If Donderdag 21 November 1901 5 centiemen per nummer 36se Jaar 5623 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. eest en verspreidt Den Denberbode.» F" Alwie een abou- enient neemt op DEN ENDERBODE voor st jaar 1902 en vooraf etaalt, zal het blad van i eden af tot Nieuwjaar j RATIS ontvangen. ëgenover eenen vijand. LANDBOUW. DE DEND lit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde- gteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week )r de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes anden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving digt met 31 December. De onkosten der kwHanfiën door de Post ont- gen zijn ten laste van den schuldenaar len schrijftin bij O. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat. N. 34, in alle Postkantoren des Lands Ou I que Huum. Per drukregel. Gewone 45 centiemen Heklamen Ir 1,00 Vouuisse up 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij acGOord. Niet opgenomen handschriften worden 'Met teruggestuurd, üeeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiteriijk tegen '«en dijDsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advert.entiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 20 November 1901. Iedereen heeft tegenwoordig het oog j vestigd op de vorderingen, welke het ankmisbruik maakt. Als een ondier eft het alkoolism zich op do samenle- ïg geworpen, zich in hare lenden vast klampt, en zuigt thans gulzig liet le- Dsbloed af. De baren ryzen te berge, inneer men de reeds aangerichte ver ding aanblikt Hier krankzinnigen, ids misdadigers dezen tot den bedel- af, genen tot de dood gevoerd overal putting, overal rampen ziedaar wat t drankmisbruik opgeleverd heeft. Mil- leuen, nogmaals millioeuep heeft dit unster verzwolgen zegt niet, dat de ndel, de welvaart des lands er bij kau nnen het is het bloed, dat stroomt uit wonde; het is het leven, dat snel weg- oeit. Huisgezinnen, met honderden en g honderden, welke verscheurd, ou- ard, vernietigd werden; duizende levens elke geknakt, gedood werden, dat alles lor wien Door het jeneverglas, door t, wat men water des levens - of eau de vie heet I Een dronkaard is een dwaas, een ol- ndeling, een monster I Een werkman keert uit de fabriek naar lis. Zijn weekloon klingelt lustig in jüen zak. Eerst echter moet er eene irrel op gezet en hij treedt de kroeg nnen. Zwijmelend,grommelend k'-ert do dron- aard huiswaarts. Nog wacht zyne vrouw igeduldig. Geene vreugdige begroeting bij het binnentreden, neen, maar gemom pel, ontevreden gebrom, nijdigheden, bit sige vragen en antwoorden, verwijten en beleedigingen, twist, soms baldadigheden. De dronkaard schept zich eene hei op aarde, waar hij eenen hemel zou kunnen bewerken Men drinkt altijd, en men vindt een voorwendsel om altijd te drinken: 's mor gens, 's avonds, vóór en na het middag eten, vóór, bij en na 't werk, in vreugde, in droefheid, bij warmte, bij koude, bij geboorte, bij huwelijk, bij dood, och I altijd doet de drank zijnen dienst. Alsof de jenever in één van die gevallen nut bijbracht Dronkenschap is eene ziekte, gelijk de cholera, pest en anderen, met dit verschil dat de alkooi zijne prooi, nooit, maar nooit loslaat. Geen geneesheer, geene kunst vermag de verwoestingen te herstellen, door het levenswater 1? eenmaal aangericht; zelfs de natuur weigert hare hulp aan hem, die met haren grootsten vijand om gegaan heeft. Wie alkooi gebruikt is zeker van zijnen ondergang. Hoedt u voor het gebruik van alkooi. Ik bid u, le'est niet misbruik: zelfs het matig gebruik van sterke dranken oefent noodlottige invloed uit. Men zegt een enkel druppeltje geeft kracht, moed, verhoogt 't denkvermogen. Bedrog, roep ik u toe, bedrog I Ja, voor een oogenblik kan de alkooi prikkelen, even als de zweepslag het paard, doch wee dan u, want gij betaalt met woeker die aanwiust van kracht. Een aantal zul- ker prikkelingen, en uw geest, zoowel als uw licharm ligt krachteloos en ver lamd alkooi gebruiken is het vaartuig door meerdere brandstof sneller doen stoomeu, ja, doch dio brandstof is geno men van bet gebouw des schips zeiven de stranding, de ondergang wordt er slechts door bespoedigd. Zonder het drankmisbruik kende de welvaart van ons prachtig landeken schier geene paien: nu sleept de jentvetstroom ons naar den ondergang. Wat gedaan 1 Die vraag is sinds lang reeds gesteld, en er is geantwoord Laat ons de maat schappij van morgen tegen dien geesel vrijwaren. Laat ons de jeugd van heden het gevaar leeren kannen en vermijden, en de catholieken zijn opgesprongeu, en zij zijn in de lagere school gegaan, om den kinderen hunnen vijand to toonen. Die kleinen beloven op hun eerewoord voor hun twintigste jaar geene enkele druppel jenever te drinken de Ont houdersbonden werden gesticht, en dui- OE ZOON naar het Engelsch. 