Van tak op tak. Ruzie in 't groene kamp. Groene Denderbode£,^3* Afrikaansche Missiën. Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande nieuws. MELKERIJSCHOOL. Bij minis terieel besluit van 27 Maart 1902, wordt eene tijdelijke Melkerijschool voor jonge lingen geopend voor vier maanden te Borsbeke (Arrondissement Aalst). De in schrijvingen worden genomen bij M. Pbiffer, Staatslandbouwkundige te Den- dermonde. Ernstige oneenigheid, om niet te zeg gen ruzie, heerscht, sedert eenigen tijd, in 't groene kamp. Leeuwke Plancquaert, Leeperik Van Neste en de fijne Moeyart, candidaten te Kortrijk en te Brugge, weigeren volstrekt een verbond te sluiten met de blauwen en rooden. De Brugsche groenen versmaden het ordewoord dat M. August-Adolf Daens, hun in eene algemeene vergadering te Brussel heeft beteekend, opdat zij, met de blauwen en rooden, een monsterverbond Zouden aangaan bij de aanst. kamerkie- zingen ten einde aldus één zetel aan de catholieken te ontrukken. De Brugsche groenen hebben besloten dat ze liever hunne zelfstandigheid zullen behouden en geen monsterverbond willen sluiten. Integendeel de helden van Chipka en andere chefs der groene krawatterij willen tnet kracht en geweld dat de Bruggelin gen een monsterverbond zouden sluiten met de blauwen en rooden. Het groot genie van Denderhautem die, bij zijne kiezing, weigerde op de blauw roode candidatenlijst te staan, en om rede. is nu een der warmste voor staanders van het monsterverbond en reeds heeft hij voetstappen aangewend om Leeuwke Plancquaert er toe te over halen. Nu, 't Leeuwke wil er niet van hooren. Indien M. De Backer weigerde op de lijst van 't monsterverbond te staan, dit was tengevolge van de verklaringen hem ter vergadering der steenbakkers te Her- zele gedaan, dat zij hem hunne stem zul len weigeren zoo hij te samen met de rooden en blauwen optrad. De algemeene raad der groene krawat terij is nu bijeengeroepen te Brussel, op Maandag 7 April om den vrede trachten te herstellen en de les voor te speilen aan al wie zich als groene candidaat bij de aanst. kamerkiezingen zal laten voor dragen. De Brugsche correspondent van Het Handelsblad voorziet dat de beslissing der Brugsche groenen een scheuring zal veroorzaken. Om den vrede te herstellen kondigde M. August-Adolf Daens aan dat hij te Brugge eene meeting geven zal, maar de scheur makers willen op hunne beslissing niet terugkomen. Tot bewijs dient dat ze over deze mee ting geen woordje reppen en besloten hebben maandag aanst. op eigen hand, dus zonder de blauwen en rooden, eene betooging te houden voor Z. A. S. De liberalen zijn als van 't hand Gods geslagen zij die hoopten, dank zij de hulp van groenen en rooden, den nieuwen zetel te veroveren die aan 't arrondisse ment toekomt ten gevolge der volkstelling, zien nu hunne hoop in rook vergaan.... Hoe spijtig voor de heeren liberalen 1 LATER De Correspondent van Het Handels blad schrijft Zooals ik u in mijne vorige briefwisse ling aankondigde, moest priester Daens Donderdag avond te Brugge eene mee ting geven, om zijne Brugsche partijge noten over te halen tot het sluiten van een verbond met de liberalen. Doch de verdwaalde priester heeftzijne kat gezonden. Was hij verwittigd, dat de be slissing der Brugsche scheurmakers tegen het verbond onherroepelijk was En vreesde hij de vijandige gevoelens der Brugsche partijgenoten 't Is deze veron derstelling, die het meest aanneemlijk is. Priester Daens, indien hij gekomen ware, zou van eene kale reis kunnen te ruggekeerd zijn, want verschillige gepa tenteerde hoofdmannen der Brugsche de mocraten waren daar, met het zichtbaar inzicht, hem tegen te «preken en hem op zijne plaats te zetten. Arme