dis "moordinaars Donderdag 17 April 1902 5 centiemen per nummer 56sle Jaar 5667 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM a VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Medeburgers! Staat en leest BEWEGING TE AALST. DE DENDEPBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- tkening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor da Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. 1-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving •indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schryft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 11, •n in alle Postkantoren des Lands. CLIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den djjnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten hureele vam dit blad. Aalst, x6 April igoa. REVOLVER o DYNAMIET. Terwijl ze in Klokke Roeland han- *7 delen als de laffe Pontius Pilatus durven 1 de Daensen rechtuit de gewelddaden van de socios en de anarchisten goedkeuren. Ze keuren die goed in Land van Aelst evenals in de Volkseeuw. I De brave menschen mogen vermoord J worden, meent de lekkere Pie. Het is immers voor Z. A. S. en om dat te be komen zijn alle middelen wettig. Och wat zijn BENIGE menschenlevens heeft hij uitgeroepen 1 Hoor de kerels zelf Zou men in de geschiedenis van Bel- jjJ» gië een tijdstip vinden gelijk het tegen- a e>. woordige ïn2: a Een volksbeweging ZOO RECHT- Ta[» VEER DIG, zoo noodzakelijk zoo Ijl hardnekkig En een tegenwerking ZOO ONRE- DELIJKEN ZOO NOODLOTTIG.» Met dinamiet werpen, met revolvers schieten, politieagenten doodslaan is »bechtveerdig Wat is immers anders ijgde tegenwoordige volksbeweging R Maar, heeren Daens, wat belieft er u En omdat de regeering aan het woe- Edend schuim niet toegeeft daarom is zij pnredelijk I Hebben zij totaal den bol verloren Hoor verder De weerstand is zot en dwaas jj Allons, burgers, levert u gekoord en gebonden aan de dynamietards, de vrien den en bondgenooten van M. Daens. irei Gij hebt het recht niet aan de geweld- It ijldaden te weèrstaan Gij moet u goeds- btmoeds laten dynamieteeren 'Udi De weerstand is zot en dwaas Men wil beletten, zegt M. Daens, '^DAT het Belgische volk LUIDRUCH TIG ZIJNEN WIL ZOU OPENBAREN. >1 Met geweld, heer Daens, met revolver en dynamiet, met straatsteenen, is dat luidruchtig O heer toch I Wie heeft u belet te manifesteeren, welke gewapende macht belet u meetin gen te geven Gij hebt daar gelogen, heer Daens. Het Belgische volk zal zijnen wil open- naar het Engelsch. 70® vervolg. Maar hunne droefheid bereikte haar toppunt, toen Jos, in de armen zijner moeder geklemd, haar beleed dat eene nieuwe smart zijn Jijden vermeerderde, wijl hij het voorwerp zijner eerste liefde moest verlaten. .Mijn arme, arme jongen, dit is waarlijk een bittere lijdensbeker riep lady Austin uit. Moge God in zijne barm- hartigheid u bewaren en troosten Dat zal Hij, moeder, en als ik ver ei weg ben niet voor gij het veilig doen eD kunt beloof mij dan naar Emma te lel j>?an en haar te zeggen, dat ik niet schul dig was. Ik kan alles verdragen, maar met dat zij mij zou verachten. Dat zal ik, mijn kind, dat zal ik om ni Uwentwil zal ik haar liefhebben. Vertel nu Ic voort, mijn lieveling. *rvt °nS nU tcrugkeeren naar M. Shane en O Donahue, die zich na hun ontbijt fcaar Mr Trevor begeven hadden. baren in de stembüs. De catholieke partij vreest het vonnis niet. Het volk is met haar. Verder huilt en schuimbekt M. Daens. Al de groote steden komen in op stand. DE GARD EVILS HEBBEN GESABELD EN GEKAPT ALS wildemans. Er zijn talrijke gekwetsten. M. Daens, het eerste slachtoffer was een gardevil van Schaarbeek. M. Hoffeld Hij is doodgeschoten en met stok en voet erg mishandeld. Dat was wel gedaan, eh heer Daens, maar uwe vrienden zijn geheiligd zij mogen moorden en dynamieteeren. De brave menschen moeten maar laten doen. O heer Daens Laffe huichelarij. Wanneer men Donderdag 11., ter Volks kamer de aandacht van citoyen Vander- velde inriep op de bandieterij iederen avond te Brussel gepleegd door benden