Donderdag 16 Januari 11)02 5 centiemen per nummer 56ste Jaar 5641 Huichel en Geuzerij DES "MOORDENAARS Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. w Land- en Tuinbouw. De gevolgen der onrechtveerdigheid De nuttige citroen. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onoe- djgteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor ze» maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens. Korte /omstraal. N. 31. en in alle Postkantoren des hands Guique «uum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Keklarneo fr 1,00; Vonnisse op V bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen m. accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen dep •lijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverientiën uit vreemde landen zich te «enden ten Bureel* van dit blad Aalst, 15 Januari 1902 In een artikel getiteld Waarom heeft Dbndergalm liet noodig geoordeeld nogmaals te zeggen waarom hij strijdt. Die waaroms zijn waarlijk te kostelijk, wij moeten ze een voor een wat ontleden. Eersto waarom u Wij bestrijden, zegt de armtierige, den Kozijntjeswinkei. Zoo betitelt hij de partijdigheid in de benoemingen. Laat eens zien Gisteren nog kloeg de Gazet van Ant werpen dat er in dc Scheldestad geen enkele Kamer op het Gerecht bestaat waar de catholieken na 17 jaar catho liek bestuur, de meerderheid vormen. Aangenomen dat de benoemingen ge daan worden in verhouding van de getal sterkte der partijen dan zouden de catho lieken toch op eene zekere meerderheid mogen hopen. Zij zijn immers meerderheid in de Kamers dus ook meerderheid in hot Land. Dat is niet zoo. M. Bara ging anders te werk. Op 643 benoemingen waren er 60 voor den ca- tholiek; deze laatste wierd slechts aange nomen wanneer het onmogelijk was een geus die plaats toe te vertrouwen. Wat zien wij gebeuren in de Steden waar de geuzen baas zijn In volle Senaat heeft M. Leclef gezegd dat te Antwerpen niemand benoemd kon worden welke geen geus was van kop tot teen zelfs de gemeenste straatvager moet er liberaal zijn. Wat te Antwerpen gebeurt, gebeurt elders, gebeurt overal waar de liberalen aan 't roer zitten. Wat zien wij op een ander gebied Verschillige openbare besturen geven toelagen aan zekere maatschappijen. Zoo geeft onder andere de Provincieraad van Brabant 25.000 fr. aan de vrijmetselaars Hoogeschool van Brussel. De Universiteit van Leuven krijgt niets omdatzij catholiek is. Zij bewijst nochtans aan het land, op het minst dezelfde dien sten als de Hoogeschool van Brussel waar de fameuze Pergameni heerscht, de man van BOET GEVANG EN VERBANNING - VOOr de catholieken. Als de catholieken meester waren in naar het Engelsch. 57«u vervolg. Mejuffer Philips,gij noeiut. mij M. O'Do nahue en toont mij daardoor het ongepaste van u met uwen voornaam Ie noemen. Ik meende dat het vertrouwen, dat gij in mij gesteld hebt toen ik als kleinen jongen u juist hetzelfde zegde, wat ik nu verhaal, dat dit geheim het mijne niet is, mij niet zoo wreed zou ontnomen worden. Ik heb nooit anders gezegd en ik heb mij nooit vernederd gevoeld, als ik bekende, dat er een geheim op mijn leven drukte ja, zoo het God mocht believen mij voor den kuus te stellen zelf te lijden ofwel dit geheim te ver raden, vertrouw ik dat ik mijn lot met gela tenheid zou dragen en de overtuiging van mijne onschuld mij in mijn ongeluk zou staande honden en troosten. Ik gevoel, dat ik gelijk had n gisteren mor gen mede te deelen, dat ik deze plaats moet verlaten. Ik