Welk verschil. Van tak op tak. LANDBOUW. N ieu wj aars kaarten Stad Aalst. - Werkbeurs. TWEE TIJGERINNEN, Toen de geuzen in ons land de laatste maal baas speelden, dan klommen de be lastingen alle jaren en wierd iedereen in het personeel geslagen. Niettegenstaande de immer aangrooiende lasten was er een jaarlijksch te kort. De geuzen- worden van 't roer weg ge vaagd en welk eene verandering 1 De jaarlijkscbe tekorten veranderen in bonis. Véle lastenbetalers werden van de per- sonneele belasting ontslagen. De catholieken geven sedert jaren en jaren millioenen en millioenen aan het gemeentefonds. Dank aan dit fonds ziju de lasten niet geklommen voor vele gemeen ten 1 En als ltroon kunnen de catholieken jaarlijks i2 millioen uitgeven aan de pensioenen der oude menschen Bonder aan het land een centiem te vragen. Wat meer is. Ziet rondom u, werklie- lieden, welkefkolossale wei ken er byua overal worden uitgevoerd I De Grand Central is een ijzerenweg van den Staat geworden, Btugge en Heyst ontvangen zeeschepen die zij sedert eeuwen niet meer in hunne muren hadden gezien. En Antwerpen I Nieuwe kaaien worden aangelegd en twee paleizen lijzen op als statiën. Welk reuzenwerk is hel hermaken van den yzerenweg niet geweest. Wij gaan niet verder. België van 1901 is niet meer te erken nen in het België van over twintig jaar. Het is van aanschijn veranderd. Dien kolossalen vooruitgang danken wij aan het wijs bestuur van ome catho- lieke beheerdersDaarom dank aan hen. Vermits zy zooveel voor den openbaren welstand en voorspoed hebben gedaan, hebben zij titels verworven op ODze dank baarheid. Wij moeten toonen dat wij mannen zyn die weldoen beseffen en het hert op de goede plaats dragen, mannen uit een stuk, dankbaar en erkentelijk voor zyne weldoeners 1 Niet waar, lezers, de Catholieken heb ben dat recht en wij zullen onzen plicht doen Postkautoor Aalst. Het publit k wordt vriendelijk verzocht met de vernieuwing van het jaar, de visietkaarten aan het winket van het pastkantoor af te geven, in plaats van dezelve in de brievenbussen te werpen daarenboven voor alle vergissingen te ver mijden, worden de verzenders aangera den voormelde kaarten te vereenigen in pakken bestemd voor a) Het postkautoor Aalst en de gemeen te Nieuwerken. b) De andere gemeenten van het Bin nenland. c) De kaarten voor vreemde landen. Frankeering der Visietkaarten. Voor het Binnenland 1. Onder band, 1 centiem. 2. Onder omslag, 5 centiemen. Deze laatste alleen mogen alle slag van schrift dragen. Voor hel Buitenland. 1. Onder band, 5 centiemen. 2. Onder omslag ook 5 ceniiemen, deze kaarten mogen maar vijf woorden schrift dragen anders is het 25 fr. Voor Nederland en het Gr.'Hertogdom- Luxemburg. 1. Onder band, 2 centiemen. 2. Onder omslag, 5 «entiemen. Bedreigingen.—Sedert Leeuw- ke Plauquaert door zijne platbroekerij, eene vrijspraak bekwam, kent de over moed der roode en groene persridders geene palen meer. 't Is de eene bedreiging na de andere Vooruit van donderdag 11. laat weer eens de volgende hooren u De Indépendant schrijft een artikel om aan de beeren te zeggen dat ze heel gerust hunne voeten mogen warmen en hunne coupons mogeu knippen daar er van de revolutie voor algemeen stem- recht nieta meer te vreezen is. Ons goed, Indépendant n Het Belgische Volk moet algemeon stemrecht hebben en er is geene macht, - die zal beletten dat het zoo zal zijn. En als er banden moeten springen, zullen zy springen, Indépendant Eo als er stukken van die banden terecht komen in de salons van de cou