Zondag 9 Februari 1902 5 centiemen per nummer 56ste Jaar 5648 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst 0 HET SPOOK GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Rond onze schatkist. Vergelijkingen. Facade-wetten Nog eene bekentenis. W erkerspensioen. G. lijk aan den dijk. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den "Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE 81TJM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 8 Februari 1902. Een uitmuntend peil om den toestand van een land te meten is voorzeker de staat van de schatkist. Is deze in orde dan is dat een bewijs dat de algemeene toestand goed is en be vredigend. Is zij integendeel in wanorde dan toont zulks aan dat liet maatschap pelijke leven aan ergens eene ziekte lijdt of dat de mannen die aan het hoofd zijn zich onweerdig van hunne taak en verhe ven zending toonen en misbruik maken van het vertrouwen van het volk. Nu de tijd van oordeel vellen daar is, want de kiezingen naderen, is het plicht voor de kiezers dit alles te overwegen, inlichtingen in te winnen nopens het afge legde werk door de wetgevende lichamen. De kiezers moeten eens nagaan welk de toestand was onder het laatst liberaal ministerie en dien toestand vergelijken met den tegenwoordigen Zij volgen ons daarom een oogenblik. Toen in 1878 het ministerie Malou het bewind moest verlaten was de finantieele toestand heel bevredigend. Er was in de schatkist een schoone boni, spaarpenning, voorhanden. Wat deden hunne opvolgers Wat ge beurde er onder het ministerie van den trio Frêre Orban, Bara eu Van Humbeek? De boni wierd verslonden, verspild, in roeien en wissen verknoeid aan een ongelukkigen schooloorlog, aan bijzon dere commissarissen, aan enkwest en andere nuttelooze verkwistingen van al len aard. Jaarlijks was er een kolossaal te kort die dan ook door nieuwe lasten moesten aangevuld worden. Arme werklieden wierden in de persooneele contributie ge slagen en onder ander ook de rechten op de 'abak wierden gestemd. Toen zij, in 188-1, eene verpletterende neêrlaag opliepen lieten de geuzen eene groote schuld, De Catholieken herstelden alles en van dan af aan was er regelmatig een boni in kas. De boni van 1901 is nog niet gekend maar hij is er, en nochtans reeds zoo dik wijls hadden de geuzenbladen op een tekort geschreeuwd. Wij mogen zeggen voor de Catholie ken is de boni de regel Teeken van wijs bestuur. Wat hebben zij met het gespaarde geld gedaan Vele ontlastingen zijn ingevoerd. Nu toch moeten de werklieden geen perso- Chelwynd-Park. 58' Dig. In deze opmerking lag een bijtende spot Bisset begreep bet, maar liet niets merken. Mijnbeer Bisset sei Chetwynd, a gij waart op een valsch spoor. Uwe woorden en daden hebben mij mijn ongeluk opnieuw doen voelen. Ik zal Engeland verlaten zoodra n Hij brak plotseling af, bij wilde zeggen, eoodra ik met juffrouw Monk getrouwd ben, doch deze woorden kon hy niet uitspreken. Zyn aanstaande huwelijk begon hem meer eu meer op een gruwel te lyke». Ik erken uwen ijver, mynheer Bisset, ging bjj voort, toch wilde ik, dat ik de han deling van gisteren ongeduan kon maken. Myns vrouw is werkelyk dood. n Biuet echter was tevreden en wachtte op «ijne rechtvaardiging. a De soort van stof, van welke het lijkkleed in de zerk vervaardigd was, verschilde van bet kleed, dat gij in huis hebt. Welk is nu het lykkleed neel moer betalen. De wet van 1889 