TM Ét Stemt nevens Nr 3. WOORDEN en DADEN. Stemt dan nevens IV0 5. Het legerplan van generaal Brialmont Stemt nevens iV° 5, Staat en leest DE KIEZINGEIV. se Land- en Tuinbouw. Van tak op tak. MOORS EL. Verloochend. ~u"Ve;~ Rechterlijke kronijk. AALST. Allerhande nieuws. WERKMAN, LEEST HIER EN OVERWEEGT De kiezingstijd is thans aangebroken en de verschillige candidaten der partijen komen af met de aantrekkelijkste en meest verlokkendste beloften. De catholieken komen tot u en zeggen niet wij zullen doen, maar ziehier wat wij gedaan hebben. Hunne tegenstrevers hebben woorden, zij, zij hebben daden. Zij hebben eene wet gestemd waarbij den werkman in staat wierd gesteld ge makkelijk eigenaar van zijn huis te worden. Meer dan 18,000 familiên of ruim 100,000 personen hebben van de voor deden dier wet genoten. Onder de guns tigste voorwaarden heeft de spaarkas aan die huisgezinnen de kolossale som ge leend van 4C millioen (ranka! Die huizen zijn vrij van de persoon lijke contributie. Wij weten door onder vinding dat arme werklieden, zelfs WEDUWEN MET ONMONDIGE KINDEREN ON DER HET LAATSTE GEUZEN BESTUUR ER NIET VAN GESPAARD ZIJN GEBLEVEN De kosten van overschrijving en van enregistratie zijn voor de werkmanshui zen om den helft verminderd. Die gunst heeft aan de werklieden dui- xende en duizende franks doen sparen. EEN VOORBEELD, In ons Arrondissement Aalst genoten, in 1901, 440 werkersgezinnen er de voordeelen van. 294 huisgezinnen koch ten of bouwden eene eigene woonstede en betaalden te samen eene som van fr, 362,042,00 141 huisgezinnen gingen leeningen aan 't zij om een huis aan te koopen.'t zij om een te bouwen, voor eene ■om van fr. 202,33o,oo. Dus te samen de ■om van fr. 564,372,00, meer dan een half millioen franks, op de welke zij de helft der overschrijvings- en registratiekosten min te betalen hebben gehad. En aan wie hebben ze dat te danken Aan de catholieken. Er bestaan in ons land 171 maatschap pijen welke het bouwen van werkmans- huizen aanmoedigen en begunstigen. Zij ZIJN BIJNA UITSLUITEND CATHOUEK De socialisten zelfs, die gepatendeerde vrienden zoogezegd als 't u belieft van de werkende klas hebben er niet eene, want zij vreezen dat het bezitten van een eigen huis bij den werkman de liefde tot den eigendom aou doen ont waken en hun den rug doen keeren aan de roode woelmakers v DE PENSIOENEN1 De catholieken hebben de pensioenwet gemaakt. Zij brengt jaarlijks in de beurs der werklieden de verbazende som van omtrent IK millioen Iranki! Zegge i5 millioen franks 1 De catholieken voeren die wet uit zon der een centiem lasten aan het land te vragen. Tot het dekken der onkosten gebrui ken zij een deel der bonis welke hun wijs en matig bestuur hun elk jaar verzekert. En de liberalen Vroeger deden zij niets than» bepaal den zij zich totBELOFTEN Er is meer. Een liberaal blad heeft over eenigen tijd de pensioenwet bij de groote burgerij uitgebaat tegen het cathoiiek ministerie. Gij moet, riep het blad in kwestie uit, gij moet voor de liberalen stemmen om te protesteeren tegen de verkwistin gen van de catholieke regeering die 's lands penningen gebruikt om pen sioenen in te voeren 1 Dat teekent de liefde der geuzen af voor de werklieden I Het geld besteed aan het invoeren van een pensioen voor oude werklieden is een geldverspilling Mag men daaruit niet besluiten dat, volgens dit blad, de geuzen eerder ge neigd zouden zijn de pensioenen af te schaffen 1 Eh