m ponknippers met waime voeten,moeten a zij het ook maar weten, b Voor ons is de bedreiging geen nieuws. Reeds woidtze sedert 2 jaieu ten minste byna wekelijks door de groenen in Land van Aelst, Werkman en Klokke Roeland herhaald. Bassende honden dus Als die bas sende honden denken dat eenige geluk zoekers aan de meerderheid des Lands hunne wet zullen kunnen opdringen dan zullen zij voorzeker zonder de weerd hebben gerekend. Deük eens dat wij hier in 't Arrondis sement Aalst het hoofd zouden bukken voor gelukzoekers gelyk de groene chefs enroode wmkelpolniekers, een iommelzoo van verachtelijke volksfoppers en onbe schaamde voiasuitbuileis 1 Neen, neen, dat niet Een goede maatregel om eeD ge zond volk ti. krijgen wordt in Oostenrijk voorgesteld, namelijk eene wet, waardoor al wie trouwen wil, een getuigschiift over- legge, bewijzende dat van bi uid eu van biuiuegom, de ;;ezondheid niets te weu- SCbeu laat. Maar 't schijnt dat het ontweip weinig kaas heeft om aangenomen te worden. In slechte lakens. Naar het schijnt is de geldelijke toestand der ge meente Ledeberg in zeer hacbelijkeu toe stand, zegt de Gazette van Gent. Mot einde October konden zelfs de onderwijzers en onderwijzeressen niet be taald worden. De schoolopziener diende daarover eene klacht iu, en omstreeks 15 November werd het personeel der scholen betaald. Maatregelen werden genomen en de betaling der maand November werd regel matig gedaan op 30 November. Een bijzondere commissaris is gelast geworden, het nazicht der boeken te doen. Naar verteld wordt, zou de toestand nog veel slechter zijn dan men vermoedde, en bet zou niet onmogelijk ziju, dat het schepencollege, of ten minste de twee schepenen, huuontslag geven iu de zitting vau ïleu gemeenteraad, die dinsdag avond gehouden werd eu op welker dagorde men onder auder leest Afstelling van den gemeenteontvanger. Schepenencrisis op handen. Iu de stad Gent womt thans veel gesproken over eene scbepenenciisis, die zou op hander- ziju. De houding van de catholie- keD, leden der commissiën van ouderwijs en financiëo, die zich verleden Vrijdag onthouden hebben bij de stemming der begrooting van de bewaar- on lagere scho len, is de oorzaak dat men eene schepen- crisis vermoedt. Een tweede feit, gekend in de stad, is dat men weet dat al do catholieke raads leden ontevreden zijn over sommige han- deliugen van het liberaal college. Zoo worden de toelagen aan liberale genootschappen, ondanks bet protest der catholieken, voortdurend alle jaren ge stemd, terwijl de herhaald gevraagde toelagen voor de erkende ziekenbeurzen verworpen worden. Maar, wat de catholieke raadslieden op bijzondere wijze beeft verbitterd, is de handelwijze van het liberaal College op schoolgebied. Het College, niettegenstaande bet hevig protest der catholieken, is verleden jaar begonnen met den schooloorlog te voeren' Het heeft, zijne vroegere handelwijze verloochend, scboolcomiteiten ingericht, bestaande uit liberale en socialistische leden, die geen auder doel hebben dan de catholieke scholen te ontvolken ten voor- deele van de officieele, terwijl het stelsel matig alle toelagen weigert, voor de ca tholieke scholen gevraagd. Het heeft onlangs eenen omzendbrief uitgegeven, voor doel hebbend drukking uit te oefenen op de ouders der kindei eo, om dezen te ontrekken aan betgodsdienst- onderricht. Dit laatste heeft bet reeds zoo wankel bare vertrouwen der qatholieke leden van den gemeenteraad in bet Collegie teene- maal vernietigd. De catholieke raadsleden hebben echter