w Zondag 25 Maart HM)2 5 centiemen per nummer 3tis,e Jaar 5C>60 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst 0 HET SPOOK GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND TAAL VRIJHEID Oneerlijke politiek! W De Hoppcleell in België. 't LiberalismuslLS^ A. S. verworpen. ^kEi£; DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- iening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr Si, en in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE HI I'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aceoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, aa Maart 1902. Na het Z. A. S. op alle toonen als een onbetwistbaar recht te hebben bezongen, willen oi)2e groene demagogen thans aan het volk wijsmaken dat het ook het too- verstokje is dat overal overvloed en weel de, welstand en voorspoed brengen zal. Kom laat ons eens een nummer van Klokke Roeland openslaan. Wij lezen Het algemeen stemrecht verleend ons 1 eene rkchtveerdige sic) wraak op onze verdrukkers en uitbuiters. Wraak Hemelzijn die heeren dan geen christen meer? Hebben zij op hunne verhevene christene gevoelens dan den grooten Jan niet uitgehangen terwijl hunne tegenstrevers als phariseërswierdeu uitgescholden Kom, zeggen wij die brave heeren dat de wraak het genot en het genoegen is der dwazen en laat ons een ander voor deel zien. Door het invoeren van het Z. A. S. verlost men het Land van onrecht, bedrog en dwingelandij M. De Backer Zal Z. A. S. de geuzen bewegen van hunnen godsdiensthaat af te zien Zullen zij den godsdienst niet meer vervolgen en de catholieken techt laten weêrvaren Zullen de heeren, bij v. van den gouwraad van Brabant dan ook een aandeel geven aan de catholiike mutau- liteiten van die toelagen welke hij zoo mild aan geuzenwerken van alle soort schenkt en toewerpt Ik zou het gaarne zien, zei de blinde. Zou Z. A. S. de socios hertemperen en uit hun hert en ziel hunne droomen van vernieling en verdrukking weg nemen Gij zelf h'ibt geztgddat Z. A. S. u eene rechtveerdige wraak gaat verschaffen. Wreken is onrecht plegen, want gij weet niet wat gij treft door uwe on verstandige politiek. De kroon. Het A. S. leidt ons miskende Belgen naar vrijheid, gelijkheid en broederlijk heid. Dat is gek, Werklieden die zulke opgeblazen zeep bellen leest, ziet maar Frankrijk. Ismen daar vrij Vraag het eens aan de onschuldige en onnoozele zusters van liefde welke op het banksken der misdadigers zijn gesleurd omdat zij den zieken armen werkman gratis gaan verplegen en na dit werk te zamen durven bidden Waarom heeft Z. A. S. in Frankrijk de vrijheid niet gebracht Waarom zou Z. A, S. ons, Belgen, iets brengen wat het in Frankiijk niet heeft gebracht Waarom heerscht liever in Frankrijk de kerkvervolging als nu Z. A. S. toch de vrijheid en de broederlijkheid brengen moet Wij krijgen daar geen kop aan. Wie dat geschreven heeft is een ver waande gek of een groote misdadige Een verwaande gek zoo hij zulke din gen schrijft en niet weet wat bij onz- dichtste geburen omgaat een groote misdadige zoo hij, de waarheid kennende met opzicht heeft gelogen om het volk te misleiden 1 Het is schande zulke dingen te durven schrijven Bij zich zeiven brengt Z. A. S. niet een zier meè. Z. A. S. zal ons geene betere sociale wetten geven. De wetten worden gebaard door de zeden en de maatschap pelijke noodwendigheden. Zie eens welk voortreffelijke schoone wet ons de cijnskamer lieeft geschonken: DE WET OP DE WERKMANSWONINGEN de werkman, al