Donderdag oO Januari 1902 5 centiemen per nummer 56ste Jaar o043 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID Vooruitzicht der Liberalen Genezing der longtering. Volksoptelling. Land- en Tuinbouw. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden G frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. f-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 81'1'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst. 29 Janunri 1902 Waarlijk 't is onbegrijpelijk cn men vraagt zich afWaarop mogen de libe ralen zich wel steunen om de aanstaande uitbreiding van t gezag en der macht hunner partij in 't verschiet zien. Het valt niet te betwisten d de getal sterkte der blauwe geuzerij verre beneden deze der overige politieke partijen staat. By de overgroote meerderheid der be volking heeft zij geene wortels gescho ten haar neutraal of liever onzijdig programma 't welk den godsdienstoorlog wil doen herleven, valt weinig in de goesting... De geuzerij speelt overigens op 'toogen- blik een zeer ondergeschikte rol op 't politiek tooneel. De veroordeeling tegen 't liberalismus door pacha Anseele uitgesproken, heeft zich verwezenlijkt GIJ ZULT DF. ROODE VLAG VOL GEN OF GE ZULT NIETS MEER ZIJN. En inderdaad vele liberalen hebben zich reeds vernederd tot den rol van sleepdra gers der roode chefs, hopende aldus de toelating te verkrijgen om met hen voor Z. A. S. te mogen strijden. Maar welk doel willen die liberale sleepdragers hierdoor bereiken Zij weten dat het liberalism alleen staande niet bij machte is het bewind te veroveren en hopen dat, zoo 't catlioliek ministerie moest vallen, zij een deel der ministersportefoliën zouden bekomen. Ziedaar hunne tactiek. Aan 't geld- schotelken geraken, 't is gelijk door welke middelen en al moesten zij al hunne leerstelsels verloochenen, dit alleen jagen ze na. Maar laat ons aannemen dat rooden en blauwen in hunnen stormloop tegen catholiek ministerie gelukken, dan zou onvermijdelijk een ministerie optreden 't welk in meerderheid uit socialisten zou samengesteld zijn. En de liberalen die er zouden deel van uitmaken Hoe zouden zij het regelen?...Hoe zou den zij hunne socialistische collegas be letten wetten te doen stemmen die de bestaande samenleving zouden vernieti gen, die alle eigendommen zouden ver beurd verklaren ten voordeele van den Staat, die hier de republiek zouden uit roepen, enz. enz in een woord het DE ZOOIX III O 111 V Uil IIL11/1 naar het Engelsch. 59,u vervolg. Hij denkt er nog niet aan, Mevrouw, om een huishouden op te zetten en ik heb geene gedachten om u te verlaten de plaats is hier goed genoeg voor mij. Ik beloofde bem dezen avond in Het wapen vun Austin te komen, wanneer gij mij daartoe verlof wilt geven. - Zekerlijk, antwoordde Lady Austin eu daarmee eindigde het gesprek. Jos bleef twee dagen in het logement en had verscheidene bijeenkomsten met Mary, waarna hij naar Dndstone vertrok, hij sprak haar niet over zijne genegenheid tot Emma, hoewel hij haar de dood van Fnrness mede deelde en de verlichting welke hij daardoor gevoelde. Hy beloofde te zullen terugkeeren om haar te bezoeken vóór bij weer naar Port smouth ging. Hjj begaf zich nn opnieuw op weg en kwam zonder ongeval in de oude stad Dndstono nan, waar hij zijnen intrek nam in het Commercial Hotel. socialistische programma in al zijne ge deelten, zouden ten uitvoer brengen Deze en meer dergelijke vragen zullen de ernstige kiezers zich moeten stellen, zoo ooit een blauw-rood verbond hunne stemmen komt afbedelen. Wie onze politieke toestand rijpeiijk overweegt moet tot de overtuiging komen dat de catholiekePartij de eenig mogelijke regeeringspartij blijft. De liberalen mogen hoegenaamd niet op aanwinst van gezag en invloed reke nen. Staande liberalen op eigene krachten in den kiesstrijd dan is hunne geringe getalsterkte het voorteeken ccner gewisse nederlaag; gaan ze samen met de rooden en groenen dan zal er hunne maclit wei nig bij winnen. Immers in 't rood-blauw ministerie zullen die liberale ministers van geenen tel zijn dan om te dansen naar de pijpen van hunne roode collegas Schoon vooruitzicht voor de liberale partij Elkeen weet dat de longtering de on- verbiddelijkste