Zondag f5 April fïK)2 5 centiemen per nummer 568te Jaar 5666 0 HET SPOOK Meeting te Aalst. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID De groenen en de waarheid. Aan wie de schuld De Socialisten, Godsdiensthaters DE DENDERBOD Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- Jtening van den volgenden dag. De pry's ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen ayn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr li, en in alle Postkantoren des Lands. CKJIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen, Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten bureele va* dit blad. Aalst, ia April 1902. Gij zoudt zeggen dat er colonisten te Gheel zijn ontsnapt en dat ze met opene armen in de bureelen der Volkseeuw, 't groot orgaan, als 't u belieft, zijn ont vangen. Het zijn immers dezelfde gekkernijen welke er aan den man gebracht worden. Het stokpaardje dat thans wordt bere den is DB CATHOLIBKE MEERDERHEID IS ONRBCHTVEERDIG. Kom, geven wij liever het woord aan den man die nooit liegt, die nooit tot oneerlijke wapens zijne toevlucht heeft genomen, voor wie de historie van 't wijf nooit bestaan heeft dan in de inbeelding der catholieken De behoudsgezinden zijn gelukt in hunne oneerlijke berekening en zij zitten in de Kamer met eene gestolen meerder heid van 20 stemmen 86 tegen 66 terwijl zij, volgens de officieële cijfers, slechts recht hebben op 7S stemmen tegen 77 die aan de oppositie in alle recht en REDE TOEKOMEN. O Laat ons eerst en vooral vaststellen dat hij zich ook bij de oppositie rekent welke storm loopt tegen de catholieke partij Hij loopt te zaam met geuzen en socios die den godsdienst best rij le n en slechts op dat enkel punt t' akkoord zijn. Moesten zij dus meerderheid worden, die fameuze oppositie-partijen zouden aan stonds den godsdienstoorlog afkondigen en de Kerk en de Priesters en de Catho lieken vervolgen Ik herhaal het de geuzen en de socios zijn alleen 't akkoord als zij schreeuwen weg met den godsdiensta bas la calotte En priester Daens loopt met hun meê Laat ons nu zijne bewering van gesto len meerderheid nazien. Nemen wij de cijfers. Voor de Kamers hadden de catholieken 995,000 stemmen, de socialisten 467,326, de liberalen 449,521 Nog i3o,ooo zijn gegaan tot verschil- üge candidaten. Wat doet onze in eerlijkheid geconfijte man Hij aanziet die i3o,ooo stemmen als zijnde tegen het ministerie gericht. Dat is valsch Men mag slechts als anti-catholieken aanzien de radikalen en de liberale werk lieden partij van Brussel, en de volgelin gen van socio Roger. Hebt ge 't ooit gehoord van dien lieven heer ex-abbé Daens 1 Hij spreekt van eene gestolen meerderheid en om de cijfers VAN Chetwjnd'Park. «o» 65* Vervolg. Eenige gasten, die ik de vrijheid nam uit te noodigen, zei Bisset, hier zijn ze. De deur ging open en de bediende kon digde de jufvrouw en den heer Monk aan. Sylvia Monk trad binnen aan den arm haars broeders zij droeg een prachtig toilet, want zij kwam uit de opera. Ik ontving uwe kaa rt, Lady Diana, sprak zij k waardoor gij mij verzocht met mijn broeder hier te komen. Gij hebt toch geen gezelschap. Zij zag even om en toen zij de heer Tempest, lord Ch;iwynd en den heer Bisset bemerkte, groette zij vriendelijk, liet den arm van Monk los en nam dien Van Chetwynd. Ik heb geen gezelschap, zei Diana, wel eenige vrienden. Sta mij toe u den heer, dien gij als Tempest kendet, voor het te doen bewijzen rekent hij tot de oppositie