Zondag 50 Maart 1902 5 centiemen per nummer 36slc Jaar 5662 Zeeldraaiers HET SPOOK Draaiers w Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Gij kleine handelaar, Nieuwjaarsgiften Op de meeting DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N* 31, •n in alle Postkantoren des Lands. CUIQVJE 81UM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. ïleeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureel* van dit blad. Aalst, 29 Maart 1902. Hij was Zondag 23 Maart gelukkig Zie eens hij mocht met de roode socios Anseele en Vandervelde manifesteeren voor 't puur en simpel Welke eer Ook ge kondt de glorie uit zijn oogen scheppende fierheid op zijn gezicht le zen Onze groene Danton was nogthans niet altijd partijganger van Z. A. S. De Justice sociale speelt hem eene goede poets met drij aanhalingen te knip pen uit de redevoeringen die hij vroeger in de Volkskamer heeft uitgesproken. In i8g5, dus juist 7 jaar geleden, verde digde hij niet het fameuze puur en simpel MAAR HET MEERVOUDIG STEMRECHT, ART. 47 ONZER GRONDWET Ziehier wat hij zegde Ik spreek hier in naam en door het hert VAN HONDERD DUIZENDEN chris- tene werklieden (wie heeft hem dien last gegeven Beter in naam mijner 10700 verdwaalden, van 7500 geuzen en 3ooo socios) en ik zeg tot het ministerie Luistert naar de siem, verzekert de vrede in ons land (meervoudig stem- recht was dus de vrede sta onze zoo i) RECHTVEERDIGEen zoo gematige vraag toe Het meervoudig stem- recht op 25 jaar lijk voor de Kamer met de evenredige vertegenwoordi- ging. Alsdan zult gij een duurzaam werk verricht hebben omdat gij een werk van rechtveerdigheid zult n gedaan hebben. (Kamer van Volks vertegenwoordigers, 3o Maart 1895. Ver handelingen bl. 1168). In die aanhaling staat dus in volle let ters meervoudig stemrecht is recht- veerdig I Pie Daens gaat er eene geraaktheid van krijgen. Gaan wij voort Mijne heeren, het schijnt dat men tot hiertoe twee tegenovergestelde stel- seis heeft besproken van den eenen kant het zuiver algemeen stemrecht op 2ijarigen ouderdom. Waarvan wij ook niet willen, met 6 maanden verblijf. Hij wil dus van Z. A.S. niet, dat Z. A.S. die eenigen tijd daarna een tooverstokje worden moet, waardoor het manna rege nen zou en de gebraden kiekens uit de lucht vallen. Waarom was in i8g5 voor onze ex- vierde Z. A. S. de gouden sleutel niet van 't aardsch paradijs lijk al de bladen der schismos het voorstellen Wij begrijpen dat niet. De groote groene staatsman, onwankel baar in zijne overtuiging I gaat voort VAN Clielwyiid-Park. 64* Vervolg. Goed gevonden, riep Fifine met blijdschap uit. Lady trok nu het nieuwe zijden kleed van Fifine aan en maakte zich gereed om weg te gaan. Madame Bongateau ging daar boven, om de kleederen van Bernice aan te trekken. Wat hebt gij lady Diana gezegd, Fifine? vroeg Bernice, toen zij met haar alleen was. Was zij gemakkelijk .tevre den te stellen, zonder dat gij haar mijne geschiedenis moest vei halen Lady Diana is zoo koud als ijs tegen over de meeste menschen, amwooidde Fifine, maar zij is goed en vriendelijk tegen mij. Ik zeide haar eenvoudig, dat gij jufvrouw Gwyn, eene weeze waart, die gedwongen was in haar eigen ondeihoud te voorzien. En zij wilde u oogenbltkke- lijk bij haar zien. Zij is heden zwaarmoe dig gestemd en ontvangt geen bezotken zij verlangt, dat gij haai iets voorzingt en haar onderhoudt. Zij heeft ook