DIHIOöImiUIIS Donderdag 27 Maart 1902 5 centiemen per nummer. SG916 Jaar 5661 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Manifestatie te Brussel. Algemeen Stemrecht Onmogelijkheid der herziening. DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving lindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE ÜULU. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aceoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dijnsdag «n vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 26 Maart 1902. Onbetwistbaar zullen de twee dynamiet- aanslagen die in 't Walenland komen ge pleegd te worden de gematigde liberalen hebben doen nadenken. De liberalen zijn dus in klein getal op gekomen ze waren ten hoogste i5oo man sterk immers het is niet aan te nemen dat deftige lieden er op uit zijn om met de dynamiet-schelmen meê te loopen. De rooden waren in overgroote meer derheid 3 rooden tegen 1 blauwe en groene. Men telde 34 blauwe en groene vlaggen en vlaggetjes tegen i5o rooden. De profecie van Anseele werd ander maal verwezenlijkt Ge zult de roode VLAG VOLGEN of GE ZULT NIETS MEER ZIJN. De groene socialisten kwamen aan den steert, zoo i5o in getal. Aan hun hoofd marcheerde August-Adolf Daens, hun dominé. De groene dominé reikte de hand aan de roode chefs en had een vertrouwelijk gesprek eerst met Madame Lala Vander- velde, dan met geus Demblon, die daags te voren ter Volkskamer op de schande 'lijkste wijze den godverloochenaar had uitgehangen en het Pausdom op de af schuwelijkste wijze gelasterd. En de groene dominé durft zich als ichristen voorstellen De schaamteloosheid van zekere lieden gaat soms tot het walgelijke. Maar wat is 't Het priesterlijk karakter van den groenen dominé moet verre versleten qjn met die gedurige vrij- vingaan vrijdenkers, godsdiensthaters en papenvreters. De gewone liedjes der rooden weêr- klonken in den stoet. De Etoile Belge bestatigt dat er tien maal meer nieuwsgierigen waren dan manifestanten en dat de stoet voorbijtrok te midden van de ijskoude onverschillig heid der bevolking. De Burgemeester van Brussel ontving de afgevaardigden op 't Stadhuis en het liep er zeer, zeer koeltjes af. M. De Mot ontving het vertoogschrift en verklaarde het ter Volkskamer te zullen bestellen. Geen woord van goedkeuring, maar deed bemeiken dat onder ons grondwettelijk regiem, vrije burgers de verwezenlijking hunner hoop slechts mogen verwachten van de propaganda langs wettelijke we gen, door het woord, de drukpers en be- zonderlijk door het recht van vertoog schrift gelijk het heden wordt uitgevoerd. naar het En gelach. 67e vervolg. Daar er nu geen bewijs tegen u is van moord met voorbedachtheid, is het niet onwaarschijnlijk dat het gtweer bij toe- Val is afgegaan, en dat gij, op dien leef tijd nog een kleine jongen zijnde, zoo verschrikt zijt geweest door dit ongeluk, dat gij van angst zijt wegge loopen. Mij dunkt dat wij u op deze wijze moeten zien te verdedigen. Ik heb in het geheel geen schot op den man gelost, sprak Jos. Wie schoot dan het geweer af Jos antwoordde niet. Rushbrook, zegde Mr Trevor, ik vrees dat ik u van niet veel dienst kan zijn waarlijk, was het niet om de tranen uwer zuster, ik zou uwe verdediging niet op mij willen nemen. Ik versta uw gedrag niet, hetwelk mij ongerijmd toeschijnt uwe redenen zijn onuitlegbaar, en al wat ik gelooven kan is, dat gij de misdaad begaan hebt en het geheim aan niemand wilt toevertrouwen, zelfs niet aan dege nen, welke u zouden willen helpen. Naar hunne houding te oordeelen scheen die les hun niet te bevallen want ze was raak. Het is dus andermaal bewezen dat de overgroote meerderheid der bevolkingen van Brussel en omgeving en van gansch 't land de beweging ten voordeele eener herziening der gioudwet vijandig blijft en niets gemeens wil hebben met de revolu- tionnairs die 't vaderland in den afgrond voeren willen I De socialisten, nageschreeuwd door eenige andere polititke groepen, die niet meer weten uit welk hout pijlen te maken, de socialisten dan eischen eene nieuwe uitbreiding van 't stemrecht. België, nogtans, staat aan de spits der landen, waar