BÜF" De Cath. Kiezers, Van tak op tak. Hij is beleedigd !?f? De christene demo- Vlaamsche belangen. - Uit N ieuwerkerken Van 't ongediert der Onze Missionarissen. Buurtspoorweg Assche- Aalst Oordegem.— cD|ehme;; Gasthuisnonnen buiten. AALST. Stad Aalst. - Werkbeurs. Allerhande nieuws. Duitschland. Frankrijk. Nijverheidshoofden en Werklieden, voor den Wérkrechtersraad welke van wege Sieur Pie Annéeen aanbe volen brief ontvangen hebben, worden verzocht dezen zoohaast mogelijk te bezorgen ten bureele der Catholieke Vereeniging, Catholieken Kring, Korte Zoutstraat, 44. CATHOLIEKE OPHITSERS. De liberale bladen geven in hunne ver slagen over den dynamiet-aanslag te Binche uitdrukkelijk te verstaan, dat het 't werk is van lieden door de catholieken omgekocht om de menschen den schrik op 't lijf te jagen. Dus de tweede opvoering van 't afge zaagd melodrama Pourbaix. Wij wedden tien tegen een dat onze povere artist De Dendergalm op zijne beurt de groote liberale logenpapieren zal nakraaien. Ja,hij zal kraaien: Ziedaar tot welke akkelige schelmerij het catholiek ministerie het drijven durft om het Z. AS. bij 't volk hatelijk te maken 1 Maar men zal u uitfluiten,povere artist! Een Brusselsch blad deelt meê dat M. A. A. Daens is beleedigd geworden toen hij zondag 11. te Brussel, in priesterkleederen, aan de manifestatie deelnam. Een persoon in 't publiek riep hem toe Weg met Dabns Zoo, zoo, onze groene held, is belee digd geworden... O gruwel zal groene Pie, schreeu wen, men heeft mijnen broeder gestampt hola beleedigd 1 Maar de groene held was niet belee digd zeker als zijne goede vrienden voor en achter en nevens hem A bas la calotte of VAN 't ONGEDIERT DER PAPEN HUILDEN Zijne partijgenooten, zij, aan wie hij, groene held, het ordewoord geeft huilden het VAN 'T ONGEDIERT DER PAPEN meé... Dit Weg met Daens zou dan eene beleediging zijn voor hem die zich niet geneert om in zijne priesterkleeren, arm aan arm te paradeeren met mannen die helsche godslasteringen uitbraken, die de H. Maagd Maria hoonen, de H. Kerk verachten, den Paus beleedigen en de Priesters versmaden... Daardoor gevoelt hij zich zeker niet beleedigd maar wel ver eerd Hoe laag gedaald toch HAELTERT, halte Eede. De Heer Minister van Spoorwegen komt aan onze catholieke Volksvertegenwoordigers te laten weten dat er zeer in 't kort een fêlegraaf-bureel voor telegrams, expres verzendingen, enz. zal ingericht worden aan den Halte Eede. Dit bureel zal van groot nut wezen voor een deel der inwo ners van Haeltert, Meire, Nieuwerker- ken, enz. T'pctptï r'dders van an^er en X fcJ£5 dl zonne, topke, leêrke, draai- flik, kaartspel enz. enz. De heer Pro cureur-generaal heeft aan al de parketten van het land strenge vervolgingen voor geschreven tegen de kreemers. Deze be driegers die tot heden toe enkel voor de Rechtbank van politie werden vervolgd, zullen voortaan voor de boetstraffelijke Rechtbank gedaagd worden. De geneesheeren van de burgerwacht moeten degenen, die onder de oefening ziek worden, zoo lang verzorgen tot zij heel genezen zijn. Zoo luidt eene beslis sing van den minister. Het geval heeft zich te Luik voorge daan dat een der manschappen met ge broken knieschijf naar huis werd gebracht. De geneesheer der burgerwacht bleef hem gedurende eenigen tijd verzorgen en zond toen zijne rekening. Deze zond de rekening naar den staf de staf zond ze naar den minister en de minister zond den dokter wandelen. f0n alias de groene Volksfoppers, LI UIVII) Brussei vergaderd zondag 11., hebben, op voorstel van M. August- Adolf Daens, die zich nog priester durft noemen, den wensch uitgedrukt dat de groenen te Kortrijk en te