kwam hier omdat gij hier wanrt, gy.totwien ik mij zoo getrokken gevoelde om uwe vriendelijkheid en uw medelijden, toen ik arm was en zonder vrienden. dien Raad kregen beide Universiteiten een gelijk aandeel, 15.000 fr. per jaar. Dat is een. Diezelfde Raad schenkt ook subsidiën aan de erkende mutualiteiten, aan dc maatschappijen van onderlingen bijstand. Alles gaat weeral aan de geuzen de caiholieken krijgen niets, niets, niets. Een goddeloos, rationalistisch weezen- huis van Vorst krijgt integendeel cene bijzondere toelage. Dat is twee. Te Molenbeek ook worden dé calho- lieke maatschappijen alspariasbehandeld. Alle onderstand gaat er aan de geuzen. Te Molenbeek is het een aartsgeus, M. Hollevoet,Burgemeester,die opperbaas is. Te Molenbeek ook krijgt een Vlaamsche liberale maatschappij voor opvoeding een subsidie van 150 fr. Eene zelfde catho- lieke vereeniging ontvangt er niets. Ook dc geuzen bestrijden daar den Ivozijntj es wi nkel Dat is drij. Te Antwerpen heeft eene catholieke maatschappij gevraagd op denzelfden voet behandeld te worden als eene liberale met hetzelfde doel gesticht. Het Laatste Nieuws roept haar hoonend toe Gij zult op de kom bijten Dat is vier. Wij gaan niet verder. Het is bewezen niet waar dat de geuzen toonbeelden zijn van recht en rechtveerdigheid. O neen, zij niet geven alles aan de vrienden. O die brave geuzen Een woord over hunne princiepen. Te Grenobel op een feestmaal riep de geus Jules Ferry uitNooit zal ik ge- doogen dat een catholiek dezelfde rechten geniete als een vriend der onzen. Hij hield woord. Wij kennen de hatelijke wetgeving ge kend onder den naam van Ferry-wetten. Artikel 7 luidt als volgt Niemand wordt toegelaten aan het - OPENBAAR EN VRIJ ONDERWIJS deel te - nemen, noch een onderwijs gesticht van gelijk welken rang te besturen zoo hij tot eene niet erkende geestelijke orde behoort. Die hatelijke dwingeland vond een be- wierooker, een bewonderaar in James Fary die te Geneve dorst uitroepen. Het is eene fopperij zicli tegen- n over eenen caiholieu. rochtvesrdig' n te toornen (Bien Public) Dendergai.m is opgewonden tegen den Nu ik anders geworden ben, behaagt het u mij niet alleen uwe genegenheid, maar ook uw vertrouwen te onttrekken en nu do be- toovoring gebroken is,die mij aan deze plaats hechtte, herhaal ik, dat ik, zoodra ik dit in het belang mijner patroons doen kan, my uit uwe tegenwoordigheid zal verwijderen. De stem van Jos haperde eer hij geëindigd had met spreken, en langzaam, zonder om te zien, verliet hij de kamer. XXIX. Dat Emma Philips verwonderd en zelfs een weinig ontevredeu was, zal niemand betwij felen. Zy had toegegeven aan een oogeublik van spijtigheid, omdat zy er niet kon in ge lukken achter het geheim te komen, maar het was hare bedoeling niet geweest Jos te kwet sen of verdriet aan te doen. Na eenig nadenken begreep zij nochtans, hoe hij zich in zijnen tegenwoordigen zenuw- achtigen toestand alles moest aantrekken. Zij zag haar ongelijk in, hud berouw over hare harde woorden en besloot bij de eerste de beste gelegenheid alles weêr goed te maken. Job was iutnsschou diep ongelukkig naar zijne kamer gegaau en na er ongeveer een uur vertoefd te hebben, om eenigszius tot be daren te komen, ging hy naar beneden en begaf zich nuar het bureel, waar hij MM. Small en Sleek beide aan het werk vond, Kozijntjeswinkel, tegen de partijdigheid, tegen het onrecht. Wij hebben daar een g heele reesem onrechtveerdigheden aange haald. Er is dus voor