Wat de liberalen willen Van tak op tak. Aankondigingen. Nieuwjaarsgiften De libarale Journal de Gand zegt het ons andermaal u Het liberalismus is reeds veel te lang alleenlijk, vijandig aan het clericalis- mus 't is te zeggen, aan 't meester» - schap dat de priesters willen voeren over de staatszaken! Al wat tot hiertoe verricht is geweestis slechts een be- reidingswerk tot den waren strijd In- dien wij zekerlijk willen zegevieren, o, wij moeten de citadel besjprmen wij moeten openlijk strijden, 't is te zeg- gen, tegen het catholicismus. - t Is voorzeker nuttig en voordeelig aan 't volk kenbaar maken al liet kwaad dat de priesters te wege bren gen de looze midde en die zij aanwen den om onze vrijheden te krenken, en de Staat in dwang te houden. Dat lieb- ben wij gedaan, en dat zullen wij steeds doen, telkenmaal dat wij er de gele- genheid toe hebben. Maar dit alles is nog maar eene bijzaak 't Is niet ge- noeg den priester te dwingen in zijne kerk te blijven, 't Is deze kerk die wij moeten aanvallen 't Is immers niet met eenige uiterlijke blikken weg te nemen, dat men eene groote ziekte kan heelen Het pit en de kiein der ziekte, moet men verme ien anders alle pogingen tot herstel ling zullen vruchteloos blijven Welnu de oorzaak van al onze kwa- len is het catholicismus, ot beter ge- zeid, gelijk welk een godsdienst die men beweert veropenbaard te zijnr Dat is het echte venijn van het libera lismus 1 Tot daar, tot zoo verre, wil len zij hunne aanhangers, hunne slaven, brengen Zulkdanige verklaring dient onthouden te worden.Zulke gedachten toouen klaar en duidelijk wat het vijandig liberalismus is 1 AA1.8T Milde gift. Te ge legenheid der militielotmg, is naamloos, eene gitt van honderd ïranks toegezonden aan den heer Voorzitter van het Ste Viu- centius-genootschap onzer stad. Gezegde beer Voorzitter verzoekt ons zijne innige dankzegging aan den milden gever uit te drukken. DE VERVOLGINGEN tegen het roode kamerlid Smeets, alias Napoleon, zijn door de Volkskamer toegestaan gewor den. HET DEPARTEMENT VAN LAND BOUW heelt een stelsel van propaganda ingevoerd dat in Amerika goede uitslagen oplevert. Het bestaat in het kosteloos verspreiden van brochuren, telkens eene crisis -meld of eene welkdauige plaag over ue streek is neergekomen. Het boekje zal de oorzaken der kwaal uilleggeu en de te gebruiken middelen doen iomnen. Tot nu toe werden vijf zulke boekjes uitgegeven betrekkelijk de vernieling der insekten, de meikerijscholen, do land- bouwscnoien, uen dienst der Staatsland- bouwkundigen en de inlichtingsdiensten voor do melkerij DE HONDENBEVOLKING. De op telling beeft bewezen dat er in België 8ÖU2 gouiedailieerde bonden waren. Het getal bedroeg 19900. Er waren er dus 11,378 die met waren ingeschreven, ol dié met oude medaliekcus hepen. Men onderzoekt nu of uiet't wenschelijk zou zijn bet bedrog legen te gaan, door allo jaren den vorm der medaiies te ver anderen. VRIJHEID. Eene nieuwe bladzijde voor 't gulden boek der goddelooze on verdraagzaamheid in Frankrijk De prefekt van de Neder-Loire lieeft voor eene maand den mairc vanTrellieux, M. Garde, opgeschorst, onder de beschul diging zijne gemeente,., aan 't Heilig Hert te hebben toegewijd. De misdaad wierd gepleegd door voormelden maire, in de kerk, achter de Vespers, voor de geloovigen zoo spreekt het besluit van den prefekt, dat steunt op de volgende lekkere beschouwing - Aangezien dat de xuairevan Treffieux, door dusdanige betooging, de gewetens vrijheid zijner onderhuorigeu miskend heeft, en de rechten te buiten gegaan heelt van zijne bedieningen... Aan