Brugge zouden stemmen voor de liberalen of socialisten. Zoo dan waar is dan de beweegrede gevaren die de groenen deden gelden om de E. V. te verrechtveerdigen Ze moesten immers de E. V. hebben opdat iedere partij of kliek zou kunnen ten strijde trekken voor eigene rekening en aldus de monsterverbonden te vermijden. Die christene volksfoppers verkiezen dus liever een godverloochenaar, een godsdiensthater, een papenvreter, die, ge lijk een verachtelijken Demblon, zijne gal uitbraakt tegen de heiligste zaken die wij, catholieken vereeren... En die mannen beweren christen te zijn 1... Maar 't zijn valsche profeten, behangen met een schijn van godsdienst, schijn heilige groene krawatten, die O. H. een vlassenbaard aandoen I Ziedaar hun por tret naar hun leven geschilderd. De heer Minister van oorlog heeft in een brief er de aandacht der korpsoversten op ingeroepen, dat al de officieren en onder officieren de Vlaamsche taal moeten mach tig zijn en dat het goevernement de kennis der tweede landstaal zeer op prijs telt. Advies aan diegenen welke willen in graad bevorderd worden en advies ook aan de vrije onderwijsgestichten. Wie in 't leger treedt en kans op bevordering hebben wil, zal ook de Vlaamsche taal moeten aanleeren. Zondag 11. kwamen de socialisten van Aalst hier met muziek aan 't hoofd bin nengestormd om meeting te geven voor algemeen stemrecht. Toen ik die helblazers hoorde afkomen vroeg ik mij af Zou onze Burgemeester hun wel de permissie hebben gegeven Immers er bestaat hier te Nieuwerker- ken een reglement van politie dat alle muzitkoefening ter straat verbiedt, zonder permissie van onzen Burgemeester. En ik herinnerde mij dat een goei dertig jaar geleden die zelfde heer Burgemeester zich op dat reglement steunde om aan de Bokkenrijders van Aalst te beletten dat ze met hun muziek eens naar onze paro chie zouden komen. Die Bokkenrijders waren al brave treffelijke jongens op geen honderd voet na zoo gevaarlijk dan de hedendaagsche socialisten. Wat er op de meeting is verteld gewor den weet ik niet, maar het schijnt toch dat wat men daar zegde effect heeft ge maakt. Op Eschvelde werd vrijwillig een stal leken in brand gestoken en de daders zijn gekend. Verder zijn er 43 plantsoenen van boomen verwoest i3 op 't grondge bied van Aalst, 3o op 't grondgebied onzer parochie aan den meersch genaamd Rot zak, eigendom van M. Graaf Cornea de Grez. De daders zullen moeten gezocht wor den onder de groep buitenlieden, of liever, jonge schavuiten die, volgens Recht en Vrijheid, na de meeting naar Aalst afzak ten en hier zat lijk Polakken den jan wil den uithangen. Dat komt er van als men socialisten op zijne parochie maar laat begaan, niet waar Denderbode. Uw vriend X. Erembodegem, Wij hebben verder vernomen dat de rooden van Nieuwerkerken naar Erem bodegem zijn getrokken en er meeting hebben gegeven. Zekere Sanders voerde het woord. De liberale heer Leo Janssens ging ook eens luisteren doch nauwelijks had de lekkere Sanders hem bemerkt of hij wees hem met den vinger aan, roe pende Ziedaar ook een der rijken, van de bende ddie van 't zweet van den werkman leven 1 M. Leo Janssens ant woordde niet want hij was omringd van de Aalstersche rooden en een i5tal straat schuimers van Erembodegem en 't was het voorzichtigste. Dat wedervaren, van M. Leo Janssens zal, hopen wij vele gematigde liberalen doen nadenken De lekkere Sanders sloot zijne redevoe ring als volgtZullen wij op de troepen schieten Neen Zuilen wij op champet ters schieten Neen I Zullen wij op de gendarmen schieten Daar zullen wij over zwijgen Aloïs De Backer heeft ook gesproken over de zoogezegde verval- sching