haai kom mer, de arme dame. evenals alle men schen. I) Kort daarop kwam madame Bongateau in Bernice's gewaad terug. Zij verliet 1 et huis, fluisterde eenige woorden tot den Waarom niet komen tot het juiste midden dat wij voorstellen en waar de waarheid en de rechtveerdigheid zijn in medio virtus, staat ons het meervoudig stemrecht toe op 25ja- rigen ouderdom met de E. V. Dat is de wil, het vurig verlangen i) van het meerendeel der Vlaamsche kiezers. (Kamer van Volksvertegen woordigers Verhandelingen bl. 1243. Zitting van 3 April i8g5). Dus Het meervoudig stemrecht is de waar heid en de rechtveerdigheid Het meervoudig stemrecht wordt ver langd door het meerendeel der Vlaamsche kiezers, beweert onze ex-vierde. Hier.zouden wij kunnen vragen hoe hij weet dat het meervoudig stemrecht het vurig verlangen is van het meeren deel der Vlaamsche kiezers. Ja, hoe weet hij dat Wij dringen niet aan wij gaan verder: Ik behoud eenvoudig het standpunt waarop ik steun sedert het begin der i> bespreking zonder achteruit te gaan n blijf ik vragen wat de algemeene wensch is van de heele christene de- i) mocratib: het meervoudig stemrecht 1» met de E. V. Ook hoop ik dat wij >1 welhaast zullen gelukken dit rechtma- tig en vredebrengend stelsel in te voe- ren. (Kamer van Volksvertegenwoor digers Verhandelingen bl. 1243 van i895. Aie mijn hoofd I En nu loopt hij arm aan arm met geus en socio om zuiver algemeen stemrecht waar over zij in geenen deele 't akkoord zijn. Wat willen de groenen 21 jaar of 25. Hoe lang verblijf 6 maanden of 1 jaar. Wat willen de geuzen 25 jaar en tweede stem op 4ojarigen ouderdom. Wat willen de socios 21 jaar en 6 maanden verblijf. Zij loopen samen 1 Zij manifesteeren, oh veel min voor Z. A. S. maar om de catholieken te doen vallen. Onze zonderlinge politieker wil nog priester heeten. Hoe moeten zijne ooren getuit hebben den a3 Maart toen het zoo druk in zijn priestersooren klonk A das la calotte Welke vergelijking moet hij gemaakt hebben toen hij zijne eigene volgelin gen van 't ongediert der papen hoorde huilen en zijne mede manifestanten een priester uitkreten, een onbekende priester niemand wist wie hij was terwijl hij door datzelfde grauw wierd toegejuicht Heeft dat zijn gemoed niet getroffen Wat zou het wel Haat en wraakzucht koetsier, steeg in den wagen en reed weg. Gilbert Monk en Ragen volgden den wagen, maar Bisset die van den overkant stond te kijken, glimlachte en dacht Deze list is te eenvoudig. Het ver wondert mij dat Monk zich laat vangen, aanstonds komen de anderen. Hij had zich niet vergist. Eenige mi nuten later kwam Fifine, gevolgd door Bernice, den winkel uit. Bisset volgde hen. Zij wenkten een wagen en Bisset hoorde het adres. Fifine steeg met Ber nice in en de wagen reed weg. a Gevonden zij is gevonden sprak Bisset. Grosvenor Sqare n° 52. Ei, dat is het huis van Lady Diana Northwick. Ik zou wel willen weten in hoeverre Lady Diana in de zaak betrokken is. Gilbert Monk ik heb u overwonnen. De jonge dame kan in zekerheid bij Lady Diana blijven, zoolang als ik het noodig acht. Maar de volgende avond zal voor vele personen eene verrassing brengen. In gedachten verzonken, slenterde de heer Bisset verder, terwijl Monk en de oude Ragen den wagen volgden, waarin zij Bernice gezeten waanden. Terwijl dit alles voorviel, waren Sylvia Monk en lord Chetwynd in Londen aan gekomen, om de laatste inkoopen