Donderdag 27 Februari 1902 5 ceiitieinen per nummer 56sle Jaar 5655 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID Het blauw rood cartel. LANDBOUW. De twee Vlaggen. Vrijwilligersstelsel Te Kortrijk. wz™d*f DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de. Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CIJIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3"* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dinsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 26 Februari 1902. Het blauw-rood cartel gesloten op grond van het A. S. E. V. met uitslui ting van 't vrouwenstemrecht heeft leelijk van den manken hennen. De redevoering, de verledene week, door gezel Vanderveldc ter Volkskamer uitge sproken, heeft er den genadeslag aange geven. De blauwen eischen de inschrijving der E. V. in de grondwet, maar zie de roo- den willen hieromtrent geene verbintenis nemen. De blauwen zijn van 't vrouwenstem recht zoo zeer vervoerd als de duivel van 't kruis en de leider der rooden, gezel Vandervelde, neemt het voorstel-Colaert voor eigene rekening over, en, wat het wetgevend stemrecht der vrouw betreft, hierover wil hij evenmin eenige verbin tenis in naam zijner partij aangaan. Kortom, de rooden willen van geene enkele verbintenis jegens de blauwen en zeggen dat het voor hen, (de blauwen,) reeds eene groote eer genoeg is hunne bondgenooton te mogen zijn om hen het Z. A. S. te helpen veroveren. De Etoile Belge meent dat de blauwen rijp voor Gheel zouden zijn moesten ze zich aldus laten foppen. Andere blauwen organen kondigen ar tikels af vol verontweerdiging tegen het stemrecht der vrouw, Het blauw-rood cartel is dus zeer ka- mank en maljonig, bijna kreupel, zou groene Pie zeggen. De blauwen die eenig politiek doorzicht hebben zien genoegzaam dat het bedriegt den boer is volle karamel. Bedriegt den boer, voor de blauwen en waarom Omdat do rooden niet willen dat de E. V. in de grondwet worde geschreven Omdat volgens de verklaring van gezel Vandervelde het vrouwenstemrecht een onafscheidbaar gedeelte uitmaakt, van het roode programma Omdat de rooden aan de blauwen de uitdrukkelijke belofte deden de E. V. te veroveren door wettelijke middelen, vreedzame propaganda en nu integendeel tot revolutie willen overgaan Omdat in 't gedacht der rooden het A. S. maar 't middel is om des te spoe diger hier in België de republiek te kun nen uitroepen en 't collectivisme in te DE ZOOM 90 naar het Engelsch. 63'1" vervolg. Zoodanig waren de verschil li ge en tegen strijdige gedachten, welke het brein van lady Austin bestormden. Ten laatste besloot zy mets aan baren echtgenoot te zeggen zij znu Mary tot haren zoon zenden en dien avond nog zou zij verder met het meisje spreken en beslissen, na afloop van dit gesprek, of zij haar tot hare vertrouwelingen zou nemen of niot. Toen zij zoover gekomen was, helde zij voor Mary. Zij t ge nu wat beter, mevrouw vroeg Mary. Ja, Mary, ik dank u noen» uw werk en kom bij mij zitten. Ik zou wat meer met u willen klappen over dien jongen man, Joseph Rushhrook. Gij zult wel bemerkt hebben, dat ik veel belung in liern stel. Ja. mevrouw Welnu, daar straks hebt gy mij in het kort alles gezegd. Nu zou ik wel eens een omstandig verhaal willeu hebben over alles, wat gij van hem weet. voeren, terwijl de liberalen verklaren koningsgezind te zijn en de huidige samen leving willen behouden. Gelijk men ziet worden de liberalen door de socialisten bij den bok gezet, of liever gekuld, lijk Frederik die altijd en in alles gekuld wordt. Wat moet men hieruit besluiten Indien het liberalisme zich aldus door de rooden. wetens en willens, laat bij de garde trekken, dan zal het onbetwistbaar de medeplichtige zijn der ergste vijanden onzer nationale instellingen en zal het voor de liberale candidaten in de vol gende kiezingen een akt van uiterlijke schijnheiligheid zijn wanneer zij zich, aan 't kiezerskorps zullen voorstellen als de vertegenwoordigers eener grondwette lijke partij. Bemerken wij ten slotte dat vele libe ralen niet zeer genegen zijn om zich door de socialisten te laten scheereu zonder zeep ten zij hier en daar eenige onnooze- laars die ziende blind