ÓM. ZES M1LL10EN Zondag 11 Mei 1902 5 centiemen per nummer 569te Jaar 5674 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en t Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND. TAAL, VRIJHEID Candidaten der Catholieke Vereenigingen. KIEZINGEN VAN 25 MEI 1902. Arrondissement van Aalst-Audenaarde Voor den Senaat. Candid.aat-titelvoerd.er. Mr R°" DE KERCHOVE D'EXAERDE Eggeen, Candidaat-plaatsvervanger. Mr GIIEERAERDTS Michee-Leo, ARRONDISSEMENT VAN AALST. Voor de Volkskamer Candidaat-titelvoerder. M' P1ERAERT Page, Mr VAN DER TAELEN Emiel, Zij komen op! Een tooneel uit het leven der socialisten. De strijd I DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ning van den volgenden dag. - De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post out- vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQUË SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3de bladzijde 50 centiemen. - Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. - Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, IO Mei 1902. Oud-Senateur onzes Arrondissements. Burgemeester der Stad van Aalst. Geneesheer te Geeraardsbergen. Candiclaat-plaatsvervanger. Stoker en Landbouwer te Idegem De geuzen hebben hunne slachtoffers aangeduid; zij komen op, de verdedigers der Graux-belastingen en der Graux- bonis, die van 1879 tot 1884, door hunne buitensporige verkwistingen, het land bijna in den afgrond wierpen. Wat kwam de davering in 1884 van Pas - Als al de kiezers niet voor die sukke laars stemmen begrijpen wij er niets van. Ziet eens hier welke schoon, schitterende dingen zij belooven. Zij willen een goed onderwijs. De schooloorlog onzaliger memorie blijft thans nog het bijzonderste punt in hun programma. Dat zoogezegd goed onderwijs is een onzijdig onderwijs. De school door de geuzen gewild is «o» 5' VïRVOLO. Maar de wanorde in deze kamer toont aan dat er een hevige worsteling heeft plaats gehad, dat heeft natuurlijk gerucht gemaakt. Hoe is het mogelijk dat men het niet gehoord heeft. Wie De bedienden slapen allen op de bovenste verdieping van den linker vleugel van het kasteel en dat is een heel eind hier vandaan, zooals gij ziet. Alleen de intendant sliep in de kamer naast die van zijnen meester en die daarmee in ge meenschap stond hij heeft dan ook ge- rucht gehoord en is toegesneld, maar hij is zelve ook een oud en krachteloos man de moordenaars zullen niet lang werk gehad hebben, om hem neer te slaan. Hier kwam Lordonneau tusschen bei den om te zeggen Wij zeggen reeds de moordenaars, boe weet men, dat er meer dan een zijn geweest Dat is zoo, stemde de onderprefekt toe. Wij moeten de sporen onder het venster aandachtig beschouwen, ant woordde de brigadier, daarom heb ik order gegeven dat men niemand in het park mag toelaten. De ondtrprefekt knikte hem goekeu- read aan. eene goddelooze school waar het kind van een catholieken huisvader den voet niet in zetten kan. - Die goddelooze school willen zij doen betalen met het geld van ieder een, terwijl het vrij catholiek onderwijs geen cent uit de staatskist krijgen zou Alles voor de geuzen, niets voor de catholieken in zake van onderwijs, dat is en blijft de leuze der geuzen]. En zeggen dat die goedsappige geuzenj beweert v®or de rechtveerdigheid te St W^vragen ons af wat die lekkere libe ralen doen zouden, indien zij nu eens er op uit waren krachtdadig liberaal te zijn lijk M. Bara het ons, in 1888, reeds beloofde. Zou het leger dan beter zijn indien het gansch alleen bestond uit mannen die tegen hun goeste dienen Wat geeft de plaatsvervanging Zij laat toe aan vele jongelingen, die