Van tak op tak. Onze Missionarissen. - Davidsfonds. Gezellig Avondfeest Nieuwjaarsgiften Aan hst Genootschap van den H. Vincentius te Aalst; ter gelegenheid tan den 50n verjaardag zijner inrichting. Heil heil Vincentina heil in stroomen Heil heil en bloei, en weel'ge kracht Cit *8 Heeren palm op u gekomen Blink' 't tegenlicht met eeuw vau pracht Gelyk de gulden zonnestralen Hp 't tarweveld hun luister spreid, llun golfjesvloed doen nederdalen En alle» doen puur rijkdom zijn Alzoo, Genootschap nooit volprezen. Van 's hemels boog op aard' gerezen, Vincentias, deedt gij d» zer steê Verslerktet gij het chiist'lijk leven, Vervoerde! 't in een zalig streven En schonk hem 't goud, do kroon vau vreê. O jubelt juicht uu, werkersscharon, l)ie glanzend 't rijk der eeuwigheid. Uit stad en wjjk, deez' vijftig jaren, Door werk en deugd zijt ingeleid Laat vrij de dankbre hemelzalen Vincentius' lof en roem herbalen I Was 't zijn baud niet, die, zederzacht, Langs d'eugen, ruwen weg n leidde, U recht hield, u van 't kwaad bevrijdde En zalig u ten hemel bracht En gij, niet telbare arme lieden, Wien 't handwerk hoofd en rugge kromt, Laut thans uw blikken opwaarts vlieden Naar 't feest dut heden blinkt en blomt I... Heft 't danklied aau, dat broedren allen Blij ginds vóór Godes troon doen scballeu Vincentius spreekt net liefde u aau Schenkt kleed en spijs aan uwe kinderen Deelt troost n weert wat n zon hindereu; Versterkt u lang» de levensbaan.... Gegroet Vinceutius dezer stede Gegroet o zou'ge diamant, Waar al de liefd', de broedervrede Der Christi-kerk in leeft en brandt!... Gegroet, o lieve bluemenketen, Kond rijk en armen wijd gemeten Gegroet, o ceedreu Jaco beleer Gegroet, o kostbaar deugdentieuren O rijke schat vun balsemgeuren Gegroet nw gloor, uw kraus, nw eer A. V. U. pr. Aalst, 19" in Nieawjoarin&and 1902. REISDUIVEN. De J militaire duivenkyker in de Ste-ElisalieLlikazorne,4a^Q5^^^ te Brussel, is thans deli- niliel ingericht hij staal onder liet bestuur van M. Lotar, een der gusligst gekende duivenmelkers van Brus sel, uie aluus burgerlijk ambtenaar van het departement van oorlog wordl. Hij wordt bijgestaan door twee soldaten van de compagnie der veldtelegratisten, waar van de militaire duiveukijker eene afhan kelijkheid is. Een vijftigtal reisduiven, belioorende tot de beste inlanu^che ras sen, zyn door het departement van oorlog, aangekocht geweest de luikscb" viersche en autwerpsche »eu zl'n .w. o. k.co...0. Daar de inrich tingen in de Siute-Klisabuthskazerne te If.a zijn, zal de duiveukijker binnen kort overgebracht worden naar de kazerne van Etterbeek. Rl'ZIE TUSSCHEN TWEE SOCIALIS- TISCHE VOLKSV ERTËGRNWOORDI- GERS. Toen Donderdag, bij bet einde der zitting liet rumoer op zijn hoogste was, riep citoyen l'épin uit Wy zuUen met het volk naar hier komen en 't zol revolutie zijn. Men boorde toen citoyen Mansard luid op roepen Ja en gij zult de plaat poetsen. Als gebeten wende Pèpin zich om en vroeg Wat wilt gij zeggen Ik heb nooit de plaat gepoetst. Ge weet heel goed wat ge te Lessen licht gedaan aut- woordo Mansard. Wij zouden er meer van gehoord heb ben waren niet andere roode volksver tegenwoordigers er tusscben gekomen. De moord bevestigd. In bet Semi narie van Sciieut is eindelijk eene depecbe aangekomen, verzonden uit Shanghai, en meldende de pater Bongaerts aan zijne wouden overleuen is te Sia-ïeu-tsen. ZACHTE WINTERS. In bet genoot schap van meteorologie te Berlijn beeft M. Heliman dezer dagen eene inededee- ling geuuan over zacnte winters. Een nauwkeurig ouuerzoek heeft de