Zondag Mei 1902 5 centiemen per nummer 56- Jaar 5672 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST. HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Candidaten der Catholieke Vereenigingen. KIEZINGEN VAN 25 MEI 1902. Arrondissement van Aalst-Audenaarde Voor den Senaat. Candidaal-titelvovrder. Mr B°" DE KERCHOVE D'EXAERDE Eigeen, Candidaal-plaatsvervanger. Mr GHEERAERDTS Michel-Leo, ARRONDISSEMENT VAN AALST. Voor de Volkskamer Candidaat-titelvoerder. Mr PIERAERT Paul, Candidaat-plaatsvervanger. Mr VAN DER TAELEN Emiel, Cath. Vereeniging. Algemeene Vergadering De heer Van Vreckem. Arthur Van der Linden. B" Eugeen de Kerchove. Heer Paul Pieraert, De heer L. Gheeraerdts De heer Van der Taelen. Onsen Woeste. Leve ouze Catholieke Candidaten DE DENDERBODE Dit blad verschynt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maandenfr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving •indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen ayn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' Si, •n in alle Postkantoren des Lands. CHIQUE SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3<* bladzijde 50 centiemen. Dikwyls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlyk tegen den dynsdag «n vrydag in den voormiddag. Voor da advertentiën uit vreemde landen «ich te wenden ten bureele ven dit blad. Aalst, 3 Mei 190a. Ouu-Senateur onzes Arrondissements. Burgemeester der Stad van Aalst. Geneesheer te Geeraardsbergen. Stoker en Landbouwer te Idegem De bovenstaande heeren zijn zondag namiddag als definitieve candida ten uitgeroepen door de Vergadering der heeren Afgevaardigden te Aalst gehouden. De Catholieke Vereeniging des Arrondissements van Audenaarde verga derde den zelfde dag en riep de zelfde heeren uit als definitieve candidaten voor den Senaat. ARRONDISSEMENT VAN AALST DER HEEREN AFGEVEERDIGDEN. Zondag 11. werd alhier gehouden, ten lokale Catholieke Werkmanskring, de algemeene vergadering der heeren Afge- veerdigden ten einde de difinitieve can didaten aan te wijzen voor de kiezingen van a5 Mei aanst. Meer dan 6oo heeren Afgeveerdigden uit de verschillige Steden en Gemeenten, in een woord, uit alle Gewesten onzes Arrondissements hadden den oproep van 't Midden-comiteit beantwoord. Ziedaar een verheugende blijk van goede verstandhouding, van gehechthrid aan de groote Catholieke en Vaderland- sche Zaak die, in ons Arrondissement heerscht, tot spijl onzer tegenstrevers van allen deesem en kleur. De vergadering was voorgezeten door onzen achtbare Senateur, den heer Karei Van Vreckem, wiens parlementair Jubel feest wij weldra de vreugde zullen hebben plechtiglijk te vieren. Aan 't bureel namen plaats de achtbare heeren Baron Eugeen de Kerchove d'Exaerde, M.-L. Gheeraerdts, Karei Woeste, Lodewijk De Sadeleer, Baron Leo Bethune, Arthur Van der Linden, Paul Pieraert, Emiel Van der Taelen. De Voorzitter, vooraleer over te gaan tot het dagorde, getft te kc-nncn dat het Midden-comiteit over. 14 dagen, een adres aan de heeren Ministers heeft ge zonden ons vertrouwen uitdrukkende en hen aanmoedigende in den weèrsiand tegen de eischen der socialisten onder steund door de oude vijanden onzer Catho lieke Deskwijse. Dit doende was het Comiteit overtuigd de tolk te zijn uwer innige gevoelens. (Algemeene toejuichingen). Nu mogen wij onze dankbaarheid bij onze gelukwenschen voegen. Dank aan de eendracht der Rechterzijde, dank aan de vastberadenheid, aan den moed, aan het onbetwistbaar talent van den Cabinets- overste, graaf de Smet de Naeyer, alsook van den heer Minister de Trooz die, met zooveel manhaftigheid, verstand en wel sprekendheid, belangrijke wetsontwerpen verdedigd heeft ja, ook dank aan den trouwen en onwankelbaren steun onzer verdienstelijke Volksv< rtegenwoordigers, heeft het gouvernement de revolution naire pogingen overwonnen, de schan- dige samenzweringen verijdeld. Groote, heilvolle zegepraal Ja, MM., ik ben overtuigd dat, sedert i83o, onze inlandsche vtrdeeldh' den en politieke twisten nooit het publiek