Woensdag I Januari 1902 5 centiemen per nummer 56ste Jaar 5057 1)18 MOORDENAARS Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, BUISGEZIN, EIGENDOM. VAOEKLAND, TAAL, VRIJHEID. Nieuwjaarwensch. Voor den Paus. O Gaus! DE ZONDAGRUST. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt, den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde' dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, •n in alle Postkantoren des bands Per drukregel. Gewone 15 centiemen Keklamen tr. 1,U0; Vonnisse p 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen accoord, Niet opgenomen handschriften worci-m met teruggestuurd HeereD notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiteriijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te «enden ten Bureel® van dit blad ▲alet, 31 December 1901. Lieve vrienden en vriendiunen, Eer wij 'tjaar twee beginnen, Wensch ik u altegaar, Eenzalig Nieuwejaar 1 Aan de vrienden van te lande Wensch ik welvaart en voor- [spoed, Geluk en vreugd allerhande Vrede, weelde en overvloed. Aan de vrienden van den stede Handelsmans en Nijveraars, Werklieden ook wensch ik vrede Vooruitgang in 't nieuwejaar. En dat nu al mijne wenschen Opwaarts stijgen tot den Heer; In zijn goedheid al de menschen Altijd zeegne meer en meer 1 Het bureel van den Bond der Catholie ke Dcgbladschrrjvet 9 -sAu-w-oac~ jnel_ verzoek van opname, den volgenden om zendbrief Voor de vierde maal opent heden, onder de hooge bescherming vau Zijne Eminentie de Cardiuaal-Aartsbisschop van Mechelen en van Hunne Hoogwaar digheden de Bisschoppen, de Bond der Catholieke Dagbladschrijvers zijne jaar- lijksche inschrijving voor de nieuwjaars giften aan den Paus. De onvergelijkbare geestdrift, waarmeê het eerste gedacht van dit werk van kin derlijke liefde werd onthaald, is met de jaren niet verzwakt. De omstandigheden die, van wege de verkleefde zonen vau den H. Stoel, die toemaat van opoffering en edelmoedigheid vereischten, zijn, helaas 1 niet verdwenen en zoo de zending van het Pausdom in de wereld met een steeds toe- nemenden luister verheerlykt wordt, zij drukt op de schouders van den edelen ouderling van het Valikaau een steeds zwaren last, dien onze vijanden nog trachten te verzwaren. 't Is eene eer voor de Belgische Catho- Heken, den plicht begrepen te hebben die deze moeilyke aangelegenheden de ver kleefde kinderen tier Kerk teekomt hunne verkleefdheid aan den H. Stoel anders te betuigen dan door woorden. Hoe kunnen zij die beter betoonen dan met, door hunne edelmoedige opofferiu- §on, de hulpmiddelea te vermeerderen, ie de Stedehouder van Jezus-Christus D E ZOO IV naar het Engelsch. noodig heeftom hetonmeetelyk werk van zijn apostelschap in stand te houden In de verst algelegen streken der wereld hebben de zendelingen het Kruis geplant, zy hebben het dikwijls met hun bloed be zegeld, en wij, wij zouden aarzelen om het luttel gouds te geven dat zij noodig hebben om de kerk en de school te bou wen, 'lie in de toekomst do vruchten hun ner vreedzame verovering zullen verzeke ren I Elders, onder de vervolging gebukt, keeren onze geloofsbroeders, in bunnen nood, zich tot Hem die hier opgaande de Man is van alle rechlveerdigheid en alle liefdadigheid, en wij, gelukkig te leveu in een voorspoedigen vrede, wij zouden on zen Vader onmachtig laten om die ellende te verzachten Het is waarlijk een plicht voor alle christenen, waardig vau uien naam, zijn deel in dien last te dragen en in de mate zijner krachten het zware juk dat den Opperherder opgelegd