zegt het uitdrukkelijk. Buitengewone uitgaven, die vroeger door lecningen gedekt wierden, worden thans door de gewone budgetten gere geld. Dat is zooveel winst. De mililianen hebben eene schoone ver goeding gekregen, Dat kost jaarlijks millioenenzij kom» n te recht in do beurs der werklieden en der kleine burgerij. Zonder een centiem nieuwe lasten heb - hen de Catholieken een pensioen inge voerd dat jaarlijks aan de schatkist nage noeg 1-1 millioen kost. ZEGGE NAGENOEG 14 MILLIOEN Wij kunnen de gansche reeks ontlas tingen thans niet opsommen. Doch wie kalm redeneert zal wel na gaan in het bovenstaande hoe dankbaar wij aan de Catholieke Partij moeten zijn. 1901 was een jaar van crisis. Frankrijk lijdt er door verschrikke lijk; het te kort is overgroot Frankrijk is nochtans een land van Z. A. S. Waarom blijven daar de wonde ren van Z. A. S. uit Duitschland lijdt er door de crisis is er groot in de nijverheid. Het te kort, de deficit is aanzienlijk. Duitschland heeft nochtans Z. A. S. België ziet zijne begrootingen mot een boni sluiten. Natuurlijk dank aan zijn wijs bestuur. Zoolang dc Catholieken aan 't hoofd zijn zal de toestand bloeiend zijn en blijven. Zij zorgen voor den vrede, voor den voorspoed van het Land. Kiezers, geeft u dat geen stof tol na denken Zult gij u hals over kop gaan werpen in eene beweging die u tot den afgrond voeren kan Gij zijt wel. houdt u wel gelijk de wijze man, opdat gij het u niet te laat zoudt moeten beklagen. Daar de strijd voor Z. A. S. voor goed heeft aangevangen gaan dezes aanhan gers onze toestanden in 't zwart afschil deren terwijl die van andere landen, waar Z. A. S. is ingevoerd, heel rooskleurig wordt voorgesteld. Zoo wordt heel dikwijls het voorbeeld van Zwitserland ingeroepen. Zwitserland hetfft een goed ingericht leger voor 25 millioen. Wij hebben doen zien dat het budjet van oorlog voor 1892 niet 25 maar 4G millioen bedroeg. Natuurlijk dat, hetwelk in de zerk ia, mijnheer Biaaet. Maar gij zeidet toch, dat uwe eebtge- noote slechts een zulk kleed bad, n hernam de agent. Gij hebt het kleed, dat in uw bezit ia. als het ware erkend. Hoe komt dan dat kleed in de zerk Ik weet nietjuffrouw Monk of Fifine kunnen dat misschien ophelderen. n u Met Sylvia heb ik daar reeds over ge sproken, zei Monk, zei wist er echter niets van. Fifine kan missobieu licht in de zaak brag™, hervatte de agentik zal overleg gen. De gelijkheid van de twee kleederen is een gewichtig pnnt. Wat ik nog meer goloof, durf ik niet zeggen. Lord maar ik zal het geheim ontwaren. Wij behoeven alleen te weten, wie het meisje is. dat zoo sprekend gelijkt op myne vrouw, en waarom zij my vervolgt, n Gij zult het weten, zei Monk ferin. Vertrouw op mij ik geloof niet, dat het spook terugkomen zal. Ik ga naar Londen en verzoek u mij te telegrafeeren, indien de ver schijning zich herhaald. Monk ging naar zijne zuster. Zoodra hy weg was, bemerkte Bisset Lord, ik heb meer ontdekt,dan gij meent. Myn woüsch is, dat zelfs de heer Monk go- looft, dat ik myn onderzoek gestaakt heb. Men antwoordt er niet op. De leugen is verspreid,de waarheid kan zeniet ach terhalen want die arme driekleurige sukkelaars lezen maar een blad. Zoo gaat het ook voor de rechten en lasten. Zwitserland onder dat oogpunt is ook een luilekkerland. Nemen wij bij voorbeeld, de ontvang sten der douanen. Onze ontvangsten overtreffen bijna niet die van Zwitserland. En nochtans