Van tak op tak. Eerste Communie. Ste-CE CILIA Stad Aalst. - Werkbeurs. Allerhande nieuws. Koeien van het Veesyndikaat, welke vroeger op 't Kruis plaats had, geschied nu op het Dorp te Moorse], Maandag 3 Maart 1902, om 9 ure voormiddag. De Koeien welke verleden jaar van i® categorie waren moeten geplaatst wor den voor het huis van M. De Meyer de eigenaars moeten voor den dag der keu ring het bewijs inbrengen bij den schrij ver dat de koei gekalfd heeft of gedekt is. De dieren van het syndikaat moeten allen ingeschreven worden ten huize van de Kinderen De Backer, den dag der keu ring. van 8 V» tot 9 ure de vreemde worden niet ingeschreven. Op den dag der keuring wordt een aan wezigheidspremie betaald voor al de die ren. De betaling van de prijzen voor 1901 zal plaats hebben op Kruisk« rmis Maan dag. De Voorzitter, De Schrijver, G. Moens. A. Reyntens. Groot tooncelfeest. Met de Paaschdagen zullen de heeren Le den der Koninklijke Harmonie van Moor- sel, een GROOT TOONEELFEEST geven Men zal opvoeren Ruwhart, de wre de kasteelheer drama in 3 bedrijven, door A. Leemans Hierover meer later. -■> Pleelil Ik Vlnggefeettl. Wij vernemen verder dat op 1 Juni aan staande, te Moorsel een plechtig Vlagge- feest zal plaatsgrijpen. Naar men ons verzekert, hebben reeds verscheidene catholieke maatschappijen hare bijtrediug aangekondigd. Op dan, catholieke Maatschappijen van 't Arrondissement en omliggende Ondersteunen wij dit feest door onze tegenwoordigheid en moge het bewijs van verkleefdheid dat wij hierdoor aan de Moorselsche vrienden .aanbieden een prik kel wezen voor hunnen iever op sociaal gebied LANDBOUW. DE VROEGE VERSCHIJNING VAN INSEKTEN. In dag- en weekbladen lezen wij de eerste verschijning van na deel ige insekten. Het schijnt of die ontmoeting wel iets bijzonders in zich heeft want men wil als om prijs de uitkoming van molenaars en zoo genoemde schoenlappers - melden. Zijn het dan wel geluksboden van de natuur of wezenlijke aankondigers der vroege leute Noch 't eene, noci; t andere, want van af November heeft men den gebeelen winter overal mulders ontmeet. En dan die vroege vliuders 1 Wel is waar tegenstaande den nogal hevi- jim n htvorst, geeft de zon ons reeds v arme dagen en komen dc vlinders, waarvan de poppen of cocons op de beste en warmste plaatsen hangen, uit hunne win tergedaante. Jammer genoeg, want zoo later, kou der eu slechter weer ze niet doet lijden en zelfs doet omkomen, zullen wij zoo veel te vroeger paring en eieren en dan gevolgenlijk meer en grooterc vermenig vuldiging. Welke vlinder heeft dan zoo tot ver keerd genoegen gevlogen 't Is de groote Aurelina (Vanessa Polychloros) van het geslacht der zoogenoemde schoen lappers. De poppen vinden wij schier overal en het uitkomend groote wyfju legt op de twijgen en takken der peren- en appel boomen van 150 tot 200 eieren, niet in ringen maar in de lengte op de schors in hoopjes byeen. Na twee a drie weken komen daaruit, zeer schadelijke, nog te weinig gekende, zwarte rupsen, die met zwarte dorens bezet zijn en zich seffens met jonge bladen eu scheuten voeden. Yerleden jaar hebben wij van deze soort tot vier geslachten gekweekt. Dus alleraadeeligst is het vroeg verschijnen dezer ongenoodigde gasten en eerder te betreuren dan wel te begroeten. Moge guur weder ze in hunne natuur nogal wat tegenwerken Fr. L. (Handelsblad.) VOOR DE SOLDATEN. - De minister van oorlog heeft besloten dat de soldaten, die moeten medewerken om de openbare orde te handhaven, eene wollen sargie meer mogen hebben. Een tweede wollen deken zal na het vertrek van bet soldatenkorps opgezon den worden naar de plaats waar