Donderdag 20 Maart 1902 5 centiemen per nummer 569le Jaar 5659 De Parijsche Commune. HES MOORDENAARS Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL VRIJHEID DE HVISPLANTEN. LANDBOUW. DE DENDER Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- tening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor le Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes Baanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving lindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont- rangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, in in alle Postkantoren des Lands. CUIQDE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen ep 3d# bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 19 Maart 1902. Dijnsdag 18 dezer maand, dus gister hebben de roode organen ronkende arti kels en gedichten mtêgedeeld ter verheer lijking der Parijsche Comumne van 1871. Vooruit, het orgaan der Gentsche roo- den, staat in extase voor de afschuwelijke moorderijen en brandstichtingen die als dan werden gepleegd. Gegroet, Commune roept Vooruit in zielsvervoering uit. Gegroet U weze onze duurbare hulde ge- bracht En die mannen die dit akelig bloedbad ophemelen, verheerlijken zijn het die over België, in alle vakken des bestuurs, den scepter zouden willen zwaaien Ja, die mannen zijn het die aan 't hoofd des lands, der ministeriën zouden willen staan en op onze stad- en gemeentehuizen 'heerschen. En met die mannen is het dat onze liberalen zij die beweren koningsgezind te zijn, die onze nationale instellingen en onze huidige samenleving zeggen te wil len bewaren ja, met die mannen is het dat zij een verbond hebben gesloten om hunnen dweepzuchtigen haat tegen de catholieken botte vieren. Hunne dweepzuchtige haat is zoo ge weldig dat men hen achter de roode vlag ziet slenteren voorafgt gaan door de ver- heerlijkers der bloedgierige schelmender iMTROLEUSES.die in onze straten de Mar seillaise, de Carmagnole der bloedhon den van de jaren 1789 en 1871, doen weêrgalmen. De plaats waarover wij beschikken laat ons niet toe al de gruweldaden der Com mune te herinneren, maar Wie heeft de geschiedenis der Parijsche Commune niet gelezen Wie herinnert zich niet het vermoorden van de generaals Lecomte en Thomas, van den senateur Bonjean Wie herinnert zich de marteldood niet van den Bisschop van Parijs, Mgr Dar- boy, van den Pastoor der Magdalenakerk Wie herinnert zich het doodschieten niet der gijzelaars Wie herinnert zich de brandstichting niet der schoonste monumenten van Pa rijs DE ZOON naar het Engelsch. 68'" arvolg. Dat lijt ge, daarvan ben ik overtuigd gave de hemel dat ik hetzelfde van iemand anders kon zeggen Maar zeg mij. Jos wat zal ik doen, als ik uwe moeder zie Ik zag haar vroeger reedB gaarne maar o hoe zal ik haar nu liefhebben Wat zal ik doen Zal ik haar zeggen, dat ik alleB ontdekt heb Ik weet niet hoé ik het voor haar zal kunnen zwijgen. Ik zie er niets tegen, Mary, om het haar te zeggen maar zeg haar ook dat ik haar niet zien wil voor dat het vonnis is uitge sproken wat mijn lot ook moge wezen, ik zou haar gaarne zien, als alles beslist is: Ik zal uwe boodschap overbrengen, ant woordde Mary, nu moet ik naar een verblijf gaan zoeken en aan uwe moeder schryven. God zegene u. Mary verliet de cel, zij had zooveel uitge staan dat sy ter nauwernood het spreekka mertje kon bereiken, waar zij ging zitten om wat te bekomen. Wie herinnert zich niet de plunderin gen der staatsgelden Ehwel, geëerde lezers, al die akelige euveldaden worden bezongen, verheer lijkt opgehemeld als heldendaden door de socialisten, dc bondgenooten der libe rale en groene volksfoppers, die zich als de zonen der communards voorstellen. Zonen van moordenaars en brandstich ters die hun vernederd vaderland,gtkni ld onder den hiel der Duitschers, in een bloedigen burgeroorlog nederstortten Zij verwekten pijn en smert, ellende, ziekte, hongersnood Maar wat bekommerden die monsters zich met de ellende der bevolking Zij dachten gelijk P. Daens het schreef Wat geven eenige menschenlevens als onze revolutionnaire princiepen maar zegepralen, als wij ons kunnen wreken en onze foefen maken Het programma der Communards wil len de rooden en groenen hier verwezen lijken en om hun doel te bereiken eischen