Donderdag 12 December 1901 5 centiemen per nummer 56s,e Jaar 3631 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Leest en verspreidt «Den Denberbode.» SLé? Alwie een abon nement neemt op DEN DENDERBODE voor het jaar 1902 en vooraf betaalt, zal het blad van heden af tot Nieuwjaar GRATIS ontvangen. Zij gaan vooruit. mu.i DE TABAK. GEEFT NIETS TOE, Kieskronijk. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde- agteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week roor de Stad 5 frank; met de Post versonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes naanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving lindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- langen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Qoossens, Korte Zoutstraat, N. 31, in in alle Postkantoren dei bands Guique auum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Keklammi fr 1,00; Vonnisue op V bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden met teruggestuurd. rteeren notarissen moeten hunne inzendingen doen. uiteriijk tegen den dijnsd'ag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich ie wenden ten BureMe van dit blad Aalst, 11 December 1901. De fameuze Revue de Belgique noo- digt de geuzen uit het volgende van M. Ernest Solvay van nader by te onder zoeken en zonder achterdocht noch vooringenomenheid te besproken; Het is de gelijkheid van het uitgangs- )unt op die wijze begrepen dat ik de iberalen uitnoodig af te kondigen, na zij ze afgekondigd zullen hebben, do grond beginsels welke bestemd zyo om ze eens te verwezenlijken. Weet ge, lezer, wat dit is de gelijk heid van het uitgangspunt Dat is een groot stadhuiswoord en wil zeggen dat in de wiego al do menschen gelijk moeten zijn. Om daartoe te komen zal men natuur lijk het recht van erven moeten afschaf fen. Zoolang de ouders iets aan hunne kinderen zullen kunnen achterlaten zal do gelijkheid van het uitgangspunt niet bestaan, zullen de menschen iu de wieg, dat is bij hunne geboorte Diet gelijk zijn. De liberalen worden dus uitgenoodigd de afschaffing van het erfenisrccht van nabij te onderzoeben en te bespreken. Die uitnoodiging gaat niet uit van den Brusselschen senator Solvay dio gaat verder, bij zou reeds die gelijkheid willen afkondigen maar van het bestuur eener Revue aan wier hoofd geleerde en invloedrijke geuzen staan. Die hoeren moetpn dus reeds de moge lijkheid der afschaffing van het erfenis- recht inzien. Want ware dit niet dan zouden zij hunne lezers niet uitnoodigen die kwestie te I> E ZOON naar het Engelsch. Vraagt men inderdaad het onmogelijke te willeu naderbij onderzoeken Dat moet het volk weten. Het moet weten welk gevaar het recht van eigen dom bedreigt van wege de liberale partij die meer en meer door hare bondgenoo- ten, de socios, wordt meêgesleurd in den stry«l tegen de samenleving. De Belgen moeten weten dat zij alleen nog voor de geuzon kunueD stemmen die huune kinderen zouden willen berooven van hetgeen zij door eigen arbeid hebben gewonnen en gespaard. Wilt gij dit niet, Belgen, dan zult gij u moeten scharen onder de catholieke banier. De. catholieken alleen erkennen het eigendomsrecht in zijne volle weerde en vorm. Zij alleen zullen niet toelaten dat bet erfenisrecht in kwestie wordt ge bracht. Zij alleen zullen nooit aannemen dat het erfenisrecht worde afgeschaft, dat de kinderen uit het zweet hunner ouders geen voordeel zullen trek ken. Daarom, kiezers, op uwe hoede. Laat u niet meêslepen door de bedriegelijke beloften der geuzery gy moogt niet antwoorden op de uituoodiging uwe kin deren bastaard te makon en ze te beroo ven van hetgeen gy hebt gewonnen en Tot dat nochtans noodigen u de geuzen uit. In 1492 werd Amerika ontdekt door Cbristofel Colombus. Het moet zijn dat de grond in Amerika beter geschikt is voor de tabakplant dan in Europa,want nu nog hedendaags wordt de Amerikaanschc tabak gehouden voor de beste. De Geeraardsbergsche tabak heeft ook eene goede vermaardheid. De tabak wordt meost verbruikt, bij middel der pijp. Het rookeu van sigaren en sigaretten heeft ook veel aanhangers. Tabak tot poeier gemalen is snuiftabak, die in de neusgaten «ene sterke prikkeling verwekt. Tabakbladcn worden ook tot draad van twee centimeters