Zondag 2 Februari 1002 5 centiemen per nummer 56sle Jaar Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst De veiligheidsmacht I1ET SPOOK GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND TAAL VRIJHEID op den buiten w Onbermbertig. Van zijn Vriend Socialisten buiten Knoeiwerk Zondagrust. LANDBOUW. hocolat cacao Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUIi 81UM. Per drukregel. Gewone 15 centiemen; Reklamen fr. 1-00; Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij ace oord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 1 Februari 1902 Wij hebben reeds meermalen rond ons hooren zeggen dat de landelijke politie ontoereikend is om de veiligheid op den buiten te verzekeren daar het getal misdrijven en vergrijpen op onrustwek kende wijze vermeerdert. Die vermeerdering heeft verschillige oorzaken wij willen er eenige doorloo- pen. Sedert wij met het A. Stemrecht begif tigd zijn, komen alle soorten van blauwe, roode en groene kiesdravers onzen bui- afloopen Welke taal voeren zij tot do kiezers Zij komen hun gewis niet spreken over hunne plichten. Die taal klinkt in 't alge meen niet aangenaam. Zij komen hen ophitsen in hunne misnoegdheid tegen hetgeen zij een onrecht meonen te zijn. De kiesdravers volgen de kiezers in, en alles wordt een recht dat zij maar moe ten nemen ZELFS MET GEWELD Aldus wordt de eerbied ondermijnd. De geuzen hitsen ze op tegen den gods dienst, tegen de priesters. De socios voe gen er den eigenaar bij Zij vernederen alios tot eene ellendige geldkwestiezij betwisten den grond van het goede recht, drijven den spot met do straf van het vergrijp en loeren de menschen op den buiten slechts de gen darmen vreezen. Meer dan een schuldige heeft in die opruiende taal liet eerste gedacht opgevat van het vergrijp waaraan hij zich plich- tig heeft gemaakt. In zake van ophitsingen blijven onze groenen niet ten achter. Zij zijn meesters in 't vak. Plichten bestaan er niet meer, niets dan rechten. De rijke mensch wordt een vijand en in zake van middelen moet men niet te kiesch zijn 0111 hem, den rij ken dwingeland, den broodroover, tot de orde te roepen Hij wil het arme volk in zijnen zucht naar vrijheid en gelijkheid tegenhouden Zoo huilen ze, die volksontvoogders Van daar die vergrijpen zonder naam tegen de eigendommen, die laffe aansla gen op de goederen die licht te beschadi gen zijn en waarbij men aan geen gevaar is blootgesteld. Een tweede oorzaak is te zoeken iu de misbruiken van den drank. Hoevele vechtpartijen zouden niet plaats gegrepen hebben, hadden de droeve hel den niet te diep in het glas gekeken Chelwynd-Park. 57" vervolg. XLIV. - DE OPENING DER KIST. De verklaring vnn Bisset, dat volgens zijne meeoing Lady Chetwynd leefde, had een die- peD indruk op zijn twee toehoorders gemaakt. De markies stond als versteend. Laten wij naar beneden gaan, zeide hem Tempestgij zijt niet wel. n Ik ben weer beter, zei de markies, x Wat hebt gij gezegd, mijnheer Bisset, dut het spook Bernice zelf is x Ju ik blijf bij die meening, Lord Wan neer gij mij de doodkist niet laat onderzoeken, zult gy iu wreede onzekerheid leven, gij zult die gedachte niet uit uwen geest kunnen bannen Mijnheer Bisset, viel hem Tempest in de rede, mijn vriend kan nwe woorden niet verdiagen en ik ook niet. u £0 uog meer ging de politieagent voort zonder op de aanmerking van Tempest te Hoe dikwijls is de vrede en de rust door den