OM ZES M1LL10EN Zondag 20 April 1902 5 centiemen per nummer. S6sle Jaar 5668 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Pontius Pilatus Iets voor de liberalen. Ezelarijen Lr staat gedrukt Een lafhertige verklikker Ruzie in 't groene nest. DE DENDERBODE. Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, •n in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d0 bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele vaa dit blad. Aalst, xg April xg02. Onze lezers kennen de geschiedenis van dien laffen rechter die den onschul- digen Godmensch, onzen Zaligmaker, aan zijne beulen overleverde en zich daarna de handen waschte. Klokke Roeland, orgaan van M. De Backer, heeft een weerdige discipel van dien lafhertigen romein. Thans zetten de socios, die hatelijke socios, het Land in rep en roer. Zij wer pen hunne woelige, wilde, woeste en bloeddorstige benden op de vredelievende burgerij. De laagste driften zijn ontke tend. De veiligheid voor personen en eigendommen is niet meer men moordt en plundert. De gewapende macht, ge roepen om de orde te handhaven en den vrede te doen heerschen worden neêrge- schoten. Reeds heeft het bloed gestroomd. Zulke hemeltergende wandaden moeten door alle rechtzinnige menschen afge keurd worden het gedrag onzer sansku- lotten en communards moet gelaakt worden. Neen dat niet voor de Roelanders. Zij spannen aan met moordenaars en brand stichters IJselijk Hoor de fameuze Klok van M. De Backer: De geweldige beweging voor het algemeen stemrecht is aangebroken De volksbeweging spreidt zich uit lijk een strooien vuur. Er is geen blus schen aan. Als het ministerie nog hoopt dat het niet gemeend is, 't is zeer n te beklagen. n Waarom geeft het niet toe, eer de revolutie aanbreekt 1 Is dat niet de anarchisten goedkeuren welke het Land te vuur en te bloed willen zetten Het ministerie zou aan straatgeweld moeten toegeven Maar vandaag is het voor Z. A. S.t morgen zal het voor wat anders zijn, voor de afschaffing van het Senaat, bij voor beeld of voor het verbreken van het con cordaat of voor de algemeene onteige ning. Telkens zal hetzelfde spel herbeginnen en telkens zou het ministerie moeten toe geven. MAAR, toegeven ware het vreed zame volk, de vredelievende burgerij aan handen en voeten gebonden, overleveren aan het woeste, wilde schuim dat met dynamiet werpt of met revolvers schiet en het bloed langs de straten doet vloeien, Toegeven is onmogelijk. Er staat voor de liefhebbers van Z. A. S. een weg open, de wettige weg Dat zij het volk trachten te winnen en door de stembus zegepralen. Waarom moeten zij geweld ge bruiken Waarom moet de meerderheid wijken voor eene geweldige minderheid tot alle misdaden en wanbedrijven in staat Waarom als zij recht kunnen bekomen door de stembus, langs wettelijken weg Wij mogen op de catholieke regeering rekenen. De brave menschen zullen be schermd worden in hunne goederen en in hunnen persoon. Heeft een brave mensch niet even zoo veel recht als een schoelie die met revol ver speelt en dynamiet uitwerpt ooi) EERSTE DEEL MISREKEND. o I'.DE MISDAAD VAN PIERREFITE. M. Lordonneau, de brave maire van de gemeente Pierrefite. niet ver van Pa rijs, werd door een hevig kloppen op zijne huisdeur, in het holste van den nacht uit zijnen slaap gewekt. Men bombardeerde dat het huis er van dreunde en verwarde stemmen schreeuw den M. de maire, sta op, M. de maire M. Lordonneau wreef zich den slaap goed uit de oogen, om zich te overtuigen dat hij niet gedroomd had, stapte daarna uit zijn bed, deed het venster van zijne slaapkamer open en vroeg Welnu, wat wilt gij van mij Is er brand Men gaf geen antwoord, maar ging voort met schreeuwen. Doe open, M. de maire, doe toch open 1 M. Lordonneau sloot zijn venster, Schoof haastig zijne korte beenen in zijne broek, trok een kanunerrok aan, snelde Heeren daensisten, gij speelt een ge vaarlijk spel. Gij ziji de handlangers der socios die bloed