orde, de stoffe lijke toestand, ja zelfs de vrijheid en de onafhankelijkheid van Belgifi zoo gevaar lijk bedreigd hebben. Ons geliefde Vaderland, dank God, heeft weer de rust bekomen. Hier blijft ons nog een plicht, een zoete plicht te vervullen. Aan 't hoofd der verdienstelijke man nen die hun persoon te pande van 't goed orde gesteld hibben, die zoo meesterlijk onz h; nigstt belangen Verdedigen, zitn wij met fierheid schitteren volgens ge woonte onzen hooggeachten en nooit volprezen Volksvertegenwoordiger den heer Woeste I... (Langdurige toejuichin gen en geroep Leve Woeste Ja, roepen wij samen Leve Woeste Wreken wij hem over de schandige aan randingen der aartsvijanden van Gods dienst, Koningdom en Grondwet I... Hulde aan zijne warme overtuigingen, aan zijn onbeiispe ijk leven, aan zijnen on vet schrokken moed, aan zijne onscliat bare kennissen en zijne treffende wel sprekendheid 1 Aan hem onze bewonde ring, ons onaibreckbaar vertrouwen I... (Bravo, leve Woeste Niemand zal het betwistenbenevens de Minister» is 't zeker M. Woeste, 't opper hoofd der Rechterzijde, die de gevoeligste slagen aan 't vijandig leger toegebracht heeft. De bckomene zegepraal is zoo volledig als geruststellend. Hij bewijst eens te meer dat de belangen des Land aan bevoegde handen toevertrouwd zijn. Ongelukkige gevolgen van den oproer zijn te betreuren 1 Wij deelen uit gan- scher han de smart der beproefde fami- liën, maar de verantwoordelijkheid moet zwaar wegen op het gew< ttn dergenen die, uit hoogmoed en eigen baat. "net volk ophitsen, tot opstand uitlokken en in wanorde brengen, De openbare rust. eenigen tijd ge stooid, is nuwiêr volkomen. Met volle vertrouwen mogen wij de aanstaande kiezing bt Werken en de uitspraak van het kiezerskorps afwachten. Zou het te verwonderen zijn dat menige kiezers de rangen onz;r tegenstrevers vei lieten bij het aandenken der jammer lijke g-volgen die de schandige samen- zweering der liberalen en socialisten te weeg gebracht heeft. Wij mogen hopen met volle recht dat de overwinning in de Kamer ons zeker zal leiden tot eene schitterende zege praal op a5 Mei aanstaande. Intusschen aan 't w rk Mijnheeren In ons Arrondissement, wel is waar, hebben wij niets te vreezen tegen onze een dracht blijven de vijandelijke pogingen onmachtig. Niettemin hebben wij plich- teg te kwijten. Wij gaan dus over tot het benoemen der candidaten voor Kamer en Senaat. Het Comiteit stelt voor M. Paul Pie- rart, geneesheer te Geeraardsbergen, als effectieve csndidaat voor de Kamer en M. Emiel Van der Taelen, provinciaal Raadslid en Burgemeester te Idegem, als candidaat-plaatsvervanger. (Handgeplak). Deze candidahn zullen u aangeboden worden door M. Van der Linden. Voor den Senaat worden door het Co miteit voorgested M. de Kerchove d Exaerde die re-tds met een mandaat door "i gelast g' w est is. Onnoodig op dezen man te sfi-unen, hij is reeds te voordeelig gekend. (Luidruchtig- goedkeuring). Als plaatsvervangende candidaat heb ben wij, met zonder moeite ik moet het bekenn» n, de aanvaarding van den ver dienstelijken Burgemeester van Aalst ver kregen. (Algemeene toejuichingen). M. Gheeraerdts heeft in zijne bediening de genegenheid en het vertrouwen zijner bestuurlingen verkregen. In deze laatste omstandigheden, toen men hier poogde het Werkvolk te misleide n, heeft hij door zijnen voorzichtigen en tevens krachtda dig' n handel alle onlusten die in andere steden te betreuren zijn, voorkomen. Burgers en Werklieden zijn htm hierover erkentelijk. Zijn naam zal aan onze lijst eene ware macht bijbrengen. De heer Voorzitter verleent alsdan 't woord aan den heer MIJNHEEREN Gij weet, dat stdert lange jaren, den wensch van het Canton Geeraardsbergen is g> wetst van vertegenwoordigd te zijn in onze afvaardiging bij Kamer en Senaat. De bevolking van het Canton Gee raardsbergen, is, na het Canton Aalst, de talrijkste van het Arrondissement. Gij hebt reeds, wanneer de omstandig heden het toigelaten hebben, aandien wensch voldoening gegeven. Dees maal nog, heeft het