zijn De paardenhandel zal niet ver dwijnen. Het is een zonderling ver schijnsel dat, ondanks de voortdurende wijziging in de vervoermiddelen, door stoom, electriciteit, rijwielen, automo bielen, enz., die allen eene concurrencie aan den peerdenhandel dreigden te doen, deze steeds meer en meer uitbreiding neemt. Ter gelegenheid van de jaarlijksche paardenverkooping die (en zijnent plaats had, zegde M. Mc. Millian, van Rock Rapids (Noord-Amerika) dat hij nooit van eene zoo groote vraag naar goede trek paarden gehoord had als tegenwoordig liet geval is. Er is thans geene kwestie van te weten wal ze kunnen opbrengen, maar waar men de goede zal vinden. Den 18 Januari laatstleden had voor noemde verkoopingplaats. Er werd onder den hamer gebracht 12 hengsten en 12 merriën van het Perclicronsch ras. Meer dan 250 personen uit de Noorder- en Noord-Westerstaten woonden de verkoo ping bijDe 12 hengsten golden 54 0 '0 fr. of gemiddeld 4.500 fr., de 12 merriën 21,000 fr. of gemiddeld lTGO-fr. De 24 paarden werden alzoo 75,''00 fr. betaald, gemiddeld iets meer dan 3,100 fr. Volgens de Breeder's Gazette -, van Chicago, waar aan wij die inlichtingen ontleenen, zijn deze de hoogste midden- prijzen die, sedert twaalf jaar en meer, op Amerikaansche openbare veilingen betaald werden, wel een bewijs van de toenemende belangstelling voor den aan- fok van trekpaarden. Mary vertelde nu alles breedvoerig en de arme moeder kon niet genoeg over haren zoon hooren zij deed allebei vragen over hem. Toen Mary eindelijk geëindigd had, sprak lady Austin Mary, ik zie dat ik vertrouwen in u kan stellen. Het is zeker dat ik een groot belaag in dien jongen stel ook is het waar, dat hy een mijner naaste en dierbaarste bloedver wanten is, maar in welken graad kan ik u niet zeggen. Gy hebt my betuigd, dat gij aau zijne onschuld gelooft ik verzeker u, dat gij gelijk hebthij heeft die daad niet bedreven, ik weet wie het gedaan heeft, maar ik mag het uiet zeggen dit geheim is het mijne niet. Dit is juist hetgeen Jos tot my zegde, mevrouw, bemerkte Mary en bovendien dat hij bet nooit zou zeggen, al moest hy gevon- nis 1 worden. Ik geloof niet, dat hij het ooit zal doen, Mary, hernam lady Austin, in tranen losbar stende. Arme jongen Vreeselijk moet hij lijden voor eene misdaad, waaraau hij on- plichtig is. Maar mevrouw, zou hij plichtig bevon den wordt, zal men hem toch niet ophangen hij was nog zoo'n kind. Ik weet het niet. Het is vreemd, dat zijn vader en zyne moeder zoo spoorloos verdwenen zyn, bemerk te Mary dit komt my zeer verdacht voor. Op eene andere plaats lezen w De paardenfokkerij heeft zich, gedu rende de laatste jaren in de Vereenigde- Staten van Noord-Amerika zeer uitgebreid en zal voorde fokkerij der Oude Wereld een geduchten concurrent worden vooral voor wat de gewone dienstpaarden be treft. Groote sommen geld worden thans door de Amerikaansche fokkerij besteed voor de vermeerdering van het fokmateriaal. Zoo werden in 1900 meer dan duizend dekhengsten van verschillende zuivere rassen in de Vereenigde Stalen ingevoerd. In 1901 is dat getal aanmerkelijk toege nomen. Men herinnert zich dat gezel Anseele eens, op een banket, tot de libera'en zegde - Gij zult de roode vlag volgen of gij zult niets meer zijn. De liberalen teekenden natuurlijk daar tegen verzet aan. Men kan er niet gemak kelijk eene reden van maken niets meer te zijn, niet meer te beslaan. Thans zou men echter zeggen dat zij zich beginnen te gewennen aan het droe vig denkbeeld hunner aanstaande vernie tiging aan hunnevan volgelingen der roode vlag. Dat schijnt ten minste te blijken uit het volgende verslag over eene meeting verschenen in Le Peuple Een liberaal beklom het verhoog en verklaarde dat, indien de liberale hoofd mannen niet met de socialisten hand in hand gingen om het algemeen stemrecht te veroveren, zij hunne hoofdmannen zou den laten schieten. Spreker verloochende de liberale bladen welke den krachtigen veldtocht der socia listen niet ondersteunen. Hij eindigde met deze woorden Den dag waarop de roode vlag in de straat zal wapperen zullen wij maken wij zweren het- dat de blauwe vlag haar zal volgen. - De zaal, waarin zich talrijke