m D KI B OM ZES M1LL10EN m Zondag 23 Mei 11*02 3 centiemen per nummer 30^ Jaar 5078 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Verkiezing voor eenen Volksvertegenwoordiger Heeren KiezersStemt nevens N' 3, rechts. Gatholieken Leert uwe vrien den, kennissen en geburen goed stemmen. Eenige bekentenissen. 0 w Leven de catholieken en gestemd nevens iX° 3 Het liberalism veroordeeld door wijlen Frére-Orban Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- ning van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen aijn ten laste van den schuldenaar. Men «chrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alle Postkantoren des Lands. CU1QUE SLUH Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen ep 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverlentiën uit vreemde landen ïich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 24 Mei igoa. Arrondissement Aelst. den 25 Mei 1902. Hier moet men stemmen. Plaatvervanger Plaatsvervanger. Pieraert. Plaatsvervanger. g Van der Taelen. Werklieden, er is u getoond al wat de catholieken voor u hebben gedaan. Wat gij niet gelooven zoudt, is dat al die werken al die hervormingen door de tegenstrevers onzer partij worden mis kend. Zij meenen dat gij onwetend ge noeg zijt om de bekomen voordeelen niet te begrijpen, niet te beseffen. Onze tegen strevers beleedigen u daardoor. Want is het geene beleediging iemand zoo on- bermhertig te bedriegen en te beliegen Niet altijd is het kiezing en dan zijn onxe tegenstrevers wat rechtzinniger. Wij gaan u dus eenige bekentenissen geven door de vijanden van de caiholieke regee ring gedaan. Die bekentenissen moeten u bewijzen dat de werken der catholieken hunne bewondering hebben verwekt en dat de werken, om tot dien uitslag te komen, goede werken moeten zijn met even onloochenbaren gelukkigen invloed. Reeds over eenige jaren schreef het liberale Journal de Mons het volgende De catholieken die vastberaden het maatschappelijk vraagstuk beginnen op te lossen, hebben Belgiè op den eersten rang der volkeren geplaatst. Die her vormingen zijn door de groote wes- «o» 3* Vhvolc. Het gersas van het glas dat biak, de kreet dien de oude man waarschijnlijk heeft geslaakt toen hij getroffen werd en de val van zijn lichaam hebben den inten dant gewekt, die in het aangrenzend vertrek sliep. Hij heeft zich slechts even den tijd gegund zijn broek aan te schieten en is toegesneld. De moordenaar werd overvallen door den nieuw aangekomene, hij heeft zijn dolk laten vallen en was ontwapend. De maire en de onderprefect zagen elkander aan, vol bewondering over dit nauwkeurig verhaal. Flick vervolgde Toen ontstond er eene worsteling tusschen de beide mannen, dat wordt aan getoond door de omvergeworpen meube len. Ten slotie heefi de mooi denaar den stoof haak opgenomen, die in haardstel voor de schouw stond, een vrij zwaar vooiwerp van massief koper, en daarinêe heeft hij een kracluigen slag gegeven op het hoofd van den intendant. De haak is bemorst met bloed en er kleven nog eenige haren aan. De moor denaar heeft ongetwijfeld gemeend dat de andere dood was, toen... Toan tersche mogendheden aangenomen geweest als bijna volmaakte toon beelden. Dat is geen overdreven lof. Inderdaad. Een Fransche minister, een socialist, M. Millerand, heeft onze wet over de kmanswoningen afgeschreven, zoo goed, zoo onverbeterlijk scheen ze hem toe. Die wet, wij moeten het zeggen en her halen is gestemd in Augusti 1889 en is nog een werk van onze cynskamer Dat is een. Eene andere onzer arbeiderswetten heeft dezelfde eer genoten. Wij bedoelen de wet op de werk- en nijverheidsraden Zijn dat geene feiten die luider SPREKEN DAN LANGE REDEVOERINGEN En nochtans onze tegenstrevers durven zeggen dat het