dik gesponnen,eu maken knauw of chiktabak uit. Uit den tabak wordt ook een sterk ver gift getrokken, die men nicotine noemt, naar den naam van Nicot, die de pijp en de tabak in Frankrijk ingebracht heeft Het verbruik van de tabak brengt weinig of geen nut mede, en behoort dus tot de pracht. De verbruikers geven zich eene aangenaamheid, die overslaat tot de noodzakelijkheid, omdat de prikkeling 50'" ervolg. Zie deze lijst na verstaat gij daar iets van vroeg Sleek aan Jos het is voorraad voor het schip Hkcatb, hetwelk binnen twee dagen afzeilt. Als ik u een looper medegeef naar de verschillige winkeliers, zondt ge dan in staat wezen al die dingen byaen te krijgen, die met een krnisje staan aangeteekend Den wyn en de andere zaken hebben wij hier. Jos overzag de lijst en vond zich spoedig 't huis 't was gelijk een proviandboot, maar op grootere schaal. Zekerlijk en ik ken de prijzen van al de artikelen, antwoordde by, ik was gewoon ▼oor de proviand te zorgen van de sohepen te Gravesend. Dan zijt gij juist de persoon, dien ik hebben moet, vrant ik heb geenen tyd om my met bnitenwerk bezig te houden. Men zond om den looper en Jos kweet zich .van zyne taak niet alleen met eene nauwkeu righeid, maar ook met eenen spoed, waarover M. Sleek ten hoogste voldaan was. Zoodra de artikelen bijeen waren, vroeg Jos ofhyze aan boord zon bezorgen. Ik versta dat werk, sprak hij, en er zal zelfs geen ei breken, dat verzeker ik u. Dit tweede deel van zyne last geving werd even juist uitgevoerd, en Jos kwam terug met eenen kwijtbrief, dat alles aan boord in de beste orde was afgeleverd. M. Sleek was ten hoogste over Jos voldaan dit aan M. Small, toen zij dien avond bijeenkwamen. Hij vertelde dit in tegenwoor digheid van Mevrouw Philips en Emma, en beiden verheugden zich over het goede begin van Jos. XXVIII- Het is moeilijk te zeggen welke de gevoe lens waren van Jos. opzichtens Emma Phi lips wij zonden moeilijk kunneu beweren dat het liefde was, ofschoon men op zeventien jaren hier nog al vlug meê is. Het verschil van stand was nochtans zoo groot, dat de jongeling hieraan zelfs niet dnrfde denken. Omtrent ééne zaak was hy het intusschen met zichzelven eens zoo hij ooit wilde trou wen, dan zou het met Emma Philips zyn, andera bleef hij liever ongehuwd. In alle geval was hare tegenwoordigheid voor hem eene voortdurende aanmoediging van natuur ieverig en nauwkeurig, was hy onvermoeid en gaf de grootste voldoening aan M. Sleek, die de helft van zyn werk zich uit de hauden genomen zag an bovendien bemerkte dat, als eene gewoonte, eene tweede natuur wordt. Die niet rookt, noch snuift, noch tabak- knauwt, mist eene voldoening die hy niet kent, en die hem geen ongemak geeft. Het tabakrooken door kinders is bin - derlyk aan de gezondheid en belemmert hunne groeikracht. JoDgens van 15 jaar oud willen rooken omdat zij willen oud zijn en het zien doen van grooten, eu zy makon zich be lachelijk. Het rooken vrordt bij sommige lieden eene ware drift, bij zoo verre dat zij liever eenen boterham zouden missen dan het genoeglijk pijpken te laten. Voor vele menschen is het rooken slechts een tijdverdrijf, een uitspanningsken. De rei ziger die vermoeid op den trein komt, rust uit al een goed pijpken te rooken. Het opsnuiven van tabakpoeier heeft i min aanhaogers dan eertijds. Men beweert dat de prikkelingen op de reukor ganen deugd doet, omdat zij het hoofd ontlasten van overtollige vocaten. Men moet niet denken dat de men schen niet rookten vooraleer de tabak was. Van in de vroegste tijden werd er ge rookt. Pijpen werden gevonden in graf steden van Romeinen eu van vroegere volkereu. De Romeinen gebruikten ijzeren pijpen zooals de Laplanders nu nog doen. 