priester Gij, die tot hiertoe de afgod, de ontegensprekelijke overste der christen-democratische partij waart, wordt aldus verloochend, zelfs door degenen, die gisteren nog uwe dapperste steunpi laren, uwe leverigste verdedigers waren En wie weet wat ontgoochelingen u nog te wachten staan De democraten richten, zooals ik u ge meld heb, zonder medewerking van an dere partijen, maandag aanstaande eene betooging in, voor het A. S. De socialisten kondigden op het zelfde uur eene soortgelijke betooging aan. Wat schuilt daar achter Gaan socialisten en democraten elkaar concurrencie doen in betoogingen Ge zult zien, dat schoon A. S. zal nog een twistappel worden voor zijne teeder- sxe kinderen. Ja, ja, als men dat allemaal ziet, dan mag men zeggen dat de catholieke partij nog schoone dagen te beleven heeft.... Op den spoorweg. Ten einde de plaag der bonneteurs te weeren, hebben al de statie- en tremoversten nieuwe in structies gekregen tegen deze kerels. Ook de gendarmerie is met eene bijzondere waakzaamheid in de grensstaties belast. Tot nadere inlichtingen is aan de ambte naars en gerechtsdienaars een naamlijst gegeven van de bijzonderste schurken, die onze spoorbanen exploiteeren. Deze kerels, een half dozijn in getal, Zien er als deftige lieden uit, reizen ge woonlijk in slaapwagens of in eerste klas. VOOR DE LIBERALE WERKGE VERS. Gezel Destrée zegde op het roode congres van Paschen Eens het A. S. bekomen, moeten wij het eens zijn, om er seffens gebruik van n te maken, voor de stemming der eco- nomische wetten en bovenal om de werkende klas de regeling van den beidsdag tc geven. Ook op dit punt zijn de liberalen verwittigd indien zij met ons het A. S. willen dan is het, zij d moeten het weten, met het doel van de verwezenlijking der economische her- vormingen en enkel met dit doel. i Zoo dus de liberale werkgevers gaan de rooden helpen om hun toe te laten hun door werkstakingen enz. te judassen in afwachting dat de bijzondere eigendom en alle middels van voortbrengst land bouw, mijnen, fabrieken, enz. enz. door den Staat zullen aangeslagen en verbeurd verklaard worden.... Wat denkt ge er van, heeren liberalen en gij groote Manchesterianen, voorstaan ders van het laat maar gaan dat gaat Wat citoyen Vandervelde van het A. S. verwacht.In een interview van het Parijzer socialistenblad le Petit Sou, legde citoyen Vandervelde de volgende verklaring gaf Men mag met redelijkheid veronder stellen dat het A. S. ons in België eene gemengde meerderheid, bestaande uit liberalen, christen-democraten en socia listen zou geven, waarin de socialisten het sterkste element zouden vormen. Alles laat voorzien dat wij, in dit ge val, zekeren tijd een gouvernement der linkerzij zouden hebben, waaraan de so cialisten hun steun zouden geven, in te bepalen voorwaarden en hetwelk zekere hervormingen, als het verplicht onder wijs, een democratisch leger, enz. zou invoeren. Maar alles doet ook voorzien dat ons vérbond maar tijdelijk zal zijn en wij, tegen de socialisten, een ministerie van conservatieve concentratie zullen krijgen, waarin de catholieken de meer derheid zullen hebben. Zoo even sprak ik van een gouverne ment der linkerzij. Zou dit gouvernement socialistische ministers bevatten Den dag dat de kwestie zal gesteld worden, zal de meerderheid der partij beslissen. De princiepsargumenten zijn dezelfde als in Frankrijk, maar de toestand is an ders, vermits, in het parlement, uit A. S. gesproten, de socialisten de meerderheid zullen hebben in de meerderheid. Men ziet dat citoyen Vandervelde aan de liberalen zoo wat den rol overlaat van eene quantité négligeablb. haald dat De Denderbode eens schreef dat alle deftige