Zondag 8 December 1001 5 centiemen per nummer. S6se Jaar 3630 Onmacht boosheid HIT VOGELNESTJE. LIET SPOOlv GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aa'st Leest en verspreidt «Den Denberbode.» Sfey Alwie een abon nement neemt op DEN DENDERBODE voor bet jaar 1902 en vooraf' betaalt, zal het blad van heden af tot Nieuwjaar GRATIS ontvangen. or Nog Pergameni m LANDBOUW. Het nieuws van den dag Oil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde- agteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat, (N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Per drukregel, Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Deeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiteriijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landeu zich te wenden ten Bureele van dit. blad Aalst, 7 December 1901. Ja, dat is het I M. Daens heeft gezegd «Het pensioen aan 1 frank per dag is de oplossing van de maatschappelijke kwestie, is het x middel om iedereen gelukkig te maken. Nu het geld, dat is er een mirakel is er Diet noodig. Wy hebben M. Daens uitgedaagd de bronDen aau te duiden waar het geld van daan zou komeu. Hij heeft niet geantwoord. Wij hebben hem gesmeekt en gebeden te toonen hoe met een pensioen van één frank per dag de fransebmans, bij voor beeld, hun brood in België zouden kunnen verdienen. Hij heeft niet geantwoord. Dat is ongeoorloofd. Hoe M. Daens kan iedereen, in België, gelukkig maken en hij wil het niet doen. Hij is een groote misdadige. Het volk zal hem daarover strenge re kenschap vragen. Het zal hem toeroepen; M. Daens, gü kent het middel om ons allen tevreden en gelukkig te maken en en gij doet et niet. Gü zijt of p( n groot misdadige, indien gÜ waai lijk iets weet en dus uiet weerdig gekozen worden tot onzen volksvertegen woordiger Of gij weet Diets en dan hebt gij ons laffelijk bedrogen. En dan slingeren wij u in 't aangezicht met de striemende uit drukking van gansch ons mi-prijzen "Weg met de bedriegers Weg met hen die met onze goede trouw den spot dreven 1 De houding van M. Daens is inderdaad schandalig. Zij getuigt van onmacht of van boos heid. Van onmachthij g:aat voort met hot volk diugen voor te spiegelen die men onmogelijk zegt eu wier mogelijkheid hij niet bewijst. Van boosheid omdat hij het volk ongeletterd genoeg oordeelt om het on mogelijke dingen te kunnen opdraaien met het verhevene doelwit tot Z.A.S. te geraken, dat aan de werklieden geen voordeel bijbrengen zal maar alleen de socios in de hand werken. Hij hoopt in troebel water te kunnen visschen. Dat Lij spreke, de groote wereld her- voimer, die de stoomtuigen wil verbrij zelen, of wij roepen hem toe of onmachtig of misdadig. Even prachtig voor een beroemd man. En hoe eerlijk 1 1 Wij hebben eenige brokken uit het art. van M. PergameDi vertaald. Onze vrij heidlievende Dendergalm kan ze niet verteren. Ziehier wat hij ons antwoordt Awoe awoe (sic) de groote rechts- geleorde (antwoord hem) van 't maljon- nig (sic) dompersblad (sic waarop men niet antwoorden kan) spuwt schuimbek- keuil (sic) zijn gal uit tegen ons. Sierlijke taal, niet waar, lezer, en dat alles om eene eenvoudige vertaling van een art. van eeu geus dat Dendergalm, het groot orgaan, niet afkondigen durft. omdat we door eene gepaste aan haling hebben bewezen dat Pergameni in zijn art. der R. do B. van 15 Oct. 1875 slechts de wettelijke strenge btteu- gelina