Donderdag 13 Maart 1902 3 centiemen per nummer 36s" Jaar 3637 Woelingen voor Z A. S. DIS Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST HUISGEZIN, EIGENDOM Sjpfcips VADERLAND. TAAL VRIJHEID Niet verder dan hun reukorgaan! De arme proletarieërs Jubelfeest van den H. Vader. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- tening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Ie Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes kaandenfr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving lindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr tl, in in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE BITIM. Per drukregel. Gewone 15 centiemen; Reklamen fr. 1-00Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten bureele va» dit blad. Aalst, 12 Maart 1902. De klaarziende liberalen,zij die ter oogen uit zien waar de roode en groene socia listen naar toe willen, verklaren luid op dat zij maar inet hem willen meèloopon, zoo lang zij binnen de grenzen der wette lijkheid blijven. Noglhans de roode en groene socialis ten blijven verklaren dat zij desnoods het Z. A. S. op revolutionnaire wijze zullen veroveren. De Etoile Belge, een liberaal orgaan, oordeelt dat de liberalen, door met de roode en groene revolutionnairen samen te manifesteeren, eene zware fout van taktiek zouden begaan, indien zij ten i minste als eene vaderlandsche partij wil len aanzien worden waardig van aan 't bewind des lands te slaan. Talrijke gematigde liberalen hier te Aalst deelen die zienswijze der Etoile en ook talrijke anderen verklaren zich vijan- jdig aan het Z. A. S. En nogthans Van Styvendacl, alias Mon Moentje, verscheen op mectingen ten ivoordeele van Z. A. S. te Brussel en te ■Gent en verklaarde er uitdrukkelijk in naam van al de liberalen van Aalst te spreken Wij spraken dezer dagen met een libe- rale kennis, een Aalslenaar van aanzien, tot wien we zegden Dus Van Styvendael is de afgeveerdigde door de liberalen aan- gesteld om, in hunnen naam, te gaan pe- roreeren ten voordeelc van Z. A. S Toch in mijnen naam niet, was 't ant- woord, en hij noemde mij eene reeks zijner politieke vrienden die, gelijk hij, tegenstrevers zijn van Z. A. S... Is er dan niemand aangewezen om de liberalen op die meetingen te vertegen woordigen En 't antwoord was ik weet. van niets. Maar wat wilt ge de oude liberalen zijn hier machteloos... en tot later De liberale burgemeester van Brussel, M, De Mot, heeft alle manifestatie te Brussel verboden. M. De Mot weigert dus aan te spannen met de huilers van Leve de republiek Weg den Koning van karton Wij zul len Leopold den neg omwringen Is dat geen klinkende ooreveeg toege- diend aan de Burgemeesters van Gent en Antwerpen die beweeren grondwettelijke beheerders te zijn aan vaderland en ko ningdom toegedaan. Aan die gedurige woelingen dient er, in 't belang der openbare rust en vrede, een einde gesteld te worden te lang reeds duurt dat spel van eenige kerels die niets verlangen dan troebel water te maken in de hoop van er eer en baat te kunnen uit op visschen. Het besluit van den Burgemeester van Brussel 't welk, overigens, door de Brus- selsclie bevolkingen bijna algemeen wordt goedgekeurd, is weerdig overal nage volgd te worden Waarlijk 't is koddig om zien hoe de 32 roode socialisten en de groene socia listen, de wereldhervormer De Backer, op hun eigen handje, beslissen hoe en op welke wijze ons kiesstelsel moet geregeld 't welk het meervoudig stelsel zou ver vangen. Wij willen, zeggen zij, het Z. A. S. kort weg en stemrecht voor de vrouw. Neen, neen, roepen de 33 liberale doc- trinairen en progressisten hun toe, zoo niet geboerd Wij zijn wel op alle punten niet accoord maar ge kimt zon der onze medewerking niet voortwij willen E. V. er bij en geen stemrecht dei- vrouw. En die verwaande kerels spreken of zij. 66 in getal, de meerderheid uitmaken en dat de 86 catholieken welke nevens hun zelelen tellen gelijk O in 't cijferen. Dc ware meerderheid heeft dus niets te zeg gen zij moet maar dansen naar de pijpen der minderheid... Veronderstellen wij nu dat de catho- lieke meerderheid zoo zwak zou zijn van aan de eischen der oppositiepartijen toe te geven, in andere woorden, dat ze door eene stemming moest verklaren dat de Grondwet dient herzien te worden, wat