KIEZERS Het fameus programma. TENTOONSTELLING Van tak op tak. Onze liberale Candidaten OphitsersBluffers AALST. Allerhande nieuws. Wie voor de catholieken kiest, zegt de wettelijkheid der openbare orde vooral. Ieders persoon en recht moet geëerbiedigd worden. Kiezers, vergeet het nietdie vraag wordt beslist en die vraag alleen. Men durft het thans niet zeggen maar men zal het doen later. Nu moet men u bedriegen, u misleiden. Laat u niet beetnemen. Wat wilt ge de opperheerschappij van dynamitards en revolvermannen OF de handhaving der goede orde, de be scherming van het recht van iedereen. DAT STAAT OP 'T SPEL Wie heeft de HATELIJKE ON GELUKSWET aan 't land opgedron gen den SCHOOLOORLOG ontke tend, TWIST EN TWEEDRACHT gezaaid in steden en dorpen DK LIBERA1.EIV. Het catholiek Landsbestier Den a5 Mei aanstaande zullen de kie zingen plaats hebben in België. Overal zoeken de tegenstrevers van het gouvernement de bevolking in dwaling te brengen. Onzen financieelen toestand, buiten mate voordeelig, zoeken liberalen, socia listen en christene democraten als slecht af te schilderen voor d'oogen van de kiezers. Men kan wel eenigen tijd de bevolking in dwaling brengen maar met leugens omgaan is slechte politiek voeren, omdat de daden eindigen met ze op klinkende wijze te weêrleggen. Het volgende zal bewijzen op welke banken der Kamers de partijgangers van onzen NATIIONALEN BLOEI en de de WARE VRIENDEN VAN DEN WERKMAN zetelen. Ons Geldwezen. Van 1876 tot 1878 (catholiek ministe rie Malou) gaven de begrootingen eenen gezamenlijken OVERSCHOT van 40 millioen. Van 1878 tot 1884 (liberaal ministerie Graux), ondanks de a3 millioen nieuwe LASTEN DIE DE LIBERALEN GESTEMD HAD DEN. gaven de begrooting.n 59 millioen fr. te kort. Van i885 tot 1898 (ministerie Beer- naert en DB Smet de Naeyer) sluiten de begrootingen met 106 millioen overschot. Ondanks de talrijke ontlastingen door het catholiek ministerie verwezenlijk, sluiten de begrootingen telken jare met eenen aanzienlijken overschot. De catholiblen hebben de rechten AFGESCHAFT EN VERMINDERD OP De tabak de suiker de koffij de verzekeringen het tnregistreeren der pachten, der verwisselingen het buiten zetten der pachters de contracten be trekkelijk de werkmanshuizen de ver- voertarieven op den ijzerenweg ontsla- ging van de persooneele belasting op de werkmanshuizen het hout de wijn talrijke nijverheidsvoortbrengsels de al- cool gebruikt in de nijverheid enz., enz. Dat maakt eene opoffering van tegen de i5 millioen. 't Is waar dat er daartegen rechten ge legd zijn geweest op vreemde boter, mar garine, haver, vee en betteraven. Maar al die rechten hebben voor eenig doel den nationalen landbouw te bevoordeeligen die ze gevraagd had. Er iz ook eene vermeer dering der rechten op den alcool gestemd geweest, maar die maatregel was noodig om de dronkenschap te bestrijden. Om den gelddijken toestand naar weer de te schatten, moet men rekening houden met de nieuwe lasten die de openbare schatkist te dragen heeft ten gevolge van de uitbreiding der diensten of van de ver worvene verbeteringen. Er zijn namenlijk vermeerderingen ge weest op Begrooting der gendarmerie landbouw (landbouwberoeps- en kunstonderwijs) jaargeld der mindere bedienden van den Staat vergelding in zake van militie schadeloosstelling voor afgemaakt vee en verbetering van 't ras der huisdieren buurtwegen, openbare gezondheid, enz. Dat maakt eene vermeerdering van 23 millioen. Voegt bij al die nieuwe