't Is meest in Europa en in Amerika dat er tabak gerookt wordt. In Afrika, in Azia worden schorsen van allerlei hoornen en wortels en bladeren van planten ge rookt alsook gedroogde zwammen (kam- pernoeljen). Liberale verontweerdiging. Te Gembloers hebben catholieke en liberale studenten op één en dezelfden dag feest gehouden. Daar is vechten van gekomen en in een hotel zijn ruiten uitgeslagen. De liberale studenten, die ten slotte in minderheid waren, hebben klop gekregen. Daarover waren de vreedzame liberalen van Gembloers zoo verontwaardigd, zegt de Etoile Beigedat zij in groep de ruiten zyn gaan uitsmijten van de Broeders- en van nog een ander catholiek onderwijsge sticht. Hoe vindt ge die verontwaardiging t Omdat een hoop kwajougens met elkan der aan 't vechten ziju geweest, gaan die vreedzame en verstandige (1!) liberale heeren van gezetten ouderdom, de ruiten breken bij lieden die in de zaak zelfs niet gemengd zijn I... De liberale zeden zyn nog steeds de zelfde. Jos eens gezegd had, dat iets gedaan zon worden, dit niet alleen goed werd uitgevoerd, maar ook stipt op den bepaalden tijd. Jos bekommerde zich niet om eten of dergelyke zaken en ging dikwijls zonder eten aan het werk. Sleek, sprak Small op zekeren dag, die arme jongen zal van honger sterven. Het is mijne schold niet, mijnheer hij wil niet gaan eten zoolang er nog iets te doen is, en, aangezien er altijd iets te doen is, is het zoo klaar als de dag dat hy niet kan gaan eten. Ik wensohte, dat hy hier in huis woonde en na het werk met ons ging eten. Het heel voordeelig zijn en wy zouden er veel tijd meê uitwinnen. Tijd is geld, Sleek. Tijd gewonnen, geld gewonnen eu daarom is hij zynen kost waard. Het zal gebeuren. Zorg gij er n voor. En zoo bevond zich Jos, ongeveer twee maanden na zyne aankomst, in een net slaap kamertje en at voortaan aan de tafel van zijnen patroon, terwijl hy alzoo voortdurend iu het gezelschap verkeerde niet alleen van de zeeofficieren maar ook, wat voor hem van veel grooter waarde was, van Mevrouw Phi lips en Emma. Nu moeten wy meer dan een jaar over slaan, gedurende welken tyd onze vriend reeds een persoon van zeker gewicht geworden. Hy stond hoog in aaBzien by de Heeren Volksvertegenwoordigers De Landbouw, het orgaan van den Landbouwbond oneer Provincie Oost- Vlaanderen deelt in zijn nummer van zon dag II. 't volgende artikel meê dat wij te vollen goedkeuren De socialisten, progressisten en zekere liberalen willen met geweld het algemeen stemrecht van de Regeering en de Kamers afdwingen. In eene der laatste zittingen der Ka mer van Volksvertegenwoordigers hebben ze verklaard dat, indien de Minister bet algemeen stemrecht niet toegeeft, de Ka mer niet meer te beraadslagen noch te stemmen zal hebben. In andere woorden wil dat zeggen dat ze stokken in het wiel zullen steken door het maken van lawyd, door te schuifelen, lessenaars te brekeu, door te schreeuwen, le roepen, te lasteren, mogelijks nog door te vechten en andere gewelddaden te ple gen. Kortom, de socialisten willen de revolutie zij willen pogeu de Regeering het koninkdom omver te werpen en de republiek uit te roepen. Ehwel, wij catholieken, en bijzonderlijk wij catholieke en onafhankelijke land bouwers, die strijden voor Godsdienst en Vaderland, voor onzen geboortegrond en ons geluk, wy zeggen tot de catholieke volksvertegenwoordigers, de ware verde digers der orde Geeft niets toe, niets, niets Wanneer ge het algemeen stemrecht toestaat voor de Gemeente en de Provin cie, morgen zult gij moeten toegeven aan eene herziening der grondwet en het al gemeen stemrecht voor Kamer en Senaat. Wanneer gy de enkelvoudige vertegen woordiging toestaat voor de Gemeente eu de Provincie, het is de stryd, de wanorde in al de gemeenten, het is de onrust, de wanorde in alles. Geeft niets toe I Gij, catholieke Volksvertegenwoordi gers, gij zetelt iü de Kamer niet om het zuiver algemeen stemrecht te stemmen. Wij, landbouwers, wij hobben u geko zen omdat gij een catholiek en behouds gezind programma zoudet verdedigen, omdat gij in de Kamer onze landbouwbe langen zoudet voorstaan, zooals de ver mindering der grondlasten, de verminde ring der lasten op deuren en vensters, om in de Kamer hot vraagstuk van de sto kerij, het vergunningsrecht te regelen, om de landbouwcrisis te bestryden, onze haudelstractaten te wyzigeu, kortom om 's lands belangen te verdedigen en niet de belangen van eene bende revolutionnai- ren, slecht opgevoede kerels die onze nationale instellingen willen vernietigen, de republiek uitroepeu en revolutie ma ken. Wij, Vlaamsch catholieke landbouwers, wij roepen uit al onze kracht: Gee// niets toe Wij hebben vertrouwen in U Gij soudt eene laf heid plegen moest gij het hoofd buigen voor den opstand. Tegen revolutionnair geweld moet het