is, te hel pen verlichten. Aan dien plicht, wij hebben het gezegd, ziju de Belgische Catholieken niet te kort gebleven. De Paus heeft zich gewaardigd hunneu ie ver te prijzen en er hun Zijne dankbaarheid voor te betuigen in Zijnen brief van 3 December aan den Bond der Catholieke Dagbladschrijvers. Er zal dit jaar voor ons een gansch bij zondere reden bestaan om ons dubbel I X'_U .i:L -1 n 3 Maart aanstaande het XXV® jaar van zyn Pausdom intreden. Gansch de we reld maakt zich gereed om met vreugde dien roemrijken verjaardag te vieren. Reeds ten all( n kanten maken de geloo- vigen toebereidselen om naar Rome te trekken en aan de voeten van den Opper priester deu tol hunner eerbiedige liefde neer te leggen. Wanneer wij, in den naam onzer inschryvers en begeleid misschien van duizende Belgen, op onze beurt voor den H. Vader gaan neêiknieleD, moeten wij Hem van wego dat Catholiek België, aan hetwelk bij in alle gelegenheden eeue byzorgdbeid betuigt, eene nog schoonere en rijkeie gift dan de andere jaren kun- To dien einde richten wij tot onze vrien den een warmen oproep, en wij vragen hun allen, in de maten hunner middelen, hunnen penning in de algemeene bijdrage te storten. De geringste giften zullen met de zelfde erkentelijkheid ontvangen wor den als do hoogste sommen elk huisge zin moet cr aau houden vermeld te wor den in het album waarin de namen vau al de inschrijvers zullen geschreven zijn Dat zal hot tastbaar bewijs ziju vau de eenparigheid der gevoelens, die de groote familie der Belgische catholieken met den H. Stoel, en in het bijzonder met den roemvol heerschendcn Paus, Zijne Hei ligheid Leo XIII, verbinden. De inschrijving is van heden af open. 55,u vervolg. Hoe hebt gij boo iets kunnen beloven riep M. Small, zoodra de admiraal met zijn gevolg weg was. Omdat ik het doen kan, mijnheer, ant woordde Jos. Ik heb koeien en schapen voor de Zenubia en de Orestrs en het voeder is ook gereed. Wij kunnen morgen andere krijgen. Dat is gelukkig, maar er is geen tyd te verliezen. Met «ijne gewone stiptheid en bedrijvigheid hield Jos zyn woord, en het was inderdaad gelnkkig, gelijk M. Small gezegd had, want door zyn agentschap op den behaalden buit bekwam hij eenige maanden later eene zui vere winst van 5000 pond sterliBg. Men moet niet denken dat Jos zijne brief wisseling verwaarloosde met Mary of Spike man, alhoewel zij met dezen laatste zoo druk niet was. Mary schreef hem iedere maand zij had nochtans niet veel onderwerpen te be spreken, antwoordde gewoonlijk op de mede- De inschrijvingslijst zal terzeifdertyd afgekondigd worden door al de catholieke bladen van het land. De namen der inschrijvers zullen opge schreven worden in een album, dat den II. Vader zal aangeboden worden met de opbrengst der inschrijving. Het bureel van den Bond der Catholieke Dagbladschrijvers De Ondervoorzitters, De Voorzitter Victor JOURDAIN Jah HUYGHE. Gustaaf SOMVILLE. De PenningmeesterDe Schrijver, Frans DE CUKSTEE. Leo MALLIK. Men gelieve de inschrijvingen te zenden aau 't bureel van het blad of aan M. Leo Mallié, Bergstraat, 51, Brussel. De Denderbode sluit zich aan bij boven- staanden oproep, en zal, evenals de vori ge jaren, zich volgaa ne gelasten met het ontvangen der giften zyner lezers, welke aan het bureel van deu Bond der Catho lieke Dagbladschrijvers zullen gezonden worden en zullen vt schijnen in de alge meene lijst welke al de catholieke dagbla den zulleu afkondigen. 