uitgaven eene somme van 12 millioen verleend voor de werkmanspensioenen Kiezers, onder zulke voorwaarden zoudt gij voor iemand anders willen stemmen als voor de catholieken Wie heeft immer de belangen van den WERKMAN verwaarloosd, de wetten en maatregelen, te zijnen voor- deele ingevoerd, afgekeurd en bestre den OE LlIIllltALBIN. Hebt ge in den armtierigbn Dender- galm, het fameus programma gelezen waarmeè de vrienden der dynamitards, der muiters en oproerlingen de catholie ken bestrijden 't Is kostelijk I En aan u, werkman, wat belooft men u? Ah zij hebben niet eens op u gedacht; zij hebben u vergeten. Wanneer heeft de gevzerij ooit iets voor u gedaan Alle maatschappelijke hervormingen heett zij bek impt. Zij is immers voor de vrijheid I Hebben wij de geuzerij de maatschappelijke wetten niet zien inroe pen om «Ie burgerij tegen de catholieken op te hitsen. Men heeft durven zeggen dat ons catholiek Bestuur 's lands geld ver kwiste aan het pensioeneeren der werklieden. Wie bestrijdt de Zondagsrust De geuzen. Hier in Aalst bevecht de geuzerij de Zondagsrust omdat zij een vrije dag willen die alle zeven dagen terug komt Hypokrieten De Zondag komt alle zeven dagen nlfet terug Dat teekent de geus Gij, landbouwer, hebt gij in dat fameus programma gezien wat de geuzen zullen doen Gij ook zijt vergeten. Men denkt im mers niet op barbaren op ploegen die in God gelooven en die maar GOED ZIJN OM AFGEROST TE WORDEN. Gij zijt de vijand. Voor u doet men niets. Gij zijt onwaardig van de aandacht, der attentie van die lekkere geuzen. Ziet eens terug in het verleden. Wat heeft de geuzerij vooru ooit gedaan Niets Niets Niets Wat de liberalen in't verleden hebben gedaan, zullen zij ook in de toekomst doen. Ja toch, wij zijn mis de geuzen van 1879 deden iets voor u. Zij hadden geld noodig en zij sloegen u, al degenen die een armzalig hutte ken bezaten, al was de eigenaar eene ongelukk ge weduwe met verschillige onmondige kinderen, in de person- neele contributie Ja, zij deden u lasten betalen Gij, kleine burgerij, hebt gij eene plaats in het fameus programma Oh neen, uw toestand is niet schitte rend gij moet geholpen worden. Dat doen de geuzen niet zij gaan lie ver tot die welke helpen kunnen. Gij hoopt niet in de geuzerij gij hebt gelijk. De catholieken zullen uwen toestand verbeteren. De geuzen willen en belooven ons een goddeloos onderwijs, alleman naar de kazerne en de dynamitards meester boven alles, Dat belooven zij, dat is hun pro gramma. En met zulk een nietig ding durven zij tot de kiezers gaan Zij sullen den 25,tcn een davering krij gen die hun 1884 herinneren zal en be letten nog verder voor de oogen van treffelijke brave menschen te komen De straf zal verdiend zijn Wie zijn de voorstanders van den den SCHOOLDWANG, de huiche laars, die, onder 't masker van ge veinsde liefde voor de volksontwikke ling. onze kinderen een ONZIJDIG, ONGODSDIENSTIG ONDERWIJS willen opdringen 1>E LlBEItALEN. NATIONALE RUNDVEE TE BRUSSEL. De nationale prijskampen van Rundvee, Ver- kens en Melke- rij gehouden te Brusse!, op 26 en 27 April, waren aller mei kweerdigst ruim 900 runddieren waren aanwezig, waarvan slechts 20 stieren, 40 koeien en een aantal veerzen uit Oost-Vlaanderen, Antwerpen en het oosteriijk gedeelte van West-Vlaanderen, die de sectie B der eerste afdeeling uitmaakten. Deze sec'ie, hoewei de schoonste niet, onder opzicht van lichaamsbouw der ten toongestelde dieren, was echter de voor naamste onder