Zondag 16 Februari 1902 3 centiemen per nummer 36stfi Jaar 5650 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND TAAL VRIJHEID Don Quichotte aan gang HET SPOOK m BEVOLKING Goed gesproken. DE DEN DER BODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 15 Februari 1902. Nu zal het er zeker komen Onze armtierige is met driest geweld het strijdperk ingesprongen en heeft oene lans gebroken voor puur en simpel. Laat ons zijne beweegreden eens na zien. Onze lezers kennen bij ondervinding reeds de sterkte van zijne redeneer kunde. Stellen wij eerst en vooral vast dat hij voor het stemrecht der vrouw schrik heeft als voor blauwbaard Zijn eerste argument steunt op art 6 der grondwet j Alle Belgen zijn ge lijk voor de wet. Dat is heel mager. Reeds vroeger heb ben wij gezegd hoe die veelbesprokene gelijkheid moet uitgelegd worden. Onze constituanten van 1830 waren er 1000 uren van te denken dat men ooit, uit die woorden, een argument zou trekken ten voordeele van Z. A. S. Aan dien uitleg durft onze Don Qui chotte niet raken Waarom neemt hij zijne toevlucht niet tot het licht van Monsieur le Rédacteur Alle Belgen zijn gelijk voor de wet Goed. Maar als het zoo is dan moogt gij ons niet vergeten in het uitdeelen der staatsgunsten, heeft iedere vrouw het recht te zeggen. Zij ook is Belg En nergens in de grond wet wordt er een onderscheid gemaakt tusschen de geslachten. Aardig Men roept De Belgen zijn gelijk voor de wet en men cijfert daar buiten de groote helft, de vrouwen. Zijn die dan geen Belg Welke wet berooft ze van die hoeda nigheid Kraak die noot eens. Monsieur le Rédacteur. - De grondwet zegt, gaat onze rechts- geleerde verder voortAlle macht komt uit het volk Welnu het volk (sic) wil niet langer dat de grondwet liege, het wil de politieke gelijkheid en de politieke gelijkheid zal er komen. 1° Omdat ze rechtveerdig is. (Dat moet go nog bewijzen, de meester gelijk aan den knecht Dat ziet men slechts in de politiek en nergens elders, zegt een liberaal, M. Solvay.) 2° Omdat ze billijk is (bewijzen, a. u. b.) 3° Omdat het volk ze wil. - (Valt te zien.! Dat zijn nu die fameuze beweegreden. Alle maclit komt uit het volk. Goed. Chelwynd-Park. 5 9' vervolg. Gilbert Monk besloot dadelijk naar Londen te gaan. Twee staties voor Londen stapte hij nit en kwam zoodoende over de landwegen ongezien in de stad. Des anderendaags om negen nnr begai hij zich naar vronw Crol; F lack liet bem binnen. Wat doet juffrouw Owyn, vroeg hy aan de vrouw. Zy is zeer ongerust, dat zij gevangen ge- honden wordt, n zei tiet wijf, zij heeft om hnlp geroepen, maar niemand heeft haar gehoord, n Hoe hebt gy juffrouw Gwyn gevonden, Flack n Flack vertelde hem omstandig, boe hy de juffrouw gevonden bad. Ik muet de juffrouw dadelijk spreken, zei Moult toen Flack zijn verbaal geondigd had. - Breng my bij haar. Vrouw Crol opende de deur vau het zijvertrek en Mock stond voor Bernice. Wat is dat iiet volk Maken de vrouwen er geen deel van Zijn zij de helft niet van het volk Waar staat het ergens geschreven dat de vrouw- lié geen deel utimaken van het volk Wij nemen die woorden aan en daar het billijk is het gansche volk te nemen en niet de helftde kleine helftzullen wij ook het onze bijdragen opdat het vrouwenstemrecht erkend worde. Er is daar gemakkelijk eene proef meê te nemen zonder de grondwet te herzien. Men stelt voor de kieswet voor de ge meente en provincie te veranderen. Wel nu men roepe daarvoor het Z. A. S. uit maar wezenlijk algemeen hoor het recht der vrouw inbegrepen. De vrouwen betalen rechten en lasten. En zij zijn niet gestemd door hare afge- veerdigden. Onder haar zijn vele moeders.Waarom zouden zij ook hun woord niet te zeggen hebben over de wetten op het onderwijs, bij voorbeeld De opvoeding is eene zaak van het opperste belang. En tot hiertoe heeft