Donderdag 5 April 1902 5 centiemen per nummer 569le Jaar 5665 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Schijn en zijn. Socialistisch DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving •indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nf 31, •n in alle Postkantoren des Lands. CCJIQUE SUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 2 April 1902. Die twee dingen gaan niet altijd te gare. Zoo bij voorbeeld geven de socios, de groenen en andere liberale volksmannen zoogezegd altijdzich uit als de ware, de echte, de wezenlijke vrienden van den werkman al de andere zijn maar na maaksels, DES CONTREFACONS, die ge min achtend moet ter zij schuiven Die heeren hebben toepet Laat ons voor heden de grootste schreeuwers onder hen, de socios, eens onder handen nemen. Eere wien eere toe komt zij zijn immers de bazen. De groe nen en de blauwen moeten ze volgen, willen of niet. Wij zijn de vrienden van den werk man, echt merk roepen de socios Gauw gezegd, maar aan de vrucht kent ge den boom aan het werk, den arbei der. Een goede vriend der werklieden mag tegen de belangen van de werk lieden niet handelen. Dat valt niet te loochenen. Dat doen de socios nochtans bij zoo verre dat we zeggen mogen zulke VRIENDEN EN EEN ZAK STEEN EN IS DE BOER ZIJN VRACHT. >1 In de Kamer is kostelijken tijd verspild door de schuld der socios. Zij willen, per force, alle tot den laatsten Cavrot toe, hun voosje over Z. A. S. en dezes won derlijke gevolgen zingen. Waarom is dat noodig Waarom moeten zij allen spre ken en malkander herhalen, want nieuws wordt en kan niet meer gezegd worden over A. S. Ondertusschen wachten be langrijke wetten hunne beurt om bespro ken en gestemd te worden. Er gebeuren in ons land jaarlijks dui- zende ongelukken. Dikwijls is de getrof fene werkman er het slachtoffer van, zon der eenige hoop op vergoeding. Tranen worden er geweend, honger wordt er ge leden door moeders, vrouwen ouderlingen en kinders, wanneer de broodwinner uit het huisgezin wordt weggerukt. Aan dien pijnlijken en treurigen toe stand willen de catholieken een einde stellen. Zij hebben een wetsontwerp aan geboden. Doch die socios willen niet dat het te berde komen. Zij zagen liever over Z. A. S.zij verspillen liever kostbaren tijd DE ZOON mil naar het Engelech. 68e vervolg. Zijn gelaat droeg wel is waar eene uit drukking van smart en zijne wangen waren bleek, maar niemand, die eenige menschenkennis bezit of die niet was vooringenomen, kon zeggen dat de minste schijn van schuld er uit sprak. De gezworenen werden gekozen, de akte van beschuldiging werd gelezen en het geding begon en toen men de be schuldigingsakte las, hoorde de rechter de dagteekening van het vermeende mis drijf. Welke was de dagteekening vroeg de rechter het jaar meen ik Op het antwoord van den griffier bemerkte zijn? lordschap Dus acht jaar geleden en toen den gevangene be ziende, riep hij uitWel, hij was toen nog een kind Geiijk dikwijls het geval is, ant woordde het openbaar ministerie een kind in jaren maar niet in schuld, gelijk wij aanstonds zullen bewijzen. Daar de voorgebrachte getuigenissen dezelfde waren, welke wij reeds vroeger Recht zonderling, niet waar, voor volks vrienden echtmerk Dank aan het catholiek bestuur, kan iedereen zich een fatsoenlijk appeltje voor den ouden dag terzij leggen. Met eenige kleine opofferingen is de zaak klaar. De caiholitken hebben vele, vele spaarbon- den ingericht. En de sociosl In geenen deele. Zij heb ben de pensioenwet doodgezwegen of be spottelijk gemaakt. Waar zijn de spaar- bonden die zij ingericht hebben Men TELT VEEL MEER ROODE COÖPERATIEVEN DAN MAATSCHAPPIJEN VAN LIJFRENTE IN DE SOCIA LISTISCHE WERKMANSHUIZEN. In de coöperatieven nestelen de groote chefs zich vet, lijk de wormen in een kaasbol. In de spaarbonden vreezen de opperbazen bij hunne aanhangers de liefde tot bijzonderen eigendom wakkc-r te schudden. Wie die neiging gevoelt keert de socios den rug, want die jannen zullen alles binnen palmen, Waarom, indien zij nu die geijkte vrienden van het voik zijn, waarom stellen zij partijbelang boven de intresten van hunne volgelingen