der ziekten en als de grootste gcesel van bet menschdom mag aanzien worden. In ons Belgiën alleen, sleept zij jaarlijks ongeveer 16,000 men- schen naar het graf. Ten allen tijde, maar wol bijzonderlijk in deze laatste jaren, werden alle middels uitgezocht, alle pogingen ingespannen om dien rampzaligen vijand te bestrijden en te overwinnen. Ten gevolge der vernuftige uitvindingen van den beroemden Pasteur, richtten de geleerden hunne naspeuringen op het be komen van een inspuitmiddel, gelijk men er in gelukt is voor de kropziekte. Een professor van Berlijn, de vermaarde Koen, had laten verstaan dat zijne pogin gen welhaast met goeden uitslag gingen bekroond zijn. Men zegt dat keizer Wil helm II aan dien geleerden order gegeven heeft zijne uitvinding in het licht te bren gen. Helaas de vrucht was nog niet rijp en na eenen oogenblik van opschudding en opgetogenheid, wierd de uitvinding aan schouwd en verklaard als onvoldoende, eu zelfs vol hindernis en gevaar voor den zieke. Andere zoekers volgden Koch na, en meer dan ééne nieuwe tuberculide werd aan den dag gebracht, min of meer ver beterd, maar toch haar doel niet berei kend, en nog altijd gevaar opleverende voor de teringlijders. Sedert korten tijd uogthans, schijnt het vraagpunt opgelost, door de uitvinding Zijn eenig doel was te onderzoeken hoe het met zijn kwartier geschapen stond, want do twee eerste jaren had hij de kamerhnnr ge zonden naar de oude vrouw, aan welke het huis behoorde, maar later bad men er niet om gevraugd, ofschoon hij zijn adres had op gegeven zaken van grooter belang hadden hem dit geheel on al doeo vergeten, of, zoo hij er bij tyd al eens aan dacht, ontschoot het hem toch spoedig weder. Ilij had zijnen slentel medegebracht en klopte nu aan de denr. Do onde vrouw kwam zelf openeD. In het eerst herkende zij hem niet en het was niet voor hij den sleutel had laten zien, dat zij overtuigd was, dat de rechtmutige huurder voor haar stond. Zij verhaalde hem, dat zij zelve schrijven kon eu dat de persoon, welke voor haar naar Portsmouth schreef, gestorven was maar zij was zeker, .dat hij toch wel eens zou komen en met haar afrekenen. Zij zegde ook. dat zy vreisde, dat het hnisraad veel zou geleden hebben met zoolang opgesloten te zijn ge weest, gelijk dan ook inderdaad het geval was, eu dat zij geld voor hem had kunneu winnen, als hij baar had toegestaan de kamers te verburen, daar men er verschillende kee- ren naar gevraagd had. Jos ging zyne kamer binnen, welke er zeer vervallen uitzag. Hij deed een goed vuur ont- Bteken en verzamelde al hetgeen hy voor zich der organo ToxiNE van eenen jongen ge leerde, gisteren nog onbekend, nu reeds vermaard, en met name De Lannoïse. Zijn inspuitmiddel levert niet liet minste gevaar op, noch voor volgroeiden noch voor kinders, ft geen men nooit bekomen bad,) en daarbij, wanneer de kwelling nog maar den eersten en tweeden graad heeft bereikt, bewerkt deze wonderlijke middel 95 tot 99 ten 0 genezingen. Ziellier wat daarover schrijft doktor Clement Philippe, een der bijzonderste praklizyns van Brussel - Ik ben naar Parijs vertrokken, twij- felaar en ongeloovjg ik ben weérge- - komen, verrast en bijna bekeerd. Na - eene tweede reis met zelfde oogwit,ben - ik overwonnen en overtuigd, daar ik alles met eigene oogen en ooren gezien, - afgeluisterd en bestatigd heb. Ik heb de kliniek gevolgd, in de rue Pierre Charron, alsook deze van - bet hospitaal der terende kinders van - Villepinte de zieken in verpleging, zoowel als de genezenen onderzocht en - ondervraagd, en allen, zonder ééne - uitneming, spraken met lof en verruk- - king over den wonderlijken uitval hunner behandeling. De organo toxinerwordt nu in Belgie verveerdigd, namenfijk in het gesticht voor longlijders ingericht te Brussel, in de Koophandelstraat, n° 93, en waarvan doktor Phillippe liet opperbestuur beeft. Op zijn aandringen, heeft zijn vriend doktor Van Wtbkrghe, te Iseghem, besloten eene kliniek te openen, te zijnen huize, (Groote Markt. n° 4.) waar de teringlijders zullen verpleegd worden bij middel van inspuitingen, den dijnsdag, woensdag, donderdag en zaterdag van elke week, 's morgens- van 9 tot 10 ure, 's namiddags van 2 tot 3 