der kiezerslijsten van Aalst. Ja, dat deed Sieur Aloïs, hij die poogde de kiezerslijsten van Denderhautem in zijn voordeel te vervalschen. Sieur Aloïs werd, bij misslag, zonder eenig recht, op de voorloopige lijst der gemeentekiezers voor 1902-1903 gebracht en het Collegie van Burgemeester en Schepenen bij de bepaaldelijke sluiting, schrapte er hem af. Nu, Sieur Aloïs verbolgen over zooveel stoutmoedigheid, besloot van in beroep te gaan tegen die beslissing van de Gemeen- teoverheid. En dadelijk stelt hij een rekwest op.... Maar wat doet hij Hij richt het niet tot het Beroepshof van Gent. gelijk de wet het voorschrijft, maar tot den heer District-commissaris !?f! Een van de twee Sieur Alois is te dom om de wet te begrijpen of hij is te lui ge weest om ze te raadplegen. In 't eerste geval riekt het geweldig naar den bosch-advocaat en in 't tweede getuigt het van eene onuitlegbare licht zinnigheid bij iemand die de pretentie oppert van aan iedereen de les te willen voorspellen. En zeggen, dat die groene fenix, dank zij de ruzie tusschen twee Aalstersche liberale discipels van Cujas, ter Volkska,- mer zetelt om wetten te helpen maken !?f! DYNAMIET. Vooruit schrijft in een hoofdartikel De gebeurtenissen te Binche, te La Louvière, de opstootjes te Gent, enz., n enz., dit alles zijn kleine vuurspran- kels die misschien op 'n weeke grond vallen en uitdoöven, maar ook kunnen er dergelijke vonkjes het heele arsenaal doen in de lucht springen. Het roode orgaan neemt dus op zijne beurt de dynamiet-aanslagen in 't Walen- lenland en 't revolverschot te Gent voor rekening zijner partij. En dan durven de liberale scribenten nog gewagen van lieden omgekocht door de catholieken om die aanslagen te ple gen. nQ T-jpfi Zondag te Brussel na *-*■• de manifestatie trok eene bende groene volksfoppers langs de Henegauw-laan terug de stad in het van 't ongediert der papen huilend uit al de krachten hunner longen. Of MM. August-Adolf Daens en De Backer aan 't hoofd der bende waren, kon men ons niet verzekeren. Wie bij den honden 't ia dus niet te verwonderen dat de groene krawatten het strijdlied zingen hunner geusche bond genoot! n. Zijne eigene partijgenooten moeten dus oordeelen dat M. August-Adolf Daens, die zich nogthans priester noemt, g- en paapsch ongediert meer is. En zeggen dat het M. August-Adoif Daens is die aan zijne volgelingen 't orde woord geeft. De heer Maurits Joustens gezant van België te Peking, dezer laatste dagen in 't vaderland teruggekeerd, heeft in een interview aan een dagbladschrijver ver klaard dat het volkomen valsch is dat de revolutie der Boxers in China uitgelokt werd door de propagande der Catholieke Missionarissen. De vertelsels over de plunderingen door de Missionnarissen gepleegd zijn eenvou dig uitvindsels enlogens; zij zijn in China, boven allen lof verheven. Zullen de liberale scribenten nu die verklaring van een onpartijdig man mee deden en aldus den vuigen laster herroe pen die zij op de kap der Missionarissen verspreid hebben Wij durven zeggen neen, want men zou veel eer frikadellen vinden in een honden kot dan eerlijkheid bij de liberale penla- keien. WIJ ROEPEN de aandacht onzer geachte lezers in op ons artikel op de ie Bladzijde, getiteld Zeeldraaiers en daar zullen zij 't bewijs in aantreffen dat M. August-Adolf Daens de schoonste weerhaan is die op politiek gebied te vin den is... Zijne leus isdie niet draaien en wil, staat stil. Werkerspensioenen. De uitbeta ling van den tweeden semester van het pensioen van 1901 is totaal afgeloopen. De betaling van den eersten semester van 1902 zal dit jaar in den loop der maand Juni geheel kunnen