dit land telt slechts de helft van onze bevolking. Moest nu de bevolking van Zwitser land ZOO DICHT ZIJN ALS DE ONZE DAN ZOUDEN OOK DE ONTVANGSTEN DER DOUA NEN OP GEVOELIGE WIJZE STIJGEN En nochtans beweert men, de lasten zijn draaglijk in Zwitserland en wegen loodzwaar op onze schoudersMen schreeuwt en tiert er tegen. Van Frankrijk spreekt men niet en om reden. De inkomrechten oi» de granen en VELDGEWASSEN ZIJN LN FRANKRIJK ZEER IIOOG. Laat het ons herhalen Kiezers, laat u over Z. A. S. en zijne goede gevolgen niet bedriegen door die mannen die het u ko men aanprijzen met het gedacht later volksvertegenwoordiger te worden. Zij komen u bedriegen. De roode en groene socialisten en ook wel de godsdiensthaters die den armtierige Denderoalm aaneenflansen, hebben reeds meer dan eens geschreven dat de maat schappelijke wetten, sedert 1884, door de catholieke meerderheid der kamers ge sterad van geenerlei beteekenis zijn en hoegenaamd geen aarde aan den dijk brengen voor de verbetering van 't lot der werkersstanden Zij noemen die wetten facade-wetten, 't gene beteokent wetten die van maat schappelijke hervormingen slechts den schijn of het uiterlijke hebben. Nu, eene van die facade-wetten is deze betrekkelijk de regeling van den vrou wen en kindersarbeid. La Réforme, het orgaan der blauwe haantjes-vooruit, dus een blad dat niet te verdenken is van toegevendheid aan de de catholieke meerderheid, roept de aan dacht in op een der uitslagen van die wet, namelijk, de verdwijning eener klas van koolmijnwerksters, in 't Waalsch - les hiercheuses - genaamd. De hiercheuses zijn jeugdige meisjes en vrouwen die op den bodem der mijn, bij middel van kleine wagentjes de houil- lekolen bijeenbrengen. De Réforme schrijft Blijkens statistieken, onlangs door de staatsingenieurs afgekondigd zal de hierchieusb weldra niet meer beslaan. - tenzij in de herinnering. De wet waarbij de arbeid van vrou- - wen en kinderen wordt geregeld, brengt den genadeslag toe aan de deelneming - van liet jonge meisje in den arbeid der - mijnwerkers. Heb geduld, Lord, ik zal uwe droefheid iu vreugde veranderen. n Dit zeggende ging hij heen en slenterde den tnin in, waar hij de oude Ragen ontmoet te met een theeblad in de hand. Ha, zijt gij het, sprak hij haar in de Indische taal aan. Het was mijn weDsch u te zien, ik behoef slechts iets te wenschen en het gebeurt, n Hy wns haar in den weg getreden en keek haar doordringend aan. Gy vereert de godheid Kali en zijne vronw Si va, niet waar Hij maakte «enige bewegingen met de hand, terwyl het wyf hem aanstaarde en begon te beven. n Gij ziet, dat ik n ken, n ging Bisset voort, Gij behoort tot die sekte, die een meoschenleven zooveel acht als dat eener vlieg, n Ragen zette haar theeblad op zy en trad eenige schreden terng. u Gy meent slim en slnw te zijn, zei de agent, haar nog sc'ierper aanstarend, manl ik ben slimmer eu sluwer. Ik kan iu uwe ziel en iu uw verleden lezen. Ik weet, dat gy de min uwer jonge meesteres waart en dat haar geluk en haar rijkdom u boven alles gaan. Zy is arm. Zy bemint Lord Chetwynd en een hnwelijk inet hem zal haar ryk maliën, dit is duidelijk. Gy hebt beproefd Lady Chetwynd te vergiftigen, maar door een toeval gaaft gij De menschlievende wetten hebben - een begin gemaakt aan deze nuttige verdwijning der vrouw uit de mijnen. - Niemand kan er aan denken zich daarover te beklagen. Dus, dank aan die zoogezegde