wel, werklieden gaat gij er voor stemmen v Hulp- en Voorzienigheidskas. Er bestaat in ons land eene erkende Hulp- en Voorzienigheidskas ten voor- deele der slachtoffers van de werkonge vallen. Die kas die zoovele tranen stelpt en zoo veel lijden heelt krijgt jaarlijks van onze catholieke regeering eene rijke toe lage. Zij ontvangt ieder jaar de som van 1 Irank» Zoo de wet op de werkongevallen niet is gestemd die aan dien pijnvollen toe stand bepaald een einde moest zetten dan is dat de schuld der socialisten en van hunne bondgenooten de geusen. De socios moesten de revolutie op touw zetten; zij maakten lawaai in de Kamers, en toch bleven de geuzen hun ter zij staan. Stemt voor de catholieken werklie den en die wet zal welhaast een vol trokken feit zijn Gij kloegt soms over zekere toestanden bij de uitvoering van het werkkontrakt. De catholieke regeering heelt uwe klachten aanhoord en opvo g nlijk het ft zij verschillige wetten doen stemmen om het onge.ijk dat u wierd aangedaan te beletten. Zoo heeft zij gemaakt de wet op de vrouwen- en kinderar beid wier goede gevolgen de armzaligste politieker thans niet meer zou durven loochenen de wet op de betaling der dagloonen de wet op de veiligheid en gezondheid der werklieden gebruikt in de nijverheids- en handelsondernemingen de wet op het arbeidscontrakt de wet op het meten van den arbeid der werklieden, enz. enz, Wat deden de liberalen Niets! Niets!! Niets!!! Wat deden de socialisten Stokken in 't wiel steken Werklieden, overweegt Van den eenen kant hebt gij belovers beloven kost niet of gemaskerde vijanden die al de maatschappelijke wet ten der catholieken hebben bevochten. Beiden deden niets voor u. Van den anderen kant hebt gij mannen die met de daad voor u hebben gf zorgd, die feitelijk uwe belangen hebben ver- digd. Het zijn de catholieken. Werklieden 1 Stemt voor de catholieken, voor uwe vrienden, opdat zij in de toekomst nog zouden kunnen doen wat zij in het verleden hebben gedaan De catholieken zijn de oprechte voorstaanders van volksontwikkeling en onderwijs. Niet alleen ondersteu nen en onderhouden zij met eigen penningen talrijke scholen van allen aard, maar zij hebben ook het Staats onderwijs in elk opzicht verbeterd en uitgebreid. li»ven «le catholieken 2 Zooals men weet is generaal Brialmont, de razende milita rist, voor alles wat het leger betreft, de profeet der liberale partij. Hij is de groote voor stander van den persoonlijken en zooveel mogelijk algemee- nen dienstplicht, dien onze doktrinairs aan het land wenschen op te dringen. Hij is ook de voorzitter van den Bond der oud-militairen van het land en ont ving, dezer dagen, in die hoedanigheid, de leden van het middenkomiteit van dezen Bond. Generaal Brialmont had ze bijeenge roepen ten einde het programma op te maken van de propaganda welke de maatschappijen van oud-militairen in het land zullen te maken hebben gedurende den kiesstrijd Dat programma heeft hij ontwikkeld in eene lange redevoering, waarin hij. let wel op! onder andere zegde Zou de afschaffing van de vergelding der militianen eene onrechtvaardige,eene oneerlijke daad zijn Geenszins. De militianen die onder de wapens zijn zouden de vergelding blijven ontvangen deze welke men zou oproepen krachtens de nieuwe wet, zouden er geen recht op hebben en zouden zich niet kunnen be klagen behandeld te worden gelijk men de militianen thans b handelt in al de legers zonder uitzondering. De