afgedaan wor den. hoofdingenieur, secretaris van den alge- meenen dienst der NalionaleMaatschappij van buurtspoorwegen, komt, op zijne aan vraag, aan onzen Volksvertegenwoordiger, M. baron Leo Bethune, te laten weten, dat er een accoord komt gesloten te wor den met de regeering betrekkelijk de tusschenkomst zijner Maatschappij in het bouwen van een viaduc ter statie van Aalst en die door de lijn Assche-Aalst- Oordegem moet gebruikt worden. Niets meer belet dus dat de concessie ;leZ' r lijn verleend worde en men hoopt dat het Koninklijk Besluit eerlang door t staatsblad zal afgekondigd worden. Alles is dus op goeden voet om weldra een gemakkelijk verkeer tusschen onze stad en deze twee belangrijke gemeenten daar te stellen. En dat zullen wij aan onze catholieke Senateurs en Volksvertegen woordigers te danken hebben. Het geval van priester Paulus. De twee deskundigen, aangesteld door den minister van Justicie om de geestver mogens van priester Paulus te onderzoe ken, hebben verslag uitgebracht over hunne zending. De raadskamer der rechtbank van Has selt uitspraak doende, luidens dit verslag, bekrachtigt het eerste vonnis dat tot op sluiting besloot. Het rechtsgeding, met betrekking tot die zaak ingespannen door de broe ders van 't gesticht te Zieckeren (S' Trui den) tegen het blad Petit Bleu zal den 10 April te Hasselt opgeroepen worden. Voor Petit Bleu pleit Mr P. E. Jan- son de eisch der broeders zal staande gehouden worden door Mr Bonnevie van Brussel, De roode gemeenteraadsheer Angenot had te Verviers een voorstel ingediend tot verwereldlijking der gasthuizen. De gast huisnonnen moesten er buiten zoo wilde het die godsdiensthater. Het Bestuur der godshuizen heeft een verslag gezonden aan de sectie des Ge- meenteraads met 't onderzoek der kwestie gelast. Dit verslag is een schitterend plei dooi voor de lofweerdige toewijding, en de grenzelooze zelfsopoffering der gast huisnonnen. Bij eenparigheid harer leden, allen liberalen, stelt het Bestuur voor het voorstel van den rooden nonnenvreter Angenot te verwerpen. Na lezing van dit verslag in openbare zitting, is de Gemeenteraad, alhoewel in meerderheid anti-catholiek tot de dagorde overgegaan, in andere woorden, het voor stel werd met den laagsten dienst begra ven. Electrische rattenval. Een Ita- liaansche ingenieur heeft eene rattenval gemaakt waarbij hij, in plaats van eene springveer, een electrischen stroom ge bruikt. Zoodra de rat op de metalen plaat komt, welke rond het lokaas geplaatst is, wordt ze doodgebliksemd. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft onderpastoor benoemd te Temsche, den E. H. de Lo belle, onderpastoor te Basele te Basele, den E. H. Ryffranck, professor te Ninove. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 3o Maart 1902, M. Callebaut, Botermarkt. Maandag 3i Maart, (2de Paaschdag), M. De Valckeneer, Esplanade. 0 Creemboter. Markt van Zaterdag 29 Maart 1902. 110 kilogrammen ter maikt. Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 408 kionten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3260 kilos. Worden (/evraai/d Spinners, draadjesmakers, meisjes voor coniinue- bank- en baspelwerk. AALST. Kampstrijd voor vet Vee. Aangaande den uitslag zijn wij in dwaling gebracht geweest Het moet zijn Vaarzen ongeschoten i* prijs, M. Leo Huylebroeck, Leopoldstraat; ae prijs, M. Louis Spanoghe, Brusselsche straat 3< prijs, MM. E. Temmerman, Molen straat, De Vylder Michel, Lange Zout- straat, allen te Aalst en Moens, te Moor- sel. Vaarzen met 2 tanden ae prijs, M. Lievens, te Lede 3C prijs, MM. René De Winter, Lange Zoutstraat en Claus, Gentschesiraat, Aalst. Vaarzen