voor de Vasten. Vragen en antwoorden Van tak op tak. Eerst en vooral Appellerre. Tegen Z. A. S. Wat er zal gebeuren Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Nieuwjaarsgiften Aankondigingen. Allerhande nieuws. ME'1 ALEN BORSTEL' Frankrijk. 8r.HIKkI!\GF\ Ingevolge de bijzondere macht welke Wij van den Heiligen Stoel ontvangen hebben, vergunnen Wij. gedurende de aanstaande Vasten, de volgende dispensa tien of toelatingen I. Het is toegelaten boter en zuivel te gebruiken alle dagen van de Vasten. II. Het is toegelaten eieren te eten alle dagen, uitgenomen op Asch Woensdag en Goeden-Vrydag. Degenen die verplicht zijn te vasten, mogen buiten de Zondagen, maar eenmaal daags eieren eten, te weten op den voornaamsten maaltijd, en niet op de collatie en zulks moeten zij ook onderhouden op de andere vastendagen van het jaar. Op al de dagen van de Vas ten, is het toegelaten eieren te gebruiken tot het bereiden van andere spijzen. III. Wij staan het gebruik van vleesch toe op den Zondag, Maandag, Dinsdag. Donderdag en Zaterdag van iedere week. uitgenomen op den Zaterdag van Quater temper (22 Februari) en den Zaterdag der Goede Week. Degenen die verplicht zijn te vasten, mogen buiten de Zondagen, maar eenmaal daags vleesch eten, te we ten, op den voornaamsten maaltijd, en niet op de collalie en dit geldt ook voor vleeschsoep en jeugd. IV. Het is verboden,zelfs aan degenen, die mogen vleesch eten, vleesch en viseh te eten op één en denzelfden maaltijd, niet alle dagen van de veertigdaagscho Vasten, de Zondagen inbegrepen, maar ook alle andere vastendagen van het jaar. V. Men is verplicht drijmaal te lezen den Vaderons en den Wees-gegroet, en eens de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw iederen dag dat men van bovengemelde dispensatie van vleesch te eten, gebruik zal maken. Men zal zich nogtans van deze ver plichting kunnen ontslaan, met eene aal moes, ieder volgens zijne middelen en godvruchtigheid, in den offerblok van den Vasten te storten. Deze aalmoes, die verplichtend is voor allen die de voorge- schrevene gebeden niet onderhouden, zal tot goede werken besteed worden, vol gens Ons advies en de gebruiken van dit Bisdom. VI. Aan de militairen van allen graad, aan hunne huisvrouwen, kinderen en dienstboden, alsook aan de andere perso nen die dadelijk in militairen dienst zijn, staan wij het gebruik van vleesch toe op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Goeden Vrijdao. Met de militairen stellen wy gelijk de gendarmen, de douaniers, de commissa rissen en bedienden van 'politie die in werkelijken dienst zijn de bedienden welke in dienst zyn op de treinen van den yzerenweg en op de trams, alsmede de in dienst zynde postboden en bedienden .der accijnsen. VII. Wij meenen aan de geloovigen van Ons Bisdom wederom te moeten her inneren, dat de Vastendagen, buiten de veertigdaagsche Vasten, zijn de Woens dagen Vrydagen en Zaterdagen van Qua tertemper de Vigiliedagen vóór Sinksen, vóór de plechtigheid van de HH. Petrus en Paulus, vóór Onze Lieve-Vrouw He melvaart, Allerheiligen en Kerstmis en dan nog, dat het al de Vrydagen van hel jaar verboden is vleesch te eten, behalve den Vrijdag, waarop Kerstmis zou vallen. Vin. Ingezien de tijdsomstandigheden, en ingevolge de byzondere macht, Ons verleend door Zijne Heiligheid den Paus van Rome, laten Wij toe aan al Onze dio- cesanen, dit jaar, vleesch te eten, zelfs meermalen daags, op Sint-Marcusdag en op de Kruisdagen. Om dezelfde beweegredenen en inge volge dezelfde macht, vergunnen Wij ins gelijks aan al Onze diocesanen, tot aan de Vasten van het toekomend