Woensdag 25 December 1901 S centiemen per nummer 568,e Jaar 5633 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Kerstnacht Verdraagzaam GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. IsaPbrv- Aug. Sn. De liberale schrijvelaar LANDBOUW. Zondagrust. DE DENDERBODE Dit bl«d verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde- dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- vangen xijn ten laste van den schuldenaar Msn schrijft in bij O. Van de Putte-Qoossens. Korte Zoutitraat. M. 31, in in alle Postkantoren des bands Cuique «uun Per drukregel. Gewone 15 centiemen Keklainen fr 1,00 Vonnisie op 3' bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Reeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen sicb t* «rendeo ten iiureel® van dit blad Aalst, 24 December 1901. In het album vanMej. Anna,Génard Daar klept de klok in 't nachtelijk uur Kom meê naar 't kloostorsticbt 1 Wel lokt "de buislamp on het vuur, Maar luid spreekt liefde en plicht. Ginds in de schaduw van bet kruis Met orgeltoon en stem Verheerlijkt men in 's Heoren huis, De Krib van Bethleëm I Wel is het pad dat derwaarts leidt, Door 't sneeuwkleed bar omplooid Maar rozen zijn daar ginds gespreid, En lelies mild gestrooid. Dhar schijnt de zon te middernacht Een onverdoofbaar licht, Dat uit de lichtblauw' oogjes lacht Van 't Eenig hemelsch wicht I De rijke noodde ons blij gezind, Te kerstmisboom en hal.... Ons lokt de krib van 't godlyk kind, Ons roept nu de arme stal. De wereld denke vrij dien nacht Aan feestgenot en wijn Eo of zij met ons eenvoud lacht, Wij willen kincfren zijn.... Die vreemde kerstboom trekt ons niet, Met al zijn dwaze pracht Een cotillon als herderslied Klinkt baatlijk in dees' nacht. Die arm en schouders pas versierd, Die lonken diep doorleerd.... Een spotfeest is bet dat men viert, Waar Satan presideert. Ja, lach, moderne booze geest In uw' alweters waau Aan ons de krib, het kiuderfeest D&ar vangt hetlevon aan. Aan ons den weg van 's Hoeren Zoon, Die naar Calvarie loopt Aan ons het kruis, de dooruekroon, In 't zaalgend bloed gedoopt. O E ZOOM Aan ons het graf 't schijnt u de dood, 't Schijnt u het eeuwig niet Waaruit voor ons het morgenrood Het resurrexit schiet.... Kom, vrouw en kindren, in dees nacht, Gedaan wat vader deed, Wij xyn niet van 't modern geslacht, Wij zij a van d'ouden eed.... Ginds in de schaduw vau het kruis Met orgeltoon eu stem Verheerlijkt men in 's Heeren huis, De Krib van Bethleëm 1 Wy denken dat het onze plicht is zekere teksten voor de oogen onzer lezers te brengen. De commis-voyageurs der geu- zerij durven op den buiten rondventen dat het liberalism de partij is van licht en verdraamheid. De eenvoudige menschen mogen dat uiet gelooven, want die commis-voyageurs waarborgen hunne waar Diet en willen alleen hunne slachtoffers bedodden. Wilt gij als slachtoffer der geuzerij niet vallen, niet uitgelachen wordeD, wilt gij de wroeging van uw geweten als gij het kwaad ziet dat door zoogezegde ver draagzame geuzen is gesticht niet voe len, vergeet dun nooit de volgende aan- halingeB. 1° Dendergalm september 1891. - Wij ook wij gelooven dal dit beter is dit vólks- ken (paters en priesters) aan de deur van het land te zetten. Dus hebbou de priesters het recht niet anders te denken dan de groote vernuften Waar blyft de vrijheid van geweten, zoogezegd een zegepraal der geuzerij Die bestaat Diet voor de catholieken zij bestaat alleen voor de geuzen. 2° Doodstraf voor degene die eene kerk bezoektbevel de kerken te sluiten, te vernielen, weg te vagen, de altaren uil te roeien al de privaat eigendommea waar eeDe godsdienstoefening heeft plaats ge had, door de schatkist verbeurd. Indien ik die methode wel overweeg, vind ik haar zoo krachtig, zoo logiek, zoo sterk dat ik twijfel dat de meuschelijke geest ooit iets zekerder heeft gevonden. (Edgar Qni- net.) Die Quinet is een aartsgeus 1 en hij heeft beweerd ecu toonbeeld vau ver draagzaamheid te zijn. 3° Pergameui, hoogleeraar aan de hoo- geschool van Brussel, advocaat heeft die theorie een weinig verbeterd. Martelaars mag men niet meer maken. Die brave heer ook verdraagzaam als by schreef 1I1UU11IVÜ1IV naar het Engelsch. 