Zondag 1 December 4901 5 centiemen per nummer. 56se Jaar 5628 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. Leest en verspreidt «Den Denberbode.» |fitr Alwie een abon nement neemt op DEN DENDERBODE voor het jaar 1902 en vooral' betaalt, zal het blad van heden af tot Nieuwjaar GRATIS ontvangen. VRIJHEID. HET SPOOK GELOOFT DAN Een toppunt van Ezelarij Bondsvergadering Zondagrust. JfLÏC»? DE DENDERBODE üit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde* agteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands. Ciiiqu»* Mil ii m. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiteriijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de ad verten f.iën uit vreemde landen zicti te «venden ten Bureele van dit blad Aalst, 30 November 1901. Dit woord is een sleutel, dat op alle harten past iedere partij heeft het dan ook op heur vaandel geschreven. Zoo hatelijk als dwaDg, zoo verlokkend is de vrijheid de menigte ophitsen tegen gezag is geene kunst daartoe hoeft de beteekenis van het woord vtijheid maar verwrongen te worden. En dat doen zij allen, die te raden gaan in de donkere krochten dor logies. Wij hebben plichten te vervullen die nakomen is ons recht, daar is onze vrijheid. Ous hinderen in het vervullen onzer plichten is dwang plegen. Doch zy, die laf genoeg waren om de volksgunst te vleien, hebben geschrikt voor het woord plicht zij hebben hunne stelsels gebouwd op rechte:: alleen dat streelde de volksdriften eu het doel was bereikt. Eens zoover, was het een wedstrijd, de vrijheid het schoonst op te tooien en vóór de politieke kermistent uit te stallen. Het woord vryheid werd een reclaam ten voordeele van hunne heerschzucht. Dat heet men la piperie des mots. - Arme vrijheid 1 In naam der vrijheid werd het volk door den knoet der Fransche Republiek neêrgesmakt in naam der vryheid wordt in Frankrijk de vrijheid van onderwijs gewurgd in naam der vrijheid wordt er dc vrij heid van vereeniging vermoord in naam der vryheid wordt er de eere- dienst het heiligste recht belem merd en onmogelijk gemaakt. In den mantel der vrijheidsliefde ge huld, zoeken de goddeloozen den weg naar den tioon en eens den scepter in de hand, slaan zij met groote slagen op allen die niet voor hunnen hoogmoed buigen. Vrijheid voor de macbtigeu. slaveruy of dood voor de zwakken. Ik beu Chetwynd-Park. 48 vervolg. u Ik sprong op de verschijning toe en zy verdwet maar ik heb haar weêr gezien. Op een avon, fat ik van mijn opzichter door het park n het slot kwam, zag ik haar opnieuw. Zij „.and in het heldere maanlicht ik zag elk harer gelaatstrekken en herkende haar. Zy was rnyne overledene vrouw Hebt gij een dokter geraadpleegd, lord vroeg de politieagent. Ja, hy zei my dat het zinsbedrog was en een gevolg mijner z:eke verbeelding. u Hij was een verstandig man, mompelde Bisset. u Maar hoort het overige. Eergisteren avond zag ik haar tweemaal terug. Ik was met juffrouw Monk in de muziekkamer, toen ik uit den wintertuin een diepzuchten hoorde; ik zog en aanschouwde geen spook maar mijne overledene vrouw. Chetwynd's gelaat was doodsbleek ge worden. Een zeldzaam bedrog, zei Bisset, meer bedaard. Denkt gij, lord, dat gy dooreen spook vervolgd wordt dat is niets nieuws. steiker dan gij, gij zult voor mij buigen of brekeD, dat is hun stelsel. Het zijn geene kluchtspelers het ziju rollen uit een bloedig drama. De stelsels der goddeloozen steunen op