eene catholieke bevolking verbie den baar geloof te belijden, in naam der vrijheid van geweten, kan men toch scliaamteioozer de onverdraagzaamheid aan den dag leggen DE WOELINGEN VOOR HET A. S. De landelijke raau der socialistische party Leeft zich woensdag' bezig geliuuden met de eveutueele inlichting der woelingen voor bet A. 8. Er moet nog al gesakkerd - zijn op de liberalen, welke ditmaal van geen lawiiumakend obstructionism in de Kamel en van revolutionnaire woelingen op straat willen hooren. Verscheidene leden hebben betoogd dat er niets overschoot, in dit geval, dan het reglementair obstructionism en de wette lijke betoogingeu. Ondanks bet verzet van eenige razen- den - is er bes mien dat er, voor nel oogeu- blik, niets meer kon gedaan worden. IN HUNNE LEVENSBRON BEDREIGD. M Woeste beeft een wetsontwerp neergelegd tegen de zedelooze druksels en printen. Daar moet ieder eerlijk meosch mee 't akkoord zijn. Ook zien we dat de liberale en socia listische bladen, om dat wetsontwerp, boveuarms op Al. Woeste vallen. Natuurlijk, de zedeloosheid is hunne levensbron 1 AL DE BELGISCHE BISSCHOPPEN, uitgezonderd Mgr Heylen, van Namen, zullen gezamenlijk naar Roine gaan, om den H. Vader hunne hulde te brengen, ter gelegenheid van het jubilee. DE WOELINGEN VOOR IIET A. S. Te Brussel mag inen zich binnen kort aan straatbetoogingen verwachten. De Peupi.e roept de gezellen op om, door krachtige betoogingeu, de in de Kamer begonnen besprekingen te onder steunen. Het blad zegt Iedron avond moeien onze bonden meetings en betoogingeu inrichten, opdat do kamer de zienswijze en den wil der natie kenne. Heel plezierig vooruitzicht voor de burgerwacht. ZELDZAAM JUBELFEEST. Sedert eenigen tijd hebben de dagbladen mel ding gemaakt van de jubelfeesten, door verschillende notarissen van liet land ge vierd. te gelegenheid der honderste ver jaring der uitoefening van het notarieel ambt in hunne familie. Er is thans iets meer. Toekomende jaar, dus in 19!'3, zal de studie van den notaris Crick te Assche (Brabant) hare tweehonderste verjaring vieren. Zij is, inderdaad, te Assche gevestigd sedert 1703. sinds wanneer de notarissen Crick elkander, aldaar, van vader tot zoon, hebben opgevolgd. SPOORWEGDIENST. Het spoor- wegbestuur heeft besloten, in de treins de werk 1 eden met wekelijkschc abonne menten te scheiden van de andere reizi gers. Desnoods zulten in de vertrekstaties de treins, waarvan die werklieden zich 's morgens en 's avonds bedienen, ver dubbeld worden. In de andere treins .zul len bijzondere wagons voor die werklie den voorbehouden worden en desnoods zullen er wagons bij de treins gevoegd worden. Die maatregel zal toegepast worden van af 15 dezer. SOCIALISTISCHE NEDERLAGEN. Het Noorden van Frankrijk iss ellig aan '1 keeren, De neerlagen der socialisten volgen er spoedig op elkander. Platge slagen in de gemeentekiezing van Rou- baix hebben zij eene nieuwe en pijnlijke neèrlaag ondergaan in de kiezing voor den departementsraad, in het canton Car- vin, alwaar M. Tilloy, republikein, ge kozen is met nagenoeg duizend stemmen meerderheid, tegen M. Wagon, candidaat der socialisten. Z/\ €2 Donderdag 11. is ter Volkskamer begonnen de beraadslaging over Z A. S. en E. V. toe te passen bij de gemeentelijke cn pro vinciale kiezingen. De eerste redenaar tegen 't stelsel was M. Verhaegen, Voorzitter der Gentsche antisocialisten. Klokke Roeland bemerkt - Moet het dan verwonderen dat de antisocialisten - niemendalle zijn te Gent als men ziet dat hun hoofdman de eerste is om te n velde te trekken tegen het recht der - werklieden. - Weet