vraagt deimisbruiken zoowel die aoor priesters en kloosterlingen als door andere burgers gepleegd. Ah misbruiken 1 Laat zien. Wie wil Pergameni in het gevang wer pen, door boeten treffen, verbannen JA WIE. Daar ligt de knoop. Dendergalm zegtde misbruiken Wat heet Pergameni, wat heet Dender galm misbruiken, die door boet, gevang of verbanuiug dienen gestraft te worden Wij vinden dat eeu paar lijnen hooger wij vertalen. Neen, indien de Belgische liberalen bun Land en hunne gedachten willen red den, moeten zij tot krachtdadigere mid dels (dan vrijheid en redeneeriug, D.) hunne toevlucht nemen. Zij moeten on verpoosd arbeiden 1° om de kloosters en de godsdienstige orden te doen verdwijnen (suppression des couvents etc.) 2° Om het onderwijs uit de han den der geestelijkheid te rukken 3° Zij moeten door strenge en radikale middelen de ongehoorde ontwikkeling dóen ophouden der mirakels, der be devaarten en aer gestigmatiseerden die een schandaal en een schande zijn voor ons Land. Dat is de opsomming der misbruiken!!! die door verbanning boet en gevang moe ten beteugeld worden. Dus, 1° het bestaan der kloosters is een misbruik. De kloosters moeten weg. 2° De vrijheid van onderwijs door de grondwet gewaarborgd is een mis bruik. Het onderwijs der catbolieken moet weg. Wie onderwijst in catholieke ge- siichten zal verbannen worden; de ouders die er hunne kindereu heen zenden zullen in 't gevang geworpen of in de boet gesla gen worden. 3° Wie eene bedevaart doet zal gestraft worden. Beevaren is een misbruik, zeggen PergameDi en Dendergalm. Het Journal de Gand kent nog een andere strafWie beêvaren gaatis maar goed om afgerost te worden. Eh wel, lezers, wat denkt er u van Pergameni en zijn weerdige discipel, de armtierige Dendergalm Hij vond nog, de armtierige, dat wy ongelijk hadden te schrijven Juist alsof eene onrechlveerdige wet invoeren geene daad van hatelijke onverdraag zaamheid zijn kan De wet voor Dendergalm moet niet rechtveerdig zijn III Wat wet is, is rechtveerdig, denkt hij Moest het wet zijn dat morgen al de catholieken opgeknoopt werden, hü zou uitroepen Dat is rechtveerdig Maar indien het nu eens de geuzen waren, heerschap? Zou het dan nog recht- reerdig zijn Hoe kan eene wet rechtveerdig zijn tegen de catholieken als diezelfde wet onrechtveerdig zou zijn tegenover de hee- ren geuzen Leg dat eens uit. Als het zoo, als alle wet rechtveerdig is, waarom tiert gij dan tegen het meer voudig stemrecht? Nochtans het meervoudig stemrecht is wet, het staat zelfs in onze Grondwet lil O logika En zeggen dat de heeren geuzen ver stand, geleerdheid en wetenschap iu pacht hebben Hadden zij dit alles nu niet welke weêrgalooze stommiteiten zoudeD zij dan niet uitkramen Zal Dendergalm nog durven spreken van Pergameni, zijnen beroemden held O wreed, boosaardig kind 1 Hoe gij toch uw behagen, Hoe gij toch uw' voldoening vindt, Iu 't arme vogeltje te plagen I o Het kltipe nestje, dat gij hier Aan dezen boom ziet haugen. Verdelgt gij, uit een boos pleizier, Zoekt 't vogeltje te vangen. En gij, o wreedaard gij die weet, Wat 't beestje moest verrichten. Wat arbeid en wat moeite het deed Om zijne woon te stichten —o Eerst bracht het takjes, stroo en gras Om 'l fondament te maken, Don later pluimkens, wol en vlas En duizend kleine zaken. Het kreeg zijn nestje, naar zijn zin, Och, na veel werk en zwoegen, En lei er dan vier eitjes in, Hoe groot