Nog iets voor de libe- Kiezing van 25 Mei. Beweging voor Z. A. S. Van tak op tak. Hij is ons Heer Gatholieke Vereeniging De Herziening is verworpen "AALST. Werkstaking te Aalst Hoeveel schade - Allerhande nieuws. m /p» Op i November 1898 schreef Vooruit, het roode Gentsche orgaan De heeren die ons voor hen doen zweeten zijn anders niet dan baan- stroopers, bandieten die onzen weg d afspannen. Komt de werkman alleen langs de baan, dan hebben ze waarlijk d schoon spel om hem piernaakt uitte- a kleeden en af te rossen wanneer hij zich a verzet. Maar hoe anders zou het gaan, a als wij steeds in groep gingen a Waren alle arbeiders vereenigd, het a feit ware voldoende om de baanstroo- a pers te beletten hunne rooversnesten a te verlaten, a Ziedaar, uwe bondgenooten, heeren liberalen werkgevers 1 Men weet dat in 5 provincies de Ka merleden aftreden Antwerpen, Brabant, West-Vlaanderen, Luxemburg en Na men. Van de i52 Volksvertegenwoordigers zijn er 77, die herkozen of vervangen moeten worden. Deze zijn PROVINTIE ANTWERPEN. Arrondissement Antwerpen. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. Ed. Biart, Fr. Delvaux, A. Coremans, G. Tonnelier, A. Delbeke, J. Van Rijswijck, J. De Winter, J. Verheyen, P. Segers, SOCIALISTEN. L. Van den Broeck. N. Ttrwagne. Arrondissement Mechelen. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. E. De Cocq. V. Vandewalle. A. Lefebvre, F. Van Cauwenbergh. Arrondissement Turnhout. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. Ch. de Broqueville, R. Le Paige, A. Versteylen. PROVINCIE BRABANT. Arrondissement Brussel. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. H. Carton de Wiart, E. Feron, H. Coifs, L. Huysmans, F. Debontridder, P. Hymans, C. De Jaer, P. Janson, L. De Lantsheere, L. Lepage. E. Nerincx, SOCIALISTEN. Renkin, L. Bertrand, Vander linden. F. Cavrot, E. Delbastée, A. Delporte, F. Vandervelde. Arrondissement Leuven. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. A. De Becker, V. Beauduin, De Trooz, SOCIALISTEN. L. Rosseeuw, P. Van Langendonck. F. Schollaert. Arrondissement N ij vel. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. J. Brabant, L. Jourez. Snoy. SOCIALISTEN. A. Allard. PROVINCIE WEST-VLAANDE- REN. Arrondissement Brugge. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. F. De Brabandere, L. Termote. A. Visartde Boca r mé. Arrondissement Kortrijk. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. ■Liebaert, Van de Venne. Reynaert, P. Tack. Arrondissement Veurne Diksmude- Oostende. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. De Groote, A. Buyl. A. Pil, J. Vanderheyde. Arrondissement Rouselaere-Thielt. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. A. Beemaert, Glllès de Pelichy, V. Van den Bogaerde, Van der Bruggen. Arrondissement Yperen. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. R. Colaert, E. Nolf. F. Van Merris. PROVINCIE LUXEMBURG. Arrondissement Aarlen-Marche-Bas- tenaken. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. H. Delvaux, E. Francois. Van Limburg-Stirum. Arrondissement Neufchdteau-Virton. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. W. Heynen. E. Lorand. PROVINCIE NAMEN. Arrondissement Dinant-Philippeville. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. Cousot, J. Tournay. Hubert. SOCIALISTEN. G. Horlait, Arrondissement Namen. CATHOLIEKEN. LIBERALEN. F. Dohet. E. Hambursin. L. Petit. SOCIALISTEN. G. DefneL In 't geheel 47 catholieken, 20 liberalen en 10 socialisten. Drie ministers zijn onder de aftreden de MM, de Trooz, Liebaert en Van der Bruggen. Van de 73 Kamerleden, die 1904 aftre den, zijn 14 liberalen, 21 socialisten en 40 catholieken. Nieuwe leden moeten worden gekozen ten gevolge van de vermeerdering van het getal Kamerleden, te Antwerpen, 2 Brussel, 3 Brugge, 1 Kortrijk, 1 Gent-Eekloo, 