vergieten; gij ziji hunne vrienden en bondgenooten en gij zult een groot deel der zware verantwoordelijkheid dragen. Het volk zal u met klank veroordeelen, dit volk dat vrede bemint en orde lief heeft; dit volk, dat ieders rechten eerbie digt en niet wijke voor laffe moordenaars, dieven en brandstichters. Dat alles hebben de socios in Brussel gedaan. Niet een rechtzinnig mensch kan thans nog voor de groenen stemmen. Zij alleen zullen priester Daens goedkeuren, die in staat zijn revolver en mes of dynamiet te lianteeren. Thans wordt de slag geleverd tusschen bandeloosheid of orde, tusschen moord en verdrukking of eerbied voor ieders recht en overtuiging, tusschen brutaal, geweld of vreedzaam beheer. Het volk zal oordeelen en het volk is met ons. Het zal de mannen van orde en vrede toejuichen die de rust herstellen en handhaven. Weg met de moordenaars en dyna- mieters I Weg met hen, die als Pontius Pilatus de gewelddaden goedkeuren en tevreden zijn over de bloedige botsingen die ons Land teisteren WEG MET DIE VALSCHAARDS! En de mannen van Klokke Roeland, na de lafste aanslagen der socios te Brus sel te hebben toegejuicht, gaan zich even als die valsche lafhertige romein de han den wasschen en schaamteloos durven zij uitroepen Wij zijn geen partijgangers van gewelddaden. Onze groenen zijn geen mannen meer van orde en gezag. Wat zij willen is woeling en oproer, moord en dynamie- terij want zij keuren de schanddaden en wanbedrijven hunner bondgenooten goed. Volk, gij zult dat gedenken en die mannen naar waarde beloonen. naar de voordeur en schoof er dc gren dels af. Vier of vijf menschen, in de grootste opgewondenheid,snelden het huis binnen. Gedurende eenige minuten was het een onbeschrijfelijk geharrewar,een stortvloed van onsamenhangende woorden en afge broken zinnen, onveistaanbaar, want allen spraken tegelijk. In dien chaos van klanken kon de maire echter één woord onderscheiden dat telkens en door allen werd uitgesproken Misdaad. Zijn goedig, rond gezicht, anders steeds blozend, werd nu eensklaps bleek, zijne knieën knikten en met klapperende tan den vroeg hij Eene misdaad Ja, mijnheer de maire, eene vreese- lijke moord I Waar Op het kasteel. Op het kasteel God in den hemel I En wie is er vermoord M. de baron. M. Lordonneau wankelde, hij moest zich aan den muur vasthouden het klamme zwoet kwam op zijn voorhoofd. M. de baron Is 't mogelijk Weet gij het wel ztker De gemoederen waren inmiddels een weinig tot bedaren gekomen en een jonge boer, met een schrander uiterlijk, kwam een stap vooruit. Wij hebben er reeds dikwerf de aan dacht der heeren liberalen op ingeroepen dat wanneer de roode en groene socialis ten over ons Land zullen heerschen het wij, catholieken, alleen niet zullen zijn, die de gebrokene potten zullen betalen, maar zij, liberalen, er ook hun aandeel zullen in hebben. Ten bewijze, verzoeken wij hen aan dachtig te lezen de volgende waarheden die wij uit een rood orgaan knippen Ah Heeren dikbuiken der vrijmet selaarsloges, gijlie, bourgogne-zuipers, laat mij u zeggen, dat gijlie zeer belang rijk zijt. Gij de priesterhaters, gij hebt schoon u het aangezicht met afschuw te verbergen in tegenwoordigheid van den ongelooflijken vooruitgang van het socia- lismus deze moet u zijnen vooruitgang danken. Voorheen Heeren, hebt gij iu uwe vrijmetselaarsfeesten, te midden van uwe schandelijke slemperijen, uitgeroepen, dat men niets te verwachten heeft van de hemelsche gelukzaligheden. Uwe stoffe lijkheid heeft u aangespoord tot de goe deren der aarde. Maar, in uwe onnoozelheid hebt gij gehoopt, dat uwe goddeloosheid opge sloten zou blijven in uwe salons, in uwe pronkkamertjes, daar waar de godlooche ning, de vuige en gemeene bluf, de sme rige praatjes de plaats van geestigheid vervangen. Ziedaar uwe leer is door de spleten uwer prachtige paleizen naar buiten ge slopen, en heeft zich verspreid in de werkmanswoningen, in de hut van