De liberale haaien, De roode beweging. Allerhande nieuw eenigen buit te kunnen snapen, stellen nu voor de Wetgevende Kamers te ontbinden. De heer de Smet de Naeyer heeft ge antwoord dat, naar luid van art. 71 der Grondwet, dit recht alleen Z. M. den Ko ning toehoort en 't dus aan 't ministerie niet is eene beslissing te nemen. Door de liberale drukpers is 't gerucht verspreid dat Z. M. den Koning zich tot eene ontbinding heeft genegen verklaard, doch het is door den heer Minister gelo genstraft geworden door de volgende ver klaring in zitting der Kamer van gister Overigens en in 't belang der waar- heid, waarschuw ik het parlement tegen de geruchten van allen aard, sedert eenige dagen onder 't publiek verspreid; geen van die geruchten is ernstig. (Zeer wel I Toejuichingen rechts). M. Janson blaasde dan een schijnhei lig deuntje op zijnen schuiftrompet. M. Woeste antwoordde Slechts twee woorden. Als de heer Neujean zijne orde motie deed, zegde hij, dat de liberale lin kerzijden haren plicht vervulden. Ieder een is vrij de wijze te beoordeelen waarop hij zijnen plicht moet vervullen. Wij ook hebben beraadslaagd en zullen ook onzen plicht weten te doen. Men zegde ons er zal burgeroorlog ontstaan Er woedt geen burgeroorlog er werden misdaden gepleegd door eenige lieden die met slechte inzichten zijn be zield. Inde gegeven omstandigheden eischt lands opperste belang dat de wet worde geëerbiedigd en de orde hersteld. (Zeir WEL I HECHTS.) Tot vervulling van deze taak, staat de meerderheid rond de Regeering geschaard en zal haar de noodige kracht verschaffen. Het gedane voorstel heeft eigenlijk tot doel, zooniet tot inzicht, de Regeering te verzwakken. Wij achten dat het gezag in hare handen niet mag geschokt worden en vereenigen ons met geenen raad van zwakheid. Een laatste woord. Gansch de oppositie verwijt ons dat we niet toegevend zijn. Dat is scherts, want bedoelde toegevend heid ware niets anders dan afstand doen. Welnu, dat zult ge niet verkrijgen. (Toe juichingen, RECHTS.) DE SOCIALISTISCHE VROU WEN hebben een oproep in Vooruit laten afkondigen gericht tot de militianen onder de wapens om niet te schieten op hunne broeders en dit naar de voorschrif ten der 10 geboden Gods Gij zult niet dood slaan Gij zult niet dooden I Zouden die roode heksen ook geen oproep kennen richten tot het roode cra puul dat met revolvers, messen, steenen enz. gewapend op arme jongens van politieagenten losgaat, die hen vermoordt gelijk den ongelukkigen agent Hoffeld En ook aan 't crapuul dat met kassei- steenen, stukken ijzer enz. wierp in de kamer waar de vijf kleine kinders van M. Carton de Wiart sliepen. Is het aan die echte bandieten mis schien toegelaten, te verwoesten, te bran den en te moorden Volgens Groene Pie, dien verachte- lijken volksfopper, den bloeddorstigen oproerstoker, ja Volgens hem mag dat crapuul ver woesten, branden en moorden, want 't is rechtveerdig I Wij herhalen wat hij schrijft, en 't is noodig het te herhalen om te laten oor- deelen wat er in 't binnenste van dien wraakgierigen snoodaard omgaat. Hij schrijft a Zou men in de geschiedenis van d Belgié een tijdstip vinden gelijk het b tegenwoordige b Een volksbeweging zoo rechtveer- b dig, zoo noodzakelijk, zoo hard- b nekkig En eene tegenwerking zoo onrede- lijk, zoo noodlottig Maar wat mag men niet al verwachten van hem die in zijn schild voert Wat geven eenige menschenlevens, als ik maar mijne wraak botvieren en mijne foeffen maken kan I Te Brussel. Zondag is er natuurlijk veel beweging geweest naar den kant der Hoogstraat, waar de bloedige gebeurtenissen van za terdag voorvielen. Zelfs in deze volkswijk, bekent de Etoile, gaf de menigte gelijk aan