facade- wet isde vrouwenarbeid op dit oogenblik in de koolmijnen reeds zoo goed als afge schaft. Nu, dat zullen de Aaltersche rooden. groenen en blauwen wel welen te ver zwijgen. En andere dergelijke wet, wellicht de belangrijkste van allen, is sedert lang door de catholieke Regoering bij de Volks kamer ingediend. Wij bedoelen de wet betrekkelijk de arbeidsongevallen, bepalende de gevallen in de welke de werkgever schadeloosstel ling is verschuldigd aan don arbeider die, in zijnen dienst, aan een ongeluk komt. Verder bepaalt deze wet ook den aard en het bedrag der schadeloosstelling en de verplichtingen van verzekeringen ten voordeele der werklieden welke aan de werkgevers worden voorgeschreven. Maar wie is de schuld dat die heilzame wet niet sedert lang is tot stand ge bracht Niemand anders dan de socialisten, ge steund door de liberalen en door den groenen artist De Backer, die liever deiLkostelijken tijd der Volkskamer ver- s'plSon in eindelooze en soms domme in terpellation, en rustverstooringen, uil persoonlijken hoogmoed, uit onverzade- lijken dorst om 't hooger bestuur des lands te kunnen veroveren en zoo het roode programma te verwezenlijken en dan hunne foeffen te maken De onverdraagzaamheid der geuzen blauwe en roode, in schoolzaken, is dezer dagen eens te meer bewezen geworden. De liberale doctrinair ofte oude pruik M. Neujean, afgeveerdigde van Luik zeg de onder anderen in zitting der Volkska mer van 22 januari 11. 't volgende Ik heb de onwankelbare overtuiging, dat er tusschen ons en de catholieke partij nopens de grondkwestic van het openhaar onderwijs eene onoverkome- - lijke botsing bestaat. Over deze kwes- tie zal de liberale partij nooit eene k minnelijke schikking aannemen Deze zou voor haaraltijd eene fopperij zijn.-. Wat wil dat zeggen Dat wil in andere woorden zeggen dat de geuzen nooit zul len te vrede zijn met het gedeelte grond wettelijke vrijheid aan hen even als aan alle Belgen gewaarborgd dat zij hoven- dien het recht eischeD de vrijheid van andersdenkende te besnoeien en hen, in zake van onderwijs vooral, hunne gods- dienststhatende en godverloochende leer stelsels op te dringen gelijk zij het heb ben gedaan door de ongelukswet van 1879... Maar hola'twas misgepierd en in de toekomst zal het ook zoo zijn Ze ZULLEN HAAR NIET HEBBEN DF. SCHOONE ZIEL VAN 'T KIND baar een verkeerdou drank. Gij gaaft haar een dosis Lnnna en haar dood was slechts schijndood. Het oude wijf gaf een gil vau woede. Doo- delijk verschrikt staarden hare kleine oogen Bisset aan, wien zij door baar bijgeloof eene bovennatuurlijke kracht toeschreef. Gij hebt reden om te sidderen, n zei Bis set en zij do stem klonk scherp want van alle menschen ben ik gevaarlijkste voor u moordenaros. Wie heeft Lady Chetwynd uit haar grnf verlost n De lippen der oude bewogen zich, maar zij sprak niet. Zij was als versteend van schrik haar gerimpeld gelaat werd vaal grauw en hare blikken bleven strak op den agent gevestigd. Spreek n beval Bisset, zich met blikse mende oogen voor haar plaatsende. Was het Gilbert Monk Het oude wyf bleef stom, maar haro ge- laatsnitdrnkking was voor hem een voldoend antwoord. Het was hem dnidelijk, dut Gilbert Monk de markiezin uit de kist verlost had. Wist gy reeds bij de terugkomst van den Lord, dat de markieziu uit haar graf verlost was. n u Nog geen antwoord. u Waar is Lady Caetwyn I nu Hij zag op haar gelaat, dat