de stemmen bekomen door M. Vroonen van Tongeren, door M. Lefeb- ver te Yperen. Nu de stemmen bekomen door die twee heeren zijn zoocatholiek als deze beko men door M. Woeste. Gij moet dan toe pet hebben om die stemmen te rekenen tot de oppositie En de heer die dat doet spreekt dan nog van eerlijkheid, van deftigheid Hij zou moeten rood worden van schaamte Goed, maar kan hij nog Te Brussel hebben de Independenten ook op eigen hand gestreden, evenals de commer5anten. Ook al de vijanden der catholieke partij, ook al mannen die liever Anseele en Fur- nemont aan 't bestuur zouden zien dan M. de Smet de Naeyer Niet waar ex-abbé Daens En nu op 't laatste zijn eigen volge lingen en die van M. De Backer in Aalst en elders. M. Daens vraagt niet beter dan het ministerie omver te werpen, en de geuzen en de socios aan 't roer te zien. M. Daens zou liever aan 't hoofd van 't ministerie een Vandervelde zien dan een de Smet de Naeyer Dat nemen wij aan, maar of al zijne volgelingen dat gedacht deelen zie dat beiwijfelen wij zeer. Vele mannen die voor ex-abbé Daens gestemd hebb n zijn beter dan voor wat de heer ex-abbé ze uit geeft BEKWAAM OM BaRABBAS VOOR CHRIS TUS TE VERKIEZEN. Dus hebben de catholieken de meerder heid in 't land. Dat komt te klaarder uit in de verkie zingen voor 't Senaat. Daar zijn geene dissidenten geweest. De catholieken behaalden 966.956 stemmen, de oppositie integendeel 807,917 stemmen. Het is oneerlijk met cijfers om te sprin gen die niet juist zijn. Dat hef ft de eerlijke Daens gedaan. En hoe dikwijls heeft hij zich niet beroepen op zijne eerlijkheid, op zijne deftigheid Och kom, spreken wij er niet van het komt van de schismokraten voor wien alle middelen goed zijn tegenover de Catholieke Partij. Nooit hebben de geuzen iets gedaan voor den werkman. Toch zijn de geuzen mannen die het geluk van het arbeidende volk behartigen democraten terwijl de catholieken die de wet stemden op de werkmanswoningen, op de pensioenen enz., als vijanden worden uitgekreten 't Heeft geen belang, 't is ne colonist van Gheel Getrouwd, getwist, Verzoend, geleden, Gekwijnd, gestorven, Betreurd, vergeten, Beste lezer, al wordt gij ook 100 ja ren oud, wil ik uwe levensbeschrijving eens maken in korte woorden Geboren, venvellekomd, gestreeld, Geschreeuwd, gevoederd, Geschoold, gelot, Verliefd, verloofd, te stellen als mijn echtgenoot, dien ik al jaren dood waande sir Rupert North- wick. Monk en zijne zuster waren zeer ver rast en boden hunne gelukwenschen aan. Zij meenden dat men hen voor deze ge legenheid uitgenoodigd had. Wij hebben eene zeldzame ontdek king gedaan, Sylvia, zei lord Chetwynd. Bernice was de dochter van sir Rupert en Lady Diana Northwick. Monk ging naar het venster en bromde binnensmonds een vloek. Dat was hel geheim, waardoor hij een fo tuin trachtte te winnen want hij wist dat Lady Diana eene vorstelijke bcloo- ning gaf aan dengene, die hare dochier vinden zou. Eeist was zijn plan d»be looning te vragen, toen hij Bernice uit haar graf verloste doch later had hij de gedachte opgevat met Bernice te trouwen en zoodoende meester over de onmetelijke lijkdommen, die hare ouders bezaten. Nu hebt gij wel opgespoord, wie Bernice is, >1 dacht hij, maar haar nog niet g vonden. Ik zai ze toch vinden. Jufvrouw Monk drukte hare deelne ming uit over ue laatste ontdekking. u Anne Bernicel zuchtte zij. Indien zij dat geweten had, ware haar leven ge- Woensdag avond werd hier ter zaal