de gendarmen die jongens, zegde men, verdedigden hun leven tegen het kanailje dat hun met messen, bouten en flesschen vitriool wierp en met revolvers beschoot. Natuurlijk zijn er ook andere, die de gendarmen voor moordenaars uitmaken, beweeren dat zij op onschuldige lamme ren geschoten en dat men ze allen moest ophangen. De twee dooden van zaterdag zijn de genaamden Louis Fievé, Christinastraat, Bourlard, Rollebeekstraat. Het gerucht loopt dat een politieofficier beweert, nog een anderen dood te hebben zien wegvoeren in alle geval, hij be weert dat hij een lijk heeft g.zien, dat hij niet niet heikent in de twee lijken van St. Pietersgasthuis. Buitendien is een der gewonden, wien de long werd doorboord, stervende. In 't geheel had Zondag Dr Thiriar 11 gewonden in zijne zaal van 3 hunner zijn de wonden gevaarlijk. 16 gewonden verlieten het gasthuis en zijn, ofwel naar hunne woning gegaan, ofwel naar de gevangenis gebracht, indien wapens op hen gevonden waren. Men beweert dat het gepeupel de rij tuigen aanviel, dat de gewonden naar het gasthuis vervoerde. In alle geval, het canailje wilde het gasthuis overrompelen en men moest de hulp der burgerwacht inroepen. Vele gewonden hebben zich niet doen kennen en zich thuis of in hel Maison du Peuple laten verzorgen, ten einde niet aan vervolgingen bloot te staan. Zondagavond. De avond van zondag is kalmer geweest dan de vorige. De ordemaatregelen waren dezelfde als zaterdagavond, doch er waren i3oo man meer burgerwacht onder de wapens. Vandervelde liep door de Hoogstraat, om de socialisten aan te zetten naar huis te gaan, wat nog al zonderling klinkt na ze weken en maanden door alle middelen te hebben opgehitst. Hij was vergezeld van eenige zijner getrouwen en van ver schillende agenten. De stoet kwam aldus aan de Blaesstraet. Maar opeens slingerde men eenen steen naar den officier van politie. Deze echter miste zijn doel en trof Vandervelde in den rug. Hij werd doodsbleek maar herstelde zich spoedig, zeggende dat hij maar weinig pijn ge voelde. Er hadden geen verdere incidenten plaats. Gekwetsten en aanhoudingen.Eene bende van een iootal manifestanten was reeds sedert eenigen tijd op de Justitie- plaats bezig met van ver de artillerie, die de Ruysbrotk en Keizerstraten afsloot, uit te jouwen en te beleedigen. De gen darmen joegen ze herhaaldelijk op de vlucht, maar nauwelijks hadden zij den rug gekeerd of de schoelies keerden terug, steeds hun uitdagend spel herbeginnend. Te half elf besloot men er een einde aan stellen. De gendarmen trokken de rue Lebeau in, gevolgd door de burgerwachten. Deze laatsten bleven daar op post, terwijl de gendarmen daar een rondtrekkende be weging deden, snelden zij in looppas de Strooistraat af,volgden de Ruysbroekstraat, snelden de Lebeaustraat binnen en gre pen de betoogers, die dicht bij de artil- leurs genaderd waren, langs achter aan. Zij zaten nu tusschen twee troepen. Verscheidene kregen eene goede vracht kolfslagen en werden omvergeworpen. Eene dame en een wielrijder bevonden zich tusschen de menigte. Zij werden omvergeworpen en onder de voeten ge trapt. Twee jongelieden werden in de woeling gekw< tst aan het hoofd en bloed den overvloedig. Zeven personen werden aangehouden. Bij drie van hen vond men een revolver, een dolk en.... een vork. Men bracht ze aanstonds naar de school van de Rollebeekstraat. Eenige minder erge gevechten hadden nog plaats elders, en nog een zestal per sonen zijn aangeboden. Te half twaalf echter hadden er in de Tempelstraat weer erge incidenten plaats. Op 't oogenblik dat eenige gendarmen die straat binnentrokken, om de bewoners te bevelen hunne vensters te sluiten, werd er van een dak met eene tas