werkman, die werken wil, gemakkelijk aan zijn brood komen kan. Toen De Denderbode dat schreef was het de waarheid, maar de tijden verande ren de toestand die bestaat is soms 's anderdaags verdwenen, 't is 't omge keerd. Maar Groene Pie die tegen ons zoo dikwerf uitviel, drukt nu in zijnen Werkman dat het hier in België op het oogenblik zeer goed gaat. Hij drukt (i In België is 't eerste klas goed, elk komt daar goed aan zijnen boter ham. Dus Groene Pie drukt 't is hier in België eerste klas goed, elk komt goed aan zijn brood 't Is dan ook zonder eenige reden dat ge gedurig tegen ons uitvalt, Groene Pie! Ge liegt en bedriegt dus ook als ge schrijft dat de armoede hier de muren oploopt, want elk komt hier goed aan zijnen boterham, ge bekent het... De socialisten hebben aan de libera- ralen beloofd, binnen de palen van orde en wettelijkheid te blijven 1 Ziehier hoe zij die belofte volbrengen Op de meeting, maandag avond in het lokaal der Bagattenstraat, te Gent, ge houden, heeft gezel Berragan volgens het verslag van Vooruit gezegd Vóór 8 April mag geen geweld ge bruikt worden. Op 8 April zal, bij ordemotie, in de Kamer aan de regeering gevraagd worden of zij zal toegeven. Des avonds zullen overal volksver gaderingen plaats hebben en het volk moet dan zeggen wat het wil. De afgevaardigden van den Borinage voorspellen eene algemeene werkstaking van 40.000 mijnwerkers. ii Wij moeten nevens onze vrienden van den Borinage staan en ons best doen. (Lang. toej.) Heet men dat ook binnen de palen der wettelijkheid blijven Hervorming der openbare liefda digheid. De regeering heeft een plan ter studie gelegd, strekkende tot het ver smelten van de Besturen der Godshuizen en der Weldadigheidsbureelen. Het wetsontwerp zal tegen den aan staanden zittijd worden neérgelegd. Het paleis van prins Albert. Een blad van Brussel Ztgt, dat prins en prin ses Albeit zoo tevreden zijn over de woning, die zij voorloopig betrekken, dat er wel van het bouwen van een nieuw paleis zou kunnen wot den afgezien. Dit zou gebeuren zoo de prins zijn te- genwooidig verblijf kon vergrooten met den aankoop van de twee hotels, die het links en recht flankeeren, dat van sena- tcur Montefiore en van graaf de Beauf- fort. A olef Verledene week waren er eenige blauwen, rooden en groenen vergaderd, laat des avonds, in eene herberg der Hoveniersstraat en gaven er lucht aan hunnen godsdiensthaat. Een roode krawat trok een wit hemd over en bijgestaan van twee koralen apte hij den priester na die eene gezongene Mis cele breert. Wat schandalige zaken er op den toon van kerkgezang uitgebraakt werden, willen wij niet herhalen.... Wij denken dat het voldoende is 't feit aan te klagen bij onze catholieke bevol kingen om te doen begrijpen wat er te wachten staat moesten die godverlooche naars, bespotters van Godsdienst en Priester ooit in België meester worden. En dan komen die krawatten, in kiezing- tijd, den schijnheilige uithangen.. G'hebt de soort onder uwe volgelingen. Groene Pib Ge moogt ze hebben Geleerde visschen. Dat visschen geleerd hebben te komen als zij geroepen worden, is niet vreemd, maar minder be kend is het, dat men hun kunstjes kan leeren. Zekere heer had op zijn buiten goed een aquarium met twee forellen, die uit het water opsprongen, om vliegen, welke hij tusschen duim en vinger hield, van hem aan te nemen, en aan een bel letje trokken, als zij eten wilden hebben. Zij konden ook over stokjes springen, die twee duim boven het water gehouden werden. Deze en dergelijke stukjes zijn op eene zeer eenvoudige manier geleerd. Voor het bellen, bijvoorbeeld, was aan het tra liewerk van het aquarium een paaltje met een helklinkend zilveren belletje