zou er gebeuren Dc beido Kamers zouden van rechts wege ontbonden wezen en 't kiezerskorps zou binnen de 10 dagen moeien vergade ren om nieuwe Kamers te kiezen. En welk kiezerskorps?.. Natuurlijk liet thans bestaande ingericht volgens T meervoudig stelsel, 't welk, volgens de oppositie partijen zwanger gaat van alle ondeugden, schelmerijen, bedriegerijen en wat weet ik nog al..,. Menheer Adolf Daens heeft meermaals beweerd dat de tegenwoordig» catholieke meerderheid in den naam van 't volk niet handelen mag, daar zij door de ware meerderheid, niet werd verkozen; dat het dank is aan 't bedrog dat '1 meervoudig stelsel toelaat te plegen dat zij de meer derheid vormt. Maar als de catholieke meerderheid 1) n zoom zonder echt mandaat handelt, omdat ze verkozen werd onder 't meervoudig stel sel, zal dan de nieuwe kamer, die men de constuante heet, ook niet zonder echt mandaat handelen Waarlijk die helden zien niet verder dan hun reukorgaan. N u wanneer er eene constituante zou vergaderen dan ware de Grondwet nog met herzien. Geen artikel dor Grondwet kan gewij zigd of veranderd worden ten zij de a der leden die elke kamer uilmaken tegen woordig zijn, en dan mag geeno wijzi ging of verandering aangenomen worden indien zij niet ten minste de 3 der stem men vereenigt. Nu bijvoorbeeld onze Volkskamer telt 152 leden en wanneer zij allen zouden tegenwoordig zijn zou de f*/s der stemmen 102 wezen... Men ziet vanhier dat er bit ter weinig kans is dat eene enkele partij ooit eene meerderheid verkrijge om dc Grondwet naar haren wil of goesting te herzien. De catholieken willenl het statu quo, 't is te zeggen, dal het blijven moet gelijk het thans bestaat. De liberalen, progressisten en roode socialisten zijn onder elkander verdeeld over vele punten. De liberalen zijn in hart en ziel tegen het Z. A. S. maarzij verklaren dat zij er voor zijn en waarom Omdat ze weten dat de catholieken het verwerpen. Moesten de catholieken zich genegen toonen het meervoudig stelsel af te schaf fen, de liberalen zouden liet bestrijden, omdat ze weten dal hunne heerschappij in de groote steden en centrums zou te leur gaan en dat ze nog nauwelijks een goed dozijn vertegenwoordigers in de ka mers zouden tellen. Welk is dan het doel der liberalen Wel het catholiek ministerie den duivel aan doen in de hoop het te kunnen doen vallen. Maar hola ltadeééé ze rekenen zonder den weerd. I'e woelingen door de oppositiepariijen verwekt, al lukte men er in te doen ver klaren dat de Grondwet dient herzien te worden, kunnen, gelijk men ziet, tot niets voordeelig voor haar leiden. Het wordt dus hoogst tijd dat er aan de klucht door de socialisten met behulp der liberalen gespeeld een einde gesteld worde, in belang van handel en nijver heid... In alle geval noch heden noch later zullen de oppositiepartij op de revolution- naire woelingen mogen rekenen om haren wil op te dringen want ernstige maat regelen zijn genomen om de geringste op roerige beweging dadelijk te dempen. Zij 111 VUil u Ui naar het Engelsch. 65,,> vervolg. Mary was verbaasd over deze bemerking van M. Trevor, doch gaf geen antwoord. Hebt gij de beschuldigings-akte Waar had de moord plaats In Devonshire, mynheer, reeds jaren geleden. En nu zit hij in de gevangenis van Exeter? Welaan, vertel mij alle bijsonder- heden. Mary verhaalde alles wat zij wist, op eene korte en duidelyke wijze. Nu, meisje lief. sprak M. Trevor, moet ik uwen broeder zien. Binnen twee dagen zal ik naar Exeter gaau. Zoo gy hem schrijft of spreekt, voor ik hem ga bezoekeu, zeg hem dan, dat hij vertrouwen moet stellen iu den advokaat en nieta moot geheim voor mij hou den. Laat mij toe u te vragen, hebt gij fami lie in Yorkshire. Neen, mijnhesr. En tooh is de naam en de voornaam juist dezelfde. Het is een zonderlinge samen loop Maar het is waar ook, zij veranderden van naam, toen zij hun landgoed erfden. Veranderden zy den naam van Rush- brook, mijnheer vroeg Mary, welke meende dat zij nu het spoor van de ouders van Jos gevonden had. Ja, zij veranderden dien in Austin zij wonen nu in Dorsetshire. Ik zeg dit "mdat, zoo het familie is, hunne voorspraak, van nut kon zijn voor uwen broeder.Maar goede hemel, wat scheelt er aan Jac riep M. Trevor, terwijl hij toesnelde om Mary te onderateuuen water spoedig zij is in be