opzicht van meikhoeda- righedeu, waarvan wellicht in het beoor- deelen der loten beter rekening hadde mogen gehouden worden. Een lot blauw grijze koeien, uit de Denderstreek, bekwam slechts eene pre mie van 200 fr. In dit lot waren niet min dan 9 afzonderlijke onderscheidingen toe gekend. Wij moeten echter bekennen dat sommige dezer dieren geen expositiekleed aan hadden, juist uit oorzaak hunner deugden als melkgeefsters. Met zulke dieren kunnen wij in het strijdperk niet treden tegenover sommige praalrassen, die 't ransoen uitsluitend benuttigen om een omstandigheids-costuum te vervaar digen voor d'expositie. Dit ware te ver geefs beproefd met ons uitstekend melk vee daar alle toebate van voeder in den melkemmer te rechte komt. Wij moeten den duim leggen, in den prijskamp der famiiieën of loten, zoolang de melkhoe- damgheden niet in rekening komen. Het Landbouwcomice Aalst, dat de initiatief had genomen een lot melkkoeien (écnen stier en 10 vrouwelijke dieren) aan tc bieden, had de blauwgrijze genomen bij gebrek aan andere bij de hand. Als wij in 't vervolg nog loten willen aanbie den zullen wij wel doen bij voorkeur onze koeien van voorvaderlijk ras en kleur niet te verwaarloozen. Ik meen wel dat. men ons te Brussel veel liever zou zien afkomen met onze rood gebloemde en zwartgeblaarde Dender beesten, dan met een namaaksel van hei haar der mode, het biauw-giijs. Hoewel er volgens een oud vlaamsch spreekwoord op eene g..ede koe geen siecht haar staat hebben wij allen intrest om de oude Vlaam- sche klecdij in eere te houden, en ons niet te laten medeslepen met de mode en genadeloos de grijze kleur te betrach ten en achterna te loopen. Op een jaar tijd zijn, in Oost-Vlaanderen, de blauw grijze dieren in getal verdubbeld. Het ware te wenschen dat onze kweekers de zelfde pogingen deden om bloemen en blaren te bekomen deze kleur ten minste is hier ten huize en zal bijblijven, terwijl het blauwgrijs nog lang zal verloo- pen en de pogingen in dien zin onzen veekweek op den dool zouden kunnen helpen. Dat men toch nooit op den vreemde de blauwe mannelijke voorttee- lers ga aankoopen, zooals reeds is voor gevallen, want ze zouden ons, even als vroeger de Durhams, zeer slechte diensten kunnen bewijzen, en het harde werk van raszuivering, zoo vroom opgevat, teene- maal kunnen verijdelen. Wij laten hier de belooningen onzer landgenooten volgen 8sle prijskamp Stieren met niet meer dan twee tanden. 3de prijs, Tambour, van V. Van Bever, te Nieuwerkerken. Wij vernemen dat dit dier sedert ver kocht is aan een syndicaat van Leuze, voor de som van 1200 fr. gde PrijskampKoeien van allen ouder dom. 5de Prijs, Griza, van M. Em. Verme ren, te Denderwindeke. 6de Prijzen Madame, van M. P. J. Mertens, tc Pollare Anna van M. Wil lem Van Muylem, te Aalst Lis, van M. Em. Vermeren, voornoemd Pau lina, van M. Em. Buysse, te Nieuwer- kerken alle blauwgrijze dieren. Eervolle melding aan Gryse, van de Kind. Verbeke, te Meldert en Trinette, van M. Em. De Vos, te Pollare, alle die ren van het lot. In den elfden prijskamp komt de twee de prijs (der veerzen met niet meer dan twee tanden) toe aan Charlotte, van M. Karei Sonck, te Nieuwerkerken. Wij vergaten nog eenen uitmuntenden stier onzer Denderstreek, juist geschoten van vier tanden, en niet te min met den vierden prijs in den prijskamp der groote stieren vereerd namelijk Brillant, van M. E. Maesfranck, te Nieuwenhove. Hulde aan de bekroonde landbouwers, en gewerkt nu