Donderdag 20 Februari 1002 5 centiemen per nummer 56ste Jaar 5651 DES HOOaDINAAKS Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Op het sterfbed. w LANDRÖUW. Vrouwenki akeel DEÜÉNDER BOD E. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SLX'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3d* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel* van dit blad. Aalst, 19 Februari 1902. Onlangs stierf een gekende Fransche schrijver. Hij had een heelkundige bewerking onderstaan, die, zooals het gewoonlijk luidt, goed gelukt was. Maar verwik kelingen kwamen dien goeden uitslag bederven, en de genec sheeren verwittig den de familie, dat de kranke nog enkele oogenblikken televen had. De stervende, echter, was zijn toestand niet bewust. Hij gevoelde zich tamelijk wel te moede, en aan het firmament zij ner verbeelding zag hij een helder ster reken pinkelen - de ster der hoop op volledige herstelling. Eilaas En niemand dorst hem de werkelijk heid openbaren... Niemand, noch geneesheer, noch bloed verwanten niemand dorst hem zach tjes in 't oor fluisteren Vriend, man, vader, het uur van scheiden gaat slaan... Zijl ge bereid om voor den Oppersten Rechter te verschijnen Denk aan uwe ziel.. Verzeker uwe zaligheid, stel hen gerust, die hun leven zouden willen opof feren voor uw heil.., Och, waarom do laatste stonden van onzen stervende door nare gedachten nog pijnlijker maken meenden do om standers. De stonden vlogen voorbij de man verscheen voor Gods rechterstoel, heel waarschijnlijk zonder zich in regel ge steld te hebben met den Opperheer, die hem oordeelen zon 't Is verschrikkelijk zóó uit 't leven te scheiden. En wij zouden geenszins de verantwoordelijkheid willen dragen der personen, wier nalatigheid en valsch me delijden oorzaak waren dat de ongeluk kige zonder biechten of berechten de reis naar de eeuwigheid ondernam. Na hetgeen te Parijs gebeurd is rond het sterfbed van dien letterkundige, valt dagelijks voor in elke stad onzes lands. Maar niet altijd ligt de groote schuld aan de bloedverwanten. Vele dokters laten die menschen tc lang onwetend no pens den waren toestand van de zieken, en niet zelden valt de dood in huis voor dat de arme lijder er aan gedacht hebbe zich met God to verzoenen. Meestal is liier geen kwade wil in 't spel, maar wel een soort van belachelijk: ongewettigd medelijden. AVij begrijpen het en keuren het niet af, dat de geneesheer noch den zieke, I> E ZOOM naar het Engelsch. 62,u vervolg. Antwoord mij nog eens oprecht, Mary, zoo gij eenige genegenheid voor my hebt. Gij kent zijn waren naam; hoe heet hij Joseph Ruihbrook, mevrouw zegde Mary weenend. Ik was er zeker van 1 riep lady Austin in tronen losbarstende ik wist het Einde lijk is de Blag gevallen God heb medelijden met in\j Wat moet er gedaan worden En opnieuw gaf lady zich aan hare smart over. Mary stond versuft hoe lady Austin iets van de geschied- uis van Jcs kon weten en waarom zij aan zulke hartverscheurende droefheid ten prooi was, bleef voor haar een ondoorgrondelijk geheim. Zij bleef eenigen tjjd naast hare meesteres staan, welke lang zamerhand zich zelve meester werd. Eind. lijk segde Mary Mag ik tot hem gaan, mevrouw noch zijne huisgenooten nutteloos ont- stelle zoolang er gegronde hoop op ge nezmg bestaat, moet hij niet van sterven spreken maar 't is zeker verkeerd de waarheid te verduiken lol dat de lijder niet meer gevoeglijk, met volle verstand de HH. Sacramenten kunne ontvangen. Goede catholieke geneesheeren kennen hunnen plicht onder dit opzicht en zullen nooit verwaarloozen don lijder in tijds te verwittigen. Ten anderen, berecht zijn is geen sterven. Doch ook op de bloedverwanten drukt zware verantwoordelijkheid. Zij wezen voorzichtig bij 't kiezen van eenen geneesheer. Wij beweren niet dat alle dokters, die min of meer als vrijdenker te boek staan, met opgezetten wil nalaten de bloedver wanten ten gepaste tijde te verwittigen, dat de zieke in stervensnood verkeert maar dat er zijn welke hun ongodsdien stig fanatisin op die manier uitwerken, lijdt gconen twijfel. Wij raden dan onze catholieke huis houdens aan op hunne hoede te wezen er hangt immers te veel van