jaar, vleesch te eten, zelfs meermalen daags, op al de Zaterdagen van het jaar die geene vastendagen zijn. Ten einde te voldoen aan het verlangen van den H. Vader, moeten wij de geloo vigen die van deze toelating zouden ge bruik maken, aanwakkeren oin daarvoor andere goede werken te doen, en bijzon derlijk het gebod van het vasten en van het vleeschderven stiptelijk te onderhou den. IX. Wij laten toe, gebruik te maken van afgesmolten vet in plaats van boter alle dagen van het jaar, behalve op Asch Woensdag en Goeden Vrijdag. Deze Herderlijke Brief en schikkingen voor de Vasten zullen van den predik stoel afgelezen worden in de kerken, openbare kapellen, geestelyke gemeenten en colleges van ons bisdom. Zij zullen daar gedurende geheel de Vasten, volgens gewoonte, te lezen hangen. Gegeven te Gent, onder Onze handtee- kemng, Onzen zegel en de tegenteekening van Onzen Secretaris, den 3 Februari 1902 f ANTONIUS, Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Hoogweerdiglieid den Bisschop, A. De Meester. Kan. Secret. VOORUITGANG DER ZEDELOOS HEID. In Parijs is op 3 geboorten, i onwettige. Aardag, hoe wijder van God, hoe nader tot verdicrlyking. Men ontdoet de menig te van de zoogezegde - banden der byge- loovigheid - maar uit eigen beweging, ontmaakt het ontslaafde - volk zich van de banden des piichts, en zou indien het godsdienstig gevoel teeueuiaai van het aanscliijn der aarde verdween, allen vooruitgang,alle samenleving oninogelyk maken. - God uit de maatschappij ban nen, zegde een filosoof der verledene eeuw, goed, maar waarmede zult gij Hem vervangen Men bemerke het wel zulk eene samenleving willen de roode socialisten en de liberalen ook in België stichten en de groene socialisten van Clnpka steken hun een handje toe.... tie heer baron Leo Bethune stelde de volgende vragen en werden beantwoord A. VRAAG aan den heer Minister van Oorlog - Is er spraak van de Pupillenschool - te Aalst te vergrooten Wanneer zul- len de mogelijke vergrootingsontwer- - pen goedgekeurd en begonnen wor- den - ANTWOORD - Het departement van oorlog bestudeert de mogelijke verbe- - teringen aan de Pupillenschool Aalst. 't Is echter onmogelijk reeds nu te - bepalen wanneer dat hoogst ingewik- keld vraagstuk eene bepaalde oplossing zal krijgen. B. VRAGEN aan den heer Minister van IJzerenwegen, Posten en Telegrafen 1° Is de lieer Minister niet van zins maatregelen te nemen voor 't vergroo- ten van het Postkantoor te Aalst, dat - blijkbaar te klein is 2° - Zou hij niet willen onderzoeken of er geen Hulppostkantoor dient inge richt ter Statie van Aalst 3° Zou hij in 't belang van den han- del. geen openbaar Telefoonkantoor kunnen inrichten ter Goederenstatie van Aalst ANTWOORDEN 1° Het Postkan- - toor te Aalst, kan, zoo als het is, nog jaren aan zijne bestemming beanl woorden en is het erkend dat het moet vergroot worden, dan is het eigendom van den Staat daartoe ruim genoeg 2° - Ik zal dat punt onderzoeken 3° - Er bestaat een openhaar telefoon- kantoor ter Statie van Aalst (Noord Uit een onlangs gedaan onderzoek - blijkt, dat het oprichten van een twee- de Telefoonkantoor aanleiding zou ge- ven tot uitgaven die de ontvangsten niet zouden vergoeden. HET KIND. Een pas geboren kind moet binnen C maanden in gewicht ver dubbelen en kinnen 1 jaar verdriedub belen, wel te verstaan, indien het van natuur gezond is en voldoend voedsel krijgt. Neemt een kind in 't eerste levens jaar niet maandelijks omtrent 450 gram men toe en in 't tweede levensjaar 360 gr. dan hapert er iets. Groeit een kind iet eerste jaar niet maandelijks omstreeks 20 en in 't tweede 25 millim., dan