voor de volgende tentoon stellingen, dat de Dendervallei wel moge vertegenwoordigd zijn. Wie zijn de verkwisters van 's lands penningen geweest De GELDVER- SPILLERS, die NUTTELOOZE UITGAVEN en TEKORTEN opeen stapelden en daarom onder de alge- meene verachting bezweken DE LIBEUALEW, Ml ETS GEDAAN. De Catholieken hebben niets gedaan voor de weikersstanden, roepen de oppositie partijen in chorus. Maar meer dan de helft der woonhuizen van gansch 't land zijn van alle person- ■eele belasting vrij. En de wet op de kleine erfenissen. Dank aan de wet van 9 April 1889, hebben 18,000 werklieden bevoordeeligd geweest door de Staatsspaarkas, bij het aankoopen of opbouwen een--r woning. Van den anderen kant hebben 40,000 werklieden eene woning gebouwd of aan gekocht en hebben vermindering van rechten genoten. Ziedaar dus ongeveer 60,000 werklie den of 3oo,ooo Belgen, als men een huisgezin gemiddeld op 5 personen rekent, die door de wet van 1889 zijn bevoordee- ligd geworden. Heden bestaan er in België 171 Maat schappijen van werkmanswoningen aan de welke de Staatsspaarkas 45 millioen 900 duizend fr. heeft geleend. En die Maatschappijen zijn bijna allen door catholieken gesticht geworden. En dat noemen de oppositie-partijen niets doen voor de werkersstanden Werkhuisreglementen. M. A. Verhaegen heeft een voorstel neergelegd tot wijziging der wet van i5 Juni 1896, betreffende de werkhuisreglementen. Zijne medeonderteekenaars zijn MM. Coore- man, Levie en Renkin. willen, zegt de armtierige Dendbrgalm, rechtveerdigheid in de benoemingen want de klerikalcn hebben door hunne partij - dige benoemingen van advokaten zon- i) der talent cn van waardelooze crea- i) turen de Justicie verlaagd in de oogen des volks en het vertrouwen gekrenkt 0 dat eenieder voor het Gerecht zou moe- ten gevoelen. Dus M. Julius Rens, advokaat te Geeraardsbergen is een van die onze candidaten, en volgens hem, dus al de advocaten door 't Catholiek Ministerie tot een rechterlijk ambt geroepen zijn man nen zonder talent, waardelooze crea turen. Ziedaar een advocaat die eerbied heeft voor 't Gerecht en Yan voor zijne gewe- zene confraters overloopt I Maar aangezien de liberalen al 't ver stand, de geleerdheid en 't karakter in pacht hebben zoo komt het dat de catbo- lieke advocaten en de rechters maar uilen zijn, terwijl hij de groote sectarische libe raal Rens zeker een arend moet wzzen 1... v v GODSDIENSTOORLOG. —Indien de liberalen en socialisten niet 'taccoord zijn over verschillige punten, dan toch kotnen zij overe-n gelijk twee mossel schelpen op godsdienstig terrein. Leest hunne dag- en weekbladen, hoort hunne redevoeringen en ge zult onder vinden dat beid n, liberalen en socialis ten, het geloof, de waarheden van den godsdienst houden voor onzin, voor ver dichtsels, voor kinderachtige vertelsels. Beiden haten de Kerk en hare bedienaars met eene blinde, onberedeneerde woede beiden bespotten, lasteren godsdienst en priesters bij elke gelegenheid beiden streven er rusteloos naar, om de vrije uit oefening van den godsdienst te dwars- boomen, om de christene overtuiging uit het hart des volks te rukken Getuigenissen die het bewijzen, feiten die het staven hebben wij in Den Denbbr- bode bij de vleet aangehaald. Wat moet men daaruit besluiien Komen de samengezwoorne godsdienst haters aan 't bewind dan zal voor België een tijdperk van godsdienstoorlog aan breken. Catbolieke Vlamingen denkt er op na Kiekens op visscheneieren. De