Zondag 6 April 1002 5 centiemen per nummer. 569te Jaar 5664 IIET SPOOK Een tuiltje! Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND TAAL, VRIJHEID Groene onge rijmdheden De Encycliek des Paus- schaps van den H. Vader. Erg orde-, rust en vredelievend Roode kalmte en wettelijkheid DE DENDERBOD Dit blad Yerschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagte&- kening van den volgenden dag. De prys ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, •n in alle Poatkantoren des Lands. CUIQLE ai'UH. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrydag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 5 April 1902. Aalstenasrs, hoed ai en staat in bewon dering, voor dat groot genie, voor onsen groenen vierden man 1 Hij heeft in de Volkskamer eene rede voering uitgesproken die zijn orgaan, Klokke Roeland, meesterlijk heet. Wij kunnen het over ons gemoed niet krijgen u eenige van die meesterlijkhkden u niet te doen kennen. Leest ze en daarna hoed af en salueert Men heeft tegen Z. A. S. smeekschrif ten naar de Kamer gezonden.Onze groene held kan maar niet begrijpen dat er men- schen, zelfs werklieden, gevonden wor den die alvorens Z. A. S. le beproeven een» naar hunne geburen uitzien om na te gaan welke uitslagen die nieuwe din gen daar opleveren. Wie niet ziende blind is en, God lof, dat is ons volk nog niet werpt een kijkje naar 't zuiden en wat valt daar onder dc oogen De kerkvervolging heerscht in Frank rijk nonnen en paters worden er ver bannen onze armtierige Dendergalm is zot van vreugd de zusterkens van liefde, welke de arme zieke mtnschen gratis ten huize verzorgen worden er voor de tribunalen gesleurd de priesters mogen er geen soutaan meer dragen of ergens een gekke meyer doet hen proces aan enz. In Frankiijk zijn feitelijk de socios meester. En hier Hier is Z. A. S. het middel om de socios volop baas te laten spelen. En het volk wil voor roode wolven de schaapstal niet open zetten Of het gelijk heeft Door dwang moeten die smeekschriften geteekend zijn geweest, meent onze groo- te wetgever. Door gansch de Vlaanderen is er i) eene wezenlijke afpersing van handtee- keningen gepleegd. Wanneer men tot zulke middelen zijne toevlucht moet nemen, bewijzen deze (o reine, sierlijke taal niet zel k ven dat het volk het algemeen STEMRECHT E1SCHT. Wanneer heeft het volk aan M. de Backer toegelaten in zijnen naam te spreken Heeft M. De Backer misschien ook het toepet te spreken in naam van degenen welke niet voor hem hebben gestemd Kolossaal. VAN Chelwynd-Park. 65* Vervolg. Ze belde en Fifine trad binnen. Jufvrouw Gwyn zal als mijne gezel schapsdame hier blijven, Fifine, zei Lady. Breng haar op haar kamer tegen over de mijne. Bernice wenschte goeden nacht en gine met Fifine weg. Na middernacht kon Lady Diana een lnwendigen drang niet Wrerstaan om naar Bernice te gaan. Zij nam eene kaars en sloop voorzichtig naar de kamer van hire gezelschapsdame, boog zich over het bed en drukte een inntgen kus op het voorhoofd der slapende Bernice. Zonderlinge gedachten vervulden haar k°n den ganschen nacht geen oog Den volgenden dag bracht Lady Diana in g( zeischap van Bernice iloor. s Avonds werd de heer Tempest aan gemeld; zij ontving hem ten weinig ver legen en hij scheen bijzonder ernstig. 1 V**®®1 B'j heden uit naar het bai bij Laciy Graham, vroeg Diana den gt reerd». Maar ook hoe belachelijk en onnoozel 1 Weet ge, M. De Backer, dat ge in de kiezingen nauw 10,000 stemmen behaal- det, terwijl de katholieken er meef dan 33,ooo bekwamen En hij spreekt in naam van het volk. Wij meenen dat het aartsgek is van nu reeds in naam van 't volk te spreken. Dat voik zal spreken, het zal zijnen wil doen kennen in Mei met de kiezingen dat volk zal oordeelen. Wij zullen zien wat het vonnis is, maar het is meer dan verv/aand voorbarig daarover te wawelen. Wij zijn overtuigd dat het de groenen een fameuzen ring aan hun pijp zal smoo- ren De groote groene staatsman gaat voort Wanneer