meeuiug bcvesugü, üat reeus in eene reeks van jaren de eigenlijke winter eerst na Kerst mis of Nieuwjaar begint. In bet tijdvak van 1848-1900 zijn er vóór 1875 meer koude vóórwinlers geweest dan na dat jaar. Tusscben 1880 en 1888 kwam geen enkel koud najaar voor. Beschouwt men het als een zacliten voonvinler, wanneer men van 10 Nov. tot 31 Dcc. ten minste op 30 dagen de temperatuur hoven het gemiddelde stijgt, dan waren er slechts lu tusschen 1S48 en 1875, maar 19 na 1875. In meer dan de helft der 29 geval len waren de volgende maanden ook be trekkelijk zacht. lu liet jaar 1882-83 was het een buiten gewoon zachte winter. Het onweerde in December gelijk in Juii en Augusti. In Januari bloeide alles gelijk in Mei. Eene groote jaarmarkt van paaruen zal plaats hebben don1 Woensdag 5 Februari 190-*, van 9 ure 's morgeus lot 3 ure nanoen, op de Zuid laan te Brussel. Al de paaruen ter markt aangeboden, zullen moeten vastgemaakt women aan de koorden langs ee dreef der voetgangers gespannen. Men zal de paarden niet mogen doen loopeu of galopereu elders uan in de daartoe bestemde plaats op den berijd baren weg. l»e loodsen op de lanen zullen ter be schikking óer verkoopersgesteld worden. HUWELIJKEN OP PROEF. Met 1 Januari laatst, is in den staat New- York een eigenaardige wet in werking getreden. De nieuwe wet bepaalt, dat een huwelijk, dat in tegenwooi-digheid van twee getuigen en een notaris is gesloten, geldig is, mits de notarieele akte binnen zes maanden na de onderleekenining er van door den gemeente-secretaris is ge boekt. Laten de echtgenooten dat na, dan erkent dc wet liet huwelyk niet en beide partijen hebben diensvolgens het recht als ongehuwden een nieuw huwelijk aan te gaan. Op deze wijze heeft men het dus in de hand, een huwelijk op proef te sluilen. Valt het meè, dan laat men, voor de zes maanden verloopen zijn, de huwelijks akte boeken, en valt liet niet meè, dan laat men dit eenvoudig achterwege en verlaat het huwelijksbootje. Gestorven op het veld van eer. Pater Victor Hecht, missionaris Oblaat van Maria, is overleden in het militair hospitaal van Kroonstad (Oranje-Vrij staat). Pater Hecht was een Elzasser, ge boren in 1868. Sedert acht jaar was hij missionaris in het land der Boeren en zijne dood maakt eene nieuwe bres in de rangen der catholleke zendelingen, reeds gedund door het afsterven van den zeer eerw. pater Schoch, apostoliek prefekt in Transvaal, en van Mgr Gaughrau, bisschop van den Oranje-Vrijstaat. Pater Hecht is overleden aan de darm- koorts, die zoo verschrikkelijk woedt in de rangen van het Engelsch leger. Hij was gelast met de godsdienstige zorg dei- zieken in de kampen en hospitalen langs heen de spoorweglijn tusschen Kroon stad en Vereeniging. EEN LIBERALE PROPAGANDIST. -- De Smet, van Gent, die onlangs zijne beenen onder de armen nam en met meer dan 2CO,000 fr. de plaat poetste, heeft liier en daar een letter schrift nagelaten waarin hij zijne innerlijke gevoelens blootlegt. Onder andere schreef hij tot Weduwe Dobbelaere, te Knesselaere Gent, 22 November 1897. - Madame, Tot mijn spijt verneem ik dat gij uwe kinderen bij meester Stevens weggetrok ken hebt om ze in de catholieke school to plaatsen. Gelief mij te laten weten welke rede nen gij hebt om aldus te handelen. Gij moogt niet vergelen dat wij die school op alle mogelyke wijze ondersteunen en ik verzoek er uwe kinderen terug na-"- -- te zenden, anders zou ik m1'1 'eitn moeten gebruik-n. v ik- ."k niet noodig hacht. - Aanvaard, Madame, mijne rechtzin nige groetenis. F. De Smet. Wij wensohen de