Barnum Bailey's Show Van tak op tak. TWEE TIJGERINNEN, Allerhande Nieuws. Italië. In Beltfie. Barnum and Bailey's greatest Show on earth. Zoo noemen ze hun inrichting, Barnum en Bailey de grootste tentoon stelling der aarde!» En met recht Wat al geruchten, wat al goede en wat al kwade tijdingen waren den Show reeds voorafgegaan 1 De een had dit ge hoord, de ander dat, en een derde wist zóóveel te vertellen, dat men op bet laatst zelf niet meer wist, waar een touw aan vast temaken... Wat kwaadwilligsards en zwanzers ook mogen bahellen 't is vast besloten dat de Groote Cirk op 7 November 1901, hier te Aalst, twee vooistellingen zal geven. (Zie 4de bladzijde). De vier treinen zullen om 5 uren 's mor gens ter koopwareustatie aankomen en de wagens dadelijk gelost worden. Drij k drij en half uren daarna zullen al do tenten opgericht zijn. De eerste voorstelling zal plaaf j hebben om 2 uren namiddag en de tweede om 7 */a uren 's avonds. De voor stellingen duren twee uren. Om 9 u. 30 m. begint men de tenten af to breken. Wie eene zitplaats neemt van fr. 1,25 mag alles bijwo nen en krijgt ook al de wonderhe den te zien. Men zegge het voort I Wij hebben nu met eigen oogen den boel aanschouwd en kuuueu dus frank weg onze meaning geven. En die is dat wij overweldigd zijn door wat we gezieu heb ben Zeker, het is niets nieuws we hebben even fraai, stoutmoedig, even brutaal zien paardrijden als bij Barnum en Bai ley gereden wordt. We hebben even goede acrobaten gezien, even uitstekend gedres seerde wilde dieren als in deze reuzenon- derneming. "We hebben evin vlug, even wel meten luchtsprongen zien doen als io de ontzaglijk hooge en groote tent, die Bar num en Bailey hebben neêrgezet. Eu even buigzame Japaneezen voerden kunsten uit, elders dan bij dit reizend gezelschap. Maar, vraagt men hebben wij het beter, fijner, kunstvoller gezien heeft men ons overbluft, ons met verwondering gesla gen, gelijk men ons hier overbluft en ver wondert Neen, dat niet We worden nderdaad... vermoeid, zouden we willen •eggen, door de hoeveelheid die we te Tien krijgen. Drie arena's tegelijk zyu gevuld met de beste paardrijders eu rijdsters, die Bar num en Bailey voor zakken vol geld heb ben kuonen krijgen (er is er eene die vierhonderd dollars per week verdient I); diezelfde arena's, waartusschen een paar podiums, die de gelegenheden tot ver- tooDiug dus tot vijf aanvullen, worden iDgenomen door prima acrobaten om onmiddelijk na afloop weêr door gedres seerde dieren te worden ingenomen oli fanten, geiten, varkens, een beer, enz., enz. Er gaat geen minuut, geen seconde verloren. Op het luiden van een bel eindigt een nummer van het programma. Bijua op hetzelfde moment gaan de arena's open en verlaten de artisteu den circus. Terzelfdertijd worden hun plaateu inge- men door nieuwe, eu nauwelijks zijn we bekomen van onze bewondering voor het gepresenteerde, of het volgende nummer is reeds in volle werking. Een ander voorbeeld. Er zijn luchtgymnasten geweest. Een reusachtig net, waarvan we de afmetingen niet durven schatten, was in minder dan geen tijd op ongeveer een vierde van de hoogte vanaf den bodem uitgespreid en naar alle zijden onwrikbaar bevestigd. De bel gaat, het nummer is afgeloopen. Voordat we goed en wel be seffen wat er gebeurt, zijn een twintig vijf-en-twintig man als uit den grond verrezen, hebben de touwen weêr losge maakt en het net weêr op den bodem doen vallen. In enkele secouden, zonder een woord te spreken en onder leiding van een opzichter ieder weet piecies wat hy te doen heeft is het Det in elkaar gerold... Het wordt den circus uitgedragen het volgende nummer is reeds begonneD. We kunnen het niet zou gauw vertellen als het in werkelijkheid