voor het huwelijk te doen zij waren in het huis van Lady Marchmont afgestegen. Sylvia had Monk laten weten, aai zij ie Londen was. Nadat Monk den wagen langen tijd gevoigd had tn bij het uitstij gen van madame Bongateau zijne nood- hebben er hem vermaak doen in schep pen Eene laatste les. M. Daens, ex-abbé of eenvoudig Mijn heer voor de Bien Public, draait en keert naar den wind. Hij klapt uit en in gelijk eene groene kalle van Chipka, of lijk den papegaai van Mil uit Paviljoen. Welk vertrouwen mag men wel stellen in mannen die heden zwart, morgen wit zeggen Weiklieden, gij moet dat laatste punt eens goed ovei wegen en gij zult met ons zeggen dat keeren en draaien het werk is van polichinellen en dat vertrouwen ge plaatst in polichinellen erg misplaatst is en dat men het vroeg of laat betreurt. Werklieden geen putten gevuld als het te laat is Gij kent het gevaar, vermijdt het. Gij, die door de concurrentie van de groote magazijnen naar den ondergang gebracht wordt. Wie schrijft dat Wel de roode win- kelpolitiekers van de Saskaai te Aalst schrijven dat in hun gazetje. Wat schaamtelooze jannen toch Gij, roode winkelpolitiekers, zijt het die den kleinen handelaar, den kleinen neering- doener, den ambachtsman wil ruineren, tot den bedelstaf doemen, door uwe coo- pératieven waar ge alles verkooptbrood, specerijen, kleergoederen, schoenen enz. enz. De roode en groene socialisten zijn het die den ondergang der kleine handelaars, neeringdoeners bewerken door hunne coöperatieven, die voor zekere roode lee- perikken een vetten kaas zijn, waarin zij hun beestje deugd doen gelijk wormen. Men ga eens kijken naar de Saskaai wie daar goed weêr schuifelt gelijk een riet- musch Op den meester volgt de knechtt is in den regel.Draaien uit en in spreken is hun ambacht en dan komen ze natuurlijk op dat einde uit waar zij noodlottig moeten komen, daar waar Maquinay is gekomen, daar waar Ducatillon gaat aanlanden. Ducatillon komt zijne candidatuur te stellen als opsteller aan het socialistisch dagblad Le Peuple. Door zijne rijmkens aan Vooruit gestuurd heeft die fijnaard zich dien schoonen weg gebaand. En dat zijn nu die fijne vossen die den dans vormen welke het socialism in zijne vaart moet stuiten Schoone dans lottige dwaling bemerkt had, besloot hij Sylvia te gaan opzoeken. Voor de kamer van Sylvia aangekomen, liet hij zich aandienen, en werd terstond toegelaten. Waarom kwaamt gij naar Londen? sprak Monk op onvriendelijken toon tot zijne zuster. Ik kwam met Rog om inkoopen te doen, zei jufvrouw Monk. Ik ben on rustig, Gilbert, gij ziet er zoo zonderling uit. Isis alles in zekerheid vroeg zij zachtjes. a In het geheel niet, hernam Monk bitter. Bernice is mij ontsnapt. «Ontsnapt!riep Sylvia verschrikt uit. Gij doet, alsof u alleen gevaar dreig de. Gij behoeft u niet te beangstigen.... zij zal u geen leed doen. Maar ik was niet voorzichtig genoeg en nu is zij in vrijheid. En bij Fifine Ik geloof van wel, ja, ik ben over tuigd, dat zij in het huis van den koek bakker verborgen is. Maar ik kan haar noch door omkooping, noch door vleierij winnen maar toch zal ik Bernice in mijne macht krijgenik zweer het. L. BEKENTENISSEN. Zooals Fifine aan de markirzin gezegd had, was Lady Diana niet goed geluimd. Zij had zich in hare kamer opgesloten en wilde geen bezoek ontvangen. De Meiavond was koel en de kachel brandde lustig. Wij willen