de sol daten zich bevinden. Er wei d ook gezorgd voor het eten en minister Cousebant beveelt dat de dienst- doendo soldaten, geroepen voor den orde dienst, zullen ontvangen 750 grammen brood, 30ü gr. versch vleesch, 100 gr. opgelegd vleesch, 15 gr. koffie, 30 gr. rijst, 25 gr. zout en 1/2 gr. peper. Onderofficieren en soldaten zullen daar boven 10 centiemen bier en 5 centiemen tabak per dag ontvangen. VOOR DE - FRANSCHMANS. Het spoorwegbestuur beeft besloten dat aan de Belgische werklieden, die naar Frank rijk voor eeneu tyd lang gaan arbeiden, vooral voor den oogst, reiskaarten heen en weer tot aan de grens zullen verleend worden aan den prysder enkele kaarten. De terugreis zal moeten geschieden, ten vroegste den 9" dag en ten laatste den 365" dag na de aflevering de, kaart. LEGERN1ELJWS. De hier onder aangeduide detachementen zullen in opge geven garnizoenen de troepen vervangen, die zich naar het kamp van Beverioo oi dat van Aarlen begeven Van 8 April tot 23 Mei, te Leuven, 2 compagnies van het 8e regiment jagers te voet, Doornik van 23 April tot 24 Mei, te Vilvoorde, id. id van 2 juni tot 11 Juli, te Antwerpen, hot 14® linieregiment; van 4 Juni tot 17 Juli, te Gent, een ba taljon en muziek van het 11° linie; van 4 Juni tot 17 Juli, te Dendermonde. eene compagnie van het 2* linie; van 5 Juli tot 20 Augusti, le Oostende, de staf van het regiment, een bataljon en muziek van het 10® linie, Aarlen. Hoogrre Arbeidsraad.- Het was Dynsdag de zevende zitting aan de Zondagrust gewijd. M. Goo reman neemt het voorzitterschap waar M. SPINNAEL,nijveraar te Cureghem, verzet zich in eene nieuwe rodevoering tegen het wetsontwerp. Hij haalt de woorden aan van wijlen M. Louis De Naeyer, van Willebroeck, die zich tegen alle verplichtingen verzette. M. PAQUE spreekt ten voordeele van de winkel- en magazijnbedienden, waar van de beweging ten voordeele van de Zondagrust uitgaat. M. BECO verklaart, dat de bewijsre denen der voorstaanders van de wet hem niet bekeerd hebben, omdat de wet nooit zal uitgevoerd worden en dus eene nieu we sociale papierenwet zal zijn. Hij stelt voor, het geheele wetsont werp terug te zenden naar de commissie, om herzien te worden. M. ZURSTRASSEN doet uitschijnen, dat de patroon altijd de wet zal kunnen ontduiken en sluit zich aan bij de besluit- selen van M. Beco. M. HARZÉ schildert de Zondagrust af in Amerika, en bestrijdt op zijne beurt het wetsontwerp. M. SNOECK, schrijnwerker te Leuven, steunt het wetsontwerp. M. LELONG, bestuurder der Maat schappij Marcinelle-Couillet, is insge lijks van meeningdat de wet niet zal uit gevoerd worden. ONDERSCHEID. Volgens het Be knopt Verslag zegde de liberaal Hy- mans in de Kamer Op politiek gebied, zouden de vrou wen geen onderscheid maken tusschen godsdienst en politiek en zij zouden eene heel slechte politiek volgen. Dat zelfde huichelacntig verwyt wordt sedert jaren door de liberalen aan de catholic-ken gedaan. Het is louter huiche larij. De vrouwen zouden zeer wijs en ver- s'.andii; h.Jden en blijk van diep door- zk'ht geven, met te doen wat Hymans haar aanwrijft. Immers, zij zouden too- nen te begrijpen, wat eene onbetwistbare waarheid is, dat het de liberalen en socia listen zijn, die geene andere politiek ken nen en volgen, dan Kerk en godsdienst te bestrijden. Het zijn niet wij noch de vrouwen, het zijn onze tegenstrevers zei ven, die geen onderscheid maken tusschen de zaak van den godsdienst en die der politiek of staat kunde, dewelke voor hen alleen bestaat in hun strijd, nu eens huichelachtig dan veer onbeschaamd, tegen den catholie- ken godsdienst. Het is dus niet meer dan billijk, dat