men zulke middeleeuwsche aanslagen ziet plegen op de vrijheid van het volk zijn gewelddaden ge- wettigd op voorhand. Zoo iets stelt de gansche natie in geval van noodweer. Aalstenaars hoed afen salueert den jongen Robespierrot Gewelddaden zijn gewettigd. Grooie wetgever, verstandig man, wie mag gewelddaden plegen Wie mag tot revolver of geweer, tot moord en brand, tot dynamiet of barrikade zijne toevlucht Zeg, wie De enkeling, de individu, de enkele persoon De ongelukkige zou het ras betreuren. Zult gij hi-m dan helpen Het is krimineel zoo iets te schrijven. Gij bedoelt het volk, wilt gij zeggen, de gansche natie Maar, man, gij wordt bespottelijk. De gansche natie heeft niet noodig geweld te plegen. Zij heeft een beter wapen. Kent gij dat niet, wetgever Dat wapen is het stembriefje. Door de stembus zal zij oordeelen,door de stembus zal zij haar vonnis uitspreken. En daar wachten wij u. Uit bovenstaande moet nog een les ge trokken worden. M. De Backer heeft niet alleen zeever in paksken verkocht in de Volkskamer, maar hij heeft daarboven, door zijn in zicht, erge dingen uitg. kraamd. Die dwaasheden hebben een doelwit, en daar ligt het kwaad. Die groote heer wil de sukkelaars het hoofd op hol brengen hij wil ze doen overslaan tot het plegen van gewelddaden met hun valsche begrippen op te solferen over hunne verantwoordelijkheid, met DE TE PLEGEN GEWELDDADEN TE AANZIEN ALS ZIJNDE GEWETTIGD. Neen, Lady, ik zal in Londen naar geen bal meer gaan, want ik ben voor nemens naar Tartarije terug te keeren. Hij zag haar scherp aan en bemeikte dat zij verbleekte. Is dat geen overijld besluit, mijnheer Tempest vroeg zij met een half afge wend gelaat. O, neen, Lady Diana, ik ben reids langer in Engeland gebleven dan ik dacht. Ik zal mijn leven aan de wetenschap wijden. Mijn huidig bezoek is wellicht het laatste en ik gevoel mij gelukkig u alleen aan te treffe n. Ik hoop, dat uw huwelijk met lord Tentamour u gelukkig zal maken Diana's bleek gezicht werd gloeiend rood. a Wel ben ik met lord Tentamour ver loofd geweest, maar ik heb hem zijne viijheid teruggegeven. Ik zal hem niet huwen, ofschoon ik hem reeds als kind kende en beminde. Op aandringen mijner moeder trouwde ik Sir Rupert Northwick eu to.-n dt-z r vernam, dat ik alleen met h, m g huwd wasop bevel mijner moeder, en uat ik hem niet beminde, verliet hij mij p otseling en nam ons kind mee. bedert dien dag heb ik getreurd, maar k .n geen troost vinden. Van lor.i Temta- mour wn ik niets Weten, wam phchigcvo 1 vcrbudt mij Jat. Ik wn ge< n tWccUe hu welijk zonder liefde aangaan, want ik Dat iskrimineele taal, want hier wordt rechtstreeks beroep gedaan op het slecht ste gedeelte onzer bevolking, dat welk in staat is de brutale macht in plaats van kalme overweging, verstand en recht te stellen dat weik als doorwegend argu ment de vuist opsteekt en zwakheid en rechtveerdigheid met de voeten treedt. Groote De Backer I Waarom de invloed van de straat inroe pen als u het middel bij de hand staat om uwe gedachten te doen zegepralen? Waar om geweld plegen, waarom schrik aanja gen als gij door overtuiging tot uw doel wit kunt geraken En daarbij, volgens u, maken uwe aanhangers de meerderheid des volks uit Ga tot het volk, win het voor Z. A. S. en door de stembus zult gij zegepralen, op eerlijker wijze dan door walgend straatgeweld. Nu echter zullen alle vre delievende mtnschen, alle rechtzinnige, eerlijke en rechtschapene lieden u afkeu ren en den rug keeren. Zij zullen u toe roepen Gij hebt op voorhand in onzen naam gesproken daar hebt ge thans uw straf Vriend lezer, wij vragen u dit tuiltje eens aandachtig te doorloopen. Wij geven de aanhalingen, de eene na de andere, de lessen welke zij bevatten zijn zoo duide lijk dat wij haast alle bemerking kunnen terzij laten: I. Leo XIII zegde zaterdag aan de Bel gische Bedevaarders dat de catholieke regeering in België moet versterkt worden. Dat is ten uitterste ons gedacht. Voor niets ter wereld