thans spreken over M. De Backer, In Klokke Roeland van 3o juni 1901 heeft die philosooph-rechtsgeleerde een artikel geschreven over het recht van eigendom. Daarin lezen wij a Waren de menschen zoo volmaakt dat men de volstrekte naleving der na tuurwet van hen mocht eischen, er zou geen privatief bezit bestaan, maar alleen lijk gemeenbezit. i) Doch, gezien die hartstochten die nale ving verhinderen heeft die droombeeldige natuurstaat nooit kunnen bestaan of zal nooit bestaan, tenzij in de geeste lijke ordens waar al de leden naar de hoogst mogelijke volmaaktheid streven. d 't Is ook om die redens dat het socialis- mus op een onmogelijkheid berust, inge zien het den mensch hoedanigheden toekent die hij niet bezit of nooit be zitten zal. li Daaruit zal de lezer van Klokke Roe land besluiten dat het collectivism een schim is, eene onmogelijkheid, want col lectivism is juist hetzelfde als gemeen bezit en gemeenbezit zal nooit be staan M. De Backer draait met zijn meester want zie wij lezen in Klokke Roeland vari 23 Maart 1902. Dat (de socialisten) ze den eigendom in zijnen huidigen vorm van privatief bezit met nijdig oog aanschouwen valt insgelijks niet te betwisten.Nochtans moe ten wij hier in vollen ernst en recht zinnigheid bekennen, dat wij het vraag stuk aanschouwen ALS EEN PUNT VAN VRIJE BEOORDEELING. De vorm van den eigendom wordt be- heerscht door de sociale toestanden. De COLLECTIEVE UITBATING VAN *T MAAT SCHAPPELIJK FORTUIN ZAL MISSCHIEN, IN HET BELANG DER VOORTBRENGST, EENS EVEN GEWENSCHT EN NOODZAKELIJK VOORKOMEN, ALS OP DfcES OOGENBLIK DE COLLECTIEVE UITBATING VAN POSTEN, IJZERENWEGEN, TELEGRAPHEN, TELEPHOON EN VERKEER- MIDDELEN TE WATER. Dus. Collectivism in 1901 een droombeeld dat nooit verwezenlijkt kan worden is voor M. De Backer in 1902 geen droom beeld meer maar eene MOGELIJK HEID lijk de collectieve uitbating der ijzerenwegen. Hij gaat rap vooruit. Op min dan een jaar tijd is hij geheel en gansch van standpunt veranderd Onmogelijk in 1901 heel wel mogelijk in 1902 De groenen zeggen dikwijls De Ency cliek van den Paus is ons vaandel en ons programma Lady Diana zat in een leuningstoel en op hare knieén lag een schat, die haar dierbaarder was, dan de heele wereld, dan al hare juweelen en toch was het maar een half versleten kinderschoen. Mijn arm kind, lispelde Lady, ach, indien dat geleefd hadde, ware ik eene betere vrouw geworden. Tranen kwamen haar in de oogen en zij kuste innig het kleine schoentje. Arm kind zal ik u daar boven terug vinden 1 Eensklaps werd er aan de deur geklopt. De dame schrok, borg den kleinen schoen vlug in eene kast, droogde hare tranen en riep Binnen De deur ging open en Fifine gevolgd door Bernice trad binnen. Lady Diana bemerkte bij den eersten blik de slanke gestalte achter haar kamer meisje niet. Zijt gij het Fifine vroeg ze, wat ver langt gij Ik heb de jonge dame meegebracht, jufvrouw Gwyn, die ik u als gezelschaps dame aanbevolen had. Dit zeggende ging Fifine in een zijver trek en liet hare vroegere meesteres met Lady Diana alleen. Lady Diana voelde zich van het eerste oogenblik wonderbaar tot Bernice aangetrokken. Omtrent haar verleden zei Bernice niet veel, alleen dat zij eene weeze was en gedwongen, zelf in haar onderhoud te voorzien. Ik denk, dat uwe vroegere vrienden niet mogen weten, dat gij nu zelf den kost verdient, zei Lady Diana. Dat vaandel en dat programma wordt met de voeten getreden. M. De Backer weet immers wel dat de Paus het privaatbezit aanziet als hebben de zijnen oorsprong in het natuurrecht. Dendhrbode heeft het hem breedvoerig door lange aanhalingen bewezen. Lees hier, groote heer. Het recht tot bezit van bezonde- REN EIGENDOM IS DEN MENSCH VAN NATUUR- WEGE GESCHONKEN. II Verder Hieruit blijkt wederom dat eigen BEZIT TEENEMAAL EEN EISCH IS DER NA TUURWET. 