de verdediging van den godsdienst deel- make van de politiek der catholieken en ook van de vrouwen. ONDERLINGE BIJSTAND. - Op eene vraag van M. Segers heeft M. de minister van geldwezen Dinsdag geantwoord dat. krachtens artikel 63, achtste lid van het Zegelwetboek (wet van 25 Maart 1901) de plakkaten der erkende maatschappijen van onderlingen bijstand vrij zijn van de zegelbewaring. ONDER WATER. Het bureel der Kamer heeft een plan van een braaf bur ger ontvangen, met welk, in geval van oproer in de Kamer, de voorzitter inaar op eenen knop heeft te duwen, om on middellijk geheele emmers water tc doen neervallen op dc hoofden der lawijdraa- kers. HET SOCIALISTISCHE CONGRES is door den landelyken Raad bepaald op 30 Maart aanst., doch men gelooft dat het op 16 Maart reeds zal vergaderen daar men tevens besloot de federaties te ver zoeken onmiddclijk hunne afgeveerdigden te benoemen ten einde, desnoods, het congres bij hoogdringendheid tc kunnen bijeenroepen. I)e dagorde van gezel Van- dervelde dia aangenomen werd, verwerpt volstrekt het dubbe} stemrecht der kie zers die kunnen lezen en schrijven of der 40jarigen (stelsel Hymans). De landelijke Raad heeft ook besloten alle propaganda voor het stemrecht der vrouw te staken. Doch ten einde de vrouwen, door dit besluit niet te vergrammen, zullen de mode gezellinnen mogen deelnemen aan den poll van 19 Maart tot aanduiding der candidaten bij de kiezing van 25 Mei Op 9 Maart gaat het vrouwencongres plaats grypen en wat zullen de vrouwen er dan van zeggen. Laat ons wachten. SOCIALISTISCH BESTUUR. Het ziet er lief uit met het socialistisch ge meentebestuur te Seraing. Het weldadigheidsbureel eischt eene som van 50,000 fr., die de gemeente hem schuldig is. de ondernemers 110,000 fr., de Compagnie der eleclriciteit 90,000 fr. en de burgerlijke godshuizen 30,000 fr. Sedert twee jaren worden de stadsbe- dienden en de werklieden zeer onregel matig betaald en thans wachten zij nog op de betaling van hun loon der maand December. Al de schuldeischers zijn be sloten de gemeente voor den vrederechter te dagen. DE WACHT IN DE KAMER Daar het, door het groot getal Kamerleden en het vernieuwen van mandaten, voor de officieren der wacht niet altijd gemakke lijk is, de leden van het gewoon publiek te onderscheiden, vooral wanneer de be velvoerende officieren niet alle dagen dezelfden zijn, is besloten dat het bevel over de wacht voortaan bestendig in han den van denzelfden officier zal zijn. Kapi tein Hankar is nu voor dezen post aange wezen. HET WETSONTWERP, waardoor het getal Senateurs en Volksvertegenwoor digers vergroot wordt, is in de midden afdeel ing aangenomen met 4 stemmen tegen 1 en 1 onthouding. Een amendement der socialisten werd verworpen. ATaii wo 1IL c zijn de zwarte kie- J kens van rond zijn bed verdwenen, en die hem zulken groo- ten schrik inboezemden, of de domine van Chipka geeft weer lucht aan de gal die in zijn binnenste is opgehoopt. Laat ons die vuiligheid maar ter zijde laten en er ons niet verder meè bekommeren dan met de vuilnis der straat. De domine heeft, even als zijne blauwe bondgenooten. schrik van 't vrouwen stemrecht gelijk den duivel van 't kruis. Volgens hem is de vrouw tot niets be kwaam en onweerdig van 't stemrecht te bezitten. Hare onbekwaamheid is de oorzaak niet maar wel de vaste overtuiging dat, eens 't stemrecht van de vrouw gegund, de dood van de ongodsdienstige blauwe en roode partijen en der schijnheilige groene kliek volgen zou. Onder 't Hollandsch regiem hadden de Weduwen hier in Belgie stemrecht. In Toscane» bezaten de vrouwen vroeger politieke rechten.In de vroegere eeuw