zwijming gevallen. Het was de verrassing bij deze onverwachte tijding, welke het arme meisje overweldigd had. In korten tijd kwam zij echter weder bij Danku, mijnheer, maar ik heb zooveel angst uitgestaan over mijuen armen broeder, stamelde Mary, terwijl zij naar adem hijgde. Hij kan onmogelijk een slechte jongen zijn, vermist gij hem zoo lief hebt, met M. Trevor. Ik wil doen al wat mogelijk is en dat onmiddelyk zoodra de stukken in mijn bezit zijn en ik ze heb nagezien, zal ik naar uwen broeder gaan een dag vroeger dan myn plan was. Voelt gij u nu sterk genoeg om te gaan Zoo ja, dan zal mijn klerk een rijtuig die geroepen zijn om de wetten te doen eerbiedigen zullen aan hunne taak niet falen men weze er van verzekerd In de Kamer kunnen de socialisten den mond niet open doen, of zij spreken over de ellenden der arme prolctarieërs, en zij donderen tegen de capitaliston. Het schoonste echter van de zaak is, dat de roode kopstukken, die zich aldus als de woordvoerders der arme werklieden en als de gezworen vijanden van liet capi- taal aanstellen, zelf beliooren tot de eige naars en capitalisten, tegen welke zij zoo hevig uitvallen, 't Is niet slecht die Ka- merproletarieërs - eens wat nader te doen kennen. Men weel dat de gebroeders Defuis- seaux zeer rijk waren, en tot nu toe heb ben wij niet gehoord dat Alfred Defuis- seaux, de grootste schreeuwer van de twee, over eenige maanden overleden, zijne aanzienlijke fortuin aan de armen ofwel aan liefdadige instellingen heeft nagelaten. Die werken van liefdadigheid laten de roode kopstukken zorgvuldig over aan de catholieke rijken. Wat de liberalen betreft, deze zijn pootvast, en de socialistische miljonnairs houden zich aan de ikzuchtige spreuk hebben is heb ben en krijgen is de kunst. Een andere der grootste schreeuwers in de Kamer, citoyen Fumémont bezit een wel voorzinnen kofïerfort en een prachtigen eigendom op de Louizalaan, in liet schoonste kwartier van Brussel. Ci toyen Vandervelde is niet alleen rijk ge- horen. maar ook nog rijk getrouwd, en zijne prachtige ontvangsten in zijne villa van Ter Hulpen, hebben reeds eene zekere vermaardheid verworven. Tol overmaat van weelde draagt citoyen Vandervelde een gouden armband, juist gelijk zekere modepronkers, die hij in zijn blad Le Peupi.e niet genoeg kan uitschelden voor al wat 1 eel ijk is. Citoyen Terwagne, de dikke volksver tegenwoordiger van Antwerpen, rijdt met koets en peerd, draagt zijden kousen en heeft onlangs den eigendom gekocht van M. Gilles de Pelichy, een der catho lieke edelraans, waarvan de socialisten de fortuin altijd voorstellen als eene uitda ging aan den arme! Citoyen Grimard, socialistische senateur, is een der voor naamste actiehouders van verschillende financieële maatschappijen en lid van hunne beheerraden, nog een der besten dige mikpunten van de socialistische po lemiek. De arme citoyen Picard wint als ad vocaat gereedelijk 100,000 fr. 's jaars, en M. Paul Janson, die al even hard schreeuwt als de roode kopstukken, telt ook reeds onder de miljonnairs. Wij zouden nog menige zulke namen en fortuinen kunnen aanhalen, maar wat wij niet kunnen aanhalen, dat zijn de goede werken, de liefdadige instellingen waaraan zij die fortuin besteden dit laat ste pnut blijft in het diepste geheim ge huld. Ons dunkt dat alle verdere opmerkin gen overbodig zijn. Wij vragen ons enkel af hoe de eenvoudige socialisten de uit vallen dier rijke kopstukken tegen het capilaal nog als ernstig kunnen beschou wen Ennogtans, dit'is wel het geval, en menige socialist, die met diepe ver- ontweerdiging spreekt over de zoogezegde eigendommen der kloosters, neemt met grooten eerbied zijnen hoed of zijne klak af. als de rijke Furnémont, in een koste- lij ken pelseufrak gewikkeld, hem voor bijkomt. Dit bewijst dat de socialistische werk lieden groote snullen zijn. Ontvangst der Belgischs Pelgrims. Zaterdag middag heeft de ontvangst der Belgische pelgrims door den H. Vader plaats gehad Ziehier wat ons daarover uit Rome gemeld wordt De ontvangst werd bijgewoond door Z. E. den Cardinaal Aartsbisschop van Meclielen, de Bisschoppen van Brugge, Gent, Luik en Doornik, de Preiaten van Rome, de buitengewone Belgische Afge zanten en verscheidene Senators. De H. Vader, die er hoogst welvarend uitzag heeft aan de Belgen