'K#ü"TTisulpel Fvcrgamcni cn van onzen po veren artist, scb rijft in het dag blad, waarin Priester Daens nog al dikwijls zeever in pakskens verkoopt, een artikel waarin bij de Zwitsersche geuzen aanzet deFransche bannelingen weer uit te drij ven. Die geus moet toch ook eens toonen dat bij verdraagzaam is, want hoe zou men het anders weten Hij is hoogst in zijn schik omdat in hun VaderlandFranscheburgers vervolgd wor den die zicb plichtig durven maken niet te denken lijk de geuzen en socios, zieken durven verzorgen en de jeugd onderwy- zen Dat zijn immers groote schelmstukken die niet anders dan door verbanning kun nen gestraft worden Die geus is gelukkighij schept ge noegen in de verbanning der Klooster lingen. Zijn vaderland verlatenzijne onroerende goederende middelen van zijn bestaan verliezen, zie dat is niets als die bannelingen catholieken zijn. Die mo gen honger lyden. Pergameni heeft weerdige discipels I Hij schrijft Die vervolgingen zijn ten anderen zoo schrikkelijk niet, vermits die martelaars de grens overtrekken, met hen medenemend niet hunne onroereude goederen maar ten miuste genoegzame impedimeuto. (vracht goed) Vergetende dat in Zwitserland veel catholieken wonen, dat er zelfs «treken zijn waar zy de meerderheid vormen,geeft bij de reden op waarom die arme verstoo- leliogen eene herbergzaamheid niet mogen hopen waarvan do grootste anarchist in dit land geniet Hunne geloofsbegrip pen zijn verschillend met die der bewo ners f De geest die zij meebrengen is gansch verschillend met dien van die demokratische republiek. Hy trekt de wappns, die edelmoedige geus, tegen vrouwen, want het zijn yrootendecls vrouwenkloosters welke zich in Zwitserland willen vestigen. De weinige paters die ook een schuil plaats in deZwiterscheRepubliek zoekeu, hebben zich nooit in hun Vaderland met de politiek bemoeid O Geus I Hij durft schrijven geven wij zijne eigene woorden Een maatregel van uitdrijving wordt noodzakelijk want die orden kunnen in Zwitserland maar geloofsbegrippen en gedachten brengen zeer verschillend met den demokratischen geest van die kleine Republiek. En bet onderwijs dat die broe ders en zusters zouden kunnen geven zal niet alleen ver onder dat staan de open bare scholen van een land dat er fier op is het verplicht onderwijs te bezitten, maar bet zal een wezenlijk gevaar opleveren want het strekt tot niets anders dan om den geest van voorhandneming te ondermijnen en de wilskracht in te sluimeren om al dc menschen onder een enkel juk te doen buigen dat van Rome. Immer dezelfde ezelarij, weerdig van Dender galm. Wij behandelen dat punt afzonderlijk deelingen van Jos en verblijdde aich over zijn gelnk. Want nu onze vriend bijna vier jaar bij M. Small had doorgebracht, was hij goed vooruit gekomen en kou men zeggen dat hij zicb reed» een onafhankelijk bestaan verze kerd had. Zijn kapitaal, hetwelk aanmerkelijk was toegenomen, was in de zaak gestoken en hij was nu deelgenoot in plaats van klerk. Sedert lang had bij bet volle vertrouwen gewonnen van zijuen patroon en van M. Sleek, welke bijna alles aan bem overlieten. Iu een woord, Jos was goed op weg naar rykdom en aan zien, Gedurende de vier jaren waren de gevoe lens van Jos en Emma tot elkander veel in niger geworden. De dankbaarheid van zijnen kant, de vriendelijke welwillendheid van haren kant waren langzamerhand en onge- voeliglijk overgegaan in eene oprechte, vurige liefde. Nu beschouwde Jos niet langer een huwelijk met Emma als eene onmogelijkheid, maar toch waagde hij het nog niet daarover te spreken. Bfiden beseften hoe levendig en hevig hunno gevoelens