zijn huishuur betalende, wordt eigenaar van zijne woning. Die wet gaf ons de cijnskamer En. een combel in Frankrijk, Land van Z. A. S. bestaat zoo iets nog niet Dat onze groenen daar eens op ant woorden Durven die koene ridders dan niet, durft Daens niet, durft De Backer niet Ah neen, hun volk mag niet oordee- LEN ZIJ MOETEN HET DOM HOUDEN Laat ons liever het oordeel inroepen vin hen die de preuve hebben gemaakt van Z. A. S. en rondborstig genoeg zijn geweest om de waarheid te bekennen. Jules Guesde, de leider van een groot deel Fransche werklieden, die in Vooruit voordrachten heeft gegeven, door dit blad opgehemeld, die Jules Guesde heeft ge schreven Welke voordeelen heeft het Fransche proletoriaat gekregen uit Z. A. S. Z011 het eene verhooging van loon zijn, min honger, min koude in huis, het stoffelijk b< staan gemakkelijker In geenen deele. Zou het eene vermindering van werk uren zijn, de tijd zich te onderrichten, te leven met een woord Ook niet. Zou het meer vrijheid zijn voor zijne krachten te vereenigen, om te arbeiden aan zijne onafhankelijkheid, aan zijne ont- slaving. Even min. Met de economische ongelijkheid welke bestaat is de burgerlijke gelijkheid eene dwaasheid. Vandaar de onmacht van A.S. welke, verre van aan de stoffellijke en VAN Chel\vynd*Ikark. «o« 63* Vervolg. Haal de politie riep madame Bongateau tot haar man, terwijl zij de oude vrouw terugdrong. Daar ging de winkeldeur open en een heer trad binnen het was een slank, eigenaardig gekleed man, met gouden bril en wandelstok met gouden knop. Geef mij een kop koffie, - zei hij kort weg. «Ha, wat gebeurt hier Een bedelaarster die niet goed in het hoofd schijnt te zijn, wil met alle geweld de kamer binnendringen,» zei een dienst meisje dat wilde weggaan. Bisset zag de gewaande bedelaarster met vorschenden blik aan. Daarop na derde hij de deur en de daarvoor verza melde menigte. Gij riept om politie, mijnheer, sprak hij. Welnu ik ben geheim politie agent, wat verlangt gij Bongateau bezag den schijnbaren kwast verwonderd. <1 Gij, een politieagent riep de Franschman. Nu luel goed breng uan dez« vrouw buiten. Ik kan hier niets met haar uitvoeren. Zij maakt het ons erg lastig Bisset greep de oude Ragen bij den arm, en deze week brommend achteruit. Met eene snelle beweging sloeg hij haren sluier terug en het rimpelige, zwarte ge laat kwam te voorschijn. O, zijt gij het zei Bisset op on verschilligen toon. u Wat voert gij hier uit i) Ragen antwoordde niet maarzij uitte een vloek en keek den indringeltng met donkeren, woedenden blik aan. Gaf zij voor, hier een jonge dame te zoeken, madame vroeg Bisset. Ja, mijnheer. Naar welken naam vroeg zij Juffrouw juffrouw Gwellan geloof ik. Bisset's oogen schitterden. Zoo zeide hij, u en vond zij juf frouw Gwellan 1 Neen, mijnheer er is geen dame die dezen naam draagt, in mijn huis. Waarlijk niet Welnu gij hebt ge hoord, sprak Bisset, zich tot de oude wendende. Gij deed beter, u uit de voe ten te maken. Ragen dacht, dat het laatste het beste was. Zij vreesde den agent, welke hare hand zoo sti vig vast hield, alsof zijne vingers van ijzer waren en zij ijlde toor nig naar buiten. Maar op straat gekomen, bleef zij staan en bromde zedelijke ontvoogding der werkslaven bij te dragen, haar heeft tegengewerkt. Het A. S. kan niet helpen tot de vrij making van de werkende klas, het verhindert dit zelfs want het verdeelt de werkers. Wie moet ge gelooven of de mannen van Klokke Roeland welke hunkeren op Kamerzetels, of socio Jules Guesde welke zonder vooroordeel de zaken nagaat en bespreekt. Natuurlijk deze laatste. Uit het belangw kkend verslag van Baron L. Bethune, lid van d.