zij dit niet wist. Gij hebt mjj alles verraden, wat ik weten wilde, n zei Bisset, en kunt heen gaan. n Volgens al de dagbladen zou de Minis ter van Landbouw en Nijverheid, een«* breeder»; uitlegging gegeven bobben aan het artikel 9, parat*raaf 2 der wet van 10 Mei 1900. Ziehier die paragraaf Naarmate de werklieden der ouder dom van (55 jaar bereiken, kunnen zij, die ten minste 55 jaar ouil zijn op 1 Ja nuari 1901, tie toelage van 65 frank ge nieten, op voorwaarde dat zij gedurende een tijdperk van ten minste 3 jaar, eene storting gedaan hebben van ten minste 3 frank 's jaars en in het geheel 18 frank uitmakend. - Tot hiertoe moesten die stortingen gansch persoonlijk zijn, maar nu heeft de lieer minister beslist «lat de 2 ge vonnen franken bij middel van eene jaarlijksche persoonlijke storting van 3 frank, door tusschenkomst eener maatschappij, in re kening kunnen gebracht worden om de 3 fr. te volmaken. Doch, die 2 frank worden nooit gege ven dan voor persoonlijk g»;stortc3 frank. Zoo bij voorbeeld Het le jaar, stort men persoonlijk 3 fr.; dit geeft recht op 2 fr. premie. Het 2e jaar, stort men persoonlijk 1 fr.; en de 2 fr., het vorige jaar gewonnen, maakt ook 3 fr., maar daarop krijgt men geene 2 fr premie Het 3e jaar, stort men weer persoonlijk 3 fr. eu men krijgt wederou 2 fr. premie. Het 4e jaar, stort men persoonlijk 1 fr. en de 2 fr. van het vorige jaar, dit maakt weer 3 fr. doch geene premie van 2 fr-. Het 5e jaar, stort men weer persoonlijk 3 fr. en men wint wederom 2 fr. Het 6e jaar, stort men weer persoonlijk i fr. en de 2 fr. van het vorige jaar maken 3 frank uit. Aldus zou men zelf maar 12 fr. storten en toch de vereischte 18 fr. storting he reiken. Dit is een voordcel voor de werklieden, die zoo arm zijn, dat zij nauwelijks wat kunnen storten. Voor anderen die het doen konnen, is het best hunne 18 fr. persoonlijk te stor ten; het is maar 6 fr. meer, en voor die 6 fr. winnen zij: 6 fr. premie, omdat zij 3 jaar langer 3 fr. persoonlijk meer storten, en 1 maal 60 centiemen staatspremie, dit maakt te zamen fr. 9 60 meer uit om hun pensioen te vormen. geus en godverloochenaar die medaille kans en paternosters verkoopt en een groene zedepreèker die handel drijlt in vastenavondplunjes of in goed om ze ervan te maken staan, volgens ons,gelijk aan den dijk der hvpokrielerij oftesmoc- lenmakery. Deelt ge onze zienswijze niet geachte lezers Dit ziende ging hy eenige Bclireden te rug. Nu vermande zij zich en riep »len agent in het Indisch tou Gij zijt een tooveraar een duivel maar ik zeg u, dat gij liegt Ik heb u ui- ts gezegd, geen woord, en u niets verraden. Waarom beschuldigt gij mij van moord Ik heb niemand vergift gegeven, de Lady stierf en werd begraven meer weet ik niet eu ik ben zoo onschuldig als een pasgeboren kind. Leugenaar bedrieger n in hare woede spuwde zij naar Bisset, greep haar theeblad en ylde weg. De agent zag haar lachend na en giug naar zijn kamer. Na het diner vertrok bij uaar Londen hij had zich het adres vau Fifiiue laten geven. Ragen had onder honderd vloeken aan hare me-steres het gebeurde met den agent ver- bauld. Bisset zal Bernice vinden. n zei Sylvia. Gij moet haar het eerst vimlen en haar ombrengen. Mij dunkt, dot zij by Fifine is, waut zij kent andcis niemand in Londen. Morgen gaat gij er heen wanneer zij niet bij Fifine is, komt gij haar misschien toch op het spoor. XLVI. - WEER 01' DE