was zijn genoegen o— Eo wijl nu 't wijfje, dag noch nacht, Van 't nestje niet zal komen, Daar houdt de man onzichtbaar wacht, En schuifelt in de boomen. o En dau, wat vreugde blijdschap! troost! Wanüeer, na korte weken, Het kleine jongske, 't dierbaar kroost, Komt deor het ei, te breken —o Wat zorgen voor het jong geslacht Het mag geeu honger lijden, Wat vrees voor roovers, dag en nacht I Hoe 't van de koü bevrijden Doch vreest niet, diertjes, zwak en klein I Nog hcerscht de Albehoeder, Gij zult niet zonder vader zijn, Noch zonder teed're moeder I O spaar, gij wreed, boosaardig kind Dit lief gezin, zoo teeder, G'hebt ook een moeder, die u mint, Geef 't jongske aan zijne moeder weder 1 A. Retsin, Moerkerke, Zoo zou het moeten gebeuren. De liberale Chronigue geeft aan de socia listen in de Kamer de volgende welver diende zweepslagen Dank aan hare overgroote meerderheid, zou de regeering van den eeuen tot den anderen uag de volstrekste orde tijdeus de Kamerzittin gen kunnen doen heerschen. Het ware genoeg te doen besluiten dat alle onder breker bij zijn broek zal gegrepen en door de karabiDniers of grenadiers van dienst buiten de omheining der Kamer gestoken worden, en dat hij bovendien van ziju loon zal beroofd worden. De overgroote me erderheid van het land zou dien kracht- dadigeu maatregel, die de wetgevende beraadslagingen weer deftig en ernstig zou doen worden, toejuichen. Hoe men verkens kweekt. Kr bestaat een alge meen vooroordeel bet ▼erken eet alles. En zoo werpt men in de ver- kensbak alle slacb van afval zonder rekenschap te houden van hunne voedende weerde. De waarheid is, dat het verken, schrik kelijk wraatzuchtig is en bijna alles zou inslikken, zelfs de afkeerigste dingen. Maar 't is zeker aat die verschillige voe- derstoffen op verre na de zelfde vermeer deringen van gewicht niet teweeg bren gen. De landbouwer, die zijne verkens afval geeft, moet dus zorgen dat hy er voed- stof genoeg bij doe. De verkenskweeker moet weten dat sommige eetwaren veel gewicht geven, maar min vast en min goed vleesch. Men heeft de proef gedaaD, met droog eten, en geweekt. Eerst was het de drooge maling die de verkens zeerst deed bekomen, maar na eenigen tijd was het 't tegenoverge stelde. Die geweekt eten kregen wierden zwaarder, nogtans na de slachting, was er bij deze laatste veel meer afval. De verkens, droog gekweekt, schenen min dik, min zwaar, maar 't vleesch was steviger, vaster en 't woog meer. Nu, wat voor voedsel moet men het ver ken geven om 'l beste vleesch te heb- beD 't Is belangrijk om weten. Eerst en vooral moeten wij zeggen dat verkens op stal alleen gekweekt min goed vleesch geven daD deze die mogen loopen. De eikel is het beste voedsel voor het verken het vleesch is er wat bruin van, maar de smaak is zeer lekker. Het vet is ook niet iu hoeveelheid, alleen eene dunne laag, weinig smout dus, maar 'tis fijn. Zulk vleesch en dat van 't wild verken verschillen m rar weinig. Nogthans ver kens vetteD met eikels alleen is niet goed omdat hot eene ontsteking teweeg brengt in de maag en darmen. Kastaujen zijn ook goed orn verkens te vetten. In sommige streken geeft men vele boo- nen aan de verkens. 