hunns houding in de stem ming der stadsbegrootiog nog niet vastge steld. Smeets heeft geluk. Men weet dat de aangevraagde vervolging tegen citoyen Smeets vervalt, uit hoofde van prescriptie. De Kamer is niet rap genoeg geweest, om de gevraagde toelating te geven. Maar er is eene tweede aanvraag. Deze heeft echter, volgens het zeggen der socia listen, niet meer kans om te gelukken dan de andere, daar men voornemens is, de bespreking ervan tc verhinderen tot in Februari, om alzoo ook hier vau de ver jaring te profiteeren. Nieuw paardenziekte. Uit Bau- dour wordt geschreven aan het Journal de Bruxélles, dat zes jonge paarden, toe- behooreude aan eenen landbouwer te Tertre, in eenige uren gestorven zijn aan eene ODgekende ziekte. De aangetastte dieren vallen en sterven korts nadien zonder pijn te voelen. Een der dieren was iu minder dan twee uren dood. Twee veeartsen en de Staatsinspecteur zyn ter plaatse geweest en hebben den aard der smetzickte nog Diet kunnen vast- stelleu. Bloed van de doode dieren is naar het bacteriologisch gesticht gezonden. Een zevende geval is te Tertre, waarge nomen, doch uit den omtrek heeft men er nog geene gemeld. Algemeene onteigening. Ouze Aalsteiscbe roode winkelpoliti kers hebben nu iu huu lokaal, De roode Leeuw, Korte-Zoutstraat, eene schoea- lapperij ingelicht. Ouder de voordeeleD aan deze nieuwe inrichting verbonden, somt hun plakbrief onder ander op Het zal een eerste stap zijn van algemeene onteiging.... die scboen- lappery 1 Algemeene onteiging Wat kan dat anders beteekenen dan alles rooveu en stelen V Dus, Medeburgers, de roode winkel- politiekers vooi zeggen het ons Als ge uw eigen huis bezit, ze zullen hel onteigenen iu ander woorden, bet u outiooven Bezit ge een stukje land, meersch of bosch ze zullen het onteigenen... Zijt ge eigenaar van een fabriek of werkhuis enz. men zal u onteigenen Houdt ge winkel ze zuilen er u uit ver drijven eu erin uwe plaats winkel houden. Zijt ge landbouwer uwe peerden, koeiën, zwijnen, konynen, kiekens, uwe veldvruchten, alles zullen zij ten hunnen voordeele onteigenen. Wij herhalen hetAlgemeene onteige- niug wat is dat anders dan u alles ontne men, of liever, alles ontstelen en rooven wat aan audeieu toebehoort. Meüeburgcis wy zyn verwittigd en laat ons dan ook een oog in 't zeil houden. Wil roePen aandacht in on- J /.er geëerde lezers o p ons artikel, 1* bladzijde, getiteld M WOESTE Het diene tot antwoord aan Klokke Roe land. Zou het verwaand heerschapje van Klokke Roeland ons zijne denkwijze niet w illen laten kennen over 't geval van den wereldhervor mer, M. De Backer, die reeds 9 of 10 maal zonder eenig recht, das als indringer, in den Gemeenteraad van Denderhautem zetelde en telkenmale zondigde tegen het art. 227 van 't strafwetboek Wij ziju 't accoord met M. De Backer wan neer hij in de Volkskamer zegde u Terwijl in 't Arrondissement Aalst de zwaarste misdrijven worden versmacht, n ziet men de kleinste vergrijpen onvorbid- n delijk vervolgen n Waarlijk dit is het stelsel van twee maten en twee gewichten. Stemrecht dei* vrouwen. Iu Noorwegeu hoeft de Volkskamer ook stemrecht voor de gemeentekieziugen verleend aan de vrouwen. Dit viouwelyk stemrecht kwam do ver- ledene week voor de eerste maal in wer king. De radikalen hebben er leelyk aan toe gelegd, en op vele plaatsen werden zij letterlijk buitengekegeld. Iu de hoofdstad onder anderen vlogen meer dau de helft der radikale caudida- tcn den kiesketel in. Waarom zou meu iu ons Land ook het stemrecht aan de vrouwen niet