Wellekens, Molenstraat, eene meeting ▼oor Z. A. S. gehouden door roode en groene socialisten en zekere soort van liberalen. Een zeshonderdtal toehoorders ver drongen zich in de zaal, voor de sa mengesteld uit snotbekken en bengels die gewoonlijk des avonds door onze straten slenteren. Aan 't bureel waren gezeten als voor zitter de lekk-re P. Da>-ns en als asses sors Van Opd nbosch Judook, Leveau Gustaaf, Vandi rmein-n, roode advocaat, Brussel, de afgestrafte priester Fontcine, herbergier, Antwerpen en J. B. Sanders. Lekkers Pie opende de meeting en herhaalde weêr al 't g' zeever dat, sedert 3 jaren, wekelijks in 't Land van Aelst, in Den Werkman enz. wordt herhaald, zon der na te late n van te spre k. n van den man met zijn hemdik n, die hij, Pie, tot hiertoe nog geen hemdeken heeft g g> ven alhoewel hij tijk is geworden met de 5 centiemen die hij bij middel van zijnen Werkman uit de zakken der werkers heeft g klopt. Zou Pie ons den man niet willen laten kennen De Denderbode zal zor gen dat er hem een koppel hemden wor den verschaft. Dan trad priester Fonteine op en zegde onder anderen Ik veracht de grondwet en 't vader- land (republikein dus) en als de dag zal i) aanbi eken zal men de Grondwet ver- bianden. Alleen eenige liberale jongelingen juich ten toe. Gustaaf Leveau zegde dat het Z. A. S. rechtvêaèaardig is f Maar Van Opdenbosch Judook spande de kroon hij haalde 't historietje aan van di n Pastoor en den Koster die te samen op gang waren de koster viel in den gracht en de Pastoor riep hem toe Houd u aan 't geloof I en de koster wedetvoer- de Ik houd mij liever aan 't gers En dat zijn beweegreden ten voordeele van Z. A. S... O gi armzalige kwibus, 't is oprecht waardig van een Gheelschcn colonist Eind. lijk nam Lekkere Pie nog eens 't woord en z< gde dat er hier moet ge- Werkt word-.-n gelijk elders, dat er alle dagen meetingen moeten gegeven worden in de volkswijken en dat elk zijn best best moet doen.... Voor 't overige is alles daarna rustig afgeloopen, Er moet hier gewerkt worden lijk el ders, zegde Lekkers Pie... Dus moeten er hier te Aalst ook benden loopen die de rustige burgers aanvallen, die de ruiten bij de Priesters, der kloos ters en gestichten, der huizen van gekende catholieken inwerpen, die in opstand ko men tegen de handhavers der openbare rust, die op hen steenen werpen, revol verschotten lossen om ze te moorden, die lukkiger geweest. Dat zij niet wist wie hare ouders waren, heeft haar menige droevige stonden berokkend, dit geheim wierp eene zwarte schaduw over haar leven. a Ons gesprt k neemt eene droevige wending, zei de heer Bisset. Bij deze gelegenheid mogen wij echter niet treuren en ofschoon ik maar uw gast ben, stel ik voor, wat muziek te hoortn, eer wij schei den. Lady Diana, wilt gij ons niet wat laten voorspelen door uwe gezelschaps jufvrouw De Lady wenkte toestemmend en de heer Bisset belde. Een bediende ver scheen, wien de heer Bisset eenige woor den toefluisterde. Daarna ging hij z-lf aan de deur en wachtte, totdat hij de ge zelschapsdame hoorde komen. Toen opende hij de deur, bood de dame beleefd zijn arm en zeide dat Lady Diana hem opgedragen had haar in het salon te geleiden. Nadat hij haar binnengevoerd had. trad hij een weinig terug en riep met luider stem a Dames en heeren, ik heb de eer u het spook vanChctwynd-Park voor te stellen.» Een oogenbhk heerschte een diep stil zwijgen. huizen verwoesten en dan de puinen in brand steken, enz., enz. Ziedaar