1) Dat staat letterlijk in den wereldbrief Rbrum Novarum. En nu richten wij ons tot de welden kende menigte en wij vragen Wat mag men zoo al gelooven van hetgeen de groene politiekers komen vertellen Hoe kunt gij uwe kristene plichten nog samenbrengen met het feit dat gij de groenen volgt en steunt Op welk kristelijk en geestelijk gezag kunnen onze demagogen die met geus en socio samenloopen zich nu beroepen Zij treden de leeringen van den Heili gen Vader zelfs met den voet, na al de vermaningen van hunne onmiddelijke overheid in den wind te hebben geslagen en miskend. Hun ellendig onderscheid tusschen kerkelijke en geestelijke zaken houdt geen steek. Het misprijzen van het gezag op wereldsch gebied is de eerste stap tot het miskennen van de overheid in kerkelijke zaken. Alles hangt aan een de eene schakel volgt op de andere. Eene wereldsche zaak heeft altijd punten en aanschouwin gen welke op geestelijke grondbeginsels steunen. Van het eene komt men nood lottig op het andere. Dat de oogen thans opengaan. Want zie tot bewijs van hetgeen ik hier neêr- schrijf, kan ik zelfs het artikel van M. De Backer inroepen. Hij gewaagt van de aanvallen der socios op den catholieken godsdienst. Hij vindt er reeds verzach tende omstandigheden voor en legt ge deeltelijk de schuld op de catholieken zeiven. Dat is een eerste stap. Wat thans voor hem maar eene verzachtende omstandig heid is, zal welhaast eene volkomene rede, de gansche oorzaak wezen dier aanvallen en hij zal zeggen Indien de socios den godsdienst aanranden zoo is dat de schuld der bewaarders En de man is volkomen, onwederroe- pelijk verloren en het land van Aalst telt zijne eerste Maquinay. Brave menschen, oogen open, laadt u geene zware verantwoordelijkheid op den rug, want de fout is groot I Neen Lady, ik schaam mij niet om te werken. Ik heb werkelijk niemand, wien gij inlichtingen over mij kunt vra gen. Zij, die mij kenden, hebben mij vergeten, toch heb ik nooit in mijn leven iels gedaan, waarover ik behoef te blozen. Fifine zal u zeggen, dat ik waardig ben uwe gezelschapsjufvrouw te worden, an dere aanbevelingen heb ik niet. Bernice sprak, zooals eene dame met haars gelijken spre< kt, maar toch met be scheidenheid en achting. Wilt gij mij iets voorspelen, jufvrouw Gwyn i» vroeg Lady Diana. Bernice ging naar de piano en speelde een stuk met de vaardigheid eener kunste nares. Daarna zong zij met wonderbaar heldere stem een oud volkslied. Lady Diana luisterde met ingehouden adem. li Gij zijt een genie, jufvr. Gwyn, gij kondt beroemd worden door uwe stem. n Bernice glimlachte treurig. Ik zal nooit openlijk optreden, sprak zij, want ik verlang niet naar roem en rijkdom. Ik wensch alleen een veilig dak. O, Lady Diana, ik heb hon ger, koude en armoede gekend en ben tevreden met een zeker toevluchtsoord. Lady Diana was geroerd door den treu rig! n toon in de stem van Bernice en be sloot haar als gezelschapsdame aan te nemen. Leest gij ook Fransch, jufvrouw