eene bijzon dere genegenheid betoond en hun zijne levendige vreugde uitgedrukt, ze rondom zijnen persoon geschaard te zien. Wij koesteren jegens België, zegde hij, eene vriendschap, die zich altijd nog meer en meer versterkt heeft In 1843, tijdens onze Nonciatuur in uw gelief koosd land, heeft de hemelsche barmhar tigheid ons leven gevrijwaard dat zeer ernstig in gevaar was tengevolge een rijtuigongeval. Sinds dien hebben wij be grepen dal God ons voorbehield nauwere en nauwere banden met België te sluiten. Zegt wel aan uwe landgenooteu dat de Paus dc Belgen innig bemint en voor hen bidt. Dc woorden van den edelen grijsaard hebben de toehoorders hevig ontroerd en ee:i onbeschrijfelijken geestdrift ver wekt. Na hot pauselijke verhoor had er in het Belvedère een banket plaats voorgezeten door Z. E. den Cardinaal Goossens, waar na lof gezongen door Mgr. den Bisschop van Gent. laten komen. Verblijft gij te Londeu, dan moet gij mij uw adres geven. Mary antwoordde dat zij dacht dien avond naar Exeter te vertrekken en hem daar aou zien. M. Trevor bracht kaar naar beneden, hielp haar in 't rijtuig en beval den koetsier naar een hotel te rijden. Mary was geheel en al verbijsterd. Het was reeds laat en de post wagen zou binnen een paar uren vertrekken. Zij nam eene plaats en gedurende den langen rit wist zij ter uauwemood hoe de tijd voor- bijgegaan was. Bij hare aankomst in den morgen ijlde zy terstond naar de gevangenis. Even als te voren werd zy door den gevangenbewaarder en zijne vrouw heel vriendelijk ontvangen en volgde zij den cipier naar de cel van Jos. Zoodra de zware deur gesloten was, liet zy zich op eenen stoel neervallen en begon bitter te weenen, zonder te letten op de woorden van Jos en zijne ;pogingeu om haar tot beda ren te brengen o het is verschrikkelijk, riep zij half bezwijmend uit. Wat kan er - wat moet er uedaan worden Langs beide zijden ellende, gehande Heer, vergeef het mij Maar mijn hoofd is verward Myn arme, dierbare Jos Maar, Mary, wat heteokeut dit Ik be grijp niet wat hier de reden van is. Is er dan iets gebeurd wat de zaak nog erger maakt Jos, ik moet u een geheim mededelen ik kan 't niet langer zwijgen. Ik heb uwen vader en uwe moeder ondekt. Waar lijn sij en weten zij iets van mijnen toestand Ju, uwe moeder, maar uw vader niet. Spreek Mary, spreek spoedig, ik bid n. Uw vader en moeder zyn lord en lady Austin Jos stond als door den donder getroffen hy staarde Mary aan, doch kon geon woord spreken. Mary begon opnieuw te weenen en Jos bleef eenige minuten stil by haar zitten. Eindelijk sprak hy Kom Mary, nu kunt gy mij alles ver tellen. Mury verhaalde nu wat er tussehen haar en lady Austin was voorgevallen hare he. kenteuis, dat hij een bloedverwant van haar was hoeveel belang sij in hem stelde het geld, hetwelk sij ten zijnen behoeve uitgaf hare droefheid, waarvan tij getuige was ge weest, en zy eindigde met het onderhoud tussehen haar en M. Trevor. Gij tiet, beate jongen, dat er niet aan te twyfelen is. Ik meen, dat ik aan lady Austin beloifd heb er niets van aan u te zeggen, maar ik heb in het geheel niet aan die belofte gedacht. Wat moet er nu gedaan worden, Jos? Vertel mij iets over mijnen vader, Mary; ik zou gaarne weten, hoe men over hem denkt, en hoe bij zich in lijnen nieuwen stand houdt. Mary zegde hem al wat zij wist hy was geacht, maar hy was oen sonderling mam hield zich vesl van de auderen afgozonderd en beminde de eenzaamheid. Mary, sprak Jos, gij weet wat te voren mijn inzicht wae het is nu nog vaster ge worden. Ik aal do kans wagen, maar nooit een enkel woord spreken. Gy weet reeds en hebt reeds meer geraden dan ik wenschte ik wil niet zeggen of gij goed hebt geraden, want het is myn geheim niet. Ik vermoedde dit, antwoordde Mary, en vreesde dat al myne overredingen nutteloos zouden worden door hetgeon ik u thans heb medegedeeld. Te voren was ik alleen bedroefd om u, nu lijd ik met u allen. God, God waar zal dit eindigen Het is de wil van God. Mary, dat ik die beproeving ben laten wij er niet verder over spreken. Mijn hart breekt, snikte Mary, als het geen zonde was, zoa ik weuechen in myn graf te liggen. Mury, denk op eene zaak, welke my staande houdt en u ook moet versterken ik ben onschuldig. (Werdt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1