Dank aan de catholieke cijnskamer. Wat blieft de heeren socios, green en rood bestaat er een wet waarbij de weiklieden, de oppassenden, eigenaar van hun huis, van hunne haardstede kun nen worden. De catholieken doen hun best om aan de werklieden de voordeelen van die wet te doen toekomen. Wat doen de socios, die vrienden van het werkvolk, echt merk Niets Juist zooveel als de geuzen ooit voor de landbouwers hebben gedaan. Waar is de roode werkman die, op raad en tusschenkomst eener socialistische maatschappij, eigenaar is geworden van zijn huis Waar is die rare vogel Niet alleen, zij doen niets, niets, niets maar zij zijn schaamteloos genoeg die goede gevolgen van die wet te verhinderen en te bevechten. In een socialistisch werk Le socia lisme communal lezen wij het volgende Is het noodig te zeggen dat wij geen partijganger zijn ieder huisgezin zijn haardstede te bezitten. Is zulke taal niet recht schandalig En toch hebben de socios het toepet te beweren dat zij het monopool der opoffe ringen hebben voor het werkende volk. Onze lezers zullen uit het bovenstaande het wijs besluit trekken dat in woord de socios groene en roode de vrienden zijn van den werkman maar dat met der daad zij zijne ergste vijanden zijn. Zij werken zijne stoffelijke belangen tegen in de maat van het mogt-lijke. Wat leeren ons anders bovenstaande feiten HA ZOO Er zijn door talrijke catholieke vereenigingen van het land ge- lukwenschen gezonden aan de regeering, voor de krachtdadigheid, waarmeê zij weêrstaat aan de laagheid en het geweld van het monsterverbond, haar tevens aan zettend, in die houding te volharden. Le Peuple is daar kwaad om en zegt dat die vertoogschriften niets beteekenen en slechts uit gaan van afzonderlijke krin gen en maatschappijen, die de bevolking in haar geheel niet omvatten. Ha zoo, Peuple I Daar hebben wij u op uw eigen nest. Want als gij zegt Het land eischt dit, het volk wilt dat van wie gaan die besluiten uit Van niemand anders dan van uwe kleine kapel of zoogezegden lan- delijken raad, bestaande uit 25 of 3o re kels, die slechts hunne eigene begeerten uitdrukken in die besluiten, weiken niet uitgaan van het land of het volk, maar die zij willen opdringen aan land en volk. Volgens uwe eigene redeneering, Peu ple, beteekenen uwe eischen en besluiten dus nog min dan niemendalle. Ge hebt het zoo gewild. (Volk). partijcongres. bij het onderzoek over den moord ver meld hebben, zullen wij ze achterwege laten, die van Furness, welke niet kon gevonden worden, werd voorgelezen. Naarmate het geding voortging en de be wijzen verplettender werden, begonnen de aanwezigen den gevangene met min der medelijden te bezien zij schudden het hoofd en klemden de lippen opeen. Zoodra het openbaar ministerie had ge sproken, stond Mr Trevor op om Jos te verdedigen. Hij begon met den draak te steken met het gedacht van een kind van zoo eene zware misdaad te beschuldigen, want de gevangene moet nog een kind geweest zijn ten tijde dat de moord werd bedreven. Beziet hem nu, heeren gezworenen, riep hij uit acht jaren geleden had de moord van Byres, den marskramer welnu, oordeelt zei ven of hij nu ouder kan zijn dan zeventien jaar in dien tijd kon hij nauwelijks een geweer gedragen hebben. De leeftijd van den gevangene staat niet vermeld in de akte van beschuldiging, bemerkte de rechter. Mogen wij hem naar zijnen ouder dom vragen, 1111 lord vroeg een der ge zworenen. De gevangene kan die vraag beant woorden als hij wilantwoordde de rech ter, anders nietmog, lijk is hij niet eens zeventien jaar oud, Wenscht gij den jury I uwen leeftijd te zeggen, gevangene Ongeveer 5oo afgevaardigden, Furné- mont, voorzitter, met Wouters, Defnet, Volckaert, Delporte, Dewinne, Serwy en Berragan, vertaler, aan het bureel. Na eene verwarde beraadslaging wordt besloten, dat alleen over de middelen tot bekoming van het A. S. met gesloten deuren zal beraadslaagd worden. Op voorstel van VOLCKAERT zal 's anderdags de kw< stie der nationale can- didatuur van Piet Fabri besproken worj den. De verdere besprekingen in de mor- gendzitting leveren weinig belang op. NAMIDDAGZITTING. Algemeen stemrecht der