54"* vervolg. Op zekeren morgend bevond Job zich alleen op het bureel, hetgeen niet dikwijls voorviel, toen een scheepsmast binnenkwam. J^s kende hem zeer goed, want hy had hem dikwijls te voren gezien. Goeden morgen, M. O'Donahue, zegde de scheepsmaat, is M. Small binnen Neen, hij is uit, kan ik iets voor u doen Ja, zoo gij mij zegt, hoo ik M. Small kan overhalen om mij wat geld op myne soldij voor te schieten. Nooit te voren heb ik zulk een bestelling gehad, sprak Jos glimlachend. Dat denk ik ook niet, en men moet onbeschaamde scheepsmaat zijn om zoo iets te doen. Maar, ziet ge, M. O'Donahue, ik ben een scheepsmaat met 40 pond per jaar, en daarmee heb ik tot nn toe myne arme moeder geholpen. Nu heeft zij 40 pond noodig, omdat zij ziek is geweest ik heb echter geen en kelen duit. Ik zal het terugbetalen als ik blijf leven, dat is zeker, maar ik heb wsinig hoop Boeten, gevang, verbanning zijn WETTELIJKE WAPENS WAABOM ZE NIET gebruikt tegen de kloosterlingen tegen de bedevaarders, tegen de geloovi- gen Revue de Belgique). Die Pergameni is een toonbeeld van verdraagzaamheid. De geuzerij juichte Pergameni's woor den toe en ODder die schoone galerij be vond zich ook onze potsierlijke Dender galm. Hij schreef immers Zachtjens, dom pers, lacht u eeen bult dat staat te lee- lijk. Pergameni is er zoozeer niet ne ven (1898). 4° Rochefort is ook een geus, dus een verdraagzamen. In de Lanterne n van 4 december 1883, stond er te lezen Een brave maD vraagt ons gedacht over de moorderijen der Roquette door de Commune van Parijs iü 1871. En hij be sluit dat men ongelijk had die arme calo- tijns door den kop te schieten. Wij zlJN van een ander gedacht. Wij meenen dat men ze met te veel edelmoed heeft be handeld. Die schrijver heeft spijt dat men M«r Darboy, en zijne medemartelaars niet meer heeft gefolterd O geus I welke verdraagzaamheid 1 Als de geuzen baas zullou zijn, zal cr eene wet komen waarbij al de geuzen die niet overtuigd zullen zijn dat de geuzen verdraagzaam zyn, in 't gevang zullen ge worpen worden I die van achter den Dendergalmscben bosch de snoodste beleedigiugen naar 't hoofd van deo Eerw. Broeder Flamidien slingerde, heeft nog geen woordje gerept over 't geval van den officieelen schoolpe- dant, een vrijdenker van zuiveren bloede, zekere Michel van Eloyes, die dezer dagen bij den kraag werd gegrepen en in den - Salon Pierre - geduwen. Dit groot verstand, bij is immers vrij denker en die hebben al 't verstand vau de wereld in pacht, dit groot verstand, zeggen wij, ging op de volgende wijze te werk om zijne leerlingen eene voorbeel dige opvoeding te verschaffen: Hij sloeg kloefen op de hoofdjes zijner leerlingen aan stukkou, deed hun kalle- zuur en brokjes krijt opeten, legde ijs- schalen op huunen blooten rug enz. enz. Alle dagen vond hij nieuwe en wreedere tormeuten uit. 'c Was oprecht wraakroe pend beulenwerk. Een voorbeeld van foltering Op 27 November 11. deed die lafhertige officieële beul de kleine Constant Lambe- lez, 6 jaar oud, bij hem blijven na de avoudklas en gebood hem tot drij maal toe,de tong uitstekende de gloeiende stoof te kussen. Het jongetje weigerde natuurlijk. Daar op nam die officieele vrijdenker bet hoofdje van den kleinen Constant tusschen de beide handen,drukte het tegen de stoof en hield het er tegen tot dat het slachtof fertje, bewusteloos tea gronde viel. Con- stantje verkeert heden in levensbaar. Ziedaar een specimen van die officiëele onderwijzers die, volgeDS hun eigen oor deel, te veel verstand (van doen) hebben om de Godheid te erkennen en die, vol gens de armtige Dendergalm, alleen be kwaamheid bezitten om de jeugd op te voeden en te onderwijzen, 't Zyn propere jannen, hoor I Brigaden van de Gendarmerie gaan verblijven te St-Maria-Audenhove en Steenhuize-Wynbuize. De brigade van Niuove gaat veranderingen oudergaan. Om luizen bij het vee te verdel gen, passe men liet volgende goedkoope, spoedig en zeker werkende en daarbij volkomen onschadelijke middel toe. Gelijke