vastge maakt, terwijl een koord aan de stang van de bel in het water hing. Aan het losse eind van het koord werd eene vlieg of ander lokaas gehecht, waar de visschen naar hapten, en door aan het koord te trekken, klingelde de bel. Nadat dit eenige dagen herhaald was, werden de visschen eene poos buiten voedsel gelaten, totdat zij ontdekten, dat zij dit konden verkrijgen door aan de koord te trekken, waaraan de lekkernij gehecht was geweest. Dit werd hunne gewoonte, als zij hon ger hadden, en daar dit nogal dikwijls het geval was, werd het belletje van toen af weinig met rust gelaten. ge zijt nog niet volleefd 1... Groene Pie bedreigt ons du« met den straffenden arm Gods reeds hier op aarde Waarom, of liever, welke is onze zoo zware misdaad In ons nr van 16 Maart 11. deden wij bemerken dat Baaske Van de Wiele, 't zoontje van Groene Pie tot de eerste communie was bereid geworden door een onderwijzer van Erembodegem. Wij stel den de vraag of Baaske nu ook te schoon, te edel, te verheven was in maatschappe- lijken stand om ter leering in de St-Mar- ttnuskerk neven de zonen der werklieden op de banken plaats te nemen.... O gruwel Denderbode heeft een kind aangevallen op den dag zijner eerste communie en omdat het 't zoontje van Groene Pie is, zal hij reeds van hier op aarde den duivel aan 't lijf gezet wor den. Niet het zoontje maar de vader is in zake. Groene Pie schreef over tijd ik word oud van jaren, mijn hoofd is vermoeid, enz. Wij gelooven dat Groene Pie waar heid schreef tevi andere zijn wekelijksch dwaas gezeever getuigt ervan... Nu, indien *t hoofd van Groene Pie niet erg vermoeid ware, dan zou hij zich herinneren da t hij vroeger jaarlijks hevig uitviel tegen de burgers die hunne kinde ren de eerste communie laten doen in de geestelijke onderwijsgestichtenEE. Da mes van Maria, 't Collegie der EE PP. Jesuïten, 't St. Martinusgesricht, enz. Groene. Pii riep dan schandaal I... Hij verwedt de burgers dat ze hunne kin ders nist in de kerk ter leering wilden zend.-n -omdat ze er neven de at me kin ders moesten zitten... Al de kinderen, rijk en arm, schreef hij, moeten in de kerk ter leering gaan en allen op den zelfden-dag hunne eerste communie do»n. Maar zie dat was, volgens Groene Pie, de kinderen niet aanvallen op den dag hunner eerste communie. Nu hij mocht dat doen, hij had dus den straffenden arm Gods niet te vreezen.... Maar voor Denderbode is 't wat anders, hij durfde Groene Pie, met den neus in zijne eigene vuiligheid duwen... O gru wel I Zondagrust. De Hoogere Arbeids raad zal dinsdag eene algemeene zitting houden, om de beraadslaging over de Zondagrustvoor te zetten. ülat iuhcidsxntH^oUclinp. Maandag 11. z* Paasclidag heeft de jaarlijksche algemeene vergtidering plaats gehad van het Matigheidsgenootschap. Uit het jaarlijks verslag blijkt dat dit genootschap allerboeiendst is, en in leden tal bijzonder is toegenomem. De aangekondigde Voordracht van den Heer J. Cnudde was zeer puik. In eene krachtige Vlaamsche taal gaf hij een over zicht van den maatschap-pelijken toestand door alcoolisme; in bre ede ttekken deed hij al het onheil zien dis door den drank teweeg wordt gebracht.. Zijne rede was zoo indrukw. kkend dait zij lang in het geheugen zal blijven c'ier toehoorders en zonder twijfel veel goed»s zal gesticht heb ben. Het was dus ni«;t te verwonderen dat hij bij het eindigem zijner rede don derend werd toegejuicht. Eere en lof aan het Bestuur van het Matigheidsgenootschap. «lat zich zoo op offert tot heil van zijnen t venmensch. D© GuldenRporënslag. Zooeven ontvangen wij een boek getiteld De Slag van Kortrijk in i3oa, geschre ven door den heer Theod. Sevens, schrij ver van het Nationaal