Donderdag 28 November 1901 5 centiemen per nummer 56se Jaar 5627 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aals GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Leest en verspreidt ((Den Denberbode.» 'if? Al wie een abon nement neemt op DEN DENDERBODE voor het jaar 902 en vooraf betaalt, zal het blad van heden af tot Nieuwjaar GRATIS ontvangen. VRIJHEID en DWANG. w o m pa n win Drank en misdaad. Bond der catholieke Vereenigingen. LANDBOUW. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde* gteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Guique suum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonniwe op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen xicb te wenden ten Burecle van dit blad. Aalst, 27 November 1901. Zwitserland, zie dat is een land van vrijheid I En Frankrijk 1 zoo moet het gaan, maar hier in België, jammerde onze armtierige Dendergabn,orgaan onzer Aalsterscbe geuzen, och hier is er geen vrij heid eerst moeten paters en priesters nan de deur van t land gezet morden. Een dagblad, waaraan priester Daens meèwerkt, geeft eenige artikelen uit de jrondwet van genoemd land. Wij gaan ze vertalen en daaronder die (tellen uit onze grondwet onze lezers zullen dan oordeelen waar de wezenlijke vrijheid is, in het laDd bewonderd door onzen poveren artist of in by ons waaruit lie vrijheidminnende Jan een deel bur- ;ers wil verbannen in naam der.... lieve rryheid 1 Art. 81 van de Zwitsersche grondwet ran 1874 luidt als volgt Het orde der Jesuiten en der maat schappijen er meê verbonden, worden in een enkel deel van Zwitserland geduld." Zwitsersche jODgeliDgen kunnen in hun igen land geen Jesuit worden. Zij zyn liet vrij. Bidden, prediken, onderwijzen dat is evaarlijker dan het werk van nihilisten n anarchisten die de wetten van hun and ontvluchten in Zwitser laod een oevluchtsoord vinden I Jesuiten worden verbannen maar iwarchisten die mogen er komen, die zijn r vrij Dat is een specimen van geuzen vrijheid. Art. 52 van genoemde grondwet zegt Het is verboden nieuwe kloosters of geestelijke orden te stichten en de gesup primeerde herin te richten. Menschen die zich vereenigen om te bidden zijn gevaarlijk Maar de nihilisten niet, de anarchisten niet. Zij mogen bijeenkomen, vergaderingen houden, samenzweringen smeden tegen Keizers en Koningen, tegen Rijken en Staten. Dat is niets het zijn geen catho- lieken. De loges ook worden niet alleen geduld maar sterk aangemoedigd, en nochtans, God weet wat de francmassons willeD. Maar het zijn geen catholieken en dus is alles in regel. Zie dat is vrijheid voor onzen poveren artist en voor de geuzen van Aalst, voor Monsieur le Rédacteur Wat onze grondwet zegt dat is geene l vryheid voor de geuzen. Priesters verbannen dat is vrijheid iedereen gerust laten dat is geene vrij heid voor de groote lichten onzer «tad. Onze grondwet zegt IArt. 17. Het onderwijs is vrij. b 18. De drukpers is vry. 19. De Belgen mogen ongewapend vergaderen. DE ZOOM naar het Engelech. 48,u vervolg. Hij werd terstond binnengelaten en bevond ich opnieuw in gezelschap zijner jonge riendin Emma, welke zich nu reedB tot een olwassen meisje ontwikkeld bad. Na de eerste begroetingen en vragen, legde y zyn voornemen uit om zich te Portsmouth s vestigen beiden beloofden terstond hem lierin naar vermogen te zullen helpen. Zij verzochten hem nu meer in het bijzon- er zijne avonturen te verhalen sedert hy iravesend verlate^ "d, waarop Jos alles ertelde wat hij veilig m kon zyne ont- noeting met Furness slovw\ij over door een oudig te vermelden dat twee kerels zijnen ragen stolen, terwijl hij lag te slapen, en dat lij, toen hij wakker werd, geen tegenstand Inrfde bieden. Mevrouw Philips en hare dochter wisten leiden dat er een goheim schuilde in het be- taan van Jos, hetwelk hem gen. opt liad naar Iravesend te komen en ook van daar weg te [aan maar wijl Mary haar verzekerd had, lat hy zich niets had te verwijten, drongen