gansch vrijwillig lust gevoelen tot de militairen staat, eenige honderde fran ken te winnen. Wie dwingt er iemand zich tegen dank te verkoopen De plaatsvervanging afschaffen waar eenvoudig vele jongelingen beletten een goeden stuiver te verdienen. Wij kennen meer dan een huisgezin die, dank zij de honderden franks die de zonen als plaatsvergers verdienden, wel stellende lieden zijn geworden. Ze willen rechtveerdigheid in de benoemingen. Zij hebben toepet Als Bara aan 't roer was wierden er geen catholieken benoemd. M. Laurent van Gent zegde dat het een fopperij was een catholiek te benoemen. Thans hebben de geuzen meer dan hun aandeel. Landgenoten, ziet eens rondom u hoe veel liberalen door de catholieken be noemd zijn geworden. Gij moet schaamtelooze kerel zijn om te durven spreken van rechtveerdigheid in de benoemingen. De geuzen durven alles Zij willen de onderwerping van iedereen aan 's lands wetten Komiek 1 En die lekkere heeren zijn de vrienden, de bondgenooten van dynamitards en muiters die over eenige dagen door ge weld onze instellingen wilden omver werpen Die lekkere heeren hebben die vanda len goedgekeurd, welk met dynamiet de huizen deden springen of aanvielen en alles kort en klein sloegen, lijk bij voor beeld, bij MM. Carton de Wiart, Hoyois, enz. Socios, hoort ge dat gij moet u onder werpen aan 's lands wetten zege behaald, zullen wij rap te werk gaan, de republiek, de ware, ('t is te zeggen de socialistische republiek) komt van zelfs. Vredelievende menschen wilt ge dat ook? Wilt gij helgespuis zien meester worden, die dynamitards Neen niet waar Daarom zult ge op den naam stemmen der catholieke candidaten. Wie zijn de HANDLANGERS, de BONDGENOOTEN DER SOCIA LISTEN Wie heeft in de laatste dagen niet opgehouden die VIJAN DEN ONZER NATIONALE IN STELLINGEN, die OPROERSTO KERS, die REPUBLIKEINEN in de hand te werken DE LIBERALEN!, Zij willen een degelijk leger met persoonlijken dienstplicht. Ze willen bijzonderlijk algemeen stemrecht. Wat is dat, algemeen stemrecht Hoor Vooruit van 24 Maart 1902. De politieke gelijkheid is de sleu- n tel de verwezenlijking der demokra- tische dees socialistische) eischen. ZIJ IS DE WEG NAAR DE TRIOMF VAN ONZE PARTIJ. Z. A. S. of politieke gelijkheid is de weg naar de triomf der socialisten, naar de zegepraal van het gespuis dat we aan gang hebben gezien te Brussel en elders. Brave menschen, hoort ge dat Hoort nog Willem de Greep socia listische kandidaat van Brussel. 0 Wij hopen het bestuur te over meesteren met Z. A. S. Eenmaal die Uitgedoofd gaslicht, sombere nacht. De huizen der straat zijn onduidelijke, zwarte massa's. Geen lichtje pinkelt aan de vensters. Onbeschrijfbaar is de woeling daar in de straat huilen en gillen, wraalckreten en oproerzangen galmen dreigend door de nacht. ITavelooze kleeren, verdronken gezichten, heesche stemmen, gevloek.... wat is die bende Zii kwamen als roofdieren uit krochten, doot^het licht geschuwd, zij voelen in zich de drift van den vervallen mensch, de boosheid van een verkankerd hart, zij weten zich doenvrij in die menigte. Een wellust is het hun, slaan, breken, I vermorzelen, vernielen, zich dood schreeu- 1 wen en brullen. Zij huilen van ontem baar genot bij 't denken aan 't vermelen naar hartelust. Zij sleuren en dringen anderen in werk- manskielen voort, die voortgesleept en opgewonden door den algemeenen roes van waanzinnigen haat, medeschreeuwen in naa: gehuil de kreten des oproers. En tusschen die dolle menigte sluipen, onherkenbaar, de leiders. In trotsche vreugd vinden zij duivelsch behendige woorden om het bandeloos