VLUCHT. Drags na bet vertrek van Bieset ging de oude Kageu ook naar Londen. Zij bleef een dag eu oen nacht uit en keerde weer naar Waar en niet waar. Onder bovenstaanden titel vinden wij in Ons Gazetje, maandblad tot zedelijke en stoffelijke ontwikkeling des volks, verschijnende te Gentbrugge, de volgende lezens- en overwegenswaardige beschou wingen De eene Belg is zooveel waard als de andere. Dat is waar. De eene Belg moot zooveel beschermd worden voor zijn lijf en goed als de an dere. Dat is waar. De eene Belg heeft zooveel rechten als de andere. Dat is ook waar. De eene Belg kan zoo goed een paard voeren als de andere. I)at is niet waar. De eene Belg is zoo goede geneesheer als de andere. Dat is niet waar. De eene Belg kan zoo goed een tableau schilderen als de andere. I)at is niet waar. De eene Belg kan zoo goed het land be stieren als de andere. Dat is ook niet waar. Gij ziet dus wel, dat er verschil bestaat tusschen rechten en bekwaamheden. Iedereen lieeft ongetwijfeld liet recht van tableaux te schilderenmaar moest iemand eenen kasseilegger gelasten zijn portret te schilderen, men zou terecht zeggen dat hij zijne zinnen verliest. De eene Belg kan zoo goed spreken en oordeelen over paarden, gen»*eskunde, schilderijen en staatsbestuur als de an dere. Dat is ook niet waar. Om redelijk over iets te spreken en te oordeelen, moet men beginnen met het te kennen. En moest men, 't is gelijk welke kwes tie in stemmen leggen, men zou seffens zien, dat bekwame lieden met drie stem men nauwelijks genoog hebben om de waarheid te doen bovenz wemmen; »;n dat anderen, die van de zaak onwetend zijn, met ééne stem nog te veel hebben. Ziedaar do hcele kwestie van het stem recht. En dat is geene politiek, maar gezond oordeel. RUPSEN. Het ontrupsen der hoo rnen, moet gedaan worden tusschen November en 15 Februari. t Is ongelooflijk hoeveel puppen er ten allen kante hangen, in hagen, strui ken en boomen. En als dat uitloopt, 't is venijn bij de macht 't is de hoornen kaal knagen 't is de verwoesting. Niettemin zijn veel menschen zeer traag om de onlrupsing te doen, of ze iloen ze volstrekt niet. 't Is nogthans eene veror- «h ning '.ie genomen is enkel en alleen ten hunnen voordeele. Nu heeft de policie van ten allen kante, bevel de menschen deswege te verwitiigen. Als zy de ont- rupsing langer uitstellen, zullen zij weldra strafbaar zijn en veroordeeld worden. Chetwynd-Park terug. Zij had iu Londen de ouders van Fifine opgezocht, bad in de nabij heid dier woning een dag rondgedwaald, maar niets van Bernice bespeurd. I)e heer Tempeet bleef nog eenige dagen bij Lord Chetwynd en keerde daarna naar Londen terug, zonder zijne verwantschap met Bernice te verraden. Gilbert Monk voelde zich Diet op zijn ge mak. u Bisset is een echte speurhond, dacht hij. Hy verwacht dat ik naar Londen reis en is slechts van hier vertrokken, om mij zor geloos te maken ik zal dien vervloekten Bisset toch te slim zijn. n Nog zat hy na te denken, toen een bedien de binnenkwam met een telegram uit Londen, lly opende bet en las De ontvluchte cliënt ia gevonden en aal aangehonden worden tot gij komt. Allee goed. Scotsby eu Newmann. n Monk lus het tweemaalhet telegram was van Flack; hy begreep dat Bernice by vrouw Crol was. Zijne oogen straalden van vreugde, hij kon Bisset trotseeren, want Bernice was in zekerheid. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1902 | | pagina 1