liberale partij geluk met zulk cenen medewerker, hoewel het moet gezegd worden dat hij zijne hoop tamelijk hoog aanrekent. TEGEN HET ALCOOLISME. De minister van binnenlandsche zaken heeft de gemeenten, die nog geen reglement op de herbergen hebben aangezet, er zoo spoedig mogelijk een te maken en er dan de meest mogelijke ruchtbaarheid aan te geven. Hot is in de herbergen, zegt de mi- nisterieelc omzendbrief, dat meestal al de tooneelen van schandaal en van geweld voorkomen, veroorzaakt door het alcool- misbruik. Het beteugelen van overtredingen op den openbaren weg zal nutteloos zijn, en men zal geene ernstige verbetering mogen verhopen, indien de toestand op den bui ten onder dit opzicht niet veranderd wordt. FINANCIEEL SCHANDAAL TE BRUS SEL. De Petit Bi.el maakt melding van een groot financieel schandaal te Brussel. Op de vergadering der aandeelhouders van de Yicinaux Hollandais heeft M. Al- bert Hauwcrs, commissaris benoemd in zitting van 13 December een breedvoerig verslag gelezen, over de middelen door den vroegere» beheerraad aangewend om te «loon gelooven aan den voorspoed en de normale ontwikkeling der maat schappij en over de strafbare zeer erge feiten ten laste der leden van den ouden raad. De nieuwe raad beschuldigt de leden van den ouden raad van af 1896 niels dan valscho bilans te hebben ingediend Het verdwijnen van eene som van 620,420, 11 fr.; Het uitgevenvan 2000 obligaties van 500 fr. en daarvan het bedrag niet te heb ben afgegeven aan de Yioinaux Hollan- dais, noch er melding van gemaakt te hebben in eenigerlei zitting of in de bilans. Sterker nog, zegt de Petit Bleu, de titels der maatschappij, eigenaresse van de lijn Tilbnrg-Waalwijk, in hare alge heelheid toebehoorepd aan de Vici.naux Hollandais zijn door MM. O. B,, J. V. en E. V... aangewend, als onderpand eener leening van 150.000 gulden, toege staan door eene verzekeringsmaatschap pij, die, als boventallige waarborg, 800 der hoogervermtltlg 2000 aandeelcn kreeg. Welnu, de - Sociótn des Vicinaux Hollandais - heeft nooit een roode duit vau dit alles gezien. Men begrijpt, de Petit Bleu, in welk een toestand de nieuwe raad verkeert en hoe levendig zijn wenscli is, deze ontdek kingen voor het gerecht te brengen. Maar hij wordt verhinderd door den toestand der maatschappij, die geen centiem meer bezit. Het zou niet te verwonderen zijn, in dien het gerecht zelf hel initiatief nam om licht te brengen in die knoeieryen. 1)E BLINDEN VOOR DE BLINDEN. De leerlingen van het blindengesticht te Sint - Lambrechts - Woluwe hebben, in puntenschrift een verzoekschrift naar de Kamer gezonden, om te vragen dat het blind maken der vogelen, vinken onder anderen, om dezen beter te doen zingen, strenger verboden worde dan tot nu toe gedaan werd. EEN BESTUURLIJK ONDERZOEK, door het schepencollegie van Mechelen gedaan, heeft erge onregelmatigheden doen ontdekken, zegt de Courrikr de Bruxelles, in de boekhouding van het stedelijk slachthuis. In de laatste zitting van het schepen collegie werd de plichtige beainhte in zijne bediening geschorst. Deze is, volgens den Courrikr. een steunpillaar van de Mechelsche liberalen. M. Bertrand zal Dinsdag den minister van justicie ondervragen, nopens de maat regelen, die hij denkt te nomen om de spaarcenten der burgers te beschermen tegen de misbruiken der financiën. WOELINGEN. Donderdag avond hielden de Brusselsche rooden eene verga dering om de kwestie der woelingen voor algemeen stemrecht te bespreken. De afgevaardigden der meeste syndica ten verklaarden dat hunne leden bereid waren alle avonden te manifesteeren maar dat ze van de dwaasheid der alge- raeene werkstaking niet willen hooren. 