Over zijn hout! DES MOORDENAARS Donderdag 8 Mei 11)02 5 centiemen per nummer 56sle Jaar 5673 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 1 Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL VRIJHEID Candidaten der Catholieke Vereenigingen. KIEZINGEN VAN 25 MEI 1902. Arrondissement van Aalst-Audenaarde Voor den Senaat. Candidaat-titelvoerder. Mr B°n DE KERCHOVE D'EXAERDE Ecgeen, Candidaat-plaatsvervanger. M' GHEERAERDTS Michel-Leo, ARRONDISSEMENT VAN AALST. Voor de Volkskamer., Candidaat-titelvoerder. M' PIERAERT Paul, Candidaat-plaatsvervanger. Mr VAN DER TAELEN Emiel, Slaven der vrijmetselarij. De waarde der vliegmachienen. Land- en Tuinbouw. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. i-75 voor dry maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr Si, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUE SL'UM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3** bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 7 Mei igos. Oud-Senateur onzes Arrondissements. Burgemeester der Stad van Aalst. Geneesheer te Geeraardsbergen. Stoker en Landbouwer te Idegem. De bovenstaande heeren zijn zondag namiddag als definitieve candida ten uitgeroepen door de Vergadering der heeren Afgevaardigden te Aalst gehouden. De Catholieke Vereeniging des Arrondissements van Audenaarde verga derde den zelfde dag en riep de zelfde heeren uit als definitieve candidaten voor den Senaat. In eene klinkende veroordeeling stof zoeken om de arme menschen tegen de rijken op te jagen, dat gaat waarlijk over sijn hout. Wij dachten dat tot zulke oneerlijke dingen de socios alleen in staat waren wij zijn mis. Onze groenen volgen goed DE ZDOIV naar het Engelsch. 73* vervolg. Volgens voorspelling der geneesheeren kwam eindelijk het keerpunt de zieke kreeg zijn verstand terug, maar tevens vervloog alle hoop op herstelling. Men deelde dit meê aan lady Austin, welke weende, doch niet .durfde zeggen wat zij wenschte. Mary nam nochtans de gelegenheid waar, dat lady Austin de kamer verlaten had, om aan lord Austin, die van zwakte nauwelijks «preken kon, te zeggen dat het oogenblik spoedig komen zou, waarop hij voor een hoogeren rechter zou geroe pen worden en hem bij zijne eeuwige zaligheid te doen bezweren zijnen trots te overwinnen en recht te doen aan zijnen edelen zoon eene volledige bekentenis voor zijnen dood af te leggen, hetzij schriftelijk, hetzij in bijzijn van getuigen hetwelk de onschuld zou bewijzen van zijnen eenigen zoon, den erfgenaam van zijnen titel cn van zijn vermogen. het voorbeeld hun door hunne oudere broeders gegeven. Wij hadden ongelijk er een oogenblik aan te twijfelen, bijzonder sedert de groo- te veldheer, de heer August-Adolf Daens, de klassenstrijd als iets eerlijks op het vaandel der groene schismos had geschre ven. Het is dan zoo. Wij lezen in Klokke Roeland van 4 Mei 11. Of M.... er PERSOONLIJKE WRAAK IN vindt, ons, werklieden, een duizendtal franken uit den zak te kloppen, weten wij niet 't heeft er nochtans den schijn VAN. De schrijver van die lijnen moet den ken dat hem alles is toegelaten, want anders hoe mag hij zich beklagen eene veroordeeling voor de rechtbank veroordeeling die hem 1000 fr. kosten zal te hebben opgeloopen, als hij die veroordeeling had kunnen vermijden met eerlijk te zijn Ah 1 De Catholieken zouden goeds moeds zich moeten laten lasteren, omdat hun lasteraar een werkman is en den demokraat uithangt Ah 1 Hij zou iemands eer mogen roo- ven en zich vrij van aanval en herstelling wanen omdat hij min door de fortuin is bedeeld