die het Volkshuis verlaten, antwoordde die rijke citoyen dat hij slechts verant woordelijk blijft voor zijne eigene woor den en daden. Spreekt men hem over den moorddadi- gen aanslag op den agent Hoffeld of over de steenen geworpen in de slaapkamer der kinders van M. Carton de Wiart, dan poogt hij zich ellendiglijk uit den slag te trekken met de antwoord: Ik was er niet bij, 't gene beduiden wil, ware ik er bij geweest, 't zou er anders gebeurd zijn. Wat huichelarij toch In de meetin gen preêken de roode chefs de kalmte, de bedaardheid aan, maar in hunne gazetten hitsen zij 't schuim der straat, 't crapuul tot opstand, tot geweldenarijen, tot ver woesting aan Citoyen Smeets, de roode Napoleon, gaat zelfs zoo verre van de revolutie als een heilig recht te verkon den. Men bestatigt dat de deftige arbeiders te Brussel en elders van alle denkwijzen in overgroote meerderheid geen gehoor willen leenen aan de ophitsingen der roode en groene chefs en het crapuul het gros der bandietenbenden uitmaakt. De schandalige huichelarij der roode en groene chefs wordt dan ook gelaakt door hunne liberale bondgenooten. Donderdag 11., schreef La Chroniqub Het is noodig dat de stichters der wanorde, de opruiers tot nuttelooze op- roeren het weten, om hunne misdadige pogingen te doen ophouden of te beteu- gelen zullen zij niet alleen de politie op hunne baan ontmoeten, maar ook al wat België, zonder onderscheid van denkwijze, aan ware burgers telt M. Shane, die het woord voerde, begon terstond met de reden hunner komst uit te leggen. De advocaat verhaalde toen de hardnekkigheid van Jos en de onmoge lijkheid om hem te redden, tevens bemer kende, dat er een geheim achter schuilde, dat hij niet kon te weten komen. M. Shane nam op zich dit geheim te verkla ren, en riep O'Donahue tot getuige om zijn gedacht over de inborst van den ouden Rushbrook te bevestigen. En die vader en moeder zijn dus spoorloos verdwenen vroeg Mr Trevor. Geheel en al wij hebben ze nooit kunnen ontdekken, antwoordde M.Shane. Gelijk ik aan zijne zuster bemerkte, sprak Mr Trevor. Hij heeft geene zuster, onderbrak M. Shane. Toch is een jong meisje mij zijne verdediging komen opdragen en zij noem de zich zijne zuster. Dat is vreemd, wedervoer M. Shane nadenkend. Maar, vervolgde Mr Trevor, ik zegde aan zijne zuster hoe zonderling het was, dat ik den eersten keer eenen Rush brook moest helpen in eene zaak, welke hem tot aanzien bracht en den tweeden keer in zulk een droevig geval. Hoe bedoelt gij dit? vroeg M. Shane. Ik hielp iemand, Rushbrook gehee- Het sein was gegeven en maandag zou de beweging voor Z. A. S. en E. V. te Aalst beginnen. Een strooibriefje in de stad verspreid riep onze bevolking naar 't Statieplein om 7 llt uren 's avonds Weinigen beantwoorden den oproep, om 8 uren trof men op 't Statieplein onge veer 25o personen aan voor de */3 nieuws gierigen. 't Was volkomen fiasco en dit bestati- gende viel den vertegenwoordiger der liberale haantjesvooruit in woede uit, roe pende Die domkoppen Wij leiders slacht offeren ons voor't werkvolk en ze komen niet op ondanks de 5ooo mani- festjes die we verspreid hebben Die domkoppen Een bijna algemeene schaterlach ging op... Eindelijk trok eene bende met groene Pie, J.-B. Sanders, enz. naar de Lede straat, zingende van A» S. enz. De bende was een 75tal manifestanten sterk voor de */s straatbengels. Onderwege groeide de bende aan, ue *geburen der wijk meest al nieuwsgierige om te zien wat er gebeuren zou. Groene Pie nam eerst het woord en dan J.