met 4 tot 6 tanden M. Be- nolt Clinckaert, Brusselsche straat, Aalst. SOLO-SLIM. Donderdag avond heeft den heer Alfr. Thybaert ter zijner herberg Korte Zoutstraat, te Aalst, een solo-slim gespeeld. De medespelers waren Delph. Cdnckaert, Louis en Ernest Van Branteghem. Proficiat. AFLOOP DER KALVERS. Landbouwers, ik waarborg de genezing van den schrikk lijken afloop van Kalvers en Veulens in 3 uren, door het gebruik van het Amerikaansche Poeder De Pra- tere. Deze die het gebruiken verliezen geen een dier meer. Om alle namaaksels te vermijden eischt het handteeken De Pratere rond iedere doos. Prijs 1 fr. de doos. Te bekomen te Aalst, apotheek Callebaut, te Sottegem, Vanderschueren. Kiesbedrog.De socialisten schreeu- men luid dat het meervoudig stelsel aan leiding geeft tot kiesbedrog op groote schaal. Welnu, de poll der Brusselsche socia listen voor de aanduiding hunner candi- daten, moet vernietigd worden, omdat er, in die kiezing, bedrog op groote schaal is gebeurd. En nochtans heeft die poll niet bij middel van het meervoudig stelsel plaats gehad. MELASSE-TURF, voedsel van i* orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. Vooruit loopt er hoog meê op met de revolutietucht en meeting der socios en socios'jongens van Ninove in 't nabu rige Voorde. Nevens den kwakzalversbluf doorschijnt de- schaduw van zijnen toorn. Wij weten, uit goede bron, dat het er anders van stapel geloopen is en dat al de schimp tegen de geestelijkheid slechts zijne reden vindt in den fiasco op den buiten. Vooruit's klanten hebben aardige fi guur gemaakt op de rustige bevolking van Voorde en men kan er niet begrijpen dat de hardvochtigheid der socios-bazen zoo verre gaat van aan de hongerige bengels en straatloopers van Ninove, die zoo ge dwee hunnen tocht opluisteren, geen paar schoenen voor hunne holleblokken en geen deftiger broek te verschaffen. Een jongeling is van dees dagen door de militaire Overheid afgekeurd als zijnde u doofja, ja, doof aan beide ooren. Die loteling ging in beroep. En, in beroep vernam de overheid dat mannen die geen woord vlaamsch ken nen, den loteling doof hadden verklaard, omdat hij op hun fransch, dat hij niet verstond, niet had geantwoord, maar hen stond te bezien... Bericht aan M. den minister van oor log Hooggeplaatste getuigen kunnen het feit bevestigen. Het voorval is nog niet oud. De groote gebouwen, die een en blok uitmaken, beslaande uit magazijnen van bier, graan, hop, enz., in de Aalstersche- straat, te Brussel, zijn donderdag avond door brand vernield. Eensklaps, zonder dat men iets op voorhand gemerkt had, sloeg de vlam uit het magazijn, in gebruik bij M. Schoon- jans, en het vuur liep met zoo groote snelheid voort, dat, bij de komst der pom piers, het dak reeds ingestort was. Groot was de paniek onder de geburen. meestal werklieden, die dadelijk begon nen te verhuizen wat draagbaar was. De strijd was hard voor de pompiers. De hitte en de dichte, zwarte rookwolk, die door den wind werd neêrgeslagen, noodzaakten hen gedurig verder achteruit te gaan. De brand, ten 7 uren begonnen, was ten 8 uren overmeesterd. De eigenaar van een naburig huis is, door van eene aanzienlijke hoogte te vallen, aan het hoofd gekwetst. De schade bedraagt 40,000 fr. Zoo is hetOp de vergadering der Ligue libérale van Brussel, verleden week, verklaarde een der redenaars dat het land noch algemeen stemrecht, noch grondwetsherziening vraagt, en zoo is het ook al die hervormingen worden slechts gevraagd door eene kleine, woelige, maar vooral kwaadwillige minderheid. 