gebeurt Ziet ge, dat ziju van die dingen die men moet noemen, omdat er geeu ander woord voor bestaat Barnum-acbtig. Doch laten we nu ook eenige nummers opschrijven, waarop we de aandacht wil len vestigen. Zoo vonden we verbazend vermakelijk de bende clowns, die een parodie-orkest vormen op het bekeDde Sousa-orkest en waarvan de kapelmeester zich veroorloofi den naam Soo see te voe- reD, omdat hij vindt dat die het meest opdien van zyu voorganger en kunst broeder gelijkt. Vermakelijkar-valscli dan deze Soo-scanen spelen, bebbtD we zeker nooit gehoord. Dan trokken onze aandacht de keurige 20" eeuwrijdsters, die brutaal allerlei salto-mortale's uitvoeren op het ongeza delde paard de uitstekende hoogerchool- rijdsters Hüttman, White, Johnson en Reid de verbazingwekkende dames en heeren acrobaten Iieras eu Dinus, die de ongelooflijkste toeren doen en dan de wedstryden. De wedstryden die vormen de clou van het programma. Wedrennen van jockeys, van dames- jockey's van manuen die ieder op twee paarden staan (de z. g. colosseum-wed- strijden zooals ze vroeger in de arena's der Romeinen werden gehouden) wed rennen van ponnies, door apen bereden hoe de apen voortdurend omkijken of de eene soortgenoot den ander niet inhaak heel komieke rennen vaDjachthonden een loopstiijiJ tusscbeu ten bemand en een ongezaüeld paard baruloopers een hardlooper tegen een paard en ein delijk de groote Romoinsche loopstrijden met twee en vierspannige Romeiusche wagens. De laatste vooral zijn hoogst in terressant. We dienen nu ook even te herinneren de menagerie met de getemde wilde die ren, die, van welke soort of ras ook, daar allergemoedelijkst by elkaar staan van de velschillende monstruositeiteiten, die we maar niet zullen noemeD, omdat toch iedereen reeds van hen gehoord heeft nog tal van andere zaken. Wij hebben nog eeu kleine aanvulling te doen, indi'-n wij onze lezers teu minste een denkbeeld willen geven van de geheele onderneming voor zoover zij althans voor bet publiek te zien is. Wij hebben nr 1, in het bovenstaande meer uitsluitend besproken, wat er in de z. g. groote tent te zien is en wordt voorgestel'! dressuur, acrobatiek, vrilde dieren, monstruositen- n. In een afzonderlijke tent nu zijn nog eeniee heel exceutiieke dingen te zien behalve dan oen slangenbezweeriter, eeu boeiëukoning, een sterken man, enz. Excentriek zijn de andere, misschien beter geheimzinnig. Daar hebben we nr 1, een mensch wien de directie den naam van Zip hoeft gegeven, aan welken naam zij de toevoeging heeft gedaan Wat is dat Wij zouden er op antwoorden het is het meest schematische type van een geboren idioot, die echter door zyu kleeding nog gekker is gemaakt. Hij kan noch spreken, noch geluid geven eu is, ook daardoor, het middelpunt van oen zich verwonde rend afvragende menigte, wat hij eigen lijk is.... Een paar andere merkwaardige iodivi- duën zijn de eveneens sprakelooze dwer gen van Borneo, die er verbazend oud uitzien, maar die blijken geven verstand te hebben, dus normaal te z$u. Verder zijn er een paar aau elkaar gegroeide Cbi ueesche tweelingen, op de manier van wijlen de Siameesche en nog tal van andere abnormaliteiten. MT Men verzoekt ons mee te deelen dat zij die eene plaats van fr. 1.25 ne men eene zitplaats zullen hébben en alles niets uitgezonderd zullen te zien krij gen wat in den cirk vertoond wordt. In Le Messager de Bruxelles verscheen over eenige dagen een artikel van de band van een libéraal, die protest aanteekende tegen de handelwijze van de liberale ver- eenigingen des lands, omdat deze open lijke en persoonlijke propagande maken tegen het bijwonen der godsdienstlessen in de school. Die liberaal vindt dat zulke handel wijze gansch in