Centraal Co miteit der Catholieke Vereeniging van het Arrondissement de wenschen van het Co miteit van Geeraardsbergen willen aan- hooren, en heeft toegelaten, met zijne ondersteuning, twee candidaturen aan de zen poll te onderwerpen. Het is ingevolge eener wtderzijdsche overeenkomst, ingevolge de voorstellen van de Afgeveerdigden, en van het Comi teit van Geeraatdsbergen, dat ik de eer heb u onze twee candidaten aan te bieden, te weten Mijnheer den Doktoor Paul Pibraert als titelvoerenden candidaat en Mijnheer emile Van der Taelen, Land bouwer en Nijveraar te Idegem, als bij- gevoegden candidaat. Mijnheeren Boven hunne beloften van het programma der Catholi<ke. Paitij van ons Ariondissement te vo'g« n, h l>- bon die candidaten, reeds menigvuldige blijken gegeven van hunne veikleefdheid aan onze belangen, van hunnen icver, en hunne zelfsopoffcring. Mijnheer Paul Pieraert is Voorzitter der Catholieke Jongt Wacht van Gee raardsbergen en als ik zeg Voorzitter, dat wilt z ggen de beste van die jonge strijders, w.lke zulken belangrijken rol in de politiek vervullen, en bij wie, moed, opoffering en geestdrift, nooit ontbraken die jonge strijders hebben Mijnheer Pie- rart waardig gevonden, aan hun hoofd te staan, om ze ten stiijde en ter overwin ning te leiden. Mijnheer Pieraert maakt ook deel van het Gemeentebestuur van Geeraardsber gen, en is een dergenen die, in 1886, het Stadhuis van Geeraardsbergen, stormen derhand in genomen en den vijand ge klopt hebben. Daar boven, is Mijnheer Pierart dage lijks in betrekking geweest met het volk hij kent de belangen van de burgerij waarvan hij deel uitmaakt door zijn ambt deed hij menigvuldige bezoeken, bijzonderlijk bij werklieden en landbou wers, en heeft hij de belangen, de nood wendigheden van die twee takken der samenleving leeren kennen. Dit laat mij toe van te zeggen, dat, indien Mijnheer Pieraert, in het toekomende met den zelf den iever werkt dan in het verleden, we mogen verzekerd zijn, dat hij geene pogingen zal sparen, om de belangen van burger, landbouwer en werkman te on dersteunen. (Geestdriftige toetreding). Wat onzen bijgevoegd, n candidaat aan gaat, Mijnheer Emile Van der Taelen, ik geloof dat hij in g-heel het Arrondisse ment genoeg g< kend is, en dat het over- bcjig ware nog zijnen lof te maken. (Toe juichingen). Sedert lange jaren, heeft hij het ver trouwen zijner medeburgers verdiend; hij is Ondervoorzitter van het Landbouw- comice van Geeraaids-b-rgen, Burgemees ter van de Gemeente Idegem, Provinciaal Raadslid voor het Canton Geeraardsber- gen. Het vertrouwen hem door de kiezers retds verscheidene malen geschonk. n, heeft Mijnheer Van der Taelen waardig beantwoord zijn verleden is ons eene waarborg voor de toekomst. Te meer nog, Mr Van der Taelen is de Candidaat van den Landbouw als land bouwer zelf kent hij de interesten van dien belangrijken tak onzer nationale nijverheid en zal hij die desnoods met kracht, doorzicht en wijsheid weten te verdtdigen. Dat zijn dus de beide candidaten, Mijne Heeren, die ik, in name van het canto- naai Comiteit en van de kiezers van het Canton Geeraardsbergen alsook met toe stemming en ondersteuning van het Cen traal Comiteit van Aalst aan uwe goed keuring kom onderwerpt n. Wat de Ka- merkiezing betreft, geven ze ons volle verzi kering van zegepraal. Ik twijfel niet of elk van u zal de dienstwilligheid, de verdiensten van die heeren willen erkennen, en van nu af hun een blijk van genegenheid zal geven, met ze, in dezen poll, als Candidaten te noe men, voor de Kamerkiezing van a5 Mei aanst. (Geestdriftige toejuichingen. Dan sprak den heer Luidruchtige toejuichingen en toegene- gene geroepen gingen op en toen de rust hersteld was zegde hij MIJNHEEREN Ik bedank u voor het nieuw bewijs van vertrouwen welk mij heden gegeven is. Uwe genegenheid jeg-.ns mijn n persoon is mij sedert lang g<kend. G lukkig ben ik te bemerken dat, alhoewel ik sedert twee jaren buiten het werkend politiek leven was, de banden die mij aan het Arrondissement Aalst verbinden nog niet