waren, maar deden zich geweld aan om die te verbergen. Hunne ge sprekken werden meer gedwongen, hunne woorden meer uitgezocht; zy werden inge togen eu hielden zich meer op een afstand van elkander. Maar juist deze pogingen om hnnne ware gevoelenB voor zich zeiven te verbergen, maakten deze kenbaar aau hunne omgeving. Mevrouw Philips zoowel als M. Small hadden s lang bemerkt hoe de zaken stonden, en hadden zij er iets op tegen gehad, dan zouden zy terstond een einde aan hunnen vertrou- welijken omgang gemaakt hebben. Maar zij zagen het gaarne, want Jos had reeds lang het hart van moeder en oom gewonnen eu beiden wachtten rnstig het oogenblik af, waarop de jongelieden hunne wederzydsche liefde voor elkander niet meer zouden ver- Omtrent dezen tijd had er een voorval plaats, dat al 't geluk van Jos verbitterde. Hy wandelde in de Hoogstraat, toen hij een troep zeesoldaten zag aankomen, welke twee mannen geboeid in hun midden hadden, klaarblijkelijk deserteurs. Jos ontstelde een baug voorgevoel bewoog hem om eenen win kel binnen te gaan en daar to blyven staan, zoodat bij de deserteurs zien kon, als zij voorbij kwamenzonder zelf gezien te wor den. Ziju voorgevoel wordt bewaarheid,: een der twee was zijn oude vijand en vervolger, Furuess de schoolmeester. Zoo men hem eenen dolk in het lijf had stoken, zou de smart niet grooter zyn ge weest als die, welke hy gevoelde, toen hij aich opnieuw in de nabijheid bevond vau Het vraagstuk der invoering van de wettelijke zondagrust werd onlangs door den Hoogeren Arbeidsraad behandeld. De uitslag is gansch voordeelig geweest aan deze hervorming. De ondersteuning aan dit denkbeeld door den heer Ad. Prins, leeraar aan de vrijdenkers-hoog- scbool te Brussel, verleend, werd bijzon derlijk opgemerkt. De heer Prins, een geleerde die voor zeker niet als catholiek en zelf niet als christen kan doorgaan, deed ten klaarste en duidelijkste uitschijnen dat men wel teu onrechte het invoeren der zondagrust als eene scbendiug onzer Grondwet voor stelt. Er is geen spraak, zegde hij, van aan andersdenkenden het onderhouden op te driDgen van den rustdag eener be paalde geloofsbelijdenis, maar wel van te beletten dat zij, die des zondags willen rusten, gedwongen kunnen worden te arbeiden. Hoewel er ouder dat opzicht, voegde hij er bij, dezer laatste jaren merkelijke verbeteringen zijn ingevoerd geworden, treft men nog werklieden aan die ondor de verdrukking zuchten. Is het niet de vrijheid dienen als men er naar streeft hun een vrijen rustdag te bezorgen Nog slechts eene tegenwerping is mo gelijk om het ontwerp vau wet op de invoering der zondagrust te bestrijden en deze is de rede waarom de liberalen vau geene zondagrust willen hooren. Die tegenwerping die zy verzwijgen uit vrees vau te zeer uitgefloten te worden, is geene audore dan deze dat het vieren van een goJsdienstigen rustdag er onrecht streeks zou door begunstigd worden. Maar hoe kleingeestig toch Hoe onverdraagzaam toch 1... Al de zedelijke en stoffelijke voordeelen die de zondag rust aau de werklieden verschaffen zal, worden door de liberalen, over 't hoofd gezien om hunnen onverbiddelijken gods diensthaat te kunnen botvieren... Maar wat wil men Het liberaal wachtwoord is immers Liever lurksch dan paaptch De rechtveerdigheid schlijft ons voor te bekennen dat de roode socialisten in deze zaak blijk geven van meer vrijheidszin, meer verdraagzaamheid, meer volksliefde dan de liberalen. Terwyi de logiegasten geene tegenstribbeling hoe dwaas en hoe ongerijmd ook, onbeproefd