drankduivel niet gestoord Hoeveel haat en gramschap heeft hij niet aangestoken, die dikwijls in een bloedbad zijn ontaard Ga eens op een zondag avond rond o.p den buiten, in de herbergen, en gij zult, met benepen boezem, vaststellen hoe diep de gene ver, de drank, het zedelijk peil doet neêrzinken, welke taal er gevoerd wordt door de liefhebbers van 't kort nat. Ons Callioliek Bestuur heeft het drank misbruik willen beteugelen; maaroogen- blikkelijk stonden al de oppositie-partijen, als in koor, recht, 0111 die misnoegdheid uit te buiten in haar voordeel En dit in name misschien der zedelijk heid De toegevendheid der tribunalen, de gebrekkelijkheid der wetgeving weer om onder den invloed der nieuwe leerstel scis die onze zoogezegdo vooruitstrevers in omloop brengen dragen ook het hunne bij 0111 de ontoerijkendheid der landelijke politie te doen uitschijnen. Wij ontkennen geen oogenblik de moeilijkheid en de uitgebreidheid van hare taak, noch den goeden wil waarmede zij is bezield. Vergeten wij niet dat tamelijk uitge breide dorpen slechts een of twee veld wachters tellen die onmogelijk overal kunnen zijn om de vergrijpen vast te stellen of beter ze te verhinderen. Terwijl zij bier zijn, worden daar do misdrijven uitgevoerd. En de middelen zal men vragen om dien droeven toestand te verbeteren Het vermeerderen der politie, het ver scherpen van het strafrecht zullen iets bijdragen maar zoolang de bijzonderste oorzaken der misdrijven niet weggeno men zijn, zal het kwaad wortel schieten. Het drankmisbruik zou moeten beteu geld worden door een onderlinge over eenkomst der verschillige partijen. De zoogezegde propagandisten die er op uit zijn om het volk ezelsooren aan te naaien, zouden bet zich tot plicht moeten rekenen geen uitzinnige beloften of mis dadige en verdokene ophitsingen te doen, geen oproep te maken op schuldige ge voelens en driften. Maar hoe wil men het volk verzedelij- ken als honderd duizend monden de zede loosheid ten toon spreiden Hoe wil men het volk verbeteren als «alles wat tot hem komt zijne driften opschudt en zijne kwa de neigingen involgt en vleit, terwijl juist het tegenovergestelde zou moeten gebeuren Politiekers, lage politikers zonder ge weten, onderzoekt uw conscieneic. Gij draagt een groote schuld en hebt oene zware verantwoordelijkheid letten gij zult het niet wagen met juf frouw Monk te huwen, zoolang er slechts eene schaduw van twijfel bestaat of uwe vrouw uog leeft. Bisset heeft gelijk, zei Chetwynd tot Tempest. Ik zal geen rust meer hebben, voordat ik de kist geopend heb en weet of haar gebeente in den grafkelder rust of niet. Heden nog zal dat gebeuren. Wilt gij ons vergezellen, mijnheer Tempest 1 De guleerde wenkte toestemmend en be dwong zijne aandoeniug, want de woorden van Bissi t hadden hem door het hart gesne den. u Ons onderzoek is hier afgeloopen, zei Bisset, wij kunnen gaan. Ilij rolde het kleed op en de drie mannen gingen naar beneden. u Wij moeten op onze hoede zyn, n zei Bis set duisterend, dat de heer Monk en zijne zuster niets van onze uasporingen vernemen 't is heter te zwijgen iu zulk geval. Toen zij de onderste trap afgingen kwam hen Mouk tegen. «Sprakeloos staarde hij de drie mannen aan hij begreep hot gebeurde. Ila, wat hebt gij daar vroeg hij, toen hij zag, dat Bisset hem scherp aankeek, Zeker het kleed van het spook Hebt gij ook het spook gevonden Neon Gilbert, zei de Lord, doch wij