4:7'" vervolg. Wel, Job, jufvrouw Philips verzocht lij na mijne torugkomst te schrijven, want wenschte te weten of ik behouden en wol ir aangekomen was. Dit was zeer vriende- ijk van haar, en natuurlijk deed ik het, Sedert heb ik eenen brief van haar gekregen t zij meldde dat hare grootmoeder ge- itorven is en dat hare moedor van Graveseud Portamov gaat verlmizeu en bij haren iroeder wonen, weduwnaar it. Ik ga naar -tsmouth, antwoordde Iob. Ik dacht zoo dat, wijl haar broeder ropsagent ie en Mev. Philips belang in u t, gij niets beters zoudt kunnen doen. Zoo iets te vinden is, kunt gij daar goeden bben, en uw geld loopt niet zoo veel om weggegooid te woHen. Ik denk ook, dat gij goed deedt naar Portsmouth m en uw geluk te beproeven. Ik ben blij dat gij mij dit gezegd hebt, Mury, want tot nu toe was de eene plaats mij icheepsagent ii itelt, raad gevaar i dus te zenden kuapen hebben bun eerewoord gegeven. Ik weet hel, misschien zullen al deze de bekoringen Diet zegepralend weerstaan, laat de helft bezwijken, dan blijven pr voor onze toekomeude maatschappij toch nog duizenden gered. De uitslagen van het anti alkolisch onderricht zijn traag zaam, doch duren lang. Eene opmerking, die gemaakt geweest is: waarom gebruikt de Staat geene geweldige middelen om die gewel dige plaag uit te roeien P Waarom bemachtigt hij b. v. de alkoolsto- kerijen niet Ja, is 't antwoord, dat ware den knoop doorhakken en de kwestie oplossen. Doch blinde ijver kan slechts schaden. Ons volk is te zeer-vrijheidslievend en is maar in 't geheel niet in staat een dwaugjuk te dragen. IJzeren maatregelen zouden zelfs mislukken en op den onwil der massa stuiten. To meer, nu de poli tieke driften zoo opgewekt zijn als heden, en de beste inzichten der regeering door eene lage tegen partij stelselmatig geloochend wor den, zouden ook uit den alkool- alleenhandel des Staats allerlei wapens gesmeed worden, welke tegen den Staat gericht, oneindig veel kwaad zouden veroorzaken. Laat ons om die redenen, geene brutale maatregelen wenschen houden wij ons aan ons strijdplan de oorzaak der ramp wegnemen, en die oorzaak, het is de zede lijke zwakheid. Versterken wij het karak ter des volks, ons wapen weze de overtui ging, traagzamer is het, ja, doch doel matiger, en duurzamer. Opvoeders ouders en onderwijzers, het is uwe taak, de matigheidsbonden te steunen. Uw eigen belaDg, de welvaart uwer zonen, uwor leerlingen, de toekomst van ons Vaderland en der maatschappij mag u niet langer onverschillig laten. Aan het werk JAARLIJKSCHE VERGUNNING van 6a Frank. Wij denken het nuttig aan de belang hebbenden hiernakomeude schikkingen «!er wet van 10 Mei 1900 en van het ko ninklijk besluit van 20 October navol gende, betreffende de ouderdomspen sioenen, te moeten herinneren 10 De Belgische werklieden of ge wezen werklieden, hun verblijf in België hebbende en in nood verkeerende, 65 jaar oud zijnde op 1 Januari 1902 geboren in 1836 of vroeger hebben recht op eene jaarlijksche vergunning van 65 frank. De werkvrouwen, gewezen werkvrou wen, vrouwen of weduwen van werklie den, kunnen deze vergunuing in dezelfde voorwaarden bekomen zij kan terzelfder tijd toegestaan worden aan den man en aan de vrouw. Deze personen moeteD, om de vergun ning van 65 fr. te bekomen in 1902, voor 1 Januari aanstaande, hunne vraag sturen aan 't Bescbermingscomitcit, door tusscbenkomst van het Gemeentebestuur hunner verblijfplaats. De ouderlingen die van woonplaats veranderd zijn sedert hunne laatste vraag en die de vergunning van 65 fr. voor het jaar 1901 bekomen hebben, zullen eene nieuwe vraag doen voor 1 Januari aanstaande, om de vergunning in 1902 te bekomen. De ouderlingen die in dezelfde ge meente gebleven zijn en die de vergunning van 65 fr. voor het jaar 1901 bekomen hebben, moeten geene nieuwe vraag meer doen. De werklieden en de werkvrouwen van ten minste 58 jaar op 1 Januuri J9öi,dus die geboren zijn voor 1 Januari 1843, zullen de vergunning van 65 frank bekomen van af den 1 Januari volgende op den datum waarop zij den ouderdom van 65 jaar zullen bereikt hebben, zonder dat zij iets in de lijfrentkas te storten hebben. 