Donderdag 6 Maart 1902 5 centiemen per nummer SO916 Jaar 5635 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND TAAL VRIJHEID Pauselijk Jubelfeest. Hel meervoudig kiesstelsel, Goed Antwoord. Men krijgt het alleen van zijn vrienden. Belgische Volksbond. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes [maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vingen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, •n in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SITIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenRoklamen fr. 1-00Vonnissen op 3ie bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 6 Maart 1902 1 Te gelegenheid van de 24e verjaring i der kroning van Z. H. Leo XIII als Paus en zijner intrede in het 25" jaar van zijn Pausdom, wil DE Denderbode zijne stem voegen bij deze van miljoenen catholie- ken. welke heden hunne diepe vereering en bewondering aan onzen algemeenen Vader betuigen. Op Maandag 3 Maart, men mag het i zeggen, heeft de gansche beschaafde we- reld, tot zelfs de protestanten, den H. Vader een jubilé-jaar en vrede en gezond heid toegewenscht en de welgemeende hoop uitgedrukt hem nog vele jaren voor liet welzijn der R. C. Kerk te zien behou- den. Moge, de Almogenden de edelaardigen en eerzamen grijsaard van 't Vatikaan welke zijn 92c jaar komt te voleinden, nog vele jaren bewaren.... Die bede is vurig ten hemel gestegen uit het hart van miljoenen zijner liefdevolle en verkleefde kinderen. LEVE LEO XIII, PAUS EN KONING Hoeveel papier de blauwe, roode en groene schrijvelaars reeds hebben beklad om de zoogezegde onreebtveerdigheid van 't meervoudig kiesstelsel aan le klagen is onberekenbaar nu 't komt er op geen honderd duizend kilogr op aan. Wil men die driekleurige pennekuech- ten gelooven dan is dit stelsel door de catliolieken uitgevonden om hunne heer schappij over 't land voor altijd te vesti gen. Die beschuldigingen gaan uit van lieden zonder eerbied voor de waarheid, zonder eenige rechtzinnigheid. En dat willen wij bewijzen Dus de catholieken zouden het meer voudig kiesstelsel hebben uilgevonden om, op oneerlijke wijze, de meerderheid in de Kamers te veroveren. Maar hebben die driekleurige pen- lakeien dan vergeten dat men onder de 119 afgeveerdigden welke het art. 47 der Grondwet, het meervoudig stelsel bevat tende. stemden er 44 liberalen waren op de 59 die alsdan ter kamers zitting had den Dus 44 liberalen op 59 die het meer voudig kiesstelsel goedkeurden. Maar nog meer. In zitting der Kamers van 12 April 1893 werden de voorstellen besproken uit gaande van catliolieke en liberale leden. De liberalen hadden het janhagel van Brussel en andere steden opgeruid en er heerschten woelingen. Er moest een ein de gesteld worden aan de beraadslagingen over de herziening en een terrein van overeenkomst vinden, t Was M. Feron die, in naam der radicalen, gelast werd die overeenkomst met de meerderheid te treffen. Het voorstel Nysscns, het meer voudig stelsel, werd als terrein van over eenkomst aangenomen. In zitting van 18 April verklaarde M. Feron, vóór de stemming, dat hij het als de eeuwige eer van zijn leven beschouwde van die overeenkomst getroffen te heb ben hij nam de plechtige verbintenis, in naam zijner partij, van in dejtoekomst nimmer eene herziening der Grondwet te eischen. Hel meervoudig kiesstelsel is dus geen kuiperij door de catholieken met bere kend doel uitgevondeu maar wel een werk tot herstel van vrede en eendracht. En tot bewijs dat bet geene duivelsche kuiperij is geweest der catholieken, 't is dat een leider der liberalen, M. Graux, een amendement voorstelde 't wolk de meervoudige stemmen merkelijk zou ver meerderen en de catholieken stemden er tegen niet tegenstaande bet hun uiterst voordeelig was. In 't belang der waarheid, en der poli tieke eerlijkheid is het noodzakelijk, van tijd tot tijd eens die feiten te herinneren. De liberalen bevechten heden het meer derheidsstelsel en waarom Zij hoopten dat dit stelsel het