wraakgevoel der menigte tot het opperste peil te doen stijgen. Aan het uiteinde der straat waakt de ordewacht. Twee tegen vijfhonderd I Een gevoel van angstige verwachting slaat hun om 't hart, als zij die kokende menigte zien aanhollen. En toch, zullen zij stand houden hun plicht is het. Daar stuit de wilde horde op de twee agenten. Voort voort Uit den weg Slaat dood slaat dood zoo dreunt het uit den hoop. Zie nu, en hoor die bende Siijf staan de blikken, een zonderling vuur glinstert in hun oog dat is moord zucht Daar snorren kasseien door de lucht, daar knallen revolvers van tusschen den drom gehuil en gevloek vervult de lucht. Alles zullen zij durven er blikkeren dolken in hun hand, en immer dichter dringen zij op de twee agenten in. Zie, zie daar Honderd woestelingen rond één man 't is een der agenten een deel der woes telingen achtervolgen zijn gezel. Zijne wapens zijn afgerukt, hij is weêrloos. Zij werpen zich op hem het regent vuistslagen op den ongelukkige, met ijzer gewapende handen beuken op hem. Het bloed gust hem uit de wonden en verft zijn gelaat. Zie, hij wankelt. Zie nog, daar blikkert een dolk... Die steek was raak Hij valt... en men stampt en trappelt op 't lichaam. Nu kan men naar hertelust hem verpletten. Wat een wellust voor die duivels Nog leeft hij, en denkt wellicht aan vrouw en kinderen. Twintig hielen bon ken op 't gelaat en de borst dolken zijn boven hem opgeheven,... Trompetlenklank en paardengetrappel daarginds daar nadert ontzet voor den ongelukkige. Algemeene vlucht de moordenaars hollen, struikelen en trappen vloekend op 't lijk. van den mensch, en ijlen ver der.... naar hunne krochten, waar Van- dervelde hen aanzet te volharden tot het uiterste 1 1 De agent was niet dood een won der behield hem zijn naam is Hoffeld. Laat ons eerst eens gaan zien of dokter Monguyon er in gelukt den armen Dominique bij kennis te brengen, stelde de maire voor. De anderen stemden daarmede in en men begaf zich naar de aangrenzende kamer. Dominique lag met het hoofd in doe ken gewikkeld onbeweeglijk te bed, met gesloten oogen. De onderprefect naderde den dokter en vroeg Welnu? - Welnu, hier ligt bij, zegde dokter Monguyon, ik heb alles gedaan wat ik voor het oogenblik doen kon de wonde uitgewasschen en een eerste verband ge legd De hersenpan is letterlijk verbrijzeld en ik ben bang, dat de hersens aangetast ^jn' O Dan is hij verloren i Ik ben er bang voor. ITij ademt nog, maar dat is ook alles, hij heeft een zwaar bloedverlies geleden, zijne polsen slaan zoo zwak als die van een kind. Doch die ongelukkige zou kunnen sterven, zonder dat hij bij kennis was gi komen Een noodlottige afloop is elk oogen blik te voorzien. Verduiveld, zegde de brigadiei terwijl hij op een hem eigene wijze aan zijn kntvei uok, het zou ons wei k joch veel gemakkelijker maken, als hij bij ken nis kwam, al was het maar voor een Dat is lieve lezer, die zoo rechtveer dice volksbeweging volgens den lekke ren heer August-Adolf Daens De moordenarijen onderdrukken, dat is die rechtveerdige volksbeweging in 't bloed smooren, altijd volgens den lek keren heer August-Adolf Daens. Dus moet men de dynamitards maar laten doen, zij die de politie-agenten ver moorden en de huizen doen springen. Is dat uw gedacht, lezers Is dat ook uw verlangen, brave menschen En men durft u vragen voor de libera len te stemmen, voor de bondgenooten der socialisten, van die socialisten die de bandieten, het schuim der samenleving tot oproer aanhitsten Neen, kiezers, dat zult ge niet doen, ge zult voor de catholieke candidaten stemmen Wie zijn de aanhangers van het OVERDREVEN MILITARISM, die al uwe zonen naar de kazerne slepen en de KRIJGSUITGAVEN op bui tengewone wijze vermeerderen wil len IftK LIBERALEN. Wie waren immer en wie zijn thans meer dan ooit DE VERGUIZERS VAN DEN GODSDIENST de DWEEPERS, die tegenover anders denkenden LASTER aan ONVER DRAAGZAAMHEID paren I3E LIBERALE!!'