leger der orde krachtdadig optreden. Verdedigt U uit alle macht. Voor God, Vaderland en Vrijheid Belasting op het inkomen. Vry- dag hebben de afdeelingen der Kamer bet ontwerp Denis-Vandervelde-Anseeie-Lo- rand-Cambier onderzocht en de lezing ervan toegelaten. Als basis der belasting omvat M. Denis alles wat in species, vruchten of door eigen gebruik wordt getrokken uit onroe rende goederen, kapitalen, ontginning eener nijverheids- landbouw- of haudels- onderneming, uitoefening van een beroep, bediening of ambt, of elke periodieke verstrekking, pensioen of lyfrent. Buitengewone winsten voortkomende uit nalatenschappen, giften, levensverze keringen, verkoopingen of aankoopeu van onroerende goederen, hebbende den aard niet van handelsverrichtingen of specula ties, worden niet aanzien als belastbaar inkomen. Zij worden aanzien als vergrooting van het bezit en men moet enkel rekening houden van de inkomsten die zy voort brengen. Voor de bepaling der belasting en voor de schatting van het inkomen geeft M. Denis breedvoerige schikkingen. De taks der belasting geeft hij niet op, doch hij geeft de bestaande lasten op, die hy er door wil doen verdwijnen de per- sonneele belasting en die op hot mobilier, do rechten op eetwaren, enz. Te Elingen moet den 22 eene gedeelte lijke gemeentekieziag plaats hebben. Er zijn slechts twee lijsteu, een catholieke en een liberale. De stryd zal hevig zyn, Jaar het bezit der meerderheid er van afhangt. Spoorwegen. Eerstdaags zal de regeeriug eene aanbesteding uitscbryven voor de levering van 225 tot 270 wagons. De aanbestedingen mogen gedaan worden tot het vierdubbele dezer cijfers, zij het voor 900 tot 1080 wagons men spreekt zelfs van 1300, 't zy oen bedrag van om trent 3 millioen. scheepskapiteins, daar zyne nauwgezetheid en vlugheid overeenkwamen met hunne ge dachten van zaken doen, en iederen keer zeg den zij aan M. Sleek ofM. Small laat O'Do- nahue die zaak maar met mij regelen, dan zal alles in orde zijn. M. Small had hem een inkomen gegeven van 150 pond sterling per jaar, behalve kost en inwoon, en Jos was gelukkig en tevreden. Hij was wel bekend met de verschillige offi cieren, daar hij gedurig aan boord van hunne schepen was, en met allen bevriend. Jos had weldra ontdekt, dat Emma veel liefhebberij had in natuurkundige zeldzaam heden daar hij bijna op ieder oorlogschip kwam, hetwelk de haven inzeilde, had hij weldra hare kamer gevuld met schelpen en vogels, welke hij haar bezorgde. Dit waren geschenken, welke hy haar kon doen, en geene week ging vooiby of hij verrijkte hare verzameling met levendige en doode voor werpen. Emma was nu flink opgeschoten, en werd zeer gezocht door officieren, welke in het hniB baars ooms kwamen, niet alleen om hare schoonheid, maar ook om de meening dat haar oom, die kinderloos was, haar eenen schoonen bruidschat zou geven. Zy bewezen haar zelfs zooveel beleefdheden, dat Jos, zon der er zich eigenlijk rekenschap van te geven, dikwyls hevig jaloersch werd. Het is ten minste zeker dat hij dikwijls zeer ernstig was. Emma was te soherpzinnig om niet te be- grÜPen> wat hiervan de oorzaak was en l haastte zich dan door allerlei kleine oplet- tendheden hem weer in goede luim te bren gen niet, dat zij meer bepaalde gevoelens koesterde dan Jos zelf, maar zij kon niet ver dragen, dat hij er ongelukkig uitzag. Zoo stonden de zaken, toen M. Small op zekeren dag tot Jos zegde, die druk bezig was met in de boeken te schrijven O'Donahue, ik heb uw geld voor u ge bruikt. Zoo, Mijnheer Ik ben u zeer dankbaar. Ja er werd vandaag een groote voor raad wijn verkocht hij ib goed en ging goed koop. Ik heb voor een bedrag van 600 pond sterling voor uwe rekening gekocht. Gy kunt hem hier bottelen en inpakken, en verkoo- pen. als gij kunt, Als de koop u niet bevalt, zal ik hem overnemen. Ik dank u ten zeerste, mynheer, ant woordde Jos, die de vriendelijkheid van zy nen patroon op prijs stelde, waardoor zijn kapitaal binnen twee maanden meer dan ver dubbelde daar men hem verlof gaf voor eigen rekening die zaak voort te zetten, ver. meerderde zijn geld spoedig aanmerkelijk van dan af werd de levering van wyn uit sluitend aai» Jos opgedragen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1901 | | pagina 1