was eene vrouw Burgemeester te Namen.In de Vereenigde-Staten van America bezitten zij rechten in vier staten in Europa be zitten zij stemrecht in 't eiland Man, in Zweden en Noorwegen in sommige Duitsche staten hebben zij rechten op bestuurgebied. Zijn onze vrouwen dan min weerd dan de Araericaansche. Duitsche, Zweodsche "n Noorweegsche Voor de liberalen en den Domine ja en waarom Omdat ze ir> N ,i wegende liberalen in den Kies- kc-tel hebben afgekookt en met eer, want z'hebben getoond dat ze verstand hebben van afkoken. Kortom onze vrouwen zouden in alle geval zich wat eerlijker en weerdiger op 't politiek terrein gedragen dan den dominé van Chipka die meer dan eens heeft ge toond dat alle middelen, de oneerlijkste de eersten, voor hem goed zijn om den politieken haat en wrok te koelen die zijne groene ziel overstelpt. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft opziener be noemd van het lager onderwijs in de vrije cath. scholen der dekeny van Deynze.den E. H. Vermeir, directeur van S. Henri- cusgesticht te Deynze. Onderpastoor te Mocrbeke (W.) den E. H. De Vaere. Schoone keus van Eerste Communie- beeldekens aan zeer gematige prijzen. Alsook kerkboeken, paternosters, enz. enz. zijn te verkrijgen ten bureele van Den Denderbode. Stad Aalst. KOORNMAAÏSCHAHPIJ Op Maandag 10 Maart zal deze Maatschappij haar jaarlijks Lief dadigheids - Concert ter Groote Feestzaal van 't Stadhuis opvoeren. Zoo men ons verzekert, is het merkwaardig stuk Pandore van Gabriel Pieme voor gemengd koor met de medewerking der Jufvrouwen zangliefhebsters onzer Stad geroepen om een buitengewonen bijval te genieten. Slerfgeya!.-~-^ Brussel, in het klooster der Koninklijke Straat, overleden de E. P. Alfons La- housse, lid van het Gezelschap Jesus. Geboren te Isegem, den 19 Maart 1843, ging deE. P. Lahoussein 1861 in 't kloos ter. werd eerst surveillant in 't College te Gent en nadien leeraar in 't Pensionnaat Sint-Michiel, te Brussel. In 1882 werd hij predikant en sedert 18 jaren deed hij thans dc Vastensermoe- ncn van den Zondagnoen in Sinter Goe- dele te Brussel. De eerwaardige aflijvige was bemiDd en vereerd door allen die hem kenden. Warden qevrnnnd Een Meisje van 15 tot 16 jaar. Een meestergast voor spinnerij, gehuwd met een of twee dochters die kunnen spinneu, goed loon. Vt tu/m werk Fabriekwerkers en Wevers. Een Naaister in 'twit goed. Een goede ijzerdraaier. AALST. CREEMBOTER- Markt van Zaterdag 1 Maart 1902. o— 60 kilogrammen ter markt, prijs fr. 3,20 tot 0,00 per kil. BOTERMARKT. - Heden zaterdag werden 439 klonten boter ter markt ge. bracht, wegende te samen 3510 kilos. AALST. Diefstal van afleibuizen. In den nacht van maandag tot dijnsdag zijn er een tiental meters nieuwe zinken afleibuizen gestolen aan een magazijn onlangs in de Zegepraalstraat gebouwd door M. Borreraan-Buyl, koopman in granen en meel. In den zelfden nacht werden ten na- deele der We De Jonghe, Ledeweg, Schaarbeek, ook 5 a 6 meters onlangs nieuwe zinken afleibuizen ontvreemd. AALST. - KOOPWAREN-STATIE. Donderdag avond omtrent 11 uren werd door den nachtwaker een persoon ontdekt die zich zocht te verbergen. Aan gehouden bestatigde men dat het den genaamde Judocus Smekens was, oud rond de 3'> jaren, ledigganger voor eigene rekening, wonende Houtmarkt, n° 14. Bij nader onderzoek van zijn persoon bemerkte men dat hij zijne voeten om wonden had met zaklinnen en drager was van een geladen revolver kaliber 16. Onbetwistbaar was Smekens aldaar ge komen met het inzicht van te stelen en, zoo hij moest betrapt worden, tot moord toe over te gaan. Ongetwijfeld zal hij een bitter pijpje rooken. Spijtig