ge, Klokke, wie niemendalle meer zijn en overal nog leeger zullen val len dan niemendalle. dat zijn de groene volksfoppers... Overal ziet men nu klaar in ile groene zaak en weet men dat die veldtocht van oaoisutp democratie geen ander doel beeft dan heersch- en baat zucht 't Keerske der volksfopperij gaat op zijn einde. Onze geëerde geabonneerden hebben recht tot twee afkondigingen gratis betrek kelijk het te huur bieden van lunzen, landen, enz. of het te koop bieden van een of ander voorwerp voor zooveel de tekst de 6 regels niet overtreft. Ten einde moeilijkheden te keer te gaan, moeten alle kleine afkondigingen of advertentiëi» op voorhand betaald wor den, zooniet zal er geen gevolg worden aangegeven. STAD AELST. Zitting van d~n Gemeenteraad. 7 Februari 1902. Waren aanwezig de hoeren Gheeraerdts, Burgemeester, Baron Bethune, De Gheest, I)e Hert, Schepenen, Van Ghysegbem. Van de Velde, A De Coninc-k, Duwez, F. De Koninck, De Clippele, De Wolf, Eeman, Claus, Geeroms, De Somer, Vernaeve en Van den Bremt, Gemeenteraadsladen, en Reyntens, Secretaris. Verscheidene reklamen tegen aanslagen wegens Gemeentebelastingen worden on derzocht. De rekening over het dienstjaar 1001 van Spaarkas en Berg van Barmhar tigheid worden aangenomen. De rekening over 1900 en de begrooting voor 1902 van de Stadsbibliotheek worden goedge keurd, alsook de aanbesteding der levens middelen benoodigd in de verscliillige Gestichten der Burgerlijke Godshuizen gedurende het jaar 1902. Openbare Werken. - Worden bevo len de Kasseiïngen dor Eilandstraal en der nieuwe straat aan de Houtmarkt, en de stichting van bijgangen in deze straat en andere straten der stad. Wegenis. De aanvraag gedaan door Cam. Ghysens, om een deel voetweg uit komende aan de Geldhofstraat te verleg gen, wordt nagezien en toegestaan. Eeredienst. De Aannestedingen worden goedgekeurd 1° Van de werken van inwendige her stellingen in de St-Martenskerk,on lerno- mendoor Leonard Verstraete, tcRumbeke, mits do som van 25,615 fr. 2° Van de werken van bemeubeling in de St. Jozefskerk Hoogaltaar, predik stoel en doopvont te maken door Mr Rooms, beeldhouwer, te Gent, mits de som van 27,v50 fr. en altaar van Sle Bar bara te makendoor Mr Van Caelenbergh, beeldhouwer ter stede, mits de som van 5.0i '0 fr. 3° Van de stichting der kerk in de nieu we parochie in Mijlbeke. Ondernomen door Alf. Van Pottelbergh, te Erembode- gem, mits de som van 184,411 fr. Eenige concessiën op het Kerkhof wor den toegestaan indegewone voorwaarden. De Raad verleent een hulpgeld van 200 fr. voor liet vaderlandsch gedenktecken op te richten op den Groeuingekouter ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van den Guldensporenslag. In geheime zitting wordt M. Alberic Renneboog, Staatsveearts, lmlpveearts- toezichter voor de keuringen in het Slachthuis en op de wekelijkschc mark ten aangesteld om ten kosteloozen ti«el den dienst van zijnen vader te verrichte», wanneer deze eenig beletsel zou hebben. Voor de vernieuwing van het mandaat van M. Gheeraerdts als lid der Bestu rende Commissie van het S apelhuis, wordt dezen heer tot herbenoeming voor gedragen. In de Sladsspaarkas worden Mr Wil- lems tot dienstdoende bestuurder en Mr Coppens tot secretaris der Commissie be noemd. Zij werden in het naburige policiebureel gebracht en vervolgens naar het Sint- Pietersgasthuis gevoerd. M. Laureys kon na eerste verzorging naar huis worden gebracht, maar de twee anderen hebben wonden aan het hoofd, gebroken armen cn beencn en zij klagen bovendien van inwendige wonden. Van een hunner moet een been