Zondag 3 November 1001 5 centiemen per nummer 36" Jaar 5620 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Pensioenen! LIET SPOOK w Z. Afgeweer. HET KRUIS in de School. W DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde- agteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving aindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men 8chrijftin bij O. Van de Putte-Qoossens, Korte Zoutstraat. N. 31, er» in alle Postkantoren des Lands Guique muhid. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse up 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiteriijk legen dee dijnsdag en vrijdag iD den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde lenden zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 2 November 1901. Wij hebheD in een vorig artikel bet stelsel van pensioeneereu van M. Daens onderzocht en de moeilijkheid van door veering, om niet te zeggen, de onmogelijk heid ervan doen uitschijnen. Wij had den gehoopt en zelfs die hoop uitgedrukt, M. Daeuszyn pensioenstelsel te zien ver dedigen en ons te weêrleggen. Wij zouden zelfs dit laatste punt met uiterst genoegen gezien hebben. Waarom Omdat vrij niets beters vragen dan de pensioenen zoo boog mogelijk te zien stij gen. Dit komt gansch overeen met ons demokrnliscb, liever volksgezind streven. Wij maken slechts eene enkele voorbehouding, namelijk deze, de bronnen te kennen en te kunnen goed keuren waar het geld tot peusioeneering vandaan getrokken wordt. Die kwestie is van hoogste belang, de vraag der geld middelen overtreft alles. Daarom zouden wij hertelij k danken wie over dit kapittel eenig licht brengen kon. Wie het kan en het niek doet maakt zich grootelijks plichtig tegenover het volk, is een groot misdadige. Hoe I gij kent het middel om het volk gelukkig te maken; gij weet waar er geld bronnen te vinden zijn om aan de arme menschen op zestigjarigen leeftyd een pensioen van één frank per dag toe te staan Die frank per dag zal er duizenden uit de armoede helpen I Gij kent het raid del I! En gij zwijgt gy -wijst als gij spreken moest Gy doet dat middel, gij doet die geldbron Diet kennen 1 Herinnert u de beiireiging van den profeet Isaïis Vee mihi si tacuerim Wee aau mij, indien ik gezwegen heb als ik spreken moest Die handelwijze is misdadig. Zy is die van M. Daens want alhoewel bij schreef de geldmiddelen zijn er n beeft by op ouze uitdaging die geldmiddelen te doen keDuen, niet geantwoord. Wij Eiü- ■pelpn i'p het volgende van V Land van Aelst, 25 Augusli 1901Ons Heer deed een mirakel om de arme menigte te spij- zcd dit mirakel is er nu niet noodig, de middelen zijn er. Heeft M. Daens de kwestie van pensioen nog eens aangeraakt dan was het om eene ezelary van belaDg uit te kramen en om onderduims den Koning bij het volk in miuacbtiug te brengeD eD bet catholiik Ministerie, wieDS val bij zoo dikwijls reeds wenscbte, te doen verachten. Hy schryfr 13 October 1901 En waarom ik kwaad ben op onzen Koning, bet is omdat bij die 9*ceuts pensioen niet bef f' gebracht op 90 centiemen, er was slechts een óken bij te zetten. - M. Daens als gij dat öken plaatste achter tie 9 dan hadt gij i iet negentig cen tiemen maar 90 centen of 1 fr. 80 centie men. Is dat ook expres voor Denderbode geschreven, eveuals uweu Dender iu de a? Chetwynd-Park. 44' ro 1 g Maar de moed begaf haar niet. Zij rukte, niettegenstaande haar arm gewond was, de sopha tegen de deur en zette daarop de stoe len. Nadat de baricade zoo goed mogelijK was aangebracht, bleef er nog ééu stoel over en Bernice zette zich neer op een tamelijk ver wijderden afstand van de deur, terwijl zij be sloten was, zich