DE IMSSIESPIUN OPVOERING O waarheid Van tak op tak. Nijverheidsschool, Stad Aalst. - Werkbeurs. X A D A\A L X .-^1 Cath. Turnolub STEÜN GEEFT MOED. van in 3 Deelen 15 Tofereelen en 12 Zinnebeelden Zondag 15 Maandag IS Decemb, in de Groote Zaal van den Catholieken Werkmanskring. Zinnebeelden onder het Bestuur van M. J. Thumas Tooneelspel onder het bostuur van M. L. Teirlinck. Verzen vau P. Ev. Bauwens, S J. Muziek van M. Gust. Pape. Kostumen van het huis LepereBrus sel. Pruiken van het huis Guillot, Aelst. 2 honderd uitvoerders. Orkest en Koren onder de leiding van Mijnheer Gustaaf Pape. Bureel ten 4 uren. Gordijn ten 5 uren stipt. PRIJZEN DER PLAATSEN: Voorbehoudene plaatsen3 fr. Eerste Pang, 2 fr. - Tweede Bang, 1 fr. Kaarten zijn te bekomen Zondag van 9 tot 12 uren 's morgens, in den Catho- lieken Wei kmanskiiug bij den heci Hen drik Van de Velde eu in het Lokaal van den Turnclub bij den heer Jan D'Haese, Groote Markt. Dender galm schrijft De miliewet verplicht al wie een slecht nummer trekt soldaat te worden of een man te koopen.... uitgenomen de aspirantpliester die vrij is. Lieve geus, dat is niet waar. De priester is alleen niet vrij. De ouderwijzers in eeue school van den Staat, iu eeue aangeuouieu of gesubsi dieerde school zijn het ook. Zijn het nog de jongeliugeu, steun hunner moeder-weduwe zonder fortuin. Ge ziet hoe gaarne do geuzen de waar heid schrijven en bekennen. Wij beklagen rechtzinnig de arme suk kelaars die al hun wijsheid opdoen iu geuzenbladeu. Zij moeten goed ingelicht zijn I En zeggen, a. u. b. dat de geuzen de party van het licht zijn, de partij dei- wetenschap I Splinter en Balk. Iu zitting der Volkskamer van vroeusdag der verle- dene week, zegde de wereldhervormer Aloïsius De B -cker, het volgende Terwijl iu het Arrondissement Aalst de zwaarste misdrijven worden ver- smacht onder de drukking van 'tgoud, worden de kleinste misdrijven onver- biddelijk vervolgd. Wij kennen de zaak waarop werd ge zinspeeld, doch verre dat ze zou ver smacht zijn geworden ouder de drukking van 't goud, is zij voor 't Gerecht han gende, doch uit eerbeid laten alles ter zijde alhoewel wij weten hoe de zaken thans gelegen zijn. Maar heeft M. Aloïsius De Backer wel den zelfden eeibied getoond voor't Ge recht Hij, volksvertegenwoordiger door de gratie van misnoegde liberalen, zou nogtbans de eerste moeten zijn om 't Ge recht te eerbiedigen. Die eerbied voor 't Gerecht legde hem op over de zaak te zwijeen, maar neon,hij gaat zoo verre van het "lasterlijk te beschuldigeu zich door goud te hebben laten omkoopeu in eeue zaak over welke hij, in Klokke Roeland, niet dorst reppen uit vrees dat het wel eens aan zijnen vriezer zou viiezeu kun nen. Maar, inderdaad in 't Arrondissement van Aalst zien wij de wetten miskennen en verkrachten door zekere lieden en door 's Lands Ambtenaren eu Gerechts dienaren niet worden verontiust. In M. Aloïsius De Backer treffen wij onder anderen een voorbeeld aau. Wij hebben in een voiig artikel bewezeu dal M. De Backer van ziju mandaat van ge meenteraadslid van Üeuderbaut-m is ver vallen en niettegenstaande blyfi hij aau de beraadslagingen van den Gemeenteraad deelnemen. Hij is geen gemeenteraadslid meer uil kiacht dei kieswet eu zetelt dus zonder eemg recht iu den Raad dezer Gemeente, ten ware dat de kieswet voor Denderhautem niet bestaat. Naar ons bescheiden oordeel overtreed M. De Backer telkenmale «Jat hij aan de beraadslagingen van den Gemeenteraad van Dencleihauteui deelneemt