kunnen toekennen Als men het algemeen stemrecht uit roept, mogen de vrouwen er niet uitgeslo ten worden. Hebben zij niet zooveel belang dan de mannen aan een goed bebeer der openbare zaken Eu betalen zij uiel zoowel als de mannen baar aan deel in de openbare belastingen en tol rechten De blauwen, rooden eo groeuen ziju er tegen, men weet waarom... De fortuin der Rotschilds. Vol gens de laatste aangifte, iu juui van dees jaar gedaau, beloopt de fortuin der Rot schilds van Weeuen 11 miljards, 't zij een jaarlijksch inkomen van 440 miljoen. Dat is wat audere peper dau het zoogezegd miljard der kloosters in Frankrijk. Gemeen tekiezingen.— Zondag heb ben er gemeeulekieziugeti plaats gehad te Edingeu. teCourt-St-Etienne en teTbeux; in de twee eerste gemeenten werden de liberalen gekozen, in de derde is er ballo teering tusscheu een liberaal eu een ka tholiek. LIZLRLlNWm;. De heer Minister van Spoorwegen, enz., komt aan onzen Volksvertegen woordiger, M. Baron Leo Bethune, te laten weten dat het big kt uit het onder zoek tot het welk werd overgegaan, dat de noodwendigheden van den dienst ge paard aan de veiplichting vaü de bestaan de aansluitingen te behouden, Diet toela ten noch de trein N° 2805, vertrekkende om 8 u. 13 m. uit Denderleeuw naar Biussel tu vervroegen, noch de trein N° 2ö58 Deuderleeuw vei latende om 8 u. 5 m. 's morgens naar Ninove, Gee- raardsbergeu, enz., later te doen vertrek ken, derwijze ze iu aausluiting te Dender leeuw te breDgen. NogthaDS ten einde het verkeer met Ninove te vergemakkelijken, zal te reke- ueu van 3 januari aaust. een nieuwe trein uit Dendei leeuw vertrekken naar Alh om 10 u. 15 m. 's voormiddags. Domme boeren. De Gent- sche roode socialisten gaau woensdag aanst. albier te Aalst, in 't lokaal der wiukelpolitiekers, Saskaai, eeu tooneel- stuk opvoeren in t welk wordt gezegd dat hij die aan het hiernamaals, 't is te zeg gen, aan de eeuwigheid gelooft iu de welke de deugd zal worden beloond en het kwaad gestraft, een domme boer is.... Dus wie iu God gelooft, aan den hemel en de hel is een dommerik De rooden die God verloochen dat zijn sterke geesten, groote verstanden... Én zeggen dat die sterke geesten, die groote verstauden meestal potuilen ziju van 't grootste ras 1... Tegen de armen. De Gemeente raad vau Autweipeu heeft toegegeven aan de rooden kapitalist Terwagne, om wereld lijke ziekenoppassers en oppasters voor de gasthuizen te vormen. Dienaangaande bekent de Peuple Dat is een stap tot de algebeele ver wereldlijking der gasthuizen, die een punt is van ons programma. - Deze bekentenis is 't onthouden weerd. Zij bewijst1° de herteloosheid der socia listen tegenover de armen en 2° huu haat tegen den Godsdienst, aan welken haat zij de belangen der armen slachtofferen. Onzedelijke printen. Wij vesti gen de aandacht vau het gerecht eu de policie op de onzedelijkheid der naakte of halfnaakte fotografiëu welke, in zekere wiukels, aan de klanten afgegeven worden in de pakjes sigaretten welke ze daar komen koop-n. Ouder die klanten zijn er veel jonge knapen, nog kinderen, voor wier gezondheid en ontwikkeling het roo- ken alles behalve voordeelig is. En bij dat vergit voor hun lichaam krygen zij dau nog eeu veel erger ziele- vergif. Ons dunkt dat gerecht en policie wel zouden doen een wakend ook open te houden om aau dien onzedelijken handel paal en pei k te stellen. Alle deftige lieden de vadeis en moeders niet het minst zouden een krachtig optreden in dien zin van harte toejuichen. Fondsenblad Diep gevallen. M. Leonce