is dit te weinig. zij God geloofd die aan Priester Daens de gezondheid en het leven heeft ge geven. Ziedaar wat groene Pie aan 't hoofd van 't Land van Aelst van 19 Februari 11. schrijft. Wie 't Land van Aelst las, bemerkte het dadelijk dat Priester Daens de ge zondheid had teruggekregen en maar te zelfdertijd ook zijne vischwijven-ma- nieren had hernomen. Als een ongekamd vischwijf braakte hij onmiddelijk tegen hen die hem in den weg staan de bitterste gal uit die in zijne borst was opgehoopt. Hij brult Mgr Stillemans is een man van schul dige zwakheid verkocht aan de ryken Rijke schurken van catholieken Ras van pharisëers Baron Bethime met zyn gezicht als een gepijnde rat Woeste die Pruis met zijne zure val- sche stem M. Arthur Wrhaegen die valschc ziel, die opperdrijver der christene slaven... De leden van de catholieke werkmans kringen zijn christene slaven Baron Bethune, den fijnen haas, met zijn rapenbloed. Wij zouden de reeks lasteringen en be leedigingen der Chipkasche vischwijven taal no« kunnen rekken maar genoeg om den gemoedstoestand te laten beoordeelen van hem die ze uitbraakte. Bemerken wij ten slotte dat het aan de uilen van Chipka wel past van rapenbloed te gewagen, maar wat is 't? 't is hun toe gelaten immers ze worden algemeen ge houden als de twee snelste jongens van de gansche stad en als zij er zich willen van overtuigen dat ze eens in den spiegel- kijken TOMBOLA, ten voordecle van den Bond der Belgische Blinden en der Instellingei door hem bevoordeeligd. De trekking is onwederroepelyk vast gesteld op 2 Maart aanstaande. Het inricli- tings-komiteit doet een laatste en drin gende oproep aan de milddadigheid van al onze medeburgers; het hoopt, dat degenen die nog geene biljetten hebben, hunnen penning niet zullen weigeren aan een zoo belangrijk werk. Indien iedere inwoner van België een enkel biljet nam, dat zou eene ontvangst van zes honderd duizend franks vertegen woordigen. Wat al goed zou men kunnen doen aan de vijfduizendbelgiseheblinden met dergelijke som. Men kan zich biljetten aanschaffen aan den prijs van 10 centiemen in den zetel van den Tombola, Peperstraat, 19, Gent en in het Sekretariaat van den Bond der Belgische Blinden, Burchtstraat, 103, Gent. (Medegedeeld). DE ROODE BETOOGINGEN voor Z. A. S. hebben totaal fiasco gemaakt. Om den slechten indruk weg le foelelen die zij hebben nagelaten, beweert Le Peupie nu dat het maar eene proefneming is...Wat hansworsterij Wat is er dan gewor den van de beslissing des landelijken raads dat eene vreedzame wettige krachtige propaganda aanhoudend moest voortgezet worden De roode vlieger is niet willen opgaan, ondanks de vlammende redevoeringen der roode Chefs. De ware betoogingen zullen plaats heb ben in April, wanneer de Volkskamer zal moeten stemmen over de in aanmerking neming van het voorstel tot herziening van art. 47 der Grondwet. En dat die betoogingen andermaal zul len uitbranden daar blijft weinig aan te twijfelen A a 1 c f ROODE BETOOG ING VOOR Z. A. S. Wij vernemen dat onze Aalstersche winkelpolitiekers be sloten hebben in 't begin der volgende maand, hier te Aalst, eene betooging te houden voor Z. A. S. aan de welke de roode gezellen van Geeraardsbergon en Ninove zullen deelnemen. Wanneer de Aalstersche roode winkel- politiekers manifesteeren, houden zij zich veel deftiger dan de liberalen en groene socialisten en, ware het niet dat er eenige lesbeeren tusschen loopen, er zou zelfs niets te benibbelen vallen Maar zal dat wel 't geval zijn als de lesboeren van Geeraardsbergen én Ninove (er zyn er daar veel) er zullen tusschen loopen 'I Schijnt ons zoo wat gevaarlijk voor de openbare orde en rust. Waarom zouden de Geeraardsbergsche en Ninovesche rooden t'huis niet kunnen manifesteeren 't effect zal immers 't zelf de zijn -« der gebouwen voor de nieuwe halte zal plaats hebben op 21 Februari. Bij het vernemen van dit goed nieuws heeft de Heer Burgemeester in zijnen naam en in naam der bevolking een brief van dankbaarheid gezonden aan den Heer Se.