het ait. 227 vau 't strafwetboek Eu M. Do Backer is niet te verontschuldigen by die zich als wattenmaker, als wereldhervormer aanstelt moet de wetten kennen en wat meer is, hij is advocaat. Waarom worden de wetten miskend en verkraent iu 't voordeel van M. De Bac ker heeft hij misschien meer rechten dan de overige Belgen t Een tweede geval maar van anderen aard In 't Land van Aelst ziet men eeoe groene chef open baarlijk als commissio- naiis in wijnen eu likeuren optreden zonder door de fiscus verontrust te wor den terwijl de geringe werkman, een wm- kelieitje, die wat suikerbolletjes, aolfer- priemeu, blink, zand enz. vei koopt ver plicht is een patent te be falen V... Eu die comimssiouaiis ontvaDg' de wyueu en likeuren die hij lever'uit vreemde lan den 1.... ™~Waarlyk in 't Arrondissement van Aalst, M! De Backer heeft gelijk, zijn de Belgeu niet gelijk voor de wet, worden er lieve kindcis gemaakt of handelt men met twee maten en twee gewichten 1 Liberale princiepen. Over vier jaar wer«i te Pat ijs eeue maatschappij ge sticht met het doel kinderen burgerlijk te doopen bij middel *an champagne. Deze zoete religie telde seffens eerie heele bende drinkebroers onder hare vol gelingen. De lezers denken niet dat wij hen voor den zot houden, de zetel der gilde was gelegen in het huis 79, Avenue de la Reine, te Boulogne-sur Seine. Ge ziet, wij noemen man en peerd. Een der afgevaardigden van het Seine-depar- tement was er do opraper en byzonderste steun van. Men ziet het, naiipen blijft eeue geu- zenondeugd. Meu gaat uit de Kerk, om dat men hare ceremoniën, hare H. Sacra menten, hare mysteiiën niet kan uit slaan men komt in de loge... en bootst er de ceremoniën, de Sacramenten, de mysteriën na. Maar het ziju die zeven stuivers niet welke wij heden te -pas brengen ouze mijnheer de député nam de plaats vau wereldlijken dooper bijzonder ter harte, en door zyr.eu iuvloed bleven er tal on schuldige zieltjes besmet. Misschien was hij ook wel, als wijuhandelaar, leveran cier der benoodigheden tot de plechtig heid. Dat punt laten wij onbeslist eu on doorgrond. Onlangs gebeurde er iets dat hem dwong ziju ontslag van die maatschappij te nemen. De goede God schonk Item een lief dochterkeu, waarmede hij 's aiulo- rendaags der gebooite wegreed. Naar p Boulogne, zal men vragen NeeD, naar de hoofdkerk van Parijs. Eu opdat do naam van dezen conse- kwenten vrijdenker voor het nageslacht niet zou verloren gaan, zeggen wij dat hij Laloge boet, een voorbeschikte naam voor eenen logegast. O menschelyke comedie, o liberale overtuigiug 1 Wat zij gaan doen In een brief aan Le Patriots schreef exp'iester Daens weleer. Gelijk ik liet meer dan eens heb ver- n klaard zal ik nooit deelnemen aan eenige antiklerikale betooging noch zelfs tegen de regeering Betrouw op 't woord van een pakdrager Nu schiijft expriester DaeDs in Land en Volkseeuw van 8 December. Iuiusschen mogen de oppositie partijen (geuzen, daensisten en sociosl) zich niet langer laten foppen. (Dat is af zonderlijk slrijdeü). Wij hebben het recht dal te verij delen. Het middel ligt voor de hand. Er ziju 12 Kamerzetels die ons toe komen. Wij zullen die 12 Kamerzetels onder malkander verdoelen. De geuzen, de socios en de daensisten gaan dus samenspannen 1 Priester Daens gaat samengaan met Anseelo en de fiamassons! Hij zal zijne volgelingen aanzetten om voor socialisten te stemmen lil Eu die mensch gelooft nog op de rechte baan te zijn en als programma de Eucy- cliek te