slechts fafadewetten zijn, dat al wat de catholieken gedaan hebben slechts knoeiweik is 1 Knoeiwerk, wetten die door socialisti sche ministers worden bewonderd en overgeschreven Onze tegenstrevers durven meer. Zij durven op hunne meetingen vóór DÉ WERKLIEDkN, ZEGGEN DAT AL ONZE WET TEN OP SOCIAAL GEBIED GEMAAKT ZIJN TEN VOORDEELE DER CAPITALISTEM Ten voordeele der capitalisten Zij hebben alle schaamte verloren ZIJ HEBBEN GEEN HET MINSTE POLITIEKE EERLIJKHEID MEER. Welnu, toen meende hij, dat hij gerust kon zijn, want de bedienden, wier kameis trouwens ver genoeg verwijderd waren, hadden niets gehoord. Hij heeft vervolgens de kast opengebroken en de schuiven doorzocht. Daarop is hij weer heengegaan, langs denzelfden weg langs waar hij gekomen is. Hij is opnieuw over den muur geklommen, heeft zijn peerd weer bestegen en is in galop weggereden in de lichting van St-Denis. Dat is alles, mijnheer de rechter. Er ontstond een oogenblik stilzwijgen, de rechter van instructie dacht na met de hand aan 't voorhoofd. Ik maak u mijn compliment, Flick, zegde hij ten slotte, terwijl hij het hoofd ophief, gij hebt het tooneel van de misdaad met eene zeldzame scherpzinnigheid en bekwaamheid weèrgegeven en ik twijfel er geen oogenblik aan of gij hebt juist geraden. De inspecteur van policie glimlachte gestreeld. Maar zeg mij eens, hernam de rech ter van instructie Curtclin, zijl ge er wel Zk.kcr van, dat gij de sporen van een enkel pctid tn een tnkcl man gezien hebt. Z. er zeker. En geiooft gij nu dat diefstal de drijfveer is geweest van de misdaad die ons b^zig houdt De poiicieman hoestte eens achter zijn hand. Iim Nu spreek. Ten voordeele der capitalisten De wet op de werkmanswoningen, ontslagen van de personeele contributie De wet op de werk- en nijverheids raden De wet op de betaling der loonen De wet op de beroepsvereenigingen; De wet op de pensioenen enz. enz. Dit alles ten voordeele der capitalisten! Och kom, 't is te gek M. Feron, hoofdman der radikalen zegde in de Volkskamer den 23 Maart i893 Ik breng hulde aan de catholieke li partij omdat zij de wet op de werkmans- woningen gemaakt heeft, omdat zij de werk- en nijverheidsraden ingesteld heeft met algemeen stemrecht voor deze i) raden. i) Zij heeft nog een wetsontwerp neêr- gelegd op het werkkontrakt. Het is een eeretitel. De bekroning van het werk fi zal het aangekondigd ontwerp zijn op de beroepsafdeelingen. De wetsontwerpen waarvan M. Feron gewaagd zijn thans wetten geworden. Wat zou M. Feron gezegd hebben, had hij kunnen voorzien dat eene wet op de pensioenen zou gestemd worden Hoort thans M. Picard, den gekenden socio Het is stellig, riep hij in vollen Senaat uit, dat de catholieken op i) maatschappelijk gebied reeds veel gedaan hebben. Voorzeker er zou sneller op dien weg kunnen voortge- gaan worden, maar dit belet niet dat 11 wij moeten bekennen dat de huidige regeering reeds goede maatschap- i) pelijke wetten maakt, n Na zulke kostelijke bekentenis mogen wij de schouders ophalen bij de belache lijke beschuldiging van facadewetten Socio Vandervelde wil niet achteruit blijven en zijne stem voegen in het con cert van lofbetuigingen aan onze ver- dienstrijke regeering. Leest wat hij zegt Wij wenschen uit ganscher herte den heer minister geluk voor de aanmoedi- gingen die hij geeft aan de landbouw- vereenigingen. i) Ik bestadig dees feit de inrich- ling van werkmanstretnen en van week- kaartjes en ik wcnsch den achtbaren heer minister van ijzerenwegen geluk, dat wij heden voor het vervoeren der werklieden de laagste tarieven hebben van gansch Europa, (22 April 1898). De laagste tarieven van gansch Europa voor het vervoeren der werk lieden Wat belieft er de heeren tegenstrevers van onze catholieke