geworpen, waardoor een gendarm aan de hand ge kwetst werd. De gendarmen drongen binnen maar konden den schuldige niet ontdekken. In de straat deden zij eene charge. Een man van 33 jaar, een Franschman, kreeg een bajonnetsteek in den buik en werd erg gekwetst weggebracht. Op 't zelfde oogenblik klonken eenige revolverscho ten. De gendarmen snelden naar eenige op roermakers, die de vlucht namen. Een van hen viel, getroffen door eene bajon- net. Hij werd naar de Rollebeekstraat gebracht. Zijne wonde is gevaarlijk, 't Is zekere Piron, mecanicien te Linkebeek. Hij en de vorige gekwetste worden naar het gasthuis gebracht, waar vastgesteld wordt dat de wonde van den eerste niets te beduiden heeft, die van den tweede erg is, zonder hopeloos te zijn. Een der gekwetsten van zaterdag, Des- marez, was zondag avond zeer slecht en en men vreesde dat hij den niet zou door brengen. Te Gent. Het schandaal bij de Gentsche jagers verkenners heeft tot strenge maatregelen aanleiding gegeven. Een dagorde van den opperbevelhebber keurt levendig de gepleegde feiten af en zegt dat elke daad van insubordinatie streng zal worden gestraft. Drie leden van het korps zijn uit de burgerwacht gesloten. Twee andere wor den van de lijsten van het korps geschrapt en zullen daarenboven nog tuchtstraffen ondergaan. Een dagorde verbiedt, voortaan nog sterke dranken te verkoopen in de loka len, waar de wachten geconsigneerd zijn. Onder de gestraften is, zegt de XXe Siècle, de zoon van M. Wurth, procu reur des konings. Majoor Stassinet van de artillerie heeft aan zijne manschappen de dankbetuiging van den burgemeester overgebracht voor hunne goede houding. Te Sint-Nicolaas. De socialisten deelen gedurig vlug schriften en manifesten uit, om de bevol king bij hunne betoogingen uit te noodi- gen. Eene groep van 16 gendarmen char geerde des avonds de groepen manifes- teerders die uiteen werden gedreven, maar korts nadien toch weêr eene nieuwe bende vormden. Bij eene tweede charge werden talrijke socialisten gekwetst. Een schot werd in de woeling gelost, dat echter niemand trof. Eindelijk werd eene derde charge uit gevoerd op de Groote Markt daar werden 6 aanhoudingen gedaan. De procureur des konings van Dender- monde zetelt bestendig ten stadhuize. In tegenwoordigheid van de groote op gewondenheid die er heerscht, zijn nieu we onlusten te vreeaen. Eene meeting van mijnwerkers had te Seraing plaats om te beslissen over de algemeene werkstaking. Een gedeelte der aanwezigen volgde het voorbeeld der werklieden van Cues mes, welke zich ook tegen de staking ver zetten. Die van Seraing zegden Toen wij over eenigen tijd eene staking wilden be werken om verhooging van loon en ver mindering van werkuren te bekomen, hebben die van Henegouwen geweigerd, met ons meê te doen. b En nu het hun belieft, om eene poli tieke reden in staking te gaanzouden wij met hen moeten méégaan Dat doen wij niet En de leiders moesten tot het besluit komen, elk zijnen vrijen wil te laten. Valt nu te bezien, hoe men van dien vrijen wil zal kunnen gebruik maken. De Maandag te Brussel. Zooals aangekondigd was, hebben de afgevaardigden van de socialistische werk mans-syndicaten de werkstaking besloten tegen Óijnsdag morgend. Dat zij maar staken, zegde M. Bol- linckx, de bestuurder der Ateliers de Construction van den Bergenschen steen weg zij zullen mij daar een grooten dienst mede bewijzen, en ik ben het niet die er bij zal verliezen. Eenige werklieden van Brussel-Zee haven wierpen ook het alem neêr. Er had een kleine oploop plaats en de poli tie kon de vechtenden scheiden. Eenigen hunner waren gekwetst. Er is geen merkbare verandering in den toestand der zwaar gekwetsten. Onder deze