lij niet aan om hem meer te doen zeggen dan i) 20. De Belgen hebben het recht zich te vereenigen I Wij, Belgen zyn niet vrij, zegt Dender gabn in Zwitserland is men het Waarlijk al de tegenstrevers van de catholicke Partij zijn gek geworden I In de Revue néo-scolastique komt M. de dokter Masoin, hoogleeraar te Leuven, terug op het oude, maar nog altijd belangrijk onderwerp der misdaden bedreven door dronkaards. De cijfers welke hij aanhaalt hebben eene bedroe vende welsprekendheid. Na de officieele stukken geraadpleegd te hebben, betreffende de veroordeelden opgesloten in de gevangenis van Leuven komt M. Masoin tot de volgende uit slagen. Op het geheelo getal der misdadigers waren er 11 ten honderd in dronken toe- staud toen zij de misdaad pleegden. Voor de veroordeolden tot dwangarbeid be draagt de verhouding 40 ton honderd voor de veroordeelden tot de doodstraf bedraagt zij 43 ten honderd. Op het geheelo getal der misdadigers waren er 44 ten honderd gekende dron- hij wenschtezoodra hij zijn verhaal geëin digd had, boden zij aan, hem voor te stellen aan M. Small, den broeder van Mev. Philips, in wienB huis zij woonden en die op dat oogen- blik op zijn bureel was. Maar, mama, bemerkte Emma, zou het niet beter zyn tot morgen te wachten, dan kuBt ge middelerwijl met mynen oom over Jos spreken. Ik geloof inderdaad dat dit beter is, mijn beste, antwoordde Mev. Philips maar daar klopt de meid al voor de tweede maal al aan de denr zij heeft mij beneden noodig en ik moet u dus een oogenblik verlaten gij hoeft niet weg te gaan, M. O'Donahuo, ik kom aanstonds terug. Mevrouw Philips verliet de kamer en Jos bevond zich met Emma alleen. Gy zijt flink opgegroeid Jos, sprak Em ma, en zij zeggen dat ik ook zoo groot ge worden ben. Ja, dat zyt gij inderdaad, antwoordde Jos. Gy zijt nu niet meer dat kleiue meisje, dat mij vertroostte toen ik zoo ongelukkig was. Herinnert gij u dat nog Zeker, dat staat mij nog voor alsof het gisteren pas ware gebeurd. Maar gy hebt my nooit verhaald, waarom gy zulk een zwer vend loveu hebt geleid gy wilt my niet ver trouwen. Ik zou u alles toevertrouwen, behalve hotgoon ik aan niemand zeggen mag, gelyk kaards.Voor de veroordeelden tot dwang arbeid klimt deze verhouding tot 54 en voor de veroordeelden tot de doodstraf tot 60 ten honderd. In 1897,tijdens het zesde internationaal congres tegen het misbruik van sterke dranken,legde de uitstekende hoogleeraar nieuwe statistieken voor, ditmaal betref fende de misdryven welke eene correk- tionneele veroordeeling voor gevolg had den van een tot vijf jaren gevang. Dat onderzoek bracht de volgende cijfers op Dronkenschap bij het plegen der mis daad. Mannen, 40 ten honderd vrouwen 13 ten honderd. Gewone dronkenschap Mannen, 48 ten honderd vrouwen 24 ten honderd. Eindelijk, op het kongres van 1900 deelde M. Masoin de uitslagen mede van een derde onderzoek, omvattende een tijdvak van 23 jaren (1876-1898) en dus betrekking hebbende op duizenden ver oordeelden. Uit de afgekondigde tabel blijkt dat 22,2 ten honderd der mannen, 5,6 ten honderd der vrouwen in staat van dron kenschap waren toen zij de misdaad of overtreding bedreven en dat 44,6 der man nen en 23,2 der vrouwen die veroordeeld werden, gewoon waren zich aan dronken schap over te leveren. Tegenover die cijfers welke eene tref fende overeenkomst aanbieden ware het moeielijk nog langer den verderfelijke! invloed van het drankmisbruik te be twisten. Zeker komen, in een groot getal gevallen, nog andere oorzaken mede werken om de misdaad uit te lokken, zooals gramschap, jaloersheid, afwezig heid van godsdienstig gevoel, verwaar loosde opvoeding, enz. doch het drank misbruik hitst de driften en door die oor zaken verwekt en mag, bijgevolg, be schouwd worden als de grootste bezorger der bevolking onzer gevangenissen. De afgevaardigden van den Bond der catholieke Vereenigingen zijn den 18 dezer vergaderd geweest, onder voorzit terschap van M. Woeste