men geen rekening gehouden van het belang der moeder Wij hopen alsdan eene schreeuwende ontrechtveerdighejd te zien ophouden, namelijk deze dat een onderwijs gegeven ten koste van iedereen maar genietbaar is voor het ongeloovige gedeelte onzer bevolking. Wij hopen alsdan catholieke scholen te hebben voor de catholieke kinderen, scholen ondersteund door den Staat in verhouding van het getal leerlingen. Onze Staatsscholen zijn heden slechts bestemd voor de geuzen en de socios, omdat zij onzijdig zijn, dat wil zeggen goddeloos. Die toestand is een schreeuwend on recht dat de catholieken wordt aange daan. Laat de vrouw kiezen cn dat zal, zoo hopen wij ten minste, aanstonds veran deren Wat de rechtveerdigheid van Z. A. S. betreft, hoeven wij daar nog op terug te komen Kiezen isoordeelen. Wie kiest er het beste met het volle bewustzijn van zijne taak en van zijne verantwoordelijkheid De grootste domoor gelijk aan den grootsten geleerde Is dat rechtveerdig Is dat billijk Maar het volk wil het en het volk is de opperste rechter I Het volk nog eens. wie is dat Is de vrouw daar ook inbegrepen En de kin deren Waar en wanneer heeft het volk zijnén wil doen kennen zijn vonnis uitge sproken Nog niet, als u belieft, Mijnheer. Gij spreekt dus van voorbarige dingen en dal is uw groot argument Hoe armzalig u Gilbertriep deze. u Jh, ik ben Gilbert, Waarom gaat gij voor mij terug? Bernice staarde bem verwonderd aan voor het eerst zoolaug zij hem kende, vreeede zij hem. u Deze ontvangst is niet vreiend voor mij, Bernice. Denk niet slecht over my Gilbert, zei Bernice bevende. Vergeef mij, indien ik u beleedigdo, ik ben verheugd u weer te zien. - Eu gij zijt mij ontloopen Ja, Gilbert, ik verliet u, want ik kan niet afhankelijk van u zijn. n Gij zijl niet afhankelijk van mij, her nam Gilbert, want ik geef u met vreugde alles wat ik heb. Van het eerste oogenblik, dat ik u zag, had ik u lief; die liefde dreef my tot den grafkelder, door die liefde kon ik niet aan uwen dood gelooven, die liefde was de oorzaak uwer herleving. Kom daarom met mij, Bernice, en wordt myne vrouw, ik zal u gelukkig maken, n x O, Gilbert, spreek zoo niet. Ik kan het woord x liefde niet meer hooren. Max be minde my en vergat mij snel. Nauwelijks was ik begraven, of zijne onde liefde kwam weer boven. Bernice, gij m-et er Max geen verwijt van maken, dat hij u zoo gauw vergat. Hy beminde Sylvia eer hy u keude en was vroe- Z. A. S. is nooit algemeen want men zal er de minderjarigen uitsluiten Met welk recht Zij ook zullen roepen Alle Belgen zijn gelijk voor de wetalle macht komt uit het volk Wat zal Dendergalm antwoorden En dan lijk nu,zullen ophitsers komen om hot jonge volk de straat op te jagen en te strijden voor hun recht Want zij ook. dank aan die jeugd, zullen hopen député te worden Aan gang Ons besluit. De artikelen onzer grond wet bewijzen niets ten voordeele van Z. A. S. Dat men ze met rust late men heeft ze reeds genoeg bij het hair ge trokken. Niets gedaan voor de werklieden. Men brengt het lasterend gerucht in omloop, schrijft La Flandre Libérale, dat de liberalen niets gedaan hebben voor de werklieden. - Men moet het tegenovergestelde be wijzen. - Men heeft het lasterend gerucht ver spreid dat de liberalen niets willen doen voor de werklieden. Wij moeten wel duidelijk tot het kie zerskorps zeggen indien wij morgen het bewind heroveren, beloven wij al onze zorg te besteden aan het maatschappelijk vraagstuk wij zullen de wetten maken welke de klerikalen niet hebben willen maken en wij zullen de wetten hermaken welke de klerikalen slecht gemaakt heb ben, in eenen bekrompen, sektarischen geest. - Ziedaar wat wij voor plicht hebben te zeggen, met de bewijzen erbij. De bewijzen erbijwel 't is juist op die bewijzen dat de werklieden sedert 1884 wachten en geen enkel bewijs