1 Aalst, 1 Charleroi, 1 Zoningen, 1 Luik, 1 Verviers, 1 Namen, 1. D« Kamer zal dua 166 leden tellen. lp /tnlüt m Woensdag werd hier meeting gehouden ter zaal van den liberalen werkmanskring; Concordia. Men vergaderde op 't Statieplein om een der redenaars, advocaat Vander- meeren, af te wachten die met trein van 8 u. 3i m. uit Brussel zou aankomen. Rond 9 uren trok eene bende voor de */i jeugdige knapen, vrouwen en meisjes ten getalle van ongeveer 3oo naar Con cordia. Als redenaars traden op Groene Pie, advocaat Vandermeeren, P. Van Styven- dael, alias Mon Moentje en de recht- vSaaaaardige Leveau. De roode, groene, blauwe en blauw- roode rare vogels zongen hun gewoon deuntje. Na de meeting werd er opnieuw eene bende gevormd om advocaat Vander meeren naar de Statie te geleiden, en trok langs de Nieuwstraat, Groote Merkt, Leo- poldstraat, Esplanade, Statiestraat. Stemrechtliederen en ook revolution- naire geroepen gingen gepaard met de kreten A bas la calotte I... Van 't ongediert der papen I... Op de Groote Merkt hoorden wij zingen Geeft men 't stemrecht niet, Wij werpen met dynamiet Ook een groep, en in dien groep bevon den zich de leiders, zong men met klem Wij zullen Leopold den nek omwringen l... Dus ze dreigen met koningsmoord... 't Is ook niet te verwonderen. Z. M. Leopold II wordt als de vijand aange wezen. In 't manifestje door P. Daens gedrukt en door hem persoonlijk uitge deeld leest men en wie nog de vijand van 't Bel- gisch Volk gaat worden, als hij er niet rap tusschenkomt dat is Koning Leo- pold. In een Republiek zou het zoo lang niet duren, met die dweeze, kop pige adjudanten van Woeste, t Dus Z. M. de Koning moet capitu- leeren of hij wordt de vijand dien men den nek omwringen zal om de republiek uit te roepen... En met de catholieken, de dweeze en koppige adjudanten van Woeste, zullen ze kort spel maken allen den bak in, uit 't landverbannen en wellicht nog erger. Eindelijk is de bende uiteen gegaan zonder rustvertooring... maar ook 't ware niet pluis geweest. Donderdag avond had onder de zelfde voorwaarden eene meeting plaats ten lokale der roode winkelpolitiekers Hand aan Hand, Saskaai. De Brusselsche redenaar advocaat Van dermeeren werd weêr langs de Molen straat, Kapellestraat enz. naar de statie geleid, geëscorteerd van ongeveer 5oo zingende manifestanten. Stemrechtliederen A bas la calotte Van 't ongediert der papen Geeft men 't stemrecht niet wij werpen met dynamiet; Wij zullen Leopold den nek omwringen de Marseillaise werden bij repetitie ge bruld. De stoet was wéér in meerderheid samengesteld uit kereltjes nauwelijks de vaantjesbroek ontwassen, kiezers van 's maandaags, roode kleddens van Nieu- werkerken, Erembodegem, enz. en een a5tal roode heksen. Op 't Statieplein ging de bende uiteen en alles werd rustig. GEHUILD, GESCHUIMD, GEBRUISCHT De socialisti sche partij der Kamer (zoo spreekt de Etoile Belge) heeft het parlementarisch regiem, dit is, de eerlijke onderhandelin gen over 's Lands zaken vervangen door een huilend en lasterend regiem, en heeft ons 't droevig tooneel gegeven van eenen aanval van razernij. Zij heeft gehuild, geschuimd en GEBRUISCHT, zonder te weten waarom voor het plezier, en wij dagen een man van gezond verstand uit de redevoeringen der rooden te lezen zon der zich af te vragen of die mannen zot zijn. De Etoile Betge zou er kunnen bij voegen hebben dat dit huilen, schuimen en bruischen belet heeft dat tal van so ciale wetten ten voordeele van den wer kersstand en der landbouwers door de catholieken voorgedragen niet zijn kun nen gestemd worden. En onder andere de wet op de werkongevallen die een einde zal stellen aan veel lijden en ontbeeringen bij de werkmansklas. Naar de rooden zt-ggen eerst onze politieke driften vol daan, de snullen nog wat uitgebuit en dan zullen we zien Een zeldzaam