het stemrecht op de breedste schaal uitgeoefend wordt. Iedereen die den kiesouderdom bereikt heelt en wiens rechterlijk boeksken zuiver is, wordt tot de stembus toegelaten. Het algemeen stemrecht bestaat, of schoon bijkomende stemmen worden toe gekend aan ztkcre van klassen personen geleerden, huisvaders, belastingschuldi gen. Slechts Franki ijk is ons op het kiesge- bied vooruit met Zwitserland staan wij nagenoeg gelijk maar Duitschland, Oostenrijk, Portugal, Denemarken,Enge land, Holland, Italië, Zweden en Noor wegen komen achter ons. Hoe komt dat Omdat in al die landen, waar het zoogezegd puur en simpel in voege is, de wet zoodanig veel bijkomende voorwaarden stelt, dat heele klassen burgers, die in België recht tot stemmen zouden hebben, niet tot de kies- bus toegelaten worden. Frankrijk komt dan vooraan met zijn kiesstelsel. Maar is dat land er te gelukkiger om Heeft het puur en simpel bij onze Zuiderburen al die weldaden en wonderen teweeg gebracht, die de socialistische rad draaiers hunne volgelingen voor de oogen doen schemeren Nergens is er meer haat en nijd onder 't volk. Het zedenbederf heerscht er opper machtig. De vrijheid ligt er aan banden. Zijnevolksvertegenwoordigers, benoemd door 't zuiver algemeen stemrecht, zijn om te koopen met een handvol gouds, gelijk Mijnheer, denk van mij wat gij wilt, antwoordde Jos, laat mij veroordeelen, en, als het zijn moet ophangen wanneer dat gebeurd is, geloof mij dan, als ik u verzeker op mijne ziel en zaligheid ik ben onschuldig. Ik dank u, mijnheer, ik dank u uit den grond mijns harten voor de belangstel ling, welke gij mij betoond hebt, ik ge voel er mij zeer dankbaar voor, nog meer voor hetgeen gij van Mary hebt gezegd maar al zoudt gij hier eene maand blijven zitten, dan zoudt ge nog niet meer te weten komen dan ik u reeds gezegd heb. Na zulke verklaring is het nutteloos nog langer hier te blijven, sprak Mr Tre vor; om wille uwer zuster zal ik u zien te verdedigen zoo goed als ikmaar kan. Dank u, mijnheer, voor uwe vrien delijkheid ik ben u waarlijk innig dank baar, antwoordde Jos. Mr Tievor zag Jos eenen tijd lang on derzoekend aan. Er was iets in zijn gelaat zoo helder en schitterend, zoo oprecht en klaarblijkelijk onschuldig, dat hij diep zuchtend de cel verliet. Het onderhoud, dat hij daarop met Mary had, was kort hij legde haar de moeilijkheden uit, welke voortsproten uit de hardnekkigheid van haren broeder, nuar verzekerde teizelfdertijd dat hij-zijn best zou doen om hem te redden. Zoodra Mary mtt Mr Trevor gesproken had, keerde zij naar het kasteel terug. Zij een gealcooliseerde met een kapper gene- ver de Panama en andere beruchte schandalen getuigen het. Het aantal faillieten en bedriegelijke bankroeten klimt er zoo dapper als het aantal onwettige geboorten. De socialisten zullen aanvoeren dat die toestand niet het gevolg is van het puur en simpel kiesrecht. Wij stellen vast dat het puur en sim pel dien toestand niet kon voorkomen, hem niet kan verhelpen. Neen, het puur en simpel heeft niet kunnen verhinderen, dat in Frankrijk, niettegenstaande de goocheltoeren der regeering, het eene tekort op het andere volgt. Het puur en simpel bevat dus geens zins de heilzame hoedanigheden noch de geheime krachten die de rooden er aan toeschrijven. Hoogstens is het goed om misschien een half dozijn socialistische schreeuwers meer aan eenen Kamerzetel te helpen. En zal 't land dan gered zijn De politiekers, die het «puur en simpel» aanprijzen als eene soort revalenta ara- bica tegen alle maatschappelijke en econo mische kwalen, zijn doodeenvoudig val- sche profeten, kluchtspelers, kwakzalvers. In de merkwaardige redevoering, welki- hij Donderdag heeft uilgesproken, heeft M. de Smet de Nayer, hoofd van het ministerie, klaar en duidelijk den toestand doen kennen en bewezen dat de herzie ning der Grondwet in dien toestand, vol strekt onmogelijk is. Verondersteld zegde hij dat de Kamers de herziening beslissen men zou er niet toe geraken artikel 47 der Grond wet te veranderen en gansch nutteloos, eene langdurige en gevaarlijke krisis ver wekt hebben. Men zou er niet toe geraken