hem brood op de plank en wij hoopen dat hij ons helpen zal om ze te bestrijden. Als hij ernstig is, als hij niet heeft wil len huichelen kan hij auders dan ons ter zij springen om meer rechtveerdigheid te eischen Hij zal zich toch niet achteruit trekken omdat het daar van. zijne vrienden kwestie is. Allo, Ridder van de rechtveerdigheid gespt den degen, trekt het zwaard en ten strijde tegen den onmcnschelijken Kozijn tjeswinkel waarvan de catholieken het slachtoffer zijn. Over zijn tweede waarom in een vol gend artikel Het warm seizoen. Invloed op de planten. Het najaar is zeer voor- deelig geweest hij de fruitboomeu voor het vormen van rijke vormsappen, ten voordeele der vorming van botten en en sporen en voorraad voor de wortel zetting van het volgende jaar. Het aangenaam warm weer moet reeds zijnen invloed op de cambiumsappen uit oefenen, want bij het verplanten van krieken-, kerzen-, poeren- en appelboo- men zien wy, hoe vroeger onplante hoo rnen reeds nieuwe vezels wortels hebben gevormd en blijft liet weêr zacht, dan zal het leven in ile planten herbeginnen. Deze vroegtijdige vorming pleit tevens voor het vroeg planten der fruitboomen. Vele van onze vroege houtbloemplan ten zijn door dc vroegtijdige wortelzet ting reeds in vollen groei zooals syrin- gas en andere. Onze sneeuwklokjes toonen al hunne sneeuwwitte kopjes en weldra zullen zij in vollen tooi prijken. Misschien kan dit al te zacht weêr meer nadeel daD voordeel doen, wanneer het weêr laattijdig moest buitengewoon streng worden De insekten blijven niet achter, want tegelijk zien wij de schildluizen groeien op de stammen der wijngaards in de ser- ren. De rupsen, bewegen zich reeds in de millioenen rupsen poppen die zich zoo talrijk, als waren liet bladeren, op alle boomsoorten bevinden. Meer dan een vlinder heeft reeds zijn winterschelpje verlaten en de inoederwespen loopen reeds uit hunne winterschuilplaatsen. De nuttige lievenheerbeestjes liepen reeds op de boomstammen en takken om hun eerste aas op te zoeken. Naar den toestand in de natuur zou men niet zeggen dat wij nog maar 15 Januari zijn. Mogen wij dan eenen raad geven denkt aan het snijden van de twijgen der vroeg ste kersen en krieken opdat zij u niet ver rassen door reeds te ver uitgeloopen te zijn. Fr. L. (Handelsbdad) want zij hadden het tegenwoordig zaer druk, nu hy zijn werk zoo veronachtzaamde. Wel, beste vriend, hoe bevindt go u thans rroog M. Small. Alles behalve goed, mijnheer. Ik gevoel dat ik niet goed zal kunnen werken en ik schaam mij over mij zelf. Ik dacht dat, zoo gij er niets op tegen zoudt hebben mij voor een paar maanden verlof te geven, eene ver andering van lucht mij voel goed zou doen. Ik heb nog iets te Dudstone te verrichten, dat ik altijd heb uitgesteld sedert ik te Ports- month ben. Ik zou ook deuken, beste jongen.dat eene verandering van lucht u zeer voordeelig zou zijn ik versta echter niet, wat gij te Dudstone wel zoudt kunneu te verrichten hebben. Eenvoudig ditmeer dan vier jaar ge leden, toen ik wegging, sloot ik mijne kamers en liet mijn huisraad, mijn linnen en mijne boeken achter, en ik heb sedert geen tyd ge had er naar te gaan zien. Nu, ik z^u denken dat ze dan wol eeus gekuÏ8cht diendeu te worden, O'Donahue ge kunt er dus henen gaan sien als ge wilt.Maar ik vermeen dat het van meer belang is voor uwe gezondheid te zorgen. Gij hebtdui mijne volle toestemming om eeus vakantie te uemen eu wel drie maauileu weg te blijven, zoo het noodig is, tot