- Kamer van Volksvertegenwoordigers, voorgedragen in zitting van 19 Februari 1902 der Mid denmaatschappij van Landbouw te Brus sel, nemen wij het volgende: Sedert de vroegste tijden, heeft men de hop in België geteeld. Geschiedkundige bewijsstukken melden het bestaan dezer teelt onder de Carolingers. In 1524, onder de regeering van Hendrik VIII, koning van Engeland, voerden Vlaamsche land bouwers, naar dit land vertrokken, daar de eerste hopplanten in. Van af dit tijdstip, was de teelt der hop tot het gebruik in de brouwerij, het voor werp van de aandacht der openbare machten. Gedurende de XV* en XVI* eeuw had B-lgië her monopolie der hopvoortbrengst van Noord-West Europa. Zij verloor het onder den invloed dezer drie oorzaken i° De invoering der hoppeteelt in En geland 2° Het bedrog dat in de teelt en in den handel plaats had 3° De ontwikkeling dezer teelt die ter- zelfdeitijd in Duitschland en in Bohemen geschiedde. Sedert dien datum neemt de hop van Brunswith op de maikt van Londen de plaats in der Belgische. De teelt werd gered, dank aan de wijze maatregelen door onze vorsten genomen. Immer is de hop de speelbal eener hevige speculatie geweest. Sedert dertig jaren ondergaat de hop peteelt eene ernstige crisis. Deze plant wordt bijna uitsluitend in sommige plaatsen der beide Vlaanderen en van Brabant geteeld. Eene der voornaamste oorzaken van de crisis, zegde onlangs M. Leplae, hoog leeraar aan de Hoogeschool van Leuven, is de uitbreiding die de teelt der hop in geheel de wereld genomen heeft. Volgens Baron Bethune moet zij aan de volgende oorzaken toegeschreven wor den: i° Den ongunstigen toestand waarin onze produkten zich op de hopmarkt be vinden. 20 De overdrevene bescherming onzer buren. Laten wij dezen twee oorzaken kort- bondig ondei zoeken. Ik weet dat zij binnen is. Maar hoe ze in mijne macht te krijgen Kon ik haar slechts een oogenblik zien. Zij ging naar de overkant der straat en bleef voor het venster van een anderen winkel slaan, van waar zij de deur van den koi kbakker kon in oogenschouw nemen en wachtte. Intusschen maakte Bisset met Bonga teau en zijn vrouw kennis. Dat is een gevaarlijk wijf, merkte de geh. ime politieagent op, nadat Ragen de deur uit was. Gij moet juffrouw Gwellan voor deze verbergen, anders zal haar nog leed geschieden. Wij zullen haar den winkel niet meer laten binnenkomen, zeide madame vastberaden. Zij is sluw, zij zal met geweld door dringen tot juffrouw Gwellan. Hier is geen juffrouw Gwellan, sprak madame. Niet Heb ik daar een verkeerden naam genoemd De oude vrouw noemde dien naam. Ik heb hem anders nooit gehoord,» sprak madame uitwijkend. (i Hoe is de naam dan vroeg Bisset uitwijkend. Madame zag hem een weinig toornig aan. Haar man trok de schouders op en ging naar de toonbank om zijne kalanten te bedienen, i Dit is nu de derde maal, dat men mij hr den naar eene dame vraagt, die men I. Terwijl op 8 November 1901 de gemiddelde prijs der hop van Aalst en van Poperinghe y5 fr. de ióo kilos be reikte, was de prijs der Duitsche en Oos- tenrijksche de volgende Beiersche, 2o5 fr. Bpheemsche. 