volgen 1 Rampzalig 1 rampzalig 11 Mochte de goede God hem hot kwaad vergeven dat hij stichten gaat en reeds gedaan heeft. Wat gaan de socios juichen socios die hij zegt te willen bevechten. In de Nationale Zuivelmaat- sehappij De Nationale Zuivel- maatscbappy, onder Voorzitterschap van M. den Baron Peers, heeft besloten in de maand Apiil van toekomende jaar, eeu Nationaal Melkerij cougres en eeue groote Melkeryteutoonstelling iu te richten in het Halfeeuwfeestpark lê Brussel Ier zel- vertijd als de Prijskamp van Hoornvee. De voornaamste vraagstukken die op de dagorde van het Congres zullen gebracht worden, ziju De voordeeleu der pasteu- risatie. Inlichting van het toezicht der melkeryen. Middels om iu de vor- schillige lauden do wetgeving op mei kei ij- gebied in overeenstemming te brengen. Middels om do wet op do vervalschingeu te Dutte te maken. Wenscheu der Bel gische melknij vei beid in zake van de her nieuwing der handelsverdragen. De Nationale Zuivelmaal?chappij heeft besloten, als officieel orgaan het tweetalig Belgisch Mei kei y blad aantenemeu, dat tegenwoordig vei schijnt, te Bmssel,Markt straat 69, eu reeds veel verspreid en alge meen gewaardeerd is in België en zelf iu den vreemde. Het zal voor baar eeu uit stekend propagaudemiddel zijn eu eene nieuwe bron vau bloei en voorspoed. De wet op de kansspelen. De wet op üe kansspelen is nu voor do dei de maal in den Senaat gestemd. De eerste maal stemde de Eooge Kamer eene wet, aau Oostende eu Spa net privi legie van het spel toekennend. De Kamer vei wierp radicaal deze be paling. De Senaat, voor de tweede maal over de zaak beslissend, verlengde het piivi- legie vooi Oostende en Spa tot einde 1902. Eene tweede maal verwierp de Kamer deze bepaling cd, in atlikel 2, laschtc zij scherpe maatregelen tegen de waagspelen iu de wet. Vnjdag nu heeft de Senaat art. 2 ver worpen en het privilegie vooi Oostende en Spa lot 31 October 1903 verlengd. Het woord is nu weer aan de Kamer. Iets voor de Jongmans. Een rijke jongeling zocht eene vrouw, maar bij wilde er eene die zorgzaam was en daarin had hij groot gelijk. Op verzoek van hareu zoon, uoodigde de moeder, op zekeren dag, verschillige jufvrouwen uit. De slimme jongeliug had, op den weg vau den hof, dicht bij de poort van het kasteel, eeneu bessemstok op den grond gelegd, zoodanig dat al de jufvrouwen den stok moesten bemerken. Wanneer de mammezellen aan kwa men, stond do jongeling op wacht. Allen trapten over den bessemstok, doch de laatste, in plaats van dat voorbeeld na te volgen, raapte den stok op en zette hem zorgvuldig tegen den muur. Het besluit dos jongeliugs was genomeu: hij had de zorgzame vrouw gevonden. Eenigen tijd daarna trad hij met haar in het huwelijk en was zeer gelukkig iü dien staat. Jongelingeu, als gij eene keus gaat doen, zi-'tdan niet naar schoonheid, want die vergaat door den ouderdom en de zorgen let niet op geld, want het smelt als sneeuw door de zon als het met geene zorg bestierd wordtmaar let op de zorg zaamheid die gewoonlijk met de deugd gepaard gaat. Gij zult alzoo eene goede keus doen en u gelukkige dageD bezorgeu. Spotten en naapen. Het spotten met pensioen voor <le ouderlingen is voor goed uitgebrand. Zoo lang dit pensioen niet was uitbetaald, was het voor libera len socialisten gemakkclyk alle wantrou- wen te doen opvatten. Maar nu de ouder lingen het geld in handen hebben, is de zaak gekeerd. Do vreugde en voldoening der ouderlingen is zoo groot geweest, dat liberalen en socialisten het voorzichtig hebbeu geoordeeld een einde aan hunne spotternij te stellen. Doch niet alleen stellen zij een einde aan die spotternij, maar zij willen nu zei ven al de verdiensten van dit peusioeu op hun eigen rekening brengen. 