laatsten is een knaap van 13 jaar, die een sabelkap over het hoofd heeft gekregen. Een andere van 16 jaar heeft het lijf vol blauw plekken, van de stompen der geweerkolven, alsook een bajonetsteek van 4 centimeters diep. De aanslag bij M. Anspach is, volgens het onderzoek blijkt, een grap geweest. De sluitblinden van het Miniemen- klooster waren met petrool besmeerd en daarna had men gepoogd, die inbrand te steken. Maandag avond, ten 8 uren hadden meetings plaats te Sint-Jans-Molenbeek. Citoybn Eibers, die voorzat, zegde dat de weduwen der slachtoffers en de vrou wen der gekwetsten door de partijkas zullen ondersteund worden. Dan schandvlekte hij de ellendelingen en oud-veroordeelden, die de vreedzame betoogingen het karakter deden aanne men, dat deze gekregen hebben. Dan deed hij eenen oproep tot de alge meene werkstaking. Al de andere redenaars spraken in den zelfden zin. TeAnderlecht sprak Citoyen Vander velde. Zijne rede was bijlange zoo vreedzaam niet als die van zijne vrienden te Molen beek. Houdt u gereed, riep hij uit, want het gevecht zal hevig zijn. Dijnsdag en Woensdag zal eene ont zaglijke menigte het parlement omringen. De regeering zal Vrijdag den zittijd doen sluiten en dan misschien op het volk doen schieten met geweeren en kanonnen. Wij hebben genoeg van het clericaal gouvernement, dat al te lang geduurd heeft. Het is tijd, het terneer te slaan. De rede vau Vandervelde werd begroet met den kreet van Leve de revolutie 1 Een aanwezige beklom nu het verhoog. Hij zegde broeder te zijn van een der gekwetsten van Zondag. Hij zegde dat, wanneer men zoo zijnen broeder behandeld gezien heeft door de moordenaars, die op er schoten, men de raadgevingen van kalmte niet volgen kan. Te Elsene zegde men in de meeting, dat men door de beweging de burgerij moet verontrusten en verwarring in de handelszaken brengen. Te Sint-Gillis zet men de aanwezigen aan van niet meer naar het Maison du Peuple te gaan, maar naar de Kamer en in de groote straten zich tusschen de burgerij te mengen. Te Namen. Maandag avond, rond 7 ure, had zich reeds eene menigte volks op de Plack de la Gare verzameld, om de aankomst der afgevaardigden af te wachten. Om 8 ure zette de stoet zich in beweging in de ruk Godefroid. Veel opgeschoten jongens vooral loopen er in. Vandaar naar de rue de Bruxelles. Daar het gesticht der paters Jesuieten in die straat gelegen is, vreesde men zeker voor onlusten. In alle geval werd de stoet tegengehouden en eene schei mutseling ontstond, waarbij eenige ruiten gebroken werden in de winkels. Vandaar ging het naar de Grande Place. De gamins begonnen de ruiten van het stadhuis te verbrijzelen en eenige spiegel ruiten van omliggende handelshuizen aan stukken te werpen. De politie, door acht gendarmen te voet en evenveel te paard versterkt, joeg het volk uiteen en eenige schoten werden door de politie in de lucht gelost. De Grande Place werd ontruimd en geheel door de politie afgesloten. Een paar woelmakers uit Charleroi be gonnen in het Café de l'Univers (lokaal van de liberale associatie) te peroreeren. Het lokaal werd ontruimd en gesloten, alsook de aanpalende cafés. De straatjongens begonnen te fluiten en te sissen. De politie met den blanken sabel en de gendarmen met de bajonnet on'ruimden de aanpalende straten, waar op natuurlijk de nieuwsgierigen ijlings op de vlucht gingen. Om 11 ure was alles afgeloopen. Na men is geen revolutionnaire grond. Ik vrees voor onze stad niet. In Henegauwen. Van alle kanten komen berichten toe over de voortdurende uitbreiding der staking. De lijst der gemeenten waar de burge meesters de staking melden en tevens gewapende hulp vragen, telt dozijnen namen. Aan al die