\ator Van Vreckem. de Hee- ren Volksvertegenwoordigers Woeste, De Sadeleer en Bethune. Gij moogt bovenstaande' drukken de gebeurtenissen zullen uitwijzen indien ik niet goed ingelicht was. Indien zulks inderdaad het plan is van het ministerie, zal iedereen het moeten goedkeuren en wenschen opdat het met krachtdadigheid zou uitgevoerd worden. Te Brussel hebben de socialisten gema nifesteerd, schrijft Het Handelsblad Zij wilden de clericalen den wil des volks doen - voelen. - Welnu, twee arme jongens van gardi- vils, menschen uit de volksklas, hebben alleen - gevoeld - wat het volk wil, t is te zeggen dat ze half dood werden geslagen door de roode wereldhervor mers. Als dat de wil des volks is met 2f>0 laffe schurken op éénen ongelukkigen slaan en troeven, dan bedanken we fees telijk voor algemeen stemrecht, toe komst staat en de rest. Rechterlijke kronijk. EENE ONGEWONE VRAAG tol echt scheiding wordt gedaan door eene vrouw van Borgerhout. Haar man werd over zestien jaar ter dood veroordeeld voor moord en zij bleef zitten met drie min derjarige kinderen. De broer van den man kwam nu de plaats van den veroor deelde innemen en nu werden er hen nog vijf kinderen geboren, die alleen op het boekje van den eersten man ingeschre ven werden. De vrouw, dien zonderlingen toestand willende regelen, vraagt nu de scheiding van haren eersten man, die te Namen in een znineloozengesticht opgesloten is, om met nummer twee le kunnen trouwen. M. Mullendorf, liberale afgeveerdigde van Verviers kwam in zitting der Volks kamer van Vrijdag 11. op tegen het Z. Ik ben verwonderd, zegde hij, over de houding van verscheidene liberalep die nu hel meervoudig stemrecht wil len afbreken, nadat zij er, over wei nige JAREN, GROOTK VOORSTAANDERS ZIJN VAN GEWEEST. Wat aangaat het herzien der grond- wet, welke gij ook vraagt, zegde spro - ker verder, tegen socialisten en libe- - raten, maar zij is herzien, het is nog maar kortgeleden, en 't is geheel ver- keerd, het land door eene nieuwe her- ziening in beroert»- te willen brengen. Het eenvoudig algemeen stemrecht heeft geen reden van bestaan, uf zyn al de burgers misschien ook gelijk in het betalen van lasten M.\l. Féron en Janson waren in 1893 aanhangers van het meervoudig steisel. Wij hebben het algemeen stemrecht, getemperd door de meervoudige stem, en wy zouden zeer wijs doen ons daaraan te houden.- Natuurlijk waren de roode en zekere blauwen niet ingenomen met die rond borstige verklaringen van een hunner partijgenooteu of bondgenooteu, die het meervoudig stemrecht verdedigde. DE WERKLIEDEN DER NOORDSTA TIE. De heer minister van ijzeren wegen heeft aan M. De Sade'eer, volks vertegenwoordiger van Aalst en gewezen Voorzitter der Kamer,de volgende mede- deeling gezonden Overeenkomstig met uwe aanvraag van 6 December 1901, heb ik de eer Ued. ter kennis te brengen dat de werk uren voor de voituurkuischers van - Brussel-Noord hersteld geweest zijn - gelijk zij bestonden voor 1 December - laatst - De talrijke werklieden van dezen dienst, meest allen van den buiten, op wier verzoek M. De Sadeleer eene rekla- irialie ingediend had, zullen dit goed nieuws met genoegen vernemen. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop hpeft onderpastoor benoemd op S. Amandsberg, den E. H. Faelens, professor in S. Lievens te Gent te Wondelgem. den E. H. Gommaerts, professor te Lcdeberg Professor in S. Lievens. den heer Van Waevenberghe, diaken in het Seminarie teLedeberg, den E H. Dwelshauwers, priester in het Seminarie. Wii' drn tifnntuuid Een Meisje van 15 tot 16 jaar. Vrtuien werk Fabriekwerkers en Wevers. Een Witte Naaister. CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 15 Februari o 80 kilogrammen ter markt, prijsfr.3,10tot 0,00 per kil. BOTERMARKT. Heden zaterdag werden 455 klonten boter ter markt ge. bracht, wegende te samen 3640 kilos. ann Z H. LeoXIII, Paus en Koning Opbrengst van vorige lijsten fr. 709,00 Naamloos. Aalst 2.00 Geestelijkheid en parochianen van Moorsel, Men schrijft uit Brussel aan de Gazette van Brugge Gij moogt stout en bout aankondigen dat er, metlegenstaanne al dc bedreigin gen der socialisten, geene verandering aan de kieswet zal gebracht worden. Niet alleenlijk zal de regeering alle herziening van de Grondwet bestrijden, maar zij zal ook aan de gemeentekieswet niet komen. De ministerraad is het daarover eens, en er zal. in zijnen naam, eene verklaring afgelegd worden. Er is geen haaste bij om de gemt-enlekieswet onder handen te nemen, zelfs in geval men geneigd ware ze gelijk te maken met de kieswet voor de algemeene kiezingen. Inderdaad, er is van den jare geene gemeentekiezing. Maar indien eene verandering aan de kieswet, die met moeite eenige jaren telt, volstrekt niet dringeDd is, moet alle rede lijk mensch aanvoerden dat de begrootin gen der versehillige miuisleriën, die de regelmatige uitgaven van't land ui;ma ken, integendeel zonder verderen uitstel dienen gestemd te worden. Ziedaar wat hol ministerie zal zeggen in de Kamer. Indien de socialisten naar deze taal der gezonde reden niet willen luisteren, en de Kamer beletten regelmatig werk te ver richten, zal het ministerie voorloopige kredieten vragen, de begrootingen zullen niet gestemd worden en de Kamers zullen gesloten worden. Moesten de socialisten daarenboven trachten wanorders,opstand en omwenteling op straat te verwekken, de maatregelen zijn van heden af geno- opdai dc wettige overheid uitmaal het laatste woord zou hebben. 65.0U Onze geëerde geabonneerden hebben recht tot twee afkondigingen gratis betrek kelijk het te huur bieden van huizen, landen, enz. of het te koop bieden van een of ander voot werp voor zooveel de tekst de 6 regels niet overtreft Ten einde moeilijkheden tc keer te gaan, moeten alle kleine afkondigingen of advertentiën op voorhand betaald wor den, zooniet zal er geen gevolg worden aan gegeven. AALST. Het Parket van Dender- monde stapte hier Donderdag af tot onderzoek in eene zaak van brandstich ting. Dezer laatste lijden is er twee maal brand ontstaan ter hofstede van M. Gust. Van de Moersche-De Bruin, Geeraards bergsche Steenweg, en die blijkbaar aan kwaadwilligheid moeten worden toege schreven Er bestaan zekere vermoedens. AAN DE VLEESCHHOUWERS! voor liet kuischen der VI.I NCIIItKIkkl A zijn verkrijgbaar bij J. Van den Bergh, Korte Zout straat. C C fvi ÜL. en SicJt kosteloos aan. aan L. C. IN I I C_ l_ II allen oie zij" aangetast van cenc tuiulziekie.liaarworinen, eczemas pulst lts. huiduitslag chronische bronchi ten. borst maag- en blaasziekten, rheumatic!» een onfeilbaar middel te doen kent.en om zich spoedig te gene zen zooals hi) zeil volkomen genezen is geweest nu alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod waar van men het mcnschlievend doel zal inzien, is het gevolg eenei belofte. Per brief of postkuart schrijven aan den heer Viaceat. K, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en v rachtvrij perpost antwoorden en de gveraagde inlichtingen opsturen zal AALST. Gouden armband of bracelet verloren.