tegen eiken aanval te ver dedigen. De oude vrouw was de trap afgekomen en plotseling hoorde Bernice een sleutel in het slot knarsen en het slot sprong terug. Een kreet als van een wild dier werd vau buiten gehoord. Een oogenblik later en de deur werd een hand breed tegen de barricade open gestootan. Nog een enkele stoot, en de sopha kon geen weerstand meer bieden. Dit zag Bernice duidelijk in. Blijf, waar gij zyt n riep zij, de revolver richtend, op zulk een gebiedenden en koel- bloedigen toon, dat de oude onwillekeurig gehoorzaamde. Onze groote geleerde gaat voort ik j zoo gezegd hebbeu ventretribele 0 cents! 1 9 cents 1 en ge Doemt dat een pensioen 1 Kijk, scbobpjakken van ministers er is een o acht-r d<- 9 en ZIET DAT ER - GELD IS EN ZONDER DE LASTEN VAN DE LOEREN EN VAN DE BUR- - GERS TE VERZWAREN, en -laar niet liggen te trispallulleu of ik zal u, hier en daar, nen auderen dans leeren. Is dat nu niet gek Era pensioen van 1.80 f'. zonder de lasten van de boeren of van de burgers te verzwaren. Een enkel man is Bd«ië zegt dat te kunnen en die man is M. Daens. Maar als men hem toeroept Gij die bet goud uit de lucht kunt grijpen, voert dit meester stuk uit, voert zonder verzwaring van lasten uw pensioen in, dan kruipt hij in zijn schelp terug en bij zwijgt. Hij wilt dus hot volk niet gelukkig maken I Hij kan het en hij wilt het niet. Welk groot misdadige I Wij echter zullen een ar Jere zedeles uit dit verbaal trekken. M. Daens trekt ongenadig het volk op flesschen. Hij zee- vert immer over pensioen zonder cigeolyk juist te weten wat hij zegt. Hij belooft, bij" belooft en schijnt den raad te willen volgen dien wij hem over eeüigen ty i hebben gegeven. Wy hebben hem gezegd: M. Daens belooft stout 5 fr. per dag op vijftigjarigen ouderdom. Dat is evengoed. Gij zult die belofte niet moeten houden en daardoor eene lastige concurrentie ver wijderen. Wij zegKen bet u: aau een frank gaat ge mededingers krijgen. Ernstig kunt g\j met beweren te hande len voor het welzijn van het volk, want wat doet bet volk met ijdele beloften, met groote woorden als de daden niet volgen Wie trekt een cent meer omdat gij gedurig roept: Een peDSioen van 1 fr. daags moet er bomen als gij niet ernstig bewijst hoe het er kan komen, welke uitgaven er noodig zijn en waar het geld te vinden is. Dat ware goed werk maar daartoe xijt gij niet iu stHat. Uw doel is roepen eu woorden radbraken om het volk te mis leiden tot eigeu voordeel en tot persoon lijk belaot.'. Gij loert op een kamerzetel eu op de 4000 ballekeus 1 Een vriend geeft mij zooeven hot woord van het laadsel als bovenstaande reeds geschreven was. Hij zegde mij letterlijk het volgende Goede jongen, gij breekt u den kop op /.ulk een raadsel. Gij staat b verwonderd omdat M. Daeus zwijgt als bij zulk een groot eu b' langrijk geheim kent. Gy Slaat stom, omdat hij bet niet Zegt, by v. aan M. De Backer die het n in eeu wetsoutweip zou kuuneu ver- tolken?Ik, die M. Daeus ken, weet dat. M. Daeus wil dat aan M. De Backer uiel zeggen, bet ziju twee tegenstrevers, n onderduimsM. Daeus kapt gaarne op M. De Backer. Nu by wil de troeveu vau M. De Backer uiet vei meerderen. Hij, M. Daens, wil dit groot geheim zelf ootsluieren. Hij wil een groote slag slaan, de bewondering verwekken en de oogen van de ganscbe wereld op zich i) trekken hij heeft zicb dat stuk voorbe- houleo voor zijn maidenspeech in de Volkskamer Dat heeft schijn van waarheid. Maar of de kiezers dwaas genoeg zouden zyn van dien groenen trispalul naar de Kamer te zenden dat is eene ander paar mouwen I Ik beu niet weêrloos, Ragen, ging zij voort. De heer Monk liet mij zyn revolver