doelen petroleum en lynolie worden in eene flesch gegoten en deze ter dege ge schud. Nu drenkt men een wollen lapje met dit mengsel en wrijft daarmee de meest aangetaste plaatsen, als schoft, achterkaken, enz., duchtig in. De luizen zijn na het inwrijven terstond dood, maar toch is het goed na eenige dagen de han deling te herbalenDe ingewreven plaatsen moeten met warm water en groene zeep goed afgewasschen worden. Door het toe passen van dit middel vallen de haren niet uit. Het melken tegen het einde der dracht. Volgens het gevoelen van ervaren veefokkers heeft het melken of de pogin gen om te melken aan den uier bij droog staande koeiën zeer erge gevolgen. Men beweert, dat door dit te vroeg melken de drachtige dieren verwerpen. Wordt de uier, die voor 't kalven uiet zelden zeer gezwollen is, met het doel den dieren ver lichting te geven, hehaaldelijk gemolken, dan moet een vervroegde, ontijdige ge boorte volgen, dit wil zeggen de vrucht houder wordt samengetrokken, nog voor de geboorteweg voldoende verwijd is. Men dient dus, als bij de hoogdrachtige dieren de uier sterk opzwelt, dat probeeren en melken na te laten. Opzwellingen van het te bekomen alleen de liefde voor mijne oude moeder kan er mij toe brengen om eene vernederende weigering te wagen. Het is maar al te waar, dat die gaat leenen kan gaan weenen. Ik vrees dat het zoo is, maar ik kan u in zoover helpen met u te zeggen, wat uw eeningste kans is. Leg uw geval bloot aan M. Small, gelijk gij aan mij hebt gedaan en ga dan dicht bij hem staan, terwijl hij u ant woordt als hy in de ribben stoot om aan zijne argumenten kracht bij te zetten, spring dan niet terug, maar wacht den uitslag af zonder hem te onderbreken. Voor mijne moeder zou ik wel meer hebben, antwoordde de arme jongen, terwijl M. Small juist binnenkwam. De scheepsmaat verhaalde in korta woorden jne geschiedenis en M. Small luisterde naar hem zonder hem in de reden te vallen. Toen hij geëindigd had, begon M. Small Gij ziet, beste vriend, gij vraagt mij wat scheepsagent ooit te voren deed, name lijk geld te leenen op eene eenvoudige belofte vau te zullen betalen en nog wel eene belofte van aenen scheepsmaat. Op de eersta plaats heb ik niets dan eene belofte zonder waar borg dat is een puntvat gij dat (een stoot iu de ribben). En dan hangt die belofte van te betalen er van af of gy in 't land zijt of uiet. Bovendien, al hebt gij het geld, dan zoudt gij wel eens geen lust hebbsn om te be talen dat is een ander punt (nieuwe stoot iu de ribben). Dan is er zelfs geen persoonlijke zekerheidwant gij kunt verdrinken of dood geschoten worden, of in de lucht vliegen vóór uw betaaldag daar is, en dan is myngeld naar de maan dat is een derde punt (en weeral een stoot in de ribben, welke de scheepsmaat dapper verdroeg). Uw leven ver zekeren kant gij niet, want gij bebt geen geld gij vraagt mij das om geld te leenen zonder eenige zekerheid hoegenaamd, want aangenomen zelfs dat gij zoudt willen betalen, zou uw dood dat kunnen voorkomen dat is een ander punt (en een nieuwe stoot trof den armen jongen, die de pijn des te harder ge. voelde, naarmate zyne hoop begon te ver flauwen). Maar, ging M. Small voort, Waar blijkend ingenomen met zijne eigene redenee ring, er is een ander pant, hetwelk nog niet is aangeraakt, en dat is, dat wij als goede christenen somwylen ons geld zonder waar borg moeten leenen, ja zelfs het weggeven. Zoo dus, O'Donahue, kunt gij aan M. Sleek zeggen hem bet geld te geven. Dit is bet laat ste en beste punt, niet waar En hy besloot zijne redevoering met eenen stoot in de rib ben van den scheepsmaat, welke hem bijna den adem benam. Wij geven dit als een staaltje van de redeneerkunde van M. Small. De admiraal komt de straat in, mijn beer, zegde Sleek binnentredend en ik geloof dat hij naar bier komt. den uier vóór het kalven, al zijn ze nog zoo groot, doen in den regel geen kwaad, a a Wij lezen in het Landbouwblad van Limburg Duur der bewaring van zoete boter. De duur der bewariag van zoete boter hangt veel af van de bereidingswijze. In 't algemeen bewaart de boter, uit