ure. Dit, te rekenen van half Februari voort. De inspuitingen vervangen alle andere geneesmiddels, en de zieke mag aanstonds zijne gewone bezigheden hernemen. Alle geneeslieeren zullen de organo- toxine kunnen bekomen, 't zij te Brussel of te Iseghem, alsook do noodige onder richtingen voor bet gebruik. Het miscroscopisch onderzoek der flui men van de zieken, wordt kosteloos gedaan in het gesticht van Brussel, en de antwoord eischt drij dagen. BOERENBEDROG. Tusschen de ver schillende groepen der oppisitie is de kwestie der bondgenootschappen aan de orde van den dag. Men parlementeert en wisselt brieven, wilde behouden, als boeken, het zilverwerk en eenigo andere voorwerpen, welke hij ter gedachtenis van Spikeman wilde bewaren hij pakte ze in eene kist eu verzucht die naar het hotel te laten brengen. Nu betaalde hij aan de unde vrouw de ach terstallige buur, en gaf haar tevens de overige zaken en al het hnisraad te geschenke. Hij ging nn naar het hotel terug, schreef eenen brief naar Spikoman, eenen andereu naar M. Small te Portsmouth, en na het ove rige van den dag besteed te hebben om zijne onde vrienden en kennissen te bezoeken, ver trok hij den volgenden dag weer naar Londen. XXXI In de hoofdstad aangekomen, begaf Jos zich naar den korrespondeut van hun huis, om te hooren of er ook brieven waren. Ilij vond er eenen zeer belangrijken van M. Small, welke na eenige bijzonderheden over zaken eu over eene opdracht, welke bij in de stad te vervollen had, aldus voortging Uwe gezondheid is voor ons allen eene oorzaak geweest vau groote ongerustheid, niet alleen op het bureel, maar ook in de huiskamer. De aanleiding tot uwe ziekte werd toegeschreven aan uw overmatig werken, eu ik moet hekeuuen dat, t"t gij ongesteld zijt geworden, gy u te veel hebt ingespannen wij hebben echter redenen om te veronder- die onmiddelijk openbaar worden ge maakt. Indien er iets is dat mij verwondert, dan is het dat degenen, die ze geschreven hebben, elkander kunnen bezien zonder lachen. Nooit werd er op eene foorbarak eene dommere klucht gespeeld. De liberalen zeggen - Wij aanvoerden het algemeen stemrecht, maar op voor waarde dat het niet gescheiden worde van de evenredige vertegenwoordiging. - De socialisten antwoorden t' accoord, met dit verschil dat wij hoegenaamd niet houden van de E. V. Een oogenblik, zeggen de liberalen bet moet wel verstaan zijn tusschen ons dat het A. S. enkel aan de mannen zal worden toegekend. Gij gaat toch de ko lossale dwaasheid niet begaande vrou wen te doen meê stemmen Voor 't oogenblik neen, antwoorden de socialisten. Wij zullen eerst voor ons geslacht zorgen de dames van 't Majson du Peuple hebben verklaard dat zij wel willen wachten. 't Zij zoo maar indien een of ander afgeveerdigde ons in de Kamer den kwa den toer speelde voor te stellen de tweede stem, door de tegenwoordige wet aan den man toegekend, over te brengen op de vrouw, als zijnde erkend bekwaam te zijn zelf te stemmen, wat zoudt gij dan j doen, heeren socialisten Wij zouden wel verplicht zijn ons woord te houden wij zouden het stem recht der vrouw stemmen. Overigens, bet staat toch op ons program. Wat, gij zoudt dat doen Maar van het oogenblik dat de vrouwen mogen stemmen, dwazen die gij zijt, ware zulks voor u en voor ons de algemeeue schip breuk De overmacht van de catholieke partij zou voor altijd gevestigd zijn. - Ziedaar bet eigenaardige gesprek, dat gewisseld is tusschen liberalen en socia listen. En nu die bespreking nog in elks ge heugen ligt, komen er twee kluchtspe lers laat ons ze Poesjenel en Arlekijn noemen op het voorplan, geven el kander de hand en kondigen het publiek den gelukkigen afloop der onderhande lingen aan .