achter en ik weet dien te hanteeren. Blijf waar gij zijt bet zou mij leed doen, moest ik het bloed van een dier vergieten, des te minder ben ik in staat meuschenbloed te doen vloeien. Maar,ik zeg u,verdedigen zal ik mjj. Gij zult het u berouwen, als gij een stap vfcagt. Op deze woordeu volgden eenige minuten stilzwijgen, want de oude Indische had zoo veel fijnheid en moed niet verwacht maar na eenigen tijd werd de deur weerom met ge weld tegen de barricade geatooten. De sopha week een weinig. Bleek en vastberaden stond Bernice op. Du barricade week nog eeu handbreed Ber nice perste de witte tanden op elkaar en vuurde. De kogel vloog de openiug der deur voorbij en bleef in den muur steken. De oude Ragen bad juist getracht binnen te tredeu en de kogel was zeer dicht langs haar hoofd gevlo gen. Zij brulde van woede. Gij ziet dat het uiet blyft bij dreigen, n zeide Bernice kalm en vastberaden. Jk zal n geen leed doen, Ragen, maar dringt gij de kamer binu n, zoo vuur ik nogmaals. n Ik heb geen kwaad met u voor, lady, n sprak de oude Ragen - Ik ben slechts terug gekomen om u te zeggen, dat het voorgeval- dergalm verrezen. Ztl h eens het Zwitserscb stelsel willen vi .(ledigen en op ons artikpl antwoorden Of zal hij het nieuwe stelsel vau M. Lorand aauuemeu Wij zullen zien. Wij hadden reeds gevreesd dat M. Z. Afgeweer eveneens aan de deur geworpen was. Monsieur le Rédacteur is inderdaad geen gemakkelijk man. Hij beeft met spijt en wrok gezien dat zijne mannen niet in staat waren hnn militair stelsel te verdedigen tegenover de ouingewijden van Denderbode op wien zy met zooveel minachting neêrzagen van op de hoogte huooer onbegrensde wetenschap. Zal bij dat stelsel nu eens ernstig aan vatten Hij heeft dus bet lot Diet gedeeld van den arme filosoof die in het fameus orgaan over des menschen vrijen wil beeft g' praat en zich eens goed door de sloot liet trekken. De vrije wil aannemen en eene zelf standige ziel loochenen, knoop dat eens aaneen !1 Hij kan dat immers over zijn hert niet krijgen en die zelfstandige ziel van waar zou die wel mogen komen Uit de werkingen der stof? Och arme sedert wanueer overtreft het gevolg de oorzaak Door schepping Maar wat Dat is een mirakel cn een mirakel heeft de god- delooze Dendergalm ons onmogelijk ver klaard. In die weinige woorden ligt alles. Maar zij zijn een molensleen voor Monsieur le Rédacteur en uit boosheid wierp hii den onhaudigen schiyver aau de deur f De geus is immers verdraagzaam en in de partij van 'i licht beeft men 't recht te denken wat men wil1 Er is te Brussel een comiteit gesticht door liberalen en socialistische leiders, dat zich teD doel stelt deu priester buiteu de school te houden. Het wil al de ouders aanzetten om voor hunne kinderen de outslaging van de lesBen vau Godsdienst aan te vragen. De geuzerij juicht toe, het roode kamp wrijft in de handen de Priester buiten de school, de Godsdienst uit bet onderwijs, dat schijnt het som mum hunner verwachtingen. Blinden, arme blinden, die niet verder ziet dan het puntje van uwen neus Meenen zij dan toch, dat het mogelijk zijn zou den grooteD LBider van het Heelal weg te cyferea Meenen zy het geluk te kunnen bezorgen en bet goede te doen eerten en de misdaad te beteu gelen na het opperste Geluk, het onein dige Goed en den Straffer van bet kwaad van kant geschoven te hebben Zij zelf gelooven aan hun stelsel niet en hunne kinderen doen zij in catholieke gestichten opvoeden. Neen, zij zijn niet blind het is misda dig; het geloof uit de kinderharten te rukken, wanneer men de gevolgen er van beseft. Rukt het kruis van den schoolwand en ik vraag u welke zedelijke