Gwyn, vroeg zij Bernice nam een Fransch boek van de aan Z. H. Leo XIII, Paus en Koning. Opbrengst der vorige lijsten: fr. 846,50 Onbekend, Aalst, fr. 2,00 LIBERALE MANIFESTATIE TE j,™, Wilt ge nu eens weten, AALM« geachte lezers, waarom de driekleurige kartelbroeders hunne ma nifestatie in 't dak hebben gestoken, de roode winkelpolitiekers gaan het ons zeggen. Opgelet Algemeen is men van gevoelen dat de i) katholieke gemeenteraad snakt naar een i) bloedbad onzer vrienden (roode, groene 11 en blauwen) want de voorwaarden om te mogen betoogen waren zoo onaan- n neembaar en van aard om allerhande d moeilijkheden te veroorzaken. 11 Wij, catholieken, snaken dus naar een bloedbad 't Is te dwaas om er bij stil te blijven. De drij partijen hebben het besloten, zegt gij, omdat de voorwaarden onaan neembaar waren. Maar g'hebt u besluit genomen vóór dat die zoogezegde onaanneembare voor waarden u ter kennis waren gebracht. Uw besluit werd genomen den zondag namiddag en de voorwaarden zijn u maar bekend gemaakt den maandag om 9 1/2 uren 's avonds. Flauwe kooien dus de voorgewende reden die gij gelden doet De driekleurige manifestatie is in 't dak gestoken geworden omdat de gematigde liberalen achter uwe roode vodden niet loopen wilden aangezien zij van Z. A. S. niet hooren wil. Te Brussel namen de gematigde libe ralen ook geen deel aan de manifestatie van zondag 11. en om de zelfde reden. 't Is dus geenszins uit vredelievend gevoel dat ge gehandeld hebt, maar uit verzekering dat ge een fiasco zoudt heb ben ingeoogst die u de spotternij van gansch de stad zou hebben op den hals gehaald.... Ziedaar zetterskring was het eerste argument van groene Pie ten voordeele van Z.A.S. een woedende uitbraking zijner bitterste gal tegen ons... Groene Pie, dankl dank man 't doet ons genoegen, want 't is voor ons een bewijs dat we hard op de bloedende wonden hebben gedrukt. Na zijne zeeverachtige zagerijen te heb ben afgegeven, sprak hij over de eerste communicantjes die wèl door den onder pastoor, den E. H. Rombaut, ter kerke wierden geleid maar toch zongen Leve 't Algemeen Stemrecht Of hij die zulken gekken praat uitkraamt wel zijne vijf heeft, daar mag men ernstig- lijk aan twijfelen. tafel op en las eenige bladzijden met eene onberispelijke uitspraak voor. Lady Diana was verrast. Gij leest voortreffelijk, jufvr. Gwyn, zeide ze. Ik zal u als mijne gezelschaps dame aannemen. Uwe plichten bestaan hierin, dat gij mij iets voorzingt of voor leest en mij g<z-lschap houdt, als ik het verlang. Ik leef hier alleen met mijne dienstboden, en ik zal u honderd pond sterling per jaar geven. Zijt gij hiermee tevreden O Lady riep Bernice buiten zich zelf. Mag ik dus hier blijven en heden mijnen dienst beginnen r a Zij sloeg hare groote bruine oogen smeekend tot haar op en deze drongen Lady Diana in het hart. Zij trok Bernice aan hare borst, kuste haar en zeide Lief kind voortaan zult gij bij mij blijven, al uwe zorgen zijn weg. Gij hebt oogen, die op andere gelijken, welke ik eens beminde, maar die reeds door den dood gesloten zijn, en daarom alleen zal ik u liefhebben. Datis een wonder toeval.» ging Lady Diana lachende voor, ik ben heden avond niet zooals gewoonlijk, er is iets in u wat mij aangrijpt. Ook gij zijt erg aangedaan, zie ik, ik zal Fifine zeggen, dat zij u naar uwe kamer brengt. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1