den armen man, in dorpsherbergen, in de meetingzalen. Van uit het diepste der koolmijn heeft men op uwen kreet Geen God meer geantwoord met den kreet En ook geen meester meer. En dan, Heeren, dan zijt gij achter uitgedeinsd, dan hebt gij den moed niet meer gehad uwe meening te handhaven. In één woord, Heeren, gij hebt u te ruggetrokken toen gij gezien hebt dat de vrijdenkerij naar het socialism leidt dat de afschaffing van een toekomend leven rechtstreeks tot de noodwendigheid bracht van het a aardsche leven te veranderen in eenen zin meer voordeelig tot de ont wikkeling van allen, tot het zuiver en da delijk geluk. En toen... ah toen hebt gij in uwe wetten, door ulie zelf voortijds verwor pen, maatregelen gezocht, welke gij vroe ger als snood en schurkachtig betiteld hadt. Thans zoudt ge ze wel willen toe passen op lieden die geene andere mis daad bedreven dan uwe lessen, uwe leer na te komen... Maar wij zullen logisch blijven. Eertijds hebt gij gedonderd tegen de goederen der kloosters. De werklieden, die u aanhooren, hebben natuurlijk begin nen te beoordeelen de eigendommen van al de genieters, zonder er de goddelooze kapitalisten uit te zonderen. Uwe drukpers heeft eenen oorlog van spotternijen gevoerd tegen het toekomend leven, en de werklieden die u lazen heb ben aan de genuchten van het huidig leven gedacht. De voorouders van uwe framassonsd hebben koningen naar de guillotine ge zonden, en de huidige opstandelingen vragen zich thans af of de hoofden der burgers meer eerbiedwaardig zijn Alle verdere bemerking zijn overbodig, niet waar, heeren liberalen Wil ik het u eens vertellen, met uw verlof, M. de Maire Zeker. Het was daar straks.... ik ben de hovenier van het kasteel, zooals gij mis schien wel weet.... Daar straks dan, toen ik aan mijn werk wilde gaan, zag ik dat het venster der slaapkamer van M. de ba ron wagenwijd openstond. Zoo voor dag en dauw, dat kwam mij aardig voor. Ik klopte <le bedienden op, wij gingen naar boven, wij riepen aan de deur, geen mensch aniwoordde. De deur was geslo ten, wij hebben ze opengebroken... och lieve God 1 De herinnering aan heigeen hij gezien had, deed den jongeling huiveren, ook M. Lordonneau huiverde teiwijl hij met de hand over het hoofd streek. De hovenier had zijnen moed weêr wat verzameld en hernam Allebei... te midden... te midden van een plas bloed... Ja, M. de baron en M. Domique, de oude intendant... allebei dood Toen zijn wij w gg-sneld... in het voorbijgaan hebb. n wij de gendarmen gewaarschuwd... en hier zijn wij. Tijdens dit afgebroken en hijgend ge daan verhaal, had M. Lordonneau zijne gedachtt n weêr wat verzameld. Het is go«d, zegde hij, gij hebt zeer verstandig gehandeld, ik ga meè, wacht een oogenblik, dan zal ik mij aankleed en en mijn sjerp omdoen. Wij moeten uit het artikel van den Pontius Pilatus van Klokke Roeland nog een koppel ezelarijen aan den kaak stellen. Is er eene partij die mag zeggen ik heb geene gewelddaden gepleegd Ja, Pontius Pilatus, er is er eene na- meiijk die welke altijd het slachtoffer der geweldenarijen harer tegenstrevers is ge weest. De catholieke partij heeft geene gewel denarijen op haar geweten. Welke betoogingen van geuzen en socios zijn er door de catholieken gestoord en aangevallen In welke huizen van geuzen heeft men de vuiter. uitgeworpen Tijdens den ongelukkigen schooloorlog zijn zij altijd binnen de palen der wette lijkheid gebleven. Hun verzet was altijd overeenkomstig de wetten van het land. Nooit heeft men gehoord dat geuzen députés als een misdadige in zijn huis is moeten sluipen omdat op straat zijne veiligheid was bedreigd. De geuzen mogen zulks niet zeggen. Hunne geschiedenis is eene aaneenscha keling van geweldenarijen gepleegd op de catholieken. Zij hadden zelfs eene voorliefde voor weêrlooze personen, voor priesters, kloosterzusters, zelfs kinderen i grijsaards wierden niet gespaard. Welke kiezing is afgeloopen zonder