zij het Z. A. S. Zoo men het ons niet gewillig geeft, dan zullen wij het met geweld pakken, roepen zij onbeschaamd uit... En dan als zij het zullen hebben, wat Dan zullen zij het Z. A. S. doen dienen als wapen om hun ideaal, het programma der akelige Commune te verwezenlijken. En 't is om die Belgische Communards te ondersteunen, te helpen in hunnen veldtocht dat wij de liberalen al hunne princiepen zien overboord smijten, hun gansche verledene verloochenen uit haat tegen de catholieken. Het ordewoord der liberalen blijft im mer Liever turksch dan paapsch. Maar als de liberalen denken dat de ordelievende Belgen hun zullen volgen dan bedriegen zij zich grootelijks... De roode verheerlijkers der Commune liggen te diep verzonken in den poel der verach ting van alle eerlijke eu ordelievende vaderlanders en die verachting zullen de liberalen deelen en er eindelijk gansch door verzwolgen worden I... De groote uitbreiding welke in het al gemeen de liefde tot het kweeken van planten genomen heeft, zoowel onder de arme lieden als onder de burgers en rijke menschen. is een der merkwaardigste en tevens verheugendste verschijnsels onzer dagen. Men ga waar men wil, van de grootste slad tot in 't kleinste dorpje, overal ziet men de vensters met planten bezet en versierd. Zy vroeg aan de vrouw des gevangenbe waarders. of deze haar eene kamer dicht bij de gevangenis kon bezorgen deze gelastte den cipier haar naar een geschikt kwartier te vergezelleu. Zoodra Mary gezeten was, schreef zij eenen brief aan lady Austin, waarin zy berichtte, dat zij den avocaat gesproken had eu by de zaak in handen nam en dan, uitgeput van angst en opgewondenheid der drie laatste dagen, ging zy naar bed en vergat bare zor gen in den slaap. XXXV. Jos was blijde alleen te zyn voor den eer sten keer was de afwezigheid van Mary eene verlichting voor hem. Hy was byna even ver bijsterd als de arme Mary by deze vreemde ontdekking. Zyn vader een groot grondeige naar, een der voornaamste mannen van de Btreek, algemeen geacht in de voornaamste kringen Zijne moeder, gelijk by reeds vroe ger uit Mary's brieven wist, overal gezocht, bemiud, bewonderd Zoo hij een besluit had gemaakt eene gelofte kon hij wel zeggen toen hij nog maar een kiud was, dat hij de schuld van de misdaad op zich zou nemen om zynen vader te be schermen, die toen een strooper was en in nederigen afstand leefde, hoeveel te meer was het nu syn plicht, nu dat zijn vader alle De liefhebberij voor de planten groeit dus overal aan. Nochtans zijn er lief Hebbers die, als zij eene plant bij den hovenier gekocht heb ben en zij er geenen voldoenden uitslag van hebben, durven zeggen dat die man hen bedrogen heeft. Om zulks te vermijden zal ik hier, in deze korte woorden, eenige punten op sommen. welke dienen in acht genomen te worden bij liet kweeken der huisplan- ten, indien, wel te verstaan, men er aan houdt, zijnen kweek te doen lukken. 1° Men moet eerst zorgen dat de aarde frisch is. zonder nochtans te vochtig te zyn, om de verrotting, der wortelen niet te veroorzaken. Iets waar men dikwijls geen acht op neemt is het plaatsen van schotels onder de potten en die water be vatten, dat is zeer nadeclig voor de plant. Men moet er natuurlijk een schotel of telloor onder zetten, maar men lette wel op dat zij niet het minste vocht bevatte. Men bcsproeie ook de planten met regen water. 2° De planten moeten alle acht of veer tien dagen gewasschen worden met eene kleine spons, ofwel is 't ook goed de spuit te nemen, de plantjes zachtjes te besproeien en zo dan met eenen droogen doek af te kuischen. 3 3° Men moet wel letten op de potten welke men aan de planten geeft zij mo gen niet te groot of ook niet te klein zijn. Het is eveneens slecht de planen in ver lakte of porceleinen potten te steken. De verpoltingen worden gewoonlijk in de lente gedaan omdat het dan het best is. Men lette op van de potten maar te vul len tol een centimeter van den rand of boord om alzoo de besproeiingen le ver gemakkelijken. 