en hebben de volgende beslissingen genomen 1° Zij hebben zich aangesloten by de beslissingen genomen door de afgevaar digden der Kringen, voor doel hebbende to Brussel een sekretariaat te stichten dat te gelyk het sekretariaat van den Bond en een sekretariaat der maatschappelijke werken zou zijn. 2° Zij hebben de aandacht der aange slotene Vereenigingen gevestigd op de aanstaande kiezingen en haar eene werk- ik u reeds voor jaren vertelde het is mijn geheim niet zoodra ik kan zal ik u alles verhalen. Ik hoop echter niet langer een zwer vend leven te zullen leiden, want ik ben hier gekomen om mij te vestigen als ik kan. Wat bracht u op de gedachte om hier te komen Wel dat gij hier waart Mary had mij dit verteld. Ik heb u nog niet bedankt voor uw geschenk, maar ik heb uwe vriendelijk heid niet vergeten van te denken aan eenen armen jongen gelijk ik, als hij ver weg was. Hier is het, vervolgde Jos en haalde het pot lood voor den dag, ik beu er zeer aan ge hecht. Ik heb het dikwijls voor den dag ge haald en dan aan n gedacht Nu gij zoo ryk geworden zijt, zoudt ge my ook wel een gedachtenis mogen geven ik zal er heel zorgvuldig voor zijn en het goed bewaren. Wat zou ik u kunnen geven gjj zijt een jonge dame ik zou u alles willen geven wat ik op de wereld bezit, als ik durfde, maar. Toen ik u den eersten keer zag, waart ge gekleed &1b een jongheer. Ja, dat was ik, zuchtte Jos, en wyl die opmerking van Emma hem herinnerde aan de vriendelijkheid van M. Shane, streek hij met de hand over de oogen om de tranen te be dwingen, welke hem in de oogen kwamen. Ik wilde u niet droevig maken, sprak Emma, en greep Jos by de hand. dadige propagande aanbevolen. De bu- reelen dezer Vereenigingen zullen bijge volg zonder uitstel uitgenoodigd worden deze propagande in te richten. 3° Zij hebben de Vereenigingen uitge- noodigd iu hare wederzijdsche arrondis sementen al de noodige maatregels te nemen om weêrstand te bieden aan de oproerige ondernemingen der socialisten. 4° Zy hebben 6e«en oproep gedaan tot de jongelingen, opdat deze aau de werken van allen aard en vooral aan de politieke werken, de medewerking hunner pogin- geu en hunner zelfopoffering zouden ver- leenen. 5° Zij hebben de Vereenigingen uitge- noodigd te beraadslagen over de maat regels, te nemen om de nieuwe legerwet te doen kennen en, zoodra zij in werking wordt geteld, vrijwilligers aan te werven. Besmettelijke veeziekten gedurende de eerste helft der maand November. Suotziekto werd op geen levende paarden vastgesteld en gaf dus geen aanleiding tot afmaking. Het mond- en klauwzeer ver toonde zich opnieuw in eeüige gemeenten der provincie Brabant, een gevolg van het bestaan der ziekte onder de viggens op de openbare markten aangekocht. Ziehier overigens den toestand van het mond- en klauwzeer Besmettelijke PrOTincién Gemeenten Erven Antwerpen 6 in 10 Brabant 18 in 37 Oost-Vlaandereu 3 in 3 Limburg 1 in 4 Luxemburg 11 in 24 De provinciën Luik en Namen bleven geheel verschoond van de ziekte, terwijl iu West-Vlaanderen slechts één erve be smet was. Aan koolziekte bezweken 41 runderen waarvan 21 gevallen van miltvuur en 20 gevallen van houtvuur. Tuberculose bij het rundvee werd, ge durende de maand October 1981, vastge steld in 1630 gevallen, 666 aangetaste rundereu werden voor de voeding afge keurd. De 1630 gevallen zijn als volgt te vordeelen Voor do vooding goed slocht Afgemaakt op bevel der overheid, als j a aangedaan 19 95 clinisch b verdacht 79 141 ld. zonder be- j a gereageerd 116 9 vel hebbende b niet idem. 0 1 Geslacht voor de beenhouwerij 250 420 Te zamen 964 666 Dat weet ik wel beter antwoordde Jos met een glimlach. Ja, ik was toen zoo ge kleed, maar bedenk, dat ik in den laatsten tijd een scharesliep ben geweest. Gij weet toch wel dat uw vriend zegde, dat dit het dichts kwam bij een heer en nn hoop ik dat gij weder geheel en al een heer zult zijn. Neen, neen, geen heer, want ik wil werken. Ik bedoel