strijd is met de ware op vatting van het liberalism. Dat is nu eens wel gesproken I Maar wie zal luisteren Daar den schrijver van dit artikel Die heer is waarschijnlijk een der rare liberale hoofdmannen, die geen deel maakt van de vrijmetselaarslogiëo. waar de joden de meesters zijn en die re- geeren over de liberale partij in België. Burgerwacht. Dendergalm deelt ecu scb'ij- ven mrê over de in de lucbt- hangende benoemiQg van den Luitenant-Colonel onzer Aal- sterscbe Burgerwacht. Bij de oude boeiën die de sch rij velaar uit den gracht haalt, zoo min als bij zijne beleedigingen tegen de heeren officieren, blyven wy niet stil't ware te dwaas. Men mag zegt de armtierige, geen man met kozakkenkarakter een grognard be noemen en nog veel min eene mossel. Wie moet men dan benoemen Ah I.. De Aalstersche wachten of zoudag- soldaten willen wel marscheren met mannen die ze kennen en die takt ge- noeg bezitten om den last niet te ver- zwaren en de karwei niet uoodeloos te verzuren, maar ze willen niet weten van mannen die zich van een ander geslacht waueu. A bon entendeursalut zegt de Franschman. Wiens brood men eet wiens woord men spreekt, zegt eene Vlaamsche spreuk. Heei schap Van O verdenbosch, hoornog Dooit vergreep een platte vleier zich zoo onbehendig.... g'Hebt eenvoudig 't wierookvat op zij- nen neus geslagen... g'hebt met hem doen den spot drijven... Immers 't is van algemeene bekendheid dat de persoon die, volgens u, Luitenant- Colonel zou moeten benoemd worden noch mossel noch visch is, dus mets, niet». Eu wie noch 't eene. Doch 't andere is, die niets is, kau aan 't hoofd niet staan, wart hij kent de burgerwereld nieten kan op de hoogte zijner laak niet zijn. Nog iets Te Aalst, schrijft die platte vleierwil men van geene vreem delingen hoor en. Dit is eene onbetwistbare waarheid, en de liberalen hebben het bij menige kie- ziug voor den Siedelijkeu Raad kuuneu besiatigen. De liberale caudidatcn waren voor de 9/10 vreemdelingen, maar ze vlo gen dan ook met klank den kiesketel in Zoo is 't geweest en zoo zal hel blijven Ook men neme de colonie vreemdelin gen weg en wat zal er van 't liberaal kliekje nog overbly ven Van Overdenbosch, joDgeu, g'hebt de kaart misdeelt en als ge nu maar op uwe kneukels niet krijgt voor die zoo onbe hendige platte vleierij I... If ta voor de Gendarmerie. Ter wijl men DU zou Ui uk bezig is in de Kamers over de nieuwe legei inrichting vraagt meu zich afin het gendarmes ie- korps, of er nu ook geene verandering zal bomen in den toestand onzer arme pan doren. H^t soldatenspelou zou beter be taald worden als het werk onzer gen darmen. Is het Diet hoog tijd dat de hee ren volksvertegenwoordigers zich ook eens bemoeien met het lot der gendar- meu Zijn het de gendarmen niet, die tijdens oulusten en oorlog de eerste zijn om op te trekken Mocht de onafhanke lijkheid des vaderlands eenmaal gevaar loopen, dan zou de gendarm nog een der belangrijkste rollen te spelen hebben. Het ware dan ook niet meer dan recht, dat de minister van oorlog lotsverbete ringen invoere voor dit keurkorps, een korps dat ten voordeele van olkeü wei- denkenden burger is. Er is in de laatste bespreking van het budjet der gendarmerie eene som van 200 duizend franken gestemd voor de begroo ting der kazerneering, doch opslag van soldij, daar spreekt men niet vaD. De gendarmen vragen dus aan den heer mi- Dister van oorlog, zoo spoedig mogelyk een einde aan dien toestand: opslag vau soldij, afschaffing der kleedermassa, ver mindering van dienstjaren voor de vrijwil ligers van acht jaar, zooals het militair reglement het toepast in het leger, of vijf jaren goeden dienst. Le Petit Beige wijdt een hoofdartikel aan de maatschappelijke werking