werd tot hiertoe geleverd. Men wijze ons de liberale maatschap pelijke werken in 't verledene eens aan... Waar zijn de thans bestaande liberale maatschappelijke werken te vinden?... En hot liberaal programma op maat schappelijk gebied wie kent het, wie heeft er ooit kunnen over oordeelen Nooit heeft iemand die liberale werken gezien of dat programma kunnen beoor- deelen en zou dat de oorzaak niet zijn dat men wel catholieke en socialistische werklieden ontmoet maar dat liberale werklieden met een lanteernken, zelfs bij klaren dage, moeten gezocht werden? Onbetwistbaar, ja, dat is de oorzaak Zondagrnst. Van 's middags tot middernacht: dienstdoende Apotheker, op Zondag 16 Februari, M. MEGANGK, Leopoldstraat. ger met haar verloofd. Uw dood heeft beiden weer vereenigd. Moogt gij terogkeeren nn gij alles weet n x Neen, o neen n stamelde Bernice. u Naar St-Kilda kant gy niet terag gaan, nwe pleegouders zijn dood, ik ben uw beste vriend. Word mijne vronw en ga met mij naar een ander land, waar wij een nieuw leven zullen beginnen, n Ik smeek u Gilbert, n fluisterde zij ipreek mij niet van trouwen. Ik bemin n als myn broeder, maar ik zal Max trouw blijven, zoo lang ik leef. Ook kan ik niet langer van uwe goedheid misbruik maken, maar ik moet zelf mijn brood verdienen; ik wil eene betrekking al» gouvernante zoeken. x Gij weet niet, wat gij zegt, Bernice, gij kent de slechtheid der wereld niet. Wauneer eij mijne vrouw niet worden wilt, znlt gij myne zuster blijven en ik laat n niet van my gaan. Mettertijd znlt gij toch inwilligen en mijne vrouw worden. Juist omdat gij die gedachte koestert, moet ik u verlaten, want nwe vrouw kan ik nooit worden, Monk was in de engte gedreven, x Bernice, zei hij, x als nw broeder zal ik van mijne macht gebruik maken en u terug voeren naar Mawre-Caetle. Indien gy u dank baar wilt betoonen, zult gy dit niet weigeren. van ons ARRONDISSEMENT VAN AALST, volgens de laatste volkstelling op 31 December 1900. Aalst 31 llt'C 1900, 29.203 Appelterre-Eychcm 1.475 Aspelaere 1.260 Su-Maria-Audenhove 2.532 St-Goorix-Audenhove 1.115 Aygem 1.904 Baerdegem 1.327 Baevegem 1.207 Bambrugge 1.011 Borsbcke 1.247 Burst 1.077 Denderhautem 4.474 Denderleeuw 3.340 Denderwindeke 3.216 Elene 776 Erembodegem 5.105 Erondegem 1.273 Erpe 2.661 Erwetegem 2.085 St-Lievcns-Essche 2.568 Godveerdegem 695 Goefferdinge 753 Gecraerdsbergen 11.855 Grimminge 552 Grootenberge 1.251 Gysegem 1.506 Haeltert 4.024 St-Lievens Hautem 2.538 Holdergem 1.298 Herdersem 1.624 Herzele 2.642 Hillegem 1.688 Hofstade 2.763 Iddergem 1.107 Idegem i.044 Impe 683 Kerkxken 1.852 Lede 5.503 Leeuwergem 797 Letterhautem 1.197 Liefferinge 300 Mecrbcke 3.271 Mei re 3.181 Meldert 2.369 Moerbeke 1.464 Moorsel 3.522 Nederboulaere 732 Nedcrhasselt 1.098 Neyghem 445 Nieuweuhove 543 Nieuwerkerken 3.081 Ninove 7.714 Okegem 1.097 Onkerzeele 1.750 Oombergen 903 Oordegem 2.475 Ophasselt 1.317 Ottergem 507 Oultre 2.073 Overboulaere 2.464 Pollaere 827 Ressegcm 1.036 St-Antelinckx 958 Santbergen 1.360 Sarlardinge 1.503 Schendebeke 1.228 Smerhebbe-Vloersegem 458 Smetlede 1.054 x Ik zal niet gaan n hernam Bernice. x Gij mostt) zei Monk somber, x Ik zal zorgen, dat Flack en vrouw Crol u eerbiedig bejegenen, maar heden avond verttekt gij nog met hen naar Mawre-Castle. Hij riep de vrouw binnon. x Heden avond gaat gij met juffrouw Gwyn naar Mawre-Castle, n sprak hij; x maar ver geet niet haar zeer deftig te behandelen. Daarna verliet hij met vrouw Crol de kamer en Bernice was weer alleen. x Juffrouw Gwyn is erg weerspannig, zei hij tot baar. Goef baar liever een slaap drank, eer gij vertrekt, en laat baar op reis voor eene zieke doorgaan. Zorg dat zij goed gesluierd weze en laat haar zoolang slapen, tot zij op het slot aangekomen is. Hier is geld voor de reis. Hij gaf vronw Crol een tamelijk