Comiteit van Groe- ninge. De zoo gunstig bekende geschiedkun dige Theod. Sevens geeft ons in dit nieuw boek de vrucht van jaren van op zoekingen. De lezing van dit werkje geeft ons een helder en duidelijk inzicht van hetgeen de Guldensporenslag geweest is en op welke wijze onze voorvaderen over het overmachtig Fransch leger zege vierden. Ook wijdt de geleerde schrijver menige bladzijde aan den toestand van Vlaanderen vóór i3o2 en aan de oorza ken die tot dezen krijg leidden. Daar het werk in aangenamen en bloei- enden trant geschreven is, kunnen wij de lezing er van aan al onze lezers aanbeve len. Behalve 100 bladzijden tekst, bevat het boek vier buitentekst-platen, waar van één voorplaat, voorstellende het Ge- denkteeken in 1902 op Groeninge in te richten en door den beeldhouwer G. de Vreeze ontworpen, en drie plattegron den, voorstellende Kortrijk in i3oa, de eerste stand en de tweede stand van de legers op het slagveld van Groeninge. De prijs van het boek is slechts fr. 0.75. Het is uitgegeven door en verkrijgbaar in de Nederlandsche Boekhandel, Post hoornstraat 16, Gent en St. Jacobsmarkt 5o, Antwerpen. ADREW. De Catholieke Ver- eeniging onzes Arrondissements van Aalst komt een adres te zenden aan den heer Minister de Smet-de Naeyer om hem geluk te wenschen en erkentelijkheid te betoogen over de krachtdadigheid en den moed met de welk hij zich heeft weten te verzetten tegen de schrikaanjagingen der oproerige partijen. De genezende kracht der zon Mensch en dier, bloem en plant, hebben behoefte aan zonnelicht. De zon alleen geeft ons de noodige opgewektheid voor ons werk het is of hare warmte en licht de werkzaamheid bevorderen van al onze organen, het hart, de longen, de maag, enz. Niemand ondervond dit zeker bettr dan de reizigers, die aan de poolstreken overwinterden in eenen eindeloozcn nacht gedurende welken zij terneêrgeslagen weinig energiek, moede en loom waren, om weêr hunne oude levenskracht en le venslust terug te krijgen, als de zon na maanden weêr aan den horizon verscheen. Is het te verwonderen, dat de zon, be halve deze onrechtstreeksche genezende kracht nog rechtstreeks met gunstigen uitslag inwerkt op de ziekelijke stoornis sen in het menschelijk lichaam Het is eerst in de laatste jaren gelukt aan de geleerden dezen rechtstretkschen invloed van de zonnestralen vast testellen. Deze zonnegeneeswijze is, in wetenschap pelijk opzicht dus nog in haar kinderjaren en wie weet welke gewichtige ontdekkin gen in den loop der jaren nog met betrek king tot dit onderwerp zullen worden ge daan. Maar zooveel is zeker, dat de zon nestralen, opgevangen en geconcentreerd op een bepaald punt der menschelijke huid, in staat zijn allerlei huidziekten te genezen, die de doctors tot nog voor ongeneeslijk hielden, zelfs de kwaadaar dige lupus die als een kanker het gelaat wegvreet. KRUISTOCHT VAN GEBEDEN ten voordeele der Zijne Heiligheid Leo XIII heeft zich gewaardtgd de Sociëteit van den H. Petrus Claver op eene geheele bijzon dere wijze aan te moedigen en te zegenen. Het doel dezer Sociëteit is hulp te bie den aan de Afrikaansche Missiën, en de middelen die zij daartoe gebruikt zijn vooral die Missiën beter doen kennen giften van allen aard te hunnen voordeele in te zamelen, en de apostolische roepin gen te begunstigen. Ieder jaar richt de Sociëteit een Kruis tocht in het geldt hier niet een optocht naar verre afgelegen landen, gelijk ten tijde onzer voorvaderen, die gewapender hand de vijanden van Christus gingen bestrijden neen alhoewel het kwaad niet minder groot is dan in de middel eeuwen, alhoewel de duivel tallooze zielen buit maakt toch willen wij slechts oor log voeren met de wapens van het