artikel 47 te herzien, om de volgende redenen i° Omdat de tegenstrevers van alle herziening altijd ten minste meer dan een derdedeel der Kamerleden zullen uitma ken 2° Omdat de partijgangers der herzie ning niet 't akkoord zijn over de verande ring aan artikel 47 toe te brengen en dat er zelfs tusschen hen onvereenigbare mee ningen bestaan, bij voorbeeld tusschen de Waalsche socialisten tegenstrevers der begaf zich terstond naar lady Austin en berichtte haar, dat Mr Trevor er in had toegestemd de verdediging op zich te nemen, alsook dat Jos vast besloten was het geheim Diet te verraden. Mevrouw, vervolgde zij na eenige aarzeling, het is mijn plicht geene gehei men voor 11 te hebben, en ik hoop dat gij niet kwaad op mij zult zijn, als ik u zeg dat ik ontdekt heb, hetgeen gij voor mij verborgen haat willen houden. Wat hebt gij ontdekt, Mary vroeg lady Austin haar angstig beziende. Dat Joseph Rushbrook uw eigen zoon is, antwoordde Mary, terwijl zij neerknielde en de hand van hare meeste res kuste. Het geheim is veilig bij mij, reken er op. En hoe hebt gij deze ontdekking gedaan, Mary Ik wil niet trachten het te loochenen. Mary verhaalde dan haar onderhoud met Mr Trevor. Hij vroeg mij, sprak zij, als zuster van Jos, of wij ook bloedver wanten hadden, en ik antwoordde van neen, zoodat hij niet het minste vermoe den heeft. Ik vraag u om verschooning, mevrouw, maar ik kon het voor Jos niet verzwijgen ik was geheel vergeten wat ik u beloofd had. En wat zegde mijn arm kind Dat hij 11 niet wild>- zien dan na het vonnis maar wanneer zijn lot beslist is, wenschte hij u wéér te zien. O, mevrouw, evenredige vertegenwoordigingen de dok- trinairs. De socialisten kennen die onmogelijk heid, doch daar bekommeren zij zich niet mede. Hunne eenige politnk is het op dringen van hunne meening. Zij weten weten zeer goed dat zij minderheid zijn, doch dat belet hen niet de herziening te eischen onder bedreiging met revolutie. Indien dat middel moest gelukken voor de herziening, men zou het opnieuw ge bruiken om het algemeen stemrecht op te dringen. De doktrinairs, die reeds eens hebben toegegeven, zouden opnieuw toegeven. In de tegenwoordige omstandigheden is geene enkele toegeving mogelijk op het vraagpunt der herziening, niet omdat zij geeischt wordt door eene oproerige min derheid, die de bedreiging in de plaats wil stellen van het regelmatig beheer der wetten, maar ook omdat de herziening, eens beslist, slechts kan leiden tot eene mislukking of tot den burgeroorlog. Zelfs indien het aan de heeren doktri nairs behaagde de berekeningen der socia listen te steunen, blijft de plicht der regee ring dezelfde. De orde moet gewaarborgd en de eerbied voor de wetten verzekerd worden. M. de Smet de Naeyer heeft dus de eenige taal gevoerd welke past aan eene Regeering die het besef heeft van hare verantwoordelijkheid. Het socialism beschouwt de meerder heid als kinderen welke men schrik aan jaagt bij middel van den.... kledden. Daaraan moet een einde gesteld worden, indien men niet van zin is aan die vrien den der zoógenaamde groene volks- foppers het bestuur van het land over te leveren. Dynamiel-aanslagen in het Walenland. In den nacht van vrijdag tot zaterdag werd een dynamietaanslag, te Binche ge pleegd. Ziehier verdere bijzonderheden over die misdaad De slagen werden gehoord, een kwaart uurs na middernacht. Zij waren zoo ge weldig dat zij heel het stadje door klon ken, en elkeen schrikkend opsprong. De twee kardoezen waren geplaatst vóór de poort der woning van den catholieken Burgemeester-Volksvertegenwoordiger Derbaix, tegen de ijzeren wielpalen. Een dezer zware stukken ijzer werd uit den grond gerukt en over de 20 meters breede straat tegen den overkant geslingerd. De andere paal werd verbrijzeld en de welk een pijnlijk offer 1 Nochtans, nu verwijt ik hem niets, want het is zijn plicht Ik vrees niet voor mijnen zoon, Mary hij is onschuldig, en dat is alles voor mij maar als mijn echtgenoot te weten komt, dat hij op het punt staat ge- vonnisd te worden, weet ik niet wat de gevolgen zullen zijn. Als het maar buiten zijn weet kan gehouden worden. God