-B. Sanders. Wij zullen ons wel wachten te herhalen wat de twee zeeveraars uitkraamden, 't is altijd 't zelfde liedje. Bij 't eindigen maande Groene Pie tot de kalmte aan en zegde dat men zich langs de Schoolstraat, Keizerlijke Plaats, enz., naar de St-Camielstrnat zou be geven. Wij mogen langs de Groote Merkt niet g^an want men zou er Leve Woeste kunnen roepen en dan zouden wij het met :n loopen moeten halen Eene stem in publiek Lappekakker Verder sprak Sanders die in min of meer bedekte woorden met revolutie dreigde indien Z. A. S. niet gegeven wordt. Dan trok de bende t5o k 200 man sterk zingende naar de Sl Camielstraat, in de stad Osbroeck. Daar groeide de bende ook aan met een honderdtal Osbroekenaren. De redenaars herhaalden weer hun deuntje van Koekoe eenzang. Groene Pie preekte hier de algemeene werkstaking aan. Een der toehoorders viel hem in de rede Zult ge ons eten geven P.... En Pie antwoordde daar zullen wij later over spreken... Stem. En intusschentijd verhonge ren I O gi zeeveraar 1... aan een aanzienlijk vermogen. Ik vroeg aan de zuster van onzen jongen vriend of dit ook familie kon zijn, maar zij zegde mij van neen. De jonge Rushbrook heeft geene zuster, daar ben ik zeker van, onderbrak Shane opnieuw. Nu herinner ik mij, ging Mr Trevor voort, dat de persoon, welke dat groot vermogen erfde, beweerde dat hij vroeger officier was geweest. Dan kunt ge er staat op maken dat het Rushbrook zelf is, die zich officier heeft benoemd. Waar is hij nu Ergens in Dorsetshiresprak Mr Trevor. Hij erfde het goed Austin en heeft dien naam aangenomen. Hij is het hij is het ik wil er op zweren riep M. Shane. Wel alle duivels Nu kennen wij den moordenaar. Geen wonder dat die heer mij geen tegenbezoek bracht en dat hij altijd t'huis blijft. Ver schoon mij, Mr Trevor, maar hoe ziet hij er uit, want gelijk ik u gezegd heb, ik heb nooit dien lord Austin gezien Een groote, schoone, krijgshaftige man, iets of wat ruw, maar toch niet on opgevoed donker haar en oogen, een arendsneus, meen ik. Dat is hij riep O'Donahue uit. E11 zijne vrouw hebt gij haar ge zien vroeg M. Shane. Groene Pie zegde dat de politie er op uit is hem te klampen en hem opnieuw eens in 't Salon Pierre te steken. Maar ik staan hier riep hij op zijne borst kloppen de, dat ze mij eens komen pakken O gi onnoozele zeeveraar.... Ge weet ge wel dat men u niet pakken mag en men u niet pakken zal, zoolang dat gij niets anders doet dan zeever in paksken ver- koopen gelijk de charlatans op de foore... Sanders gaf weêr te verstaan dat men tot andere middels zal overgaan indien men Z. A. S. niet gewillig toestaat. Na nog wat de kalmte aangepreekt te hebben, ging de bende uiteen in verschil- lige richtingen. Dijnsdag avond was het de repetitie van daags te voren. Men wachtte de aankomst af van den werklieden-trein van 8 uren in de hoop van eenige mannen meê te lokken, maar 't was mis De sprekers waren Groene Pie, San ders, P. Van Styvendael, alias Mon Moentje, koopman in visch. 't Keerske van de helden van Chipka is op 't einde gebrand 't volk is hun dwaas gezever reeds duizendmaal herhaald zoo beu als kouden pap. Men kijkt er nimmer naar om.... De voornaamste argumenten van Groe ne Pie ten voordeele van Z. A. S. zijn i° Eene wagenvracht beleediging en lasteringen tegen M. Woeste 2° Versmadende uitvallen tegen ons catholiek stedelijk bestuur en met een tegen de heeren Burgemeester Gheeraerdts i Schepen Baron Leo Bethune 3° Eene razige kattenkolère tegen ons uitgever van Den Denderbode. De Denderbode is nu 'ne menschen- eter Niemand klaagt er over, want 't is, vol gens ons, een eer van door een mis- kweekten groenen schavuit aangerand te worden. Waar zijn de rood© en groene cltefa 't Gene men vroeger zag gebeuren, gebeurt thans weêr. Terwijl het opgeruide crapuul zich aan verwoesting, moorderij enz. overlevert en hierom met de handhavers der openbare rust en veiligheid in aanraking komt waar zitten de roode en groene chefs In hunne rijke salons bezig met cham- sagne te fluiten, in hunne vuisten achende terwijl de sullen de kastanjen voor hen uit 't vuur pogen te halen. En men loochene het niet. Toen in zitting der Volkskamer van Donderdag 11., de heer Hoyois aan den rooden chef Vandervelde vroeg Waar waart gij gister wanneer men mijne vensterglazen kwam inwerpen, mij ne huisdeur inloopen De heer Vandervelde. Te mijnent, op bevel van Dr Delbastée die mij verbo den had uit te gaan ik heb pas eene erge operatie ondergaan.... Flauwe kooien Eene erge operatie die niet belet in de Volkskamer te handelen gelijk een beze