groote som gelds en vertrok. Door den dag ging de vronw verschillende keeron naar Lady Chetwynd om baar te be- wegeu zich naar den wil van Monk te schik ken, maar Bernice bleef onverbiddelijk. Om vijf nnr bracht zy haar eten en eene tas koffie, waarin een sterke slaapdrank was. Bernice at van de spy zen, maar liet de koffie onaangeroerd zij vermoedde, dat er een slaapkrank in wsb en goot de tas in een hoek uit. Sottegem 4.084 Steenhuyze-Wijnhuyze 1.835 Strijpen 1.549 Velsique-Ruddershove 2.804 Viane 1.549 Vleckem 278 Vlierzele 2.188 Voorde 1.033 Waerbeke 324 Wanzelc 728 Welle 1.749 Woubrechtegem 1.0A4 Zonnegem 568 182.651 Onze Provincie Oost-Vlaanderen heeft recht op 2 Volksvertegenwoordigers i voor 't Arrondissement Gent-Eecloo en ivoor 't Arrondissement Aalst, 'twelk vijf volksvertegenwoordigers zal te be noemen henben. Het getal volksvertegen woordigers wordt berekend op één per 40 duizend inwoners. Aalst telt 182,651 inwoners en komt dus 17,349 inwoners te kort om te volle recht op 5 volksver tegenwoordigers te hebben, doch wanneer wij er maar 4 hebben, zouden er 22,651 zijn die niet vertegenwoordigd zijn. Nu, aangezien ons Arrondissement na Gent- Eecloo het grootste getal inwoners heeft die niet vertegenwoordigd zijn, komt de zetel aan Aalst toe. De Arrondissementen Aalst-Audenaar- de tellen te samen eene bevolking van 292,294 inwon. (182,651 Aalst 109,613 Oudenaarde). Het getal senateurs wordt berekend op een voor 80,000 zielen. Aalst-Oudenaarde heeft heden 3 senateurs dus zijn er in 't Senaat maar 240,000 inwoners vertegen woordigd en 52.294 zijn er niet vertegen woordigd Gent-Eecloo telt 451,811 in woners en heeft 5 senateurs cn zijn dus 400,000 inwoners die vertegenwoordigd zijn en 51,811 die het niet zijn. Onze Provincie heeft recht op 1 senateur meer en deze komt toe aan 't Arrondissement dat het grootste getal inwoners telt die niet vertegenwoordigd zijn, dus aan Aalst-Oudenaarde. Zekere Heeren van Gent, men weet waarom, beweren dat den senaatzetel aan Gent toekomt omdat, volgens hen, de bevolking van Gent-Eecloo, door de jaarlijksche vermeerdering, reeds deze van Aalst-Oudenaarde overtreft... Om dat officiéél te bestatigen zou men eene nieu we volkstelling in de beide arrondisse menten moeten bevelen. Maar de wet wil dat men 10 jarige volkstelling tot basis neme. De bevolking van Aalst-Oudenaarde zou volgens de inlichtingen die ons wer den verschaft, eenige honderden en wel licht duizend grooter zijn dan het cijfer dooi1 de volkstelling vastgesteld. Men zou in enkele gemeenten de man nen niet hebben opgenomen die in den vreemde waren gaan werken de afwe zige Franschmans onder anderen. Wat hieromtrent de waarheid is kun nen wij niet nagaan. In alle geval, Aalst-Oudenaarde heeft bet grootste getal inwoners die niet ver tegenwoordigd zijn en de senaatzetel Toen zij gegeten bad ginir zij op het bed liggen en sloot de oogen. Eenige minntan later trad vrouw Crol binnen, zij zag de ledige tas staan en Bernice op het bed liggen. Zij opende de deur, welke naar het voorhuis voerde en de waardin kwam binnen. x Gij kunt de thee weguemen, zei vrouw Crol. x Het meisje slaapt en zal voor morgen niet ontwaken zij heeft een slaapdrank ge kregen voor de lange reis Flnck is het rijtuig hnlen en zij wordt door deze deur uilgedra gen, dit is de kortste weg. Vrouw Crol ging met deze woorden in het zijvertrek. Nanwelyks was zij echter ver dwenen of Bernice sprong op, greep hare zaken, die op een stoel samengepakt lagen en vloog door de denr uit en de trappen af. De vronwen hoorden haar vl achten en ijlden haar na, maar te laat Bernice was reeds op straat, en op het zelfde oogenblik kwam Flack juist met het rytnig aan. Bernice verloor hare tegenwoordigheid van geest niet toen Flack van den wagen sprong om haar te achtervolgen. Bliksemsnel