Onverdraaglijke taal. MOORSEL. Van tak op tak. Kazende uitval. 't Stemrecht der vrouw Groote fopperij, 0f0h™S! Burgerwacht. Voor de nieuwe kerk Zoudagrust. Ste-C E CILIA Eerste Communie. AALST. Allerhande nieuws. Metalen Borstels «Aan Leopold II. koning der Belgen, Laken. De liberalen die de oproerige houding der socialisten aanmoedigen en ondersteu nen op gevaar al het land in regeering- loosheid te brengen, zouden weldoen de volgeude opmerkingen, gemaakt door la Meusk het liberaal blad van Luik, te overwegen - Denkt gij dat, indien wij morgen het algemeen stemrecht hadden, de socialis ten zouden ophouden ons te bedreigen met algemeene werkstaking en oproerige betoogingen 11n 't geheel niet. Zij zouden herbeginnen voor hetachtureuwerk, voor bet minimum van dagloon, enz. en al bleven zy minderheid in de wetgeving toch zouden zij het zijn die de wet zouden geven en het land beheerschen door schrikaanjaging. Volgens mij kan men niet krachtda dig genoeg handelen om te voorkomen dat zoo iets gebeure.Men heeft reeds groot ongelijk gehad artikel 47 der Grondwet te herzien onder de bedreigingen van den oproer, in plaats van de beraadslagingen der Kamer op te schorsen en alle besluit te verdagen tot de orde hersteld was. 't Is hetgeen moedig werd gevraagd door Frère-Orban,die maar al te wel had voor zien welke partij de revolutiounairen zouden trekken uit die daad van onge hoorde zwakheid. Indien de straatrevolulie nog eens moest zegepralen zou het voor altijd gedaan zijn met orde en wettigheid. Den dag waarop men krachtdadig zou tegenwerken, zou men zich tegenover eene ware uitberstiug bevinden en het leger zou de oproerlingen slechts kunnen meester worden ten koste eener wezen lijke slachting. Wat, in den tegenwoor- digen toestand noodig.is vastberadenheid en koelbloedigheid. - Volgens het liberaal orgaan hebben de leden der Kegeering die hoedanigheden niet en zou zoo iets nooit gebeuren onder een liberaal ministerie. Wij weten niet zegt de Journal de Bruxelles wat de liberalen in zulken toestand zouden doen. Zij hebben nooit tegenover eene zoo woelige minderheid gestaan als de tegenwoordige. Maar wat wij weten la Meusk mag er over deuken zooals zij goedvindt is dat indien de beiooging van Vastenavond door geene andere werd gevolgd, zulks vooral te danken is aan de krachtige maatregels door de Kegeering genomen. En zoo zal het nog zijn in het toeko mende. OVERLIJDEN. Zondag laatst is te Moorsel overleden, in den gezegenden ouderdom van negen en tachtig jaren, de Eerwaarde Heer Domimcus Van Houck, oud-pastoor dezer belangrijke parochie. Hoe de heilige wer king van dezen vromen man door een ieder is gewaardeerd, heeft de begrafenis- dienst bewezen, dewelke verleden don derdag geschiedde: talrijk waren de gees telijken, pastoor en onderpastoor der om liggende parochiën, talrijk de vrienden en kennissen dewelke bij de plechtigheid aanwezig waren doch iuzouuerheid heb ben de parochianen van Moorsel, door eene laatste hulde, hunne dankbaarheid willen betoonen jegens den godvruchti- gen man, die ruimschoots vijf en dertig jaren, als den goeden herder, zijne waak zaamheid over de hem toevertrouwue kudde had uitgestrekt. Het brood Yan Gods woord had hij met wijsheid aan zijne kinderen gebrokeu hij kende zijne schapen en zijne schapen kenden hem. Hij verheugde zich met de blijden maar ook was er niemand bedroefd of hij leed met hem. Hij had de jongelingen gedoopt en onderwezen, de grijzaards gekend in den bloei des levens, allen getioost en bijgeslaan. God loven in alle gebeurtisseu des