der geestelijkheid, waariu by wyst op deover- groote werkzaamheid door de priesters op dit oogenblik aan den dag gelegd met bet doel de werklieden op te beuren en te verheffen uit hun netelachtigen toestand. Vakvereenigingen, pensioenkassen, mutu aliteiten, samenaankoopsyndikaten, over al vindt men de priester bij als raadgever of begiftiger. Wauueer de pogingen van heden hunne vruchten zullen afwerpen zal men, gelijk voorheeu de monniken, de priesters als de eerste kampioenen der nieuwe beschaving moeten aanwijzen. Liberale dwang. Te Meule- stede gingen vroeger de kinderen vhd een huisgezia naar de catbolieke school. Doch dit jaar zijn zij weggebleven. Weet ge waarom Dit huisgeziu steeds talrijker wordende en niet meer inkomen hebbende, had aan het weldadigheidsbureel eene vermeerde ring gevraagd. Doch, zulks werd aan de ouders vlakaf geweigerd, omdat hunne kinderen naar do catholieke school gin gen. De armmeesters zegden hun kort weg - Om van het weldadigheidsbureel te genieten moeteu uwe kinderen naar de stadsschool gaan. Ziedaar hoe de libe ralen de vrijheid van geweten verstaaD. Petroselinum Sativum. Wie gedurende den wiuter steeds versche pe terselie wenscht te hebben, koope iu October of November eenige krachtige peterieliewoitels, plante deze in eeuen grooten pot of kistje eu zette ze vóór het keukenveuster, dat zij, afgescheiden nog van het nut, dat men er vau trekt, al spoedig met bun fiisch groen en vroolijk aanzien geveB. Liberale onzijdigheid. Toen over een dertigtal jaren, rond 1870-71, hon derden communards en andere slechte schavuiten uit Frankrijk, in ons landeken eene schuilplaats kwamen zoeken, om aan het gerecht van bun land te ontsnap pen, heette de liberale drukpers hun wel kom eo gaf die manuen uit als malheu- reux proserits eu vervolgden. Doch, uu bet Fraiscbe kloosterlingen geldt, door een hatelijke en vrijbeidsroovende wet uit hun vadeiland verjaagd, verandert zij van toon en heeft zij voor die banneliugeu niets over dan hun gemakkelijke verach ting. Voor de volgelingen der anarchie, voor de ruststoorders alleen staan de liberale deuren open. In Frankrijk bestaan de ouderdoms pensioenen nog maar altijd op papier. En nochtans heeft Frankrijk het alge meen stemrecht met de Republiek en in deu ministerraad zetelt een socialist. Indien onze socialisten te goeder trouw wareo zouden zij, in plaats van op hun land te schimpen, zooals zij gedurig doen, het ten minste do verdienste toekennen van de heeren Franscheu verre te zijn vóór geweest, op den weg der bescher mende maatregelen voor de werkende klas. Verdienste, die zooveel te grooter is, daar de genomen maatregelen ten gunste der werklieden in niets het evenwicht van 'slands fiuanciën hebben in gevaar gebracht. Waarlijk men moet het toppunt der volksbedri. gerij bereikt hebben cm te durven schrijven, gelijk groene Pie, dat er in Fiankrijk een wetsontwerp is ingediend 't welk gratis een pensioen vau 1 frank daags of 365 fr. 'sjaarsaaude ouderlingen zou guuueu. De waarheid is dat men in Frankiijk spreekt van 5 centiemen daags en dan nog als men zekere stortingen gedurende eeD bepaald getal jaren, heeft gedaan... Wat verachtelijke volksfopper toch Vergiftiging der visschen. M. de minister vau landbouw heeft beloofd bij de bevoegde overheden, de provin ciale besturen eu het bestuur van brug gen en wegen, aau te dringen op bet be waken der waterloopen, kanalen, enz. ten einde het vergiftigen eu bederven van het water te beletten of te straffen. Hij zal aandringen op het iuiichten van eeDe commissie, uit loden vau velschil lende besturen samengesteld. Rechterlijke kronijk. Belangrijk vonnis in militie zaken. Een miliciaau van Gent werd iu 1898 uitgenoodigd, om