Wie heeft 11 verplicht te lasteren en aldus processen te verliezen Gij hebt gezondigd, beste man, en moet boeten. Is dat niet rechtveerdig Waarover u beklagen gij hebt onder vonden dat iedere Belg gelijk is voor de wet. Gij hebt ondervonden dat men nie- mands eer raken mag, ook de uwe niet. Wij zullen u een goede raad geven Krenkt noot iemands eer, laster nooit en gij zult u geen duizend franken uit den zak zien kloppen. En wat meer is, men zal uwe deftige houding goedkeuren. Om te eindigen, beken met ons dat ge Roelander zijn moet om te denken dat ge, als demokraat, vrijgevochten rijt en dat het geoorloofd is iemands eer te kort te doen, iemands goede faam door 't slijk te sleuren zonder dat uw slachtoffer recht hebben zou u daar voor herstelling te vragen. Lieve lezer, hoe vindt ge dien ajuin Het publiek heeft zich met verbazing, afgevraagd hoe M. Janson en de socia listische hoofdmannen, die op Vrijdag 18 April, in de Kamer, het hardnekkig volhouden der werkstaking aanbevolen, zoo plotseling van meening zijn veran derd en, eenige uren na hunne ophitsin gen tot weerstand, het einde der werk staking besloten hebben. Er heeft, klaarblijkend, om dien plotse- lingen omkeer te veroorzaken, iets onge woons plaats gehad, dat alleen gekend was door eenige der bijzonderste kop stukken.Wat er is gebeurd, is niet anders dan het volgende Men weet dat gezellen Vandervelde en Furnémont beide leden zijn van eene Het trotsche hart van lord Austin had te strijden en lang te strijden, alvoren hij kon toestemmen deze daad van rechtvaar digheid te doen. Mary had er hem vroeg in den morgen over gesproken den gari schen dag lag hij zwijgend en met geslo ten oogen en eerst laat in den avond wenkte hij zijne vrouw en fluisterde haar toe eenen rechter te ontbieden. Dit geschiedde onmiddellijk en binnen een uur verscheen een rechter, die met Austin bevriend was. In korte woorden legde hij zijne verklaring af, en, door Mary ondersteund, teekende hij het papier. Het was geschied; doch toen zij de pen uit zijne vingeren wilde nemen, bevond zij dat deze stijf werd vastgehouden en dat het lioofd haars meesters was achter over gevallen de strijd tusschen hoog moed en plicht was te zwaar geweest voor zijnen zwakken toestand, en lord Austin was dood, vóór de inkt van zijne hand- teekening had kunnen opdroogen. De rechter verwijderde zich van het doodsbed zonder lady Austin gesproken te hebben. Hij had te voren M. Shane en O'Donahuu gesproken, en begaf zich onmiddellijk naar hen toe, om het gebeurde mede te deelen. Dan is er geen tijd te verliezen, riep M. Shane; met uw goedvinden zal ik ter- vrijmetselaarsloge, waarvan de B.\ Ka- dosch en andere oversten liberalen zijn. Alhoewel gezellen Vandervelde en Furné mont socialisten zijn moeten zij aan die liberalen op het eerste woord gehoorza men en stipt hunne bevelen uitvoeren. Nu, de liberale vrijmetselaars nemen wel de woelingen aan welke hen aan het bewind kunnen brengen zonder hen al te verdacht te maken, maar zij hebben eenen afkeer van de bewegingen welke geene kans van gelukken hebben en vooral van de werkstakingen, welke schade zouden kunnen toebrengen aan de fortuin der Broeders en Vrienden. Daarom werd, na de Kamerzitting van Vrijdag 18 April, waarin M. Janson, onder de toejuichingen der socialisten, de voortzetting der algemeene werkstaking aanprees, de vrijmetselaarsloge in alle haast bijeengeroepen en 't is gemakkelijk om raden wat er daar omging. De algemeene werkstaking werd ver oordeeld. Gezellen Vandervelde en Fur némont kregen, evenals