levens, zich onderwerpen aan de schik kingen van de Alvoorzienigheid, had luj te dikwyls aan eenieder gepredikt, omdat het einde van zijn verdienstvol leven nog eene les zou bevatten. Wanneer, over meer dan vijf jaren, nog ten volle in het bezit van zijne geesiesvermogens, hij met lam- en blindheid werd geslagen, diende zijne wonderbare verduldigheid in eene zoo wreede beproeving tot stichting van dezen die hem naderdennooit hoorde men de minste klacht uit zijne mond, dagelijks herhaalde hij - God dank, God jol, alles is wel gelijk t de Heer schikt. In die volkomen onderwerping is hij de dood der rechtvaardigen gestorven; hij ruste in vrede. Bij xyne ter aarde bestelling werd door M. T. Cooreman, Burgemeester, nameDS de Gemeente, deze lijkrede uitgesproken: Eerwekrdk Heeren, Mijnhkeren, Het hart vol droefheid hebben wij eeuen heiligen plicht vervuld met onzen afgestorven Eerw. Oud-pastoor tot aan zijne laatste rustplaats te vergezellen, Maar hij was zoo goed en deugdzaam dat wij van hier niet kunnen heengaan zon der nog eene laatste hulde te brengen aan zijne zalige gedachtenis. Dominions Van Ilouek werd geboren tot Haeltert den 28 November 1813. Hij stamde al van eene zoo deftige als chns- tene familie die hem aangemoedigd had om langdurige studiën te doeii en die hem met openhartige vreugd den priesterlijken staat zag verkiezen. Ondertusschen was de dag gekomen van zijne lang betrachte priesterwijding en van zijne eerste plechtige mis. Het was in het jaar 1843. Sedert dien tyd steeg dagelijks zijne offerbede ten IJernei en was Hy doordrongen gebleven aan de Groote weerdigheid des priesters wieu het gegeven is wat aan de Engelen niet is gegund. Sedert dien tyd, zeg ik, zijn GO jaren venoopeu en gedurende meer dan eene halve eeuw heeft hy zyue hei lige roeping ingevolgd onder de oogen van God en van de menschen. In deze langdurige loopbaan heeft de Eerweerde Heer Van Houck beurtelings de priesterlijke bediening vervuld als On derpastoor in de volkrijke gemeenten van Zele, Buggenhout en Ronse. In deze ge meenten en omliggende plaatsen, waar hij het woord Gods ging aankondigen, veropenbaarde zich zijn godsdienstiever op bijzondere wijze. Ook, kon zijne onvermoeide werk zaamheid niet ontsnappen aan de scherp ziende oogen van zijnen doorluchtigen Bisschop. Niet verre van Ronse is eene. parochie die.in 1860. alhoewel niet groot van bevolking de vervulling van het pas- toreel ambt toch moeilijk maakt, daar jaloerschheid en woeling de gemoederen ophitsten en die hare nieuw opgebouwde kerk onvoltrokken en in schandelijke armoede liet voortbestaan. Daar was een priester noodig met heiligen iever en krachtigen wil bezield, en zijne Door luchtige Hoogheid Mgr Delebecque sloeg de oogen op Hem en zond Hem als Pastoor naar Orroir. Slechts 5 jaren ver bleef Hij er, maar dit was voldoende om de kerk te doen voltrekken en vrede en eendracht tc doen heerschen in de ge meente. Monseigneur wilde wederom zijnen zieleniever en zijne krachtdadigheid be- loonen en IIij benoemde den Eerweerden Heer Van Houck tot pastoor van Moorsel den 15 Januari 1866. Meer dan 36 jaren zijn sinds dien ver vlogen en meer dan het derde deel van zijn duurbaar leven heeft Hij besteed aan het geestelijk en welzijn van onze ge meente. Zijn verblijf onder ons, zal met gouden letters aangeteekend staan in de jaarboe ken van onze parochiekerk en van onze gemeente. Hier ook is zijn priesterlijke iever en werkzaamheid met sprekende bewijzen te lezen. Hij heeft zijne iniddeleeuwscho kerk verbeterd, met het bijbouwen van eene