dat men zijne helpers niet kent. want ongetwijfeld moeten er kerels zijn die hem een handje zouden toesteken. Sedert ecnigen lijd werden er te dier Statie dikwerf dief stallen bcstatigd. AAN DE VLEESCHHOUWERS! Metalen Borstels voor het kuischen der VLI-ILSC IIBLOkU EN zijn verkrijgbaar bij J. Van den Bergh, Korte Zoutstraat. Zaterdag nacht heeft te Schellebelle eene ontmoeting plaats gehad, tusschen een jachtwachter en 4 wildstroopers, op het jachtgoed van M. Pante. De jacht wachter Dc Bruycker, hoorde rond 10 uren geweerschoten, terwijl hij op zijne ronde was. Hij begaf er zich heen. De pensjagers in plaats van te vluchten, keerden zich om, en dreigden den wach ter neèr te schieten, als hij niet dadelijk terugkeerde. Maar De Bruycker naderde tot op een meter afstand en heeft ze alle vier erkend. Het zijn personen van Wi chelen waaronder oud veroordeelden. Hij heeft tegen hen proces-verbaal opge maakt. De .zaak aangaande het onderzoek der moorit DP den jachtwachter ALem- mens, te Wichelen, is geëindigd. De per sonen die verdacht en aangehouden wa ren zijn terug ih vrijheid gesteld. Donderdag namiddag kwam een per soon, klein van gestalte, zwart van haar met zwarte knevel, en in het zwart ge kleed, met leege schoenen met riemen, schijnende ongeveer 24 tot 25 jaar oud te zijn, den winkel binnen van Camiel Bossaert, Hoogstraat tc Wetteren. Hij zegde te Laarne te wonen, in de herberg De Ster - en vroeg om hem een velo te verkoopen, zeggende gij moogt mede gaan, mijn vader zal u betalen. De zoon Bossaert leidde den velo en toen deze te Laarne in de herberg De Ster wilde binnen treden, greep die kerel den velo, sprong erop en reed weg. Doch de zoon Bossaert, 15 jaar oud, liep er achter, maar de onbekende haalde eenen revolver te voorschijn en loste twee schoten op Bossaert zonder hem te treffen, terwijl de kerel weg vluchtte. Binnen eenige dagen zal de vrou- wenmoorder en lijkensnijder, Demez, te Brussel voor de assisen verschijnen. De beschuldiging is zoo zwaar en de bijzon derheden zijn zoo walgelijk, dat wy die onmogelijk onder de oogeu onzer lezers kunnen brengen. Hetzij genoeg te zeggen dat de betrekkingen, die de moordenaar poogde te doen ontstaan tusschen hem en zijne lSjarige dochter, de behandeling met gesloten deuren noodzakelijk maken. De Petit Bleu spreekt van een zedenschandaal, dat te Brugge op het punt zou zijn uit te bersten, en waarin talrijke clericalen betrokken zijn -. Alles bepaalt zich bij het sluiten van een cigarenwinkeltje. en bij een onderzoek, dat reeds zes weken duurt, maar waar men al dien tijd vruchteloos naar clericale schandalen heeft gezocht. Een heer kwam dezer dagen te Brussel bij eenen juwelier om een peer- lensnoer, dat 12U0 frank waard was, voor tOOO fr. te verkoopen. De juwelier nam het voorwerp aan. doch verbond zich noch niet het te koopen. In afwach ting gaf hij den herr een bewijsschrift vau afgave. Een paar dagen later kwam de man het halssnoer terug vragen, zeggen de dat hij het aan de wezenlijke waarde verkoopen kon. De juwelier gaf het, maar vergat het bewijsschrift terug te vragen, daar hij met andere klanten be zig was En nu komt de verkooper, voor zien van dit bewijsschrift, het snoi-r nog eens vragen. Het gerecht bemoeit zich met de zaak. Donderdag nacht heeft men in de Nieuwstraat le Brussel, stervend van honger oen jonge student gevonden van20 jaar. Hij waste voet opweg van St-Peters- nurg naar Parijs. Tot aan Berlijn was alles goed gegaan Maar daar werd hij door een makker leeggeplunderd. Toen wilde hij naarBrussel om dienst te nemen voor Transvaal.Nu is hij in het hospitaal opgenomen zoodra hij