dat in de catholieke huizen de vensterruiten wierden uitgeworpen Kortom, de geuzen zijn onverdraag zaam en hunne geschiedenis toont dat klaar. Van de socios zullen wij nu niet spe ken. Hunne moordenarijen en onver draagzaamheden zijn niet meer te tellen 1 En als Groene Adolf, in 1894, kamerlid werd verkozen dank de liberalen en socia listen, werden hier te Aalst dan ook de ruiten van de kloostergestichten en der huizen van voorname catholieken niet uitgeworpen Klokke Roeland gaat voort a Klagen of karmen helpt niet. Af keu- ring van het geweld baat niet dat is zoo onvermijdeiijk als het aanbreken van den dag, als het vallen van den avond. Dus voor Pontius Pilatus zijn de dyna- mietaanslagen gewettigd zij zijn onver mijdelijk. M. Derbaix van Binche, de heeren Carton en Hoyois wier huizen zijn be stormd, hebben het recht niet te klagen of te kermen Wat wreedaard Dat zal het volk u betalen in de kie zingen. De brave menschen moeten zich maar laten dynamiteeren, dood schieten met revolvers, dat is onvermijdelijk O Pontius Pilatus Klokke Roeland eindigt Het volk is opgestaan. Het toont wat het waarlijk wil Het wil wat recht is I Het schuim van Brussel en elders heet gij het volk Is Pontius Pilatus volkomen gek Het volk, Pilatus, zal op een ander toontje zingen laat de kiezingen maar eens komen en het zal gaan Vivan de Catholieken van 4 April 1902 Maar hoe is 't in België met 't werk- volk ic Ha, in België is 't eerste klas goed, elk komt daar goed aan zijnen boterham Dat drukt Groene Pie en soms tien regels verder drukt hij ook dat de armoede hier in België de muren oploopt... Wat is er nu de waarheid, groene schavuit Wij gelooven dat ge het zelf niet weet en zoo maar altijd op zeevert gelijk de colonisten te Gheel Hij snelde naar zijne slaapkamer. Met zijne bevende handen kon hij ter nauwernood de knoppen vastmaken en hij stamelde Het is verschrikkelijk... zoon'n vree- selijken moord... in zulk eene rustige gemeente... M. de baron, een grijsaard... en die arme Domique... wat hebt gij toch voor schurken in de wereld... Waar is mijn sjerp Na een weinig zoeken, kwam de sjerp te voorschijn en de maire was gereed Hij ging snel de kamer uit en voegde zich bij de bedienden van het kasteel, die in den gang stonden te wachten. Zij verlieten het huis. Op straat stond reeds eene menigte van een paar honderd dorpelingen, het ge rucht van de misdaad had zich als een loopend vuur verspreid en van alle kanten snelde men toe. M. Lordonneau achtte zich gedwon gen, als hoofd der gemeente, eenige opwekkende woorden tot de omstaanders te richtten. - Mijne vrienden 1 riep hij uit, eene monsterachtige gruweldaad heeft schrik en onsteltenis gebracht over onze goede, vreedzame gemeente, maar weest gerust, de jusiicie zal haar plicht volbrengen, zij zal de moordenaars weten te vinden en te straffen, volgt my Hij wees met uitgestrekten arm naar de dorpstraat en beklom, gevolgd door de Onze zeeldraaier die in i8g5 het A. S. afkeurde en er niet van wilde, is een meeting gaan geven naar Strythem en is er door het volk niet goed ontvangen. Het volk zegde zoo Wat mogen wij van een hansworst verwachten die over pas zeven jaar alleman een stem ver wierp en thans met socios en geuzen samenloopt om het te bekomen Wat goeds kan hij wel verkoopen die het wettig gezag zijner onmiddelijke overheid miskennend ook het vermanend woord des Pauzen in de wind slaat. De Paus roept immers Vereeniging tegen de socialisten en priester Daens loopt met de socios meê en keurt zelfs hunne laffe aanslagen op personen en eigendom men goed. Zoo heeft het volk geredeneerd en heeft die vieze pastoor wandelen gezondenhet heef; hem niet willen hooren. De groote man schoot in koleire Miskende grootheid Hij zou zich wreken, de edelmoedige demokraat. Zijne wraak zal natuurlijk vallen op gijzelaars en in den persoon van den E. H. Pastoor van Strythem heeft hij er eenen gevonden. Wat zal die edelmoedige