af Die bemerkingen die wij uit de Gazet van Antwerpen trekken zijn maar al te gegrond, 't Is zeker dat liedeudaags in vele familiön, waar liet geloof erg ver flauwd is, er te lang gewacht wordt, om de zieken te doen biechten en berechten en nochtans de verantwoordelijkheid is toch zoo groot DRIE NUTTIGE DIEREN. Gezien de insecten dit jaar bijzonder talrijk zijn. kan men niet genoeg de aan dacht vestigen van alle belanghebbenden op het beschermen van die dieren, die als 't ware de natuurlijke verdelgers zijn der voor den landbouw schadelijke insekten. Daaronder moeten, behalve de nuttige vogelen, gerangschikt worden de steen uil, de zwijnengel, hier herse of stekel verken genaamd en de padde. Die drie nuttige dieren, schrijft De Landman, hebben nochtans het vooroor deel legen hun. Wat al kwaad wordt niet gezegd van den steenuil, van liet stekel verken en van de padde. Gij kont den steenuil. Hij is geenszins te vreezen en evenmin een ongeluksbode; zijne aanwezigheid in de hooge of verval len gebouwen, zijn zeldzame kreet trek ken de dood niet nabij. Hij verlaat zijne schuilplaats onkel des nachts en om jacht te maken op de scha delijke kevers en op de plunderende veld muizen. Zeker, zeker, Mary, antwoordde lady Austin ik moet nu geane geheimen meer bebhen gij ook moet, mij alles verhalen. Gij ziet, dat ik een groot belang Btel in dien jon gen man, evenzeer als gij; het moet u voor dit oogenblik voldoende zijn dit te weten. Alvorens ik u iets meer zeg, moet gij open hartig met mij zijn en mij zeggen, hoe gij kennis met hem gemaakt hebt en al wat gij opzichtens zijn leven weet gy kunt zeker zijn, dat ik n en hem zooveel zal helpen als in m\jne macht is en dat ik geld noch tus- schenkomst zal sparen. Ik denk, Mary, dat gij nu deze belofte niets voor mij zult geheim houden. Dat wil ik ook niet, mevrouw, ant woordde Mury, want daarvoor ben ik te zeer aau hem gehecht. Mary begon nu mot te verhalen, hoe zg te GraveBend leefde en waar zij het oerst Jos ontmoette. Zij vertelde hoe zij inlichtingen van Fur ness ontvangen had, hoe zij samen gevlucht wsren en hoe zy in het huishonden van lord Austin gekomen was. En 't was Jos Rnshbrook, die met u in dit huis kwam - Ja, mevrouw. Een der bedienden was onbeschoft togen mij eu Job nam het kwalijk. Lord Austin, het leven hoorende, liet bene den naar de reden vragen de dienstboden Het schijnt niet te min dat in vele dor pen het de voornaamste inwoners zijn, welke, verre van het goed voorbeeld te geven, oorzake zijn, van verdelgen, zoo niet door reehtstrceksche werking, ten minste door toelating. Misschien weten de vijanden van den steenuil niet dat. hij in eenen nacht ver slinden kan, eene halve dozijn muizen en een dertigtal rupsen. De zwijnegel, is ook een nachtelijke jager bij voorkeur randt hij stekken en kerfdieren aan. In Rusland wordt hij in de hoven ver menigvuldigd. Zijn nut wordt nog hierdoor vermeer derd dat het bestand is tegen meest alle vergiften liet kan ongehinderd innemen spaanscho viiegen (Canthariden) opium en arsenic het kan zonder gevaar door de slangen gebeten worden, eene eigen schap welke hem toelaat harde jacht op de adders te maken. Eindelijk wanneer het zich bolvormig samenrolt, wordt het door zijne stekels bijna onkwetsbaar. De padde is eene andere beschermster onzer hovingen. Wat heeft men al over dezelve niet verteld De geteerde Cuvier zegde de padden zijn dieren van leclijk en terugstootend uitzicht, welke men ten onrechte be schuldigt vergiftigend te wezen door haar speeksel, hare beet, hare uitwerpselen en zelfs haar zweet. Het ware dienstig ermede de beetvel- den te voorzien, om er den grijsworm te vernietigen welke de jonge planten be schadigt. In Engeland verschaffen haar de hove niers doelmatige schuilplaatsen tc Pa rijs bestaat er eene paddemarkt waai' die diertjes gemiddeld 3 frank de twaalf ver kocht worden. Beschermen wij dus de dieren die ons zooveel voordeel doen. Amerikaansche klaver. Wij lezen in de Cooperation agricole hetgeen volgtSedert een paar weken, worden ten verkoop aangeboden groote hoeveel heden violetkleurige klaver, gezegd Ame rikaansche klaver. De markt is er zoo danig van