'tl«, vol gens hen, dank aau de liberalen en socia listen, en volgens de groene judassen, aau M. Adolf Daens dat dit pensioen tot stand is gekomen 1 En nu stichten zij ook zoo gezegde pensioenkassen, om iedereen aan te zetten voor het pensioen van den ouden dag te zorgen 1 1 Welke volksbedriegers en foppers Vergiftige planten voor de die ren. Al deze welk hun blad behouden in den wiuter, zooals Rhododcmdrums, Laurieren, Ocubas, sparren on menige anderen, zijn vergiftig voor de dieren eu tevens zeer schadelijk voor de gezondheid. Koolmijnen in liimburg. De naamlooze maatschappij, te Brus sel gevestigd, voor wier rekening de boringen iu Limburg wordeo gedaan, heeft ieeds bij de regeeriug eene vraag iuge- diend, tot het veikrijgeü der vergunuiug om koolmijnen te ontginnen op eene uit gestrektheid grond van 2800 hectaren, gelegen rond Asch eu Op Glabbeek Eeue üieuwe vraag voor de ontginning van 966 hectaren is nu ingediend. De boriogCD rond A.scb gedaan, hebben den besten uitslag opgeleverd. Op 480 meters diepte vond men kolenlageu van ongemeeuen rijkdom. De maatschappij Cockerill heeft eenen nieuwen boorput aangelegd te Niel-bij- Asch. Aanbiediugen worden aau de eigenaars van gronden gedaan, tot het aankoopen van honderden hectaren. Op de muren te Brussel is de vraag tot outgioniug van exploitatie der koolmijnen in Limburg aangeplakt. Daar de maat schappij haren zet.d te Brussel heeft, moet het onderzoek zoowel daar als iu Limburg plaats hebben. De handelwijze in deze zaak wordt ge regeld door de wetten vau 21 April 1810 en 2 Mei 1837. De vraag tot vergunning moetgeduren de vier maanden aangeplakt blijven, aan 't stadhuis eu aan de kerkdeuren en eens per maaud afgekondigd bij het uitgaan der Mis. De mist te Londen. 'Men weet dat de Londenscho mist dikwijls zeer onaangenaam is, maar men weet onge twijfeld niet wat hij kost. In zijn verslag vei klaarde lord Claud Hamilton, voorzitter der maatschappij Great Easterndat in den winter 1900- 1901 de mist aan de maatschappij een millioen had gekost, aan verlicbliug der treinen en schadeloosstelling wegens ver traging in het verkeer en verzending. De gemeenteraad van Londen schal dat elke dag mist 75,000 fr. kost aan ver lichting en wegnemen der vuiligheid, welke de mist op de wegen achterlaat. Wij hebben dus iu ons land iu 't alge meen niet te klagen over den mist, want die is niets in vergelijking vau den mist te Londen. Kieskromjk. De Catholieke Ver- I eeniging vau 't arrondissement Tongeren- II Maaseik beeft als kandidaten voor de Senaatskiezing aangeduid M. de graaf de Renesse,als werkelijk eu M. Em.Vroonen, als bijgevoegd senateur. STAD AELST. GEMEENTERAAD. Zitting van den 13 December 1901. Waren aanwezigMM. Gheeraerdts, Burgemeester, Voorzitter, Bon Bethune, De Gheest, De Hert, Schepenen, Van de Velde, A. DeCouinck, F. De Koninck, Do Clippele, De Wolf, Eeman, Moyer- soon, Claus, Georoms, De Somer, Ver- naeve en Vau den Bremt, Raadsleden, en Reyntens, Secretaris. Eereteekens worden overhandigd Aan MM. J. Matthieu eu J. Van den Haute, de burgerlijke medalie van 2e klas aan M. A. De Bolle, aan Mej. De Bolle en Jufvr. D. Georinckx, de burgerlijke me dalie van 3e klas aan M. C Rombaut het diploma van eervolle melding