verbioken zijn. Ik moet u toch nog eens verklaren dat het uit e-rzucht niet is dat ik eene candidatuur zal aanvaarden. Lie ver zou ik eenvoudig soldaat b<ijv> n in het catholieke leger, maar aangezien gij meent dat ik nog diensten kan bewijzen, om onze catholieke grondbeginsels te verdedigen, kan ik slechts antwoorden ja, hier ben ik. Ik zal uw man zijn. (Bravo 1) Zoo veel te meer schat ik uw vertrouwen daar wij in eenen onrustigen tijd leven. Moet ik u herinneren de droe vige omstandigheden waarvan wij juist vei lost zijn Ongelukkige en schande lijke dagen In verscheidene steden moeu n wij wanorde tn Zelfs het storten van bloeu betreuren. Door zekere schiij- veis en sprtkers waren alle de Overheden, van den Koning af tot de simpele politie agenten beletdigd, bedreigd, aangevallen! Wij hebben gezien door misleid voik de Volksvertegenwoordiger» verjagen en bespotten. Er waren aanslagen tegen bijzondere personen en eigendommen Droeviger nog was het g> drag van de leiders, die door hunne opvoeding, hunne verantwoordelijkheid zich zouden moeten houden boven de onberedeneerde vervoe ring van de menigte. Hebben de leiders die gewelddaden afg kourd Neen, integendeel Voor hun is aanranding rechtvaardig Het is de Regeering niet, de wet niet die meester moet zijn, het is de straat 1 I Dat alles hebb- n wij gezien en dat willen wij niet. Wij zijn de partij van orde en van vrede. Wil dat zeggen dat wij tegen der. vooruitgang zijn Neen, stilstaan is achteruitgaan. Maar hoe moet men voor uitgaan Door alles dat bestaat te ver nielen Neen, door verbeteren en stich ten, gelijk onze partij het gedaan heeft sedert zij de meerderheid bezit. Inder daad, verscheidene wetten ten voordeele van het volk, zijn onder ons Catholiek Ministerie gestemd De wet om de betaling van het loon te regelen De wet om het stemrecht uit te breiden De wet om een pensioen te geven aan de werklieden De wet om onderlinge bijstand aan te moedigen De wet om eene vergoeding aan de militianen te geven De wet om het vrijwilligersstelsel in te voeren! (Toejuichingen). Is dat niets Het is niet genoeg zeggen onze tegenstrevers 1 Maar die wetten kun nen nog uitgebreid en verbeterd worden. Gelijk zij reeds nu zijn, worden die wet ten ons toch door andere volkeren be nt den. Onlangs, in Frankrijk, heeft een minis ter verklaard dat onze wet over de pen sioenen de beste is die reeds bestaat. Andere geleerde Fransche schrijvers den ken dat ons kiesstelsel beter is dan het geen in Frankrijk ingericht is. Maar indien er niet meer goede wetten gestemd zijn, wie is er schuldig aan Langs weike zijde van 't Parlement zitten de mannen die alle nuttig werk in de Wetgevende Kamers beletten die zelf verklaren dat zij tij 1 willen doen verlie zen aan de Kamers Ongelukkiglijk zijn er velen die misleid zijn, die niet begrijpen dat hunne leiders, om het Catholiek Ministerie omver te wer pen, en zelve Minister te worden, geheel ons politiek gebouw zouden vernietigen. Maar alle de Belgen zijn met hun niet. Velen zijn er nog die over de politieke z 'ken oordeelen met kalm en g' zond Verstand velen die nog hun Catholiek Geloof ongeschonden b zitten. Laat ons hopen dat er velen zijn, die, na een oogen- blik van afdwaling, weèr naar hun gewe ten zullen luisteren. En wanneer ik aanzie die talrijke ver gadering, de gevoelens kennende die u bezielen, het is met vertrouwen dat ik nog eens met u naar den strijd zal treden, de strij 1 vooral die ons dierbaar is. En zouden de revolutionnairtn nog tegen de wet opstaan, vereenigd en kloekmoedig zullen wij tegenstaan. Ja, laat ons altijd vereenigd blijven, daar is onze macht, daar is de redding, daar is de zegepraal 1 (Aanhoudende toe juichingen). Het woord werd dan verleend aan den de jeugdige candidaat voor de Volkskaraer. Wanneer de jeugdige candidaat recht stond, deed een geestdriftig gejuich en handgeklap de zaal dreunen. Zijne redevoering was kort maar zinrijk en bezield door eene grondige catholieke overtuiging, door moed en krachtdadig heid, 't welk voor de verdediging