du Caiillon, ouderbevelhebber der zoogezegd cbiistenc scbismckraten, is thans regel matig opsteller geworden aan... vuile Marjanne, het laagste schimp en lougen- blad teaon Go Is dienst en Kerk, dat iu geheel Belgie te viuden is. Se lort een paai jaren bestaat i'ijnaoveral het spu-ekwoord Liegen gelijk 't Laat ste Nieuws of vuile Marjanne). Eu 't is in zulk een midden, dat eeu vroeger catbolieb menscb verzeilt, alleen door de schuld vau den hoogmoed I Welk een diepe val 1 Mond- en klauwzeer. De mini ster van landbouw heeft eene commissie benoemd om de middelen te beoordeelen, voorgesteld door de mededingers voor de piemievau tienduizend fiank ingesleld door artikel 9 der begrooting van land bouw, premie, toe te kennen, ten litel vau belooniug aau wien eeu vooi komend ge neesmiddel vindon zou tegen het mond en klauwzeer. Die commissie is samengesteld uit MM. Degive, bestuurder der veeartsenijschool vau den Staat, voorzitter Liéuaux, lee- raar bij hetzelfde gestichtGedoelst, id. id.; Stubbe, toezichter-veearts bij het ministerie van landbouw De Roo, toe zichter-veearts der regeering te Laken, secretaris. De commissie zal vooral de hoofdzake lijke voorkomeude middels in aanmerking nemen, deze die den eigendom bezitten, het uitbreiden te beletten van 't mond- en klauwzeer bij de dieren, welke aan die ziekte blootgesteld zijn. Wat dc geneesmiddelen betreft, het is te zeggen deze die uisluitelijk de ziekte kuuneu genezen, men zal enkel rekening houden van deze, die eene buitengewone waarde opleverenonder het dubbel opzicht der dot lmatigheid en der gemakkelijke toepassing. Wie verlangt meê te diügen moet, zoo noodig, onder toegelakten brief, aau den minister van landbouw de samenstelling doen kennen vau het aanbevolen middel alsmeê de wijze van gebruik. De vragen moesten voor 31 Januari 1902 den minister van landbouw toeko- meü. De muilplaag die verleden jaar zoo hevig geheet scht heeft onder het vee, be dreigt opnieuw de provincie West-Vlaan deren. Een geval is bestatigd iu elk der gemeenten Eeghem, Ruysselede en Cools- camp. Cfuiipf uw adres en een postbon van 1,10 fr. ten Bureele vau Den Denderbode eu gij ontvangt franco per keerende post 100 prachtige visietkaait- jes.Prachtige gesteendrukte 2,60 fr.franco per post. Nlieuwjaarsgift aan Z. 11, Leo XIII, Paus Ouze geachte lezers welke voor de Nieuwjaarsgift aan Z. H. den Paus willen inschrijven, kun- neD het beloop bestellen ten Bureele van Den Denderbode. De iuschrij vingen zullen in ous blad als ook in de Brusselscbe catholieke bladen afgekondigd worden. Een zieke van Aalst fr. 5.00 Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft beDoemd Profes sor te Lokeren, den E. H. Van den Broecke; Surveillant in de bisschoppelijke Normaal School te Sint Nicolaas, den E. 11. Cornelis, beiden priesters der laatste wijding. Benedicts' Kalender, ALMANAK van 0. L. Vr. van Affligem komt te verschijnen. Die Kalender voor 't jaar O. H. Jesus Christus 1902 is mer kelijk vergroot eu verbeterd hij telt 128 bladz. on is versierd met platen voor stellende de H. H. Bene-iictus, Maurus en Placidius, O. L. Vrouw van Vrede, de Abt-primaat der Benedictijnororde, Z. H. deu pauselijken Nuotius te Brussel, enz. De lezingen zijn zeer afwisselend en van aard om allen te bevredigen. Prijs 30 centiemen vrij te huis geleverd per Post 36 centiemen, te verkrijgen teu Bureele van Den Dender bode, Korte Zoutstraat, 31, Aalst. MIEUW NIEUW Geïllustreerde d fr. 1.25 de volledige verzameling van 15 kaarten franco per post fr. 