haat. Hunne daden en schriften uit het verleden eu het heden ziju daar om het te bewijzen. Eu zij zouden de vrijheid voor allen eerbiedigen Dan zullen de wolven de schaapskooi hoeden, en de roovers de reizigers verdedigen. De Kerk, Zij, steunt op de Liefde Bemin God boven al, en uwen naaste als u zeiven. Wie was het, die het Heidendom verbaasde met de leer Be min uwe vijanden Die Kerk alleen kan met recht op heure standaarden Vrijheid» laten schitteren. Vrijheid gesteund op plichten jegens God en der naaste. Zij vleit de volksdriften niet en maakt de massa's niet dronken met den hollen kreet rechteu integendeel zij toomt de driften in en wijst voortdu rend op te vervullen heilige plichten. Eu ziet in het verdorven Rome der Neros heeft zij de Romeinen de vrijheid geleerd; de Barbaren heeft zij ontrukt aan de boeiëu eener vervallcü natuur zij heeft de ketens geslaakt die zielen eu lichamen der volkeren omklonken. Ziedaar de rol der Kerke I Terwijl in het klassieke land der Vrij heid de goddelooze regeerders de vrijheid, der andersdenkenden met voeten treden, past de Catholieke Regeering in België trouw en rechtzinnig, in den volsten zin des woords de vrijheden toe onzer Grond wet en verwerft de hulde van de nabureu. Er moge grooter eu rijker volk bestaaD, vrijer is het niet. In zijne redevoering over hetZwitsersch stelsel, dat M. Lorand gaarne in België zou aanvaard zien, had de afgevaardigde van Aarlen-Virton beweerd dat het invoe ren van zulk een leger eene groote ver mindering van onkosten zou bijbrengen. De gewone en buitengewone begrooting van oorlogswezen voor Zwitserland, be vestigde hy, bedroeg slechts te zameu 25 millioen. In ons artikel over dit nieuw leger had den wij die cijfers aangenomen omdat, laat het ons rechtuit bekennen, ze gege ven waren in het Parlement zelve. Wij dachten dat de Verhandelingen der Volks kamer teu minste als eöne goede bron mochten aanzien worden. Eenvoudige daar komen we nu eens goed van terug. Wij moeten de cijfers van M. Lorand nazien, juist alsof ze gegeven waien door M. Z. Afgeweer, de krijgskun dige van onzen armtierigen Dendèrgalm. Het is eene grove dwaling te gelooven dat do begrooting van oorlogswezen voor Zwitserland slechts 25 millioen bedraagt. Daar is een groot staartjen aan. Wij hebben hier voor ons liggen een werk over de krijgsmacht der Europee- sche Staten door J. Molard kapitein van Duizenden menschen lijden aan die kwaal. Maar is die juffrouw Monk niet uwe verloofde, waarde lord Ja wij zullen de volgende maand reeds trouwen, zei Chetwynd somber. Het is dus wenschelijk, dat gij spoedig van dien waan bevrijd wordet, bemerkte Bisset. Vergeef mij de opmerking, lord, doch ik geloof, dat gy eerder een bekwamen dokter, dan een agent van politie noodig hadt. Gij hebt nog niet alles gehoord. Luister. Toen mijne vrouw mij eergister avond ver scheen, nchtervolgde ik haar. Ik liep haar door den wintertuin na, greep naar haar en vatte hare mouw Ha fluisterde Bisset. En ik rukte er dezen kanten rand af. üit is ten minste een bewys, dat de kleeren niet spookachtig wareu. Ziet hier Chetwynd haalde een klein pakje uit zijn zak en nam daaruit een stukje echter, gele kant. Bisset en Tempest beschouwden het stukjo kant met nieuwsgierigheid. Daaraan valt niet te twijfelen. u En hoe was zij gekleed, lord n vroeg de agent. u In haar lykkleed, een lang witzijden kleed, aan den bals en de mouwen met