vrouwen en E. V. De Winne leest het besluit als volgt Het congres, gezien de noodzakelijk heid der samenwerking van alle revisio-. nistische elementen, enz., besluit Ik heb er niets op tegen, milord, antwoordde Jos, zonder te letten op de teckenen, welke zijn verdediger maakte ik ben verleden maand twee-en-twintig jaar geworden. Mr Trevor beet zich op de lippen bij deze ontijdige waarheidsliefde van Jos en bemerkte na een oogenblik dat juist de oprechtheid van den gevangene met geen gebruik te maken van zijn jeudig uitzicht om de jury te bedriegen een groot bewijs ten zijnen gunste moest zijn. Daarop ging hij voort met vooral te wijzen op het onbepaalde en onzekere der getuigenissen, en zegde Mijnheeren, zoo deze zaak aan mijn oordeel onderworpen ware, zou ik, zon der den gevangene ooit te voren gekend te hebben, tot het volgende besluit ko men. Ik zou gezegd hebben (en ongetwij feld zullen uwe scherpzinnigheid en ge zond verstand mij hierin gelijk geven), dat, toegegeven dat de marskramer Byres gevallen is door de hand van den gevan gene ik zeg, mijnheeren, toegegeven dat dit het geval is geweest (want ik ont ken dat dit bewezen is) dan moet het gebeurd zijn, omdat bij de onverwachte ontmoeting van den marskramer, het ge weer van den gevangene zonder opz-t af ging en wel met een noodlottig gevolg ik zou dan verder zeggen dat de gevan gene, door de daad verschrikt welke hij zonder opzet bedreven had, in de eerste ontsteltenis zich had verborgen. i° Het princiep der E. V. zal inde grondwet ingeschreven worden, indien deze inschrijving onontbeerlijk is voor de zegepraal van het A. S. i) b) De aanstaande grondwetsherzie ning zal beperkt blijven tot het stemrecht der mannen, en indien het vrouwenstem recht in het debat werd gebracht, om het mannenstemrecht te belemmeren, rekent het Congres op de mandatarissen der partij om die manceuver te doen mislukken. Vandervelde zet in korte woorden het congres aan, deze dagorde te stemmen zonder beraadslaging. (Onderbrekingen). Destrée bestrijdt levendig de inschiij- ving der E. V. in de grondwet. Enkel uit parlijtucht nemen wij de inschrijving in de grondwet aan, indien ons dat het A. S. kan geven. Maar in dit geval, geen dubbelzinnig heid, heeren liberalen. Het A. S. datw ij willen is één man, één stem, op 21 jaar, en 6 maanden verblijf. Ik wil eerlijk handelen welnu de dag orde is niet duidelijk genoeg in dien zin. Als wij A. S. willen is het ons A. S. Voor de liberalen moeten wij ook afzien van het vrouwenstemrecht. Dit is erger. Het congres kan het niet, want boven het Congres staan het program en de sta tuten. Wij moeten dus de punten op de i zetten. Socialistische afgevaardigden hebben onlangs in de Kamer hun program ver loochend. (Lawijd). Vandervelde. Niemand wil het vrou wenstemrecht laten zakken. Destrée. Zooveel te beter, maar dan moet ge 't zeggen. Ik vraag dat het con gres formeel zijnen eisch van vrouwen stemrecht zou herhalen. Ten hoogste kunnen wij toestemmen in eene verdaging dezer kwestie. De socialisten kunnen evenmin afzien, zooals de liberalen het vragen, van alle revolutionnaire tactiek. De her-ren libera len zijn zelfs reeds bang als we spreken van obstructionism in de Kamer. (Gelach). Wij hebben nog het wapen van de alge- meene werkstaking. Die is wettig. Zullen de liberalen ons die ook betwisten Wij moeten dus de handen vrij hebben, al onze wapens kunnen houden. Begre pen (ja ja Goed, maar het diende ge zegd te worden. De liberalen moeten ook weten dat de eerste taak van het A. S. zal zijn rege ling van den arbeidsdag. Om eerlijk te zijn moeten wij ook dat aan de liberalen bekend maken. De Winne verdedigt de dagorde van den landelijken raad. De toegevingen, die wij aan de libera- Dat is, mijnheeren, geloof ik, de ware toedracht der zaak wat was natuurlijker dan dat een kind onder zulke omstandig heden zou bevreesd zijn geworden en be proefd hebben het onderzoek te ont vluchten, dat er uit zou volgen Gij zegt, dat dit uwe meening is, Mr Trevor. Moet ik hieruit opmaken dat de gevangene dit tot zijne verdediging aanhaalt vroeg de rechter. Milord, antwoordde Mr Trevor aar zelend de