1.35- Te verkrijgen ten bureele van Deu Denderbode. Worden gevraagd 1° Een kleermaker, (halve gast); 2° een vuuistoker. Vragen werk 1° Fabriekwerkers, daglooners, enz. 2° een voerman 3° een magazijnier, sprekende de Vlaamsche eu Fransche talen, kan zich desnoods met 't reizeo ook bezighouden4" Een bureelbediende circa 18 jaren oud sprekende de Vlaamsche en Fransche talen. F" De werklieden of oud-werklieden die voor len Januari 1901 den ouderdom van 65 jaren bereikt hebben (geboren in 1836) die vermeenen recht te hebben op het pensioen van 65 fr. en tot hiertoe hunne vraag Diet hebben ingediend wor den veiwittigd dat hunne vragen nog zullen aanvaard worden te rekenen vau beden tot 31 December aanstaande, alle dagen, vau 9 tot 11 uren, ten Sud- huize, bureel der Werkbeurs. Eeus dit tijdstip verloopen zullen er geene vragen meer aanvaard worden. Overlijden. Donderdag 11., is alhier in dec nog jeugdigen ouderdom van 45 jaren, na acne langdurige ziekelijkheid, god- vrucbtiglijk overleden den heer Eduard Schockaert, Gemeentebaadslid onzeb Stad. De achtbare overledene werd bij de geme.-ntekiezing van 17 November 1895 als candidaat voorgedragen door de catholieke landbouwbevolking van 't gehucht Aalst-Mijlbeke en bekwam 3473 stemmen. Wijlen den heer Eduard Scbockaert was een overtuigde en moedige ver dediger der catholieke zaak, deugd zaam, vreedzaam van karakter, min zaam in zijne handel en waudel ook telde bij vele vrienden. Ondanks zijne ziekelijkheid bekom merde bij zich onverpoosd met do zedelijke eu stoffelyke belangen zijner medeburgers welke in hem hun ver trouwen hadden gesteld om ze te ver dedigen. En aan die taak heeft hij niet gefaald, hij heeft dat vertrouwen ten volle beantwoord waut geene gelegen heid liet hij ontsnappen om hunne rechten voor te staan. Het afsterven vau den heer Schoc- kaert is voor zijne vrouw en kiuders, familieleden en catholieke partijge- nooten een zwaar verlies. H. R. I. V. Plechtige Lijkdienst en Begrafenis, Maandag 30 December 1901, om 9 uren, ter S' Martinitskerk. Meu ver- gadere ten sterf huize, Brusselsche Steenweg, Nr 61, om 8 llt uren. SCHOUWBURG VAN AALST. RederijkkamerDE CATHARINISTEN" Prachtvertooning op Zondag 5 Januari 1902. treurspel iu 5 bedrijven door Doctor Is. B AU WENS. ten voordeele vau de Armen. Zondagrust. t0I Smacht: dienstdoende Apotheker, Zondag 29 De cember, M. Renneboog, Nieuwstraat. AALST. O CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 28 December o 160kilogrammen ter markt, prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. llot eiriikarkt. Heden zaterdag werden 428 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3420 kilos. Allerhande Nieuws. Zonder weêrga. De Siroop De Pratere, wetenschappelijke, samenstelling, welke hoofdbestanddeelen zoete Teeren, Tolubalsem zyn, is gausch kleurloos. Zij is zeer aangenaam van smaak en Lare heelende kracht is won derbaar. Zy geneest deu geweldigsten hoest en de zwaarsto verkoudheden in miu dan twee dagen. Geen ander borst middel kan er tegen op. Prijs 2 franken de fl- scb. Eischt de echte Siroop De Pratere en niets anders. Te bekomen t-' Aalst apotheek Callobaut, Dendeb- MONDE Roman, Sottegem Van der Sctiue- ren. i De beul van de Vjjverstraat, te Brussel, Arnaud Dernez, die zijue vrouw vermoordde, in stukken sneed en in een koffer inpekelde, zal naar het schijnt nog zoo spoedig niet voor het gerecht ver schijnen, daar het ouderzoek over den toestand zijner verstand vermogens nog altijd voortuuuit. Da moordenaar poogt den naam