.] De tegenwoordige strijd is van het uiterste belang het is niet de gewone strijd, hij heeft eene bijzondere betee- kenis om de kwestie die moet beslist worden. De socialisten hebben gepoogd oproer te maken. Zij hebben met dynamiet de huizen en woningen van bijzondere per sonen, kerken enz. trachten te doen springen. Zij hebben met dolle woede, met revol vers gewapend, politie-agenten aange rand zij hebben ze bijna gedood. Zij hebben de catholieken aangevallen met een woord, zij zijn als oproerlingen te werk gegaan, alles verbrijzelend daar waar zij meester waren. De schanddaden der socios zijn goed gekeurd door de geuzen. De Réformk roept het dagelijks dat de socialisten ge lijk hadden op te staan. De groenen ook juichen de socialisten toe,zij zijn tevreden over het schoon werk door het gespuis verricht. Zij hadden gehoopt de Regeering schrik aan te jagen en te doen toegeven. oogenblik. Naar hetgeen men uit alles kan opmaken, is hij zijn meester te hulp gesneld, dus heeft hij den moordenaar gezien Dat is waar, mompelde de onder prefect. De brigadier voegde er bij, terwijl hij naar het als levenlooze lichaam van den intendant wees Het geheim van de misdaad berust hier. Het gelaat van den gewonde was doodsbleek, zelfs uit de lippen was de laatste druppel bloed geweken en die lippen waren onbeweeglijk als die van een steenen beeld. Helaas, zuchtte de dokter, ik vrees maar al te zeer dat hij nooit in staat zal zijn dat geheim te openbaren. Mijnheeren, sprak de onderprefect op plechtigen toon, ik geloof dat wij niets anders doen kunnen dan de komst van den onderzoeksrechter afwachten. Vóór het h> kken van het park groeide de nieuwsgierige menigte steeds aan, die vol ongeduld op berichten omtrent de misdaad wachtte. II. EEN SPOOR. Kort vóór twaalf ure kwam de onder zoeksrechter, M. Curtelin, vergezeld van zijnen griffier en een inspecteur der ge heime policie, Flick genaamd. De onderprefect en d« maire gingen den oveiheidspersoon tegemoet en deelden hem den uitslag mee van het voorloopig onderzoek, dat zij met den brigadier hadden ingesteld. De inspecteur der geheima policie luisterde eenige minuten naar hen, en trad daarna op een toestemmend teeken van den onderzoeksrechter de kamer der misdaad binnen. De gendarmen, die op schildwacht waren blijven staan, zagen hoe hij nauw keurig het lijk van den verslagene onder zocht, daarna de meubelen, het venster, ten slotte daaruit naar buiten klom en in het park, op de knieën, in de aarde de sporen bezag, die de moordenaar daar had achtergelaten. Inmiddels liet de onderzoeksrechter zich zoo nauwkeurig mogelijk inlichten omtrent de gewoonten van den baron d'Amfreville en liet alle bedienden voor zich verschijnen. De hovenier en zijn knecht vertelden hoe zij het venster open gezien hadden, heigeen de eerste vermoedens bij hen had opgew..kt, hoe zij vervolgens, na te ver geefs aan de deur der slaapkamer van den baron geklopt te hebben, besloten hadden, die open ie breken. Terwijl zij daarmee bezig waren, kwam de inspecteur der geheime policie terug, die, onder het loopen de aarde en het Zand van de mouwen van zijnen frak en van de knieèn van zijne broek afveegde. Welnu, Flick, vroeg hem de onder- Geene tentoonstelling. Er is voor goed afgezien van het voornemen, te