moeilijkheid om den persoonlijken dienstplicht door.de wetgeving te doen aannemen bestaat hierin dat die wijze van aanwerving de afschaffing der vergelding zou mede brengen. Het programma van generaal Brial mont, 't is te zeggen, het liberaal pro gramma in zake van legeraanwerving, bestaat dus uit twee puntenpersoonlijken dienstplicht en afschaffing der vergelding. Men zegge maar algemeenen dienst plicht of, zooals men beter verstaat, alle man soldaat, want wij weten waarlijk niet waarom in een ander aanwervingstelsel dan het tegenwoordige, de vergelding meer zou kosten, indien er niet meer ■oldaten opgeroepen worden. Als de afschaffing der vergelding nood zakelijk is voor het invoeren van den persoonlijken dienstplicht,'! is eenvoudig om, zonder vermeerdering van uitgaven door die vergelding vereischt, zooveel soldaten in te lijven als men maar wil om eindelijk te komen tot het ideaal der mili taristen de inlijving van alle weerbare, twintigjarige jongelingen. En let wel op dat er, in dat programma, geene spraak is van de vergelding der officieren af te schaffen. De vergelding is maar verachtelijk, onzedelijk en onvader- landsch wanneer zij aan simpele soldaten wordt verleend, evenals men de officieren niet bedoelt als men op minachtenden toon spreekt van... een leger van huur lingen Eindelijk, generaal Brialmont maakt er een argument van ten voordeele van de afschaffing der vergelding, dat deze in geen enkel ander leger bestaat. Dat feit strekt onze Regeering tot groote eer en bewijst dat de liberalen en socialis ten liegen als tandentrekkers wanneer zij beweren dat België altijd achteraan komt met de nuttige en volksgezinde hervor mingen. Als er eene volksgezinde hervorming bestaat dan is het wei de vergelding der milicianen en de Regeering die ze ooit durft afschaffen zal onder de algemeene verachting verpletterd worden. De catholieken begunstigen door hun verstandig beheer den BLOEI EN DE ONTWIKKELING VAN HANDEL EN NIJVERHEID. Hun behoud aan 't bewind is eene zekere waarborg voor 't behoud van VOOR SPOED, vrede en welvaart. Leven <l« chI lioli«-kei» (Artikel getrokken uit De Werkman van 23 Mei 1890, toen men op Chipka nog cathoiiek was.) «Vragen en antwoorden. Zijn de kiezin gen gewichtige zaken Ja, ja, zeker lijk. Waarom Omdat de toekomst van 't Vaderland ervan afhangt. Als de liberalen en de radikalen aan 't hoofd ko men, wat zijn wij te verwachten Wat wij te verwachten zijn Geldverkwisting, uitputting van ons Landeken en Kerk- vervolgerij, Hebben de Liberalen zich niet gebeterd sedert 1884 Neen, zekerlijk, ter contrarie zij zijn nog boozer en heviger geworden. Hoe weet gij dit Door al hun gazetten, door de Redevoeringen in de Kamers door den loop der zaken, vermits Bara en Janson nu zouden de Wet geven. Hoe zouden zij ons geld verkwisten Aan hun scholen, aan hun Sociëteiten, aan g'heel den haspel der Logie, om ons Land in de Vrijdenkerij te trekken. Wat zou daar op volgen Een vermeerdering van misdaden en schelmstukken. Geen Geloof geen zeden of geen eerlijkheid. De Kerkvervolging, wat is dat Dat is de menschen willen beletten van God te die nen, volgens dat de Kerk het leert en voorhoudt. En ge zijt zeker dat de Liberalen dit van zin zijn Z'en spre ken van niets anders en ware 't in hunne macht, ze zouden in ons Landeken de Kerk vervolgen, erger dan Duitschland het gedaan heeft. Wat volgt er op een Kerkvervolging Wanorde in de ge dachten, in d'herten