't Is niet op de meetingen, door de socialisten ingericht, dat men kan verne men wat het land eigenlijk wil:de snullen van toehoorders juichen daar alles toe wat de roode en groene opstokers uiikramen dikwijls zonder het te verstaan. Dat men integendeel eens de brave en deftige weik lieden, de rustige en vlijtig!' landbouwers te rade ga, en men zal spoedig zien dat het land van al die woelingen niet wil weten en enkel verlangt wijs en vooraich- 1 tig bestuurd te worden. Het gerecht doet onderzoek in zake van eene zonderlinge aftruggelarij. Eene landbouwmaatschappij uit de provincie Namen had eene overeenkomst gesloten met eenen Brusselaar, zekeren X., gefailleerd koopman, voor het leveren van 1000 ton metaalschuim dat, na schei kundige ontleding, moest blijken 17 tot ao ten honderd meststof te bevatten. Na onderteekening van het contract, kwam X. overeen met eenigen zijner vrienden, onder welken een gewezen dorpsnotaris, en dezen adresseerden zich aan eene fabriek van Dusseldorf, waar zij toelating kregen om kosteloos de assche van de ovens weg te halen. X. en zijne vrienden laadden 600 ton van die stof op eene schuit en zonden deze naar Beigië. De eerste vulde op den vrachtbrief eene motie in, verklarende dat de lading uit metaalschuim bestond, hou dende, na onderzoek 17 tot 20 ten honderd meststof. Hij begaf zich met dit schijnbaar offi cieel stuk naar het bureel van het cornice dat, vertrouwen hebbende in de ingevulde verklaring, eenen wissel van 20,000 fr. afleverde. Maar bij de aankomst der schuit bevond men dat deze niets dan doodgewone labrii kassche bevatte. Eene klacht werd tegen X ingediend en deze werpt de verantwoordelijkheid op zijne vrienden. De vrienden van hunnen kant verklaren dat X. de eenige plichtige is. Op de Kruidtuinlaan te Brussel werd M. Bertaux, burgemeester van Gos- selies en liberaal volksvertegenwoordiger, door den electricken tram overreden en zeer erg gekwetst. Hij werd verzorgd in het huis van eenen vriend, die daar in de nabijheid woont. Op den Kortrijkschen steenweg, op het grondgebied van Zwijnaarde, en dicht bij de grenzen van Gent, is het klooster van Maltebrugge gelegen. In de kapel van dit kiooster werd verleden nacht een heiligschendende diefstal gepleegd. Om in de kapel te dringen hadden de schur ken een paar houten hekkens van het klooster afgerukt en dezen boven elkander tegen den muur geplaatst. Langs daar zijn ze tot aan een venster geklouterd dat ongeveer 4 meters hoog is, hebben de geschilderde ruiten verbrijzeld en zijn alzoo verder in de kapel gedrongen. Na het tabernakel te hebben opengebroken, stolen ze een tweetal cibories, ter waarde van i5oo fr. en strooiden de H. Hostiën op het altaar en langs den grond. Vervol gens hebben zij het offerblok voor den Vasten opengebroken en een andere offer blok, die ongeveer een meter hoog was, is meegenomen. De diefstal werd heden morgend rond 4 ure bemerkt door den eerw. h. bestuurder. De deur niet kunnende openen, riep hij de broeders en samen drongen ze in de kapel langs de sakristij. Op het altaar stond eene kaars te branden, welke de dieven hadden aangestoken om te zien. Het tabernakel, dat 4000 fr. heeft gekost, was met breekijzers opengewrongen en erg beschadigd. De broeders doorzochten verder de kapel en zagen dat de dieven de klink der beide deuren met eene spie hadden vast gemaakt en er de omslagen van kerkboe ken hadden tusschen geduwd. De burgemeester van Zwijnaarde en de gendarmerie van Gent werden onmiddel lijk verwittigd en deze laatste was reeds om 7 ure ter plaats, om een onderzoek in te stellen. De vertegenwoordigers dsr wet ontdek ten weldra het spoor van voetstappen van drie personen. Deze voetstappen gingen in de richting van den spoorweg naar Deinze. Op