van zyn slachtoffer te bevlekken, doch al de getuigeD, familieleden en geburen noemen haar eene modelhuisrrouw, spaarzaam en vol zorg om de inkomsten van het huisgezin te vermeerderen. Gedurende de 17 jaren van hun huwe lijk zijn de echtelingen Demez 22 koeren verhuisd. Zij wooudeu beurtelingz te Ver- viers, Luik, Visé, Charleroi, Parijs, Sè- vies, alsook in al do voorsteden van Brussel. De geneesheereD, die hem onderzoe ken, hebben nog hun verslag niet neêrge- legd, maar men meent te weten, dat zij tot zijne volledige verantwoordelijkheid zullen besluiten. Hij heeft Mi Janson (zoon) als verdedi ger aangeduid. In eeu huis der Zuiderlaan, te Brus sel, heeft men op de eerste verdieping, bewoond door D. Romkens, Zondag avond een brutalen diefstal bestatigd. De bewo ner, die 's avonds ten 11 ure thuis kwam vond zijn appartement open. Zijne brand kast, die 500 kilos weegt, lag geopend op den vloor. Al de andere meubelen waren eveneens opengebroken. Er was vöor meer dan 100,000 fr. aan weerden juweo- len en zilverwerk gestolen. Eeu woelig tooneel had plaats in eene herberg der Pelikaanstraat te Brus sel, en wel om de volgende reden. Een week of drie geleden bad de herbergier ster zich gezelfmooid, omdat zy 200 fr., die zij ontleend had nan de kas van eene spaai maatschappij, buiten weet van haren mau, niet kon teruggeven, De leden der maatschappij eischteu nu dit geld vau deu baas terug, eu deze weigerde. Vau daar een twist,die verscheidene dagen duurde, tot eindelijk Zondag rond middernacht do leden plotseling binnen kwamen gevallen, den boel in stukken sloegen en er een ge vecht veroorzaakten, in t welk verschei dene peisouenloelijktoegetakkeld werden. Op de begrootiug der stad Brussel is eeu crediet van 10,000 fr. uitgetrokken, bestemd om het Vau Humbeekgedenk maal op te richten, hoek der Papenvest en Ier Opvoedingstraat. Men weet dat de Brusselsche logemannen op zich genomen hadden, dit monument op eigen kosten op te richten maar 't scbyut dat hunne zakken te diep waren. Een schooner boek ;nvoor zulk gedenkteeken kou men niet uit zoeken voor een mau die leefde van sapenvreterij en die de opvoeding der eugd geheel bedorven heeft. Rpp A nor» nieuwe en belangrijke .DcL Hut/I afgiag der prijzen. 50 lit. volledig tv. 5.L rr.i.uu 100 lit. volledig 6,50W1 anCtlOn Nieuwe sterke branders Toestellen voor verwarming en verliohting met gas en electriciteit, 20 Henegouwlaan20, Brusse. Het Kerstfeest bij deu gra L van Vlaanderen werd op de gewone wijze ge tierd. Iu 't paleis der R' genciestraat wa ren twee kerstboomen geplant. De een voor de kleiukinderen van den graaf en de gravin van Vlaanderen de andere voor do arme kinderen der parochie. Woensdag avond werd in het paleis der Regenciestraat een groot feestmaal gege ven, waaraan de gansche familie deelnam, alsook de hooge ambtsb. kleeders van 't paleis, ter gelegenheid van de volledige herstelling van prinses Elisabeth. De gendarmen van Brugge zochten sedert eenigen tyd zekeren D. op, tegen welken zij een mandaat van aanhouding ontvangen hadden, omdat hij nog eenige maanden gevaügeniszitting moest doen. Maandag namiddag werd de gendarmerie verwittigd dat D. zich te St-Andries be vond op het gehucht St-Baafs, waarvan de bevolking geen zeer goeden naam draagt. Drie gendarmen begaven zich iu deu avoud naar deze gemeente een hun ner, die in burgerkleêren was, outwaarde weldra D. io eene herberg, langs de Tborhoutsche baan hij was vergezeld van verscheidene kerels, waarvan de ma nieren mistrouwen inboezemden.Een