en de schrikkelijke straffen. Is men verplicht te gaan kie zen Zekerlijk en het is te verwonde ren dat er in een Christene Land eene liberale partij kan bestaan. Ge kiest voor de liberalen ge blijft achter er komt later een booze Kerkvervolging ze be derven 't Volk door slechte Scholen en door de Kaserns, met 't geld van den Staat gij moogt dit onder uw hoofd leg hen gij hebt er aan meêgewerkt gij die voor de Liberalen en de Radikalen gekozen hebt of die thuis gebleven zijt. Ge vind er, die zich zulke gezegdens niet aan en trekken Ongelukkiglijk ja, maar het blijft toch een vaste waar heid, dat die naar den Hemel spuwt, de vuiligheid op zijn wezen krijgt en die de slechte Partij helpt aanwinnen en sterk worden, de kat in den kelder sluit en een groote zware misdaad bedrijft. Gij, Pie Daens, die de bovenstaande regelen hebt 'neêrgeschreven, gij hebt, sedeit i8g3, de slechte par tijen, die niets dan slecht volk kweeken kunnen vol gens eigsne bekentenis, hel pen aanwinnen en ster- ker worden en dus, naar uw eigen oor deel, hebt gij eene groote zware mis daad bedreven. En gij blijft verstokt in uwe boosheid.. Nog heden steunt ge die slechte partijen, libera lismus en sociALiSMUS, di: zoo gij het zelf hebt geschreven, eene vrijden kerij zijn gewerden. Ja, ge steunt die slechte partijen op 't oogenblik nog Sprekende over de aanst. kiezing, zegt ge DE DEMOCRATEN PASSEN.... En dan laat ge volgen schijnheilig weg: De grootste ramp die ons Land zou kunnen overkomen ware de versterking der meerderheid tegen algemeen stem- n recht, want dan is 't altijd onrust en vrees van Burgeroorlog.... Men ver- gete het toch niet 1 Wie tusschen de regels lezen kan, be grijpt dadelijk dat gijPie Daens, tot uwe kiiekgenoten roept Stemt voor de libera len of voor de socialisten. Ge stookt dus de kif-zers op iets te be drijven dat ge als eene groote zware misdaad hebt veroordeeld Maar, neen, zij die door de beloften der groene volksfoppers een oogenblik zijn verleid geweest en nog een vonke van Vlaamsche gehechtheid aan onzen H. Godsdienst en van vaderlandsliefde in hun hart voelen branden, zullen uwen slechten helschen raad verwerpen en thans met ons roepen Leven de Catho lieke Candidaten Wij stemmen nevens Nr 3 Te lang zijn wij ver blind geweest 1 De catholieken hebben de KRIJGS- KWESTIE gedeeltelijk opgelost IN DEN GOEDEN ZIN. Zij hebben het terrein voor een VRIJWILLIGEKS- LEGER gereed gemaakt, den dienst tijd merkelijk verkort, de vergoeding uitgebreid. Leven de ent holleken 2 Groen ten teelt. De i2d« en laatste les van den vrijen leergang over Groententeelt, met zooveel bijval gege ven in de localen en moestuin van St- Martensgesticht, door M. Fr. D'haese, was vastgesteld op 25 Mei, dag der Kie zing, en zal nu plaats hebben op den tweeden Sinxen, maandag 19 mei, ten 8 1/2 ure. De leerlingen die regelmatig de lessen gevolgd hebben kunnen deelnemen aan eenen prijskamp, voor verschillige belooningen bestaande uit boekwerken over het vak, zaden en planten van ver beterde moeskruiden. Op deze les zuilen ook de dagen cn uren der herhalingslessen, ten gunste der leerlingen die hun diploma willen beko men, door het bestuur vastgesteld worden. Be laatste les handelt over het kweeken van zaad, de zorgen voor de zaaddragers en het bewaren van groenselzaden. De catholieken alleen meenen het wel met den LANDBOUWER. De catholieke Regeering heeft niet opge houden maatregelen te nemen om den