deel te nemen aan de loting, terwijl bij maar in 1901 moest loten. Meu had hem verward met eeuen zijner broe Iers «Jie deuzelfden voor naam gehad had als bij en die overleden was op 2jarigen leeftyd. De jongeling trok een slecht nummer doch rekl moerde n:et hij werd vrijge steld. Iu 1891 werd by audermaal opge roepen om aan de loting deel te nemen. Hij bood zich wederom aan en trok ander maal een slecht nummer. De arrondissementscommissaris be weerde dat de loting vau 1898 niet telde en dat de militieraad moest aanzien wor den als deel uitmakende van de klas 1901. De advokaat-generaal bij het Verbre kingshof houdt staan dat dit geval voor zien is en dat, aangezien de milicieaan niet gereklameerd had na de loting in 1898, deze wettig is en do loting van 1901 iutegendeel moet ongeldig verklaard wor- deD. Zaak Plancquaert. Het is op 2 December dat M. H ctor Plancquaert, advocaat te Geut, voor de assisen van Brugge zal verschijnen, uit hoofde van een artikel in het blad Het Recht. De assisen zullen voorgezten worden door M. G. De Smet, raadsheer bij bet beroepshof, te Gent. M. Janssens te Bits- hoven zal den zetel bekleeden van het openbaarministerie en M. H.Plancquaert zal verdedigd worden door Mr Alb. Ver- bessem en waarschijnlijk ook door Mr Janson. Liste des numéros gagnants de la loterie du Calvaire 1901. 57 2314 4888 7327 10244 12559 68 2466 5051 7655 10388 12788 371 2894 5367 7914 10398 12936 389 2905 5585 8251 10545 13120 416 3078 5808 8439 10564 13268 780 32t3 5952 8514 10620 13466 980 3577 5957 8794 10926 13513 1095 3628 6088 8840 11068 13640 1118 3766 6170 8862 11154 13872 1302 3851 6275 9005 11490 14020 1411 3980 6617 9191 11522 14309 1678 4196 6767 9441 11720 14458 4218 6S44 9705 11881 14773 2195 4396 7095 9867 12060 14823 2205 4448 7116 9975 12281 14920 2274 4718 7247 10130 12313 On peut se procuier ou consul ter la liste des numéros gaguants, 249, chaussée de Wavre, Bruxelles. Euvoi de cette liste contre timbre de 10 ceutimes. Les lots doivent être réclamés avant le 1" janvier 1902. Koninklijke Besluiten. Lager onderwijs. Bij koninklijk be sluit van 10 October 1901, wordt aan M. A. Veruieuwe, ontslag vergund uit zijn ambt van kautoualen schoolopziener bij het lager onderwijs. Hij wordt gemach tigd zijne rechten op pensioen te doen gelden en den eeretitel van zijn ambt te behouden Bij koninklijk besluit van 16 Octo ber 1901, wordt M. A. Van O-erstracten, gemeenteonderwijzer te Kerkxken, voor zien van bet getuigschrift van bekwaam heid tot het ambt van kautoualen school opziener, benoemd tot kantonalen school opziener 3# klas, bij het lager onderwijs. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft ornlei pastoor benoemd te Herzele, den E. H. De Wolf, onderpastoor te Selzaete te Selzaete, den E. H. De ConiDck, onderpastoor te Baerle; te Baerle, den E. H. Den Haerinck, oud coadjutor te Zogge (Hamme). Zijn professor benoemd in de Nor maalschool te Sl Nicolaas, den E. H. Fonck, professor te L'-deberg, de heereü Clapys en Verniers, beiden diakens in het Seminarie. OVERLIJDEN. Wij vernemen het overlijden na eene langdurige zieke lijkheid van den E. H. P. A. Van der Nailleu, Pastoor te Oostwinkel sedert 1881, in deD ouderdom vau 65 jaren. De eerzame overledene kwam zich nog zeer jong zijnde, mot zijue ouders bier te Aalst vestigen. R. I. P. Benedictas' Kalender, ALMANAK ven 0. L. Vr. van Affiigem komt te verschijnen. Die Kalender voor 't jaar O. H. Jesus Christus 1902 is mer kelijk vergroot eu verbeterd hij telt 128 bladz. en is versierd met platen voor stellende de H. H. Beueuictus, Maurus en Placidius, O. L. Vrouw vau Vrede, de Abt-primaat der Benedictijnerorde, Z. H. den pauselijken Nuntius te