demokraat doen, hij die eene nieuwe wereld schep pen wil Hij zal dat doen, waartoe de lafhertigste socialist in staat is. Hoor hem zelf a Te Brussel zal zijn portret be kend gemaakt worden en hij zal er betaald worden met de munt welke hij tc Strythem heeft gebruikt Wat beteekenen die woorden Eenvoudig dees, dunkt me Ik zal het adres van den E. H. Pastoor bekend ma ken te Brussel, 't is te zeggen, aan de brave socios die van uit de huizen met revolvers schieten of met dynamiet wer pen, bij voorbeeld op de nationale bank. Mijne vrienden en bondgenooten zullen er voorzorgen dat de man beloond worde om mij belet te hebben te spreken Moest er in dees ongelukkige dagen iets gebeuren, het gerecht zou in die woorden wel eenen wenk kunnen vinden om eene verantwoordelijkheid vast te stellen. Volgens mijne meening bevatten zij eene bedreiging en als de woorden eene beteekenis hebben Te Brussel zal zijn portret bekend gemaakt worden dan zou ons gedacht liever onze vrees wel kunnen gegrond zijn. Wij gaan volop naar een rood, blauw en groen schrikbewind. Doch het volk zal dat weten te verij delen en het volk steunt de Catholieke Partij. dorpelingen, de zachte helling, die naar het kasteel van Pierrefite voerde, dat op eene verhevenheid gebouwd, boven het geheele dorp uitstak. Aan het hekken, dat toegang tot het park verleende, stond reeds een gendarm op wacht. Hier komt niemand door riep hij uit. M. Lordonneau wees op zijnen sjerp en zegde Maar ik toch wel De gendarm bracht de hand aan zijn steek. O I gij M. de maire, zeker, gij kunt naar binnen gaan, maar ik heb 01 der om alle vreemde personen van het kasteel Verwijderd te houden, dus de anderen M. Lordonneau trad binnen, gevolg door de bedienden, die zich zonder veel moeite bekend maakten, evenals de ho venier, maar het hekken werd terstond achter hen gesloten en de menigte bleef er morrend en ontevreden voor staan. Hebt geduld, mijne vrienden riep de maire hun toe, weldra zult gij bericht krijgen van hetgeen er is vooigevallen, daar sia ik u borg voor. Gij begrijpt wel dat uwe tigenwooidigheid de jusiicie in haar werk zou belemmeren, blijft dus waar ge zijt. Hij wende zich daarop tot den gen darm met de vraag Is de brigadier er al 't Is volop ruzie in 't groene nest. Groene Adolf zou willen dat de groene volksfoppers overal een verbond zouden sluiten met de rooden en blauwen om aan de catholieken zooveel kwaad moge lijk te berokkenen. M. Plancquaert integendeel vindt dat een groene leeuw zich alleen moet kunnen verdedigen. De hulp en bijstand inroe pen, zegt hij, van briesch. nde roode en blauwe tijgers ware de dood onzer volks- fopperskluk Immers, zoob kenthij.de drij vierden onzer kliek bestaan uitgeloo- vige buitenlieden welkewij gefopt hebben. En na zulke klare, duidelijke, wel- i) sprekende feilen, bemerkt hij, vindt 1) men twee politieke vossen die, de eene in 't Laatste Nieuws en de andere in Le Peuple, ons in den afgrond willen jagen. ELK ZIJN SPEL, zegt 't Leeuwke en hij vaagt zijne hielen aan Groenen Adolf Zeker M. de maire, hij wacht op u. Ik ga. Toen hij het kasteel naderde, deed de gedachte aan het vreeselijke schouwspel, dat hem daar wachtte, den weerdigen M. Lordonneau huiveren. Bovenaan het monumentole terras en in den gang van het kasteel werd hij op gewacht door alle bedienden, mannelijke en vrouwelijke, die stonden te jammeren en te weenen en hem toeriepen O mijnheer de maire onze goede meester O als men hem vindt, den schurk, dan mag ik lijden dat men hem den hals afsnijde. Moed, mijne vrienden, moed I riep mijnheer Lordonneau, hoewel het beven van zijne stem bewees, dat het hem zelve daaraan wel eenigszins ontbrak. Stelt vertrouwen in de justicie. Waar is de brigadier. Boven. De slaapkamer van den baron was op de eerste verdieping. Wordt voortgezet. CHOCOLAT CACAO des PP TRAPPISTES d'AIGUEBELLE M. IJC* AL OU F tyit. e f Mu«ei.ir:

De Denderbode | 1902 | | pagina 1