3° De werklieden en de werkvrouwen van ten minste 55 jaar op 1 Januari 1901 en nog niet ten volle 58 jaar oud zijnde op zelfden datum geboren in 1843, 1844 en 1845 zullen insgelijks de vergoeding van 65 frank bekomen van af den 1 Januari volgende op den datum waarop zij den ouderdom van 65 jaar be reikt hebben. Nochtans zullen zij in de lijfrentkas, voor hun 65* jaar, gedurende een tijdperk van drie jaar teD minste, stortingen moeten gedaan hebben beloo- pende op ten rniuste 3 frank per jaar en een totaal uitmakende van 18 frank. De renten, verworven bij middel dier stortingen en bij middel der toelagen ver leend, worden op den ouderdom van 65 jaar gevoegd bij de vergunning van 65 fr. 4° De personen van minder dan 55 jaar op 1 Januari 1901 geboren in 1846 en volgende jaren hebben geen recht op den ouderdom van 65 jaar op de vergunning van 65 frank. Zij moeten zich aansluiten bij de Lijfrentkas, zoo zij zich een pensioen willen verschaffen. Belang rijke premiën zullen jaarlijke door Staat en Provincie bij hunne persoonlijke stor tingen gevoegd worden. al even onverschillig als de andere maar nu is het wat anders, ik zeker naar Port- f ■month. Jos bleef nog twee of drie dagen in het dorp Mary bracht iederen avond bij hem f door en eens kreeg zij verlof om naar de bank te gaan voor haar geld. Zy liet voor Jos de som opschrijven welke hem toekwam en regelde alles met de bank.eoodat hij zyn kapi taal kon trekken, wanneer hij verkoos. Hierna nam hij afscheid van Mary, beloofde wat dikwijlder te zullen schrijven en opnieuw hing hij den riem van den wagen over zyne schouders en trok op weg naar Portsmouth. Hij had echter nog geen tien mijlen afge legd, toen hij zich zei ven de vraag stelde, wat ga ik met dien wagen beginnen Ilij liet hem Diet gaarne op den weg staan hij wist niet aau wien hem te geven. Hij kruide hem nog omtrent zes mijlen verder, en dan, geheel uitgeput, besloot hij het oude gebruik van Spikeman te volgen en een weinig uit te rus ten in het gras langs den weg. De zon was zeer warm, en na een poos ging Jos aan den anderen kant van de haag liggen, waar scha duw was. Hij nam eerst zijnen bundel van den wagen en na zyn middagmaal gedaan te hebbeu met hetgeen hij uit het dorp had me degenomen. ging hij met 't hoofd op den knapzak liggen en viel spoedig in een diepen slaap. Na eene poos ontwaakte hy door het geluid van stemmen aan de andere zijde der haag. Hy zag rond en bemerkte twee mannen, die aan den kant van den weg juist nevens zijnen wagen zaten. Zy waren slechts gekleed in hemd en broek, en zaten op het gras. - Het zou een goed gedacht zijn, bemerkte len, wij konden dan voortreizen zonder achterdocht op te wekken. - Ja, als wij er konden mede heengaan zonder ontdekt te worden, waar mag de eigenaar wel wezen Ilij zal het een of ander te doen hebben en den wagen hebben laten staan tot dat hij terugkomt. Veronderstel nu dat wij hem me- denemen, hoe zullen wij het dan aanleggen Langs dezen weg kunnen wij er niet mede gaan, wy moeten over de hagen en schutsels klimmen, tot wij dwars over het land op eenen anderen weg kwamen en met dan gedurende den nacht voort te gaan, zijn wy in ordo. Ja, en wij zullen er goed aan doen, want zoo onze beschrijving als deserteurs uit Port smouth verzonden was, zou men ons voor rei zende ketellappers, houden en geen argwaan hebben. Nu, ik wil het wagen. Als we den wagen maar van den weg kunnen krijgen en tot dezen nacht verbergenzal het niet moeilijk zijn. Maar laat ons eerst zien of de kerel, aan wien hij behoort, ergens in den omtrek is. Toen de man dit zegde stond hij op en De verkensteelt in Denemarken. De f uitvoer van varkens en varkensvleesch wordt iu Denemarken grooter en grooter; zij beloopt heden voor 70,000,000 frank. De Denemarksche landbouwers zijn erin gelukt een inlandsch varkensras te vormen, welke zeer sterk van aard is, goed gespierd, zich gemakkelijk ontwik kelt, bijzonder aan