zoowat i5o meters van het klooster, naast eene korenmijt, werd de verdwenen offerblok teruggevonden, die met geweld was opengebroken. Dicht bij den offerblok lagen ook eenige heilige Hostiën in de modder. Men veronderstelt dat de dieven der ciboriën, welke maar moeilijk open ging op deze plaats met geweld zuiien verbrijzeld hebben. Het spoor der voetstappen heeft men kunnen volgen tot aan den spoorweg. Men vermoedt dat de dieven daar over eene haag gekropen zijn. Ten einde niet verrast te worden in hun werk, hadden ze eene massa stoelen en banken tegen de deuren opeengestapeld. Om de kapel te verlaten hadden ze eene ladder geno men welke zij achter het altaar gevonden hebben. Langs deze zijn ze wederom naar het venster geklommen. Daar dicht bij vond men eenen knuppel, hetgeen laat veronderstellen dat een persoon daar op wacht heeft gestaan. Het parket is heden namiddag om 3 ure ter plaats geweest om een onderzoek in te stellen. Verleden week, donderdag avond, om streeks 7 ure, zijn twee personen met een huurrijtuig naar het klooster gekomen. Een hunner vroeg den portier M. den bestuurder te roepen, zeggende dat hij lust had om broeder te worden. Daar de handelwijze der beide personen hem erg verdacht voorkwam, weigerde de portier den bestuurder te roepen, waarop de late bezoekers zich verwijderden. Het vermoeden ligt voor de hand dat deze kerels gekomen zijn om de ligging van het klooster te bespieden. De koetsier die beide personen het klooster gevoerd heeft, meenen wij: kan het gerecht eenen grooten dienst be wijzen met zich te doen kennen. In de fabriek van M. Dierman Zondernaamstraat, te Gent, is eene ge deeltelijke werkstaking uitgebroken. De meisjes werkten echter nog. Wanneer ze woensdag middag 't fabriek verlieten, sprong een aantal nietdeugen naar haar toe om ze te mishandelen. Een policie- agent kwam toegesneld om haar te be schermen, doch de laffe schelmen gingen thans den vertegenwoordiger der wet te lijve, sloegen hem en rukten zijn tuniek in stukken. Andere agenten kwamen hunnen makker ontzetten. Zij waren ge dwongen, den «bel te trekken. Een der aanvallers kreeg een sabelhouw in den hals en moest in 't fabriek verzorgd worden. In de Savoyestraat te Leuven, raak te, terwijl de moeder buiten de kamer was eene wieg in brand, waarin een klein kind te slapen lag. Toen de moeder binnen kwam was haar kind nog slechts een vormeloozen verbranden klomp. De genaamde Verplaetse, van Naza reth, die aangehouden was, op vermoeden van meêplicht te hebben in den moord op schepene Van den Abeele is vrijge steld. Verleden zaterdag werden er in de fabrieken te Waarschoot, briefjes rondge deeld, waarop geschreven stond: «Zondag, Manifestatie voor A. S. Gij wordt vriende lijk verzocht hard te zingen opdat de verspreider van Het Volk zou zien dat er ons geenen moed ontbreekt. Inderdaad, zondagmorgen, met den trein van 10 ure, kwam hier plechtig en statig de heer Anseele om meeting te geven. Beschaamd was het voor dien edelen heer onze straten te moeten door trekken gevolgd door een lotal van onze moedige socios zoo trokken zij naar hun nen stal, waar het meeste deel buiten bleef om reden dat die stal op het invallen staat reeds geschoord is. Na de meeting is Anseele dan naar een diner gaan zoeken, nergens vond hij een treffelijk huis dat hem wilde ontvangen en van armoede is hij dan in een kroegje moeten gaan om stinkkaas te eten. Gansch alleen is hij dan naar de statie gegaan onderweg kuischte hij zijnen neusnijper af en een voorbijganger zegde Hij vaagt zijnen bril schoon om menschen te zien en hij ziet er toch geene inder daad, hij stond gansch alleen met