regeering Wat belieft er de helden die durven spreken van fa£adewetten en van knoeiwerk Nog van Vandervelde Onder de maatregelen door het 1) GOEVERNEMENT IN ZAKE VAN LANDBOUW 1) GENOMEN IS ER GEEN ENKELE DIEN WIJ bevochten hebben. (Er valt dus niets te beknibbelen zij zijn volmaakt). Hebben wij geen hulde gebracht aan zijne voothanilneming inzake van land- bouwonderwijs (22 April 1898), Welk is de toestand der werkersklas in zake der belastingen Hier moeten wij nogmaals herinneren dat dank aan de wet van 1889 de werk lieden vrij blijven van persoonlijke be lasting. Onder het laatst geuzenhewind ging het er anders toe. Sedert 18 jaren zijn de grondlasten met geen centiem verhoogd. De nieuwe pere- quator zal ze verminderen en deze zal welhaast in voege treden. Doch kom, hooren wij daarover een vijand, den liberalen heer Dupont. Den 23 December 1897 zegde die heer Dank aan de schikkingen sedert ver- i' '-'.d ne jaren in ons rechtstreeksch li belastingsstelsel in het belang der wer- kende klas ingevoerd, dank aan de vrij- i) stellingen door haar bekomen, dank aan 1) de vermindering of afschaffing der ver- i) bruikbelastingen die nog bestaan en li welke veel min dan elders op haar «drukken, is de werkende klas bijna i) van al de belastingen ontslagen, o Het goevernement, met die afschaf- fing te volledigen, zal den Belgischen n werkman eenen toestand scheppen welken de arbeiders van de andere landen hem zullen benijden. Ik zou mij kunnen vergissen, mijn heer de rechter, ik zeg liever niet iets, waar ik niet volkomen zeker van ben. liet spreekt van zelf, dat men zoo op het eerste gezicht, wanneer men die kas opengebro ken en die schuiven het onderste boven gekeerd ziet... Ga voort. Dat men er naar gezocht heeft is mogelijk, maar men heeft niets gevonden, dat is uitgemaakt, ten minste, men heeft niets meegenomen. Men is voorbijgegaan zonder te zien, of mogelijk heeft men er niet aan willen raken, dat weet ik niet, maar ik heb een portefeuille gt-zien, die stijf gevuld was met bankbiljetten en twee zakken, die, geloof ik, vol goudstuk ken zijn, gij kunt het alles nazien, mijn heer de rechter van instructie. O ik weet wel, dat iemand die zooeven een dubbelen moord heeft gegleegd, wel eenigsiins verward moet zijn, dat hij, bij zijn werk gestoord door het een of ander gedruisch. als een zot kan gevlucht zijn met ledige handen, dat is meer gebeurd, maar... Nu Er liggen nu twee veronderstellin gen voor ons, waaruit wij een keus kun nen doen. Welke Of dez wanorde in de kamer, het openbreken van de kast, bet lecgschudden van de laden heeft slechts ten doel Ue justicie op een dwaalspoor te bungen en haar te doen gelooven aan een diefstal als drijfveer tot de misdaad, waaraan de De catholieken dooden het onderwijs. Zij steunen op de bekrompenheid van het volk Dat kramen onze eerlijke tegenstrevers uit. Bespottelijk. De cijfers, die brutale kerels, bewijzen het tegenovergestelde. Welke partij doet opofferingen, lijk de catholieke, voor het volksonderwijs Hoor liever een tegenstrever, wat recht zinniger dan armzalige politiekers. (i De catholieken zijn nooit de vijan den geweest van het onderwijs en zijn het nog niet. Hunne werken bewijzen het en men moet hunne initiatief en hunne levendigheid be wonderen. i) (De Gazette van Char leroi 25 Juli 1896). Ehwel lasteraars der catholieken, onbe kwaam eene enkele school te stichten of recht te houden Dkndergai.m wil de kloosters vernieti gen, de DOODE HAND (groote uil, er bestaat geen doode hand voor de kloos ters) uitroeien Hij is voor de lieve vrijheid Socio Picard gaat onzen armtierigen antwoorden. Hadden mijne kollega's der lin- kerzij zich wat minder bezig gehou- den MET DE GEVAREN DER DOODE HAND ze zouden wat beter het punt