200 fr. Efsascher, i6ofr. Zoo is het telken jaar. De Belgische hop, die eertijds de beste was, wordt tegenwoordig afgekeurd. H< t is waar dat de teelt gedurende lan ge jaren niet met genoegzame zorg ge daan werd. Sedert eenige jaren echter zijn er commissiën tot stand gekomen, die zich toeleggen om deze cultuur meer en meer te verbeteren. De uitslagen dezer pogingen zijn reeds merkwaardig. Veel Belgische hop kan heden met de vreemde mededingen en moet de voorkeur hebben. Aan het drogen der hop kan er nog veel verbetering gebracht worden. De Commissie van Aalst heeft op dat punt de aandacht der landbouwers gevestigd en hun de baan aangewezen die op dat gebied te volgen is. Zij plaatst zelve toe stellen om de hop op eene onberispelijke wijze te drogen. Zy legt zich ook toe om de hopplant te veredelen. Daarvoor heeft zij eenen proeftuin aangelegd, waar de beste varië teiten geplant worden. Dank aan hare aanmoediging is te Aa'.-v eene Maatschappij De puike Hop- boeken i>, tot stand gekomen. De leden ervan verplichten zich de beste soorten te teelen. De bemesting des lands, dat voor de hoppeteelt dienen moet, heeft ook de aan dacht der Commissie verwekt. II.De toestand waarin onze hop zich bevindt, door de bescherming die de vreemde aan de zijne toestaat. In 1892, waarin België een handels verdrag met Duitschland sloot, heeft zij aan dit land toegelaten, een invoerrecht van 14 mark te heffen op de Belgische hop, terwijl zij den vrijen ingang toe stond. Dit verdiag maakt reeds eene winst uit. Inderdaad, het recht van 20 maik, dat het tarief van i5 Juli 1879 in voege had gebracht, is op 14 maik terugge bracht dit laatste tarief had de hophan del met Duitschland geheel vernietigd. Het Fransche tarief van 19 Juli heeft ook veel nadeel aan onzen invoer van hop naar Frankrijk veroorzaakt. Het tarief dat in den R-ichstag in Duitschland onlangs besproken werd, vermeerdert nog de rechten die onze hop in Duitschland betalen zal. Wij gelooven, besluit Baron Bethune, dat onze hoppeteelers met recht de we- deikeerigheid en de aanneming eischen van een tarief, gelijk aan dat welk Duitsch land ons zal toestaan. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 23 Maart 1902, M. Meirschaut, Korte Zoutstraat. worden. En 't liberalismus kan niets dan slecht volk kweeken. ('t Land van Aelst 5 Oct. 1890.) 't Socialismus staat daar het roept Geen God, geen Meester wij k-nnen niets dan stoffelijk genot Wij willen de Kerk verpletteren, den Adel en de Burgerij. Wordt 't socialismus hier meester over de werkende klas, de toe- i) komst is niets dan opstand en wanor- de.... (t Land van Aelst 4 Januari 1901). En de man die dat oordeel over 't libe ralismus en 't socialismus in zijn gazet drukte, beweegt nu hel en aarde, om de liberalen te helpen slecht volk kweeken en om de roode socialisten eene toekomst van opstand en wanorde te helpen be reiden 1 Hoe diep gevallen toch men er meê gedaan gemaakt, met de zigerijen over A.S. en de bedreigingen der rooden. Het wetsvoorstel van de socialisten Vanderveldé en consoorten strekkende om het kiesrecht toe te kennen aan alle Bel gen zonder onderscheid van geslachten, dus mannen en vrouwen, is verworpen geworden met 56 stemmen tegen 24 en 58 onthoudingen. Die 58 onthouders zijn catholieken welke als redenen hunner onthouding aanvoerden de verklaringen bij te treden van M. de Smet de Nayer, Minister van financiën, zeggende Ik ben tegen vrouwenstemrecht, doch zal mij daarover onthouden, omdat mijn gevoelen over den grond der zaak zou kunnen veranderen op 't oogenblik dat het algemeen stemrecht al zijne gevolgen zou moeten erlangen. De leeftijd van 21 jaar om kiesrecht te bezitten werd vei worpen met 92 stemmen tegen 45 