gy weêr geheel hersteld zyt. M\jne toestemming hebt gij ook, voegde Nauwelijks eenige weken is in Frank rijk de schandelijke kloosterwet gestemd. Nog niet hebben de kloosterlingen Frank rijk verlaten, nog is hun goed niet aange slagen en reeds huilen de socialisten en meer anderen, omdat het gouvernement een deel zou aanslaan der fortuinen van do bijzondere personen. Onder het gemeenste volk van Parijs en anderegrootesteden, worden oproerige papieren rondgestrooid. Volgens de schrif ten heeft niemand het recht te bezitten en de bijzonderen hebben niet meer recht aan geld en goed dan gelijk welke kloosters, Men wil er met vuile voeten door. Kost wat kost, zoo schrijven de oproermakers, moet gij, onterfden der fortuin, maar plunderen en stelen zij hebben hel goed der kloosters geroofd, wat belet ons het hunne te nemen En verders geven zij het fortuin op van eenige der rijkste joden in Frankrijk is het geld by na al in de joodsche handen en sporen het grauw lot plundering aan. Wilt gij, zeggen zij, de fortuin van Rothschild kennen Zij bedraagt elf milliards Die jood heeft een inkomen van 440 millioen per jaar, aan gering kroos geno men. Dat is wat andere peper dan het zoogezegd milliard der kloosters in Frank rijk. Dus de Rothschilds bezitten tien milliards meer dan al de Fransche kloo sters te samen Dit geld, arme drommels, is het uwe, besteelt en plundert de rijken zij leven op uw zweet en bloed... Zoo schrijven en zoo leeren die mannen En zoo hitst men in Frankrijk de onbe- goeden tegen de rijken op Aan wie de schuld, tenzij aan de framassons eu de liberalen die dit verachterde volk bestu ren Zij hebben het volk hunnen God ontnomen, zij hebben den diefstal gewet tigd door het aanslaan van het klooster goed... Waarom, als de bestuurders zoo handelen, zouden de onderdanen liet anders doen, mits de kliek van Waldeck, den opperminister, het volk aanleert dat er noch God noch hel bestaat 't Is te peizen dat Frankrijk algauw zal roepen Help ons, Heer M. Sleek er bij in uwe afwezigheid zal ik uw werk doen. Jos dankte zyne deelgenooten voor hunne vriendelijk beid,gaf zijn voornomen to kennen om don volgenden morgen met den eersten postwagen te vertrekken, en verliet het bu reel om toebereidselen te maken voor zijne reis. Dien middag had er juist een groot eetmaal plaats. Het was niet dan na het eten dat M. Small gelegenheid voud om Mevrouw Philips vau het op handen zijnde vertrek van Jos te onderrichten. Mevrouw Philips vond het een zeer goed gedacht, daar Jos sedert eeuigen tyd zeer lijdend geweest was waarschijnlijk was overmatige arbeid hier de oorzaak van, zoodat eenige uitspanning hem goed sou doen. Emma, welke naast hare moeder za!ver bleekte zij had niet gedacht dat Jos zoo spoedig zijn voornemen zou ten uitvoer ge bracht hebben en zij vroeg aan M. Small, of hij wist wanneer O'Donahue l ortsiuouth zou verlaten. Het autwoord wus, dat hij zyno plaats genomen had op den eersten postwagen voor den volgenden morgen, en Emma leunde achterover tegen de sofa en sprak geen woord meer. Toen het gezelschap vertrokken was, stond Mevrouw Philips op en stak cone kaars uau om uaar boven te gaan Emma volgde het voorbeeld van hare moeder. By het heougaan Door de ontdekking van Pasteur, dat 1 gram citroenzuur, 1 liter water van allerlei bacillengebroedsel, zelfs van cho- lera-bacillen bevrijdt, heeft het citroen sap een uitgebreide aanwending gevonden, overal waar om de een of andere reden slecht water moest gedronken