4° Indien men een weinig mest aan zij ne planten wil geven, gebruike men dui- venmest (Colombine). Men scheppe twee of drie schupjes in eenen emmer met wa ter, men late dit mengsel 24 uren trek ken zonder het te gebruiken, dan giet men 't vocht stillekens af en hegiete er meê de plant. Men drage ook zorg de planten genoeg zaam lucht te laten genieten men voor- komc ook dat de kamer waar zij in ver blijven, den eenen dag niet te warm en den anderen dag niet te koud zij Het is zeer slecht voor de planten, altijd van luchtgesteldheid le moeten veranderen. 5° De aarde welke gewoonlijk gebruikt wordt voor de huisplanten is de bosch- aarde. Als de boschaarde een zure reuk uitwasemt mag men ze niet meer gebrui ken, liet is een teeken dat ze te oud ge worden is. Indien men nu deze verschillige punten schande zoo diep zou gevoelen nu, dat hy zoo boog geklommen was en zijn val derhalve des te dieper zou zijn, de schande nog bitter der gevoeld zou worden en de oneer des te grooter zon zijn. Neen, neen, dacht Jos, zou ik nu mijnen vader verraden hem beschuldigen van eene misdaad, welke hem op het schavot zou bren- geu ik zou niet alleen als zijn moordenaar worden beschouwd, maar men zou zeggen dat ik het gedaan heb om zijne goederen te erven; men zou mij aanzien als iemand, die zijnen vader had opgeofferd om diens bezittiagen te bekomen. Ik zou ontweken, geschuwd en naar verdienste veracht worden de schande dat mijn vader opgehaugen was zou niets zijn, vergeleken bij de oneer van eenen zooudie zijnen vader aan de galg had gebracht. Nu ben ik dubbel gehouden om in mijn be sluit te volharden er moge komen wat wil, het geheim zal met mij sterven en Jos sliep dien nacht rustig en kalm. Den volgenden morgen kwam M' Trevor in zijne cel. Ik heb uwe zuster gesproken, Rush- brook, zegde hy. en op haar verzoek ben ik gekomen om u naar mijn vermogen bij te staan. Ik hib vernomen, dat zij sedert bier is geweest, en in dit geval betwyfel ik het niet of «ij heeft U verteld, dat gy voor uwen advocaat geeue geheimen moet hebben. Uw rechtsgeleerde vriend an raadsman is in dit in liet oog houdt, dan is men verzekerd dat de plantenliefhebbers den besten uit slag met hunne planten zullen hekomen. ONZE MISSIONARISSEN. Wij heb ben in den tijd den marteldood gemeld van twee Belgische missionarissen in China de paters R. Van Meirhaegcn, van Wareghem, hij Kortrijk en H. Bon- gaerts, van Tongerloo, De laatste post, in het missienhuis van Scheut aangekomen, bevestigt deze tij ding. Pater Van Meirhaegen werd vermoord te Sia You-Tsen, bij Ning Sia, den 13® December, door eenen sabelhouw op liet hoofd. De moordenaars waren opgehitst door de Mahomedanen, die zich wreken op den Belgischen missionaris, voor 't op- eischen van christene vrouwen en meis jes, die aan de discipels van den Islam verkocht waren. Pater Bongaerts was bij het vertrek van de post (17 December) nog niet aan zijne wonden overleden, doch de tele graaf heeft ons later zijnen dood ver meld. DE AARDAPPELS. I. Belang. De aardappels mogen onder de voornaamste voortbrengsels on zer streke gerekend worden, zoowel voor liet verbruik op de hofstede, als voor den verkoop. De aardappelkweek neemt ge durig toe. Uit verscheidene statiën onzer provincie, worden jaarlijks 2 tot 3 mil joen kilos aardappels verzonden. Hoe meer de aardappels uit Vlaanderen ge kend zijn, hoe meer ze gevraagd worden, bijzonderlijk in dc naburige landen. Om de aardappels op de winstgevend- ste wijze te kweeken, moet men 1° De beste soorten planten 2° Op doelmatige wijze het plantgoed uitkiezen en behandelen op den gunstig- sten tijd en op de geschikste manier planten 3° Den grond wel bereiden, en voorna melijk krachtig en oordeelkundig bemes ten 4° Binst den groei de plante wel be zorgen. II. Plantgoed Het plantgoed zal men op stam uitkiezen van de kloekste en gezondste struiken. Hiervan zal men de middelmatige nemen het zijn dc voed zaamste en de smakelijkste, Men zal ze geval een ware vriend hy is op syne eer verplicht nw geheim te bewaren ;zondtgy mij nu bekennen, dat gij aan dezen moord plichtig waart, dan zou juist deze vertrouwe lijke mededeeliug mij nog meer aanzetten, om u ernBtig te verdedigen. Ik heb hier al de getuigenissen tegen n tijdens den moord en het vonnis zog mij nu oprecht wat er gebeurd is, eu dan zal ik beter de gezworenen kunnen overtuigen, dat het niet waar was. Gij zijt zeer vriendelijk, mijnheer maar zelfs aun u kan ik niets anders zeggen dan dat ik onBchuldig ben. Maar vertel my