verschijnsel. Op 22 April komt de volle maan hier te lande totaal verduisterd op. De eclips eindigt omstreeks 8 uren en de kernschaduw der aarde verlaat de ma neschijf een uur later. Wanneer 't helder weer is, zal 't kun nen gebeuren, dat men de zon even boven den horizon in het Westen en te gelijker tijd de totaal verduisterde maan in het Oosten kan waarnemen. Wel staat de aarde tusschen zon en maan in, maar door de straatbreking in den dampkring (die nabij den horizon ongeveer een hal ven graad bedraagt) worden zon en main nog juist boven den horizon gezien, wan ne. r zij eigenlijk daaronder zijn, terwijl de totaal verduisterde maan (door breking en terugkaatsing in den dampkring der aarde) licht genoeg omvangt om als een roodgekleurde schijf zichtbaar te zijn. Zulk een verschijnsel dat wel eens met den overigens vrij dwazen naam van horizontalen eclips wordt aangeduid - behoort voor eene bepaalde plaats op aarde tot de zeldzaamheden, schrijft M. Van de Stadt in de Ajuih. Ct. Op eene groene meeting te Anderlecht gehouden, in een kaveetje op 't einde der S' Guidostraat, vergeleek de eerste rede naar onze merteleer Adolf Daens aan O. H. Jesus-Christus. Christus, herinnerde hij, zegde Laat de armen tot mij komen, terwijl hij, priester Daens, tot de armen ging... Wat lekkere ons Heer Christus riep de armen tot hem om hen te helpen, te spijzigen, te leiden, te ver troosten enz. en Adolf Daens is tot de armen gegaan om ze, uit vuige politieke berekening, door ijdele beloften te mis leiden en te foppen in zijn voordeel Christus is getrouw gebleven aan Zijnen Hamelschen Vader en Adolf Daens is on trouw geworden aan de geloften onder eed welke hij aan den Vertegenwoordiger van God op deze aarde deed. Ziedaar 't verschil van de differentie. Maar wat is 't Adolf Daens heeft zich op i5 Oogst 1897 zelf vergeleken aan ons Heer en 't is dus niet te verwonderen dat een zijner sleepdragers het dan ook eens herinner® Donderdag 8 Mei aanst., zal te Mechelen, op het gehucht Neckerspoel, de jaarlijksche vee- merkt met prijskamp plaats hebben. Deze, als voornaamste merkt van het Land, zal zooals naar gewoonte, bezocht worden door een groot getal landbouwers en vee, teelders.zoo Belgen als vreemden, die verlangen hunne stallen te voorzien van schoon vee zoo van inlandsch als van Hcllandsch ras. Hornpming van den ar beid.Uit al de nijverheidscentrums, waar de bescherming der arbeiders ver zekerd is, luiden de berichten dat de arbeid is hernomen geworden. Het blijkt dus ten overvloede dat op honderden fabrieken en mijnen de werk lieden tegen wil en dank hebben gestaakt. Duizenden arbeiders hebben zich ge- gedwongr n tegen wil en dark bij de revo- lutionnaire beweging voor Z. A. S. moe ten aansluiten. Honderden duizend franks loon zijn dus verloren gegaan, voor hen die tegen wil en dank hebben moeten staken. Aan dit soort van schrikbewind die de roode en groene ch-fs deden drukken oest een einde worden gesteld. De krachtdadige maatregelen door de regeering genomen worden dan ook door ordelievende Belgen goedgekeurd. ZOO IS 'Tl... De roode en groene gazetten vallen gedurig uit tegen de gen darmerie en andere handhavers der open bare rust en veiligheid. De liberale Chronique durft het af keuren en wanneer zij dat durft moeten er gegronde reden bestaan. Die menschen, zegt het liberale orgaan, volbrengen slechts hunne plicht en ver- digen hun leven tegen de moordaansla gen die roode, groene en blauw-roode bandieten op hen plegen willen. Die deftige houding is opmerkens waardig. des Arrondissements van Aalst. De algemeene vergadering der heeren Afgevaardigden is vastgesteld op Zondag 27 April aanst., te Aalst om 2 uren 's namiddags, ten lokale van den Catho lieken Werkmanskring, Korte Zout- straat, N° 44. Aan 't dagorde staat 1° Bespreking der belangen van 't Arrondissement 20 