laten om te beletleu dat de zondagrust wettelijk wor de erkend, zien wij de roode sociaHsteu de pogingen der Catholieken krachtdadig ondersteunen om eene hervorming te doen geboren worden die de heilzaamste gevol gen zal hebben voor den zedelyken en stoffdijken gezondheidstoestand der wer kersstanden. Maar het volk zal het zich op tyd en stond herinneren en het in de kiezingen den liberalen betaald zetten die onver draagzaam en vrijheidhatend genoeg zyn om zijne opperste belangeu aau hunnen godsdiensthaat te slachtofferen I Werkmansabonnementen. Het spooi wegbestuur heeft oen goeden maat regel genomeu ten voordeelc der geabon neerde werklieden. De statieoversten zullen voortaan, op eigeu verantwoordelijkheid, aan de be langhebbenden, in afwachting der reeks vereischte stukken, een weekbiljet afle veren. Moet de werkman des Zondags werken zal de statieoverste een weekbullotyn voor zeven reizen kunnen geven. zijnen zoo gevreesdon aanklager. Voor eenige oogeublikken stond hij zoo versuft, dat de vrouw uit dsn winkel vroeg of zy hem een w .as water zon brengen. Deze vraag bracht hem tot bezinning, en over pijn in de zijde klagende, giDg hij zitten «n dronk bet water dat zij hem hracht maar hij ging vol wan hoop naar buis, zonder nog te denken aan de zaak, waarvoor hij wae uitgegaan en begaf zich onmiddelijk naar zijne kamer, om te trachten zijne gedachten te verzamelen. Wat stond hem nn te doen Deze man was toruggebracht naar de kazerne hy zou ver oordeeld worden en zijne straf ondergaan daarna zou hij vry wezen. Hoe was het mo gelijk, dat hij hem altijd zou kunnen ver mijden of eene herkenning ontgaan Hoe weinig kans om aan het loerend oog van Fur- nes te outsnappen Zou hij hem kunneu om- koopen Ja, voor het oogeublik. Hij was rijk genoeg, maar deed hij dit. dan zou hij ieder oogenblik terug kooien en steeds drei gen hem aan te klagen zoo hy weigerde. Vluchten scheen zijn eenige uitkomst, maar zyn tegenwoordigen stand in deu stsek laten Emma verlaten, dat was onmogelijk. Jos bleef het overige van don dag op zijne kamer en ging vroeg naar bed om rustig te kunnen nadenken, want slapen kou hy toch niet. Na een ellendigen nacht doorgebrucht te hebben, waarvan de sporen maar al te duide lijk op zyn gelaat zichtbaar waren, besloot Jos dea volgenden morgen te onderzoeken hoe bet wel met Furness zou kunnen afloopen, en eens zijn plan gevormd hebbende, sprak hy een sergeant der zeesoldaten aan, dien hij van aanzien kende en welken hij op straat ont. moette. Hij vertelde hem, dat bij eenige deserteurs bad zien opbrengen en vroeg van welk schip zij weggeloopen wareu, of wel uit de kazerne- De sergeant antwoordde, dat zy gedeserteerd waren van bet fregat Niobk, en voor hnnne desertie een diefstal gepleegd hadden zij zonden in de gevangenis blijveu tot de Niobk was aangekomen dan zouden zij voor den krijgsraad verschijnen en voor bun dobbel misdrijf waarschynlijk gekielhaald worden, Jos wonsehte den sergant goeden morgen en keerde Daar hnis terng. Zijn veranderd gezicht had niet alleen de aandacht getrokken van zijne deelgenooten, maar ook van me vrouw Philips en haar veel ournst veroor zaakt. Onze vriend bleef don geheelen dag op het bareel, in schijn druk bezig met werken, maar iu werkelijkheid alles nog eens goed overwegend, Eindelijk kwam hij tot het beslnit, dat by den uitslag van den krijgsraad zou afwach ten, alvorens iets bepaalds te doen wat dan begiuueu wist hy eigenlijk zelf nog niet. (Wordt voortgeeet.)

De Denderbode | 1902 | | pagina 1