sakristij, verrijkt met een nieuw orgel en eene gebeeldhouwde communie bank en versierd mot het herstellen van het meesterlijk schilderstuk, dat prijkt op het hoogaltaar. Hij heeft de histori sche schilderingen ter Se-Gudulakapel laten verfrisschen. Hij heeft met eigene penningen eene gothieke kapel ter eere van O. L. Vrouw van Lourdes uit den grond doen oprijzen. Hij heeft de jaar lijksche procession. deze openbare belij denissen van onze christenheid, opgeluis terd met nieuwen standaard en heiligen beelden en met het kostelijk baldakijn. Meer nog heeft hij gedaan Hij heeft de twee bestaande broedei-schappen van de Heilige Gudula en S -Rochus in eer en leven behouden Hij heeft in 1872 het Broederschap ingericht van het Heilig Hart van Jezus, dat alle vrijdagen een bijzonderen toeloop van vrome lieden verwektHij heeft eene bloeiende Con gregatie van Jonge Dochters lot stand gebracht en over een twaalftal jaren, in zijnen ouderdom, heeft Hij met raad en daad en milde hand. eene Confrérie van St-Vincentius a Paulo in onze gemeente helpen stichten.In alle zaken gingHij met denzelfden iever te werk en alhoewel alle politiek gedacht in dezen oogenblik mag weggelaten worden, kan ik niet nalaten de weergalooze krachtdadigheid te herin neren met dewelke Hij na de ongeluks wet van 1879 eene vrije school voor beide geslachten deed ontstaan, tot vrijwaring van het zuiver geloof zijner parochianen. Die ruime schoollokalen blijven be staan om als getuigenis te geven van zijne mildheid en wilskracht en als eenen troost voor dezen die latere tijden van kerkvervolging vreczen. Hebben wij ook allen, inwoners van Moorsel, niet kunnen zien hoe de eerbiedige grijsaard, alreeds met krankheid geslagen, hebben wij niet kunnen bestatigen, zeg ik, met welken iever en kloekmoedigheid Hij zich tot het kieslokaal deed brengen om alzoo den strijd voor de goede zaak nog meer aan te moedigen. Het is tijd dat ik eindige, alhoewel ik nog niets gezegd heb van zijn edelmoedig karakter, van zijne deftigheid, zijne on baatzuchtigheid, zijne mildheid, zijne zacht- eu goedheid, ik zal dat al samen vatten in een woord Hij was bemind van God en van de menschen. Die liefde, van zijne parochianen voor hunnen herder, heeft 10 jaar geleden uitgeschenen bij het plechtig vieren van zijn dubbel jubelfeest van zijn SOjarig priesterschap en zilveren jubelfeest van zijn 25jarig verblijf onder ons. Duurbare afgestorvene, hier op aarde, hebt Gij het goede gedaan Uwe ziel was rein, thans zij de Heer U genadig. Uw lichaam slape zacht in den bodem van dezen gewijden doodenakker, Uwre ziel ruste voor eeuwig in den schoot der Godheid. Vaarwel, diepbetreurde Heer, tot we- derziens in 's hemels gezegend rijk SOCIALISTISCHE VROUWEN. Men weet dal op 6 October de socialis tische vi ouwen eene dagorde slemden, waarin zij de Arbeiderspartij verzpcliten, onbepaald de kwestie van het vrouwen- stemrecht te verdagen. Op dit besluit heeft cjtoyen Vander- velde zicu gesteund om zijne tuimeiperten in zake bet vrouwenstemrecht uit te leg gen en op te helderen waarom hij, aan hanger van 't vrouwenstemrecht, het nu niet zuu voorstellen. Wat men echter niet weet is het aan tal Belgische socialistische vrouwen, die geroepen waren om die dagorde te stem men. JUIST TWEE. De dagorde werd voorgesteld door Mcv. Yandervelde, eene Engelsche en Alev, Gatli de Gamond, ook eene vreem delinge. Eu de twee andere aan-Belgische vrouwen zegden ja eu amen. De .socialistische vrouwen uit de pro vincie werden niet eeus geraadpleegd. Men begrijpt dat de roode vrouwen overal