wat men elders deed en dat moet men hier ook te Aalst doen... zegde Lek kere Pie. Men bestatigt dat Lekkere Pie zich dajgelijks op Statieplein bevindt omtrent 6 */a uren 's avonds, aankomst van den trein uit Brussel, omringd door eene lijf wacht van een twintigtal roode straat- loöpers. In de nabijheid houdt zich een roode chef op die vroeger af te rekenen had met Moeder Justicia. Vooruit van heden vrijdag zegt 'Het sein is gegeven en Aalst is op post en levert werk aan de gendar men Het sein is gegeven. Wie gaf het sein Wel onbetwistbaar Lekkere Pie, toen hij uitriep dat er HIER moet ge- w- ïkt worden gelijk ELDERS... En dat moet ons toch niet verwonderen. Hij schreef immers in 't Land van Aelst: Wat zijn eenige menschen- levens... als wij onzen wil maar kun nen opdringenDus menschenlevens t blotd van onschuldige lieden vergieten om zijnen wil op te dring: n Wie wist dat er op Chtpka zooveel bloeddorst heeischt Wij weten het nu en wij zijn verwit tigt,... Is het sein gegeven, de maatregelen zijn ook genomen en men weze er van over tuigd recht, wet en rust zullen moeten geërbitdigd worden. Men denke toch niet op Chipka, in den rooden Tempel der Saskaai, in Concor dia, dat wij, Catholieke Aalsienaren, ons zuilen laten behandelen lijk lammeren Ah het sein is gegeven Lekkere Pie, Gust. Leveau, Judook Van Opdenbosch, J. B. Sanders Wij zijn er van verzekerd, geen enkele cathoneke Aalstenaar zal eenige oorzaak geven tot rustverstoonng... De Aalstenaar is vredelievend, zelfs soms langmoedig. Doch wij zijn er geene borg voor dat wanneer Lekkere Pie en zijne helpers het gegeven sein zouden in wei king brengen, het Aalstersche bloed door die drijjarige uittartingen en bedrei gingen met revolutie, niet zou kunnen opbruisschen en wee u dan I gij, voor wie eenige menschenlevens met te veel zijn om uwen wil uit haat en wiaak op te dringen 1... Tot onze catholieke Medehurgers van allen rang en stand, roepen wij Blijft rust en vrede bewaren; geeft geen oorzaak tot wanorde, doch wanneer wij aangevallen worden, staan wij als etn man op om onze vrijheid, ons leven te veidedigen en dat is ons heilig recht 1 Mochten de handhavers der openbare orde niet bij machte zijn op deze of gene plaats, bitden wij hem hulp en bijstand in den nood... 't Ware voor ons, catholieke Aalste- naars, die de meerderheid uitmaken, eene onuitwischbare schande moesten jannen lijk Lekkere Pie en consoorten ons hier hunnen wil opdringen kunnen Een oog in 't zeil dus I,.. Bernice wist niet wat met haar ge beurde, het schemerde haar voor de oogen. Smet-ktnd dwaalde hare bhkk-:n van den een op den an ter, totdat zij ein delijk op lord Chetwynd gevestigd bleven. Zij herkende hem en voelde, dat hij haar nog oneindig beminde. Zij strekte hare armen n aar hem uit en riep O Max, Max, red mij I 1» Lord Chetwynd staaide haar wild ont zet aan. Lord, zei Bisset bedaard, ik heb aan uw verlangen voldaan en het geheim van het spook der markiezin opgelost. Gij waart hei slachtoffer eener samenzwering van Sylvia en Gilbert Monk met de oude Ragen. Lady Chetwynd stierf niet, maar werd schijndood begraven, tengevolgé van een giftdrank, dien haar Sylvia Monk toediende. Gilbert Monk verloste de Lady en wilde haar trouwen. Zij ontkwam aan alle gevaren zij leeftzij staat voor u, uw levende vrouw, die gij zoo bemind en betn urd hebt. Wederom zig Bernice smeekend tot Chetwynd op en nu sprong deze, als uit een diepen droom ontwak -nd, op haar toe en