vindingrijke Chineezen hebben er iets op gevonden om op kunstmatige wijze vis scheneieren te doen uitbroeden door kiekens. Tot dat doel wordt de kuit van visschen uit het water gehaald en in eene ledige eierschaal gedaan, welke daarop met was hermetisch gesloten en onder de niets vermoedende hen wordt gelegd, die aan dat ei de gewone zorgen besteedt. Na verloop van een paar dagen, neemt men het ei weder weg en de kuit, door de warmte tot 't leven gewekt wordt in een ondiepen vijver overgebracht. Daar wor den de jonge visschen, welke zich spoe dig ontwikkelen gevoed totdat zij sterk genoeg zijn om in een meer of stroom over te gaan. Het volk moet de catholieken van het bewind jagen, schreeuwen de vredelie vende liberalen en hunne lammeren van roode bondgenooten. Ziehier wat de a catholieken in 1901 deden ten voordselevan den behoefligen arbeidenden stand Aan 177,529 personen werd het pen sioen van 65 fr. uitbetaald zijnde eene totale som van n,539,38o fr. Ten titel van aanmoediging tot deelne ming aan eene pensioenkas, schonk de regeering premies voor een bedrag van i,o3g. 157 fr. 20. Bijna deze geheele som werd aan erken de mutualisten-gezelschappen uitgedeeld. Bovendien kregen deze nog eene bij zondere toelage van 410,263 fr. om de deelneming hunner leden tot de Staats- pensioenkas aan te wakkeren. Ziedaar wat de Catholieken doen voor het volk, hetwelk, ten believe van liberale gelukzoekers en roode lawijdmakers, zijne weldoeners zou moeten verstooten. Ge ziet dat van hier 999 WIE ZIJN de liberale of geusche candidaten i° M. Julius Rens, advocaat en nijve- raar te Geeraardsbergen, behoorende tot de sectarische vooruitstrevende partij, tot de partij die het ergst gebeten is op Gods dienst, Priesters en Kloosterlingen, tot de partij die ons, Catholieken, al onze gods dienstige vrijheden zou ontnemen en ons als slaven behandelen, moest ze ooit meester worden. 20 De Kwakbaas... Kom, kom bekom meren wij er ons niet verder meëtrop in nocent pour faire mort, zei Nollen zaliger. Woorden «3ia dnden. De socialisten schreeuwen tegen de rijken, en hunne bazen bewonen kasteelen, gaan naar badsteden en leven in weelde gelijk graven en prinsen. Zij willen het collectivismus, maar de rooden die wat bezitten, houden het voor zich alleen. Zij moeten hebben 8 uren werken, 8 uren vrij, 8 uren rusten en..., 8 fr. er bij maar gaat eens zien in hunne coöperatie ven, of men dit daar zoo doet Ge zult lachen, gelooft ons Zij vragen een minimum dagloon, en hunne kopstukken worden door de recht bank gestraft omdat zij den werkman zijn loon niet betalen. Zij schreeuwen tegen de stoomtuigen, en zouden alles per stoom willen doen gaan zelfs zal in den tockomstigen socialistenstaat het eten alzoo bereid wor den leest daarvoor Arbeidsverspilling, een socialistisch boek. Zij zijn tegen pracht en weelde, en gaan gekleed met pelsen frakken, hooge hoeden, verkoopen in hunne coöperatieven goud en zilverwerk, wijnen en ander gerief voor arme menschen. Zij willen van God, noch Koning, noch meester, maar doen al vrat mogelijk is om kamerlid, gemeenteraadslid of zooiets te geraken, om toch maar den kop boven anderen te kunnen uitsteken. Zij maken de handelaars of winkeliers uit voor dieven, en zij verkoopen zelf in 't groot en in 't klein. Zij zijn tegen rechtbanken en gendar men en 't zijn zij juist die dezen het meeste werk verschaffen en hunne hulp inroepen om zelf beschermd te worden Zij hadden gedreigd het Catholiek Gou