worden afgezet. Een trein, die uit Brussel kwam en een andere van Antwerpen, zijn Woensdag avond in de statie van Schaarbeek o elkander gebotst Geen reizigers zijn ge kwetst, maar een locomotief en een tiental wagons zullen zware herstellingen moeten ondergaan. Een Duitsch koopman, afgestapt te Brussel in een hotel van den omtrek der Muntplaats, vond Maandag, toen hij na eene korte afwezigheid op zijne karner terugkeerde, zijn reiszak opengebroken en ontlast van 16,000 fr. —Er heefi in de statie van Schaarbeek, donderdag alweèr eene botsing plaats ge had, ditmaal tusschen twee goederen trei nen. Verscheidene wagons zijn bescha digd alsook de twee locomotieven. Eene koei. die in een der treinen stond, werd door een schok gedood. - Dezer dagen, op eenen avond, heb ben kwaadwilligen eene springkus doen ontploffen in de brievenbus van M.Schuil, Statiestraat, te Leuven, in wiens huis een banket plaats greep De daders zijn onbekend. De ontploffing bleef zonder uitwerksel aan Z.H. LeoXIII, Paus en Konine Opbrengst van vorige lijsten fr. 6o8,00 Onbekend. Aalst, J-'JJJ Naamloos, Mej. Haegeman, zusters, Ninove 10,00 Mej. A. De Backer, te Lede 20,00 Mr en M" Joseph Quintyn. Aalst, tereere van den H. Antomus, 10,00 Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft een vierden priester gehecht aan het Werk der Vla mingen te Parijs en daartoe benoemd dgn E. H. Seyssens, surveillant te Demze. Is surveillant le Deinzc benoemd, de E. H. Rumes, priester uit het Seminarie. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht dienstdoende Apotheker ?Pj"ND^ 9 Februari 19U2, 41. DE UAELE, Kerk- straat. AALST. CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 8 Februari YO— -4 GO kilogrammen ter markt, prijs fr. 3,00 tot O.OU per kil. BOTERMARKT. Heden zaterdag werden 455 klonten boter ter markt ge. bracht, w egende te samen 3640 kilos. Allerhande Nieuws. RECHTBANK. Paelinck die eene oog uitsloeg van den agent van politie Barrez, is door de boetstraffelijke Rccht- van Dendermondc veroordeeld tot 15 maanden cn 2 maal 14 dagen gevang, boete en 9"0 fr. schadeloosstel ing. De Storm. De storm heeft zater dag te Geeraerdsbergen. de groole en zware schouw van de fabriek De Naeyer en Cie, omgeworpen er zijn geene onge lukken van personen te betreuren. Vel leden jaar brandde de fabriek grootendeels af. Te Denderbelle, in de Hoogstraat, wonen twee ouderlingen, Frans en Marie Van der Jeught. De eenzame ligging hun ner woonst en de faam van geld te bezit ten. hebben de dieven aangelokt en liet leven der eigenaars in groot gevaar ge bracht. In den nacht zijn drie mannen het huis binnengedrongen, nadat een dezer eene opening in het dak gemaakt had, langs waar hij zich liet binnen zakken, om de deur te openen voor zijne medeplichtigen. Vervolgens hebben zij in de keuken de lamp ontstoken en zijn dan in de slaap kamer gedrongen. Een der drie heeft zich met de knieën op Maria gezet, op wier hoofd hij vooraf een hoofdpeluw had ge worpen. De anderen hebben Frans aangegrepen, onder allerhande doodsbedreigingen al zijn geld eischende. De ouderling heeft hun zijnen schat aangewezen, ongeveer 3000 fr. en, nadat zij alles hadden weggenomen, hebben zij den sukkelaar aan zijn bed gebonden, zonder zelfs eenig deksel op hem te wer pen, zoodat de ongelukkige mogelijk 'smorgens ware verstijfd geweest, indien hij zich met had kunnen losmaken. Dit alles heeft slechts een kwart uurs geduurd. Eenige omstandigheden en ach- tergelntcne voorwerpen, geven hoep aan het gerecht op het spoor der misdadigers te geraken. Maandag avond te Somergem, tus