dan ten minste hoe het gebeurd is. Gij moet zulks toch weten. Ik heb niets anders te zeggen, ik dank u, mijnheer ik wil ook niets andeis zeggen. Dat is zeer vreemd de getuigenissen waren zeer bezwarend voor u waren zy wel juist De getuigen gaven eene goode verkla ring, zooals zy meenden. En toch zyt gij niet schuldig Ik ben het niet, ik zal mijne onschuld staande kouden en mijn lot aan het eedge recht overlaten. Zijt ge zinneloos Uwe zuster is een be minnelijk meisje eu heeft my veel belang in geboezemd zoo gij onschuldig zyt. werpt ge uw leven weg. Ik dos myneu plicht, mijnheer wat go koel en drooge bewaren, om ze met kloeke keesten te planten. In het algemeen worden de aardappels, na het uitrapen der kleine, al te samen in kelder of groeve gelegd. Na de winter kiest men de planters doorgaans onder de minste. Het zijn (juist de flauwe en beschadigde struiken, bij voorbeeld de krulders, die meest middelmatige knol len, dus meest planters geven. Het moet dan ook niemand verwonderen dat, ten gevolge dezer verkeerde uitlezing, de aar dappels snel ontaarden en de 1 krulstalen dikwijls rap vermenigvuldigen. De aardappel is eene onderaardsche verwormde scheut, met bloem gevuld de plantaardappel van dit jaar is eenvou dig een tak van den struik van verleden jaar. Van daar de noodzakelijkheid, om tot plantgoed de gezondste struiken te kiezen, en van deze struiken de schoonste gavigste aardappels. Het is eene uitmuntende doenwijze, na den winter de plantaardappels open te leggen, twee, drie aardappels dikte, op eene koele, drooge en klare plaats, zoo als op den zolder. Daar schieten ze kloeke kecsten, beter bestand tegen ongunstig weder en ongedierte. Zij komen spoediger en gelijker uit, en gevolgenlijk leveren zij hoogeren en schooneren opbrengst. III. Bemesting, bewerking, vrucht- wisseling. Alhoewel dc aardappels niet moeilijk zijn, is haveren stoppel bij zonder wel geschikt voor den kweek, (loof, wortel- en chicoreiland ook). De aardappel vraagt eenen diepgewrochten en mulligen grond. Gewoonlijk legt men veel stalmest hierbij wordt welgekozen hulpvette ver- eischt, 0111 zooveel mogelijk den opbrengst te vermeerderen en de hoedanigheid te verbeteren. Hiertegen wordt nog veel gemistzelden door te veel, somtijds met te weinig, en dikwijls door ondoelmatig te vetten. IV. Ziekten en plage. Door zorg vuldige keus van plantgoed en doelmatige bemesting, kunnen icrul en schurft (pokken) grootelijks vermeden worden. Proeven met superphosphaat- en kalk- bemesting hebben betoond, dat het kalk de i.izERMAALPLEKKEN (kranzon) vermin derd maar men beweert ook dat eene groote hoeveelheid kalk het pokken be gunstigt. De aardappei.plaag wordt teweeg ge bracht door eenen kleinen schimmel, die groeze en knollen aantast Het besproeien is een doelmatige middel om de ziekte te bestrijden. De besproeiing moet gedaan worden bij schoon weder, kort voor den tijd op welken de plage gewoonlijk uit breekt. Men dient ook rekening te hou den van het heerschende weder. ook van mij moogt denken, het geheim sterft met mij. En voor wien offeit gij u zalven op deza wijze op, indien ge, gelijk gij zegt en uwe zuster herhaalt, onschuldig zyt 1 Jos gaf geen antwoord. Zoo gij de misdaad niet hebt gepleegd, wie heeft het dan gedaan drong Mr Trevor aan als gij hierop niet untwoordt, moet ik van de verdediging afzien. Gij zegdet daareven, sprak Jos, dat als ik mij Bchnldig verklaarde, gij mij toch zoudt verdedigen nn, omdat ik zeg dut ik onschul dig ben en niet zeggen wil wie de schuldige is, zoudt gij van de verdediging afzien. Dat komt toch niet overeen. Maar ik moet toch uw vertrouwen heb ben, mijn jongen, Gy zult nooit meer hebbeu dan ik na gegeven heb. Ik heb u niet gevraagd my te verdedigen. Ik bekommer my daar niet over. Wenscht gy dan opgehangen te worden Neen, zekerlyk nietmaar toch liever dan iets te zeggeu, w il ik dit gevaar loopen. Dit is zonderling, sprak Mr Trevor. Na eene poos ging bij voort Ik bemerk dat gij verondersteld wordt dieu man, Byrea, gedood te hebben, terwyl niemand anders er by was gy stondt bekend uit to ga»n met uws vaders geweer en de ge tuigenis van den boschwachter bevestigt dat gy stroopt et. (Wordt voortgezet;.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1