vernement in 't zand te doen bijten, en nu loopenzezelf gevaardoor hunbedrogen en razende aanhangers gesteenigd te worden. lef» voor tie liberalen In zijn nummer van 22 April 1902, dus een jaar geleden, zegde Le Peuple, het hoofdorgaan der socialisten, het volgende: Eigendommen van kapitalisten, kerke lijke eigendom, 't is al koek van éénen deeg. Beide zijn schadelijk voor de werklie den die geenen eigendom hebben. Ook wil het socialism, in 't algemeen belang, den grond, de natuurlijke rijk dommen, de voortbrengstmiddelen tot gezamenlijken eigendom maken. Het spreekt van zelfs dat wij eene wet zouden goedkeuren waarbij de klooster orders onteigend worden, ten voordeele van het algemeen. Dat ware een begin. Bericht aan de liberale bezitters, die meer dan eens de kloosiergoederen, als eene te veroveren prooi, aan de socialis ten hebben aangeduid. Hunne roode bondgenooten nemen ze aan als een begin, maar voorbehouden zich het recht daarna ook de bijzondere eigendommen te onteigenen. AALST. Voor den Senaat is er définitief geen strijd, onze catholieke Candidaten zullen als gekozen uitgeroe pen worden M. Baron Eugeen de Kerckhove, als titelvoerende Senateur M. M.-L. Gheeraerdts, als plaatsver vanger. Leve onze catholieke candidaten! Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers, treden er drij partijen op de catholieken, de liberale progressisten en de roode socialisten. De groene van Chipka blijven in hunne scholp, maar zullen er uitkruipen om de blauwen te steunen. Burgerlijk Eerekruis. Bij konink lijk besluit van 28 April is het Burgerlijk Eerekruis van ic klas toegekend aan den heer P. J. Mertens, Burgemeester te Pol- laere. Wij hebben geschreven dat men de roode chefs nooit in 't gewoel zal zien, nooit te vinden zijn waar er gevaar bestaat. Nu 't orgaantje der roode winkelpoli- tiekers van de Saskaai antwoordt ons Welnu, Denderbode, gij weet zoo goed als wij, dat onze helden, onze. koene verdedigers der volksrechten zich niet verduiken en altijd daar zijn waar het volk recht eischt en dreigt het te nemen... 1 Zoo, zoo I En waar was uwe koene held Vander- velde toen de opgruide roode bandieten de woningen van MM. Hoyois en Carton de Wiart verwoestten Volgens zijn eigene bekentenis ter Volkskamer, zat hij in zijn rijken salon wellicht aan 't champagne fluiten. En, waar zat uw koene verdediger Destrée terwijl het opgehitste schuim in botsing kwam met de politie en gendar- mei ie Volgens zijne eigene bekentenis in u Le Peuple zat hij in den Munt schouwburg, waar men een nieuw opéra opvoerde. Een half dozijn van die koene helden zaten op't zelfde oogenblik, in een koffie huis, ter Groote Merkt van Brussel lustig Faro en Lambic te zuipen. Ziedaar hoe de roode ophitsende chefs daar zijn waar er gevaar bestaat, hoe ze aich verduiken Octaaf Mirbeau, socialistische schrijver, sprak over tijd in dezer voege aan socia listische toehoorders, over de politieke ophitsers tot revolutie Noemt mij eenen enkelen politieken man, die voor u gestorven is.... die voor u de dood getrotseerd heeft Begrijpt dan dat zij maar bestaan door uwe licht- geloovigheid... Uwe eeuwenoude ver- dierlijking baten zij uit gelijk eene hofste de.... uwe diensibaarheid behandelen zij als eene jaarlijksche rent. Binst uw leven, mesten zij zich vet door uwe armoede en uwe onwetenheid, en na uwe dood, maken zij zich een voetstuk met uwe lijken. In den dag, dat de geweren der soldaten op de rooden grond, u, uwe vrouwen en