in uie omstandigheden Madame Lala m haar hart dragen. weèr in 't Land van Aelst onder hand- teekening Pieter Daens een razende uit val aan van vuige beleedigingen tegen MM. Woeste en Bon Leo Bethune, weor- dig van eenen groenen krawat die zijne opvoeding in de wildernissen van den Congo heeft genoten. Wij willen die zoo platte als gemeene uitspattingen niet herhalen 't vat heeft weèr eens uitgegeven wat het inhoudt. Nogthans dees willen wy overschrijven: Men sprak in de kamer over 't zoo gezegd kiesbedrog van Aalst en M. Woeste riep den groenen woordenkra mer toe in 't Vlaamsch Dat is niet waar 't zijn al uitvindingen van M. Adolf Daens - En daarom valt groene Pie uit - Maar dien Mijnheer Adolphe Daens... - Woeste die vreemde rat komt aan een n Belgischen Priester zijn kleed uittrek- ken hem zijn priester karakter ont- men O groene Pie denkt ge misschien dat de menschen al vergeten hebben dat het M Woeste niet is die aan M. Adolf Daens het priesterkleed nog moest uit trekken, daar Z. H. Mer Stillemans het reeds sedert een jaar of drij hoeft ge daan, toen hij hem verbood nog langer het priesterkleed te dragen iets waartoe hij onweerdig was geworden Als ge het verlangt zullen wij nog eens die bisschoppelijke nota afkondigen.... Wat het priesterlijk karakter van M. Adolf, koopman in wijnen, betreft, dat zullen wij liefstGodendenmolenaar laten scheiden. Na al die botsingen en wrijvin gen met godverloochenaars, godsdienst haters en priestersvreters moet het verre gesleten zijn Begrepen Pie GEEN MAGER VEE. Ter oorzake van den gezondheidstoestand van het vreemde vee kan er geen spraak zijn op dit oogenbhk den invoer van magere beesten toe te laten. ware geene nieuwigheid in ons land. Ten bewijze hebben wij voor ons liggen De alphabetische lijst van 1821 der inwoners der Stad Aelst,die de vereisch- ten hebben om kiezers te kunnen be- - noemd worden en op wüke lijst de - namen der volgende dames weduwen voorkomen 1 Beeckman wede Pieter, kruidenierster 2 Berteloit id. Karei koopvrouw 3 Burny id. Jacobus 4 Cornelis id. Pieter, brouwster 5 De Brandt id. Judoc., rentenierster 6 DeCrombeen id. Jacob., id. 7 De Mettc id. .Joseph.,koopvrouw 8 De Vuyst id. Joseph.,zilversmit 9 De Wulf id. Rom logementh.ster 10 De Wolf id. J. A. koopvrouw 11 D'Hamer id. Livinus id 12 Fobus id. Piet.-Fr. Brouwster 13 Gheeraerdts id. J. B. koopvr. in bier 14 Govaert id. Roman., rentenierster 15 Lefenure- Lenaert id. J. B. koopvrouw 16 Moens id. Alex., garentwijnster 17 Nooy id. J. B. rentenierster 18 Plaelsier id. J. Bell. logementh ster 19 Possé id Anton, garentwijnster 20 Vanden Broucke id. Ph.renteuierster 21 Vanderheyden id. P. J- id. Er waren toen in onze Stad 70 inwo ners waarvan 21 dames die kiezer kon den benoemd worden. Men benoemde 21 kiezers. Die 70 kiezers stemden dan schriftelijk en ten hunner woning. Ziehier de uitnoo- digingsbrief Aelst, den 3 October 1821. Mijnheer, - UL. wordt verzogt van in te vullen n de bovenstaande zeven linien (1), er in- schrijvende, zeer duidelijk de Namen, Toenamen en Kwalitijton van zou vele kiezers te nemen uit de eerste voor- gaande lijst, en van het tegenwoordig - biljet te onderteekenen en behoorlijk te sluiten, welk ten huize zal worden opgehaalt den 8 October 1821. Er staat te bemerken dat de aftre- dende kiezers erkiesbaar zijn, en dat een der meerderjarige zoons een' er i weduwe gebracht op de gezeide lijst i. kiesbaar is. De Burgemeester, De Secretaris, Ch. de Waepenaert, F.