willen wij een onkristene regeering. Dat stukje is geteekend P. Daens en dagteekent van 28 April 1898. II. Wij willen dat ministerie (de Smet- de Nacyer) zien vallen liever vandaag als morgen. Verder Willen wij dit ministerie zien vallen. Ja en boe eer hoe liever. P. Daens Land van Aelst, 17 Maart 1901. III. Binnen kort ligt dat ministerie omver voor altijd. En door het A. S. zullen wij een volks ministerie dat niet door valsche woorden maar door werken van christene liefde den godsdienst zal verheffen. Pieter Daens Land van Aelst, 8 De cember 1901. IV. Wanneer de catholieke meerderheid tuimelt hetgeen niets meer kan ver hinderen (o profeet I) tuimelt zij voor eeuwig. bemin lord Tentamour niet meer. Ook heb ik vernomen dat Sir Rupert gestor ven is. Uwe vertrouwelijke mededeeling geeft mij den moed u ook eene bekentenis te doen, die ik vroeger niet zou gewaagd hebben uit te spreken, n Verrast zag Lady Diana den spreker aan. Lady Diana, begon de heer Tempest hare hand vattende, gij waart altoos vriendelijk jegens mij; ik ben een eenzaam en zwaarmoedig man, maar bemin u met heel mijne ziel. Wilt gij mijne vrouw worden Lady Diana schrok deze onverwachte vetklanng deed haar blozen als een jong meisje. t Diana, bemint gij mij vroeg Tempest. Ja, 0 fluisterde zij zacht, o ik bemin u meer dan mijn leven zoo heb ik nooit iemand bemind. a Gij zijt mijn leven mijn alles riep Tempest hartstochtelijk. Gij hebt mij uwe b< kentrnis afgelegd, hoor nu ook de mijne. Ik ook ben eens gehuw 1 geweest, maar vernam, dat mijne vrouw mij alleen 0111 mijn geld getrouwd had cn mij niet beminde. Ik voelde mij ongeluk kig, schreef haar een brief, dat ik haar vi rliet en nam mijn kind mee. Dit jaar keerde ik terug om mijne dochter te aoe- Nooit zal de Belgische wetgeving nog eene éénvormige meerderheid tellen. Klokke Roeland 8 December 1901. V. Wij komen terug tot onzen vroegeren kreet de meerderheid moet omver, de reus met leemen voeten moet worden om gehaald i Leonce Ducatillon in Klokke Roeland van 17 November 1901. VI. De regeering wordt maar recht ge houden door het meervoudig stemrecht en de verminkte evenredige vertegen woordiging, die zoodra mogelijk moe ten om geworpen worden. Klokke Roeland 3 Juni 1900. De Paus roept tot al de geloovigen van Belgis Steunt de catholieke Regeering. De Daensisten antwoorden: dat ministerie moet omver En de heeren Daensisten beroepen zich immer op de goedkeuring van den Paus. Zij zijn de pionmers der pauselijke ge dachten, hun vaandel en piogramma is de pauselijke encyclitk De tegenstrijdigheid is te groot. Onze demosoc moeten A. S. hebben. Waafom A'Joenlijk uit persoonlijke berekenin gen het volk en zijn geluk is een voor wendsel, eene ellendige huichelarij waar achter zij hunne plannen verbergen. Weet ge lieve lezer waar dus Z. A. S. ons voeren moet Naar de socios. Wij hopen met Z. A.S. het bestuur te overmeesteren. Eenmaal die zegge behaald zullen wij rap te werk gaan, de Republiek, de ware, zal van zelfs komen. 11 (De Greef, thans candidaat der socios te Brussel ondervraagd door een opsteller der Petite République rood dagblad van Parijs). En Vooruit van 25 Maart 1902, van zijnen kant schrijft De politieke gelijkheid is de sleutel voor de verwezenlijking der demo- kratische eischen. Zij is de wegnaar den triomf v..n onze partij. Wat belieft er de Daensisten Z. A. S. is de weg naar den triomf van 't socialism Is het dat wat gij wilt, Monsieur l'abbé Daens De Osservatore Romano van zon dag 3o Maart, bevat den volledige (Ita- liaanschen) tekst van de Encycliek van den H. Vader. Het stuk is gidagteekend van den 19 Maart 1902, het 25* jaar, van Leo XIII. De H. Vader begint met God te dan ken, die hem benevens zoovele gunsten, ook een zoo langdurig Pausschap heeft ken, maar zij is dood. Ik zag u en won uwe liefde, Diana ik heet niet Tempest, maar mijn naam is Rupert Northwick. Lady Diana zonk als verpletterd voor hem neer. Zij herkende hem. ofschoon zij tot nu toe mei vermoed had wie hij was. Diana riep hij zachtjes, terwijl hij haar met een blik vol liefde en teerderheid aanschouwde Diana, lieve vrouw En met een kreet van vreugde wierp zij zich aan zijne borst. LI. GEVONDEN EN VEREENIGD, Een half uur na het gebeurde werden gasten aangemeld. Het waren lord Chet- wynd en Bisset, de agent van politie. o Dat is eene onverwachte verrassing, riep Sir Rupert met een van vreugde stra lend gelaat op Chetwynd toetredende, o Wat geeft mij de eer van uw bezoek Veroorloof mij eerst u mijne vrouw Lady Diana Northwick voor te stellen. 