— De eerlijke vinder wordt verzoch' hem tc bezorgen ten bu- reéle van Den Denderbode alwaar men den persoon zal aanwijzen die het kleinood verloren heeft. Eene goede belooning zal gegund worden. Een kleermaker der Valkstraat te Brussel, zekere C. Etienno, is uergiftigd geworden door het eten van verdacht uloesch. De dokter in der haast geroepen, kwam te laat. Het lijk zal on!leed worden. Het parket onderzoekt de zaak. By een gevecht, dat te Massemen- Westrem Zondag plaats had. heeft een persoon eenen messteek in den buik ge kregen. De daders zijn kunnen vluchten en niet gekend. De toestand van het slachtoffer is gevaarlijk. Verdronken. Maandag was het loting te Oudenaarde. Een loteling had 5 frank beloofd aan hem die het eerst zijn nummer naar liuis zou gaan melden hebben. De broeder van den veldwachter van Pctegoin was dc eerste om op loop te gaan.Hij nam den kortsten weg doch viel onder weg in eene gracht van 3 meters diepte in de meerschon van Petegem en verdronk. Zijn lijk is dynsdsg opgehaald. Hij was vader van zeven kinderen. Eene dame van Etterbeek, die met hare twee dochters door Brussel wan delde, werd omringd door eene groep geinaskerden die haar vol confetti strooi den. Toen zij later een koffiehuis binnen wilde gaan, bestatigde zij dat hare hor- logie en ketting gestolen waren. ïomhM- wrêrgn. De Siroop De Pratere, wetenschappelijke, samenstelling, welke hoofdbestanddeelen zoete'l'eeren, Tolubalsem zijn, is gansch kleurloos. Zij is zeer aangenaam van smaak en hare hcelendc kracht is won derbaar. Zij geneest den gcweldigslen hoest en de zwaarste verkoudheden in min dan twee dagen. Geen ander borst middel kan er legen op. Prijs 2 franken de flesch. Eisciit de echte Siroop De Pratere en niets anders Te bekomen te Aai.st apotheek Callebaut, Dender- monde Roman, Sottegem Van der Scheu ren. i Maandag morgend, rond 4 ure, werden de inwoners van het Heirnisplein, te Sint-Amandsberg (Gent), gewekt door hulpkreten. Men ging zien op de plaats van waar de kreten kwamen en men vond er eene vrouw, zekere Leonie Wal- dack, wonende Krekelberg, 2t>, badend in haar bloed ten gronde liggen. De dader, De Bouver genaamd, is wet telijk gescheiden van zijne vrouw en onderhoudt betrekkingen met Leonie Waldack, die drie kinderen heeft. In den laatsten tijd echter maakte De Bouver kennis met een ander meisje en zulks verbitterde Leonie Waldack. Zondag avond ging De Bouver uit en Leonie Waldack besloot, hem te volgen. Zij verkleedde zich en liet hare drie kin doren aan de zorg harer moeder over. Overal volgde zij De Bouver en in ver scheidene herbergen had zij woordenwis selingen met hem. Aan het Heirnisplein had eene nieuwe woordenwisseling plaats, ten gevolge van welke De Bouwer de vrouw ten gronde wierp en haar vreeselijk mishandelde. Op het hulpgeroep van het slachtoffer snelde hare moeder toe Zij vond er hare doch ter badend in haar bloed en ging den commissaris verwittigen. Middelerwijl kwamen twee personen van de Muide langs het Heirnisplein, waar zij de ge kwetste vrouw vonden liggen. Zij namen haar op en droegen haar naar de apotheek van den heer Bogaert, Dendermondschcnsteenweg. Intusschen waren de commissarissen Spi ingael van Gent en De Keukelaere ter plaats gekomen. Ook dokter Vercauteren werd verwit tigd en begaf zich naar de apotheek Bogaert. Hij stelde vast dat het meisje wonden bekomen had aan het hoofd en het aange zicht, die