant. Fr. L. Jos en zijn droevig lot waren het voortdu- rond onderwerp van gesprek tusschen M. Shane en zijne vrouw, maar nu zij er al meer dan vijf jaren niets meer van gehoord hadden, spraken, zij er op het laatst zoo dikwijls niet meer over. Zoodra M. Shane de zaken aan kant gedaan en het huis verkocht had, zag hij uit naar een goed op den buiten, daar hij besloten had twee derden van zijn vermogen in land te beleggen en het overige in fondsen te laten. Na omtrent drie maanden gezocht te hebben, vond hij een landgoed, dat hem beTiel, en bet toeval wilde dat dit omstreeks zes mijlen van het landgoed van lord Austin verwijderd was. Hij betrok zijne nieuwe woning en meubelde die met smaak. Als oud-officier van het leger, werd hij overul wel ontvangen, en zoo men in den beginne wel eens lachte met het burger lijke voorkomen en-de manieren van Madame M. Shane, zoo won zij door haar zacht en innemend karakter spoedig vele vrienden en Shaue bevond zich weldra gelukkig en op zijn gemak. De O'Donahue's werden binnen kort verwacht en M. Shaue had nu eene woning, geschikt om zijnen ouden vriend te ontvan gen, die beloofd had hem onmiddelijk na zijne aankomst te zullen bezoeken. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1901 | | pagina 1