't Zal op een sisser uitloopen. TER EERE VAN M. WOESTE. De Catholieke Onderwijzers van België die, tengevolge der hatelijke schoolwet van 1879 hun ontslag gaven, liever dan zich tot een anti-godsdienstig onderwijs te leenen, hebben zooals men weet, door het bijzonder optreden van M. Woeste, nagenoeg herstelling bekomen van hunne vroegere rechten. Die onderwijzers bereiden op dit oogen- blik eene grootsche huldebetooging, ter eere van den staatsminister, om hem alzoo hunnen levendige» dank te betui gen voor de bekoniene gunst. Die betooging zal plaats hebben te Brussel, op Zondag 2 Februari, om 11 's morgeus, in de rue de l'Equateur, 11. HEER EN BLAUWEN wij roepen uwe aandacht in op de volgende verklaringen en noodigen u niet ze eens te mediteeren Maandag 11. riep citoyen Troeelct ln 't Maison du Peltle te Brussel uit - Wij zijn ni.e* -..g van te handelen 6c. iiaad den dag dat het noodig - is op straat te komen, zal ik op den - eersten rangslaan EN MIJNE ZAKKEN - VOL DYNAMIET HEBBEN ik zeg - U wij zullen er op schieten op gepast oogenblik. Mediteert, heeren Blauwen diePdyna- miet zal ook voor u bestemd zijnl DWERGEN IN CONGO. Ken be langwekkende herinnering aan zijne rei zen in het Congogebied geeft sir Harry Johnston in het Februarinummer van het Pali. Mali. Magazine. Hij vertelt van de kleine Congo-dwer- gen, die hij in de groote wouden ontmoe- heeft. Het is volkomen of men van de kaboutcr-inannekens uit de sprookjes onzer jonge jaren leest. Sprookjes voor do jeugd van Europa, want die geschie denissen van aardmannekens zijn zoo be grijpelijk mogelijk, als er in den voorlijd zulk een dwengengeslacht ook in Azië en Europa voorkwam. De dwergen in liet Congo woud maak- zich soms oogenblikkelijk onzichtbaar, door weg te duiken in het hooge gras of achter rotsen op de vlakte hadden ze holen en ronde gaten waarin ze sprongen om zich te verbergen. Ze waren zeer dankbaar voor vriendelijkheid en kleine giften en dan behulpzaam, maar ze wreek ten zich op soms zeer vermakelyke wijze op hen die hun benadeeld of bdlecdigd hadden. Soms stelen zij de kindereu der groote monschen en laten in hun plaats dwergkinderen, die or als apen uitzien, achter. Doet dit niet onweerstaanbaar aan de kaboutermannekens uit Keltische en Ger- maansche legenden. NATIONAAL CONGRES VAN ZUIVEL BEREIDING. Wij hebben reeds her haaldelijk gesproken van een nationaal congres van zuivelbereiding, dat in de aanstaande lente te Brussel zal gehouden worden. Ziehier de punten, die in zitting zullen behandeld worden I. Heeft de pasteurisatie van den room eenigen invloed op de hoedanigheid en de opbrengst der boter II. Moet de pasteurisatie der onder- voortbrengsels van de melkerij verplich tend gemaakt worden, en zoo ja, moet zulks in alle gevallen gebeuren Welke zijn de middelen, om tot haar te komen III. Hoe moet de toezichtsdienst van het beheer en de werkingen der melke- rijen ingericht worden, om al de voordee- len op te leveren, die men er inag van verwachten IV. Is het wenschelijk dat de wetgeving betrekkelijk de beteugeling der verval- scliing in den boterhandel, in alle landen dezelfde weze Door zulke middelen kan men daartoe geraken V. Welke maatregelen zou men nog dienen te nemen om de voorschriften en den toezichtdienst van den boterhandel te volledige» en nuttiger te maken VI. Welk zjjn de wcnschen, uit te drukken namens de Belgische zuivelny- verheid, ter gelegenheid van de verniou- wing der handelsverdragen Het congres werdt gehouden op 27 en 28 April. UIT CONGO.