hebben bewijzen, dut bet meisje eenigen tijd hier in huis gewoond heeft. Werkelijk? zei Monk ik zon niet De ridders van 't puur en simpel zijn waarlijk onbermbertig voor hunne lezers. Denkende dat ze eenvoudig genoeg zijn om alle pillen te slikken geven zij zich zelfs de moeite niet meer ze te vergulden. - Ziet de uitwerksels van Z A. S. in Duitschland, roepen zij. Heeft de werk man daar geen pensioen van 200 tot 300 frank. En hier in België Negen centen. - (II, Plancquaert). Lieve lezers, volgt ons een oogenblikje. De 65 fr. 's jaars die thans aan vele ouderlingen geschonken wordt, is eene reine gilt van 011s Catholiek Bestuur. Niemand heeft daarvoor een eens ge stort op de lijfrentkas. Die 65 fr. zullen gegeven worden gedurende 10 jaar lang. Natuurlijk wie langer leeft zal het krijgen tot aan zijne dood maar na 10 jaar worden geene nieuwe pensioeneerde meer aangenomen. Dat is de overgangsmaatregel tot de nieuwe wet. Als de ridders van 't puur en simpel de twee cijfers vergelijken dan vergelijken zij eene wet met een eenvoudige over gangsmaatregel Dat is niet heel sterk of niet heel schoon, een van beiden. Wij nemen aan dat do werklieden in Duitschland een pensioen hebben kun nen ilebhen van 200 tot 300 fr. Maar dat pensioen kunnen zij maar krijgen op 70 jarigen ouderdom Zegge 70 jarigen ouderdom De stortingen in Duitschland zijn ver plichtend. Wie in België lid wordt van een spaar- gilde kan gemakkelijk een pensioen hebben van 200 tot 300 fr. op 65jarigen ouderdom Daarvoor moet er zoodanig veel niet gestort worden. Dc toelagen vergund aan al degenen die lid eencr erkende spaargilde zijn, gaan tamelijk liooger in België dan bij onze geburen van het Oosten Het pensioen der duitschc werklieden toegestaan op 70jarigcn ouderdom is nagenoeg zoo groot als datgene bij ons bekomen door dezelfde stortingen op 65jarigen ouderdom. Dat komt door de groote toelagen ge schonken door ons Catholiek Bestuur aan wie wij die schoone wet verschuldigd zijn, en wiens voorbeeld is gevolgd door andere openbare besturen, provincie en gemeenten. Ellendige middels Zij moeten, die fiere ridders, eene wet vergelijken met overgangsmaatregelen door eene andere voorzien. Zij moeten zoo goed geslapen hebben, indien ik dat ge weten had. n Wij hebben nog andere ontdekkingen gedaan, mijnheer Monk, zei Bisset, hem scherp aankijkend Wij vonden sporen van voetstappen ik heb ze gemeten en daaruit belangrijke gevolgtrekkingen gemaakt. - En deze zijn lk behoud ze voor mij tot later, zei Bisset Veroorloof ons nu verder te gaan. De drie mannen gingen verder en Monk volgde heo. Chetwynd nam bot zijden kleed en sloot het in eene lade weg. Monk bemerk te, dat men nog iets van plan was en daarom zeide hij Ik denk, dat nw onderzoek nog niet ge ëindigd is. Ik bid mijne hnlp aan, vier menschen kunnen meer dan drie en het is Cbetwynd's gewoonte niet, mij nit te sluiten.» Chetwynd voelde dit zacht verwijt. Het is zoo, Gilbert, zei hij mijnheer Bisset is van plan de doodkist myner vrouw te openen. Monk veranderde niet van kleur, hij had dit verwacht en was er op voorbereid. l)ie man is een ware dnivel, dacht Bis set mnar ik zal dien ook overwinnen. u Laat mij méégaan, zei Monk ernstig zonder een spoor van vrees te verraden, ik zou er graag bij zyn. x Gij kunt méégaan, zeiChetwyud, eerst moet ik naar de bibliotheek om den sleutel te halen. die 'overgangsmaatregelen als dë eigen- lijkfe wet