Brussel, euz. De lezingen zijn zeer afwisselend en van aard om allen te bevredigen. Prijs 30 centiemen vrij te huis geleverd per Post 36 centiemen, te verkrijneu ten Bureelu van Den Dender bode, Korte Zouislraat, 31, Aalst. SCHOUWBURG VAN AALST. RederijkkamerDE CATHARINISTEN. Prachtvertooningen op Zondagen 22 December 1901 en 5 Januari 1902. treurspel iu 5 bedryveu door Ductoi Is. Batjwens. Aalst. Trein ontriggeld. Don derdag morgend om 3 ur0Q i-s alhier nabij deu doorgang, Dendermondsche Steenweg een koopwareDtrein ontriggeld bij de manceuvers om den express O >s- lende-Briodisidoor te laten. De locomo- ti' f eu 4 wagons waren 20 meters verre van de rigaels geloopen. Niemand werd verwond. Het verkeer tusschen Aalst en Gent was totaal onderbroken en de treinen naar Gent moesten langs Den- dermonde over. De trein uit onze stad van 7 u. 32 m. kwam te G- at aan om 9 u. 32 m. in plaats van 8 u. 4- m. dus met eeDe vertraging van 1 u. 31 m. Dadelijk na 't voorval gingen een der tigtal mannen aau den arbeid en reeds iets over 8 l\t uren stonden locomotief en wagons terug op de sporen. De baaD werd herstelden om 9 uren werden locomotief en wagons naar het werkbuis gevoerd. Van dan af was 't verkeer met Gent her steld. Aan de Dampoort, te Gent, moest eeu gezin, bestaande uit vader, moeder en 5 kindereu, op straat gezel worden wegens het niet betalen van huishuur. Zaterdag avond werd M. de policie-commissaris Springael door den aangestelden deur waarder opgeëischt toen de vrouw de policie zag, zonk zij teu gronde daar zij in gezegenden staat verkeert, is haar toe stand onrustwekkend. M. Springael doed dadelijk de uitzet ting uitstellen eu deed Zondag morgend eeue ronde bij zijne c dlegas M. de op- perpolicie-commissaris Vau Wesemael voegde er eenen milden penning bij en liet gezin is weêr voor eeuigeu tij-I gered. Het is te hopen dat de vader, die reeds lang zonder werk is, nu spoedig ook be zigheid moge vinden. Een inwoner van Dikkevenne, zekere L. H., leeft bijna gedurig in twist met zijne vrouw, een voorbeel iige huismoe der, en mishandelt baar zelfs dikwijls. Eenige dagen geleden he- ft bij baar bijna een oor afgerukt. Zuudag sloeg bij de vrouw weer boveuaims en goot vervol gens eenen emmer koud water over haar. M. De Vos, schepene der gemeente, "erweet hem ziju laf gedrag. De man uitte uieuwe bedreigingen, doch het inmiddels samengeschoolde volk, kwam uu naar den woestaard toegesprongen en deze laatste kreeg zooveel slagen, stompen en schoppen dat het een wonder mag heeten dat bij het leven ontkomen is. Moge deze les hem heilzaam zijn. Over don dyuamietaanslag tegen de fabriek Neckebrouck te Rouse, wordt nog het volgende gemeld Er werd vastge steld, dat eene soort van bom, met kruit, nagels, glas en andere voorwerpen ge vuld, ontploft was. Zichtbaar bad meD eenen aanslag willen plegen tegen de fabriek. Deze heeft nog al wat scbaê ge- ledeD. Een 70tal ruiten ziju verbrijzeld. Ook vau de aanpalende buizen werden ruiten vernield. Iu de bom zou ook een nummer van Vooruit van 5 October ge- zeteu hebben. Het parket is zaterdag ter plaatse geweest. Ue fabrikaut N cke- brouck stond uiet gunstig geboekt, bij de socialisten. De fabrikant beeft 1000 fr. uitgeloofd aau hem, die deu dader zal ontdekken. De nieuwe Bisschop van Luik heeft voor patroou den H. Martinus, wiens feestdag, zooals men weet, valt op 11 No vember. De Luiksche catholieken zouden gewild bebbeu dat bij op dien dag Bis schop werd gewijd ei: men heeft iu dien zin Daar Rome getelegrafeerd, om eene bijzendere breve te vragen. Uit Rome beeft men laten weten dat de benoeming van Mgr Rutten eerst zal bekrachtigd worden in bet konsistorium van het einde der maand November. De wijding