—De Stoomboot «Ai.bert- VIM.E-, gister Vrijdag te Antwerpen aan geland heeft voor onze Aalslersche Maat schappij La Centrale Alïicaine - 10,438 kilogr. caoutchouc aangevoerd. De socialisten geklopt te Uokaais Het is zondag municipale kiezing ge weest te Robaais ziehier waarom Robaais had en ondervond het onge luk door socialisten bestuurd te worden. Dit had voor gevolg, dat de zaken der socialisten voorspoedig gingen en die der stad zeer slecht. Onlangs nu, wilden de roode meesters eene belasting leggen op., den arbeid! De volksvertegenwoordiger M. Motte, anti socialist, bestreed die nelasting krachtda dig in de Kamer, die hem gelijk gaf en hare goedkeuring voor die belasting wei gerde. Daarop gaven de socialistische munici pale raadsleden in blok hun ontslag, mee- nende door eene nieuwe kiezing nieuwe krachten te zullen bekomen. Zij zijn er echter voor goed buiten en Robaais juicht om zijne verlossing. De gewezen burgemeester zelf, de socialist Carrette is niet herkozen. Voor iemand die weet hoe het in de Fransche kiezingen toegaal, is dat een verschrikkelijke slag voor de roode partij en het vrijmetselaarsministerie. Immers, in Frankrijk is de stemming geen geheim gelijk bij ons de deelname aan de kie zing is niet verplicht en het ministerie steunt dc roode candidate» met het geld van het land. Zooveel te grooter en schooner is de overwinning der antisocialisten. Er was herkiezing in de eerste, tweede, derde en vijfde afdeeling van de stad de vierde afdeeling was te voren reeds door antisocialisten vertegenwoordigd. Alleen de vijfde afdeeling heeft de zeven socialisten herkozen die haar vroeger ver tegenwoordigden, met eene meerderheid van 240 stemmen. In de eerste afdeeling zijn de antisocia listen Gaydet en Segard gekozen met eene meerderheid van 7<X) stemmen. De tweede afdeeling heeft de antisocia listen Chatteleyn, Blauwart, Browaeys, Delfortric, Dubois en Herbauy gekozen met eene meerderheid van 250 stemmen. De antisocialisten Favuarque, Rousseau, Delaplace Delattre, Ferret, Legrand, Lehoucq en Régnier zijn in de derde afdeeling gekozen met eene meerderheid van 100 stemmen. Thans zetelen nna slechts de zeven her kozen socialisten in den raad. tegenover 29 anlisocialisten. Dergelijke uitslag gaat de stoutste ver wachting te boven. Maar ook hebben onze vrienden, verbonden in de Union sociale et patriotique, eene werkdadigheid aan den dag gelegd,die eenieders bewondering waardig is. Hunne eendracht heeft hun eene nooit gekende kracht geschonken hunne overwinning, door hunne eendracht behaald, weze eene les voor allen l Leve het vrijgevochten Robaais Kerk van het Beggijnhof, Aalst. FEESTDAG VAN DEN H. BLASIUS. Bisschop en Martelaar, bijzondere Pa troon tegen keelpijn, maagpijn, krampen, brand enz. Dijnsdag 3 Februari, 's mor gens om 6 uren ie Mis om 8 uren Hoog mis om 4 1/2uren Lof. Men kan dagelijks gezegend worden. Priesterlijke benoemingen. Z. H. De Bisschop heeft pastoor be noemd te Wannegem, den E. H. Van der Linden, onderpastoor te Wondelgom Coadjutor te Munte, den E. H. Goeder- tier, priester uit het Seminarie. Zondaymst. Van 's middags tot middernacht: dienstdoende Apotheker, op Zondag 26 Januari 1902, M. VAN CAELENBERGH, Leopoldstraat. AFDEELING AALST EN OMSTREKEN. Op Zondag 2cn Februari aanstaande, zal de afdeeling. ter Stedelijke Concert zaal, Keizerlijke Plaats, een AVOND FEEST geven, om 5 uren 's avonds stipt. De heer E, De Visschere, advocaat, te Brugge, zal er eene VOORDRACHT geven over I»R SLAGVAN GROKNINGHE. Goen twijfel dat de gunstig gekende redenaar, als naar gewoonte, zijne toe hoorders op iets puiks zal vergasten. Wat het toonkundig gedeelte betreft, daarvoor heeft de heer Gustaaf Pape wel willen zorgen. Zulks is voldoende om om ons te ontslaan er meer over te zeggen. STAD AALST. Patronage II. Jozef. door do Tooneelafdeeling Langs om Beter, op Zondag 26 Januari 1902, om 4 ure namiddag, in de Nieuwe Feestzaal der Patronage, M enleschettestraat.) Volgorde der Stukken 1. Openingstuk voor orkest. 