doen doorgaan. Oneerlijke handelwijze. Z. A S. moet wel ecu onhebbelijk en leelijk ding zijn dat men het met zulke ellendige middels moet verdedigen. M. Paens wil het volk laten gelooven dat|hel mogelijk is de maatschappij met westen en verordeningen te hervormen. Ziehier wat M. Raphael Simons, noch tans een hevige en nog hevige groene demokraat er over denkt. Wij vertalen uit zijn werk •- Synthese sociologique - bl. 229 het volgende - Aan het volk een wetenschappelijk gedacht geven der maatschappelijke ingewikkeldheid waarmee het meer en moer gemengd is het doen hegrijpen dat dio ingewikkeldheid niet overeen is te brengen met geweldige en plotse- ljnge veranderingen, dat de maatschap- pij niet omkeert lijk een versleten - kleedingstuk zou dit hem niet vele ont- - goochelingen sparen en vele onpassende - bewegingen voorkomen die de samon- leving hebben doen achteruit gaan Dit zelfde onderwijs zou eene weten- schappelijken grondslag geven aan de noodzakelijkheid, ten minste tegen- i) woordig, van de maatschappelijke on- ^lijkheden, lijk ook aan het wezenlijke -mil dor inrichting door voreeniging en solidariteit om dc laatste overblijfsels van liet «absolutisme te keer te gaan. - M. Picard, de socio, heeft de toekomst staat der rooden afgebroken demokraat R. Simons weerlegt de handelwijze van zijne vrienden die het volk wijsmaken dat Z. A. S. HET AANSCHIJN DER DINGEN BIJ TOOVERSLAG VERANDEREN ZAL. Zoo iets laten gelooven is crimineel. Onze geachte lezers weten reeds dat het kiezerskorps van Roubaix den grooten hossein heeft ter hand geomen en de socia listen, die zonderlinge gelukkigmakers, van 't stadhuis heeft gevaagd. Tien jaren lang hadden zij de rooden op 't stadhuis zien zetelen en eindelijk bestatigd dat die veelbelovers maar ge lukkigmakers zijn van hun moeders kind. Toen op 15 Mei 1892, M. Juliaan La- gache, Meier van 't aftredend bestuur, zijne machten overgaf aan zijnen opvol ger, den rooden cjtoykn Carette, besta- tigde hij dat er in de stedelijke geldkas een overschot bleef van 446.280 fr. 21 c. en dat ondanks de aanzienlijke werken van bestrating verfraaiing en gezondma king die uitgevoerd waren. Tien jaren zijn vervlogen tien jaren hebben de socialisten, de gelukkigmakers van 't nienschdom, het bestuur der stad De vier mannen gingen te voet naar het dorp. x Wacht mij bij de kerkdeur, zei Chet wynd ik zal naar den pastoor gaan, om den sleutel van d" kerk te halen. Hij vond den priester in ziju studeervertrek. x Kom binnen Lord, sprak hy eerbiedig x Is er iets gebeurd is iemand ziek x Neen, ik verlang den sleutel der kerk ik wil de zerk mijner vrouw openen. De gesstelijke gaf een «ril van verbazing hij dacht, dat de Lord krankzinnig was ge worden x Ik heb redenen er voor, zei de markies ongeduldig. Ik twijfel er aan, of mijne vrouw werke lijk dood is en dat mijne gemalin het spook van Chetwynd-Park is. Geef my maar deu sleutel. u llij is krankzinnig geworden, dacht de pastoor. u Arme Lord Arme juffrouw Monk Chetwynd scheen zijno gedachten te raden. Ik bon niet krankzinnig, ik verlang deu sleutel der kerk. De geestelijke haalde den sleutel en ging mee naar de kerk. Bisset ging dadelijk aan 't werk volgens het gezicht was de zerk onaangeroerd. Ook de heer Tempest begon aan de andere zijde de schroeven los te draaien. Chetwynd stond met gebogen hoofd erbij, terwyl Mouk in gesprek was met den pastoor. Roubaix in handen gehad. Wat