schen 6 i/2 en 9 ure, was de heer Constant Mercier. gepensionneerde onderwijzer, met zijne dochter gaan kaarten bij de kinderen Parmentier, ten dorpe een persoon, die zulks moest weten, is met een valsche sleutel binnengedrongen, heeft de deur langs binnen gegrendeld en de achterdeur, die bij middel van twee grendels gesloten was. open gezet dan heeft hij gansch het huis doorzocht en het volgende gestolen 10 aktiën een gouden damenketting, een zilveren zak uurwerk en vijf frank De dief is niet gekend, maar vermoe dens wegen op een persoon. Gninie wol lijUo v«M-helerinK. Neemt geene bruine teer meer in. Verlaat alle dranken, pastillen, pillen die met bruine teer gemaakt zijn. Neemt rlieen de siroop De Pratere die enkel de werkende be- stanpdcelen van de Teer en den Tolubal- sem bevat en die beel kleurloos en zeer aangenaam om nemen is. Het uitwerksel van de siroop Depratere is verbazend, ja, wonderbaar Geen hoest weèrstaat haar. Prijs 2 franks de flesch. Eischt de echte siboop Depratere en niets anders. Te bekomen te Aalst, apotheek Calle- raut, te Dendermonde, Roman, te Sot- tegem, Vanderschuf,ren. 2 De landbouwer Jules De Vos, van de wijk Landuit te Eeke, heeft vijf ach tereenvolgende jaren eenen zoon gehad die moest loten Allen hebben een hoog nummer getrok ken. Er blijven nog vier zonen achter die moeten loten. De bevolking te Verviers is ont roerd door de aanhouding, gevolgd van de bekentenissen, van Mev Eschmann, eehlgcnoote van eenen postbeambte, een Duitseher, goed gezien in de liooge krin gen en die in zijn huisgezin volkomen telukkig scheen. De echtgenooten Eschman hadden vijf kinderen. De vrouw beweert dat zij haren man niet wilde dooden, doch dat haar inzicht enkel was, hem voor eenigen tijd ziek te maken opdat hij de 20 franks niet zou missen, dat zij van zijn geld had ge nomen Wat er van zij. stellig is het dat de vrouw sedert eenigen tijd poogde, een voorschrift van den dokter te krijgen, dat haar in staat stelde, bij den apothe ker strychnine te bekomen. Zij gaf voor, zich van eenen hond te willen ontmaken en zoo liet een geneesheer van Verviers zich overhalen, het verlangde recept af te leveren. De vrouw werd geconfronteerd met den apotheker, die haar het strychnine afleverde onder den naam van Marie Broyère. Hij heeft haar onmiddeiijk her kend. Ook de geneesheeren, die Eschmann verzorgd hebben, werden ondervraagd. Deze verklaarden dat de zieke gepoogd heeft, zichzelven aan't braken te bren gen Zou bij iets vermoed hebben Er wordt nu onderzocht of de vrouw niet reeds vroegere pogingen heeft ge daan om zich van haren manteontmaken. Ook worden nasporingen gedaan be trekkelijk hare zedelijkheid. Eene vrouw wordt opgezocht met wie zij over vijf of zes jaar zeer bevriend was, doch die, na hare afbreuk, erge dingen over haar uit strooide. VRAAGT bij uwen apotneker de Sedatine; zij geneest zonder aan d« maag te schaden achedelhoofd- pijn, z nuwpijnen kopzeer Alge meen depótA Defgnée, 3, Square Marguerite, Brussel. Lange opzoekingen hebben eindelijk tot de aanhouding van eene bende kerk dieven geleid, welke sedert lang de Bel gische en Fransclie grensdorpen exploi teerden. Zij werden nu geknipt op 't oogenblik dat zij bij een handelaar van Charleroi ex-votos. kruisen en ander zilveren altaargerief, dat in elkaar ge drukt of geklopt was, te koop kwamen bieden. Zij beweerden,dat alles te hebben gekocht van voddenrapers. In hunne woningen werd nog gestolen zilverwerk alsook dievengerief als tangen, zagen, glazenmakersdiamanl. enz. Het zijn ove rigens gekende dieven, die reeds vele jaren van