gevangene heeft verklaard on schuldig te zijn aan de hem ten laste ge legde misdaad. Dit weet ik maar ik verlang te weten, of de gevangene beweert in het geheel niets met den dood des marskra mers te doen gehad te hebben, of wel dat het geweer bij ongeluk is afgegaan. Milord, ik ben aan mijn kliënt ver schuldigd niets toe te geven. Alle omstandigheden in aanmer king genomen, zou ik nochtans denken dat ge veilig genoeg dit laatste kunt toe geven, bemerkte de rechter welwillend. Mr Trevor was zeer verlegen hij wist niet wat te doen. Hij was bevreesd, zoo hij beweerde dat het geweer bij toeval af ging, dat Jos hem zou tegenspr. ken nochtans, zoo hij dit kon zeggen, zou de uitslag van het geding misschien voor deel ig zijn. Het is bijna niet noodig te bemerken, dat iedereen in de zaal, rechter, proku- reur, jury en toeschouwers, verwonderd len doen, kosten ons niemendal aan ons ideaal. Nu aan de vrouwen het stemrecht ver- leenen, ware eene ramp, en voor de democratie en voor de vrouwenzaak, die alles te verliezen hebben bij een voort duren van het clericaal bewind voor minstens 5o jaar. Liever nog het meervoudig stemrecht dan nu het vrouwenstemrecht in te voe ren. Wat de revolutionnaire middelen aan gaat, indien de dagorde er over zwijgt, juist dit stilzwijgen is welsprekend. Wat de arbeidsregeling aangaat, ik ben het eens met destrée. Destrée verklaart vrede te hebben met de uitleggingen van Dewinne. Pepin bestrijdt levendig de inschrijving der E. V. in de grondwet. In alle geval, staan wij dat toe, dan moeten de liberalen ons het A. S. op 21 jaar toestaan. Geen fopperij. C est a prendre ou a laisser. Wergifosse neemt niet aan dat, uit louter opportunism, de socialistische par tij afziet van een der nummers van haar program. Smeets hangt ook den opportunist uit. Wij moeten nu veroveren, zegt hij, wat binnen de palen van het mogelijke ligt. Destrée. C'est ja. Alleman wordt progessist. Vandervelde protesteert levendig tegen het sarcasm van Destrée. Volckaert valt hevig uit tegen de dag orde van den landelijken raad. Waar gaan we naar toe met al die toegevingen Anseele hoopt dat de dagorde van den landelijken raad bij eenparigheid zal ge stemd worden. Pepin. Op voorwaarde dat er in voor- kome algemeen stemrecht op 21 jaar. Hij heet het monsterverbond, een on zedelijk ding en de dagorde een koop. Terwagne stelt de voorafgaandelijke kwestie tegen het amendement Pepin. Pastur. Dat is oprecht jezuietism(! I) De voorafgaandelijke kwestie van Ter wagne wordt met groote meerderheid aan genomen en de dagorde van den lan delijken raad bijna bij eenparigheid ge stemd. Daarmeê is het vrouwenstemrecht af gescheept en het publiek mag gaan wan delen, daar het Congres met gesloten deu ren spreekt over de wegen en de middelen tot verovering van het A. S. Wij weten dus niet of de dynamietaan* slagen van Binche en La Louvière wer den toegejuicht. stond over de blijkbare aarzeling van den advokaat. Zijt gij van meening te bevestigen dat het geweer bij ongeluk afging, Mr Trevor vroeg de rechter. Ik heb het geweer in het geheel niet afgeschoten, milord, antwoordde Jos met klare, duidelijke stem. De gevangene heeft voor mij geant woord, hervatte Mr Trevor, zich herstel lende wij zijn volkomen overtuigd dat, zoo wij verklaard hadden dat er een on- viijwilligen moord geschied was, wij den gevangene veilig aan eene verstandige jury hadden kunnen overlaten maar, millörd, de gevangene heeft in het geheel niet gevuurd en kon derhalve onmogelijk plichtig zijn aan den moord, van welken hij beschuldigd wordt. Toen Jos zijne verklaring aflegde, had Mr Trevor reeds gevoeld, dat de zaak verloren was. Niettemin stond hij op om een krachtig beroep te doen op de jury. Ongelukkiglijk was het maar eene voor dracht en geene weerlegging van de be wijzen. De prokureur wierp alles omver en bewees duidelijk de schuld van J03 uit de verschillende getuigenissen. De jury verwijderde zich voor eenige minuten na de k.irte samenvatting door den rechter en kwam terug met eene uit spraak van schuldig, maar beval hem aan de genade van het Hof. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1