opvoeding geeft gij het kind Waar blijft de bekrachtiging van uwe zedeles I Waar is de teugel, die de hollende driften zal inhouden Gij steunt u op de rede, en het kokende hart desjoogelings overweldigt die rede, en daar boven is er geene almachtige hand die stilte gebiedt aan de onstuimige golven 1 Dan staat gij daar Misdadig zijn zijdie de hand slaan aan het geloof in de kinderzielen. Oogeloof schenkt geene zielerust. Ouders zonder geloof, zonen zonder geloof vor men geen rustig en gelukkig huisgezin Zij ontberen dan die geheimzinnige kalmte, die de scherpte der moeilijkheden van het leven verzacht en luister bijzet aan de genoegens dezer aarde. Onrust is hun doel, en vergalt hun bestaan. De uitzonderingen zijn te gering om in aanmerking te nemen, en de algemeene regel is deze de ouders beleven de min ste vreugd van hunne kinderen, welke buiten den Godsdienst zijn opgevoed. Ongelukkig en beklagensweerdig ziju de ouders, welke zicb door de kuiperijen van het geuzencomiteit laten vangen. Eens zal er een dag komen, dat zij, door hunne tranen, hunnen misslag zullen erkennen dan zullen de plichtigen, de leden van dit comiteit, zich misschien laten bewonderen in de zetels der wet gevende Kamers want daarin toch ligt hun doel wat bruit hun het gejammer der misleiden 1 De misdadige heeren van het comiteit slaan eene roekeloose hand aan de pijlers van het staatsgebouw. Ouzij'iigheid in de school is eene her senschim goddeloos onderwys steunt lene op het balkon te wijten ie aan een onge lukkig toeval. Ik kom u verschooning vra gen. n Ga weg, n zeide Bernice op strengen toon. Zeg dan maar, dat gij my vergeeft, smeekte de Indische laat my slechts bin nen komen, om aan uwe voeten neergeknield u vergiffenis te vragen. r Ga weg, n herhaalde Bernice op strengen toon. Het onde wijf ging voort met smeeken en bidden om binnen te komen, doch te derden male beval haar Bernice zich te verwijderen. Ik ga nietn riep Ragen, plotseling van toon veranderend ik geloof uiet dat gij de markiezin zyt. Gij zijt eene bedriegster, ik zal u ontmaskeren Ik zal u straffen voor den smaad, dien gij het edele huis aan doet. Zoudt gij lady Chetwynd zyn gy zijt eene geluk- zoekster n Met woeste hevigheid stortte zij zich op de deur, die zoo ver week, dat de oude haar hooid door de opening kon steken, ofschoon zij snel terugtrok, floot toch een kogel langs hare ooren. Onder den strijd met de oude Ragen, had Bernice zich geplaatst aan den kant, waar de sopha gestaan had. Toen zij het tweede schot gelost had, voelde zy eensklaps, dat de waud, waartegen zy leunde, week en eene deur, met behangselpapier bekleed, openging. Bernice best den baat tegen den Godsdienst en de godsdienstigen. Haat in de school Haat in een kinderhart I Het leert spotten met Godsdienst en godsdienstigeD spotten met bet edelste dat den mensch verheffen kan boven al het geschapene, spotternij in de school Spotternij in een kindermond Met den haat in het hart en de spot ternij op de lippea verlaten de kleinen de school zy zoeken bet gezelschap der goddeloozen, dit gezélschap dat in de ge vangenissen vanParijt vertegenwoordigd is door 87 per honderd. Wanueer God geen eerbied verdient, hoe sol dan de wettelijke macht geëerbie digd worden Waarom het ouderlijk gezag langer erkennen Indien aan den haat tegen christenen vollen teugel mag gevierd worden waarom andere driften intoomen 1 Indien het hoogere mag met slijk be smeurd worden, waarom het mindere dan niet met de voeten getrapt En dan Afschuwelijk spel der 1 riders, welke in bun gemoed niet overtuigd zijn van het niet beslaan eener zielenwereld, en Diet te min als duivels