0 Lord Chetwynd en Bisset zagen hem verbaasd aan. Ik trad hier onder een masker op, verklaarde de baron. Mijn naam is niet Tempest, mijn vriend, maar ik veran derde dien tengevolge van gebeurtenis die ik u reeds verhaalde. Mijne vrouw In b ik weder teruggewonnen en van nu aan ben ik Sir Rupert Northwich. toegestaan, dat er maar weinig dergelijke voorbeelden in de geschiedenis bestaan. Daarna behandelt de H. Vader den strij 1 tegen de Kerk, tegen welke alle vijandelijke krachten samenspannen, om het werk van Christus te vernietigen. De H. Vader onderzoekt dit kwaad in zijnen oorsprong, zijne verschillende vor men en noodlottige gevolgen en geeft de geneesmiddelen daartegen aan. Hierbij richt de Paus zijn woord niet slechts tot de catholieken, doch ook tot diegenen, welke zich van de Kerk hebben afgescheiden, ja zelfs tot de ongeloovi- gen. Immers: zijn deze allen niet zonen van denzelfden Vader Zijn zij allen niet geroepen tot hetzelfde geluk Door de eeuwen heen, zegt de Paus, heeft de Kerk aanvallen te vi-rduren gehad, maar in deze dagen is zij het voorwerp van een algemeene aanval. De twijfelzucht heeft het geloof verdrongen machtige Staten hebben deze twijfelzucht in de practijk toegepast, mi t het gevolg dat daardoor de sociale orde geschokt is geworden. Alleen de terugkeer tot het christendom zal dan ook aan de maatschappij hare verloren gegane kracht doen hernemen. Het is laster de Kerk voor te stellen als de vijandin van de vorderingen der wetenschap en van de vrijheid en haar streven toe te dichten, om zich de rech ten aan te matigen van den Staat en het staatkundig domein tot het hare te maken. Deze laster wordt verspreid door de lichtschuwe secte, welke de maat schappij in zich ronddraagt als een doo- delijkc kwaal en wier doel het is de ge moederen en de geesten te beheerschen en overal den oorog te doen ontbranden tegen God en tegen de Kerk. De Paus biandmerkt de kuiperijen dier secte te genover de geestelijkheid, de kloosters en den H. Stoel. Doch deze smartelijke ervaringen mogen geen reden worden tot ontmoediging. De Kerk neemt toe in bioti. De harmonische eensgezindheid tusschen de bisschoppen,de geestelijkheid en de catholieke letken, spreekt zich voortdurend krachtiger uit. Overal ont kiemt het vereenigingsleven; geen enkele vorm van godsvrucht wordt veronacht zaamd, geen enkele wijze om weldadig heid te beoefenen, wordt vergeten. Met 1 en lofprijzing op den iever der bisschop pen, een aansporing tot de geestelijkheid om hare werkzaamheid ten bate van het volk voort te zetten en een beroep op de medewerking der leeken, eindigt de H. Vader zijn schrijven. Maandag, zegt het Fondsenblad, heeft na het concert op den Kouter, eene bende socialisten eenige straten der stad Gent doorloopen, zingend Laat ons maar zwaaien, Laat ons maar draaien, En gIieft men 't stemrecht niet, Dan smijten vrij met dynamiet Ik wensch u van ganscher harte met uwe hereeniging geluk, Sir Rupert en Lady Diana, hernam lord Chetwyne warm. Lady Diana Northwich mijnheer Bisset, n z 1 Sir Rupert, beiden aan el kander voorstellend. Ons b.