M. Janson, stel lig bevel de beweging onmiddellijk te doen ophouden. Voor oogenverblinding deed M. Janson den algemeenen raad der radikalen vergaderen en eene dagorde aannemen, waarin gezegd werd dat de werklieden nu voldoende hunnen moed hadden getoond en dat de werkstaking lang genoeg had geduurd, om hunne macht en hunne wilskracht te doen kennen. In dien tusschentijd had ook gezel Van dervelde den algemeenen raad der socia listen in het Maison du Peuple bijeen geroepen en daar, met de dagorde der radikalen in de hand, gelukte het hem 't einde der werkstaking te doen stemmen. M. Janson en gezel Vandervelde heb ben dus eene overeengekomene rol moe ten spelen, om te zamen hunne radikale en socialistische partijgenooten te bedrie gen. Die rol vervulden zij echter niet uit eigen beweging, maar als marionetten of poesjenellen, waarvan de koordekens, van achter de schermen, door den Vene rabel der Loge werden vastgehouden Een vertegenwoordiger van de Palle Mall Gazette heeft met Santos Dumont een onderhoud gehad, waarbij deze zich over de mogelijkheid van de lucht scheepvaart met bestuuibare vliegmachie nen nu juist niet optimistisch uitliet. Ik wil volstrekt niet beweren een defi nitieven vorm voor de vliegmachienen uitgevonden te hebben, zegde hij, ik wenschte alleen de theorie in praktijk te brengen en aan te toonen, wat werkelijk stond een aischrift van deze verklaring nemen. O'Donahue verhaalde intusschen de omstandigheden en het gedrag van Jos zoödra de rechter het afschrift ondertee kend had, stegen hij en M. Shane te paard en renden naar Londen. Zij klop ten Mr Trevor op midden in den nacht en overhandigde hem het bewijsstuk. Wel, majoor M. Shane, sprak Mr Trevor, al lag ik ziek te bed. zou ik nog gaarne zijn opgestaan om dit stuk te be komen; nu moeten wij morgen vroeg naar den minister, en ik twijfel niet of de arme jongen zal spoedig vrij komen, in bezit gesteld worden van zijne goederen en een eer zijn voor het land. Alvorens naar bed te gaan, schreef M. Shane eenen brief aan lady Austin, waarin hij haar meedeelde, wat hij gedaan had en wat Mr Trevor van plan was te doen. XXXX. Wij moeten nu naar Portsmouth terug- keeren. Daar was alle ongerustheid over het raadselachtig stilzwijgen en het on verklaarbaar wegblijven van Jos. Men vreesde voor een ongeluk, en M. Small plaatste eene aankondiging in de nieuws bladen, waarbij hij honderd pond sterling uitloofde aan dengene, die hem eenige tijding over Jos kon mededeelen. De politieagent, die Jos gevangenge nomen had, las dit bericht en begaf zich onmiddelijk naar Portsmouth, waar hij naar M. Smal! ging, die met M. Sleek op het bureel was. Hij zegde waarom hij kwam en zoo groot was het ongeduld van M. Small, dat deze terstond een wissel teekende van 100 pond en dien aan den agent over handigde. Deze verhaalde dan, dat Jos gevonnisd en veroordeeld was wegens moord en verbannen zou worden, dat zijn ware naam Rushbrook wès en niet O'Donahue. Dit was een ware slag voor M. Small; na den agent over alle bijzonderheden te hebben uiigevraagd, liet hij hem gaan en hield eenigen tijd raad met M. Sleek. Daar het op den langen duur toch on mogelijk zou zijn alles te verzwijgen, be sloten zij alles terstond aan Mevr. Philips en Emma mede te deelen, en zulks te meer, wijl Emma bekend had dat er een geheim bestond in het leven van Jos en zij er een gedeelte van kende. Het eerst werd Mevrouw Philips met het geval in kennis gebracht en zij was er diep door getroffen. Zij kon er in het eerst niet toe besluiten het droevig be richt aan