landbouwer op te beuren, aan te moe digen, te begunstigen. Socialistisch kasteel. Gezel Furné- mont-Lotte, socialistische volksvertegen woordiger van Charleroi, heeft te Ukkel het kasteel van M. Hirsch aangekocht, dat aan het zijne paalt. Gezel Furnémont vermeerdert zijne werkmanswoning welke hij gaarne zou inrichten gelijk het Wit Kasteel van zijnen werkgezel millionair Vander Velde. Die aankoop komt juist van pas, na de werkstaking gedurende welke duizenden werklieden voor het genoegen van ge zellen Furnémont en compagnie zich het noodigste hebben moeten ontzeggen. T7f7"ci4" moet men gelooven In een schrijven gericht tot M. Julius Rens, liberale candidaat en meêge- deeld door Recht en Vrijheid, het orgaantje der Aalstersehe roode winkel- politiekers, leest men De socialische partij bedankt u voor de welwillende beleefdheid ons gevraagd 0 te hebben ons te onthouden ten voor- deele uvrer candidatuur... 1 Dus M. Rens heeft de hulp en bijstand ingeroepen van de rooden ten voordeele zijner candidatuur. Maar in 't soort van manifest der roo den getiteld Waarom wij strijd voeren wordt gezegd I In ons Arrondissement-Congres ge- houden te Ninove op Woensdag 3o April laatstleden, schreven wij brieven aan liberalen en christen demokraten, waarin wij hen lieten weten dat de socialistische partij, zoo er een verbond tusschen de drie partijen tot stand kwam, wij geen aanspraak zouden ma il ken noch op kandidaat, noch op plaats- vervanger, maar al het mogelijke zou- den gedaan hebben, om den kandidaat van A. S. en E. V., den kandidaat van 't Verbond te doen lukken. II Kan eene politieke partij meer De liberale partij liet ons eenvoudig weg, de namen hunner kandidaten kennen, zonder een enkel antwoord te geven op ons schrijven. Wat moet men hier uit afleiden De socialisten bedankten M. Rens voor de pensen en de liberalen deden de socia listen de eer van de zotten aan Wie spreekt de waarheid Misschien alle bei.... In alle geval wat armzalige politiekers toch Pastoorsvreters. M. Giroul, de zeer anti-klerikale volksvertegenwoordi ger van Hoei-Borchworm, laat zijnen zoon studeeren bij middel van eene beurs van 234 fr., in 1826 gesticht door eenen priester, voor de studie der latijnsche humaniora, der wijsbegeerte en der gods geleerdheid. In plaats van gedurig de geestelijkheid aan te vallen zou M. Giroul wel doen, te erkennen dat de pastoors toch soms nog voor iets goed zijn. Wat verstaan litieke gelijkheid Deze vraag beantwoordt citoyen Col- leaux op 't socialistisch Congres van 4 Mei 11., verslag van Le Peuple Citoyen COLLEAUX. De socialisti sche partij moet geen verbonden meer sluiten. Zij moet den strijd voeren tegen heel het kapitalism en niet tegen een deel van het kapitalism. (Toej.) Citoyen LEKEU. Wij zijn revolu- tionnairen wij versterken onze econo mische instellingen, om de kapitalisti sche maatschappij uitte roeien. Citoyen DESTREE. Wij moeten onder de massa den revolutionnairen geest wakker houden. Wij moeten niet eenvoudig reformisten zijn en alles afwachten van de vreedzame evolutie der dingen dan konden wij even goed progressisten wezen. Genoeg revolutie met d® woorden het gaat niet op altijd van revolutie te spreken en ze nooit te doen; neen, wij moeten in het land een bestendigen geest van oproer houden, want alle be weging wordt onmogelijk, indien wij steeds voor de Mausers achteruitgaan. Ziedaar wat de socialisten verstaan door politieke gelijkheid Kiezers I overweegt 1 Voorzegging. Sedert 1884 hebben de liberalen, die regelmatig in elke kiezing geklopt werden, zich getroost met de woorden 't zal den naasten keer beter zijn 1 De Flandre Libérale wacht echter nu den uitslag der kiezing niet af. Zelfs indien de catholieken n zetels verloren, zegt hij, zou de meerderheid nog catho liek blijven. Dus voor dezen keer geene hoop. En voor troost voegt de Flandre erbij Het is waarschijnlijk dat wij den beslis- senden val onzer meesters niet zullen zien voor 1904. 