overstelpt dat de goede Vlaam- sclie zaaiklaver in prijs gedaald is. Wij aanzien het als een plicht den landbouwers legen deze goedkoope aan biedingen te waarschuwen. Men weet dal violetkleurige Ameri kaansche klaver aan de vorst niet weer staat en dientengevolge voor ons klimaat niet past. Tot wat kan het dienen graan tegen I fr. 25 te koopen zoo de oogst mis lukt gaven allen de schuld aan Jos en hem werd bevolen terstond het kasteel te verlaten. Na deze behandeling ondergaan te hebben, wei gerde hij langen tijd op het knsteel terug te komen hij was het echter, die in de spreek, kamer was, toen gij over eenige weken de deur opeudet, als gij u dit nog herinnert. Lady Austin wrong zich in vortwyfeling de handen; na eene poos sprak zij En wat heeft hij uitgevoerd sedert hij hier is geweest Mary verhaalde hare meesteres al wat zij wist over zijne verdere lotgevallen. Mary, sprak alsdan lady Austin, gij moet terstond naar hem heengaan belool mij echter, dat gij hem geen enkel woord zult zeggen van hetgeen er tusschen ons is voorgevallen dat wil zeggen, voor het oogenblik langzamerhand zal ik n meer kun nen too var trouwen. - Gy kunt volledig betrouwen in mij stel len, mevrouwantwoordde Mary, hare mees tere» aanziende maar is het niat te laat om vandaag nog te vertrekkeu Als gij het goed vindt, zal ik wachten tot morgen. Doe dat, Mary het doet mij genoegen dat gij dezen avond niet gaat, want ik zou wenschen dat gij by my bleeft, ik heb u nog veel te vragen. Op het oogenblik myn beste, zou ik gaarne alleen zijn. Zeg aan lord Austin Wij raden den belanghebbenden aan van nu reeds hunne aankoopen te doen en een waakzaam oog te openen op het geen men koopt. Vogei.teei.t. De inschrijving voor de jaarlijksche internationale tentoon stelling, door de - Aviculteurs Beiges, in 't Verjaringspark te Brussel te houden, verzekeren een geheel van 2-100 loten. Holland, Engeland en Frankrijk zen den hunne beste exemplaren. Het zal de grootste tentoonstelling zijn, die men tot nu toe te Brussel te zien kreeg. De tentoonstelling is open op 22, 23 en 24 dezer maand. ding van een zonderling krakeel in het roode kamp. De socialistische vrouwon zijn woedend over de paljassenstreken van Citoyen Vaudervelde en van zijne vrouw en de Antwerpsche vrouwen, die recht door zee gaan, zouden zelfs dc uitsluiting van gezellin Lala Vandervelde hebben ge vraagd. 't Heeft inderdaad veel weg van een comedie wanneer men nagaat, dat citoïen Vandervelde het algemeen stemrecht der vrouwen verdedigt, maar door zijn eigen vrouw doet voorstellen dit zelfde stem recht op de lange baan tc schuiven. Men verwacht dat Antwerpsche gezel linnen op het Congres don bol zulten was- schen aan liet echtpaar, dat zoo goed do contradicties tot eene harmonie weet samen te smelten. Inlusschen zouden, volgens een confra ter, de Sinjorinnen toch reeds eene ge deeltelijke voldoening gekregen hebben. Madame Lala zal voortaan verzocht worden de politiek over te laten aan haren echtgenoot en zij zelve zich bezig houden met.... kunstzaken. Wat het huishouden betreft, dat schijnt bij de socialische vrouwen de allerminste der bekommernissen. VLAAMSCH IN DE HOOGESCHOOL. De Vlaamsche studenten van de facul teit van geneeskunde der Gentsche hoove- 3chool hebben aan M. dc Trooz, minister van Openkaar Onderwijs, eenen brief go- zonden om te vragen dat alle nieuwe pro fessoren en docenten bij hunne benoeming zouden verplicht worden van den beginne af in het Nederlandsch te onderwijzen. Het afsterven van den diepbetreurden hoogteeraar Bouquó laat in de faculteit eene plaats van hoogteeraar in heelkunde onbezet. Voor dit vak, zeggen de Vlaam sche studenten, zijn er aan onze hooge- school geen docenten en dient er dus een candidaat gekozen buiten de hoogeschool. dat ik my niet wel gevoel en niet zal beneden komen om te eten. Zal ik uw eten boven brengen, mevrouw? vroeg Mary. Ja, gij kant het brengen, zeide lady Austin met een flauwonk glimlach. Beiden weDschten oven vurig alleen te zijn. Mary verliet dus de kamer, en, na haren last volbracht te hebben, begaf zij zich naar haar eigen vertrek, om daar eens ongestoord te kunnen nadenken. Wat kon