-M.VanderBelen. De meerderjarige zonen en weduwen op de lijst gebracht mochten maar moes ten niet verkozen worden in de plaats hunner moeder weduwe. Dit is wat er uit den hooger gemelden brief te be sluiten valt. Doen wij ten slotte bemerken dat het Aelstersch College dan samengesteld was uit een Burgemeester en vier Schepenen gelijk hedendaags. Do heeren Schepenen waren MM. Dommer, J. B. Gislenus, Vilauder Franciscus-Xaverius (later Bur gemeester), Van Peteghem Lambertus en De Clercq Willem. Onze Aalstersche roode comkelpolitie kers zijn nu heden ook tegen liet stem recht der vrouw en nogthans zij hebben hier een SOCIALISTISCHE VROUWEN CLUB gesticht en waarom Eene uitnoodiging tot eene dringende algemeene vergadering op 29 Oogst 1897 zegt ons - De vrouwenclub is gesticht om de - POLITIEKE en STOFFELIJKE RECH- - TEN TE VEROVEREN EVEN ALS n DE MANNEN... - Is kiesrecht dan geen politiek recht meer Wat ellendige paljassen zijn de roode winkelpolitiekers toch!... ll) Er waren toen 7 nieuwo kiezers te benoemen. SCHOONE BELOFTE. De Journal de Gand van Vrijdag belooft dat de radi- co-liberalen al de vrije huishoud, teeken, handwerk, en beroepscholen zullen af schaffen, als zij eens meester worden. Die belofte is te schoon om ze niet goed te onthouden en de kiezers mogen ze niet vergeten. die kiezerslijsten voor den werk rechters- raad zijn wéér verknoeid of vervalscht. - Op de kiezerslijsten zijn er ingeschre ven 437 werkbazen en Aalst telt er ten minste 800, dus 363 te weinig. En de liberalen, roode en groene socialisten te samen vragen de inschrijving van 38 werkbazen, voor meer dan de helft onge grond. 1777 werklieden zijn ingeschreven, gaat Pie voort, en in Aalst zijn er ten minste 4000 dus 2230 te weinig... En de driekleurige trio vroeg de inschrijving van 167 werklieden, vragen die voor de ijt niet gegrond zijn, want die kiezers waren gefabriceerd in twee liberale fir- mas. De trio vroeg de afschabbing van 120 nijverheidsbazen en 226 werklieden voor de ongegrond bevonden. De catholieke Associatie heeft de in schrijving gevraagd van 20 nyverheids- hoofden en 40 werklieden, vragen allen gegrond en tevens de afschrabbing ver zocht van 15 nijverheidsbazen en 75 werklieden die allen aangenomen geweest zijn. Ziedaar wat die groote fopperij nu is WELK VERSCHIL! Het Weener Freemdenblatt, alhoewel protestant en andere protestantsche dagbladen in Enge land, Duitschland en Holland deelen arti kelen van hulde en vereering meè aan Paus Leo XHI, een der edelste figuren van onzen tijd, zoo noemen deze bladen hem, opgedragen. Hoe verschilt die taal van protestanten, vergeleken bij de taal der blauwen, roo- den en groenen die zoo dikwijls Leo XIII op de gemeenste wijze beschimpen en be spotten. GODSDIENSTHAAT. Men ziet zoo menig man die wil geen kerkboek lezen, Die nooit wil in 't sermoon of in den biechtstoel wezen. En vraagt gij nu waarom hij deze dingen vliedt Een peerd dat schurftig is, dat wil den roskam niet. Het vuur is op het water gram Omdat het blusschen kan zijn vlam. De wolf is op den herder kwaad, Omdat hij 't schaap niet rooven laat. De dief haat den politieman, Die het stelen hem beletten kan Nu ziet gij, vrienden, immers wel, Waarom de booswicht haat zoo fel, Den godsdienst, die een hindernis Voor zijne slechte werken is. F. P. TOEN groene Pie op de Meeting te Gent zegde - wij zullen geen belastin gen meer betalen riep een collectivist hem toe Men zal dan ook zijn huis huur EN LANDPACHT NIMMER BETA LEN Eu men juichte toe. Advies aan de liberale eigenaars VOOR DE GRONDWETSHERZIENING. De groep der linkerzijde is Dijnsdag namiddag te Brussel vergaderd, onder