wendde E'ch Bernice om, liep de straat op, achter volgd door Flack en de vronwen. Doch de vrees scheen haar vleugelen gegeven te heb ben, zij won het op hare vervolgers en sloeg ongemerkt een Btraat in. Daar zonk zij neer op den drap van een huis en begon te w eenen. komt aan ons Arrondissement onbetwist baar toe. Oost-Vlaanderen heeft ook recht op een provinciaal senateurszetel meer en in rechtveerdigheid komt het aan Aalst- Oudenaarde toe den persoon voor te stel len die hem bekleeden zou. Gent is reeds genoegzaam vertegenwoordigd door pro vinciale senaleurs. Wij willen heden niet verder over deze zaak uitweiden. Onze achtbare Volksvertegenwoordi ger, M. Woeste, sprak in zitting der Volkskamer van dijnsdag 11. eene zoo merkweerdige als afdoende redevoering uit tegen het Z. A. S. Menigwerf huilde en tierde liet roode janhagel, onder de wrekende gceselslagen waarmee onze Woeste het lot bloedends toe afzwceptc. Wij \Villon hier, volgens 't beknopt verslag, liet slot zijner redevoering laten volgen welke, wij hebben er de overtui ging door, alle ware Belgen, even als door de Rechterzijde, zal toejuicht wor den De heer WOESTE. De arbeiders partij wil aan hare klasse de overmacht doen toekennen moest gij gelukken, dan zou de klassenstrijd weldra herbeginnen. De landbouwers en de burgerij zullen er niet van afzien, hunne stem te laten hooren Ik richt my tot dezen evenals tot de werklieden immers, wanneer de belan gen der eenen in gevaar verkeeren, zal de nationale rijkdom aangetast zijn en zal or werk voor den arbeidsstand ontbreken. Gy weet echter welke de gevoelens zijn van de meerderheid van liet land. En tegenover deze gevoelens hebt gij dien dwazen strijd begonnen onder den dubbe len kreet Oproer buiten het Parlement en schrikaanjaging binnen het Parlement! (Onderbrekingen). De heer MANSART. En dat zal voortduren tot wij voldoening hebben bekomen. (A A rechts). De heer WOESTE. Welnu, ik ver klaar u dat wij aan schrikaanjaging niet zullen toegeven I (Luide toejuichingen, rechts). De heer SMEETS. De heer Vanden- peereboom zegde dat indertijd ook en drie dagen daarna was hij geen minister meer. De heer WOESTE. Wat het oproer buiten het Parlement betreft, rekenen wij op de Regeering. (Zeer wol Nu gij 't volk aanhitst en ons bedreigt, is de huidige Regeering niet meer dc Regeering van de rechterzijde, zij is de Regeering van al de ordelievende burgers. (Her haalde toi juichingen, rechts). Ik noodig dan ook al de goede burgers uit om zich bij de Regeeriug aan te slui ten te einde haar te helpen in 't volbren gen van haar taak. Men voorspelt ons eenen moeilijken strydwij vreezen dien niet en wij steunen, om hem vol te hou den, op de goedkeuring van al de eerlyke lieden! (Aanhoudende toejuiching., rechts. Spreker wordt door zyne vrienden gelukgewenscht). Eensklaps trad een dienstmeisje op haar toe en vroeg of zij wist, waar de fransche koek' bakker Boiitfateau woonde. Op het ontkennend antwoord van Bernice ging het meisje verder. Bernice dacht na over dien naam Bonga- teau hy kwam haar zoo bekend voor. Van wien had zij dien naam nog meer gehoord Ha juist, zoo heette huar kamermeisje: Fifine Bougateau. O, die was mij zeer toegedaan kon ik haar vinden en haar spreken. Zy Btond op en ging de straat door, terwijl zij alle uithangborden zorgvuldig beschouwde. Eindelijk kwam zij voor een hnis met een próot venster, het was een koekbakkerswin kel. Zy keek naar het uithangbord, waarop in gouden letters de woorden prykten x Pierre Bongatean, koekbakker. Bernice bleef voor 't raam staan en keek in. xWat ziet het dear binnen vriendelijk uit,» dacht Bernice, die wachtte of er iemand in den winkel verschynen zou. x Wellicht woont hier de vader van Fifine, want hy was een koekbakker, meen ik. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1