het achterstel. Dit ras is zoo zeer verbeterd dat het Yorkshireras veel van zijn belang in Denemarken ver loren heeft. Niet alleenlijk is het Denemarksche varkensras veel verbeterd, maar 't getal varkens is grootelijks vermeerderd. In 1881, telde men in Denemarken 530,000 varkens en nu 1,800,000. Denemarken en België hebben onder dit opzicht meoige vergelijkingspunten. Alzoo, in België beliep de varkeusbe- volking, in 1880, het getal van 646,375 varkens en in 1895, 't getal van 1,163,133. In België ook werkt men sterk tot de ver betering van de inlandsche rassen, door uitkiezing der be3te voortteelors van het plaatselijk ras welke de tentoonstelling bekend gemaakt hebben, en ook door de aanmoedigingen aan de kweekers door den Staat verleend. Waarschijnlijk na verloop van eenige jaren, zullen onze inlandsche rassen zoo sterk verbeterd zijn dat wij het Yorkshi reras aan de Eogelsche zullen kunnen overlaten. Chasse et Pêche). Het eierleggen der hennen in den winter. Om des winters de hennen tot het eierleggen aan te zetten is het noodig dat zij goed verzorgd worden. Men zal ze beschutten tegen de koude, de regen en de vochtigheid. De verblijfplaats der hennen zal op 't Zuid-Oosten liggen, opdat de morgend- zon hen beschijnen kan. Zij zullen sterk gevoederd worden met graan, groenten en versch vleesch. Dit laatste kan met voordeel vervangen wor den door vlueschmeel. Men zal hen ook altijd toedienen, zniver water, waarin 5 grammen per liter groene vitriool, 't zy zwavelzuurijzer opgelost is. Ook zorge men dat de hennen nooit gebrek lijden aan oude kalk. De vloer van de verblijfplaats zal be dekt worden met eene laag van 50 centi meters versch paardenmest; hetwelk zoo als men weet, spoedig en sterk gist, en de warmte alzoo ontstaan zal veel toe keerde zijn gelaat naar de haag oogenblik- kelijk bemerkte Jos, dat het zijn oude kennis j Furness was, de schoolmeester en zeesoldaat. Hij wist nauwelijks wat te beginnen. Ten laatste zag hij, dat Furness Daar den iDgang kwam van het veld, welk dicht bij de plaats was waar hij lag. Daar het onmogelijk was te ontvluchten, bedekte Job zijn gezicht mot de armen en veinsde in een diepen slaap gedom peld te liggen. Weldra hoorde hij sst. roepen als een tee- ken tot den anderen kerel en na een poos kwamen er voetstappen vlak bij hem. Jos veinsde luid te smorken, en toen werd er druk gefluisterd. Eindelijk hoorde hij Furness zeggen Blijf gij de wacht bij hem houden, ter wijl ik den wagen wegkrui. Maar, wat moet ik doen als hij wakker wordt Dan sla hom met dien grooten kassei den kop in. Zoo hij niet wakker wordt, volg mij dan, als ik het tweede veld zal voorby zijn. Het is lichtte verstaan, dat onze vriend geen lust had om wakker te worden. Hij hoorde het hek openen en den wagen voort- kruien hij ging voort met er dapper op aan te snorken, tot hij eindelijk hoorde dat de makker van Furness, die de wacht hield, ins gelijks heenging. Hij dacht het nochtans ge raadzaam nog eeDigen tijd beweegloos te blij ven liggen, om hun den tijd te geven een goed eind van hem af te zijn toen keerde hij zich langzaam om en zag in de richting langs welke zij gegaan waren. Hy kon niets meer van hen bespeuren en slechts toen hy was opgestaan en op het hek was geklom men, zag hij hen twee of drie velden verder snel voortloopen. Hij dankte den Hemel voor zijne ontsnap ping aan dit groot gevaar, en uiterst tevre den van zijnen eigendom verlost te zijn, zette hij zyne reis voort met zijnen knapzak over den schouder tegen den avond was hij in een groot dorp aangekomen en onmiddelijk den postwagen bestijgen naar eene groote stad, waar hij plaats nam op de diligentie naar Portsmouth en daar den volgenden avond zonder verder ongeval aankwam. XXVH. Jos had van Mary de opgave van naam en woning van den broeder van Mevr. Philips gekregen op zijne vragen bevond hij dat deze van iedereen gekend was. Jos trok den volgenden morgen zyne beste kleeren aan en meldde zich omstreeks tien uren in den voor middag aan het huis onder den naam van Joseph O'Donahue, welken naam hij aange nomen had, toen hij naar Gravesend ging en onder welken naam hij bekend was bij Mevr. Puilips en hare dochter Emma, wanneer hij haar na en dan bezocht. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1901 | | pagina 1