het kruis iu de onder- wijszalen vervolgen, en de brandstich tende toorts van ongeloof in het harte der jeugd werpen. Schande over hen I Wee over de ouders I week door die deur terug en bevond zich op eene galerij, van welke zy snel in het park afdaalde. Toen de oude Ragen den tweeden kogel om haar hoofd hoorde suizen, besloot zij van aan val te veranderen. Met alle kracht drukte zij weder tegen de deur, die eenige duimen verder open ging. Nu zag zij ruimte genoeg om hare magere gestalte door te laten en zij kroop op handen en voeten achter de sopha in de kamer. Tot hare verwondering vuurde Bernice niet op haar. Voorzichtig stak zij haar kop boven de sopha nit, maar vun de markiezin was ni te zien. Voor heden avond is alles verloren, bromde zij in haar eigen het bleeke ding is mij ontsnapt, maar toch zal ik haar ver trappen als een worm. Dreigend balde zij de vuist en sloop toen weg, daar zij vreesde, dat elk oogenblik Gil bert Monk kon komen. Zij had zich in deze gedachte niet bedrogen, want nauwelijks had zij het huisje verlaten, of Gilbert Monk kwam aan met een pak klee- ren onder den arm. Hij verwenschte de oude Ragon, toen hij de sporen ontdekte van den strijd tnsschen haar en Bernice, van welke niets meer te bespeuren was. Waar was Ber nice Tevergeefs doorzocht hij bet tuinhuisje en den omtrek en ging toen naar Elack, die De kleine papierken» van priester Daens. - Verscheidene daabladeu, zelfs catholieke, deelen een brief meê, eenige jaren geleden aan pries ter Daens toegezonden door M. den volks vertegenwoordiger Renkin. Wij achten het eene plicht, zegt Le Bien public het antwoord te laten ken nen dat M. Renkin, in La Justice sociale afkondigt, ten opzichte van het misbruik dat de triestige priester Daens maakt van een persoonlijken en vertrou- wulyken brief. De waardigheid en het karakter van M. Renkin, eea goede catho- liek, staaD op 't spel hij heeft het recht aanhoord to worden door dezen onzer lezers, welke door andere dagbladen, ken nis hebben gekregen van dezen brief. Wij geven hem het woord Deze brief moet, naar mijne geheuge- nis, dagteekenen van 1895 of 1896 eD raakt 't zij de incidenten van bet proces der Justice sociale 't zy de wetge vende beraadslagiugeu wanneer M. Daens aangevallen werd door M. Woeste. Ik drukte er in uit mijne genegenheid voor den priester dien men aanviel en eene krachtdadige afkeuring der handel wijze van zijn tegenstrever. Die gevoelens heb ik meer dan eens openbaarlijk uitgedrukt. Andere catho- liekeu, democraten of geen democraten, hebben het zelfde gedaan. Ik heb dus niets in te trekken, noch te betreuren van 'tgone ik geschreven heb. M. Daens bezat de sympathie van velen iets wat by door zijne fout heeft verloreo, ziedaar alles 1 Heden ben ik en blijf ik gescheiden vac M. Daens om gekende reden open baarlijk uitgediukt. Iu 1894, had M. Daens geen ander doel, zegde hij, dan aan de democraten de plaats te verzeke ren die hen in de catholieke partij toe kwam. In 1896, verklaarde hij, in 't con gres vau Cuarleroi, volkomen met my 'taccoord te zijn aangaande de gevoelens van eendracht uitgedrukt in de redevoe ring die ik er uitsprak. Sedertdien heeft M. Daens kazakgekeerd. Hij is volko men voor de scheidiug. Hij beweert eene democratische partij te stichten tegen de catholieke partij. Hij heeft aan de socia listen toegegeven of met hen geflikflooid lot dat zij de deur op zijuen neus hebben geslageo. Hij is iu scbandaligen opstand getreden tegen de geestelijke Overheid. Indien bij kwaad heeft gesticht aan de catholieke party, hij heeft er nog meer gesticht aau de democratische beweging. Van 't gene ik voor hem deed betreur ik niets, het gedaan hebbende in recht zinnigheid omdat ik aan zijne rechtzinnig heid geloofde. Onder dit laatste opzicht heb ik mij bedrogen, ziedaar alles Ik heb met Daens afgebroken als hij zijn masker heeft afgeworpen, wanneer bij separatiste politiek maakte en in op stand kwam tegen de Overheid. Omdat ik democraat ben, veroordeol ik de volksverleidende handelwijze van M. Daeüs en ik bevecht ze. 