Voorstelliug en bespreking der candi- daturen voor de Kamerkiezingen van 25 Mei aanst; 3° Poll tot aanduiding der de finitieve candidaten 4° Voorstellen en Mededeelingen. Het Midden-comiteit rekent op de te genwoordigheid van al de heeren Afge- veerdigden. DE HOOGERE ARBEIDSRAAD, heeft woensdag de beraadslaging over het voorontwerp, betrekkelijk het wetsont werp op den Zondagsrust, voortgezet. De artikels 3 en 4 waren het voorwerp van eene lange bespreking. Deze artikels bepalen a) Dat de wtkelijksche rustdag de Zon dag zal zijn, behalve de uitzonderingen; b) Dat de uitzonderingen door konink lijk besluit zullen worden vastgesteld. De artikels 5 tot en met 12 zijn aange nomen. De raad vergadert Dijnsdag opnieuw. Het rood blad Le Peuple zegt, dat men in de rangen der socialisten- collectivisten moet treden, of zoo niet dat men een deugniet is en de liberalen, wien het blad dit compliment zendt, sa- lueeren, z- ggen a vos ordres wij zijn bereid als siaven achter uwe roode vod te loopen in de hoop van toch iets in troebel water te kunnen opvisschen gelijk de haaien I met 84 stemmen tegen 64. Dus catho lieken tegen socialisten, liberalen en den lekkeren De Backer. Citoyen Anseele zegde in de Volks kamer dat er hier te Aalst 35oo werksta kers zijn Groene Adolf had hem dat per tele gram laten weten. Onze geachte lezers zullen nu kunnen oordeelen hoe de groene en roode jannen durven liegen. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht dientt- doende Apotheker, op Zondag 20 April 1902, M. De Waele, Kerkstraat. 0 Creemboter. Markt van Zaterdag 19 April 1902. io3 kilogrammen ter maikt Prijs fr. 2,90 tot 0,00 per kil - Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 438 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 35oo kilo*. Vrijdag morgend hebben de patronen van 't roode tabakfabriek der Korte Zoutstraat, 't signaal der werkstaking ge geven, Met J. B. Sanders, Van Cutsem, alias Votje en Nichels, drij roode onderchefs, aan 't hoofd zijn ze ten getalle van een twintigtal naar ue fabri< ken g< tiokk<n om de werklieden tot de weikstaking aan te zetten. Ter Vellenfabritk Trage] zijn ze er gelukt 't werk te doen staken, doch jaar lijks op dees tijdstip wordt het werk ver laten en 't fabriek gedurende de zomer maanden gesloten. Bij den heer De Bruyn, tabakfabrikant Nieuwstraat, hebben de werklieden ook 't werk laten staan. Ter katoen- en garentwijnderij van den Tragel mag staken of werken wie wil. De betaling van het loon gebeurde 's voormiddags in plaats van 's avonds. Sanders en Groene Pie, spraken bij 't verlaten van 't werk aldaar 's middags van door eene der vensters van Benja- mien Roeland, tot de werklieden om ze tot werkstaking te overhalen.., Weinigen gaven gehoor aan de predi katie van die roode en groene oproer stokers. De werklieden van de sargie-weverij Declercq en Cnie hebben ook het werk laten staan. Op Chipka zijn de letterzetters en drukkers van Groene Pie aan 't werk ge bleven. Neen, ze mochten niet staken, ze moesten de pakskens zeever bereiden die hij moet verkoopen. Zoo dom niet, zegt hij, ik moet 't ijzer smeden als 't heet is... Een andermans werklieden moeten staken maar de zijne niet O gi groene krawat 1 De werkstaking is verre van algemeen te zijn op versehillige fabrieken hebben maar eenige mannen gestaakt. Meer dan de zijn geforceerde werkstakers. Des namiddags vormde zich eene bende werkstakers die revolutionnaire gezangen en geroepen, stemrechtsliederen lieten hooren. De bende was samengesteld uit 160 vrouwen en meisjes, en 55o mannen, jongelingen van 15 tot 20 jaren en ben gels alles goed geteld. Weèr bemerkte men tal van roode kleddens van Meire, Nieuwerkerken, Erembodegem, Lede, enz. De manifestanten bepaalden zich een voudig tot zingen en soms brullen. Groene Pie en Groene Adolf waren niet te zien, 't was zeker