van het stichten van gods- en gasthuizen hebben onderzocht. Het is tijd vooruit te gaan en ons niet meer bij enge gedachten te bepalen. misdadiger zelf geen oogenblik heeft ge dacht... Of de moordenaar heeft geen geld gezocht, maar papieren, weet ik het, een document, waar hij genoeg belang bij had om het zich lot dien prijs toe te eigi nen. Na een oogenblik te hebben nagedacht, wendde Curteiin zich tot den onderprefect en de maire. Kunt gij, vroeg hij hun, mij eenige inlichtingen geven omtrent de levenswijze van M. den baron d'Amfreville Weet gij ook iets van zijn relaties Hij omving niemand, antwoordde Lordonneau, die slechts herhaalde het geen hij reeds tegen den onderprefect had gezegd, hij heett hier twee jaren gewoond zonder dat iemand hem ooit bezocht heeft. Maar hij zal toch niet alleen op de wereld gestaan hebben, hij had toch wel familie Daar heb ik nooit over hooren spieken. De maire voegde er, na een oogenblik zwijgens bij De eenige, die ongetwijfeld op de hoogie van zijn zaken was en zijn gehei men kende, was Dominique, de oude intenaent, maar die ongelukkige is niet in staat ie spreken. Weer ontstond er eene stilte, de onder zot ksrechti r beet zich op de lippen hij voelde zich bitter teleurgesteld. Hoe dan ook, zegde de inspecteur van policie, de man, die den moord ge- Wat de begrooting van eerediensten >1 betreft, ik meen dat ze moet blijven bestaan. De godsdienst is er noodig i) en de uitgaven die men er voor doet, 1 noem ik nuttig. En nu, werklieden, gij gaat oordeelen en uw vonnis uitspreken. Van den eenen kant hebt gij beloovers van alle kleur. Belooven kost niets. Zijn zij gekozen, zij trekken den preê en gij blijft Wat ge zijt. Wat heeft Pastoor Daens in de Kamers verricht. Niets hij vond nog dat 3o fr. vergoe ding voor den soldaat te veel was en dat 10 fr. genoeg was daar de militianen thuis nog zooveel niet kunnen verdienen. Van den anderen kant hebt gij mannen die door hunne werken ten uwen voor deele de bewondering hunner tegenstre vers hebben verwekt. En gij Zult gij hun uwe goedkeuring weigeren? Zult gij zeggen dat zij ongelijk hadden voor u te zorgen en te werken Neen, niet waar Daarom, het klinke luid Koude en sneeuw. In Frankrijk houdt het slechte weer ook nog altijd aan. Te Perpignan woedde een onweer, gevolgd door een waar tempeest, dat veel schade aanrichte aan den oogst. In de kantons Saillagousse en Montlouis, en gedeeltelijk in 't arrondissement Céret, ligt 5o centi meters sneeuw. De gemeenschap is onder broken. Uit Privas wordt ook gemeld dat al de hoogten vol sneeuw liggen. De oogst is ernstig bedreigd. In de Puy zijn de wegen versperd. Het vee sterft van honger in de stallen. De bevolking is verslagen. In zijne brochuur over de grondwets herziening schreef wijlen Frère-Orban Wanneer het bewezen is, zooals 't het geval is met het collectivism van hen die zich de arbeiderspartij bt- titelen, dat het een stelsel is dat voor uitslag zou hebben de afschaffing van den privaten eigendom en het dooden der vrijheid, dan is het voor alle n liberalen een dringenden plicht het i) te bestrijden en zijne aanhangers te beletten in onze beraadslagende korpsen binnen te dringen. De liberale partij zou geen andere houding kunnen aannemen zonder hare eigen princiepen te verloochenen. i) Moest zij er zich laten toe meeslee- pen, uit bedrieglijke kiesberekening, dan zou zij enkel verwarring en twijfel in de zielen werpen. De liberale partij doet vandaag alles wat M. Frère-Orban afkeurt. Uit bedrieglijke kiesberekening sluit zij verbonden met de collectivisten, en helpt dezer candidaten binnendringen, in Ka mer en gemeenteraad. Zij helpt de rooden in hunnen veldtocht voor het Algemeen Stemrecht, alhoewel de socialisten openlijk