't Is dus nogmaals twee jaren verscho ven. Binnen twee jaren zal de Flandre opnieuw zingen Si cette histoire vous embête. Nous allons la recommencsr. 't Is te zeggen vrienden, nog twee jaren geduld Alzoo doen wij stillekens voort en wat het bijzonderste is zoo blijft het land bevrijd van de socialistische overheersching. Goedkoope postzegels. Ten ge volge eener onlangs genomen beslissing der Kamer zullen binnen kort in Frankrijk postzegels in omloop gebracht worden van een halven centiem. Die postzegels zullen dienen tot het frankeeren van dagbladen, die in het departement, of aanpalende departemen ten verzonden worden, waarin het post kantoor van verzending gelegen is. Do Vuiindelfeest zal plaats hebben op Zondag 1 Juni aanstaande. Een bijzondere trein naar' Moorsel zal te Mechelen vertrekken om i3 u. 37 m. en aan al de tusschenstatiën stoppen om aan te komen om 14 u. 41 m. Des avonds terugreis uit Moorsel om 20 u. 23 m. met stopping aan al de tusschen- statiën en aankomst te Mechelen om 21 u. 27 m. Deze feest zal allerluisterrijk zijn tal rijke maatschappijen hebben hunnn bij treding toegezegd. Aalst moet talrijk vertegenwoordigd zijn als hulde aan onze manhaftige vrien den van Moorsel. Hatelijke bedreigingen. Maandag namiddag heeft in den gemeenteraad van Brussel eene ondervraging plaats gehad over het verbod, door den burgemeester aan de socialisten gegeven, meetingen in de open lucht te houden. M. de Mot ver klaarde dat het voor de openbare rust gevaarlijk was tegensprekelijke meetingen op straat toe te laten. Daarop zegde citoyen Furnémont dat de socialisten zich zullen wreken, met te maken dat de pro- viers wordt gemeld dat talrijke voorname liberalen zich van hunne partij htbben afgescheurd, ten einde protest aan te teekenen tegen de strooming die 't doctrinarismus naar 't socialismus voert. Ze gaan eene partij stichten in den aard der Onafhankelijken te Brussel. Aan 't hoofd van 't voorloopig comiteit treft men de voornaamste mannen aan. Vele liberalen laten luid op hooren dat ze voor den Cath. Candidaat zullen stem men om den socialist Gierkens eene buis te bezorgen. Dat besluit der Verviersche liberalen zal ongetwijfeld grooten indruk maken op al de gematigde lieden wier oogen door de laatste rood-blauw-groene oproerige betoogingen zijn geopend geworden. Ot7£*T»q1 heerscht er volkomene UVC1 dl rust in 't land, "t geen een goed voorteeken is van de zegepraal der catholieke partij. De liberalen, die rechtzinnig spreken, bekennen dat er hoegenaamd geen kans bestaat om de catholieke regeering om- verre te werpen. M. Janson zelf heeft de profeet gespeeld en volgens hem, mag men niet hopen de 20 stemmen meerderheid van 't ministerie om verre te werpen. Maar ook niemand kan ernstige grieven tegen 't ministerie doen gelden. De politiek van 't ministerie wordt door alle bezadigde lieden goedgekeurd. En daarbij zoo L'Etoile bblge het deed bemerken zullen