gebed, machtige wapens, daar zij ten allen tijde het hart van God bewogen hibben. Dus roepen wij God wil h- t 1 Ja, God wil het heij der zielen, voor dewelke Hij zijnen Zoon heeft gegeven God wil de verlossang van onze rampzalige broeders, de negers, die leven en sterven in de sla vernij en in het heidendom. De Vader der geloovigen, wien het lot dezer or.gelukkigen nauw aan 't harte ligt, omdat zij arm en verlaten zijn, vormt de vurigr.te wenschen opdat zij zoo gauw mogelijk zich komen werpen in den schrxit der Heilige Catholieke Kerk. Daar nu de Sociëteit van den Heiligen Petrus Clrjver zeer verkleefd is aan Zijne Hcilig- ht id den Paus, zoo acht zij zich gelukkig h are wenschen met de zijne te vereeni- Fjen, en een Kruistocht van gebeden voor te stellen die het hart van den Goddelijken Zaligmaker voorzeker zullen treffen. Deze Kruistocht bestaat in eene no veen, gedurende dewelke men iederen dag het zij in het bijzonder of in het openbaar tot het H. Hart van Jesus een gebed leest door de Kerk goedge keurd. Die noveen wordt ieder jaar gehouden vóór het Beschermingsfeest van den H. Joseph (3e Zondag na Paschen). Dit jaar dus zal zij plaatshebben van 11 tot 19 April. Het voornoemd gebed wordt kosteloos en franco gezonden, in Vlaamsche, Fran- sche, Duitsche of Engelsche taal, aan al die het verlangt en zijne vraag richt tot de volgende adressenSociété de St Pierre Claver, Paris, 3i, rue de Fleurus. Salzbourg, (Autriche) rue de la Tri- nite, 12. Oostacker (Gent), Kerk van O. L. V. van Lourdes. II Ani'SJPl Het Concert gegeven .UUU15CI. doQr Qnze vrienden op Paaschmaandag, is uitnemend wel gelukt. Wij moeten bekennen dat de vertooning een der puikste is die wij hier te zien kregen. De Tooneelspelers, allen zonder onderscheid, hebben door het wel vervul len hunner rol bij het talrijk publiek den besten indruk nagelaten. Wij mogen ook niet verzwijgen den ongemeenen bijval bekomen door den vermaarden klucht zanger M. Fr. Van Ertvelde. Ieder zijner kluchtliederen werd op geestdrif tige wijze toegejuicht. Mijnheer Van Ert velde neme dan ook onzen innigen dank aan voor zijne welwillende medewerking. Heden Zondag 6 April, zal men eene tweede vertooning geven. Men verzekert eene talrijke opkomst. Z. Wart. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 6 April 1902, M. Van Caelenbergh, Leopold- straat. Worden gevraagd Spinners, draadjesmakers, meisjes voor continue- bank- en haspelwerk. Een paardenknecht. Een reiziger. 0 Creemboter. Markt van Zaterdag 5 April 1902. 100 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 3g3 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 3144 kilos. AALST. De ongelukkige wiens lijk op den tweeden Paaschdag hier op de Vaart, uit Den Dender werd opgevischt is dijnsdag door Donatus De Saedeleer, vertinner te Aalst-Schaarbeek, Padden hoek, erkend geworden als dat te wezen van zijn neef Vonck Frans, wonende te Herzele. Volgens zijne verklaring kwam de drenkeling te zijnen huize op 2 Maart 11 Een kind was hem geboren en Stepha nie Vonck, zuster van den verslagene, moest meter zijn, doch hij wilde peter zijn. Hierom was hij gram en bedronk hij zich, Sedertdien verloor men zijn spoor. Woensdag voornoen kwam de ge naamde Vonck Domien, stoelvlechter, oud 5g jaren, wonende te Herzele, Sint Rochus, Nr 40 en erkende in het lijk zijn zoon Vonck Frans, geboren te Herzele den 2 December 1875 van hem en zijne vrouw Maria-Victoria Valentijn. De onge lukkige was een brave jongen. Brandramp. In den nacht van zaterdag tot zondag 11., rond één uur, is een geweldige brand uitgeborsten in de Mo lenstraat, Nr 44, bij den heer Joseph Wellekens. Het vuur, ontstaan in eene bovenkamer van den