per soon kwam eenige stonden later D. ver wittigen dat gendarmen zich nabij de herberg bevonden. D. stond haastig op en, vergezeld van zijne gezellen, verliet hij de herberg langs de achterplaats. De geudatm ging tevens langs voor naar buiten en verwittigde zijne collegas, die met den veldwachter der gemeente toe sprongen en D. aanhielden. Deze laatste verweerde zich met woede, terwyl zijne vrienden poogden hem te verlossen. Op het geroep dezer laatsten kwamen aan stonds een hoop verdachte kerels van St-Baafs toegeloopen, daar de toestand vau de vertegenwoordigers der openbare maebt zeer hachelijk werd. Zij waren om- riugd door eeu 40tal opstandelingen, die sloegen en stampten, terwijl D. van zynen kant aan zijne wakers veel werk leverde door zijnen tegenstand. Eensklaps kwa men verscheidene kasseisteenen op de hoofden der gendarmen terecht. Deze laatsten, zich in staat van wettige vetde- diging bevindende, en ziende dat zij gin gen overrompeldworden, maakten gebruik vau hunne wapens. Terwijl een der gen darmen D. teugronde wieip en hem ia bedwang hield, zette de andere de bajon- net op het geweer en verdedigde zich dapper zijn audere collega loste twee revolverschoten in de lucht. De laffe aanranders gingen voorzichtig, heidshalve achtoruit, hetgeen de gendar men toeliet, met hunnen gevangene naar Brugge te trekkeu. Doch de beude schoe ljes, die weldra tot een honderdtal was aangegroeiJ, achtervolgden hou tot aan de poorten der stad, steeds kasseisteenen werpende die de gendarmen troffeu. Een dezer is erg gekwetst in het gelaat zijn aangezicht was gansch bebloed een andere was min erg gekwetst. Drie opstan delingen zijn licht gewond door de baïon- netsteken. Een streng onderzoek is ingesteld. VRAAGT bij uwen apotheker de Sedatine; zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofd pijn, zenuwpijnen, kopzeer. Alge meen depótA Defgnóe, 3, Square Marguerite, Brussel. Eene nieuwe misdaad, wel geschikt om den schrik voor kwaaddoeners nog meer te verspreiden, heeft te Goesmes (Namen) op het gehucht Sart-Donneux plaats gehad. Den 23 dezer zagen voorbijgangers een dikken smoor de woning van de weduwe Dujardin vullen, zoodat die langs reten en openingen ODtsnapte, De deur was op slot, en men moest deze met geweld openen. De vrouw Dujardin lag te midden der keuken, verwurgd, dood. Hare kleeren waren met petrool overgoten ook de meubelen on daarenboven waren mut saarden, uit eene naburige loods gehaald op de stoelen gelegd. E ns die brandstapel in regel, hebben de moordenaars de kleederen van het slachtoffer in brand gesteken. Doch de vlam doofde uit eu dit was de oorzaak dat de misdaad ontdekt werd. Blijkbaar was diefstal de aanleiding tot de misdaad, want de kassen waien open gebroken en doorzocht. De weduwe ging iu het dorp als zeer welhebbend door. 1 Maandag nacht werd te Oostcamp de genaamde Camiel De Grande, V ;,iar aangevalion door eenen jongeling"1 die hem eeu mes iu den buik stak. Het slach toffer werd in stervensnood naar hot gast- huis gedragen. De dader, zekere Deroo, werd aange houden en bekende zyne phchtigheid. Hy beweert zich te bebben vergist eu het ge munt te hebben gehad op oenen anderen jongeling, met wien hij in eene herberg getwist had. Jonge brandstichter.Een 18jerige' deugniet, P.J.Putseis, die den 20 Augusti/ laatstleden eene schuur te Heiffdingei/ ha-I in brand gestoken en alzoo voor 1CW fr.schaê bad aaugeriebt. is door de rjcbtf bank van Biussel tot 3 jaar gevaugenf veroordeeld.

De Denderbode | 1901 | | pagina 2