voorzitterschap van M. d'Andrimont. Er werd onmiddelijk besloten, na de stemming over het voorstel van A. S. voor gemeente en provincie een voorstel tot grondwetsherziening neèr te leggen. Het voorstel zal geteekend worden door twee socialisten, drie liberalen en een christcn-demokraat of groene socia list De Backer. DE OUDSTE DER EEUWELINGEN. De wed. Marin, van Haine-S'-Paul, in Henegouw, zal den 8 April aanstaande haar 103e jaar bereikt hebben. Het ge rucht was in omloop dat de eeuwclinge zeer ziek is. Dit gerucht is volkomen valsch. De honderjarige woont met hare kinderen, 84, 76, 71 en 60 jaar oud, en is goed gezond. Met drie harer kinderen trekt zij het pensioen van 65 frank Het Ist® Bataljon zal gevormd zijn van de Compagniën van den 2den Ban en on der bevel staan van Majoor Gheeraerdts. Het 2g® Bataljon zal bevatten de Com pagniën van den ls,en Ban en onder bevel staan van Majoor Van der Schueren. VAN MIJLBEKE. Zondag toekomende, Halfvasten, zal in St-Jozefscollege onzer stad, een luister^ rijk Avondfeest gegeven worden, ten voordeele der nieuwe kerk van Mijlbeke. Geen twijfel dat de ruime feestzaal dien dagte klem zal wezen,want. naar wij ver nemen, willen de Heeren Studenten ons op een buitengewone vertooning vergas ten. Het geldt hier immers een werk te ondersteunen, waarvan onze stadsgenoo- tcn liet onbetwistbaar nut weten te waar deren. Kaarten zijn te bekomen bij den Portier van 't College. Prijzen der plaatsen is,e plaats 2 fr.; 2,lc plaats i fr. Van 's middags tot middernacht: dienstdoende Apotheker, op Zondag 9 Maart 1902, M. BONNER, Bisschop straat. KOORMAATSCHAHPIJ Op Maandag 10 Maart zal deze Maatschappij haar jaarlijks Lief dadigheids - Concert ter Groote Feestzaal van 't Stadhuis opvoeren. Zoo men ons verzekert, is het merkwaardig stuk Pandore van Gabriël Pierne voor gemengd koor met de medewerking der Jufvrouwen zangliefhebsters onzer Stad geroepen om een buitengewonen bijval te genieten. Schoone keus van Eerste Communie- beeldekens aan zeer gematige prijzen. Alsook kerkboeken, paternosters, enz. enz. zijn te verkrijgen ten bureele van Den DeiNDERbode. CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 8 Maart 1902 —o 112 kilogrammen ter markt prijs fr. 3,10 tot'0,00 per kil. BOTERMARKT. Heden zaterdag werden 455 klonten boter ter markt ge. bracht, wegende te samen 3610 kilos. AALST. Op Zondag 9 Maart aanst.. zal de koninklijke Maatschapgij 'tLand van Riem, een prachtverlooning geven ter stedelijke Schouwburgzaal WILLEM BEUKELS en - TAMBOER JANSSENS- zullen beurtelings opgevoerd worden. Die een vermakelij ken avond wil door brengen gaat naar de vertooning. PRIJZEN DER PLAATSEN: Voorbehouden beneden plaatsen fr. 2,50; 2d' rang fr 1,50 Bovenplaatsen, lsle rang fr. 1,00 2de rang fr. 0,50. Bureel open om 6 V* uren. Gordijn om 7 uren heel stipt. AAN DE VLEESCHHOUWERS! voor het kuischen der VLKKSCII BLOKKEN zijn verkrijgbaar bij J. Van den BERGn, Korte Zoutstraat. Grooie welennclin|)pe< lijkt» verheteriiiK. Neemt geene bruine teer meer in. Verlaat alle dranken, pastillen, pillen die met bruine teer gemaakt zijn. Neemt alleen de siroop De Pratere die enkel de werkende be- stanpdeelen van de Teer en den Tolubal- sem bevat en die heel kleurloos en zeer aangenaam om nemen is. Het uitwerksel van de siroop Depratere is verbazend, ja, wonderbaar Geen hoest weerstaat haar. Prijs 2 franks de flesch. Eischt de echte siroop Depratere en niets anders. Te bekomen te Aalst, apotheek Calle- baut, te Dendermonde, Roman, te Sot- TEGEM, VANDERSCHUEREN. 