en 6 onthoudingen. Onmiddelijk daarna beklom socialist Vandervelde het spreekgestoelte en gaf lezing van 't voorstel van herziening der art. 47, 48, 49, 53, 54, 55, 56, 56bis en 57 onzer Grondwet. (Ondert.) Janson, Denis, Paternoster, Dk Backer, Devigne, Vandervelde. Laat ons hopen dat het voorstel door de voorafgaande kwestie naar den weêrlicht zal geholpen worden men heeft nu reeds lang genoeg gezaagd over A.S. en'twordt tijd dat men zich met de ware belangen van land en volk onledig boude. Ziedaar de algemeene wensch (tedreigin^ en aelii-iknnn- Als men de redevoeringen leest door de rooden uitgesproken bij de beraadslaging over A. S. bemerkt men dat het eindelijk altijd uitdraait op bedrei ging en schrikaanjaging door voorzeg ging van bloedige revolutie, enz. enz. In een woord 't is revolutie op alle too- hier vermoedt, zeide madame. Is er dan geen vrijheid meer in Engeland Eerst komt een slanke, zware, jonge man, met een langen baard... Monk onderbrak haar Bisset glim lachend. Daarna komt deze 011de heidin, en thans vraagt gij mij. ging madame voort, op zijne onderbreking niet lettend. En waarom dat alles Het bevalt mij niet. Waarom deze bespieding Wie is de jonge dame. die men zoekt Wat heeft zij gedaan Antwoord mij. als gij kunt.a u lk zoek een jonge dame, zei Bisset vastberaden. Haar, naam weet ik niet ik geloof echter, dat zij in uw huis is. Ik ben haar oprechte vriend. Laat mij haar slechts een oogenblik zien, en ik zal u en de dame overtuigen.dat ik haar vriend ben. Madame wist zich slecht meer te hel pen. Na eenig stilzwijgen sprak zij op strengen toon Gij zijt juist als de vorigen, en ik ge loof niet, dat gij eer. politieagent zijt. Ik verzoek u de deur uit te gaan. Moet een eerlijke familie zich laten bedriegen do ir zulke lieden, die allen hetzelfde doel vol gen Ga. zeg ik u, ga heen Bisset had ondervinding genoeg, om te weten, dat hij door langer blijven niets kon bereiken. Door list moest hij tot Bernice zien te komen. Hij verontschul digde zich en begon langzaam den teiug- 1 tocht. En die handelwijze wordt niet alleen in 't werk gelegd ter Volkskamer maar ook de roode en groene schrijvelaars en redenaars leven het ordewoord na. Bij voorbeeld men doorblad ere 't Land van Aelst der twee laatste jaren en ge zult eene aaneenschakeling van bedreigin gen met revolutie en schrikaanjagingen aantreffen. Men geeft zelfs om geen men- schenlevens 1 Zoo deelde groene Pie zondag 11. ver- telselkens meê door hem blijkbaar verzon nen van Schepenen die hier in de XV* eeuw door de vensters van 't stadhuis wierden geworpen, van een magistraat wiens woning in de XVIIIe eeuw, li stormderhand werd ingenomen waarna hij werd vastgegrepen, buiten gesleurd, onder de voeten geworpen, aan zijn voeten werd een schaliedekkers-koor- de gebonden, en zoo trok men hem voort, dat zijn bloed de kasseisteenen verfde en dat zijn lijk ontken nel ijk was.» Waarom die akelige vertelselkens Wel om de heeren Burgemeester, Sche penen en zij die met de bewaring van lust en vrede gelast zijn schrik op 't lijf te jagen... Ze beteekenen niets anders dan Pas op, heer Burgemeester, men zal uw huis binnenstormen, u vast grijpen een schaliedekkers-koord (die ik bewaard heb) aan uw voeten binden, 11 door de straten sleuren dat uw bloed de kassei steenen zal verwenen Gij, heeren Schepenen, past ook op want men zal u door de vensters van 't stadhuis werpen O gi groene krawat Al die gruweijke voorzeggingen en bedreigingen inaken nog zoo veel