2. BONPAPA nieuw blyspel in één bedrijf. 3. I 'k Ben een Boer Karakterschets. 't Beste stielke, Kluchtlied. I Een Erfdeellustige historie. 4. CONCURRENTIE Nieuw blijspel met zang in 1 bedrijf. (Hedendaagsche handeling 5. Fekstmarsch, gespeeld door de nieuwe Schoolfanfaar der Patronage. Afdeeling van den Turnkring Willen is Kunnbn, onder het bestuur van Mr Rich. Daens. 6. Brabanconne. Orkest ouder het bestuur van Mr Gust. Pape. ann Z.H. LeoXIII, Paus en Koning Opbrengst van vorige lijsten fr. 350,00 Heilige Vader zegen ons en onze familiën. Gezusters Dalschacrt, Aalstfr. 50.00 Geïllustreerde Briefkaarten. Zijn ten Bureele van dit blad te ver krijgen a O 05 per stuk. 1 d eijn róó> 0,51) f-25 stuks allen verschillende 00 fr. meer 0,05 voor het port en per 12 kaarten. AALST. CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 25 Januari. o— 40 kilogrammen ter markt, prijsfr. 3,00tot 0,00 per kil. »-l* iHeden zaterdag i 462 klonten boter ter markt ge- wegende te samen 3690 kilos. Allerhande Nieuws. De amigo van Brussel heeft zijne reputatie verloren. Tot nu toe was het eenen gevangene nog nooit gelukt daaruit te ontsnappen. Nu heeft een kerel, die onder mandaat van aanhouding was, de plaat kunnen poetsen langs eene dakgoot. De politie is er niet in gelukt, hem terug te vinden. VRAAGT bij uwen apotheker de Sedatine; zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofd pijn, z -nuwpijnen, kopzeer Alge meen depótA Defgnóe, 3, Square Marguerite, Brussel. Er wordt thans uit goed ingelichte bron verzekerd dat de koningin haar ver blijf te Spa dit seizoen niet zal onderbre ken en er den heelen winter door zal ver blijven. De gezondheid der koningin is overigens goed, zoodanig dat zij de voor schriften des dokters, van alle dagen te wandelen,, regelmatig kan volgen. Dinsdag avond, rond 7 ure, hoorden bewoners uit de Achterstraat te Gent, gerucht in hunne voorkamer. Zij durfden niet gaan zien wat er gaande was. Toen de vader, de heer Van Poucke, van zijn werk te huis kwam, vertelden zij hem de zaak doch middelerwijl hoorde hij ook het gerucht. Seffens doorzocht hij de voor kamer en vond niets verdachts. Maar pas waren de bewoners slapen of het lawijd verdubbelde. De vader ging opnieuw be neden en doorzocht alles. Eensklaps trok hij de deuren der kleerkas open en zag daar twee kerels rechtstaan. Het waren een groote man en eenen knaap. De heer Van Poucke was zoodanig aangedaan, dat hij hen niet kon vatten de dieven maakten van zijne ontroering gebruik, om de vlucht te nemen. De Gentsche socialisten hebben zich op weerdige wijze gewroken over de slechte ontvangst op hunnen propaganda- tocht naar Evergem. Zij hebben hij hunne terugkomst, op den steenweg, nabij het buitengoed van Mej. Delva, een Lieve Vrouwenbeeldje, dat tegen eenen boom geplaatst was, in stukken gesme ten. Wat helden Ron A noT»nif'l|we en belangrijke iiUül af8lag der prijzen. J 50 lit. volledig fr. 5.