onder scheidingen verleend, wegens daden van moed en zelfopoffering, door het konink lijk besluit van 15 Juli 1901. Liefdadige gestichten. De rekening over 1900 eu de begrooting voor 1902 van Bureel van Weldadigheid en Burgerlijke Godshuizen, worden goedgekeurd. De tus- scbenkom8t der Stad in de uitgaven voor 1902, zal wezeu voor den dienst vau het Arm bureel, 35,000 fr., voor den dienst der Godshuizen, 40,000 fr. Wordt vernieuwd het mandaat van MM. C Van de Putte, uittredend lid van het Bureel vau Weldadigheid on P. Do Clippele, uittredend lid der Besturende Commissie van de Burgerlijke Godshui zen. Nijverheidsschool. Begrooting 1902 beloopende tot. 5000 fr. wordt aangeno men. Middelbare scholen. De begrootin gen voor 1902 worden voorloopig vastge steld. D bijdrage der Stad in «lezen dienst is 16,370,15 fr. Sladsbegrooting voor 1902, wordt ge sloten iu ontvacgsteu fr. 784,923.29 in uitgaven fr. 777,930,15 De verwereldlijking der gasthui zen. De kwestie vau de verwereldlij- kiug der gasthuizen stond maandag avond op het dagorde van den gemeenteraad van Autwerpen. De socialistische gemeen teraadsheer, citoyenTerwagne, wilde doen beslissen dal de besiieiiug der godshuizen eeoe school van wereldlijke ziekendieaers eu ziekendiensters zou iuiichten, om dan zoo spoedig mogelijk de zusters uit de gastbuizeu te kunnen jagen. De burge meester M. Van Ryswyck, antwoordde dat al de libeialen van «!eu laad het eens ziju om de zusters uit de gastbuizeu te willen zetten, maar bij vroeg of die maat regel wel gepast is eu onmiddelyk kan uitgevoerd worden Iu afwachting zal de bestieiiug der godshuizen de leergangen voor wereldlyko ziekeudieuers, die te Rotterdam gegeven werden doen bestudeereu en zij er zelve ook imichten. Citoyen Terwagne was daarmee niet voldaan eu wilde onmiddel lijk de verwereldlijking iu princiep doen stemmen, doch met 23 stemmen tegen 13 werd zijn voorstel van kant gezet. Wij mogcu nu gerust de uitslagen van het onderzoek te Rotterdam afwachten wij gelooven niet dat zij heel aanmoedigend zullen zijn voor de ver wereldlij kers, Geen obstructionism. Het is waarschijnlijk nat ei geen obstructionism in de Kamer zal gevoerd worden. Voor de vervolging vau Smeets zal het debat overbodig zijn, daar op 22 Decem ber de feiten veijaard zullen zijn. Wat de bespreking over het A. S. aan gaat, men schijnt bet eensom ze te hou- uou in Januari. Er zyu reeds 23 sprekers ingeschreven. Overschot fr. 6,993,14 Stichting eener nieuwe laan in de Ber- gemeerschen. Hiervoor wordt aange kocht jegens M. V. De Gheest, Notaris, tor stede, eeu perceel land, groot 22 aren, ten prijze van 90 fr. de aar. Gemeentegoederen. Worden toege staan de verkoopingen 1° aan M. Max. Moens, brouwer, ter stede, van 1 aar 55 centiaren bouwgioud, aan het Kerkplein gemaakt aan de Moor- selbaan, aan de prijs van 800 fr. de aar. 2° van het huis en de er aankleveade grond, gestaau eu gelegen nevens het Oud Kerkhof, mits de som van 5000 fr. Het gebruik van het Oud Kerkhof wordt verhuurd aan 190 fr. 