kant- afgezet. Zij is mij altijd in het zelfde kleed het voetvolk getiteld Puisance mili taire des Etats de VEurope, uitgeven in 1893, bij Pion te Parijs. Op bladzijde 69 van gezegd werk vinden wij Je begrooting van oorlosswezen voor Zwitserland van het jaar 1892. Zij bedraagt Gewoon deel, 33,099,991 franken. Buitengewoon deel, 12,153,600 1 Te zamen 45,263,591 franken. Dai is zoo een verschil van 20 millioen M. Loraud zou weenlig zijn in een mi nisterie Graux en C° te zetelen gij weet, le/.er, dat fameusgeuzeubestuur vau 1879 1884 onzaliger gedachtenis dat aau het land zulke dure penningen heeft gekost. In de bespreking die we over het stel sel Lorand hielden, hebben wij gezegd dat, gezien het verschil der bevolking van België met Zwitserland er zijn iu Bel gië 3 millioen menschen meer, juist het dubbel het Zwitsersch stelsel ons zoo veel zou gekost hebben dan nu het onze. Nu herroepen wij ons woord. HetZwit sersch stelsel zou ous meer kosten. Iudien de soldaterij in Zwitserland 45 millioen verzwelgt dan zouden wy, op zijn minst. komen tot een budjet van 70 tot 80 mil lioen. Waarom Omdat wij het dubbel'soldaten zouden hebben. Dus het dubbel onkosten. Dit zelfde werk geeft, bladz. 48, het Belgisch oorlogsbudjet voor 1891. Dit bedraagt voor de gewone uitgaven, 46,888,462 franken. Voor de gendarmerie, 4,267,400 Te zameu 51,155,862 franken. Verschil dus met het Zwitsersch budjet 5 millioen en half 1 En welk leger zouden wij dan hebben Een leger zonder discipliea, zonder tucht, goed om panieken te verwekken en het land volop in het verderf te storten. HetZwitsersch leger kan goed zijn voor de guerilla maar in België kan geen gue rilla gevoerd worden. Die is maar moge lijk in bergachtige streken eu België is teu meerderen deele een vlak land. Die punten waagt M. Z. Afgeweer iu nooit aan te raken. Uit het voorgaande moet eene les ge - trokken worden cn wij zullen, wij beloo- veu het u, de eerste zijn om ze na te leven. Alle beweringen der geuzen moe ten nagezien worden. Men moet zich afvrageu aau welke bron die heeren put ten en welken eerbied zij hebben voor de oorkonden. Als zelfs M. Lorand met onjuiste cijfers omspringt, wat moet gij dan van eenvou dige Van Dorens en Z. Afgeweeren ver wachten Daarom, lezers, weest immer op uwe En zag zij uit als uw overleden echtge- noote, lord Ja en neen. De oogen waren dezelfde, maar het gelaat was schooner geworden. Zij was zoo betooverend schoon, dat ik haar in het begin voor een engel hield. Hm zei de heer Bisset, heeft buiten u niemand dien witgekleeden engel gezien, lord u Juffrouw Monk zag het ook, maar hield de verschijning voor een geest. Anders zag zij niemand. Zij komt en gaat gelijk een scha duw ik hond haar voor eene levende vrouw. Doch wie is zij Ik heb u geroepen om dit geheim uit te vorschen. Er bestaat toch geen twijfel dat uwe vrouw merkelijk dood is vroeg de politie- Zij stierf in mijne armen en ik zag hanr begraven in onzen grafkelder, hernam de lord. En ovenwei zou ik durven zweren.dat dit stukje kant van het lykkleed mijner vrouw afkomstig is, mijnheer Bisset. Bezat uwe vrouw meer kleederen met kantwerk a Van deze soort was alleen aan haar lijk kleed gebruikt. Het werd te Londen ge maakt. Wij zullen deze kant-geschiedenis nauw keurig onderzoeken. Wie met zooveel volhar ding uwe vrouw blijft voorstellen beoogd daarmede een doel en dat willen we kennen. hoede. Wacht u wel als