weet dat hij al genoeg heeft geleden Maar wat zeg ik daar Ik spreek onzin O, mevrouw, ik weet alles ik kan niet misleid worden, noch door u, noch door Jos. Vergeef mij, mevrouw, maar hoewel Jos niet wilde antwoorden, ver telde ik hem, dat zijn vader de daad be dreven had. Antwoord mij niet,mevrouw; bewaar het stilzwijgen gelijk uw zoon gedaan heeft, en geloof mij, als ik u ver- ztker, dat niemand mij ooit deze beken tenis zal kunnen ontwringen. Ik vertrouw u, Mary, en misschien is het goed dat gij alles weet. Wanneer komt de zaak voor Men zegt, mevrouw, dat overmorgen in den voormiddag de assisen beginnen. O, hoe verlang ik hem in mijne armen te drukken, riep lady Austin uit. Het is inderdaad eene harde beproe ving voor eene moeder, sprak Mary maar toch het moet niet zijn dan nadat hij... Veroordeeld is 1 O God, ontferm u stukken vlogen door de 14 meters lange vestibuul en dwars door de hofpoort. Het onderzoek, aanstonds ingesteld, heeft vermoedens doen vallen op vier personen van Binche, die het laatste anar chistencongres te Brussel bijwoonden. Een twintigtal andere huizen werden beschadigd. Men heeft in de straat over blijfselen gevonden van lange lonten, die gediend hebben om 't vuur aan de kar doezen te brengen. Van welken aard de ontploffingstuigen waren, is nog niet geweten. Een tweede aanslag werd gepleegd te La Louvière in den nacht van zaterdag op zondag. Daar heeft men gepoogd, het Postbu- reel in de lucht te doen springen. Al de ruiten werden verbrijzeld en binnen het gebouw werd ook eenige schade aange richt. Ook in het koffiehuis aan de overzijde der straat zijn al de ruiten in stukken. Het paiket van Bergen, dat ook de zaak van Binche onderzoekt, is zondag na middag ter plaats geweest, en heeft een onderzoek gedaan, terwijl eene groote volksmenigte zich in de straat verdrong. Dynamiet. Le Pxuple, hoofdor gaan der socialisten, zegt over den aan slag van Binche Wij zijn verplicht te bekennen, dat, ondanks al de pogingen die wij hebben aangewend om iedereen tot kalmte aan te manen, de aanslag te Binche niet wordt afgekeurd door de Brussel- sche werklieden. Onze correspondent in het Centrum, verslag gevende over de meeting te Joli- mont, stelde vast dat de raadgevingen tot kalmte van Eugène Rousseaux heel i) koel werden onthaald door de aanwe- zigen. s Anderendaags sprak de dyna- miet De socialisten eischen dus de eer de dynamiet te hebben laten hooren de dy namiet is een nieuw dwangmiddel om het algemeen stemrecht te ontrukken. Vooruit, dus, heeren liberalen, vooruit, arm aan arm met de dynamiet-schelmen 't Is immers een nieuw wettelijk middel geworden, Le Peuple zegt het. De dynamietaanslag t« Binche, is ge volgd geweest door eenen nieuwen aan slag tegen het postbureel te La Louvière. En de roode en groene socialisten roepen bravo I Ziedaar de bondgenooten der grond wettelijke liberalen 1 mijnerMary, ga terug naar Exeter, doch schrijf mij iederen dag. Blijf bij hem en vertroost hem Moge de God van liefde luisteren naar de gebeden eener ongeluk kige moeder Laat mij nu alleen. Dat God u zegene, mijn kind, want gij zijt mij waarlijk een steun geweest. Vaarwel 1 XXVI. Mary keerde naar Exeter terug. De zaak van Jos zou den volgenden dag voorkomen. Zij was liever in de nabijheid van Jos dan getuige te zijn van den angst en de droefheid van lady Austin, aan welke zij toch geen troost kon brengen want haar eigen toestand was reeds zoo folterend, dat het bijna voor haar eene ver lichting was toen de dag der zitting daar was. Mr Trevor had nog eens beproefd met Jos te redeneeren, maar deze bleef bij zijn besluit. Jos werd in de gerechtszaal gebracht en zijn uiterlijk was zoo verschillend van 't geen men van een vcrmoederlijken dader zou verwachten, dat de grootste belang stelling werd opgewekt. I)e aanwezigen hadden eenen lompen, ongemanierden schink vernacht en zij zagen een schoonen netten jongeling, met open gelaat en ver standig uitzicht, wiens oog niet beefde wanneer 't het hunne ontmoette en wiens houding moedig was, zonder uitdagend te zijn. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1902 | | pagina 1