te klaar... v DE BURGERWACHT GECONSIGNEERD. Om 4 i/t uren 's namiddags is aan de Burgerwachten 't bevel toeg komen dat ze 't huis moeten blijven en zich in ge reedheid houden om op eerste waarschu wing door tromgeroffel, hoorngeblaas, zich ter vergaderplaats te begeven. D-.ze maatregel werd genomen om in alle gebeurlijkheden te kunnen voorzien want zekere groene en roode chefs schui men van razende woede. Aan zotten past het dwangcamisool im mers 't best. De bende manifestanten ging om 4 uren uiteen aan Hand in Hand, Saskaai. om later op nieuw te vergaderen op 't Statie plein. Na men vernomen had dat de her ziening werd verworpen, werd opnieuw een stoet gevormd die de stad introk. Aan de Brusselsche straat, werd den doorgang door de Politie afgesneden. Groene Pie zou eens gaarne hoort n Ahoe! enz. roe pen hebben voor 't huis van M. Baron Leo Bethune. De b.-nde die lont had ge roken poogde langs achter de keik, Oude Vischmerkt, Stoofstraat in de Brusselsche straat te geraken. Groene Pie zegde tot den adjunct Vemaeve dat ze voor 't huis van M. Bethune niet zouden passeeren en langs de Klapstraat gaan maar 't was hola kadéééé 1 Groene schavuit Na nog eenige straten zingend en bru- lend te zijn doorgetrokken bijna al loo- peude, begaven de manifestanten zich ten lokale, Letterzetterskring, Graanmerkt, alwaar eene meeting ging plaats hebben. Groene Pie en Groene Dolf vielen weèr uit tegen de rijke «atholieken, M. Baron Leo Bethune en tegen Den Den- derbode... Wat moeten wij toch lood zwaar op zijn wraakgierig hert liggen 1 Na de meeting ging men in alle rich tingen uit een. Gevolgen der roode en blauwe woe lingen. In een Brusselsch catholiek blad lezen wij De misnoegdheid, door de socialisti sche woelingen veroorzaaki, groeit van dag tot dag aan, en te Brussel is het niet alleen de groote en kk-ine burgerij, maar ook de werkmansklas, die ten uiterste verontwaardigd is tegen de oproermakers. D§ uitroeping der werkstaking heeft in de 1 volkswijken eene ware verbittering te weeggebracht. En in een liberaal blad, dat den oproer predikt om, in concurrentie van Vooruit, veel nummers te verkoopen, en jubileert omdat er reeds 3oo,ooo werkstakers zijn, leest men Reeds zijn te Brussel vier theaters gesloten VI. Schouwburg, Scala, Olym- pia en Galeries. Men meldt ons thans ook dat de be stuurders van den Muntschouwburg aan het gemeentebestuur hebben gevraagd ook hunne deuren te mogen sluiten, daar men deze week voor ledige banken speelde. i) Zoo is het geval ook voor al de hotels, die geene reizigers ontvangen. Ook de winkeliers beklagen zich bit ter over den toestand, daar er geene be zoeken meer komen, a De persoon, die aangehouden werd voor moordpoging op den agent Hoffelt, is in het gasthuis met zijn slachtoffer ge confronteerd. Hoffelt heeft hem niet meer kunnen herkennen, daar hij, op het oogenblik van het feit, reeds het bewustzijn had verloren, doch getuigen van het moord- tooneel doen stellige verklaringen te zij nen laste. Te Sint-Josse-ten-Noode heeft nog eene hevige woeling plaats gehad ten gevolge der pogingen van eene groep stakers, om werklieden van kleine ateliers mede tot staking aan te aetten. Alle eerlijke lieden keuren de kracht dadigheid van het kabinetshoofd goed. Zij hebben met genoegen vernomen dat de Kamer voornemens is, eindelijk een debat te sluiten, dat haar een kostbaren tijd doet verliezen, de verbittering in het land zaait en gevaar loopt, door de nij verheidscrisis te verergeren, honger en ellende te brengen in duizenden werk mansgezinnen. M. De algemeene raad der werkliedenpar tij heeft vrijdag morgend eene bijzondere vergadering gehouden, om te beraadsla gen over den toestand. De raad heeft met algemeene stemmen besloten, de algemeene werkstaking voort te zetten en de werkmansbevolking aan te manen, haar te houden binnen de palen der wettelijkheid. De raad heeft vervolgens besloten dat een manifest vrijdag avond aan de werk mansbevolking zal worden gericht, in 't welk die gedachten worden vooruit- :zet. Vervolgens hield de raad zich bezig met verschaffen van hulp aan de slachtoffers der staking. LEUVEN. Vrijdag 18 April. Bloedige botsingen. 