haar leven in gevaar brengen. Volgens hem komen de wonden voort van voetstampen. Het neusbeen van het meisje was gekloven. Ook aan het voor hoofd waren verschrikkelijke wonden evenals aan den schedel. De gekwetste werd van kwaart voor 5 tot 6 ure in de apotheek gehouden, waar na men haar naar het hospitaal van Sl-Amandsberg, overbracht. Het slachtoffer, Leonie Waldack, had vier weken geleden de gevangenis verla ten. Zij had eene straf ondergaan om hare mededingster de nieuwe vriendin van Do Bouver eenen messteek te heb ben toegebracht. En dat is het leventje dat de liberalen en socialisten hier willen invoeren en dc groenen helpen hun. Een drietal woestaards hebben don derdag avond op den Meulesteedschen steen veg, te Gent, een politieagent aan gevallen en vreeselijk mihandeld. De agent kon evenwel een zijner aanrander* vasthouden cn hem met medehulp van twee pompiers naar het politiobureel brengen. Een 30jarige steenhouwersgast te Brugge, Debuyscre genaamd, die over eenige maanden eene moordpoging pleeg de op een zijner gewezene meesters, en die een 4 tal weken geleden uit liet zinne- loozengeslicht Sl-Juliaan alhier vluchtte kwam woensdagavond thuisuitFrankrijk terug, waar hij zich verscholen had. De kerel bedreigde zijne vrouw met een mes deze laatste ging de polieie halen. erscheidene agenten kwamen toege sneld zij moesten de deur die gebarrica deerd was, openbreken. Debuysere was gevlucht naar den zolder, en van den bovensten trap sloeg hij zoo verschrikke lijk de agenten die den trap opkwamen, uat deze laatste moesten de wijk nemen. Daarop klommen de agenten op het aak des huizes een hunner sprong dooi de zoldervenster, doch werd door Debuy sere erg mishandeld een andere agent, schooi met los poeier om den kerel te doen loslaten daarop sprong deze laatste op de drie andere agenten en hield te»en hen gedurende een tijd lang een hardnek- kigen strijd vol. De agenten was het on inogelyk, Debuysero te naderen die als eenen wilde met een stuk ijzer in het ronde sloeg. Eindelijk, dank aan versterkingen ge lukte men den kerel te overmeesteren en sterk geketend en gebonden naar liet znineloozengesticht terug te brengen Hij is nogal erg gekwetst door sabelhouwen- daarentegen zijn twee agenten door beni fel toegetakeld. Is dat een voorteeken van vroege lente Men hoort in de hoven, tus schen de Preekheerenkerk en de huizen der Sint-Paulusstraat te Antwerpen, se dert vier dagen, reeds van vóór zonnen- opgang.... eene meerl fluiten. De schildersgast De Pauw, die by verstek lot een jaar gevangenis veroor deeld werd, omdat hij, tijdens het bezoek van prins Albert had geroepen Weg met den koning is te Gent aangehou den. Hij moet daar eene straf uitdoen, waar toe hij voor een ander feit werd veroor deeld en zal in den aanstaanden zittijd voor het assisenhof verschijnen. Brand te Temsche. Donderdag avond is er brand ontstaan in de groote jutespinnerij der firma Wiltock. De spinnerij is gelegen tusschen den Scheldeoever en do Kasteelstraat, niet verre van de fabriek der firma Van Gans- bergen. De brand ontstond ten half 6, en de pompiers van Temsche en Steendorp snelden aanstonds ter plaats. Ook de kanonniers van het fort waren spoedig aanwezig en door vereenigde krachten kon men het vuur in bedwan» houden tot vrijdag morgend, toen men de pompiers van Antwerpen ter hulp riep. Kapitein Kinard met eene stoomspuit en tien manschappen zijn dadelijk ver trokken, De brand kon beperkt worden fbij de magazijnen, die. in staal en steen ge bouwd en met een ijzeren dak gedekt, met al wat zij bevatten, vernield werden. Er zijn 2000 balen jute en 45,000 