't Is ook zeer goed om lekker vleesch te hebben. De afval van de keuken, het schotel water wordt ook in den verkensbak ge worpen maar men moet er iets bij doen. Sommigo kweekers geven peerden- vleesch of ander beschadigd vleesch aan de verkens en deze eten dat zeer geerne maar het vleesch van dieren, alzoo gevet is schrikkelijk slecht. Sommige beweren dat de turksche tarwe goed vleesch geeft, maar het mee- rendeel der beproevingen schijnen het tegenovergestelde te. bewijzen. De turksche tarwe geeft alzoo veel vet als 't graan en de gekookte aardappels, maar dat vet is van eerste weerde niet en 't vleesch wordt verwezen. Wil men meel van turksche tarwe ge- bruikeu men moet bet geven in 't begin van 't vetten eu niet op 't einde. Op 't ein- Chelwynd-Park. 48® vervolg. Zy lichtte de valdeur op en luisterde voor zichtig. Eindelijk hoorde zij hoe Monk unar beneden ging en spoedig na hem dc oude Ragen ook haren wachtpost verliet. Bern ice wachtte nog een weinig, verliet den schuil hoek zonder de ladder weg te bergen en sloop de trappen af. De 'odeur was open sidde rend vluchtte zij n buiten, steeds in de schaduw van het gebo. 'e blijvende. Opeen afgelegen plek in het pa rustte zij een wei nig. Daar bad en zuchtte zij eu liet den vrijen loop aan hare tranen. Ten slotte kwam zij tot het beBlnit geheel met het verledene af te breken en te Londen eeno betrekking als gouvernante te gaan zoeken. Om twee uur na mdidernacht verliet Ber- nice het oude park en begaf zich op weg naar de byzynde statie. By het aanbreken van den dag bereikte zij een dorp en ging dadelijk naar het spoor. Bernice ging in eeu hoek der wachtkamer zitten, met een dichten sluier voor het gelaat en wachtte den sneltrein af. Zij stapte in een rijtuig voor Dames en kwam ongehinderd te Londen aan. Langzaam wandelde zij door de straten zij had een verren weg afgelegd en gevoelde be hoefte aan rust. Zij trad een koekbakkerswinkel binnen eu bestelde een ontbijt. Lang bleef zy hierbij zitteu om na te denken en uit te rusten. Toen zij zich gesterkt had en betaalde, vroeg zij, of er in de buurt geene kamers te huren waren en voegde er by, dat zij vreemd in Londen was en geene aanbevelingen had. Er zijn kamers genoeg in de buurt, her nam de vrouw, u doch gewoonlijk worden uaubevelingen gevorderd ofwel voorafbeta ling. Heb gy als jong meisje dau geene fa milie u Mijne familie is dood, zei Bernice met bevende lippen. Ik sta alleen op de wereld en kom hierheen om mijn brood te verdienen eu eene betrekkiug als gouvernante te zoe ken. n Ik geloof u, n zei de vrouw eensklaps, na lang iu het lieve gelaat van Bernice gestaard le hebben, Ik zal u een goed huis wijzen, waar gij misschien eone kamer krygt. Het is bier vlak om dien hoek in de Victoria-straat bij eene goede vriendin van my haar naam is Sharp. Indien gij vooruit betaalt en zegt, dat ik u gezonden heb, zal zy u wel nemen, .zoolang gy geld hebt. Van vreemden kan men niet meer verlangen, jufvrouw, n Bernice begaf zich op weg en had weldra het huis in de niet zeer reine Victoria-straat bereikt. Het huis zag er echter bijzonder zin delijk uit, en zij klopte aan. Eene dienstbode opende en voerde Bernice in eene kleine kamer, waar zy wachtte. Wel dra hoorde zij zware voetstappen in den gang en vrouw Sharp trad binnen. Bernice stond op, groette vriendelijk en maakte haar verzoek bekend. Dus zond u vrouw Gibbons vroeg zy Bernice van top tot teen opnemende. En liebt gij geen getuigschriften Ik ben trotsch op den goeden naam van mijn buis en wil dien behouden vrouw Gibbons weet, dat ik Z6er veel belang hecht aan getuigschriften, n Maar, ik ben vreemd in