5 dooden. Twee botsingen hebben plaats gehad tus schen de Burgerwacht en de socialisten die geweldig opgewonden waren. Eene bende manifestanten waren naar de statie getrokken om den rooden volks vertegenwoordiger Van Langendonck bij zijnen terugkeer uit Brussel eene ova tie te brengen. De bende verdeelde zich in kleinere afdeelingen waarvan eene zich richte naar de Recolettenplaats, Onderwege werden de vensterruiten van 't College J uste- Lipse ingeworpen. Revolverschotten werden door de muiters in de richting der Burgerwacht gelost die den weg naar de Recolettenplaats afsneedt. De houding der muiters werd altijd meer en meer stouter en dreigender, de Burgerwacht vuurde en twee dooden werden opgenomen. Bijna op 't zelfde oogenblik wilde eene bende muiters de haag Burgerwachten doorbreken en deze laatsten waren ge noodzaakt van hunne wapens gebruik te maktn om hun leven te verdedigen er zijn diij dooden. Bovendien telt men 12 gewonden waarvan twee doodelijk. Eindelijk kwam het leger er tusschen dat weldra de orde herstelde. Nadere inlichtingen. Weinige oogenblikken voor de botsing, had citoyen Van Langendonck, die aan 't hoofd der eerste bende maicheerde, op de St-Anto- niusplaats eene oproerige redevoering uitgesproken; hij zegde dat men niets meer moest vreezen. Vele socialisten waren met revolvers en zware ijzeren vijzen gewapend. LAATSTE BERICHTEN. Gent. De algemeene werkstaking is uitgeroepen er zijn 10 duizend weik stakers waarvan 4 duizend gedwongene. Er heerscht kalmte. De werkstaking is overal aan 't afnemen volgens berichten uit La Louvière, Char leroi, Bergen, Doornik, Luik, Namen, Antwerpen, Verviers, Seraing, Herve, Nijvel, enz. Te Luik werden gister Vrijdag avond de volksvertegenwoordigers Demblon en Troclet door de Burgerwacht aangehou den wegens overtreding van '1 bevel des heeren Burgemeesters. Er is proces-ver baal tegen hen opgesteld. Te Brussel hebben de citoyen» Lekeu Smeets en Grimard, die rijkaard, gewel dige redevoeringen gehouden in hunne razende woede omdat de herziening is verworpen... De rijkaard Grimard viel uit gelijk een razenden tegen MWoeste en riep hij is de schuld van alles. Men moet dien noodlottigen man verwijderen lijk de pest. En de toehoorders riepen Ter dood 1 Dooden wij hem Citoyens Denis en Vandervelde hebben de aanwezigen getroost en tot bedaard heid aangezet. Te Brussel en voorsteden waren er gis teren slechts 35oo werkstakers waarvan da heift gedwongen. 't Gerucht dat er hier te Aalst talrijke werklieden in werkstaking waren gegaan, heeft zich bliksemsnel op den buiten rond onze stad verspreid. Ook heeft onze wekelijksche merktdag er htden zaterdag schroomelijk veel door geleden. Slechts een derde van 't volk dat ge- woonelijk naar onze merkt komt, werd bestatigd. Geen wonder toch de buitenlieden, meest al rustminnende menschen, zijn verveerd van zich naar de stad te bege ven. Het is dus niet te verwonderen dat ze liever thuis blijven dan hier hunne penningen te komen besteden met gevaar van onaangenaamheden en soms meer te ontmoeten. Vele winkeliers, neeringdoeners, am bachtslieden hebben het in hunne toog- lade gewaar geworden ja, velen konden op 5 minuten hunne ontvangst tellen. Dus schade en verlies want wat die buitenlieden hier te Aalst zouden aange kocht hebben, hebben zij zich elders aan geschaft. En wie is daar de schuld van f° Adolf Daens, de afgestrafte pries ter en Pie Daens de ellendige zee veraar. 2° De roode socialisten, de winkel- politiekers der Saskaai. 