de laatste oproerige gebeurtenissen, het ministerie versterkt hebben. Kiezers, maakt het puntje zwart van 't zwart vierkant dat neven N° 3 en boven den naam der catholieke candidaten staat In eene liberale coöperatief. Donderdag morgend verscheen voor de boetstraffelijke rechtbank van Brussel, zekere Jan Vei guit, gewezen voorzitter Tan den Liberalen Bond van Laeken en kassier der Liberale Broodbakkerij. Er was 6000 fr. te kort in zijne kas. Verguit wordt veroordeelt tot 1 jaar gevangenis en de teruggave der 6000 fr. ZONDAGRUST. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apothekers, op Zondag 18 Mei 1902, M. Meirschaut, Korte Zoutstraat. Maandag 19 Mei (2de Smxendag), M. Van Caelenbergh, Leopoldstraat. Creemboter. Markt van Zaterdag 17 Mei 1902 146 kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,5o tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 467 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 373® kilos. Programma van 't Concert, welk zal gegeven worden op Donderdag 22 Mei 1902, om 11 uren, op het Kiosk ter Groote Merkt, door de Koninklijke Har monie, onder het bestuur van Mr Leo Walpot. 1Avec Aplomb, marche, Eilenberg. 2. Le chant des Beiges, ouverture dra- matique, Litolff. 3. Quatrième suite d'orchestre de J. Mas senet, scènes pittoresques A. Marche, B. Air de ballet, C. Angelus, D. Fête de Bohème. 4. Transcription de l'opéra Carmen, arr. par Van Steenebruggen, Bizet. A IL§T. Gister Vrijdag is de genaamde De Smet Karei, oud 44 jaren, Schaliedekker, van het huis gevallen der W* Waterinckx, Nieuwstraat. De verslagene werd opgenomen met gebroken arm aan den elleboog. De ge neesheer vreest voor inwendige verwon dingen. Aangaande de oorzaak weet men niets stellig, aangezien De Smet niet in staat is het te z ggen. De genaamde Maria-Adela Vanden- berg, oud 38 jaren, vrouw Vander Schue- ren, wonende Gentsche Steenweg, is in een aanval van heete koorts, in de citern gesprongen en verdronken. Kerkdiefstallen in Vlaanderen. Verscheidene kerkdiefstallen zijn ge pleegd geweest in het arrondissement Aalst, alsook in den omtrek van Dender- monde. Naar wij vernemen, zouden ver scheidene voorwerpen, voortkomende van eenen kerkdiefstal, gepleegd te Appels, in handen van het gerecht gege ven zijn door zekere Eugenie Van Hees ter, die, volgens haar zeggen, ze gekre gen heeft van haren broeder Frans Van Heester. Een ander deel dezer voorwer pen is gevonden den 6 Mei 11., in een mastbosch.tusschen St-Nicolaas en Waas munster. Men verzekert ons, dat getuigen, over een zestal weken, in dit mastbosch een over en weer gaan bemerkt hebben van twee mannen die vergezeld waren van twee kinderen, van 6 tot 10 jaar; twee woon voertuigen bevonden zich op den steenweg. Bij deze gespannen bemerkte men insgelijks twee vrouwen, waarvan eene geschonden is door de pokken. De wagens zijn geverfd blauw en groen, en bespannen met een ezel en en witten hond. Tusschen de gestolen voorwerpen be vinden zich eene kroon, 25 kleine zilve ren kruisjes, heilig-olievaten, een Agnus Dei en een ander voorwerp, gediend hebbende tot versiering van een taber nakel. De personen, die kunnen inlichtingen geven over zulke rondreizigers zijn ver zocht, er het gerecht kennis van te geven. Gedurende den nacht van Maandag op Dinsdag is op den Etterbeekschen steenweg een juweelenwinkel leeg geplun derd. Er is voor eene groote waarde aan horloges, ringen, spelden, enz., uit de toonkast