van Mgr Rutten is dus noodzakelijk uitgesteld tot de maaod December aanstaande en in afwachting, zal Z. Hoogw. voortgaan met het bisdom te besturen iu zijne hoedanig heid van vikai is-kapitularis. Holland. Rood en Wit. Iu sommige gedeelten van Holland wordt de geboorte van een kind op zonderlinge wijze aaugeduid. Is het een meisje dat. ter wereld is ge komen er wordt een wit speeldekussentje aan den appel der deur gehangen is het een knechtje, 't kussentje is rood. Frankrijk. Zondagrust. dienstdoende Apotheker, Zondag 3 No vember 1901, M. Renneboog, Nieuw straat. AALST. O OREEMBOTER. Markt van Zaterdag 2 November. o 150kilogrammen ter markt, prijs fr.3,00 tot 0,00 per kil. Uot6*-m»rk.t. Heden zaterdag werden 389 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3110 kilos. Aan de speelbank te Monte Carlo heersebt een ongekende opschudding door het onbegrijpelijke geluk vau eeu voorua- meu Rus, die 170,000 fr. gewonnen heeft gedurende deu eersten dag vau ziju be zoek en sindsdien met onverbreekbare regelmatigheid al zijue opzetten wint. Bij iedere wenteling van het rad wint hij 2000 tot 2500 fr Do gelukkige speler blyft volkomeu ouv< rschillig en koud, brengt deu geheeleu dag bij de speelbank door en heeft reeds eeu ontzaglijk furtuiu gewonueu. Men vermoedt, dat mj volgens een systeem speelt. Er is nog een ander gelukkig speler, die zich wijdt aau bet trente et quarante spel. Hij zet uooit minder dan 2500 fr. op en wiut bij eiken opzet. Helaas hoevele ongelukkigen staan tegenever deze guustelingen der fortuin, die bet ook niet altijd zullen blijven De wildstroopers iu Frankrijk be dienen zich t'gcuwoordig voor bunue jachten van... oeuo automobiel, waarmeê zij gemakkelijk ontsnappen aan allo ver volgingen. Óvor eenige dagen kwam er bij Laon, Montceau, iu de Aisne, eene prachtige automobiel aangerudeu. Eensklaps bleef zy stekeu. De chauffeurs giugen hulp halrn naar Montceau, maai het ongeluk was zoo ernstig, dat men een behendig mecanicien noodig had om het te herstel len. Die was nu te Montceau niet te vin den. Hun tegenslag verweuscheud zetten zij zoo good en zoo kwaad als het giug huu rijtuig in een veld, nabij eene hooimyt eu gingeu naar de Daaste statie. In 't doip lachtte men niet weinig met de chauffeurs. Nachts echter kwAiaen drie van hen terus naar den automobiel, haalden uit de kas een volledig wildstroopersgerief, de acetyleen lanteerns werden ontstoken en men ging aan 't werk. Dank aan den glans der lanteerns kwamen patrijzen en kwakkels in menigte in de Detten gevlo gen. De jacht was uiterst vruchtbaar en toen de dag aaubrak zagen de bewoners, met den veldwachter aau 't hoofd, op do plaats waar de automobiel gestaan had nog enkel veel pluimen liggen en zes patrijzen, die do moderne wildstroopers vergeten hadden. De toer was uitstekend gespeeld. Broeder Florian. De onschuld van broeder Florian ten volle gebleken zijnde, is maandag in vrybeid gesteld. Hij begaf zich aanstonds naar de school der Monnaie, waar zyne vrienden hem kwa men gelukweoschen. Men ziet waartoe de eedurige ophitsin gen tegen de broeders leiden. De eerste de beste deugniet beschuldigt zoo maar een eerlijk man vau de ergste feiten, daar hij zeker is onmiddellijk heel de auti-klerikale pers gereed te vinden, om 't nieuw klerikaal schandaal aan de vier hoeken der wereld uit te bazuinen. Dat is nu de tweede maal in korten tijd dat een broeder van hetzelfde gesticht door die pers met laster en beleedigiDgen wordt overladen, zelfs voor men weet of er werkelijk iets ten zijnen laste is. Zulleo zij in de toekomst voorzichtiger zijn Wij geloovi-n het niet, want dat ligt in hun stelsel. Laster maar, zegde hun meester, er zal altijd iets van overblijven. Ter