graf der catliolieke regeering zou openen maar ze zijn in hunne hoop bedrogen gewor den. Heden hebben zij zich blindweg aan den bloedrooden wagen der voorstaanders i> e zoom van 't Z. A. S. gespannen denkende al dus de calholieke regecring te doen vallen.... Om dat doel te bereiken zouden zy zelfs met de duivel in persoon willen samen- zweeren, gelijk M. Vanderkindcrc het zegde. Zoo verblind zijn velen liberalen door hunnen godsdiensthaat, door hunnen dorst naar heerschappij dat ze niet kun nen beseffen dat na de zegepraal van Z. A. S. het liboralismus weldra zijnen zwa nenzang zingen zal. En wat zullen wij en zij dan als vruchten plukken?.. Verlies onzer nationale instellingen vervangen door eene republiek beheerd door roode dwingelanden tot alles bekwaam. Ja, dan zullen de Belgen onder eene dwinglandij bukken die hen, in de armen der Duitschers zal doen vliegen om ervan verlost te zijn Ziedaar waar de blauwen en groenen 't vaderland helpen heen voeren Op eene dorpschool woonden al de kinderen het Godsdienstonderwijs bij een enkele jongen was uitgezonderd Zijn vader mcenende dat dit maar tijd verloren was, had zijruzoon daarvan ont slagen. Op zekeren dag ontmoette de pastoor den vader op straat en sprak hem daar over aan. Jammer, beste vriend, dat gij uw zoontje van het bijwonen van de Christe lijke Leering ontslagen hebt. Kom, kom, mijnheer Pastoor, ant woordde de werkman, de Christelijke Leering zal 1 och geen gat in de wolken horen en den Hemel open maken. Leert uw zoon ook aardrijks kunde vroeg de pastoor. Ja. De aardrijkskunde, beste Vriend, zou nooit het kanaal van Suez hebben doorgegraven daarom zou ik uw zoon tje ook daarvan maar vrijlaten. Leert hij ook rekenkunde Wel zeker De cijfer,s mijn vriend, hebben een ledigen zak nooit gevuld dat is dus ook maar tijd verloren. Leert hij ook geschiedenis Natuurlijk. De geschiedenis van groote mannen zullen uw jongetje nooit in een Napoleon herscheppen waarem zoudt gij hem van dat vak niet ontslaan Hoor eens hier, Vriendlief, als gij uw kind waarlijk lief heb, laat hem dan ge schiedenis, rekenen, aardrijkskunde, maar vooral godsdienst leeren de Christelijke naar het Engelsch. 64,u vervolg. Ik was er zeker van dat gij zoudt komen, Mary, zegde hij ga nu zitten en ik zal u uitleggen hoe dit gekomen is. terwijl gij wat bedaren zult. Na eeu wijl zult gij beter met mij kunnen spreken. Zij ging zitten, hand in hand, en terwijl Jos alles verhaalde wat er gebeurd was, ver minderde langzamerhand het snikken van Mary en werd zij eenigzins kalmer. En wat zijt gij voornemens te doen als de zaak voorkomt. vroeg Mary eindelijk. Ik zal niets zeggen dan dat ik onschul dig ben, hetwelk de waarheid is, Mary; ik zal mij niet verdedigen- Maar waarom wilt gij de volle waarheid niet zeggen hernam Mary ik heb er lang over nagedacht en bon tot de gevolgtrekking gekomen, dat niemand zon kunnen handelen gelijk gij doet, als het levtn zijuer ouders met op het spel stond. Gij, of wie ook, zoudt dwaas zijn u op deze wijze op te offeren .tenzij om uwen vader te redden. Jos hield de oogen op den steenen vloer gevestigd en antwoordde niet. Welnu dan, zoo mijne veronderstelling juist is, vervolgde Mary ik vraag n niet hierop ja of neen te zeggen waarom zoudt gij dan do waarheid niet zeggen Fnrness vertelde mij, dot uw vader en moeder het dorp verlaten hadden en bij getracht had hen op te sporen, maar hierin niet gelukt was hij beweerde zeker te zijn, dat zy naar Amo- rika vertrokken waren. Waarom dan, veron derstel dat ik gelijk hob, zondt gij n noode- lcos opofferen Verondersteld dat gij gelijk hebt, Mary, antwoordde Jos steeds met neêrgeslagen oogen, welk bewys is er, dat myne ouders het land verlaten hebben Het was enkel een gedacht van Fnrness en mijne overtuiging is, dat zij het niet hebben gedann. Waar zij zyn kunnen weet ik nietmaar ik ben vast en zeker, dat mijue moeder het land niet zou verlaten zonder mij eerst gevonden en mede genomen te hebben. Neen, Mary, zoo