hulp wordt onmiddelijk vol daan. De meeste stakingen zijn gedwongen. Heel de Borinagestreek is door troepen bezet. Het centrum eveneens, en gedurig ziet men nieuwe troepen aankomen. Een jonge geneesheer heeft het slimme denkbeeld opgevat, reclaam te maken bij middel van een plakkaart op zijne deur, met het opschrift Gedurende de werkstaking, kostk- LOOZE VERZORGING AAN DE GBKWETS- TEN. In 't Luiksche. Geene bijzondere tijdingen. De werk staking is over het algemeen verre van volledig. Te Verviers is het bataillon van het iae, dat hier in garnizoen lag, per bijzonderen trein uit het kamp terug gekeerd. 200 werklieden der spinnerij Adan heb ben zonder waarschuwing het werk laten staan. Zij begaven zich naar het Maison du Peuple, waar korts nadien een hon derdtal stakers van eene andere spinnerij aankwamen. In de onderhandelingen, die de burge meester met de militaire overheid en die van de burgerwacht heeft gehad, is beslo ten dat men de manifesteerders zal toela ten, hunnen volksvertegenwoordiger van de statie naar het Maison du Peuple te vergezellen, maar niets meer. De socialisten hebben besloten voor de fabrieken te gaan manifesteeren. Fr zijn op dit oogenblik 9 gestichten in staking, 8 spinnerijen en 1 weverij, hou dende te samen 1200 man. Botsing te Hoei. Te Hoei heeft eene botsing plaats ge had tusschen de gendarmen en eene groep oproerige «teengravers. De commandant en een der manschap pen werden door revolverschoten ge kwetst. De burgerwacht is opgeroepen. Er wordt gemeld dat de botsing plaats had op het oogenblik dat de gendarmen de stakers wilden beletten, eene pletterij binnen te dringen. De volksvertegenwoordiger Hubin stond aan het hoofd der oproermakers. Te Herve is de manifestatie, ondanks de deelname ,der liberalen, een fiasco ge weest. De werkstaking, die men Dijnsdag te Gent vreesde heeft zich niet voorgedaan. Men werkt overal. In verscheidene bondsvergaderingen van socialistische wevers heeft men de kwestie der werkstaking besproken, maar nergent werd eene beslissing genomen Misschien zal echter de werkstaking Donderdag uitbersten. Men meldt dat de catholieke Volksver tegenwoordigers tot het einde van den zittijd te Brussel zullen blijven. De jagers verkenners zijn tegen 5 uren opgeroepen. De werkstaking heeft zich te Brussel Dijnsdag uitgebreid in een groot aantal nijverheidsgestichten en kleinere werk huizen. De bond der metaalbewerkers heeft zich naar de groote nijverheidsgestichten begeven om er de staking te bewerken. De eenen zeggen dat hunne pogingen goed lukken en dat het getal stakers op dit oogenblik reeds de 3ooo bereikt. Ook 600 kleermakers hebben het werk gestaakt. Het comiteit der "letterzettersbonden heeft besloten geene gemeene zaak met de werkstakers te maken. De letterzetters maken eenen zelfstan digen bond uit. De staking is algemeen in het bekken van Charleroi, de glasblazerijen en andere nijverheidsgestichten, eenige uitzonde ringen ter zijde gelaten. Het getal stakers, in het bekken van Charleroi is omtrent 5o,ooo. Eenige groe pen doorkruisen de streek, doch blijven kalm, hierin den raad volgende hunner leiders. Te Marcinelle zijn er i5 aangehouden Yoor aanslag op de vrijheid van het werk. De stakers gaan aan de statie van C' leroi de Volksvertegenwoordigers wachten. De werkstaking breidt zich uit i: land van Luik. Dijnsdag morgend heeft een gr stoet zich gevormd te Herstal. Dezei destreek doorloopen, overal tot de king aanhitsend. Men gelukte er in, in het fabriek Hi Thans is de stoet op weg naar nationale wapenfabriek. Er waren Dijnsdag te La Louviènj tot 3o,ooo stakers in het Centrum. TeHondeng-Goegnies wordt eeneöj van insubordinatte gemeld van v eenen soldaat