Londen, zei Bernice op zacht smeekenden to«n. Mijn vader is over eenige dagen gestorven en nu moet ik zelf mijn kost verdienen. Ik zal u de huur vooruit betalen. Als gij dat doet, geen gezelschap ont vangt en 's avonds niet uit gaat, zal ik u aan nemen. Maar eeue zaak zeg ik u, iudien gij geen geld meer hebt moet gij vertrekken is dat goed Ja, n zei Bernice, ik willig alles in. u Dan kunt gij heden avond komen. De koffie kunt gij zelf zetten, gebraden vleesch hebt gij iu de buurt. Wilt gij de kamer zien? n Jufvrouw ik zon gaarne nu hier blijven, zei Bernice blozende. Zoo n riep vrouw Sharp verwonderd. Waar is dan uw goed Alles wat ik bezit is in dit kofFertje, juf vrouw. Ik ben arm. n Hm Dat dacht ik. Mijne kamer moet vooruit betaald worden, zonder geld geen kamer, zeg ik maar. Indien gij ze wilt zien, kom dan. n Vrouw Sharp leidde Bernice drie trappen op naar een tamelijk groot vertrek. Slechts de meeet noodige meubols waren voorhanden, doch het was kraak zindelijk. Bernice scheen deze eenvoudige kamer een paradijs toe. u Hier is de huur voor de eerste week, n sprak Bernice, een b&nkbillet aan de vrouw Sharp gevende. Deze zag, dat zij nog meer geld had en liet baar blijven. Het dienst meisje deed voor Bernice eenige iukoopen en bracht haar een nummer eener gazet. Terwijl het meisje de thee opdiende, door liep Bernice de kolommen der gazet om te zien, of er ook ergens eene gouvernante ge vraagd werd. Zij zag niets, wat haar beviel. Ik zul zelf eene advertentie plaatsen, n dacht zijonder de vele familiën in Enge land is er toch zeker eene, die mij gebruiken kan. n Zij gaf zich op als eene wees, die vreemd en zonder getuigschriften eene betrekking als gouvernante zochtop eene groote jaarwedde zou zij niet letten. 's Avonds telde zij haar geld na en zag dat het merkelijk verminderd was. Ik moet werk zien te krijgen, n dacht zij, in elk geval heb ik eene goede woning ge vonden. Ik zal spaarzaam zijn met eten en drinken, opdat ik zoo mogelijk met mijn geld uitkome. XXXVIII. VERGEEFSCHE POGINGEN. Bernice waagde zich buiten het huis, waar zij een onderkomen gevonden had. Zij had den naam van jufvrouw Gwyn aangenomen en meende onder dien naam volkomen veilig te zyn. Eiken dag doorliep zy de gazet, maar nie mand scheen eene gouvernante zonder getuig schriften te willen. Den tweeden dag na hare aankomst bij vrouw Sharp zond Bernice het dienstmeisje naar de bureaux der verschillende dagbladen en dit kwam terug met oen pak brieven aan het adrSa van jufvrouw G. Allen voor mij n vroeg zij met schitte rende oogen. u Ik zal dns keus genoeg heb ben. n Het meisje legde ze voor haar op tafel en ging heen. Bernice wilde juist beginnen ze na te lezen, toen aan de deur geklopt werd en jufvrouw Sharp binnentrad. a Susanna zegt mij, dat er veel antwoorden op uwe advertentie gekomen zijn, n begon de moet men meel geven van rogge, van gerst, van boekweit. Gerstemeel, zegt men geeft eene smaak van hazelnoten, die zeer aangenaam is. Meel van gerst en van rogge te gader is zeer goed. De gekookte aardappels zij" bijna over al eene der byzooderste spijzen, Jat voed sel is zeer lengdelijk, m ur 't is alleen uiet voldoende. Men moet er vlotemelk, keernemclk, vet water en zwijnaard bij doen van goed graan. van donderdag 11. deelt het volgende schrij ven meê. 