- Wij hebben onze denkbeelden doen kennen heeren wij hebben onze pro- grammas vergeleken wij hebben vast gesteld dat wij het volkomen eens zijn. En nu, band in band ter kiezing - Het publiek zal beter doen dan dit boe renbedrog uitfluiten bet zal ze rug tegen rug wegjagen, na ze ceno monumentale buis op bet hoofd te hebben gezet. (Handelsblad). Volgens het officieel verslag van de tienjaarlyksche volksoptelling, is de be volking van België, van 1890 tot 1900. met 024,489 inwoners aangegroeid. Dit maakt 10,28 ten hortderd in 10 jaren tijds. Sedert 1841 groeide zij met 2,356.014 inwoners aan. Dit is 54,33 ten honderd in 54 jaren. Ziehier de aangroei der bevolking van volkstelling tot volkstelling Vermeerder'! met Evenredigheid 1846-56, 192,364 inwoners 4,44 1856-66, 298,273 6,50 1866-76, 503,352 - 10,53% 1876-80,(4 jr) 183,324 3,54 1880-00, 549,312 - 9,95% 1890-1900, 624,489 10.28 Gedurende de periode van 54 jaren is de per centsgewyze aangroei der bevol king in de provincie Antwerpen 101,53 Brabant, 82,80 West-Vlaanderen, 25,23 Oost-Vlaanderen, 29,83 Henegauw, 59,92 Luik, 82,44 Limburg, 29,52 Luxemburg, 17,68 Namen, 31,50 8fellen, dat ook nog andere oorzaken hebben meegewerkt om uwe bedrijvigheid en opge ruimdheid zoo spoedig iu zedelijke en licha melijke uitputting te veranderen. n Het zal n leed doen te vernemen, dat Emma zeer ziekelijk is sedert uw vertrek en de oorzaak van hare kwaal is buiten het he reik van M. Taylor, den huisdokter. Zij heeft nochtans zooveel aan hare moeder ge zegd, dat wij weten, dat gij er de voornaam ste oorzaak van zijt. n Zij hekei.d dat zij u niet goed behandeld heeft en u geen recht heeft luten wedervaren dit vooral is de reden, dat hare gezondheid zoo geschokt is. n Het is waar, ik beu te veel op het bureel om juist te weton wat er in de huiskamer om ging, maar ik denk toch, dat gij ous beter moest kennen om te kunnen veronderstellen, dat wij niet onder alle opzichten bezorgd zouden zijn voor uw geluk eu dat gij voort durend bij ons zoudt blijven. n Dut Emma zich zelve de bitterste verwij ten doet, is zeker dat zij zeer beminnelijk is, is ook zeker uwe terugkomst zou ons allen groot genoegen doen. n Onnoodig te zeggen, dat ik mijne nicht bemin en bezorgd ben voor haar geluk ook u, beste vriend, heb ik lief eu beu even he zorgd voor het uwe ik hoop en vei trouw dat zulko kleine kyfparty tusschen u heulen (want ge moet zeer eigen met elkander zijn v^LN KOSTBARE HENGST. - Dezer dagen werd M. de Burbure de Wesem- beek. een aanbod van 38,000 fr. gedaan van zijn hengst Ètonn.vnt die, in Novem ber laastleden den eersten prijs der drie jaarlingen op den prijskamp van Leuven behaald had. Dit aanbod, dat hem gedaan werd door een consortium van kweekers van liet Luikerland, werd door den eige naar van de hand gewezen. DE REMEDIE VAN BACGELLI TE GEN HET MOND- EN KLAUWZEER waarvan reeds verscheidene malen ge sproken is, is onlangs het voorwerp ge weest van een onderzoek van wege de Koninklijke Academie van Turijn. Dit geleerde gezelschap heeft een dagorde ge stemd, «lat zeer ongunstig klinkt voor bedoelde remedie. De Academie vraagt het toepassen ervan geheel cn al te schor sen. Minister Baccelli is echter niet van dit gevoelen Integendeel, heeft hij aan de Italiaansche prefecten een circulair ge zonden waarin hij doelt op de vele gene zingen door zijne methode bewerkstelligd en er op aandringt voorttegaan de zelve te gebruiken. In België zal men Baccelli's remedie op eene nieuwe proef stellen. om te kijven, en vooral, dat zij het zich zoo aantrekt j weldra bijgelegd zal worden. n Uit hetgeen hare moeder mij gezegd heeft, maak ik op, dat zy u eernstig bemint (gij ziet, ik betoon u een vertrouwen, dat gy mijns inziens verdient) en ik weet zeker, dat ik mijne nicht aun niemand liever zou gunnen dan aan u of, gelijk ik door mijne ondervra ging ben te weten gekomen, aan wien me vrouw Philips liever hare dochter zon geven. n Zoo ik dan juist ben iu mijne veronder stellingen, zult gij inet open armen ontvangen worden door ons allen, ook door Emma zij heeft geen grillige inborst. n Gelijk ieder vaa ons heeft zy hare gebre ken maar zoo zij die al heeft, is zy niet te hoovaardig om die te bekennen, en dit zult KÏj toegeven, wanneer gij den iugesloten brief zult lezen, welken zij mij verzocht na lezing aan u te zenden. n Ik hoop dat deze mededeeling uw hersiel zal bespoedigen en dat wij u weldra zullen wederzien. n Iu alle geval, beantwoord myuen b>ief; zoo ik my vergist heb, laat het mij weteu, opdat ik ook anderen uit hunne dwaling helpe. a Nu opeude Jos den ingesloten brief van Emma, deze was slechts zeer kort (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1902 | | pagina 1