is er go beurd gedurende die 10 jaren Van dien overschot van bijna een half millioen is er geen roode duit meer over. Als ciToyen Carette over ecoige weken, gedwongen door den krot in de stedelijke geldkas, het stadhuis verliet, bestatigde men een wezenlijk te kort van 800,000 fr zonder de steertjes die men later ont dekken zal.... En die 800 duizend fr. itiet dc 446.780 fr. 21 0. daarbij, dus te samen Ir. 1,246.780,21 c. zijn letterlijk verkwetterd geworden, want geen enkel buitengewoon openbaar werk van bestra ting of gezondmaken is uitgevoerd ge worden. Waaraan is die aanzienlijke som ver- k vetter»! geworden?... Waaraan???... Niets is beter om de menschen eenen afkeer te doen krijgen van die roode ge lukkigmakers. dan onder hun bestuur te staan. Te Roubaix hebben ze het onder vonden de nijverheid is gaan vluchten, de bevolking is verminderd en het Stad- huis was veranderd in eene vergadering van kroeghouders en kwakbazen. Ziedaar in korte woorden hoe de socia listen hebben gehandeld als stadsbestuur ders en wat zou er gebeuren moesten ze aan 't hoofd van 't Land staan Als de roode en groenesocialiston het Z. A S eischen dun is het niet uit liefde tot 't volk, om den toestand der werkers standen te verbeteren, maar wel en alleenlijk om te kunnen handelen gelijk te Roubaix waar de stedelijke geldbeurze, door dc vriendekens, zoodanig plat is ge klopt dat ze gescheurd is, dat er gaten in zijn DendergaLM redeneert zoo(26-1-1902). Knoeiwerk moet verdwijnen. Nu, AL DE WETTEN der klerikale» dragen - den stempel der knoeierij Dus moeten zij spoedig verdwijnen. Goed zoo, wij zijn verwittigd. Als de geuzen aan het roer komen dan zal de wet op de pensioenen afgeschaft worden. De geuzenpartij zal metM. Bara roepen - i.aat gaan, wat gaat! b Lais sez faire, laissez passer Werklieden, hoort ge dat De wet op de pensioenen is knoeiwerk, ze moet weg De wet op de werkmanswoningen is het werk der klerikalen, dus knoeiwerk, zij moet weg. Zullen zij misschien do werklieden nog de personeele contributie doen betalen lijk van 79 tot 84 De lasten op de tabak zijn afgeschaft door de klerikale». I)us is dat knoeiwerk, want al hun werk is knoeiwerk. De hatelijke lasten zullen dus onder het geuzenbesluur heringevoerd worden Allons liefhebbers, stemt dus maar voor de jannen van Dendergalm. Gij moet gij toch schooloorlog, schoolen- Eindelijk was het het deksel los, het werd weggeschoven en Bisset liet een kreet hooren. De zerk was niet ledig een geraamte lag er iu, gehuld in een wit zijden kleed, dat met kostbare kanten afgezet was. De zijde was bevlekt en geel, alsof zij er reeds lang in lag. Monk had nit vreeze van ontdekking een kleed laten maken, juist gelijk het lijkkleed van Bernice en het er in gelegd in den nacht, toen Bernice te tweeden male ontvlucht was. Lord Chetwynd naderde de kistgeen tra nen stonden iu ziju oogeu, de wonde was weder opengerukt, hij kon niet weenen van smart. u Dat is het lijk mijner vrouw, zei hy, dit is haar kleed. Ziet, de kant '8 dezelfde wij hebben ons vergist. Zwijgend werd het deksel weer op de kist geschroefd eu men verliet de kerk. De vier heeren keerden naar het Bark terug. u Tot nu heeft M«nk een voorsprong op mij, dacht Bisset. u Hy is sluw als een satau wy zullen eeu feilen stryd samen hebben, maar ik zal hem overwiuneu en spoe dig. XLV - DE STRIJD BEGINT. De heer Bisset had gedacht de zerk ledig te vinden, doch hij