dood veroordeeld. Zekere Mad. Gruitzinger, die haar man met een revol ver bad doodgeschoteu om lat zij hem uit eeu gemeubeld huis had zien komen met eene andere vrouw, werd door hei assi senhof der Seine veroordeeld tot vijf jaar gevangenis. Mad. Gruitzinger begreep dat die afloop voor haar zeer gunstig was en zij het niet moest wagen een nieuw vonnis uit te lok keu. Om hare verzending naar de centrale gevangenis te vertragen, evenwel, ging zij in verbreking. Zij meende twee maanden tijd te hebben, maar wegens de vacantie kou de verslaggever in veertien dagen ge reed zijn. En zie, men had bij de eerste behandeling der zaak vergeten lezing te geven van het vonnis. Mad. Giuitzinger had den tijd niet af te zien van hare verbreking eu zij werd voor het assisenhof van Versailles verzonden, gekend om zijue buitengewone strengheid. Eu deze is weer gebleken. Vruchteloos bepleitte de procureur ver zachtende omstandigheden en verzocht hij de gezwoornen alle voorbedachtheid te vermijden. Vruchteloos kwamen de advo- cateu er tusschen. De gezwoornen toonden zich onverbid- delyk, verklaarden haar schuldig zonder verzachtende omstandigheden en veroor deelden haar ter dood. De grootste reden dier strengheid schijnt de dujfveer der misdaad te ziju. Mad. Gruitzinger zou namelijk baren man heb ben vei mooi d om zich ongestoord te kun nen overgeven aan eenen schuldigen hartstocht, dien zij voor haar eigen zoon had opgevat. Duilschland. Men weet dat het in Duitschland flauw gaat in verscheidene takken der groote nijverheid. Hier dankt meu honderden werklieden af ginder werkt men maar halve dagen meer. Er zijn zelfs, iu verscheidene gedeelten van 't laud, voorname gestichten welke gesloten zijn geworden. Die slapte in de nijverheid, heeft bij veel duizenden werklieden groote miserie veroorzaakt. Met al dat is het, op veel plaatsen vol strekt niet veilig meer, van zoo men buiteu de steden is. Rondleurders loopen het land af, on by velen zyu de intenties juist niet altijd vol komen eerlijk. Uit Muuchon wordt gemeld, dat de omstreken der stad nu geheel onveilig zijn geworden. Beuden loopen rond die hulp eischen, die in de hoven plunderen en die inde villas breken om er te rooveu. Zelfs kan men by avonden niet meer langs de wegen ziju, of men riskeert van uitgestroopt te worden. In acht dagen, bad men zelfs elf keeren op velorijders geschoten, meest langs de wandelingen rond de stad. De politie doet nachtronde, en alom rond Muucben is de waakzaamheid ver dubbeld. Engeland. Tegen den hoogen hoed. In Enge land zou Ion ze uu absoluut oeue belasiiug willen leggeu op deu hoogeo noed. Den boogeu hoed, als meu flju wil staau, 't is de mode maar 't is alge 'tik eeue rare mode. Voor de scbooute, met die stovebuis» op 't hoofd, 't eu zegt niet vele, eu voor 't gemak nog min. Maar, ze zeggen algelijk dat de Engel- schen den hoogen hoed willen belasten zuiver uit dulligheid. President Ki uger draagt al ziju leven eeneu hoogen hoed, eu ze kunnen dit hoofddeksel niet meer verdragen. Ja, d'Engelschen zullen nog al farcen uitmeten, eu nog toaron doen erger als Barnum Bij het uitbrekon der post in Napels, werden delydeis uaar de barakken vau Nisida gebracht, om daar afgezonderd en verpleegd te worden. De pastoor vau Furrigrotto, in wiens parochie Nisida ligt, heeft toen verzocht met de pestlijders in het lazareth te worden opgesloten, teu einde hun de troostmiddelen vau den Godsdienst te bezorgeu. Dat verzoek werd hem toegestaau onder do betuiging der bewondering eu hoogachting van don pre- fekt der provincie. Op 3 dezer, trok de moedige priester Anton Guadagno, onder de huldebetui gingen eener groote menigte naar Nisida.

De Denderbode | 1901 | | pagina 2