hun leven in de gevangenis doorbrachten Het gerecht is overtuigd dat de aangehoudenen dcelmaken van eene talrijke bende. De citoyen Brenez, volksvertegen woordiger, wordt door den eerw. h. pas toor van Hornu voor het gerecht ge daagd. De socialist had namelijk op liet Sinte-Barbarafeest plakkaarten aange plakt waarin de geestelijkheid der paro chie gelasterd werd. Men heeft wel degelijk in de drie aangehoudenen de plegers der dubbele misdaad van Neufmaisons vast. Geen van de drie bekent, maar alle drie verklaren dat de twee anderen de moorden pleeg den. Zij weten er dus allo drie van. 's Nachts rond half één hebben voorbij gangers de kinderen hooren schreeuwen. Het oudste wijst v. d. Heisteeg als de dader aan. en voor zooveel men uit het voorloopig verhoor kon opmaken, moe ten schandelijke drijfveeren den verdachte tot het afschuwelijk misdrijf hebben ge- leid. Woensdag morgend heeft bet parket uit Amsterdam het onderzoek begonnen. Rond 2 ure is de verdachte met bet lijk geconfronteerd, en in den loop van den dag werd bet afgrijselijk tooneel fotogra fisch opgenomen. V. d. Heisteeg stond, wegens zijne drankzucht, in de buurt ongunstig aan geschreven. N. R. Rt. Maandag avond bevond zich op de Volharding vii, varende tusschen Leiden en Nieuwveen, een bruidje, dat te Koude kerk moest afstappen. Zij werd daar aan de landingsplaats gewacht door haren bruidegom. Bij het ontladen nu van eeni ge meubeltjes, voor het aan te vangen jonge huishouden, verleende een knecht der boot aan het bruidje de hulpzame hand. Of het daarbij nu tusschen die beiden wat te vertrouwelijk is toegegaan Ge noeg... de bruidegom ergerde zich aan beider gedrag, sprong aan boord, trok het mes en in eenige oogenblikken lag de knecht zwaar gewond in de zijde, op het dek uitgestrekt. De ongelukkige is, na de eerste hulp, naar Leiden vervoerd en in het gasthuis opgenomen, waar hem de laatste sacramenten werden toegediend. De dader, die gevlucht was, is later aangehouden en heeft bekentenis van zijne daad afgelegd. Frankrijk. D an A li AP nieuwe en belangrijke Dot iiuci af8iatr derpriiz-n. 50 lit. yolledig fr. 5^ nJr' !'S2 too lit. volledig 6,5öl"^"un0iifr. 1,25 Nieuwe sterke branders ToutclDn voor verwinning en verlichting met gas en elee riciteit, 20, Henegouwlaan, 20, Brussel. BpAireySi wonende de Jonker straat, te Sl-Gilles, was met vier vrienden per automobiel naar het Ter Kameren bosch gereden. Aan den viersprong der rijtuigen reed de aulomobiel tegen eene bark en werd toen verbrijzeld tegen eenen boom. De vijf personen werden met geweld tegen den grond geworpen. Toen zij het had, mengde zij het in het eten van haren man. Eene hartroerende bijzonderheid is deze De laatste woorden van den ster vende waren ARME VROUW Arme kinderen - Het oudste der kinderen is een meisje van 18 en het jongste eeu jongsken van 7 jaaar. (Nadere bijzonderheden De ge neesheer, die het recept geschreven had, vernam door de dagbladen het plotseling overlijden van M. Eschmann, ging naai de woning van zijne cliënte en vroeg hot recept terug, dat hij haar gegeven had. - Ik heb het verbrand, was het ant woord. De geneesheeren, die M. Eschmann be handeld hadden, hoewel do dood toe schrijvende aan slechte spijsverteering, hadden niettemin de kenteekens van strychnint'vergifliging opgemerkt. Rap porten werden daarover naar het parket gezouden en dit laatste beval een onder zoek in stilte, dat uitliep op eene huis zoeking en de aanhouding der vrouw. Deze verklaarde dat het huisgezin bij de thuiskomst van den man. gezamenlijk het avondmaal gebruikte, en dat zij na dien