« u fr.1.00 100 lit. volledig 6,50ManCllOn fr.1,25 Nieuwe sterke branders. Toestellsn voor verwarming en verlichting met gas en electriciteit, 20 Henegouwlaan20, Brussel. De genaamde Emile Van den Abeele, 60 jaar oud, landbouwer en sehepene tc Astene, had Dinsdag middag zijnen hof verlaten en had zich 's avonds rond 10 •ure, in gezelschap van een jachtwachter van Nazareth en een van Astene naar zijne woning begeven. Hij was evenwel niet te huis gekomen. Woensdag rond den middag heeft men, op ongeveer 600 meters van zijn huis, zijn lijk gevonden. De ongelukkige was ge troffen aan liet hoofd. Zijne hersenen waren uit de wonde gespat. De beide hoogervermelde jachtwachters hadden hein onderweg verlaten en Van den Abeele was langs een binnenweg naar huis ge gaan. Zijne buren hebben rond 10 ure een schot hooren knallen. Men vermoedt dat een pensjager van uit het bosch op hem zal geschoten hebben. Van den Abeele was een man die door iedereen geacht werd. Groole vveteiiMcliappe- lijke verbetering. Neemt geene bruine teer meer in. Verlaat alle dranken, pastillen, pillen die met bruine teer gemaakt zijn. Neemt rlleen de siroop De Pratere die enkel de werkende be- stanpdeelen van de Teer en den Tolubal- sem bevat en die heel kleurloos en zeer aangenaam om nemen is. Het uitwerksel van de siroop Depratere is verbazend, ja, wonderbaar Geen hoest weerstaat haar. Prijs 2 franks de flesch. Eischt de echte siroop Depratere en niets anders. Te bekomen te Aalst, apotheek Callk- baut, te Dendermonde, Roman, te Sot- TEGEM, VANDERSCHUEREN. 2 Sedert eenigen tijd is er in de ge meente Stalhille, tusschen Brugge en Oostende gelegen, van niets anders sprake dan van eene jonge dochter, die sedert lang door hare ouders in eene afgezon derde plaats van hunne woning opgeslo ten zit. Zij zou met bedorven keuken- brood enz., gevoed worden. Hoe lang het meisje dat meer dan 20 jaren oud is alzoo behandeld wordt, is nog on bekend. Het parket van Bi-ugge, verge zeld van twee wetsdokters, is woensdag namiddag ter plaats geweesthet onder zoek heeft anderhalf uur geduurd. Naar het schijnt wij melden dit onder voor behoudzou het meisje sedert lang door eenen geneesheer verzorgd worden. An dere bijzonderheden ontbreken. Het Schepencollege van Hoei had de politie last gegeven, inet meer streng heid de stadsreglementen te handhaven, En, gehoorzamende aan de gegeven be velen, maakten dé agenten de eerste processen-verbaal op tegen 1° tegen M. Warnant,brouwer en sehepene van open bare werken, omdot hij zijne wagens zonder licht en onbewaakt op straat liet staan 2° legen M. Mottard, officieel redenaar der loge, en 3° citoyen Gerard, beiden gemeenteraadsleden, omdat zij na het reglementaire uur, in de herberg zaten, Verschrikkelijke brand te Gru- pont. Een kind levend verbrand. In den nacht hoorde de vrouw het vuur knetteren. Terwijl de inan zich van het onheil op de hoogte stelde had de moeder een der kinderen, een jongen van 9 jaar gegrepen en was daarmee naar beneden gegaan. In den hof gekomen zag zij dat het dak reeds geheel verbrand was. Toen klom zij naar boven om haar tweede kind een meisje te halen. Het was haar onmo gelijk haar dierbaren last op den gevonden weg naar beneden te brengen, dc vlam men versperden haar den weg. Nog kalm van geest wierp zij eene matras in den hof en sprong met haar kind uit het venster, gelukkig zonder letsel te bekomen. Maar o ongeluk het knaapje dat zij eerst gered had, was bij instinct de moeder naar boven gevolgd en bevond zich nu boven in het brandend gebouw. Men hoopte het jongsken te redden, toen het, door den rook overmand, achterover stortte cn ellendig in de vlam men omkwam. Redden was niet