vader en moeder Dog leven, zyn ay nog iu het land. Bedenk ook, beste jongen, dat nw vader kan gestorven zyn. Indien dit waar ware, zon mijne moeder uiy reeds lan^' gevonden hebben; zij zou eenen oproep in de nieuwsbladen hebben doen plaatsen, zy zou alles beproefd hebben ik voel dat zij dit zou gedaan hebben ay zou Leering alleen zal hem wel in den Hemel niet brengen, dat is waarde Christe lijke Leering moet niet alleen gekend maar ook nageleefd worden maar om te voet naar Luik te gaan, moet gij den weg kennen en om volgens den gods dienst te leven en zoodoende zijn eeuwig geluk te verzekeren moet gij den gods dienst kennen en goed kennen. De Franschman zegt- le trop nuit dat wil zeggen «wat te veel is, schaadt» dat spreekwoord is niet waar, als er spraak is van godsdienstleerte veel godsdienstonderwijs schaadt nooit te weinig schaadt altijd. Als ik aan God geloofd had. ver klaarde Ravachol, dan zou ik niet gedaan hebben, wat ik gedaan heb. - In het jaar 1880, dus vóórdat de gods dienst uit de openbare scholen gebannen was, telde men in Parijs 16000 jonge mis dadigers na die ongelukkige schoolwet, in het jaar 1890 telde men er 41,000. Op de 100 kinderen die voor de recht banken van Parijs terecht stonden waren er 11 leerlingen uit de catliolieke scholen en 89 uit de zoogenaamde neutrale of gemeentescholen. Mijnheer Pastoor, hernam de werk man, neemt het mij niet kwalijk maar hot is tijd dat ik naar mijn werk ga ik zal er eens over nadenken En des anderendaags woonde de zoon deChristelijkc Leering in de school bij en kende zijne les op zijn duimpje. Wat de socialisten vooral van de libe ralen verwachten, is geldelijke hulp met het oog op de kiczingen. 't Schijnt dat vele roode bladen in de krot zitten en dat do toelagen, opgeleverd door de coöpera tieven. niet moer voldoen om de propa- gandakosten te dekken. Tot overmaat van tegenslag worden de politiekers van het socialism geweldig bestookt door hunne intieme vijanden de anarchisten. Er zijn anarchistische bladjes, die aan de organen van het parlementairsocialism een hevige concurrentie doen. Dit is bijvoorbeeld het geval met de Réveil des Travailleurs, La Bataille, enz. Die organen leggen er zich op toe. en niet zonder welgelukken, al de zwakke kanten der socialisten, in 't bezit van een mandaat of van eene vet betaalde plaats, te doen uitschijnenzij bewijzen de werk lieden dat zij geexploileerd worden door eenige heerschzuchtigen en zij zetten hen naar Grassford zijn teruggekeerd, en En wat, Jos I)at mag ik niet zeggen, Mary, antwoordde hij sedert ik hier opgesloten ben, heb ik veel nagedacht en ik heb een vast besluit ge maakt, waaraan niets meer te veranderen is laat ons dus hierover niet meer spreken, beste Mary. Vertel my liever wat van u zeiven. Mary bleef nog eeu uur by Jos en nam dan afscheid zij verlangde naar Lady Anstin terug te koeren en haar den nitslag van het gesprek mede te deelen met bezwaard hart verliet zij de cel en ging naar het spreek kamertje. Zondt gij iets willen gebruiken vroeg de vrouw des gevangenbewakers, toen Mary was gaan zitten. Wat water, antwoordde Mary. En hoe is het met uw broeder Hij is onschuldig riep Mary waarlyk hij is onschuldig maar hij wil niets zeggen, en men zal hem veroordeelen. Nn, nu, maak n niet al te angstig hy moet op dat tijdstip zeer jong zijn geweest onschuldig of schuldig, by zal niet ter dood gebracht worden, dat weet ik zeker men zal hem echter uit het land zenden. Dan ga ik met hem meê, sprak Mary. Misschien krijgt hij wel genade, beste kind hond goeden moed, en als gij geld hebt, zie eenen goeden advokaat te krygen. aan, zich te onthouden bij de kiezing, liever dan intriganten naar de Kamer te zenden, die de zaak des volks verraden. Ziehier, bij voorbeeld, hoe een dier bladen, de Réveil des Travailleurs zich uitdrukt over den veldtocht ten voordcelc van het algemeen stemrecht. Sedert 1S48 bestaat het puur en simpel in Frankrijk en het heeft nog geen socia listische meerderheid