3° De liberale haantjes-vooruit. En dat zijn de opstokers, de leiders I En die misdadigers handelen aldus niet om 't lot van deo werkman te verbeteren, maar zij handelen de eenen uit wraak en baatzucht; de anderen om troebel water te maken in de hoop er eer en profijt uit op te visschen. Ze willen, in andere woorden, langs de schouders der werklieden tot eer en bezoldigde ambten geraken 1 Ziedaar En dat wordt niet be grepen De werkstakers deden zingend eene wandeling door onze straten. Men telde er 35o van 't mannelijk geslacht en 5o van 't vrouwelijk. 200 waren jongelingen en bengels van 12 tot i5 jaren. Groene Pie marcheerde aan 't hoofd bleek van razen de woede. Aan onze geachte geabonneer'den. Wij hebben de eer te berichten dat zeer kortelings de kwittantie voor 't loopende jaar 1902, zal aangeboden worden door den Postbode. Wij hopen dat men op eerste aanzoek zal betalen ten einde ons verder werk en onkosten te sparen. UNE BONNE LIGUE. Si vous êtes vraiment soucieux de votre santé et voulez boire du bon Vin, adressez-vous k la LIGUE DES VITICULTEURS CONSOMMATEURS qui vous four- nira des Vins naturels, MEDOC, BOUR GOGNE, etc., dans des conditions abso- lument sans précédent comme prix et qualité et non pas des Vins de coupages récoltés it des centaines de kilomèires des ciüs dont ils portent abusivement les noms. Les expéditions sont faites par les récol- tants eux-mêmes et les Vins sont toujours accompagnés de certificats des Mairies d'oü ils sont récoltés. Done plus de fraude possible ni trom- perie d'ongine. On peut se rendre compte et demander les echantillons, déguster les Vins AU SIEGE SOCIAL 14, Rue Grange- Batelière, Paris, ou chez M. Valsse-Ri- delle, 26, rue des Plantes, Bruxelles. - Een erg ongeluk gebeurde donder dag avond aan de gaafabriek te Brussel. Een korporaal, die de ronde deed langs de op post staande schildwachten, heeft per ongeluk zijn geweer doen afgaan en de kogel trof eenen soldaat in den buik. De jongen is doodelijk gekwetst. Het is een 20 jarige loteling van Jemappe. K. K. Koormaatschappij De Me- lomanen Gent. Wij herinneren nogmaals dat het Zondag 27 April te 3 uur is dat de uitvoering van LUCIFER in de groote zaal van het Casino te Gent plaats heeft. De leden der drukpers die deze week de repetitiën bijwoonden zijn het eens om de grootschheid der uitvoering, door dit machtig korps van 700 uitvoerder», te loven en beweren dat het de eerste maal is dat Gent zulke groote muziekale plech tigheid zal beleven. Nogmaals drukken wij er op dat slechts de voorbehouden plaatsen aan 5 fr. ge nummerd zijn en door het bestuur worden gewaarborgd. Verders kon men plaatsen aan 3 fr., 2 fr. en 1 fr. bekomen ten lokale der maatschappij, van 12 tot 1 ure 's na middags en van 8 tot 10 uren 's avonds. Ook schriftelijk kan men zijn kaarten aan het Secretariaat, Savaanstraat 42, Gent, voorbehouden. - Het Fondsenblad stelt een betee- kenisvol feit vast In de laatste weken hoorde men elke week van inbraken en kerkdiefstallen op den buiten. Sedert dat er woeling in de stad is, hoort men van niets meer. De inbreker», baanstroopers, kerk-, kieken- en konijnendieven gaan niet meer uit stad op karwei. Te Brussel en omstreken merkt men hetzelfde op. PPM LippD b'edt kosteloos aan, aan QU.IM I IL Ln allen die zijn aangetast van eene huidziekte,haarwormen, eczemaa puist jes, huiduitslag, chronische bronchirten, borat- maag- en blaasziekten, rheumatiek. een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hi) zelt volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod waar van men het menschlicvend doel zal inzien, ia het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Viacont. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, dia kocteloos en vrachtvrij per post antwoorden an da gveraagde inlichtingen cptturca aal.

De Denderbode | 1902 | | pagina 2