-zoek schijnt zeer ongelegen te komen, zei lord Chetwijnd, zich ver ontschuldigend, en ik weet werkelijk niet hoe het kwain, dat wij hier zijn. Dc heer Bisset drong er op aan hierheen te komen om licht inde giheime zaak te brengen, maar wij zullen vertrekken en een ande ren keer terug komen. In het gehi-el niet, zei de baron. Gij moet blijven, ofschoon ik niet be grijp, welk licht de heer Bisset hier in de geheime zaak wilt brengen. Ik ben u eene bekentenis verschuldigd. Tengevolge van een misverstand verliet ik zestien jaren geleden mijn huis en nam mijn kind mede. Ik bracht het aan 't boord van mijn schip, stevende naar het eiland St-Kilda en vertrouwde het aan de zorgen van eenen braven man en zijne vrouw, met het doel het kind na vijf jaren terug te halen. Ik ging nooit naar St-Kilda terug en kan mij inijne nalaiigheid niet vergeven. Ik stelde jaar op jaai uit, het kind werd eene maagd, die gij, mijn vriend, huwdet en bemindet. Gij leerdet haar als Bernice Zou Vaderland nu nog niet weten wie er dynamiet hanteert Het Vlaamsch orgaan van burgemeester Braun mag zich nu draaien en zwaaien gelijk een paling om aan de burg- rs de verz kering te geven, dat de partijen die stiijden voor zuiver a gemeen stemrecht, den eed hebb -n afgelegd binnen de palen der wettelijkh-id te blijven en orde en rust niet zullen gestoord worden Duizenden Gentenaars hebben maan dag die anarchisten taal gehoord, uitge bruld door eene groep slaven aangevoerd door hoofdmannen van Vooruit Tijdens de betooging, op Zondag 23 Maart te Gent gehouden, zegde M. De Weert in naam der liberale deelnemers van den stoet De geest, die ons allen bezielt, mijn heer de burgemeester, is hoofdzakelijk vredelievend wij zijn allen overtuigd dat, om een gemeenschappelijk werk te verrichten, onze werking strikt wettig moet zijn en wij vcroordeelen op voor hand elke handeling, van waar zij ook kome, die ander wapms zou gebruiken. it Geweld heeft nooit iets duurzaams gesticht en wij weten door onverganke lijke voorbeelden, dat het altijd op eene jammerlijke reactie is uitgeloopen. Men moet toupet hebben zouden het kluchtspelers zijn die liberale kopstukken? De lotelingen die voor den dienst aangeduid zijn, kunnen in dienst gaan, voor het tijdstip dat daartoe officieel is aangeduid. D< ze vervroegde intree in het leger zal in rekening gebracht worden bij hun verblijf in de kazerne. Maar in stiijd met hetgeen velen den ken, geeft die dienstneming geen enkel voorrecht zelfs niet van het regiment te kiezen bij welk zij zich zouden willen laten inlijven. De liberale schrijvelaars beweeren dat de roode li iders hun alle waarborgen van kalmte en wettelijkheid gegeven hebben. Zeker en vast dit blijkt uit het volgend artikel van citoyen Pcpin in het officieel orgaan der socialistische Borains ...Het gaat niet slecht. Van hier tot Mei zal de Smet nog wel eens van broek veranderen. Op 8 April zal het warm zijn: Geen herziening, geen budjetten. Dat het volk in de straten blijven. Moeten er slagen in de Kamer vallen, dan zullen er vallen. de Smet moet weten dat zijn belang zeer mager is. Badinguet was minder dom dan hij en toch heeft men hem aan de deur geschopt, 't Is daarom dat de Smet zal dansen, zoo niet, dan zal hij sprin gen. 11 De liberalen scribenten hebben gelijk van te zeggen dat de socialisten zoo wettelijk zijn I Gwellan kennen, maar haar werkelijke naam was Diana Northwick. >1 Ik verontschuldig mij niet, ging sir Rupert voort. 11 Mijn arm kind is dood, Diana Chetwynd bracht het als zijne vrouw naar Engeland, doch twee maanden later stierf zij aan de koorts. Nooit heeft zij de liefde van een vader of een moeder gekend, maar ze kende de liefde van haren echt genoot en hare laatste dagen waren ge lukkig. Dat is allemaal heel wonderbaar, 11 zei Bisset, maar het zonderlingste is, sir Rupert, dat geen uwer vroegere vrien den 11 herkende, toen gij u als Tempest terugkeerdet. Dat is niet om te verwonderen, zei de baron, 0 want ik ben in zestien jaren erg veranderd. Ik vertrok als jongman en kwam half vergrijsd terug. Een kloppen aan de deur kondigde nieuwe bezoekers aan. u Wij krijgen veel gasten, Diana, zei Rupert, 0 wie zal dat zijn (Wordt voortgeiet). CHOCOLAT CACAO. pp TRAPPIS S

De Denderbode | 1902 | | pagina 1