de reden wel zyu van het gedrag van lady Anstiu Wat kon zij weten van Joseph Rnshbrook En waarom was zij zoo vol belangstelling en ontroering Zij bad van de bedienden wel gehoord, dat lord Austin en zijne vrouw vroeger eenen minderen stand hadden bekleed dat hij een gepensionueerd offiier was; maar toch was dit geene reden om zooveel belang in Jos ltushbrook te stellen. Mary overdacht alles herhaalde malen, pij nigde te vergeefs haar brein, maar kon tot geene oplossing komen en zij was nog bezig met naar het geheim te zoeken, toen de huis- meid kwam zeggeu dat mevrouw reeds twee maal gebeld had. Lady Austin van haren kant was uog meer in de war zij kon er niet toe komen bedaard genoeg te worden om te besluiten hoe zy moest handelen. De studenten in de faculteit van genees kunde weten dat er minstens een viertal Vlaamsehkennende candidaten te vinden zijn. alten uitstekende meesters in hun vak. en uit een zuiver wetenschappelijk oogpunt aanbevelenswaardig. Zij verzoeken M. den minister eerbie dig en met den mecsten aandrang een Vlaamsehkennend candidaat te benoemen en hem bij zijne benoeming de verbinte nis te doen aangaan, in 't Nederlandsch te doceeren zoodra de trapsgewijze ver- vlaamsching onzer faculteit zal aanvan gen. LIBERALEN EN ALGEMEEN STEM RECHT. Groene Pie, zeeverde laatst dat de Etoile Belge het eenig liberaal blad is dat de beweging voor algemeen stemrecht afkeurt en bestrijdt. Welnu, er zijn er ten minste zes of zeven, waaronder de Journal de Liège- Dit laatste blad schrijft het volgende, dat door meer dan éénen liberaal zou dienen overwogen te worden De onnoozelaars die in den vijver van het zuiver algemeen stemrecht willen springen, om niet nat gemaakt te worden door den regen van het meervoudig stel sel, zulten weldoen de plechtige verkla ringen te herlezen waarin M. Fóron en zijne vrienden tijdens de herziening, de rechtvaardigheid van dat stelsel erkenden en zich borg stelden voor zijne duurzaamheid. Zij zullen ook wel doen do beraadslagingen te herlezen over de gemeentekieswet van 1898, waarin de radikalen nogmaals het meervoudig stel sel der wetgevende kiezingen aanwezen het ideaal, dat ook voor de gemeente moest bereikt worden en waarin M. Heuse zegde dat de Regeering zich met roem zou beladen hebben indien zij dat stelsel voor de gemeente aannam en dat geheel de linkerzij, zoowel als de rechterzij, haar zou ondersteund hebben. Wat is de oorzaak van dien ommekeer bij zekere liberalen 1 Geene andere dan dat de haat tegen al wat katholiek is en het gevoel hunner onmacht tegen de katholieke Regeering hen aanzetten zich in de armen der socialisten te werpen, zelfs al moest zulks den ondergang van het land voor gevolg hebben. Liever Turksch dan paapsch is nu nog, evenals in de zestiende eeuw, hot ordewoord van alle anti-katholieken. Men verwacht dat de Kamers op 5 Mei zulten gesloten worden. Op 8 Mei zal M. de Smet de Naeyer eene groote politieke redevoering uitspre ken op het banket van den Catholiekcn Kring. Men weet dat do kiezingen plaats heb ben op 25 Mei. Haar zoon in da gevangenis om geoordeeld te worden voor eene misdaad, welke hy niet bedreven bad Zou hy do waarheid open baren en zijnen vader opofferen I Zy was overtuigd van neen. Zoo hij het niet deed, zou hy dan niet ver oordeeld worden en zou zy in dit geval van hem weg blijven Of was zij niet verplicht te verklaren wat de jongen wilde verborgen houden En zoo hij de waarheid bekende, zon men dan te weten komen dat Rnshbrook en Austin één eu dezelfde persoon waren? Zou er eenige kans zijn om te ontsnappen Zon hy niet vroeg of laat berkend worden Hoe vreeselyk was haar toestand. l)an ook nog, zon zij aan haren echtgenoot den toestand van zynen zoon mededeelen Als zij dit deed, zon hij zich dan aaugeven? Ja, voorzeker, hij zon nooit willen, dat Jos voor zijne misdaad zon lijden. Zon sy het dos aan haren echtgenoot zeggen En dan Mary, welke alreeds zooveel wist, welke hareu angst en hare vertwijfeling ge zien had, welke haren zoon zoo liefhad, zou zij baar kannen vertronwen Kon zy wel iets doen zonder haar in het vertrouwen te nemen (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1