hersteld is zal hy terug naar zijn land gestuurd worden. Een Franschman, Caubet genaamd, verliet in eene gemeente van het departe ment der Ariége zijne vrouw en kinderen en kwam te Brussel een postje als koffie- huisbediei.de bekleeden. Hij maakte daar kennis met een fatsoenlijk meisje en trouwde er meé. Maar een bloedverwant van de jonge vrouw kreeg slechte ver moedens en deed een onderzoek. Hij ont dekte de waarheid, klaagde den garcon aan en deze werd aangehouden. Woensdag avond ten half 10, is een hevige brand ontstaan in den winkel van M. Borst, behanger, Oudburg te Gent. De vrouw, vier kinderen en drie medebe. woners. ouderlingen van in de 70 jaar. waren reeds allen te bed. Met veel moeite werden zij bij middel eener ladder gered door geburen. Na een half uur werkens waren de pompiers het vuur meester. De schaè wordt op 14,0( 0 fr. geschat. Alles is verzekerd. Nadere bitz. De bewoner van het huis, waar de brand is uitgebroken, was iu zijn werkhuis, dat diep langs achter is gelegen, toen de geburen het vuur be merkten. Dadelijk werd alarm gemaakt. M. F. Vanderbeke. schilder en handelaar in verfwaren, wiens huis naast dat van M. Borst is gelegen, heeft bij middel eener ladder, de vrouw van dezen laatste, de vier kinderen, waarvan het jongste nog maar 8 weken oud is en twee mede bewoners, de echtgenooten Oesters, we- derkeerig 75 en 76 jaar oud, gered. Een andere ouderling, zekere Lieven Rysenaer, 70 jaar, weigerde hardnekkig langs de ladder welke tegen een venster der eerste verdieping was geplaatst, uit gevende op den koer, naar beneden te komen. De pompiers die inmiddels waren toegesneld hebben hem gered. Wanneer Rysenaar zag aan welk groot gevaar hij ontsnapt was, bedankte hij hartelijk zijnen redder. Na een half uur werkens waren de pompiers de vlammen meester. De winkel met gansch zijnen inhoud is geheel uitgebrand. De bovenverdiepingen hebben schade geleden door het water. Hadde de brand later in den nacht plaats gehad, dan zouden er wellicht menschen- levens te betreuren geweest zijn. De oor zaak van den brand is niet gekend. Woensdag namiddag zijn de werk huizen van Quatrecht door de notarissen Cruyt en Nowé, bepaald toegewezen aan de Bank van Gent. die eene bevoorrechte schuldvordering had van 200.000 fr. voor de som van 131,000 fr. Veel volk woonde de verkooping bij. Een rechterlijk onderzoek is inge steld, aangaande het te-kort in de ge meentekas van Ledeberg. wefirKa. De Siroop De Pratere, wetenschappelijke, samenstelling, welke hoofdbestanddelen zoete Teeren, Tolubalsem zijn, is gansch kleurloos. Zij is zeer aangenaam van smaak en hare heelende kracht is won derbaar. Zij geneest den geweldigsten hoest en de zwaarste verkoudheden in min dan twee dagen. Geen ander borst middel kan er tegen op. Prijs 2 franken de flesch. Eischt de echte Siroop De Pratere en niets anders Te bekomen te Aalst apotheek Callebaut, Dender monde Roman, Sottegem Van der Scheu ren. 1 Diefstallen op St-Anneke.— Onze lezers zullen zich herinneren schrijft Het Handelsblad -dat over eene maand, een ijzeren aakschip, De Vrede ge naamd, lek sloeg in de Schelde en naar den linkeroever,achter den «Belvedère-, op het drooge werd gezet, waar het schip midden doorbrak. Hel aakschip was geladen, met 720 ton Duitsche kolen: die bestemd waren voor M. Crabeels, van Antwerpen. Bij laag water lag het schip bijna gansch droog, zoodat men de koopwaar er kon uilhalen.M. Adolf De Ceuster, van Boom, had een contract gesloten om de kolen te redden. De redder - Asistant lag nabij het gezonken schip, en omdat de kolen onder de verantwoordelijkheid lagen, van M. De Ceuster, verbleef