't welk de bewering der groene chefs afbreekt als zoo Z. H. Leo XIII hun hebben goedgekeurd Mgr Stillemans. Zocals men weet, zeggen de valsche kristene demokraten of daensisten, dat zij wel door de belgische bisschoppen afgekeurd worden, maar dat de Paus die veroordeeling niet heeft be krachtigd en integendeel bea goedkeurt door zijue encyclieken. Wij hebben reeds vroeger doen opmerken dat dit volstrekt valsch is. De belgische bisschoppen, die in eersten aanleg moeten oordeelen over de leeringen eu de handelingen van hunDe priesters en onderhoorigen, hebben de daensisten veroordeeld, en die veroor deeling blijft bestaan, zoolang zij niet door Rome verbroken wordt. Indien de daensisteu denken ten on rechte veroordeeld te zijn, dan konden zij tegen dc uitspraak der bisschoppen in beroep gaan te Rome. Waarom hebbeu zij het niet gedaan Omdat zij wel zeker wareu te Rome ook veroordeeld te wor den, want zij weten maar al te wel dat zij in fout zijn. Rome had misschien op eigen hand de zaak kunnen onderzoeken, maar dan, zelfs indien de veroordeeling bekrachtigd werd, dan zouden de daen sisten voorzeker beweerd hebben dat Rome geen volle betrouwen had in de belgische bisschoppen en de zaak zelf had willen beoordeeleu. Maar te Rome heeft men dat niet gewild, en om wel te toonen dat hij het volkomen eens is met de bel gische bisschoppen, heeft de Paus hun in de laatste jaren talrijke blijken van gene genheid en zijn vertrouwen geschonken. De boogo onderscheidiog die thans Mgr Stillemans, bisschop van Gent, door den Paus geschonken is zijne bonoeming tot assistent bij den pauselijken troon, huis- prelaat van Zijue Heiligheid en romein- scbe graaf, is er een bewijs te meer van. De H. Vader heeft aan Mgr Stillemans die hooge ouderscheiding verleend voor de uitstekende diensten door den gentschen bisschop aan de H Kerk bewezen, en wel voornamelijk omdat hij de eerste der bel gische bisschoppen opgetreden is om de scheuring, die de valsche christene demo kraten wilden verwekken, te beletten. De titels, door Z. H. Leo XIII aan Mgr Stillemans geschonken, zijn dus alleen eene erkeuuing en belooning der gróote verdiensten van dezen laatste, maar te vens eene nieuwe veroordeeling der daen sisteu, die niet ophouden in hunne gazet ten en vergaderingen den weerdigen kerkvoogd te beleedigen en te belasteren. vrouw Sharp op nieuwsgierigen toon, ik ben zoo vrij ze met u door te lezen, want gij zijt nog jong en onervaren en er zijn veel slechte menschen in Londen. Bloos maar niet, ik spreek de waarheid en vertrouw maar op iemand, die oud genoeg is om uwe moeder te zijn. Ik zal n goeden raad geven. Zij noodigde vrouw Sharp uit te gaan zit ten, waaraan deze gevolg gaf en Bernice be gon de brieven hardop te lezen. Het was goed voor de onschuldige Ber nice, dat zij den raad der ervaren vrouw aan nam, want in verschillende school een adder in het gras, hetgeen Bernice eerst inzag, toen zij door de vrouw er op gewezen werd. In de andere werden getuigschriften gevorderd, welke Bernice helaas niet had. Ach, n zei zy, zooveel brieven en nog geen uitkomst. Allen vragen aanbevelingen. Ik dacht, dat gij geen antwoord zoudt krijgen, jufvrouw Gwyn, bemerkte vrouw Sharp. Ik heb meermaals dames hier gehad, welke langs dien weg eene betrekking zoch ten deze ontvingen gewoonlijk slechts een omzendbrief van agenten. n (Wordt voortgezet). Cuiqu» «mum. CHOCOLAT CACAO oes PP. TRAPPISTES d'AlGUEBELLE M. DEVALQUE. I2S nit Roller. BRUXELLES

De Denderbode | 1901 | | pagina 1