sloot haar innig in zijn annen. Het tooneel, dat nu volgde, gaat alle beschrijving te boven. De Lente Maandag heeft het nog al overvloedig gesneeuwd in de Ardennen en in het land van Herve. Aan wie de schuld dat de militianen van 1898 en 1899 terug onder de wapens zijn geroepen Ja, aan wie de schuld dat zoo vele jon gelingen aan hunne harsteden, aan hun werk zijn ontrukt om terug naar de kazern te trekken Aan niemand anders dan aan de roode en gtoene socialisten en aan zekere libe ralen, soort Leveau en Van Opdenbosch.. Indien de rooden, groenen en blau wen geene revolutie maakten, dan zouden de militianen niet binnen geroepen zijn. Waarom maken zij revolutie Om het Z. A. S. te verktijgen dat, zoo zij be weren, door de oveigroote meerderheid des volks geëischt wordt. Maar als de overgroote meerderheid des volks het waarlijk eischt waarom dan de ka mei kiezingen die voor de deur staan liever niet afgt wacht 't Volk zal dan zijnen wil uitdrukken en dan zullen ze Z. A. S. hebben zonder stamp of siuot, zonder revohnie. zonder bloedstorting, zonder brandstichting... En dan was het niet noodig twee mili- ti< klassen binnen te roepen om 't orde te handhaven. Dus de roode en groene socialisten en zekere liberalen zijn daar de schuld van... Maar 't is Z. A. S. niet dat vooral de rooden moeten hebben, 't is de republiek dat ze willen uitroepen Z. M. Leopold II van den troon gi worpen, de konink lijke familie uit 't land verbannen, enz... En dan godsdienstoorlog en inpalming ▼an alle eigendommen, nijverheid, land bouw enz. ten voordeele van de roode chefs. Geen ander doel kunnen de oproer makers hebben. Immers ze weten wel dat ze nooit Z. A. S. verkrijgen zullen langs wettelijke wegen. Om dit Z. A. S. te kunnen invoeren moeten de der leden van de wetge vende kamers er in toestemmen. Nu, de oproermakers zullen nog in geen vijftig jaren, cn wellicht in geen honderd jaren, de t/a der leden uitmaken. En dat weten zij zoo goed als iemand. Als hunnen oproer alleen om Z. A. S. te doen is, is 't een degensteek in t water. Zij zijn dus de schuld dat de militianen zijn binnengeroepen, dat tal van jonge lingen aan hunne harsteden, aan hun werk zijn ontrukt geworden. Zij zijn ook de schuld dat nijverheid en handel gaat kwijnen, dat er hier en daar armoede en gebrek zal komen.... Maar als men weinig geeft om eenige men schenlevens, moet men er zich zekerlijk niet om bekreunen dat er honger geled- n werd door vrouwen en kinderen Dus, 't is de schuld van de roode en groene socialisten en van zek: re liberalen dat de militairen zijn moeten binnen trekken Sylvia Monk stond als versteend, hare gloeiende oogen waren wij 11 opengesperd. Plotseling begon zij te wankelen, met ge balde vuisten wilde zij zich op Bernice werpen, doch zij kon niet. Hare gelaats kleur was geheel veranderd, zij hijgde naar lucht, zwaaide vreeselijk met de armen, en gaf eindelijk een akeligen gil, waarna zij door een beroerte getroffen neerzonk en eenige minuten later den geest gaf. Tijdens dit schrikkelijk tooneel had Bisset Monk scherp aangekeken. Toen Monk zijne zuster zag vallen, wilde hij van de algemeene vetwarring gebruik maken om te ontsnappen, doch Bisset trad hem in den weg en riep hem toe 0 In den naam der wet verklaar ik u mijn gevangene bij het minste verzet schiet ik u neer. Gilbert Monk beefde over zijn geheel lichaam en liet zich de boeien aanleggen. Bisset voerde hem naar buiten, waar een w«ig n stond op hem te