deze op den redder. Ook de schipper M. De Coninck, die nog niet gansch in regel was met zijne verzekering maatschappij verbleef op een schip dat in de nabijheid lag van - De Vrede om er een oog in 't zeil te houden. In den nacht van 25 of 26, werd laatst genoemde wakker door het gedurig geklets van riemen in het water. Hij ging zien en zag tot zijne niet ge ringe verbazing, niet minder dan 15 bootjes nevens zijn verongelukt schip liggen, en een hcele bieënzwerm mannen, rond de 35. Deze hielden zich onledig met gedurig kolen te stelen uit De Vrede en deze over te laden in hunne bootjes. Hoe ook De Coninck schreeuwde, de dieven zetten hun werk gerust voort De Coninck ging zijn tweeloop-geweer halen en loste, om de nachtridders te verjagen twee schoten in de lucht. Dat boezemde hun meer schrik in, en de een na den ander ging met een geladen bootje heen, zonder dat er één van werd aangehouden. Den volgenden morgend werd besta- tigd, dat er 10 ton, zegge 10.000 kilo steenkolen uit gestolen waren. Eene klacht werdneérgelegd in de gendarmerie van het Vlaamsch Hoofd. De ievcrige commandant Van de Vijver, pas van eene ziekte hersteld, liet de zaak geen oogenblik rusten en ging denzelfden list beproeven, éénmaal zoo goed gelukt tijdens de guanodiefstallen te Bilrght. Woensdag nacht lag de commandant Van de Vijver, met drie gendarmen, Lip pens, Goemare en Boeckmans, in twee bootjes, op de Schelde, in hinderlaag. Rond middernacht, kwamen twee boot jes met vier personen bemand, naar het kolenschip opgevaren en begonnen zooals hoogergenoemde bende, kolen uit het schip te robberen. De gendarmen kwamen toen maar uit hunne schuilplaats en na men dc vier nachtridders hij den kraag. In een der bootjes lagen reeds 250 ki los kolen. De aangehoudenen zijn allen inwoners van de gemeente Burght, wonende in het gehucht de Seefhoek. Het zijn J. Van B. 17 jaar Z. B. 37 jaar Kd. V. 27 jaar en Alf. De B. 27jaar. Zij worden ter beschikking van den pro cureurdes konings van Dendermonde ge- houdon. De vier bootjes, met al wat er in was, zijn natuurlijk door den commandant aangeslagen. Het zal nu het parket van Dendermonde niet moeilijk vallen de andere leden der bende op te pikken men zal daarvoor niet ver buiten Burght moeten zoeken. Het is dus nogmaals aan den iever van de commandant Van de Vijver, te wijten, dat eene bende rivierschuimers, voor de vierschaar zal moeten verschijnen. We zouden wel eens willen weten, of de dienst door zoeklichten, op de verschil lende staatsbootcn geplaatst, nog steeds in werking is Men zou het bijna niet zeggen. Ten gevolge van talrijke klachten van handelaars, heeft het parket zich naar Lichtervelde begeven om het onder zoek voort te zetten, waarin een boter- fabrikant aldaar betrokken is voor boter- vervalsching. Er heeft eene huiszoeking plaats gehad, die naar het schijnt zonder linge stoffen heeft doen ontdekken. Dien tengevolge is de betichte aangehouden en naar de gevangenis van Brugge gebracht. Woensdag avond hoorde de dochter der echtelingen Van Haecht, op het ge hucht Halfgang, bij Mechelen, terwijl zij met den strijk bezig was en hare ouders reeds met de 7 kinderen te bed lagen, een zonderling geknetter. Eerst nam zij dit voor het gerucht der katten. Maar daar het gerucht vergrootte, ging zij buiten en bemerkte dat het dak in volle vlam stond. Zij gaf onmiddelijk het alarm. De ouders moesten zich redden zooals zij konden en hadden nauwelijks den tijd met hunne kinderen de vlucht te nemen. Do brand nam eene zoo groote uitbrei ding, dat ook een aanpalend huis weldra totaal in vuur stond. De spuit van het kasteel van M. Gri- sar, dat