bekennen dat Alge meen Stemrecht maar ten middel is om des te spoediger te geraken tot het collec tivism en tot uitroeping van de republiek. Frère-Orban zou vandaag het voorbeeld volgen der gematigde liberalen van Ver- viers en zich met walg afkeeren van eene partij die, zooals hij schreef, al hare princiepen verloochent en no^ enkel dient als ladder, langs waar de vijanden van eigendom, huisgezin en koninkdom omhoog klauteren. Frère-Orban zou stemmen tegen de liberale handlangers der revolutionnairen en herhalen wat hij uitriep tegen de radi kalen, in de Kamerzitting van 19 April 1886 Gij brengt het land naar zijnen ondergang. De scheuring bij de Borains. In de meeting gegeven te Quaregnon door citoyen Henri Roger en de zonen van Alfred Defuisseaux heeft een dezer, Guy Defuisseaux gezegd Ik ben dc zoon van hem, die gij uw vader noemdet en indien ik in politieke strijdperk trad, was het om zijn werk te verdedigen, dat nu van alle kanten wordt afgebroken. n Mijn oom Léon is het eens met ons en bereid terug den strijd te beginnen. Wij moeten in den Borinage eene echte arbeiderspartij stichten, die niets gemeens heeft met die van Brussel, welke met langer het vertrouwen der bevolking verdient. 't Is de stichting der revolutionnaire socialistische partij in het Walenland, zooals men ziet. pleegd heeft, moet nauwkeurig met de bijzonderheden op de hoogte zijn geweest. Zooveel is ztker, dat hij van te voren het terrein heeft kunnen verkennen hij is rechtdoor, zonder te weifelen, naar het venster van de slaapkamer gegaan en hij heeft geweten, dat de bedienden ver ge noeg verwijderd waren, opdat zij het geraas van de worsteling niet konden hooren. Misschien, zegde de onderprefect halfluid, zou er verdenking op een van de bedienden kunnen vallen. De onderzoeksrechter schudde het hoofd Die veronderstelling komt mij wei nig aannemelijk voor, zegde hij. Ik heb den tuinman sterk in verhoor genomen en hij is bij iedereen hier in de gemeente gunstig bekend. Hij is een der oudste bewoners van Pierrefite, verzekerde de maire, hij was hier huisbewaarder toen het kasteel te koop stond en M. de baron heeft hem in dienst genomen. Uitmuntend, hernam de onderzoeks rechter. Welnu, hij heeft zeer gunstige verklaringen afgelegd omtrent andere bedienden, allen menschen die hij goed kent en die door hein zijn aangesteld. De brigadier trok weer aanzijn knevel. Het schijnt mij een verduiveld duistere zaak toe, waar wij niet gemak kelijk achter zullen komen, zegde hij. Op hetzelfde oogenblik leidde een ge rucht van stemmen de aandackt der spre kers af en de deur der kamer, waar dit gesprek gevoerd werd, ging open. De tuinman, over wien men juist ge sproken had, trad binnen met een klein meisje aan de hand.datschuw en bedeesd om zich heen zag. Wat wilt ge vroeg de onderzoeks rechter op barschen toon. Wie verstout zich ons hier te komen storen Brigadier? Neemt mij niet kwalijk, mijn goede heeren. zegde de hovenier, terwijl hij ver legen zijn klak in de hand ronddraaide, maar dit meisje... Welk meisje Wel, wat ik hier bij mij heb, met uw verlof. Zij heeft iets gezien en nu dacht zij, dat zij misschien aan het ge recht mocht vertellen, maar zij is zoo bang, zij heeft tegen mij gezegd Ik durfniet. Kom, vooruit nu maar, dom me gans, wat drommel, de heeren zullen u niet opeten. De brigadier wilde de nieuw aangeko- menen buiten de kamer zetten en riep hem toe Vooruit, vooruit, laat M. den onder zoeksrechter toch met rust en hindert hem niet. Stil riep de rechterlijke ambtenaar hem toe, laat hen integendeel binnen komen. De hovenier trad nader, hij trok hêt meisje nog steeds achter zich aan, terwijl zij alle moeite deed om te ontsnappen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1