klinkende munt aau to nemen wal de heeren geuzen u vertellen. Het voorbeeld van M. Loraud toont ons wat wij van al hunne bevesti gingen mogen gelooven. Laat u niet beet nemen, zelfs door cijfers eu dat de erva ring die wij zoo even hebben opgedaan, u tot voldoende les verstrekke. - Legerherv<n"ining. \£g Nog w linige dagen eu het wetsont- JS werp van legerhervorming zal door de Volkskamer gestemd zijn tot spijt van de militaristen, der libe ralen eu van de roode en groene volks foppers Die hervorming huldigt of voert het vrijwilligersstelsel, het niemand gedwon gen soldaat in en brengt ons ook de ver korting van den diensttijd mede. De vei- plichteude dienst, dit dwangstelsel is ook ter zijde geschoven. De vrijwilligers zijn beier bezoldigd. Indien wij alles niet bekwomen wat wij wenschen te verkrijgen toch mogen wij ods in de verkregeue uitslagen verheugen. De weg is niet opgegraven en bij de aan staande kieziugen kunDen wij aau onze gekozenen onze verdere wenschen laten kennen en maatregelen nemen om nieuwe hervormingen voor te bereiden. Oodertusschen, laat ons dus moedi: vooYiwerkcn om ons ideaal Het nie mand gedwongen soldaatj» te ver wezenlijken. Terwijl jojbj Daens iu de Volkseeuw zijne Vlaamsche lezers op flesscbeu trekt met hen te beloven dat, met een pensioen van een frank per dagde wereld een aardsch paradijs zou worden, wordt iu ditzelfde blad voor degene die fransch kennen een ander deuntjen gezongen. Wij vertalen die kostelijke woorden en drukken ze in vetjes Wat men ook doen moge, men zal den aard der, werklieden niet veranderen. De werkman verteert wat hij wint zoo is het altijd geweest in het verleden en zoo sal het altijd zijn in de toekomst. Daarom is de beweeglijke schaal der daghuren een gevaarlijk stelsel, in België ten minste. Dat staat letterlijk in de Volkseeuw van 6 October 1901, in een fransch artikel. Moest Denderbode zoo iets schrijven gij zoudt de aaied heinde en ver hooreu roepen en tieren dat wij vijanden zijn van de werklieden en tegen alle verbetering iu den stoffelijken toestand van de zwoe gers I Maar nu is het de Volkseeuw, het or gaan van J9jed Daens zelf I Zonderling, twee weken nadien zou dc toestand heel en gaoscb, plotseling om- keeren door het pensioen te brengen op een frank per dag 1 Hoe, op welke wijze dat gebeuren zou, zie dat bewijzen die groote vernuften uiet. Zullen alsdan de werklieden niet meer verteeren wat zij winnen Wordt nu eens wijs uit die tegenspre- kelijke ezelarijen van belang. Waarlijk het zijn weggeloopenen uit Gheel die baas spelen in het redoctie- bureel van onze groote wereldhervor mers. Eh wel, kiezers wat moet gy van man nen uu aannemen die op min dan 15 da gen zich zoo kolossaal tegenspreken En die maonen willen de maatschappij hervormen 1 't Is te gek Werklieden vergeet uiet dat de groene helden u uitschelden als verkwisters en dat gij veroordeeld zyt om in de armoede te blijven en dat verhooging van loon van geeueu tel zou zijn daar het toch verspild ^ordt. Werklieden, onthoudt die woorden van de Volkseenw orgaan vaü jojad Daens. Weet gij soms iemand, die niet ingenomen is met uw huwelijk met Sylvia Monk. Ik zou zoo niemand weten. Mijn huwelijk met haar wordt als eene zeer natuurlijke zaak beschouwd. Hm n zei Bissetgij moet^niet denken, dat ik nieuwsgierig bon, maar daar gij rnyne hnlp inroept bij de oplossing van het geheim, moet ik u verzoeken openhartig met mij te