effect niet als nen onnooze- len draak waarmeê de oude chineezen hunne vijanden wilden afschrikken.... En niet alleen wil men de Overheden schrik aanjagen, maar ook al de ingeze tene onzer stad. Zoo schreef die groene krawat op 9 Maart 11. Op i5 September i568 werd Aalst ingenomen door 't Fransch leger van i) Turenne. Daags nadien, een Fransche generaal te peerd zittende op de Groote Markt (Ne zooöóóótstak zijnen degen in de hoogte en riep Aalst is aan u I Daarop werd Aalst 3 dagen lang door eene woeste Solda- terij uitgeplunderd en op barbaarsche 1» wijze behandeld.... En al wie dierf klagen, werd als misdadiger gestraft...» Wat beteekent die moedwillige verval- sching der geschiedenis Niets anders dan Aalstenaars opgepast zoo't A. S. niet wordt gegeven zal uwe stad verwoest, uitgeplunderd worden... Burgerij ge zijl verwittigd De groene krawat vervalscbt hier moed willig de geschiedenis. Aalst werd niet niet overgegeven aan Lodewijk XIV den i5 September i568 maar wel den 2 Au- gusti i567- Aalst werd alsdan niet overgeleverd aan de plunderzucht van eene woeste solda terij. Dc akte van overgave waarvan wij eene kopij voor ons liggen hebben, ge- Maar hij ging nog niet uit. Hij bleef voor de toonbank staan,dronk langzaam zijn kop koffie en at daarbij een broodje. Daarmede ging een half uur voorbij en gedurende al dien tijd stond madame Bongateau voor de achterdeur en hield hem in het oog. Eindelijk ging hij weg. Madame Bongateau begaf zich aan stonds naar Bernice, in dc- achterkamer. Omstreeks zes uur 's avonds kwam Fifine thuis. Mijnheer Bongateau be diende in den winkel zijne klanten. De waskaarsen waren aangestoken. In den haard brandde een vuur. Daartegenover zat Bernice, nadenkend en bekommerd. Naast h&ar zat madame Bongateau en beiden keken op. toen Fifine binnentrad. Goede tijding, lady.... Miss Gwyn, riep Fifine, terwijl zij hare vorige mees teres met schitterende oogen naderde. «Ik heb met lady Diana gesproken zij wil u oogenblikkelijk zien en wenscht dal gij naar haar toe komt. Zij is heden avond niet goed en ontvangt geen bezoek. Wilt gij komen De jonge lady Chetwynd sprong met gloeiend gelaat op. Aanstonds zullen wij gaan, Fifine, riep zij uit ik vrees, dat ik uwe ouders tot grooten last ben geweest, ofschoon zij het niet bekennen willen. Mijnheer Monk was hier, de 011de Ragen en ook nog un j ander. Het schijnt dat zij weten dat ik hier ben. En zij bewaken allen ons huis, zei madame kalm. Zij bewaken het reeds vanaf den vroegen morgen. <r Gij hoort het, Fifine. Hoe zal ik wegkomen a Ik weet nie', antwoordde Fifine. Wij kunnen niet ongezien wegkomen. Wat moeten wij doen moeder Madame Bongateau dacht ra. Juffrouw Gwyn heefteen geheim. sprak zij kalm dat kan men gemakkelijk zien en tevens, dat zij degene niet is waar voor zij zich uitgeeft maar haar geheim is haar eigendom. Zij heeft onze hulp ingeroepen en dit zal zij hebben. Wij we ten dat, wie zij ook mag zijn en hoeveel vijanden zij ook mag hebben, zij onschul dig en edel is. Ik zal maken,dat zij heden avond ongezien het huis kan verlaten. n Gij moeder Ja,kind. Breng mij het grauwe kleed, den hoed en den sluier, welke juffrouw Gwyn gisteren avond droeg. Wij zijn im mers van gelijke grootte. Ik zal hare klee deren aantrekken en in Fifine's wagen wegrijden. De spionnen zullen mij vol gen Dan moet gij beiden het huis verla ten en in de volgende straat een wagen nemen. Begrijpt gij (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1902 | | pagina 1