zuren room bereid, veel laDger. a De samenwerkende melkerijen. Ia sommige gedeelten des lands prijst men niet Daar hare juiste weerde het nut van deze inrichtingen, en bier en daar tellen zij zelfs hevige bekampers. Het is een feit dat men hierbij veel moet afrekenen met de esprit de routine of ouden slenter, die op den buiten diep ingeworteld is, doch dank aan den ondernemingsgeest be gint de boer in te zien wat groot belang hij kan trekken door zijne bijtreding aan ne samenwerkende melkerij. Deze voordeelen spruiten eens te meer uit het verslag over de werkingen in 1900-01, van de samenwerkende melkery van Oostcamp. bij Brugge, die sedert 10 jaar bestaat en eene modelnricbting mag genoemd worden. Van October 1900 tot October 1901, werd er 6,553,263 kilos melk verwerkt gemiddeld was er 26,5 kilos melk noodig om 1 kilo boter te maken. De melkerij heeft 246,797 kilos boter voortgebracht, die aan den gemiddelden prijs van fr. 2,85 de kilo verkocht wer den. De leden hebben 9 ll* centiemen per geleverde kilo melk getrokken. Het getal leden is van jaar tot jaar aangegroeid en overtreft tegenwoordig het cijfer van 700. De inrichting van Oostcamp, die in den beginne zeer klein was, werd vergroot naarmate de noodwendigheden zij is thans eene groote en schoone fabriek, met eene machtige stoommaclnen, eene ijsmachien en al de volmaakte toestellen der melknijverheid. In alle groote tentoonstellingen, onder ander te Brussel en Parijs, bekwam de boter van Oostcamp groote pryzen en op alle markten staat zij aan de hoogste prijzen. Groote feesten zullen toekomend jaar plaats hebben om het lOjarig bestaan van dezo bloeiënde inrichtiug te vieren. dienstdoende Apotheker, Woensdag 25 December (Kerstdag), M. Meganck, Leopoldatraat. Small, die het niet waagde met admi raals te redeneeren, maar jegens zulke groote mannen uiterst beleefd was ging naar buiten om den admiraal met den hoed in de hand te ontvangen. Wel, M. Small, sprak de admiraal, laat ons nu eens over zaken spreken. Ik heb on verwacht orders gekregen om Porthsmouth te verlaten. Zoo mogelijk moet ik met het tij vertrekken. De schepen sullen gereed zijn, want ik weet wat onze mannen kannen doen, als het noodig is maar gelijk gij weet, heb ik niet den minsten voorraad aan boord. De vloed is al bijna een uur begonnen en wy moeten zeilen als de eb invalt, want eene vertraging van twaalf uren is eene ernstige zaak. Zeg mij nu eens hier is de lijst der beuoodigheden booten zullen er klaar liggen en volk in overvloed om alles aan boord te brengen kunt gij op dien tijd gereed zijn Wat ontzaggelijke lijst, en op dien kor ten tyd. Het is nu elf uren, kan alles om vier uren gedaan zijn dat ia de langste tijd dien ik u geven kan. Onmogelijk, sir William. Het is van het grootste belang dat wij om vijf uren afzeilen ik moet en zal hst doen maar het ia hard gedurende den gan- schen tocht gebrek te moeten lijden. Waarlijk, sir William, sprak M. Small, als het mogelijk was zou ik het doen, maar twee koeiën, zoovele schapen, hooi en alles moet nog van den buiten komen, wij zonden dit nooit kannen doen. Morgen ochtend mis schien, Nu, M. Small, ik heb nog geen scheejjs- agent benoemd zoo gij mij hadt willen hel pen. Nu kwam Jos vooruit en overzag de lijst. Kunt ge mij zeggen, mijnheer, vroeg hy aan den vlagofficier, of de Zenobu of ds Orestes met het eskader afreisen Neen, die blijven hier, was het ant woord. Ik vraag u om verschooning, M. Small, hernam Jos ik vormeen dat wij met eenige schikkingen te nemen, het kunnen gedaan krijgen. Waarlijk, riep sir William. Ja, sir als gij onmiddelijk bevel wilt geven dat er twee booten aan land komen met eene flinke bemanuing om my te helpen, beloof ik u dat het gedaan zal worden. Goed gezegd, O'Donahue sprak de kapitein wij kannen gerust zyn, admiraal, als hij het zegt, zal het gebeuren. Kaa ik er op rekenenM. O'Donahue Ja, sir William alles zal in orde zijn. Wel, M. Small, als uw klerk zyn woord houdt, zult gij mijn agent zyn voor den buit. Goeden morgen. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1901 | | pagina 1