aftrek, gelegen op den koer, tus schen het woonhuis en de groote zaal, moet in korte stonden eene groote uit breiding genomen hebben, aangezien de inwoners nog niet lang te bed waren, toen alles in lichtlaaie vlam stond, en hen den weg naar beneden werd afgesloten. Eene der dochters is van schrik naar het tweede verdiep gevlucht, heeft het venster geopend en om hulp geroepen. Deze noodkreten werden gehoord door de politieagenten op nachtronde, Colson en De Veylder, die, bijgestaan door eenen sergeant en twee korporalen uit de kwee- kelingen school, het meisje uit haren ne teligen toestand hebben verlost. Met hunne gewone snelheid waren onze wak kere pompiers, onder geleide van hunnen Bevelhebber en Officieren, op het tooneel der ramp, en het is dank aan hunne spoe dige opdaging, dat er geene ergere onge lukken te betreuren zijn. Ook was reeds rond 2 uren, alle gevaar uit den weg geruimd, en konnen zij naar hun arsenaal terugkeeren. Daar men, voor alle verzekering de stoomspuit in weikmg gesteld had, heb ben wij kunnen oordeelen, hoe groot de diensten zijn, welke zulk werktuig bij eenen grooten brand kan bewijzen. Op min dan acht minuten verschafte deze spuit water in overvloed. De oorzaak van den brand is tot hiertoe onbekend doch de ramp is door verze kering gedekt. MELASSE-TURF, ^./tr'/.ïu'ïkeT'! voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stal turf. Ninove. Fiasco Aan de mon- stormanifestatie die maandag alhier plaats had voor A. S., namen wel 280 personen deel, inbegrepen 28 kinderen met roode vlagskens en 75 blauwe, roode en groene muzikanten 1 Te St-Gilles bij Dendermonde woont een genaamde R.. barbier, een onverbe terlijke dronkaard, die het zijne vrouw en kinderen heel lastig maakt. De vrouw, die dinsdag met twee hurer vriendinnen van Li bb; ke kwam, vond de deur gesloten. De barbier, die weer dronken was, weigerde haar binnen te laten, zoo dat geburen haar ter hulp moest komen en de deur open breken. Toen zij de woonkamer binnen kwam, stond de dronkaard haar met een scheer mes af te wachten. De vrouw dit ziende, greep haastig naar een revolver, die op de schouw lag, en schoot. Een kogel trof hem'tusschen de ribben, een tweede in de dij en een derde rukte zijnen knevel weg. Een geneesheer heeft alleen den kogel uit de dij kunnen verwijderen. De vrouw J is voorloopig vrijgelaten. De genaamde Arthur Boryn, kwam maandag avond te Westrem-bij-Wetteren, in gezelschap van drie andere personen, voorbij de pastorij dezer gemeente, wan neer hij zijn bioeder Edward ontmoette die hem sinds lang een hevigen haat toe draagt. Deze laatste trok zijn mes en, zonder dat iets daartoe bad aanleiding gegeven, bracht hij Arthur drie messttken toe: een in den rechter bil, een in den linker bil en een in den buik. Dit alles was zoo ras geschied, dat de gezellen van Arthur den tijd niet hadden om tusschen beide te komen. Na dezen laffen moordaanslag gepleegd te hebben, ging de dader op de vlucht én liep naar het huis zijns vaders, waar hij alles wilde stuk slaan. Hij werd hier evenwel buiten- gedreven door den veldwachter. Een ander persoon, dien de moordenaar ont moette, kreeg ook twee slagen. Arthur woonde niet meer thuis, daar hij met de huisgenooten steeds in twist lag. Verleden jaar werd hij voorwaardelijk tot drie maanden gevangenis verwezen voor mishandeling op zijnen broeder. Het slachtoffer heeft over twee jaar gelot. De dader nam verleden jaar deel aan de militieloting. De gekwetste werd door zijne gezellen naar de ouderlijke woning gebracht, waar een geneesheer hem ver zorgd heeft. Gelukkiglijk verkeert de jongeling in geen stervensgevaar De dader, die als knecht diende bij eenen landbouwer van