liberalen bevonden, heeft den spreker geestdriftig toegejuicht, op het oogenblik dat hij de hand drukte aan onzen vriend Terwagne.» Het is stellig dat de liberalen die hunne waardigheid in zoover hebben vergeten, zeiven te verklaren dat liunne vlag de roode vlag zou volgen, niet geheel de liberale partij vertegenwoordigen. Doch, 't is een droevig teeken des tyds en de oude strijders van bet doktrinaire liberalism hebben wel redens te vreezen voor de toekomst hunner partij Natuurlijk moet gy hieromtremt uwö eigene gedachten hebb-n, naar hetgeen gij reeds vernomen hebt, antwoordde lady Austin op kalinen toon docb gelijk ik u al gezegd heb, hierover moet ik zwijgen. Wat ik nu verlang, Mary, is dat gij hem niet laat weten dat ik er zooveel belang in stel, zelfs niet dat ik er iets van weet. Onderzoek zooveel gij kunt wat de mogelijke afloop zal wezen, en als gij bem gezien hebt, moet gy bij my te rugkomen en alles verhalen, wat bij gezegd heeft en wat er gebeurd is. Dat zal ik doen, mevrouw. Gij deedt goed morgen heel vroeg te vertrekken. Een der koetsiers zal u naar het bureel der diligentie voereu, welke naar Exe ter gaat. Nu ik er aan denk, hier, Mary, neem myne beurs eu ontzie geene kosten, want aau geld moet nu uiet gedacht worden, ik ben zeer ziek en moet terstond naar bed. Zou ik u niet wat eten brengen, me vrouw Wat voedsel en een glas wijn zullen u goed doen. Doe dat, Mary, ik gevoel my zeer flauw. Zoodra lady Austin eenig voedsel had ge nomen, begon zij opnieuw met Mary te klap pen eu liuar honderde vragen te stellen over haren zoon. Mary antwoordde op alles, en toen zy haar verlaten had, was lady Austiu meer dan ooit overtuigd, dat de rechtscha penheid van haren zoon hem tot een sieraad der maatschappij zou gemaakt hebben. Naar wij vernemen heeft liet Midden- komiteit der Catholieke Kicsvereeniging van het arrondissement Gent, op do dagorde van zijne eerstkomende zitting gebracht de stichting van komiteiten tot aanmoediging van het vrijwilliger- schap. Ook te Sint-Nikolaas is een dergelijk komiteit tot stand gekomen, dat zich ten doel stelt, niet vrijwilligers aan te wer ven. maar aan dezen die genegen zijn den krijgsdienst vrijwillig aan te nemen eene doelmatige hulp en bescherming aan te bieden. De Behoudsgezinde Vereening van Ant werpen heeft ook een dergelijk ontwerp aan bare leden ter overweging gegeven. Wanneer te Aalst Aalst mag niet ten achter blijven. Het is te hopen dat die kwestie door de Catholieke Vereenigingen ernstig zal onderzocht en besproken worden, zoowel in het Waalsch als in het Vlaamsch ge deelte van het land, opdat daaruit eene algemeene en gezamenlijke werking zou kunnen ontslaan met het doel aan de nieuwe legerwet ai de vruchten te doen dragen welke de bestrijders van den ge dwongen soldatendienst in rechte zijn ervan le verwachten. Het zijn, natuurlijk, de voorstaanders van het vrijwilligersstelsel die alles moe ten doen wat in hunne macht is om dat stelsel in do zeden te doen dringen, opdat de wet al de voordeelen zou afwerpen welke zij kan opleveren en opdat de loling, dat overblijfsel der Fransclie over- heersching, na eenige jaren werking der wet, feitelijk zou afgeschaft worden. Die werking zal, in alle geval, vader landslievender en tevens nuttiger zijn dan die der socialisten die. bij elke loting, de muren bedekken met plakkaten, waarin het volk wordt opgehitst om tegen de loting in opstand te komen. De nieuwe wet laat de trapsgewijze afschaffing de loting toe en geeft ons de middelen in de hand om ze te bewerken 't is aan ons vau die middelen gebruik te maken. M. BEERNAERT. Men begint aan het aftreden van M. Beernaeet ernstig te gelooven, omdat hij niet voorkomt onder de ingeschrevenen bij de beraadslaging van het A. S. Men ziet daarin een bewijs van onver schilligheid want. zegt men, indien iemand in deze kwestie het woord diende te nemen is het juist M. Beernaert. Dan kwam het bittere gevoel, dat hij op het punt stond zich zelve op te offeren, dat hij als een misdadiger zou veroordeeld wor den, geschandvlekt en misschien ter dood gebracht, en terwijl zij zich slapeloos in haar bed rondwendde, riep zij uit God zij geloofd dat hij