kilos garen vernield. Ongelukken zijn er niet gebeurd. Men vermoedt dat de brand ontstaan is door de eleclrische geleidin gen. De schade moet stellig rond de 250,000 fr. bedragen. Alles is verzekerd door de Lloyd Belge en de Escaut. ?''00t &e,al vergiftigingen zou den te Willebroeck door 't eten van paar- denvleesch zijn veroorzaakt. Meer dan 50 personen liggen te bed. Het parket van Mochelen is ter plaatse geweest en heeft al het overschietende vleesch aangeslagen. Het lijk eener vrouw die te Blaesveld m dezelfde omstandigheden is gestorven wordt door de wetsdokters onderzocht! Ook tc Blaesveld liggenreen 20 tal per sonen ziek. Al het vleesch was gekocht bij éénen zelfden verkooper. Versehillige zieken bevinden zich eenen zeer bedenkelijken toestand. De dochter van den genaamden Baele te Doornzeelc.ging donderdag mor gend naar de achterkamer harer woning en stond da<ir tegenover een vreemden persoon, die bij hare nadering dadelijk vluchtte. Op het geroep van het meisje, kwamen de medebewoners van het huis en een tweetal voorbijgangers toegesneld die den vluchteling achterhaalden en aan hielden. Men vond in zyn bezit eene som van 130 fr wolke hij in het huis van Baele gestolen had. Dc kerel is naar t gemeentegevang van Evergem overge bracht en er opgesloten. Hij had in den loop van den dag in versehillige huizen dor gemeente briefjes afgegeven om bril len te koopen. In den nacht va Dinsdag op Woens dag is een bloedig drama voorgevallen Waver gehucht Elzen' te Kathelijne- Rond 1 uur koorden eenige jongelin gen, door den drank verhit, huiswaarts toen er om-eene bagatel ruzie ontstond! Een hunner J., genaamd, mijnwerker te Charleroi; die eenige dagen bij zijne ouders was komen doorbrengen, green zijn revolver en loste een schot op Con stant Faes, die doodelijk gewond door eenen kogel in de borst, neerviel, terwijl de dader de vlucht nam. Tot hiertoe is hij nog met gevonden. Faes is naar het gasthuis te Mochelen vervoerd. Zijn toe stand is bedenkelijk. Het parket is ter plaats geweest. In eene fabriek van Marchienne is het jachtwiel, 10,000 kilos zwaar, van de machien los geraakt, door het dak ge vlogen, ijzerwerk, hal ken en muren ver- bryzelend, zoodat de stukken als de bou quet van een vuurwerk in alle richtingen ogen. Het wiel kwam in het neêrvallcn op den gevel der portierswoon terecht en deed liet gebouw gedeeltelijk instorten. Er zyn vyf personen gekwetst. De stoffe lijke schade zal 15,000 fr. bedragen. Bloedige gevechten hebben te Saint- Hubert plaats gehad in den omtrek der statie van den buurtspoorweg, op den dag der milicie-loting. tusschen een tien tal inwoners van Libin en een 20-tal kerels vain St-Hubert, die de lolelingen aanrandden en met kneukelijzers sloegen. Er waren verscheidene gewonden. Een der loteiingen van Libin, zekere Barras is nu verleden nacht overleden aan dé gevolgen der bekomen wonden. Een ge- rechterlyk onderzoek is geopend. De VOHSTEN IN AUTOMOBIEL. Wil lo. zen m de Auto-Vélo Indien de vorsten zooveel in automobiel blijven rijden als zij nu doen, zullen wij ze eono bijzondere rubriek moeten toe- wijden. De keizer van Duitschiand gaat zich twee rijtuigen laten maken van zestien Fnaamo Jvzcn zomer m au omobiel naar Urville. bij Metz naar zijn kasteel le gaan. Hij zal ditjaarookde krijgsbewegingen in automobiel volgen. smgou De koning der Beigen, wien de genees- hceron beweging in volle lucht voor schrijven, heeft zich Iwee tricycles laten maken, een met cn een zonder motor *mS IkonJ"s ,van Itali6 zal i" -Mei officieel een bezoek brengen op Sicilië per automobiel. 1 e'

De Denderbode | 1902 | | pagina 2