zijn. Ik moet elk lid nwer huishouding ken. nen, knechten en allen. Om met een hoofd persoon te beginnen,wie is juffrouw Monk Zy is mijne stiefzuster en mijne verloofde,» antwoordde de markies koel. Zij is de dochter van een officier Monk, den tweeden echtge noot mijner overleden moeder. In Indiëgeboren, lord? Chetwynd knikte mismoedig. En is haar broeder ook hier Tegenwoordig. Anders is hij bij de advo- katen Scotsby en Newmann. Hm Ik ken Scotsby en Newmann, eene soliede ürma. Bij hen praktizeert Gilbert Monk dus Ik dank u, lord. Is de heer Monk in Indië geboren Ik heb eene voorliefde voor dat land en zijne bewoners. Ik heb mijne jeugd daar doorgebracht en ken zijne bewoners door en door. Och, wat een vriendelijk dorp, zei de agent, aan het ge sprek eene andere wending gevende toen zij het dorp binnenreden. u Dit ia het dorp, dat aan Chetwynd-Park Goede gazetten. Nieuwjaar na dert. 'c Is de tijd van het vernieuwen der abonnementen op dc gazetten. Ik zou alle katholieken willen den raad geven daar wél op te letten. Zij moeten niet alleen lijk zelf eene waarlijk goë gazette lezen maar zij moeten ook een oogjen in 'treil houden op zulk een lid der familie, op dien gebuur en op deze kennis, om ze af te houden van de slechte gazette en te maken dat rij een goê lezen. De lezing is eene macht aan welke nie mand weérstaat, en vooral de lezing van een dagblad, welk over van alles handelt. Niemand, wio hij ook weze, of hij onder gaat den invloed der gazette welke hij leest. En wij moeten het wel inzien, eene slechte gazette geweerd, eene goê in de plaatse gesteld, 't is een catholiek gewon nen, 'tis een aanhanger en mt-êkamper te meer, met aLden iu vloed waarover hij beschikt. van 24 November 1901. De Nationale Bond der catholieke turn - en wapenmaatschappijeu hield ver leden zondag, om 11 ureu, te Brussel, zijne jaarlijke algemeene vergadering. Al de aangeslotene kringen hadden af gevaardigden gezonden de vergadering was zeer talrijk en uiterst levendig. M. de Lalieux, voorzitter, stelde voor, te midden der algemeene toejuichingen, aan de koninklijke familie een adres van gelukwenschen te zenden, ter gelegenheid der geboorte van prins Leopold. M. Jan vau Elderen, bondscbrijver, deed verslag ovor den stoffelijken en den grenst, zei de markies. Het grootste ge deelte behoort nog aan mij ne familie. Daar is de kerk met onzen grafkelder, waarin rnyne vrouw hegraven ligt. De politieagent en de heer Tempest be schouwden de kerk met haren slanken toren en de oogen van den geleerde vulden zich met tranen. Hier dus lag zijn kind begraven hij gevoelde een hevig verlangen hare laatste rustplaats te bezoeken en op haar graf te bidden. Het rijtuig rolde door het dorp en weldra had men het kasteel in het zicht. De agent dacht na over de mededeeliBgen van lord Chetwynd en betrachtte het Blot. Eer de wagen stil hield, boog hij zich naar lord Chetwynd en zeide Lord, ik stel veel belang in die geheime zaak en ik verklaar u op mijn woord van eer, dat ik ze doorgronden wil en u geen geest meer zal plagen. Ik zal eerder niet rosten, voor dat ik Chetwynd-Park en a van het spook der markiezin bevryd heb. XXX VH. VERLATEN. Waar was Bernice gebleven Gelukkig was zij aau de vervolging der oude Ragen ontsnapt, en in de nabijheid van het slot aangekomen. Achtêr de witte gor dijnen bemerkte zij in de muziekkamer de geldelijke toestand. Het eerste dezer doku- meoteu, zeer