Emma mede te deelen. Toen men het later zoo voorzichtig mogelijk deed, ontstelde zij geenszins zoo zeer als j $ij gevreesd hadden. bereikt kan worden. Eer het vraagpunt beslist opgelost is, zullen misschien nog met een groot aantal andere modellen proeven genomen moeten worden. Wat de theorie over de luchtschepen betreft, indien het gewicht in aanmerking komt, dan zou volgens hem de lucht scheepvaart werkelijk nooit voldoende beoefend worden, wanneer het zou geluk ken een geheel en al te vertrouwen motor samen te stellen, die niet alleen licht is, maar ook den noodigen arbeid kan ver richten Santos Dumont zegt dan verder op het oogenblik bezitten wij geen motor die niet plotseling en misschien op kritieke oogenblik weigeren kan. Bij een zwaar luchtschip zou dat een zekeren dood ten gevolge hebben. Bovendien is er een groot onderscheid tusschen een werkelijk bruikbaar model en een goede vliegmachien, die in staat is het gewicht van een mensch te dragen, Het model werkt misschien uitstekend en toont alle eigenschappen, die den uitvinder er van verwachtte en toch zijn al deze eigendommen verdwenen, zoo dra men het model in het groot vervaar digt. Het is bijna, alsof er een onbe paald iets aanwezig is, dat alle pogingen te schande maakt. Ik ben van meening, dat verdere proeven met luchtschepen gedaan moeten worden, die volgens het grondbegin lichter dan de lucht ge bouwd zijn. In elk geval is dit voorloopig aan te raden. Tegen de muilplaag. Wij melden reeds dat de prijs van 10,000 fr. door de regeering uitgeloofd, voor den uitvinder van een doelmatig geneesmiddel tegen de muilplaag, waarschijnlijk niet toegekend zal worden, daar de jury geoordeeld heeft dat niet één der mededingers een werk heeft ingezonden dat de vereischte voorwaarden, voor de toekenning van den prijs vereenigde. De instelling van dezen wedstrijd zal, niettemin, voor uitslag hebben, aan land bouwers geneeskundige bereidingen te doen kennen, welke, indien zij niet ge heel afdoende zijn, nochtans onbetwist bare diensten kunnen bewijzen. Ziehier, onder ander andere, een der aanbevolen middelen De volgende be- standdeelen doen koken 2 kilos witten aluin, 2 kilos solferbloem, 2 kilos zwarte zeep, 3 liters regenwater, een halven liter wijnazijn en 5 druppels mercuur het mengsel bewaren in eenen goed gestomp- ten steenen pot. Eene dagelijksche wassching van het dier, bij middel van dit mengsel, is vol doende. Ik was op iets dergelijks voorbereid, weende zij in de armen harer moeder, maar ik kan niet gelooven dat bij die mis daad brgaan heeft. Toen hij nog een kind was, vei klaarde hij mij dat hij onschuldig was en dit heeft hij altijd volgehouden. Moeder, ik moet en ik zal hem gaan be zoeken. Hem bezoeken, kind lief I Hij zit in de gevangenis. Weiger het mij niet moeder gij weet niet wat ik gevoel, gij weet niet, tot nu toe wist ik het zelf niet, hoezeer ik hem beminde. Ik moet en ik zal hem zien. Lieve moeder, als gij uw kind lief hebt, als gij mij niet krankzinnig wilt maken, o weiger dan niet 1 Al de redeneeringen van Mevr. Philips en M. Small konden haar niet van be sluit doen veranderen en nog denzelfden avond vertrok zij in gezelschap van M. Small naar Exeter, waar zij den ganschen nacht doorreizende, 's morgens aan kwamen. Intusschen had lady Avstin in den grootsten angst gezeten; haar echtgenoot lag dood; zij geloofde dat hij zijne schuld h >d bek' nd, maar tot ho.ver wist zij niet, wam noch zij noch Mary hadden gehoord wat hij den rechter gezegd had. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1