's jaars, voor eenen termijn van negen jaren. Markten. De openbare verpachting vau den ontvangst der plaatsgelden wordt goedgekeurd. De totale opbrengst is 46.790 fr. Museum. De Raad stelt eene Com missie aan, dewelke zal voor doel hebbeu de inrichting eu het bestuur van het ste- delyk Museum. Zondagrust. dienstdoende Apotheker, Zondag 16 De- dember 1901, lil. De Valkeneer, Espla nade. AALST, ESPLANADE. Zondag 15 Decembeb, teu 9 '/2 ure Practische Les voor Vuurstokers en Stuomgeleiders iu «ie Fabiiek der Naam looze Maatschappij Filature et Tin- tw crie. Lueraar M. de Lathouweb_ Ten 10 ure Les van Electricileil iu 't zelfde gestichtDe Dynamo. Lee- raar M. de Lange. Men vergadere ter school ten 9 J/4 ure. Do Lessen zijn enkel toegankelijk voor regelmatig ingeschreven leerlingen. De Lessen van Katoenspinnen, eiken maandag en donderdag ten 8 ure, mogen atzouderlyk gevolgd worden door werk lieden van het vak. Maandag, 16 Deoembeb. Onderwerp Regelen der Kaarde GarnituurSlijpen en Uitkammen. GROEHTEIIITEELT. De le les van M. D'Haese over Groen- teuteclt telde, Zoudag laatst, 34 toehoor ders. De aanstaande les zal plaats hebben op Zondag 22 December, eu handelen over den Aanleg vau den Moestuin, de opvolging van teelten en do verschillige te verrichten werkzaamheden. De Lessen hebben plaats in de Loka len en Moeshof vau de Bisschoppelijke Middelbare SchoolEsplanade, lelttens ten 8 J/s ure. Rechterlijke kronijk. Processen tegen VOORUIT. De Eerw. Zusters der school van den Meulestee ischensteenweg, te Gent, span nen een proces in tegen Vooruit, wegens lasterende aantijgingen. Het betreft de geruchten, die op de Muide uitgestrooid ziju geweest, als zou den de Zusters eoo knaapje aan eenen boom gebonden hebben. Een rechterlijk onderzoek dat gedaan werd, heeft bewezen dat er niets ten laste is der Zusters, dat vatbaar is voor Het proces is ingeleid. Nog acht andere processen zijn, zooals men weet, tegen Vooruit ingespannen door verschillige anti-socialistische vak- vereenigiugen van Gent. Priesterlijke benoemingen. Zijne Hoogw. de Bisschop heeft eere-ka- nunnik van zijn kapittel benoemd den Z. E. Heer Janssens, hoogleeraar in de Hoogeschool van Leuven. Ti. H. heeft nog benoemd Onderpastoor op S. Walburga te Audenaar- de, den E. Heer YanTrimpont, onderpastoor te Haesdonck te Haesdonck. den E H. Ver- doorent. oud coadjutor te Denderwindeke op St-Pietera Buiten te Gent. den E. H. So gers, onderpastoor te Nazareth te Nazareth, den E. H. Matthys, onderpastoor op S Joseph te S. Nikolaas op S. Joseph te S. Nikolaas, den E. H. Van Cromphout, oud-coadjutor te Oostwinkel te Lebbeke, den E. II. DeSmet, onderpastoor te S. Maria-Audenhove te S Maria-Audenhove, den E. II. Verhetsel, onderpastoor te Ledeberg te Ledeberg, den E. H. Deurbroeck, kapelaan op S. Baafs t6 Gent te Oostacker, den E. li. Verbeeck, onderpastoor te Melden te Melden, den E. H. Vau Langenhove, oud-coadjutor te Appels; op 8. Jacobs, te Gent, den E. U. Borquelman, prof. te Dendermonde. Kapelaan op S. Baafs te Gent, den E. H. Schepens, oud-coadjutor te Lembeke. Benedictns' Kalender, ALMANAK van 0. L. Vr. van komt te ven-cbijneD. Die Kalender voor 't jaar O. H. Jesus Christus J902 is mer kelijk vergroot en verbeterd hij telt 128 bladz. en is versierd met platen voor stellende de H. H. BeneJic.tus, Maurus en Placidius, O. L. Vrouw vau Vrede, de Abt-primaat der Benedictijnerorde, Z. H. deu pauselijken Nuntius te Brussel, enz. De lezingen ziju zeer afwisselend en van aard om allen te bevredigen. Prijs 30 centiemen vry te huis geleverd per Post 36 centiemen, te verkrijgen ten Bureele van Den Dender- bode, Korte Zoutstraat, 31, Aalst. Voor de Boeren van Transvaal. Op Donderdag 26 December aanstaande 'Tweeden Kerstdag,) zullen de Boeren- commandanten Louw en Plokhooy, ter Schouwburgzaal onzer stad, om 5 uren 's avonds, eene Voordracht komen geven over deu Heldenstrijd der Boeren in Zuid-Afrika. Het muziekaal gedeelte