volledig, bewees den onop- houdelijken en snellen vooruitgang van den Bond onder alle oogpunten; 't tweede bewijst dat de geldelijke toestand goed is. De Bond telt tegenwoordig 71 aange slotene kringen, met een totaal van 3850 turners. M. de Voorzitter bedankt de bondsscbrijver van Elderen voor den iever en de opoffering die hy voortdurend aan den dag legt hij verklaart dat de Bond zijne levenskracht en zijnen vooruitgang te danken heeft aau hem, die er waar lijk de werkende spil van is. Deze woorden worden geestdriftig toegejuicht. De gouwschrijvers geveu vervolgens verslag over de verschillige gouwverbou- den deze zijn zeer verheugend eu laten voor dit jaar nog meerdere nieuwe liytre dingen voorzien In elke gouw werd eene ieverige propaganda gemaakt, openbare feesten werden langs alle kanten inge richt. Men meldt de stichting en de vraag to* aansluiting der kringen van Ninove, Zele» Gent (H. Kerst), Waerschoot, Carnières, Jolimont, VAlerte (Luik) enz. Tien nieuwe kriogeu werden op deze vergadering in den Bond opgenomen. Ein delijk wordt er overgegaan tot de kiezing van het bestuur, welke voor gevolg heeft de herkiezing, bij algemeenheid van stemmen, van MM. de Lalieux, voorzitter en van Elderen, schrijver, MM. Faut wordt gekozen voor Brabant Brichus voor de proviucie Luik; Meunier voor Henegouwen; Verhaegen voor Antwerpen en Verhoosl voor Oost-Vlaanderen. Het bureel wordt aangevuld door MM. Steen- ackers en Dumon. M. Mortelmans, voor zitter der inrichtende maatschappij van het XIe bondsfeest is het 10e lid van net bestuur. Het toekomend bondsfeest zal plaats hebben te Berchem (Antwerpen), baker mat van den Nationalen Bond, ter gele genheid Tan de X* verjaring van den Bond. dienstdoende Apotheker, Zondag 1 De- dember 1901, M. Meirsschaut, Korte Zoutstraat Onze werkpaarden. Wie zou over 15 jaar of daaromtrent ooit verwacht hebben dat het Belgische trekpaard eens prijzen zou bereiken, gelijk aau die der beste Eogelsche volhloeddieren en dat men er dwaze sommen voor uit zou geven Dit oogenblik is nu gekomen. Men betaalde voor goede voortteelers reeds 15 tot 20,000 fr. Nu werd voor het 3 jarig hengstenveu- leu, Tambour de Basque van de gebroe ders Galmart, te Hougaerde, Brabant, 30,000 fr betaald, door een consortium vau Limburgsche eu Brabantsche paar- denkweekers. schaduwen vau Max en Sylvia nog een maal wilde zij haar echtgenoot zien en dan schei den van deze plaats, die voor haar jeugdig leven zoo noodlottig geworden was. De deur stond op een kier, zij sloop binnen en zag toen hoe Max zijne verloofde liefkoosde. Haar hart dreigde te bersten en onwillekeurig gaf zij eenen gil, die haar echtgenoot door merg «een drong, zoodat hij Sylvia van zich slingerde om Bernice te achtervolgen. Wij vertelden verder, dat zij naar de dak kamers gevlucht was. Op eea dier kamertjes stond eene ladder, welke door eene valdeur naar een nog hooger gelegen vertrekje voer de. Ving klom zij de ladder op naar het kamertje, trok toen de ladder ook op en sloot de valdeur. eze plaats was haar schuilhoek geweest er waren geene vensters, maar het licht der maan drong door de reten van het dak. Hier verwisselde zij van kleerenrolde het witte kleed op en stak het onder het dak. Zij greep haar hoed, deed een sluier voor en nam het handkoffertje, waarin zij haar onderkleeren geborgen had. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1901 | | pagina 1