voor hem een spijsverteerend poeier in eene ouwel gereed maakte, waarin zy strychnine mengde. De plotselinge dood van de man had heel de buurt ontroerd en elkeen be klaagde de vrouw, die bij de begrafenis eene prachtige rouwkroun op de kist liet leggen, met het opschrift Aan mijnen betreurden echtgenoot. Latf.r. - De kinderen Eschmann heb ben dondei-dag in de gevangenis eene sa menkom:-! mot hunne schuldige moeder gehad zij gelooven haar, ondanks hare eigene bekentenissen, nog onschuldig. Het parket van Bergen heeft de ge meente Sirault bezocht, en daar de drie verdachten geconfronteerd met de vrouw Dessoignies, welke de zaak aan het licht bracht. Toen Dessoignies zijne vrouw zag, berstte hij bijna van razernij en ware hij niet stevig geboeid geweest, het zou met haar niet goed afgeloopen zijn. De vrouw van haren kant was hoege naamd niet bang, herhaalde en ver zwaarde zelfs hare beschuldigingen, zoo danig dat de man, die in 't begin spot tend toeluisterde, ten slotte als verplet terd stond en niets kon antwoorden. Toen het parket naar do statie terug keerde, werden de aangehoudenen uitge jouwd. Donderdag of vrijdag heeft te Neuf maisons. op de plaats der misdaad eene nieuwe confrontatie plaats hebben. In eene wijk te Tilleur bijna geheel door Vlamingen bewoond, verbleven ook de echtgenooten Distelmans met hunne 5 kinderen en eenige kostgasten. De man, die Dinsdag om boodschappen uit was geweest, kwam 's avonds ten half 10 thuis, zeer dronken. Een zijner kostgasten was nog op en hij begon met dezen eerst te drinken en toen ruzie te maken. Distelmans verweet den andere namelijk al te gemeenzaam met zijne vrouw om te gaan en de twist liep zoo hoog, dat de dronkaard eenen hamer nam en zijnen tegenstrever het hoofd wilde inslaan. Do andere, nuchter en sterker zijnde, ontnam Distclmans den hamer, bracht hem op verscheidene slagen mee toe en sloeg nog voort, toen de andere reeds bewusteloos ten gronde lag, zoodat zijn hoofd ten slotte geen vorm meer had. De moordenaar is een 24jarige mijn werker herkomstig uit een Kempisch dorp. Hij is aangehouden. I)e vermoorde was 38 jaar. Holland Woensdag nacht is te Bissum een meis je, nauwelijks 15 jaar oud. Mina De Leeuw gelieeten, op laaghartige wijze vermoord. De kastelein Speller, die eene herberg houdt in do Kapelstraat, begaf zich dijns- dag avond met zijne vrouw naar Laren, deels voor zaken, deels om bloedverwan ten te bezoeken. Hij liet in zijne woning zijne drie jonge kinderen, van welke het oudste ongeveer 6 jaar kan zijn achter, onder de hoede van zijn nichtje Mina De Leeuw. Buitendien kwam een vriend, Van Someren, eenoog houden op de her berg. In de woning bevond zich ook zekere J. v. d. Hcirsteeg, een 30jarige jongman, die bij Speller in den kost lag, nu en dan in de herberg hielp, maar overigens niet veel anders deed dan zich bedrinken. Van Someren ging omstreeks midder nacht naar huis, na de herberg gesloten te hebben. Een half uur/later meldde v. d. Heisteeg, de kostgast, zich hij de politie aan, zeggende dat hij Mina De Leeuw vermoord had. Eerst meende men dat hij in dronkenschap raaskaalde, maar spoedig bleef het misdrijf maar al te waar te zijn. Men vond het meisje in de slaap kamer der drie kinderen, onder wier oogen de moord dus is gepleegd, voorover op de knieën liggen met eene diepe wonde achter in den hals. Het bebloede mes waarmee de misdaad is gepleegd, lag op den vloer hij het lijk. Het hoofd van het arme meisje is zoo goed als van den romp gescheiden. V. d. Heisteeg is natuurlijk aangehou den. Een priester....ontbonden. Al acht en twintig