gestolen. AFLOOP DER KALVERS. Landbouwers, ik waarborg de genezing van den schrikkelijken afloop van Kalvers en Veulens in 3 uren, door het gebruik van het Amerikaansche Poeder De Pra- tere. Deze die het gebruiken verliezen geen een dier meer. Om alle namaaksels te vermijden eischt het handteeken De Pratere rond iedere -doos. Prijs 1 fr. de doos. Te bekomen te Aalst, apotheek Callebawt, te Sottegem, Vandbrschbzren. Nog «en slachtoffer der sociali stische wanorders. Een jong meisje, wonende in de Duivenstraat, te Brussel, stak tijdens de socialistische wanorders het hoofd buiten het venster, om te zien wat er gebeurde. Eensklaps wierd zij door een revolver kogel in den hals getroffen. In 't begin meende men de wonde niet gevaarlijk, doch zij verergerde en thans is de toestand hopeloos. Het meisje ligt nu op sterven. Zij verklaart dat de kogel voortkwam van den revolver van eenen manifesteer- der, die het op eenen agent gemunt had. De zaak zal onderzocht worden. MELASSE-TURF, voedsel van ie orde voor paarden en ve®. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stalturf. Maatschappelijke plichten. Koetsier, doe toch uw paard wat harder loopen Onmogelijk, mijnheer ik ben lid van de maatschappij tot bescherming der dieren, Tien minuten later zegt de koetsier, wanneer hij den portel opent. Wij zijn er toch nog op tijd, mijn heer. Dat kan wel dubbel drinkgeld lijden. Onmogelijk, mijnheer ik ben lid van eene maatschappij tot bestrijding van het drankmisbruik. rr\| I I r~ r~ l"~> biedt kozteloos »«n, aan 11 IN n Cl tZ. li allen die zijn aangetast van eene huidziekte,haarwormen, cczcmai puist jes, huiduitslag, chronische bronchirten, borst- maag- en blaasziektcn, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zelt volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Vincent. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gveraagde inlichtingen opsturen zal. Ontploffing te Hemixem. Toen de werklie der fabriek van scheikundige stoffen te Hemixem, 't werkhuis reeds verlaten hadden is de stoomketel gespron gen. Een jachtwiel werd met ongelooflijk geweld weggeslingerd, en veroorzaakte groote schae. De ingenieur M. Schmidt, die zich op de eerste verdieping van het werkhuis bevond, sprong, om aan zeker gevaar te ontsnappen, door het venster, waarbij de ongelukkige zich de beide beenen brak. Verders had de ontploffing geene persoonlijke ongevallen te weeg gebracht. Het parket van Doornik heeft zich met de volgende treurige zaak bezig te houden Zondag avond, rond 6 1/2 ure, bevon den zich twee wevers van Leers in de herberg van Pieter Cousinne, te Néchin. Het waren Pieter Desfontaine en Frans Lorthioir. Beiden waren dronken. Men wilde hen geen drank meer geven. Deze weigering vei bitterde de twee wevers ten hoogste en zij eischten drank. Het gerucht der woordenwisseling werd gehoord door den herbergier, die in den hof, aan de herberg palende, werkte. De herbergier kwam schielijk in huis en deed de twee la wijd makers buiten gaan zelfs gaf hij eenen schop aan Des fontaine. Daarop schoot deze in eene hevige gramschap en wierp twee steenen door het venster. De herbergier greep zijn geweer en wilde er eene kardoes op steken. Lorthioir greep Cousinne vast, en gelukte er eenigen lijd in, hem te bedwingen. Eindelijk kon de herbergier het geweer laden. Vooraleer Lorthioir het hem kon be letten, had de herbergier het geweer ge-

De Denderbode | 1902 | | pagina 2