dier plechtig heid belooft zeer puik te zullen zijn. Ver schillende gunstig gekende toonkunste naars hebben hunne medewerking toege zegd. Do opbrengst van het feest is ten voor- deele der Boerenvrouwen en kiuderen in de folterkampen door de Eugelschen op gesloten. INGANGKAARTEN: Benedenplaatsen fr. 1,00. Bovenplaaesen 50 centiemen. Groote wetenschappe lijke verbetering. Neemt geene bruine teer meer in. Verlaat alle dranken, pastillen, pillen die met bruine teer gemaakt zijn. Neemt alleen de siroop De Pratere die enkel de werkende bestand- deelen van de Teer en den Tolubalsem bevat en die heel kleurloos en zeer aan genaam om nemen is. Het uitwerksel van de siroop Depratere is verbazend, ja, wonderbaar Geen hoest weê^staat haar. Prijs 2 franks de flesch. Eischt de echte siroop Depratere en niets anders. Te be komen te Aalst, apotheek Callebaut te Dendermonde, Roman, te Sottegem, V ANDEE8CHUEBEN. 2 Dijusdag namiddag waren op het gehucht Minten Hoek, te Isegem, eenige personen, in de herberg de Gouden Pint geboudeu door den 76-jarigen Guilmain. Onder hen bevond zich zekere Victoor, een leurder, van Cachtem, die zeer dron ken was en reeds herhaalde malen den zoon Guilmain had beleedigd, omdat deze voor hem niet meer wilde schenken. Eindelijk wilde de zoon hem aan de deur zetten en op den duur ontstond er een algemeen gewoel, in 't welk de leurder eene schup greep, die in den hoek der schouw stond. Hij sloeg er meê in 't wilde eu trof den bakker Fransea op het hoofd, zoo geweldig dat deze met gekloven sche- dei ten gronde stortte. Guilmain, zoon, werd ook gekwetst en een genaamde Van Damme bekwam eenen slag tegen het been, die eene sneê van verscheuleoe centimeters veroorzaakte. Iu de verwarring wilde Victoor nu de vlucht nemen, altijd zich met de schup verweerend, toen eensklaps een schot klonk en Victoor, in den ouderbuik ge troffen, stervend neerstortte, Ziehier wat er nu gebeurd was Op korten afstand van daar woont een andere zoon van Guilmain deze, door een der aanwezigen verwittigd van wat er ge beurde, snelde naar de herberg zyns vaders, maar, door de weide den weg willende afsnijden, sprong hij over eene afsluiting van metaaldraad, die het erf van eene weide scheidt. Het geweer dat hij bij zich had,haperde aan den draad, het schot ging af en de kogel trof Victoor. üe zoon Guilmain heeft zich vrijwillig gevangen gegeven. A linieuwe en belangrijke -DtJL AUGI afslag der prijZen. 50 lit. volledig fr. 5«i i fr.1,00 100 lit. volledig 6,5oManCn0nfr.i,25 Nieuwe sterke branders. Toestellen voor verwarming en verlichting met gas en electriciteit, 20 Henegouwlaan, 20, Brussel. Worden gevraagd 1° Een kleermaker, (halve gast); 2° een vuui stoker. Vragen werk 1° Fabriekwerkers, daglooners, enz. 2° een voerman 3° een magazijnier, sprekende de Vlaamsche en Frauscbe talen, kan zich desnóods met 't reizen ook bezighouden. SMF" De werklieden of oud-werklieden die voor len Januari 1901 den ouderdom van 65 jaren bereikt hebben (geboren in 1836) die vermeenen recht te hebben op bet pensioen van 65 fr. en tot hiertoe hunne vraag niet hebben ingediend wor den verwittigd dat hunne vragen nog zullen aanvaard worden te rekenen van heden tot 31 December aanstaande, alle dagen, vau 9 tot 11 uren, ten Stad- huizc, bureel der Werkbeurs. Eens dit tijdstip verloopen zullen er geene vragen meer aanvaard worden. C|nMi»| uw adres eu een postbon van otuui i 1>10 fr teu Bureele vau Den Denderbode eu gij ontvangt franco per koerende post 