2 HAELTERT. Donderdag is alhier begraven de ongelukkige jongeling Dona- tus De Waegenaere welke, op den dag der loting voor de nationale militie, in een gevecht, een messteek bekwam al achter in den hals. Van 't oogenblik dat De Wae genaere den steek bekwam is hij nimmer tot spraak gekomen. De dader zekere Matthys, zit gevangen te Audenaarde. VRAAGT bij uwen apotneker de Sedatine; zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofd pijn, zenuwpijnen, kopzeer Alge meen depótA Defgnée, 3, Square Marguerite, Brussel. LIEFDEDRAMA TE ERPE. Nadere bijzonderheden. In ons nummer van donderdag gewaagden wij van eene moordpoging welke zondag 11., te Erpe plaats had. Naar wij vernemen was jaloerschheid de drijfveer der misdaad. Ziehier hoe de zaken er zijn toegegaan Zondag namiddag bracht Mr Constant Coppens, van Meire een bezoek aan me- jnfvrouw Odile Matthys, met wien hij voornemens is huwelijk aan te gaan.Rond 10 uren nam hij afscheid en Jufvr. Mat thys bracht hem tot aan de poort. Nau welijks aan de straat gekomen hoorden zij twee schoten knallen, gelukkig zon der iemand te treffen. Verschrikt spron gen beiden terug naar binnen en vlogen naar de woonkamer deze schoten werden op korten afstand gelost en naar men verzekert hielden twee kerels zich schuil onder het venster van het woon huis. Voorzichtigheidshalve draaiden zij het licht in, oin aldus de boosdoeners hunne tegenwoordigheid aldaar, niét te laten vermoeden en hun geene gelegenheid meer te geven andermaal op hen te schie ten. Middelerwijl verlieten de moordenaars hunne schuilplaats eu trachtten zij langs den watermolen naar binnen te dringen. Omtrent 11 uren kwam juffrouw Matthys de huiskamer uit om de hulp haars vaders en van den knecht, welke in het ander woonhuis verbleven in te roepen. Toen zij in de richting van den water molen een klein lichtje had zien flikke ren, maar in de duisternis had zij den moordenaar niet gezien die al tot in de poort was vooruitgekomen Deze greep haar vast en loste een schot 't welk op een busk van haar keurslijf afschampte en enkelijk eene onbeduidende schram na liet. Bij dit gerucht kwamen vader Matthys en de dienstknecht ter hulp gesneld doch heide moordenaars hadden, de eene langs den watermolen en de andere langs den koeistal, het hazenpad gekozen. Een der moordenaars schijnt een oud knecht der maalderij te wezen, met wien zij destijds liefdebetrekkingen heeft ge had. MOORD TE ZELE De persoon, die woensdag werd aangehouden als de dader L van den moord op J.-B. Gion, kleerma- j ker te Zele, heet K. Bontinck. Hy heeft aan het Gerecht volledige bekentenissen i gedaan. Met Th. Callaert, smeedde hij het helsche plan den eersten voorbijgan ger te bestelen en zoo noodig hem af te maken. Terwijl beide booswichten' bezig waren uit een struikgewas de knuppels te trokken, die hun als wapen moesten die nen, zijn hier twee heeren van Zele voor bijgegaan, dokter Verhelen en de zoon des burgemeesters. Niet gereed zijnde tot den aanval lietenj'zij deze ongehinderd hunnen \veg_gaan. Twee, drie minuten nadien kwam Gion vergezeld van zekeren Geerinck ter plaats waar de twee moordenaars zich verscho len hielden door deze werden zij aange vallen, maar Geerinck, na eenen gewel digen slag te hebben ontvangen, nam de vlucht. Gion werd ten gronde geslagen, den schedel doorkloven, en de borst in gedrukt. Het weinig geld, dat hij op zak droeg werd hem ontstolen. Hoe het lijk werd ontdekt is geweten. De gendarmen zijn er nog niet in gelukt Callaert aan te houden. De moordenaars hebben een ver leden dat allerslechtst is, alhoewel beiden