meer mogelijk het kind verdween onder de wanhoopskreten der moeder. Do indruk door dit pijnlijke ongeval veroorzaakt is droevig. Dinsdag is in het Henegauwsche stadje Roeulx eene vreeselijke misdaad gepleegd. Eene vrouw, Clementine For- geron, echtgenoote Descamps is vermoord nadat haar echtgenoot, bediende aan een koolmijnbestuur de woning verlaten had. De moord is gepleegd bij middel van een mes of een scheermes, vermoedelijk door zekeren Loui.s Brisson, die bij de echtelingen inwoonde. Toen het Gerecht kwam om hem aan te houden, was de vermoedelijke moorde naar gevlucht. In de keuken heeft men een bebloed mes gevonden. Jaloezie schijnt aanleiding tot den moord gegeven te hebben. De moordenaar heeft zijn slachtoffer twee sneden in de keel toegebracht. Een nieuw verschil, opgerezen tus schen patroons en gamins in de glasbla zerij van Lodelinsart en de gedeeltelijke werkstaking, die er op volgde, heeft ongelukkiglijk tot het sluiten der fabriek aanleiding gegeven. Dit incident toont andermaal hoe onvast de gronden zijn, op welke het akkoord tusschen bazen en werklieden gebouwd was Ook keurt elkeen de steeds grooter wordende aan matiging der werklieden en de kwade wil, die er uit voorspruit ten volste af. Over het geheel is de toestand der glas- nijverheid verre van bevredigend. Ondanks de zachtheid van den win ter heeft men nooit zoo veel bedelaars en landloopers gezien, te Dinant en omstre ken. Ook zijn de diefstallen talrijk en zy werden met den dag brutaler. Te Frasnes- bij-Couvin heeft men liet huis van den veldwachter leeg geplunderd en zelfs zijne geweeren meegenomen. In alle dor pen langs de Fransche grens vraagt men versterking van gendarmerie. Holland. Tramongeluk. Door eigen onvoor zichtigheid zijn nabij Bergen op Zoom met den tram uit Antwerpen twee onge lukken voorgevallen. Een 20jarig meisje en een 70jarig man zijn in verkeerde richting den tram uitgesprongen, terwijl die nog niet stilstond. Het meisje werd een eind meegesleurd en ernstig gewond, terwijl de man met gebroken been en inwendig zwaar gekneusd in het gasthuis te Bergen op Zoom is opgenomen. Men vreest dat hij spoedig zal bezwijken. Frankrijk. Belangrijke diefstal. Een dief heeft zich donderdag nacht laten insluiten in den juwelierswinkel van M. Felst, rue des Rosiers, Parijs. Midden in den nacht kroop hij uit zijnen schuilhoek, ontstak eene velolantaarn, zette die in de vitrien en begon zijne zakken te vullen. Reeds had hij voor 50,000 fr. juweelen gesto len, toen eensklaps een groot gerucht ont stond. Eene glazen tablet was door de hitte der lantaarn gesprongen en viel in stukkon. Hierop liet de dief de overige juweelen, ter weerde van f00,000 fr., in de vitrien liggen, rukte de deur open en nam dc vlucht. M. Felst door het gerucht gewekt, snelde naar beneden, maar kon nog enkel den diefstal bij de politie aan geven. Italië. Het Jubelfeest van Z. H. Den 20 Februari aanstaande treedt Z. H. Leo XIII het 25e jaar van zijn Pausschap in, daar Gioachino Pecci in 1878 tot zijne tegenwoordige waardigheid werd geroe pen. De 3" Meert is de gedenkdag van zijn kroning. In dit tijdsverloop zullen op het Vaticaan de zilveren Jubelfeesten plaats hebben, waarmee 's Pausen JubeL jaar wordt geopend. De Heilige Vader is voornemens in per soon een groot aandeel in de plechtighe den te nemen en wil onder meer de pel grims uit alle deelen der wereld ontvan gen, die hem eer komen bewijze». Op 's Pauzen eigen verlangen zullen van ile vreemde beévaarders de Belgen het eerst ontvangen worden.

De Denderbode | 1902 | | pagina 2