zag zich bedrogen iu zijn vermoeden. Gilbert was tot nn toe overwin naar. Wat nu te doen 'i Bisset was overtuigd, dat kwest, geldverkwistingen en bijzondere commissarissen hebben. Zie dat is geuzen werk, geen knoeiwerk. Goed werk Allons liefhebbers DE STEMRECHTKWESTIE. NOG ALTIJD HET VROUWENSTEMRECHT. M. Louis Frank, de gekende propagandist voor het vrouwenstemrecht, heeft in de volkshoogeschool, gedurende 3 uren het stemrecht der vrouwen, onder maat schappelijk oogpunt, verdedigd. M. Louis Frank zal dezelfde voordracht geven iu den Bond voor het recht der vrouwen, wier voorzitter is Mej. Marie Popelin, doctor in de rechten en in Maat schappij tot verbetering van het lot der vrouwen, wier voorzitter is Mev. Th. Beekman. De feministen hebben het voornemen krachtdadig hot voorstel te ondersteunen, in de Kamer neergelegd, dat aan dc vrouwen het kiesrecht toekent voor pro vincie-en geraeentekiezingen. Van 's middags tot middernacht: dienstdoende Apotheker, op Zondag 2 FEBRUARI 1902, M. DE VALCKENEER, Esplanade. GEEFT ZOUT AAN DE KOEIEN. Kloor en sodium zijn twee hoofzakelijke bestanddeelen van het bloed, en daar beide stoffen spoedig afgezet worden door de pis, is het gemakkelijk te verstaan dat hetnoodig is, er dikwijls te geven aan de koeien opdat hun bloed er altijd voldoende zou van voorzien zijn. Welnu, de gewone ruwe voedingsmid delen de granen, de aardappels, enz., welke de gewone voeding uitmaken, bevatten maar eene onbeduidende hoe veelheid kloor en sodium. Het keukenzout, daarentegen, bevat niets anders het is dus een nuttig voedsel welk tor beschik king der koeien moet gesteld worden. Wat meer is, als men het met kleine hoeveelheden toedient, dan geeft het zout aan de voedingstuffen een beteren smaak en vermeerdert het de afscheiding van het teer vocht van muil, maag en darms. Op deze manier wordt de verteerbaarheid vermeerderd en verhaast. Om reden van deze uitwerkingen, mag men met recht zeggen dat de toevoeging van zout aan het voederrantsoen en melkgcvighcid verhoogt aangezien zout de opslorping en de verteerbaarheid der voedingstoffen, waarvan de melk moet voortkomen, vermeerdert. Dat onze kooien dus geen zout te kort hebben Het is best, ter hunner beschikking eene brok klipzout te leggen, waarvan zij naar beliefte kunnen likken. zijne meaning de ware was. De hoenderen, die in de zerk lagen, waren niet die vau Lady Chetwynd, maar waren er door Gilbert Monk g' bracbt. Ouk wist hij, dat Monk het zijden kleed had laten namaken. Doch hoe kon hij dat bewijzen Hoe de waarheid onthullen Hoe kon hy eeD man in de val lokken, wiens sluwheid aan het won. derbare grensde Des anderendaags vond hij de Lord, Tem pest. Gilbert en Sylvia Monk aan het ontbijt de heeren zagen er echter nit alsof zij niet ge slapen hadden. Alleen Sylvia had een lachend gezicht. Na hot ontbijt wierp zich Monk op eenen divan en vroeg u Wel, inynheer Bisset, wat zal er nn ge. beuren Wij hebben het huis doorzocht de dooden in hunne rost gestoord wat nn Znll gij het dienstpersoneel ondervragen Neen, zei Bisset bedaard, (1 de knech ten weten niets van de spookgeschiedenis. En weet gij dat maar zoo zonder hen ondervraagd te hebben. Wut zijn die politie mannen tocli sluwe menschen indien ik niet zulke oprechte kerel was, zou ik bang voor u ziju. (Wordt voortgezet.) 133 OES^PP, TPAPP1STES d'AIGU EBELLE M. OtVILQUr I» rut Mie- MUUlLCr

De Denderbode | 1902 | | pagina 1