jaar lang woonde in vrede in een huis te Montauban, Frankrijk, een oud georgisch priester. lederen morgend las hij zijne mis in zijne parochiekerk, het weinige dat hij bezat, schonk hij aan de armen, en hij verzorgde de zieken. De gemeentebestuurders van Montau ban waren van oordeel, dat zulk een schandaal niet langer mocht voortduren. Een gelukkig noodlot bracht hen tot de ontdekking, dat abhé Kistchoti weleer een huis had opgericht voor studenten in de godgeleerdheid. Maar, sinds 1880 bestaat dit huis niet meer en de twee priesters die de meewerkers waren ge weest van den grijzen abbé,stierven reeds eenige jaren geleden. En. wat denkt ge nu, dat de heeren daaruit besloten Zij spraken Hij is een man, die vijf-en twintig jaren geleden onder hetzelfde dak heeft gewoond met andere priesters. Op dat tijdstip vormden zij dus eene congregatie van drie per sonen. Thans zijn twee der congreganisten dood, dus hij alleen vormt nu de con gregatie. Deze moet ontbonden worden En de arme priester is zeer verwon derd, als hij verneemt, dat hij de wet op de vereenigingen heeft overtreden en dat een likwideerder over zijne schamele goe deren zal worden benoemd. Jachtongeluk. Uit Grenoble wordt gemeld dat een vreeselijk jachton geluk plaats had bij Claix, op eene hoogte van 1200 meters. M. Louis Perron, eigenaar, een zijner kozijns, enM. D., een hunner vrienden, waren 's morgens vroeg op de jacht ge gaan, in de hergen van Moucherottc. Do drie vrienden gingen achter elkander, toen opeens de middenste op de hevrozen sneeuw uitgleed en viel. Door den schok ging eon der twee schoten van M. D.'s geweer af en do lading trof M. Louis Perron aan het been, dat erg gekwetst werd. De onvrijwillige dader van het ongeluk M. D-, die 74 jaar oud is, verloor weldra het hoofd en verliet den gekwetste. Toen de hulp ter plaats kwam, was M. Perron doodgebloed Het in stukken gesneden lijk. Alles wat de te Rijsel aangehouden zwer veling Cardon vertelt, schijnt toch niet valsch te zijn. Men herinnert zich in de rue Pot de Fer, 16, te Parijs, zeer goed dat hij daar gewoond heeft,want in eenen aanval van zinneloosheid heeft hij eens al de meubelen zijner kamer stuk gesla gen. De eigenares en de meid, dit wil lende beletten, moesten zich haasten dat zij weg waren, want hij dreigde hen te dooden met een groot mes. De politie kon zich slechts met moeite van hem meester maken. Men heeft hem dan 18 maanden in een zinneloozengesticht op gesloten. Wat zijne vrienden Lubrez en zijn slachtoffer Hecker betreft, mot welke hij daar zou samengewoond hebben, hiervan herinnert men zich niets. Het onderzoek wordt voortgezet. Men denkt in alle goval dat Cardon niet wel hij 't hoofd is. Engeland. Zonderling drama. Twee huur koetsiers te Londen, die zwagers waren en blijkbaar genoeg hadden van het voe ren van de zweep, stegen zaterdag van hun hok en gingen eerst eene apotheek, later een bierhuis binnen. Nadat zij twee plazen bier hadden besteld, goten zij in het hier een vergif, dat zij broederlijk hadden verdeeld. Prosit riepen zij elkaar toe en dronken hun glas in één teug leeg. De aanwezigen dachten ftan eene grap, maar de beide mannen zakten onmidde iijk ineen en stierven voor zij in het gast huis waren gebracht. Oostenrijk. Zonderlinge Besmetting. Onder het 10* Oostenrijksche legerkorps schijnt eene ware zelfmoordmanie te zijn uitge broken. De te Lemberg verschijnende Slowo Polski verneemt uit Przemysl, dat in den tijd van 1 tot 27 Januari in het district, waar genoemd legerkorps thuis behoort (Gredek, Dembica, Prze-

De Denderbode | 1902 | | pagina 2