daar niet ver afgelegen is, werd in werking gebracht, doch alle hulp kon niet baten, daar er gebrek aan water was, ook het tweede huis brandde af. De pompiers der stad werden verwit tigd en kwamen met hun materieel. Na eenigen tijd werd men het vuur meester. De oorzaak van den brand is onbekend. De inwoners der afgebrande huizen verliezen er alles bij Zij zijn door de ge buren opgenomen. Donderdag avond ontstond er brand in de schuur en stallingen van landbou wer Pieter De Ponne, op het Klein Laar te Vracene. Drie melkkoeien zijn er in gebleven met .den inboedel der schuur waarin beestenvoeder, hooi en strooi, granen en alem geborgen lag. Twee paarden, een veulen en de ver- kens zijn uit de brandende stallingen ge red. Gelukkiglijk had de landbouwer den zelfden dag nog een vet beest verkocht en geleverd, anders ware dit ook in de vlammen omgekomen. Het heeft geheel den nacht gebrand en eene roode klaarheid in de lucht werd van in de stad Gent gezien. Volgens loo- pende geruchten was alles verzekerd en de oorzaak dezer ramp is niet gekend. Niettegenstaande de hulp, die langs alle kanten opdaagde, heeft men enkel het huis kunnen vrijwaren. Joseph Van den Broeck, brouwers gast bij den brouwer Van Liempt, te Turnhout, was donderdag met den bier wagen naar Vosselaar enBeersse geweest om bij de kalanten hier te leveren. Zoo had hij ruim 100 fr. ontvangen. Donder dag avond keerde hij huiswaarls. Tus schen Vosselaar en den bareel gekomen, werd hij eensklaps door bandieten aan gerand en van zijn geld beroofd. Toen de schurken hun slachtoffer uitgeschud had den, namen zij de vlucht, nahem peper in de oogen te hebben geworpen. Er is eene klacht ingediend. De gendarmen zijn ter plaats om opzoekingen te doen. Tot groot genoegen van heel de bevolking, is het verschil tusschen de mijnwerkers en het bestuur der Vieille Mariiiaye te Seraing opgeheven en zijn de arbeiders terug aan het werk gegaan. Uit Haillot (Ardennen) meldt men dc aanhouding van een kerkdief. De kos ter had het bezoek ontvangen van dezen persoon en hem de sleutels van de kerk gegeven op zijn herhaald verzoek en zyn vroom voorkomen. Het scheen den koster toe, dat de man wat lang in de kerk bleef, inderdaad, hij was bezig de offer blokken te ledigen. De kerel werd na tuurlijk aangehouden en ter beschikking van den procureur des konings te Namen gesteld. Het is een oud bekende van het gerecht, uit Saintes afkomstig. Frankrijk. Een tooneelspeler in den schouwburg te Nantes, die den rol van Gomez in - Hernani - speelde, vergat dat hij een echt wapen in de hand had en toen hij zich ten slotte zelfmoordde stak hij dit in zijne borst. Hij viel bewusteloos ten gronde. Het publiek bemerkte niets. Men bracht den artist in zijne loge waar hij verzorgd werd door eenen dok ter, die nog geen uitspraak kon doen over de ergheid der wonde. Men heeft te Toulon het lijk gevonden van eenen zeeman, zekere Mègre, wien men met eenen hamer den kop had inge slagen. De man was 23 jaar oud en maakte deel van de bemanning der Jeanne d'Arc. Het parket heeft zich ter plaats begeven om een onderzoek in te stellen. De vermoedens vielen spoedig op den broeder van Mègre, 21 jaar oud, die, be hendig ondervraagd, spoedig den moord bekende. Hij had zijnen broeder gedood om zich van zyne spaarpenningen meester te maken. De moordenaar toonde niet het minste berouw. Oostenrijk. De Nazarf.ners. De propaganda, welke door de sterke, godsdienstige secte der Nazarencrs in IJongarië gemaakt wordt, begint de regeering te verontrus ten. Evenals do Duchoboren, in Rusland weigeren ook de Nazareners hardnekkig

De Denderbode | 1902 | | pagina 2