uwe kinders doen neervallen, waar zijn zij In de Kamers Wat doen zij Zij spreken... Arme blinde kudde, zult gij u dan altijd door die slechte herders laten geleiden En Octaaf Mirbeau sprak van onder vinding en bracht hulde aan eene groote waarheid I v Baron Surmont de Volsberge zal, zooals men van over eene maand deed voorzien, na de kiezingen zijn ontslag ge ven als minister van arbeid. Feitelijk is hij ontslaggever sinds eene maand men heeft hem sedert dien niet meer in Senaat of Kamer gezien. Men spreekt van M. Helleputte om hem op te volgen, terwijl men aan hoo- gerhand gaarne een vertegenwoordiger der nijverheid aan 't hoofd van het minis terie zou willen zien. Christelijk feminism. Een chris ten bond tot verdediging en bescherming van de rechten der vrouw, is deze week tot stand gekomen en heeft zijn bureel als volgt gevormd. Voorzitter M. René Colaert, volks vertegenwoordiger en burgemeester van Yperen Onder-voorzitster Mej. de baronnes Helena Erpst, te Leuven Secretarissen Mej. Louisa van den Plas en René Henry, publiciste, te Brus sel Schatbewaarster Mad. Verlant, te Tervueren. M. Colaert zal, bij de heropening der Kamer, eene reeks wetsvoorstellen indie nen tot hervorming van den burgerlijken en professioneelen toestand der vrouw. Koolmijnen in de Kempen. M, I-Iarzé, eerebestuurder dér mijnen, heeft woensdag avond in de Société des Ingé nieurs eene belangrijke voordracht gege ven, bijgewoond door Prins Albert. Spreker heeft de beschrijving van den ondergrond van België gegeven en van de aanduidingen, die M. André Dumont bezat, toen hij zijne met zooveel bijval bekroonde boringen begon te Asch, te Eelen, enz. Volgens M. Harzé moeten er in den ondergrond der Kempen fabelachtige rijkdommen begraven zijn. Hij stelde voor aan de eerste koolader, die in de Kempen zal ontgind worden, den naam te geven van prins Albert. Het is niet alleen te Gheel dat men bo ringen doet om steenkolen te ontdekken, ook te Zittaert. onder Meerhout, is door de maatschappij een veld aangekocht en zijn de werken begonnen. De plaats is afgesloten door een houten schutsel. Hier ook is eene Duitsche maatschappij die de boringen doet. ZON D A G R U S T Van 's middags tot middernacht dienst- dende Apotheker, op Zondag ii Mei 1902, M. Ghyaselinckx, Molenstraat. 0 Creemboter. Markt van Zaterdag 10 Mei 1902 112 kilogrammen ter markt. Prijs fr. a,5o tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 483 klonten boter ter markt gebracht, wegende te aamen 386o kiloe. Programma van 't Concert, welk zal gegeven worden op Zondag 11 Mei 1902, om 11 uren, op het Kiosk ter Groote Merkt,door de Pupillenschool van 't Leger, onder het bestuur van Mr Van- derlinden. i« Marche .chevaleresque avec trompettes thé- baines, par Vanderlinden, 2*MosaIque sur l'opéra Stradella, par Floton. 3*Le réveil du coucou, polka, par Buziau. 4»Fantaisie sur des mo tifs d'operps, par Wagner. 5°Tannbauser, Walky- rie, Lohengrin et Rienzi, arr. par Vandhrlindbn. AALST. Verleden woensdag na middag kwam eene oude vrouw schij nende 70 tot 8* jaren in het politiebareel binnen gestoven ;zij verklaarde te voet van Parija te komen en zegde dat zij naar Jemappe moest gaan; zij beweerde zich te noemen Van Rossem Rosalie, den naam harer ouders kon men er niet uit krijgen. De politie liet ze naar de statie brengen en zij ontving reisgeld tot Brussel. Vrij dag namiddag, 9 Mei, stapte zij binnen de statie alhier van den trein en zij kwam nogmaals ten