gegeven. Het meervoudig stelsel heeft in Bel gië in verhouding meer socialistische volksvertegenwoordigers gegeven, dan het algemeen stemrecht er geeft in Frank rijk. - Waarom, o volksuitbuiters, eischt gij het algemeen stemrecht met zooveel vuur Waarom verkiest gij het boven andere hervormingen Gij verkiest het omdat het u renten verschaft, en 't is daarom dat gij het volk doet gelooven, dat met het A S. het ove rige zal hekomen. Ziedaar dus de socialistische politie kers, naar het leven geteekend. Er gaat niets boven oude gezellen, in breuk van vriendschap, om aldus de waarheid te zeggen. ZONDAGRUST. De hoogere Werk- raad heeft gister dijnsdag met 24 stem men tegen ii en 0 onthoudingen het princiep aangenomen der tussclienkomst van den wetgever ten voordeole der Zon- dagrust. Eene vergadering van den middenraad, van den Belgischen Volksbond zal te Brussel plaats hebben op Zondag 9 Maart 1902, ten 2 V» uren namiddag, in het lokaal van het Werkmanshuis Eendracht en Arbeid, Evenaarstraat (nabij de kerk der Eerw. Paters Jesuïten). Dagorde 1° Vernieuwing van het bu reel (uittredende leden) MM. P. Backx, J. Cantillon, Ch. de Ponthière, G. Eylen- bosch, L. Flandre, Jaininé, H. Klein, M. Levie, L. Mabille, A. Mélot. J. Renkin, H. Soudan, J. Slreignard, E. Teurlings, A. Verhaeghen, 2° Kiezing voor een voorzitter en een ondervoorzitter (uit tredende MM. A. Verhaegen, H. Sou dan) 3° Aanstaande congres van den Belgischen Volksbond 4° Verslag van den schatbewaarder 5° Verscheidenhe den. DB CATHOLIEKE CANDIDAAT te Gent voor de Kamerkiezeng één nieuwe zetel zal zijn M. Huyshauwer, oud lid der Kamer suppleant, M. Eylenbosch. Kunt gij mij er een goeden aan de hand doen Ja, Mr Trevor, hy is zeer bekwaam en behoort bij dit hof zoo iemand hem redden kan, is hy het. Mag ik zyn adres opschrijven vroeg Mary. De goede vrouw gaf haar pen en papier Mary schreef het adres op en Verliet na veel dankbetuigingen de gevangenis. Zoodra zij op het kasteel teruggekomen was, verhaalde zij aan lady Austin al wat er gel>eurd was. Deze zag in, dat Jos hij zijn voornemen zon volharden en dat al wat men doen kon was, voor eenen goeden advokaat te zorgen. Mijne arme Mary, sprak zy, hier is geld gy zult het noodig hebben om uwen aangenomen broeder te helpen. „Gij zegt, dat gij het adres hebt gekregen van den besten advokaat der stud. Morgen zult gij naar Londen gaan om dien heer te spreken. Het sou goed zijn mijnen naam niet te noemen. Als zyne zuster hebt gy natuurlijk het recht deu besten advokaat te zoeken. Gy moet dit alles behandelen alsof gy het nit n zeiven deedt. Dat zal ik doen, mevrouw. En nu zoudt gy beter doen naar bed te gaan, Mary gij moet wel vermoeid zijn,t>rm kind. Ik beUoef u niet aan te bevelen er geeu woord van aan de dienstbode» te zeggen. Mary ging naAr bed en sliep spoedig in, want zij was uitgepat van angst en droef heid. Den volgenden morgen vertrok zij reeds vroeg naar Londen. Dadelijk na hare aan komst reed zij naar den advokaat, en na eenige oogenblikken gewacht te hebben, werd zij bij hem binnengelaten. -- -Wel juffrouw, wat kan ik voor n doen vroeg M' Trevor. Ga zitten, als 't u belieft. Ik ben gekomen, mijnheer, om u te vra gen mijnen broeder te willen verdedigen. Uw broeder, waarvan iB hy beschul digd Van moord, zegde Mary doch waarlyk mijnheer, hij is onschuldig en zy begon te w eenen. M' Trovor was niet alleen een schrander, maar ook een vriendelijk en welwillend man. Hy zweeg eenige miuuten en gunde Mary den tyd zich te horstellen. Toen zij wat be komen wt-s vroeg hij Hoe heet uw broeder Joseph Rushbrook. Rushbrook Rushbrook dien naam herinner ik mij wel, bemerkte M' Trevor vreemd dat de voornaam ook dezelfde is I het is wa irlijk zonderling. De laatste maal dat ik voor iemand van dien naa u werkzaam wa», wuB het door myne bemiddeling dut hy een groot eigeudoui verkreeg nu moet ik iemand van denzelfden naam verdedigen voor moord. Wordt voortgeset.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1