wachten. Terwijl dit tooneel afgespeeld werd, had Bisset zorg gedragen, dat ook de oude Ragen gevat weid, toen zij weder uit den winkel van Bongateau kwam. Bij de volgende gebeurtenissen behoe ven wij niet lang stil te staan. De socialisten zijn de hevigste en erg ste vijanden van onzen H. Godsdienst. Luistert maar, wat hunne gazetten schrij ven Wij bt-hooren tot degenen, welke gelooven dat er geen vredesverdrag moge lijk is tusschen het streven van het socia- lismus en het streven van het christen dom. Lb Peuple, 28 Juni 1892. De catholieken, die zich zouden inbeelden dat de dood der liberale partij een einde zou stellen aan den oorlóg tegen de Kerk, zijn leelijk mis Eerst NU ZAL DE STRIJD VOOR GOED BEGINNEN. Le Peuple, 19 Mei 1893. De Kerk alleen kan tegenstand bie den aan het socialismus... daarom is de strijd tusschen haar en het socialismus onvermijdelijk, n Peuple, 10 October 1892. Wij verstaan zeer wel dat de leuze de Godsdienstkwestie is eene private zaak, een gotd middel is om de geloo- vige menschen tot ons te trekken. Maar wat winnen wij eibij Zij moeten over tuigd worden dat wij zoowel het altaar als den troon en het capitalism willen omverrukken. Volksrecht, 16 Dec. i8g3. De kerken en de kloosters, de kapel len en andere heilige plaatsen zullen afgbbeoken worden ofwel zullen wij er plaatsen van maken van algemeen nut of vermaak, zooals theaters, badhuizen, voorraadzolders, enz. Vooruit, 1894. Wij kunnen niets anders dan God verachten en vermaledijden, en ('t is te wreed om alles te schrijven.) Lx Peupe, 1891. Men staat verslagen bij het lezen van dergelijke godslasteringen en elk treffe lijk mensch gevoelt walging en veront- weerdiging bij het lezen van zulke belee- digingen. Eilaas honderden nog zouden wij er kunnen aanhalen, indien het noo dig ware aan de lezers, die den Catholie ken Godsdienst eerbiedigen, een flauw denkbeeld te geven van den haat der socialisten tegen onzen heiligen Gods dienst. En zeggen, geachte lezers, dat de mer- teleer Daens, de wereldhervormer De Backer en groene Pie met die roode godshaters, kerkvervolgers en priester- vreters samenspannen, er meê arm aan arm loopen en zich dan nog als goede christen durven voorstellen Wat schijnheilige groene krawatten loopen er toch op deze wereld Ophitsingen. Zondag 20 April moet te Hoei een catholiek congres ge houden worden. Het socialistisch orgaan van Hoei doet een oproep opdat de socia listen en de liberalen dien dag op straat zouden komen om tegen M. Woeste te manifesteeren. De oproep is in zulke be woordingen opgesteld dat hij eene echte ophitsing tot gewelddaden uitmaakt. Bernice werd in triomf naar Chetwynd- Park teruggevoerd en Fifine kwam weer in haar dienst. De heer Bongateau en zijne vrouw wer den rijkelijk beloond voor de diensten, die zij aan Bernice in haren nood bewezen hadden. Lord Chetwynd en Bernice smeekten om genade voor Gilbert Monk en de oude Ragen, doch Bisset was niet te bewegen. Hij verklaarde bovendien aan het her- eenigde paar, dat eene rechterlijke akte noodig was om den zoo schandelijk ver broken band des huwelijks weder geldig te maken. Gilbert Monk werd tot tien jaar dwang arbeid veroordeeld en de oude Ragen tot levenslange tuchthuisstraf. Bisset kreeg eene vorstelijke belooning voor zijne diensten. Hij bleef steeds een zeer geziene gast in Chetwynd-Park of te Northwick Place, waar ds beide geluk kige familien wonen. EINDE.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1