politieburaele te rechte, doch aiemand lukte er in uitleggingen te bekomen van waar zij was, en ten einde raad wierd ze voorloopig in het nachtver blijf geplaatst. PERSOONBESCHRIJVING. Gestalte omtrent im52, klein van voor hoofd, grijs van haren, gewone neus, ge kleurd gerimpeld wezen, heeft als bijzon der teeken eenen uitwas aan den rechten kant van den hals, gekleed met een zwart kleed en zwarte jurk, zwartem wollen doek, draagt een witte gepijpte muts en eenen witten hoofddoek geperkt met lichte bloemekens, en is drager van eenen zwa- tenkorf; in haren geldbeugel bevindt zich eenig geld en zij is ook drager van eenen sleutel, die zij zegt den sleutel harer dear te zijn. De personen die eenige inlichtingen kunnen geven zijn beleefd verzocht er den heer Politiecommissaris van Aalst kennis te willen van geven. MELASSE-TURr, voedsel van i* orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. Het doopsel van prins Leopold is nog niet bepaald vastgesteld. Daar de koningin verlangt de plechtigheid bij te wonen, zal het eerst in de schoone dagen kunnen plaats hebben. Ook de oudera van prinses Elisabejh zullen aanwezig zijn. Het doopsel zal plaats hebben in de kapel van het koninklijk paleis, waar ook de huwelijken gecelebreerd werden van prinses Louise en van de dochters van den graaf van Vlaanderen. VRAAGT bij uwen apotheker de Sedatine zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofdpijn, zenuwpijnen, kopzeer. Algemeen de pót: A Defgnée, 3, Square Marguerite, Brussel. Het parket heeft woensdag eene huiszoeking gedaan in de hureelen van le Peuple, het Brusselsche socialisten blad, dat korts vóór de wanorders als premie, revolvers aan verminderden prijs, aan zijne lezers uitdeelde. De lijst der geabonneerden,die van de premie gebruik maakten, is in beslag genomen, alsook de boeken van Serwy en Milio, de bedienden der comptabiliteit. De genaamde Demez, die zijne vrouw in stukken sneed, zal op 3 Juni voor het Assisenhof van Brabant verschij nen. De dokters verklaren hem verant woordelijk. AFLOOP DER KALVERS. Landbouwers, ik waarborg de genezing van den schrikkelijken afloop van Kalvers en Veulens in 3 uren, door het gebruik van het Amerikaansche Poeder De Pra- tere. Deze die het gebruiken verliezen geen een dier meer. Om alle namaaksels te vermijden eischt het handteeken De Pratere rond iedere doos. Prijs 1 fr. de doos. Te bekomen te Aalst, apotheek Callezazt, te Sottegem, Vanderschoeren. Ramp nabij Charleroi. Een coöperatief ingestort. Een doode en 8 gekwetsten. De Petit Bleu bevat eene bijzondere depeche, volgens welke te Wanfercée-Baulet, eenige kilo meters van Charleroi, een groote ramp zou gebeurd zijn. Het bijzonderste gebouw vande coöpe ratief, 5o vierkante meters lang, is inge stort. Op het oogenblik dat de depeche ver zonden werd, had men een doode en acht gekwetsten opgehaald, maar het getal slachtoffers moet veel grooter zijn. Nadere bijzonderheden. Het inge storte gebouw besloeg eene oppervlakte van 5oo meters. Al de slachtoffers zijn werklieden, die aan de voltooiing van het gebouw, de eigenlijke feestzaal, werkten. Men schrikt bij de gedachten, wat de ramp zou zijn, als zij ware voorgekomen op het oogen blik van een feest. Spoorwegramp. Bedevaarttrein ontriggeld. 10 dooden en 60 gewon den. Dr Van Vossel. De Parijzer Matin brengt de volgende hulde aan Dr Van Vossel, van Wieze, bij Dendermonde, die als geneesheer de bedevaart verge zelde

De Denderbode | 1902 | | pagina 2