van het 3* linie. Hij rij Leve de revolutie Men heeft hem dadelijk gestraft 6 dagen gevangenis en 7 maanden5 rectie. Men meldt dat het 8* linie uit werpen in het Centrum verwacht wc IN DE DOOS. Citoyen Volcbj de leider der roode socialistische waci| die al dié verwoestingen en moordari gen te Brussel pleegden, is voor denj derzoeksrechter gedaagd geworden 1» heeft zich door de vlucht naar Parijs! ten 't bereik des Gerechts weten te stea Citoyen Samyn, die tot 10 jaren a huisgevang werd veroordeeld om ops bestierder van eene spinnerij te Gen:i schoten te hebben, was voorwaard? los gelaten. Doch daar hij.nu aan 'thi stond der oproermakers heeft mens terug geklampt en naar 't rasphuist voerd. Zulke daden van vastberadenheids den algemeen goedgekeurd. AALST. Brand. Maandags gend om 7 ure, is er brand ontstaa: een gebouw gelegen in de Korte Ridi straat alhier, in een huis, maar onli i gebouwd, dienende tot magazijn, ret en stalling, van den heer E. Ghysselij koopman in gist, en palende langs atj aan dezes huis, gelegen in de Ni» straat, 6g. Het vuur borst uit. op de zolderinij nog al wel voorzien was van hooi enlj ten kisten, gist bevattende. Met hare gewone iever snelde onzej Brandweer naar de bedreigde plaats) gelukte erin, na ééne uur onverpi werken, den rookenden poel te stil Geheel het dak is vernield, en bijna! den inboedel op den zolder geschikt,* 1 de prooi van het vuur. Naar wij vernemen isdeschadei 1 verzekering gedekt. AALST. Er zijn geen kind! meer. De twee zoontjes van M. pold Van den Bossche, koopman in t en fruit, Molenstraat, alhier en gespd uit zijn 2e huwelijk met Maria-Aman) Van Exterghem, waren door den j Bestierder onzer Middelbare Schod straft met eenige dagen naar huiszen enz. Zij hadden met andere leerlij 1 ruzie gekregen over een kaatsbal e eindelijk om gevochten. Toen de twee knapen met die c thuis kwamen werden zij door b: j moeder natuurlijk berispt «n tot straf geboodt zij hen naar boven te t ken en zonder eten te blijven. Te zei: tijde deed ze verbod aan hare doe' zelfs een boterham aan de twee gestn te geven. Dat was niet gemeend. Nu maandag 11. of de straf van bf blijven was opgeschorst of wel del* knapen thuis zijn ontvlucht wete1» niet, maar voorbijgangers vonden o;> tragel, achter 't fabriek Lejeune, Br1 sche Steenweg, aan eene haag, twee vj hangen. In een zak dezer vondt men: enveloppe met de firma Leopold den Bossche, bevattende een stukpr gesGheurd 1 it een school-cahier was geschreven dat ze zich gingen drinken omdat hunne moeder aan hs zuster verboden had hen een boterhu geven. Men dacht eerst aan eene grap, doe knapen niet ziende verschijnen beme men dat men zich voor eene drop wezenlijkheid bevondt. Dijnsdag is men beginnen te vijs en weldra werden de lijken bovengehi De twee kleine zelfmoorders zijn; den Bossche Leopold-Domien geborr Aalst i5 Nov. 1888 en Van den Bos Bened.-Joseph-Leopold geboren te; den 17 Jan. 1891. Verre van ons te beweren dat zelfmoorden 't gevolg zijn van de hun ter school opgelegd; doch de ou in 't algemeen keuren die straf van huiszenden voor eenige dagen af. vele reden, volgens ons, doen ze be ken dat men veeleer de ouders dan leerlingen straft; voor de knapen is eene vacantie en voor de ouders den van ze in'toog te houden binnen als men ze niet wil laten ter straat loc waar ze niets leeren dat deugt. Een ongehoord schandaal had dag op het Zuid te Antwerpen plans Eenige der burgerwachten, die in- Velodroom oefeningen hadden gehoini hadden zich nadien vermaakt met bezoeken van verscheidene herbergen waren op den duur zoodanig doordron, van liberale vaderlandsliefde, dat Ei Marseillaise begonnen te zingenen;

De Denderbode | 1902 | | pagina 2