nog bitter jong zijn. Donderdag heeft de begrafenis van Gion plaats gehad, onder den toeloop eener overgroote menigte. De troebelzaaiers zijn te Brussel volop in gang. De socialistische gazetten gaven alle dagen heele kolommen over zoogezegde meetings en manifestaties, die zij als zeer welgelukt willen doen be schouwen, maar die eigenlijk niets meer zijn dan... opkletserij. Te Brussel echter en in alle grooote steden nogthans, gelukten zij er in, eene zekere volksmenigte op de been te krijgen en gewoel uit te lokken, zooals donder dag avond. In de zaal Navalorama hadden zij mee ting gehouden. Vandervelde, Van de Walle, Dufrane, De Backer en Furnémont hadden er het woord gevoerd en volgens hunne nieuwe gewoonte een telegram aan den koning gestemd. En rond li uren, toen de meeting ten einde was, vormde een 500 tal eene soort van stoet, aan welk hoofd zich de libe rale studenten stelden met eene blauwe vlag, M. De Mot, burgemeester, die op het perron van het stadhuis stond, werd be groet met het geroep Revision a bas LA CALOTTE Aan de Brouckèreplaats gekomen, ver namen zij dat in de zaal der Variétés een catholiek studentenfeest plaats had en men trok naar den Passage du Nord. Hier werden zij echter, zoowel langs den Boulevard als langs de Nieuwstraat door de politie tegen gehouden. Doch de manifesteerders hielden stand, om de catholieke studenten af te wach ten, wanneer deze zouden buiten komen. Daarop telefoneerde de politieofficier van dienst naar den burgemeester en den procureur des konings. Eene sterke af- deeling agenten werd gezonden. Het was toen kwaart voor 12 uren. De groepen manifesteerders waren nog aangegroeid. De politie dreef de groepen uiteen dit kostte veel moeite. Toen de agenten den sabel trokken werden zij uitgejouwd en er ontstond een algemeen gewoel, in 't welk vuisten en stokken de hoeden plat en de neuzen blauw sloegen. Middelerwijl warén 20 gendarmen te voet en evenveel te paard aangekomen onder bevel van eenen kapitein en eenen luitenant. Deze gelukten er in, door eene charge, de groepen uiteen te drijven. Twintig personen werden aangehou den. Acht hunner werden naar de pernia- nancie en twaalf naar de wijkpolitie ge leid. Zes der aangehoudenen bleven in ech- tenis. Verscheidene manifesteerders zijn min of meer gekwetst. Ziehier den tekst der petitie, door citoyen Vandervelde, namens de meeting naar den koning gezonden - In naam van 2500 burgers en werk lieden te Brussel vergaderd op 6 Maart, rekenenen de ondergeteekenden het zich ten plicht, den koning te wijzen op de ernstigheid der betoogingen, die zich vermenigvuldigen door geheel het land, ten voordeele van grondwetsherziening en de gevaren, die eene weerstandspoli- tiek zou kunnen zyn voor de openbare rust. n Het stuk is geteekond door de revolu- tionnaire kopstukken Dufrar.e-Friart, Van de Walle, Du Catillon, Vandervelde, De Backer en Furnémont. Iftiu-ge>rlijke Stand «Ier Stad Aalst. Geboortbn. Mannelijk geslacht 12 Vrouwelijk 12 HUWELIJKEN K. Van Mol, tw. met M. Temmerman, breister. OVERLIJDENS. Th. Heessent, wed* Marsel, z. b. 69 j. Ajuinstr. E. Mayart, man De Dondor, handr 79 j. Nieuwstr M. De Nul, kleermr, 50 j. Nieuwbeekstr. D. Ver- leysen, z. b. 86 j. Korte St-Jorisstr. M. Arents, wpd® Cornand, gepensionneer- de, 71 j. Denderm. steenweg. C. De Mo», Van Nuffel, z. b. 41 j. Linderstr. J. Van der G«cht, wedr Rotbiers, z. b. 68 j wonen 'e te Meire. Fr. De Schr(j- er, tw. 16 j. G-ntsche Ste. uw. M. yuians, z. o. 76 j. Staliepl. 5 kinderen onder de 7 jaren.

De Denderbode | 1902 | | pagina 2