100 prachtige visietkaart- jes Prachtige gesteendrukte 2,60 fr.franco per post. AALST. O CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 14 December o 160 kilogrammen ter markt, prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Itotermarkt. Heden zaterdag werden 415 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3320 kilos. Allerhande Nieuws. Aygem. De weduwe Berlaugé en haar knecht die aangehouden zyu onder verdenking vaa haren man vergiftigd te hebben, waren tegen het mandaat van aanhouding in beroep gegaan. Het Be roepshof he ft hun verzet afgewezen en het mandaat van arrest bekrachtigd. Werklieden van M. Danneels van Gent, deden woensdag namiddag langs de gemeente Drongen, eene proefrit met een nieuwen automobiel, welken eerst daags moest geleverd worden. Op de wijk de Boscbkeete gekomen, kwam er eene kleine breuk aau de ma- chien. Zij moesten een buisje, dat zij in de buurt hadden doen herstellen, weder om op zijne plaats steken, doch, daar het inmiddels donker was geworden, gebruik ten zij eenen lantaarn om hun werk te kunnen verrichten. Het gas der naphte veroorzaakte eene ODtploffiog en in wei nige seconden stond geheel de automobiel in brand eu bleef er na enkele oogenblik- ken nog alleen het ijzeren geraamte van over. De twee werklieden die machteloos wa ren om het rijtuig te redden, dat eene waarde had van 9000 fr., weenden van spijt. Maandag namiddag rond 4 1/ï ure, is eeu boomkapper, zekere Hendrik Ver- leye, vau Varsseuaere, terwyl hij langs de Tbouroutsche baan huiswaarts ging, op het grondgebied van St. Andries bij Brugge, aangerand door drie onbekende kerels, die hem het wanluidend uw geld of uw leven n toesnauwden. De man wilde zich verweeren en riep om hulp doch ue drie baanstroopers grepen hem vast, beletten hem te schreeuwen en bon den hem aan eenen boom vast. Daarna tastten zij hem af en ontnamen hem zyn daghuur (3 stukken vau 1 fr.) Daarna gingen de schurken op den loop. Een kwartier uurs nadien verlosten twee voorbijgangers den ongelukkige uit zijne boeien. Do politie zoekt ievorig de daders op wier persoonsbeschrijving ge kend is. rrki nrrn Wedt kosteloos aan, aan tZ.Ll.lN MLLn allen die zijn aangetast van eene huidziekte,haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chronische bronchirten, borst- maag- en blaasziekten, rheumatick, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zelt volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer ViHCOllt. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gveraagde inlichtingen opsturen zal. Dat is nog een plezierreisje Do omreis van Barnum Bailey door Europa heeft, van 12 November 1900 tot 17 November 1901, de som van 1 millioen 625 duizend franks winst opgeleverd. Volgens een blad, zou echter de winst zoo erg groot niet zijn, daar zij nauwelijks 8 °/0 bedraagt op bet groot kapitaal, dat voor die rou-achtige onderneming noodig is. De genaamde Vanderkam, welke slechts ééne hand heeft, wordt in de glas- blazeiij van Coui celles gebruikt om de glasblazers die 's nachts moeten werken te gaan opkloppen. Maandag klopte hij bij misgreep op de deur van eenen blinde, Emiel Delaby genaamd. Deze meenende met de lange pennen te doen te hebben, opende het venster en loste twee revolverschoten in de richting van Vanderkam. Een der kogels vloog dwars door den hals van Vanderkam, die ten grondde stortte. Het parket van Charleroi is ter plaats geweest. Do gekwetste is stervend.

De Denderbode | 1901 | | pagina 2