tene, 's avonds in de meedogen tot op stand op te hitsen.... Eenvoudig een laffaard is Vandervelde die zich achter een verbod van eenen roo de confrater Dr Delbastée verschuilt, om zijne snoodheid te verbergen. Te Antwerpen heeft men ook bestatigd dat Dr Terwagne in zijne rijke salons zat te koekeloeren terwijl de roode betoogin gen plaatsgrepen. Nergens zag men de roode chefs aan 't hoofd der betoogingen ze laten 't ge vaar van met de openbare macht in aan raking te komen liever aan de bedrogene sukkelaars over Wat lafaards Neen, nooit. Ik heb haar zeer dikwijls gezien en zij schijnt eene zeer lieftallige vrouw te zijn. Eens ben ik in hun huis geweest ik ging er heen en liet mijne kaart achter, dat is alles. Wat denkt gij dat wij moeten doen, Mr Trevor. Ik ben daar waarlijk niet op voor bereid het is een uiterst moeilijk geval nochtans zou ik denken, dat het u geraden was den jongen Rushbrook te gaan be zoeken en te zien of gij iets uit hem kunt krijgen zoo gij dan morgen vroeg wilt terug komen, zal ik beter voorbereid zijn u een antwoord te geven. Ik zal doen gelijk gij het verlangt, mijnheer ik zal eerst mijnen vriend be zoeken en ik heet geen M. Shane, als ik dan geen bezoek ga brengen bij zijnen vader. Handel niet met overhaasting, ver zoek ik u, antwoordde Mr Trevor be denk dat ge hier gekomen zijt om mijnen raad te vragen, en mij dunkt dat gij min stens verplicht zijt te hooren wat ik voor stel, alvorens te handelen. Dat is waar, Mr Trevor, wij zullen dus morgen terug komen. MShane en O'Donahue begaven zich toen naar de gevangenis en vroegen ver lof om J os te zien. —Op het oogenbük zijn er twee dames GROENE PIE heet de wederstand dien de meerderheid aan 't voorstel van Z, A. S. biedt u eene tegenwerking l) zoo onredelijk, en zoo noodlottig...» Volgens de groene huichelaar die in de meetingen ook de kalmte aanpreekt, maar in zijne gazetten tot oproer stookt, zou de meerderheid moeten capituleeren. Millioen Belgen der mindere steden en van den buiten zouden moeten zwich ten voor den wil van 't schuim der groote steden, en van de opgeruide werklieden der groote nijverheidscentrums.... Niet toegeven aan dien wil is onrede lijk en zoo noodlottig, zegt Groene Pie. Maar toegeven aan het geweld, aan den oproer, aan de algemeene werksta king ware niet alleen de dood der catho lieke partij maar ook de dood van ons parlementaire regiem. De beweging door de roode, groenen en zekere rood- blauwen verwekt, heeft geen reden van bestaan. De liberale Etoile Belge bestatigt het. Ik zou deze beweging kunnen be- grijpen, schrijft de Etoile, indien het ministerie een hatelijk ontwerp had ingediend, eene poging tot politiek bedrog had gepleegd. Daar is niets van I Het ministerie, laat de Etoile vol- gen. heeft niets gedaan dat ondra- gelijk is voor het openbare volks- geweten, n De roode en groene chefs hebben geen reden dus om revolutie te verwekken maar ze verwekken ze om troebel water te maken om er eer, voordeel en profijt uit op te visschen Ziedaar I bij hem, sprak de cipier zij zijn er reeds drie uren geweest, zoodat ik niet denk dat zij nog lang zullen blijven. Dan zullen we wachten, antwoordde O'Donahue. Omstreeks een kwartier later versche nen lady Austin en Mary de eerste was dicht gesluierd, toen zij het kamertje bin nentrad, waar O'Donahue en M. Shane zaten te vrachten. Lady Austin was eerst niet van plan geweest de spreekkamer binnen te gaan, maar zij was zoo zenuwachtig bedroefd, dat zij nauwelijks gaan kon en Mary overreedde haar een oogenblik te gaan zitten en een glas water te drinken. De heeren stonden op toen zij binnenkwa men zij herkende oogenblikkelijk M. Shane, en was zoo ontsteld, bij de ge dachte dat hij haar zou herkennen, dat zij In bezwijming viel. Mary ijlde om water en M. Shane en O'Donahue ondersteunden lady Austin. Zij lichten haren sluier op en natuurlijk werd zij terstond herkend door M. Shane, die nu ten volle overtuigd was, dat Austin en Rushbrook een en dezelfde persoon was. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1