zijnen Beerblok. Een ander voorbijganger riep: Hij loopt gelijk nen kuiël en er ontbreekt hem slechts een kasje om op zijnen rug te hangen. - Als bewijs van toegenegenheid van wege de liberalen voor dt n burgemeester van Binche hebben deze de stemrechtbe- tooging veertien dagen uitgesteld. MM. Derbaix, en M. Mabille, volks vertegenwoordiger van Zoningen ontvan gen voortdurend dreigbrieven, die allen n het parket worden overhandigd. Het parket van Charleroi zet zijn onder zoek voort. Terwijl Mad. B. te Namen voor eene commissie uitging, liet zij haar jorigsken van'7 jaar, dat nog sliep, alleen. Het jongsken had van de afwezigheid der moeder gebruikgemaakt om zich eene flesch genever toe te eigenen, die in de kas stond en half leeg te drinken. Toen de moeder terugkwam lag het kind in de keuken, kreunend en het gelaat blauw, verwrongen. De moeder begreep onmid dellijk wat er gebeurd was, de flesch lag half ledig op den grond. Niettegenstaande de beste zorgen van twee geneesheeren bezweek het kind weldra. Kerkdieven. Terwijl Mad. De- baut, stoelenzetster, in de kerk St-Loup Namen werkte, bemerkte zij twee vreemde snaken, die bezig waren da offerblokken met lijmstokjes te ledigen. Mad. D. riep om hulp en een ware jacht ontstond achter de twee kerkschenners. Het was helaas niet mogelijk ze te grijpen. Zij loopen nog. Gevaar der vuurwapens. M. Remacle was woensdag te Andenne bezig met eenen revolver schoon te maken, toen eensklaps het wapen afging. Een kogel trof den ongelukkige in de hersens de dood trad onmiddellijk in. Sneeuw. Sedert dijnsdag sneeuwt het geweldig in Oberharz. Er heerscht »en ware sneeuwstorm. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 1 V* tot 2 meters dik Het verkeer is zeer moeilijk. Onmenschelijke ouders. De f-mi lle Bouliaunad werd onlangs per deur waarder uit hare woning gezet en sedert dien leidde zij een zwervend leven. Vader, moeder en vier kinderen verbleven meest in eene hut van takken, zonder bed; zon der vuur, dikwijls zooder eten. Vruchte loos stelde het bestuur hulpgelden en eene woning te hunner beschikking. Zij wilden er niet van. M«n poogde ten minste de kinderen te redden, maar de ouders wil den ze niet afstaan. Nochtans stierven de kinderen 't een na 't ander, woensdag reeds het derde, ongetwijfeld van koude en honger. Men denkt dat het bestuur krachtige maatregelen zal nemen, om ten minste het laatste k nd te redden. Veiligheid op spoorwegen. Een Fransch spoo-wegbeamtbe, M. Marin, heeft een middel bedacht dat in geval het, gelijk bij de proefnemingen, blijft voldoen vele ongelukken op spoorwe gen zal verhoeden. Zulke rampen hebben herhaaldelijk plaats gehad, omdat de machinist er niet had op gelet dat het signaal op onveilig stond. Dit verzuim kan ook buiten zijn schuld, door de lichten van de locomotief, door bliksem, sneeuw jacht, mist, worden veroorzaakt, zoodat een automatische aanwijzing van groot nut kan zijn. Een dergelijke aanwijzing heeft M. Marin bedacht. Als het signaal op onveilig gezet wordt, verheft, zich tusschen de sporen een staafje, dat dan een stoot geeft nan een hefboom, welke onder de locomo tief is aangebracht en aldus opgeheven wordt, waardoor de stoomfluit begint te werken. De machinist is dan gewaarschuwd, en tevens ziet bij op eene wijzerplaat die naast hem staat, een roode vlek verscliij- neu, als tweede waarschuwing. Wil hij dan de stoomfluit deen zwijgen, en daar- toe een hefboom omdraaien, dan werkt deze tevens op -ie wijzerplaat en wel zoo, dat 1 e rood. plek verdwijnt en door een nummer wordt vervangen. Aan eene vol gende statie kan men dan nagaan of eo

De Denderbode | 1902 | | pagina 2