ook niet een nietsdoener, ik meen een deftige betrekking, zegde Emma. Myn oom is een heel zonderling man, maar heeft een buitengewoon goed hartgij moet u niet storen aan zijne manier van doen. Hij ziet mama en my zeer gaarne on ik twijfel niet of hij zal voor u zorgen en toezien, dat uw geld niet verloren gaat. Misschien zoudt gij voor eigen rekeuiug wel een proviand willen opzetten voegde zij er lachende bij. Neen, dank u, daar heb ik geen lost toe. Arme vrouw Chopper wat was zy toch een goed men8ch Hoe kan ik haar ooit dankbaar genoeg zijn van zoo aan my gedacht te heb ben Ik geloof dat zy een zeer goede vrouw was, en dat gelooft mama ook. Denk er aan, Jos, als gij met mijnen oom spreekt, van hem nooit tegen te spreken. Dat zal ik zeker niet. Hoe zon ik iemand kunnen tegenspreken, die zoover myn meer dere is in jaren en in alle andere dingen Gehalte suiker der beeten. Uitslag vau de ontleding der beeten gedaan in bet laboratorium van Leuven van 11 tot 18 November 150 stalen. max. 16,4 min. 12,2 meJ. 14,9 Staat van de aevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand October 1901. (De cijfers tusschen haakjes duiden het aan tal eigenaren aan,onder wier vee de ziekte voorkwam) mond- en klauwzeer 4184 (96) respectievelijk over de provincies Zuid-Holland 14 (3), Noord-Holland 8 (3), Zeeland 20 (3), Utrecht 2 (1) en Friesland 4140 (86) kwade droes en huidworm by de eenhoevige dieren 2 (2), schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 454 (67), rotkreupel bij schapen 31 (9), vlekziekte bij varkens 146 (75), miltvuur bij alle vee 8 (8). Prins Leopold. Men schreef den koning het inzicht toe zijne kuur te Biar ritz te gaan hernemen, zoodra de militai re wet zou gestemd zyn. Wel ingelichte personen verzekeren thans dat de koning in het land zal blijven tot na het doopsel van zijnen kleinneef. En men voegt er bij dat de plechtigheid vroeger zal kunnen plaats hebben dan men dacht, gezien den zeer voldoenden gezondheidstoestand van prinses Elisa beth. Deze voedt zelf haar kind, zoo verzekert men, en geeft aldus aan de hooge vrouwe lijke kringen van Brussel een voorbeeld, dat al te zeldzaam is om niet opgemerkt te worden, en al te heilzaam opdat men het niet pryze. Onder dezen titel, andere tijden, andere zeden, vinden wij in de Patrie van Brugge, het volgende artikeltje - Do Antwerpsche en Luiksche corres pondenten van de Chronique wenschen minister Van den Heuvel geluk, voor de benoeming in de Leopoldsorde van ver scheidene leden der balies van Antwer pen en Luik. Nu, als een liberale minister in illo tempore beproefd had, eenen clericaal te decoreeren, dan zouden er in de ma$on- nieke eu in de liberale braadpan geen gebakken appeleu genoeg zijn geweest om ze naar het hoofd van dea plichtigea regeerder te werpen. Ja, ja, de Patrie heeft gelijk. Natuurlijk niet en daar hy gaarne redeneert, znlt ge beter doen hem maar aan stonds gelijk te geven, lachte zy gelijk trouwens allen moeten doen gij zult spoedig wel merken waarom. Ik hoop dat gij eene schoone betrekking zult krijgen, en dat wy u dikwijls zullen zien. Dat hoop ik ook, antwoordde Jos, want ik heb geene vrienden te bezoeken, behalve n. Hoe gaarne wenschte ik n alles te kannen zeggen Een stilzwijgen volgde op deze woorden en werd niet meer onderbroken dan door het binnentreden van Mevrouw Philips. Deze had M. Small gezien en met hem afgesproken, dat Jos den volgenden morgen ten 9 uren op het bureel zou komen. Hij nam daarop af- soheid en bracht het overige gedeelte van den dag door met de stad rond te wandelen waar overal de grootste levendigheid heerschte, want men was juist bezig met eene vloot uit reeden. Op het bepaalde uur verscheen Jos aan de dear, en na zijnen naam opgegeven te hebben,* werd hy in het bureel gebracht, waar M. Small troonde met zijn tweede ik, M. Sleek. Eene korte beschryving van desa twee heeren is wel noodig. (Wordt voortgeaet).

De Denderbode | 1901 | | pagina 1