onschuldig is Zyn arme vader lijdt meer dau hij. XXXIV Twee dagen later, omstreeks tien uren in den morgen, kwam Mary te Exeter aan en begaf zich naar de gevangenis. Terwijl zij hare oogen lungs het logge gebouw liet gaan, verbleekte zij bij het zien der ketenen en boeiën, welke boven de poortgebeeldhouwd waren als een waar beeld der bestemming van het gevaarte. Verschillige personen stonden op den trap en in het portaal om verlof te vragen de ge vangenen te bezoeken, en Mary moest eeni- gen tyd wachten eer zij haar verzoek kon voordragen. Zij zag er geheel anders uit dan de gewone soort van bezoekers, dat de cipier haar met zekere verwondering bezag. Wien wenscht gy te zien vroeg de man, want de stem bleef Mary iu de keel steken. Myu broeder, Joseph Kustibrook, ant woordde zy. Up hetzelfde oogenblik kwam de hoofdge vangenbewaarder binnen. Kortrijk een Vlaamsch Socialistisch Con gres gehouden. Anseele speelde er de eerste viool. Vandervelde heeft beloofd te komen, maar heeft zich laten veront schuldigen. Twee kwesties aan de dagordehet A. S. en de slag der Gulden Sporen. In de morgendzitting werd de politieke toestand besproken. Een afgevaardigde van Moeskroen wilde van geen samengaan met burger partijen hooren en zegde dat men maar moet maken dat in Mei reeds de kiezin gen voor de Constituante plaats hebben. Anseele beeft hem geantwoord en. daar hij de bovenste baas is, werd natuurlijk zijne dagorde met groote meerderheid aangenomen Zij luidt - Het Congres brengt den volgenden wensch uit - In de arrondissementen waar de Arbeiderpartij niet sterk genoeg is om haren candidaat te doen zegenpralen, zullen socialisten krachtdadig do candida ten partijgangers van A. S. ondersteunen In een arrondissement, waar geen partijganger van A. S. optreedt, strijdt de Arbeiderspartij met eigen krachten - De Vlaamsche plaatselijke federaties kunnen coalities aangaan met partijen, die de verovering van A. S. betrachten -. Anseele verklaarde dat het groote ge vaar, dat het A. S. bedreigt, minder de cleriealen zijn, maar het wederzijdsche mistrouwen tusschcn de arbeidersklas en do liberale burgerij. De socialisten moe ten TOT ALLE TOEGEVINGEN BEREID ZIJN om dit mistrouwen te doen verdwijnen. Ook maakle spreker, om hot voorbeeld te geven, den lof der redevoering van M. Hymans. Wat ellendige kruiper is toch Anseele 1 Spijtig dat hij het socialistisch Journal de Charleroi uiet by had, waarin van de redevoeriug-Hymans wordt g< zegd M. Hymans stolt zich aan als verdediger van het A. S. en als men hem liet betijen, hij zou er de doodgraver van zijn. In den namiddag besprak het congres het middel om de clericale feesten ter herdenking van den Gulden Sporenslag TEGEN te werken. Dat zal de Kortrijk- sclie burgerij met plezier vernemen, in derdaad. Anseele hield eene lange voordracht om te bewijzen dat de slag bij Kortrijk een klassenstrijd was en geen strijd van ras of godsdienst. Met wat goeden wil zal men van Breydel en De Coniuck, Zij wenscht haren broeder, den jongen Rushhrook, te zien sprak de cipier. Zeker, antwoordde de audere kom hier een poos in dit kamertje, tot ik iemand met u kan medezenden. Beide mannen waren uiterst beleefd sn vriendelijk jegens Mnry, waut zij waren be wogen door hare schoonheid en hare groote droefheid. Mary ging een oogenblik zitten de vrouw van den gevangenbewaarder kwam binnen en behandelde haar welwillend. De cipier kwam om haar naar de cel te brengen en terwyl Mary opstond, zegde haar die goede vrouw Buste kind, als gij uwen broeder ge zien hebt, zult gy goed doen hier terug te komeu en een weinig uit te rusten ik zal u dan wellicht van eenigeu dienst kunnen zijn, met u uit te leggen wat er gedaan kan wor den en wat niet geoorloofd is. Mary kou niet spreken, maar zag met hare betraande oogen de vrouw aan deze vrien delijke ziel verstond haar. Ga nu, sprak zij, en vergeet niet by my terug te komen. De cipier voerde haar zonder spreken naar de cel, opende de deur en bleei buiten staan. Mary trad binnen, was in een oogwenk iu de armen van Jus en omhelsde hem, terwyl de tranen haar overvloedig van de wangen rol den. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1