'tls mijne plicht en niets zal er mij van afwenden. Het gedrag van M. D tens die in zijn gazet persoonlijke brieven afnondigt, ba- wijst ten andere dat hij geen het minste vertrouwen waardig i». In dien hu voortgaat of niet voortgaat ik bekreun er mij niet om.... Indien ik kan betreuren voor zeker lieden genegenheid gekoesterd te hebb dien zij niet verdienden, ik ten minste h-r niets van myn verleden te verloochenen- Alle verdere commentaar is overbodig. Iodien M. Renkin eu zoovele aodere naar ons, Denderbode, hadden geluisterd, nooit zouden zij zicb aan dien man alle vertrouwen onwaardig, hebben vergre pen. Wij en vele Aalstenaars mot ons, kenden de groene heeren van Cbipka tot in 't merg der ziel. Hoogmoed en baatzucht was altijd hunne drijfveer eu die i» het heden nog. In hun wapenschild prijkt de spreuk Voor de eer en voor 't oordje aan het einde van het park met een rijtuig wachtte. Hij gaf hem bevel zich den ganschen nacht gereed te houden, om elk oogenblik naar Caetborno te kunnen rijden, want hy dacht Bernice wéér in de zoldervertrekken van het kasteel te vinden. XXXIY HET LIJDEN DER JONGE MARKIEZIN. Toen Gilbert Monk lord Cketwyud verliet om het vermeende spook te gaan zoeken, was de laatste de muziekkamer binnengetreden, waar Sylvia aan een prachtige vleugelpiano lieflijke tonen ontlokte. Sylvia snelde hem te gemoet, maar bleef midden in het vei trek staan, toen zij het ver warde gelaat van haren bruidegom zag. x Max riep zij verdeekend, gij kwelt u w'eêr over de doode Bernice, zult gij haar altyd liefhebben. Ik bemin u met heel mijae ziel, wilt gij mijne liefde altijd met voeten treden Nooit heeft u iemand zoo bemind als ik, en waar is nu myn loon Gij spreekt my altijd van haar en behandelt mij als uwe zuster en niet als uwe bruid. Sedert den avond uwer terugkomst hebt gij my niet meer ge kust, eu nog moest ik er om smeeken. Ik geef u alles en gy geeft niets. Lord Chetwynd voelde plotaeling medelij- BR AND VERZEKERING. Groene Pie schreef lest dat de Stedelijke Raad van Geut, de gemeeutelijke brandverze kering heeft gestemd. Nu dit is onwaar. Eeu voorstel werd ingediend doch het werd door 't College vau Burgemeester en Schepeuen hevig bestreden. Zoo min te Gent als te Brussel ziet men klaarte iu 't hol den met haar en besloot haar hst gebeurd# in het park niet te vertellen. Hy trad op haar toe en «loot haar in zijn armen. En juist op dit oogenblik gleed eene ge stalte door den wintertuin op de geopende deur der muziekkanten toe. Die gestalte was Bernice in haar zyden kleed. De nabijheid zijner vrouw niet vermoedend, drukte lord Chetwynd het valsshe schepsel, dat hem zooveel leed berokkend had, aan zyn hart. Geen van beiden zag de witte gedaante iu de deur. Mijn lieve Sylvia, n zei lord Chetwynd op teederen toon zonder u ware ik geheel verlaten. Ik heb u lief, Sylvia, en wil voor u een goede en trouwe echtgenoot zyn. Gij zult eene schoone bruid zyn, waardig den naam van Cnetwynd te dragen. n Hy boog zijn hoofd naar haar zwartbruin gelaat, dat aan zijne borst rustte en kustta haar. Hartstochtelijk beantwoorde zy zijne liefkoozing en noemde hem met da zoetsta (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1901 | | pagina 1