onzer Zedcijke en stoffelijke belangen Veel goeds laat verhopen. Mijne redevoering zegde hij, zal kort zijn redevoeringen uitspreken is mijn stiel niet. Tot hiertoe zetelden t5a leden ter Volkskamer en er zijn sprekers te veel wat zal het zijn als er 166 zullen zetelen Beter zijn daden dan woordenkramerij. (Toejuichingen). Mijn programma is 't zuiver catholiek programma, 't is te zeggen, het program ma zoo manhaftig en zoo eervol, sedert meer dan a5 jaren, voorgestaan door onzen uitmuntenden vertegenwoordiger, den heer Woeste.... (Donderende toejui chingen). Eindigende verklaarde de heer Pie raert, dat, zoo 't kiezerskorps hem naar de Volkskamer zendt, hij niet zal achter uitwijken noch voor de schrikaanjagin- gen, noch voor de vuisten van deroode bezetenen... (Handgeklap en bravoge- roepen). door de vergadering geestdriftig toege juicht drukte zich volgender wijze uit MIJNHEEREN, In de omstandigheid dat onze candida tuur hier vooikomt, denk ik het overbodig eene geloofsbelijdenis te doen. Immers indien de heer Van der Taelen en ik onze naam geleend hebben om als plaatsver vanger op te treden, is het wel bijzonder lijk om een blijk van genegenheid te geven aan onze achtbare heeren Volks vertegenwoordigers die tijdens deze laat ste dagen zich met zooveel moed en krachtdadigheid verzet hebben tegen de pogingen van politieke twistzoekers die niet alleen de rust en de vrede bedreig den, maar ook het Koningdom en de on afhankelijkheid van ons Vaderland in ge vaar brachten. (Toejuichingen). Wanneer gij, Mijnheeren, op «3 Mei aanstaande, uwe stem op onze lijst zult uitbrengen, zult gij een nieuw bewijs van vertrouwen geven aan het huidige minis terie dat zich op eene zoo loffelijke en krachtdadige wijze weet te gedragen. Hulde en dank dus, Mijnheeren, aan onze achtbare Volksvertegenwoordigers, door hen zullen wij, opnieuw, en voor eenen langen tijd, rust, vrede en voor spoed zien heerschen. Aan hen blijft gansch onze genegenheid en onze dank baarheid geschonken. (Herhaalde toejui chingen). MIJNHEEREN, Na de redevoeringen welke komen uit gesproken te worden, hoef ik er niets meer bij te voegen. Ik ben dankbaar voor 't vertrouwen dat mijne vrienden van Geeraardsbergen en het Midden-comiteit in mij hebben willen stellen. Indien gij, Mijnheeren, voor mij stemt, zal ik be zorgd zijn om mij van uw vertrouwen meer en meer waardig te maken. (Alge meene toejuichingen). EENE OVATIE werd gebracht aan De luidruchtige om niet te oorverdoo- vende kreten Leve Woeste I die uit honderden borsten te gelijk opgingen weêrgalmden in de ruime zaal. Toen de stilte hersteld was, sprak onze moedige Volksvertegenwoordiger deze korte maar krachtdadige redevoering uit MIJNHEEREN, Ik dank u uit den grond des harten over de blijken van verkleefde toegene genheid en vertrouwen welke gij mij an dermaal komt te schenken. Ik ben fier en gelukkig de vertegen woordiger te zijn van het Arrondiseement Aalst. Ik zal voortgaan in alle omstandig heden uwe belangen te harte te nemen en moedig te strijden voor God en Vader land I (Donderende toejuichingen en handgeklap). De heer Voorzitter vraagt of iemand andere candidaturen voorstelt en of iemand "t woord vraagt om voorstellen te doen of bemerkingen maken. Aangezien niemand optrad, verklaarde de heer Voorzitter den Poll geopend. Eenige leden deden bemerken dat het niet noodlg was te stemmen aangezien slechts 't noodige getal candidaten was voorgedragen, andere leden eischten de stemming lijk het reglement het voor schrijft. Eindelijk weid er tot de stem ming overgegaan. Alhoewel talrijke heeren Afgeveerdig den de zaal hadden verlaten namen er 458 deel aan de stemming. De voorgedragene heeren werden bij eenstemmigheid als definitieve candida ten uitgeroepen. De vergadering ging uit een in de beate gemoedstemming en met 't besluit van zijn best te doen om aan onze tegenstre vers, indien zij den strijd wagen durven, eene van die vcrpleiteringen toe te die nen waarvan zij nimmer zullen opstaan. EN NU

De Denderbode | 1902 | | pagina 1