Brussel eene tentoonstelling te houden in igo5, om den 75" verjaardag onzer onaf hankelijkheid te vieren. De brave menschen hebben het recht gerust over straat te gaan en beschermd te worden. Daarvoor zorgen is de plicht der Regeering. De Regeering heeft dien plicht vol voerd. De orde is hersteld. Had het Bestuur geweken dan zou bij iedere eisch der socios hetzelfde spel her beginnen: vandaag voor Z. A. S., morgen voor de algemeene onteigening van dege nen die iets bezitten. Eene kwestie is thans op te lossen. Wie heeft gelijk? Of de socios die oproer stoken, den duivel jagen in de straten, geweld plegen, met dynamiet werpen, met revolvers schieten, politie-agenten, gendarmen en bijzondere personen aanranden, eigen dommen vernielen of de Regeering die de orde hand haaft en de personen cn de eigendommen beschermt, die de wettelijkheid doet eer biedigen, die tot de socios zegt Wilt ge Z. A. S. bekomen, de wettelijke weg ligt u open maar geweld zullen we dempen door geweld. Dat is thans de gestelde vraag. Wie voor de liberalen stemt geeft de socios gelijk, juicht het schuim toe dat dynamiet gebruikt om meester te worden. zoeksrechter, hebt gij eenig spoor ge vonden Och, niet veel, antwoordde de poli- cieman met valsche bescheidenheid, maar toch h'-b ik het een en ander opgemerkt. Wat dan Welnu, mijnheer de onderzoeks rechter, vooreerst houd ik mij vast over tuigd, dat de moordenaar alleen geweest - Hoe kunt gij dat weten vroeg Lor donneau. Een oogenblik geduld, mijnheer, als ik u verzoeken mag, hernam Flick. Ik zeg dan dat hij alleen geweest is. Hij is te paard gekomen, o de sporen zijn duidelijk zichtbaar. Hij heeft zijn ros vastgebonden aan een kleinen wilgen boom aan den kant van eene beek, op eenen afstand van honderd meters onge veer van hel hekken verwijderd. Het paard heeft met zijne hoeven de aarde omgewoeld en al de bladeren van den boom g< ëten, die het kon bereiken. De man heeft zijn laarzen uitgetrokken en is op den muur geklommen. Aan de anderen kant is hij er afgesprongen. Zijn voeten staan duidelijk afgedrukt in de weeke aaide. Hij heeft een paar passen gedaan over den grasbanden de teenen van eiken voet zijn duidelijk afgedrukt, hetgeen met voikomen zekerheid aantoont, dat hij zijn- laarzen heeft uitgetrokken. Vindt gij misschien dat ik mij te veel in kleinig heden verdiep Neen, ga voort. Ik heb zijn spoor op den grasband van het bloemenperk verloren, maar het weder teruggevonden onder het venster van de slaapkamer. Daar was de inklim- ming nogal moeilijk; hij had niets waarop hij steunen kon dan zeer zwak klimop. Het was, daaraan valt niet te twijfelen, een jong man met eene opmerkelijke spierkracht en behendigheid. De zonneblinden van het venster waren niet gesloten. Hij heeft zich vastgeklemd aan de ijzeren balustrade... Mijn God, het is alsof ik zie, sta melde de maire. Flick hernam, niet zonder een minach tenden blik geworpen te hebben op den man, die hem in de rede viel. Hij heeft een ruit ingeslagen, zijn hand door het gat gestoken dat luj ge maakt had cn zoo het venster geopend. Toen is hij in de kamer gesprongen, de oude baron heeft geraas gehoordhij is van zijn bed opgestaan en toegesneld. De indringer h- eft hem getroffen met een dolk. dien hij reeds in de hand gereed hield. Een enkele stoot was voldoende, de 011de man viel dood neer. De inspecteur der geheime poilcie hield even op cn zag rond, trotsch op het effect dat hij teweegbracht. De richter van instructie zag hem goed keu 1 end aan en zegde Ga voort. Flick boog. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1902 | | pagina 1