worden. Op reis, in onbekende plaatsen, waar men niet over de hoedanigheid van het drinkwater kan oordeelen, is het vooral in tijden van epidemieën noodzakelijk, steeds een weinig citroensap bij het drink water te voegen. Men blijft dan voor onaangename maag- en darmstoornissen, die vooral op reis zoo dikwerf voorko men, verschoond. Geen gemakkelijker voorbehoedmiddel dan dat, want in elke stad of hotel is wel een citroen te verkrijgen zonder noemens waardige kosten, en fluks kan men door eenige druppels van het sap het water drinkbaar maken. Geen schip steekt er dan ook in zee, of het neemt een goede aantal citroenen mede aan boord. Trou wens, die appeltjes van Oranje waren reeds lang hekend als bederfwerend, eer men de bacillen ontdekt had. Zoo gaat liet meer De volksgeneeskunde of het volksinstinkt gebruikt dikwijls een mid del, dat later door dc wetenschap voor goed en deugdelijk '"'rklaard wordt, en wel op grond vau feiten en gevolgtrekkin gen, waarvan men vroeger geen flauw begrip had. Daarmede is niet gezegd, dat alle volksgeneesmiddelen aan te bevelen zijn men denke slechts aan het onzin nige leggen van spinneweefsels op won den doch ook hier geldt het woord, niet alles zonder kritiek te verworpen, omdat het hij 't volk in gebruik is, maar alles te beproeven en het goede te behou den. En citroensap, respectief citroeuzuur is goed. Dat is door de wetenschap erkend. Nog onlangs heeft Dr. Hugo Laser, ge neesheer aan het gezond lieidsinsti tuut in Koningsberg, onderzoekingen omtrent den invloed van het citroensap op diph- theritis gedaan en is tot een zeer gunsti- gen uitslag gekomen. Hy deed de erva ring op, dat het citroensap door de kin deren steeds zeer gaarne genomen wordt en zelfs in zware gevallen een bijna oogenblikkelijk gunstige werking had. Zelfs kleine kinderen kregen een klein stukje citroenschijf in hun mond, zogen er inet welbehagen aan en ondervonden er dadelijk verlichting door. Dr. Laser beweert door dit eenvoudige middel een aantal zware diphthcritis-gevallen gene zen te hebben, hoewel hij dit niet als een specifiek middel beschouwd wil zien. Van belang is nog. dat in geen geval een scha- gaf Mevrouw Philips aan Jos da hand an wenschte hem veel genoegen en dat hij spoe dig geheal hersteld mocht tarugkeereu. E nraa, dia mi wel zag, dat alle kans op een afzonderlijk gesprek met Jos vervlogen was, verzamelde haren moed, stak hare hand nit en zegde ik hoop, dat uwe afwezigheid u gezondheid on geluk moge verschaffen, M. O'Donahue, en volgde toen hare moeder. Jos, die zich in geene stemming bevond om nog veel to klappen, nam afscheid van M. Small en M. Sleek, en 's anderendaags, voor Emma was opgestaan nu een slapeloozen nacht doorgebracht te hebban, wan hy reede eenige uren van Poitamouth verwijderd. XXX. Jos was nog geen half nnr op reis, of hy gevoelde reeds spjjt over zyne voortvarend heid en haastigheid, en dit gevoelen vermeer derde, hoe verder de afstand werd die hem van Emma Philips scheidde. Wel twintig koeren stond hij op het punt een rytuig te ne men en turng te keuren, maar die verander lijkheid zou 7.00 diep in het oog loopen, dat schaamte hem weerhield zoo reisde by voort tot hij iu de hoofdstad aankwam, en niets be tera te doen hebbende, ging hij terstond naar bed. Den volgenden morgen wilde hij het ver blijf vrtu majoor en Madame Sliaue opzoeken, en,nu Furness nietlauger te vreezeu was,bun berichten dat hy nog leefde. (Wordt voortg.J

De Denderbode | 1902 | | pagina 1