Westrem, is dijnsdag aldaar door de gendarmen aangehouden. Een inwoner van St-Gillis bij Brus sel kreeg een telegram van eenen dorps notaris, waarin deze hem verzocht, in een opgegeven hotel nabij de Noordstatie te Brussel te komen. De man, S. genaamd, zette zijnen hoo* gen hoed op en begaf zich ter aangewe zene plaats, waar hij niemand vond dan vier zijner goede vrienden, die hem zien de binnenkomen, luidop begonnen te lachen. In 't begin lachte S... mede maar ten slotte gingen de spotternijen der vrienden, die hem de depeche hadden gezonden, zoo verre, dat hij kwaad werd en het lokaal verliet. Maar in plaats van naar huis te gaan, begon hij borreltjes te drinken en tegen iedereen ruz:e te zoeken zoodat hij weldra in eene herberg der Hoogstraat, met eene goede rammeling aan de deur werd gezet. Op den Waterlooschen Steenweg, niet verre van zijne woning, waar hij mis schien reeds verteld had dat hij zou gaan erven, vioeg men hem naar nieuws over den notaris. Als eenig antwoord begon hij met zij nen stok de boel in stukken te slaan, tot dat de baas eindelijk eenen agent riep, die den sukkelaar met veel moeite in de doos draaide. Een jonge kerel van Etterbeek, dronken thuis komend, en van zijne 60 jarige moeder geen geld meer krijgend, heeft haar bij de baren tot aan den trap gesleept en toen naar beneden geworpen. De vrouw werd met gebroken schedel opgenomen. De barbaarsche zoon is aan gehouden. Het parket van Oudenaarde heeft eindelijk de hand gelegd op de moorde naars van den zoon Neyberg, die niet min dan 33 messteken gekregen had. Het zijn drie inwoners van Paricke, waarvan de oudste geen 20 jaar is. Zij hebben volledige bekentenissen gedaan, maar verklaarden zich van persoon ver gist te hebben. De heiligschendende diefstal te Maltebrugge. De goddelooze inbre kers zijn nog niet gekend. De persoon, die 's avonds met een rijtuig naar het klooster is g< komen, heeft zich aan de politie bekend gemaakt. Er is niets ten zijnen laste gevonden. Zondag namiddag had in de kapel van Maltebrugge eene plechtige eereboetdoe- ning plaats, om den smaad te herstellen, welke het Heilig Sacrament is aangedaan. Woensdag avond waren omtrent 2000 person» n in en rond Valentino te Gent vergaderd om den ong»lukkigen pries ter Fonteyne, die de waardigheid van zijn kleed en van de waarheid vergeet, te hoo ren uitvallen tegen de regeering. Hij heeft het gedaan, met handdrukken aan Anseele en Millio, die de verachting dragen van alle eerlijke en verstandige werklieden. Wat is de hoogmoed een kwade beest Maandag avond ontstond te Beir- velde op de wijk Calken-Beirvelde, waar het kermis was, een twist. Zekere Louis Ongena. gehuwd en vader van 5 kinde ren, kreeg op straat eenen messteek en viel dood neer. Het lijk werd in de nabu rige herberg van Vanden Hende binnen gedragen. De dader, naar 't schijnt een persoon der gemeente, is gekend. Later. Het gerucht dat dijnsdag te Lokeren verspreid werd, is thans eene bevestigde tijding. Maandag avond be vond zich een Lokeraar, de genaamde Henri Ongena, van Staakte, in eene her berg nabij de statie van Beirvelde, mei twee jongelingen van de Lokersche wijk Onderbosch en twee anderen van de ge meente Seveneeck-n. Tusschen de vijf mannen onstond ruzie over een.' duivenkwestie. De vier kerels- sprongen op Ongena toe en sloegen henv met pintglazen. De ongelukkige die reeds- veel bloed verloor, vluchtte in de kamer der herberg. De moordenaars achtervolg den hem, slofgen hem neer achter de de deur, doorkerfden hem letterlijk met messtek- n en maakten zijn hoofd tot een afzichtelijken vleeschklomp. Toen hun gruwt-Iwei k voltrokken was, verlieten zij de herberg.

De Denderbode | 1902 | | pagina 2