Donderdag 29 Mei 190S 5 centiemen per nummer 56ste Jaar 5679 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN. EIGENDOM VADERLAND, TAAL VRIJHEID. Kamerkiezingen van Zondag II. HET PORTRET Ongeloof en ellende DE DENDERBODE, Dit blad verschijnt den Woensdag- en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor d* Stad 5 frankmet den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3r25 voor zes maanden fr. i-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving •indigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vingen lijn ten laste van den schuldenaar. Min «chrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N' 31, en in alli Postkantoren des Lands. CUIQUE SIX'M. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00Vonnissen op 3d® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen by accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dynsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen aich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 28 Mei 1902. De uitslag der Kamerkiezingen van Zondag 11. is, gelijk het te voorzien was, eene nieuwe zegepraal voor de catholieke Partij. Het land heeft eens te meer zijn ver trouwen in de catholieke regeering be vestigd. Niet alleen hebben wij 9 der nieuwe zetels ter Volkskamer en 4 ter Senaat ver overd maar bovendien nog is onze meer derheid tot zelfs in de groote centrums merkelijk aangegroeid. En nogthans libe ralen en socialisten meenden daar de meesters te zijn. De rooden, wat Vooruit ook beweren mag, zijn meer achteruitgeslagen dan de liberalen alhoewel deze laatsten slechts een enkel der nieuwe zetels winnen. De zegepraal van ons, catholieken, is glorierijk Wij winnen ter Volkskamer1 zetel te Aalst, te Gent, te Brugge, te Kortrijk, te Verviers, te Brussel, te Namen en 2 te Antwerpen, dus te samen 9 zetels. Bo vendien hebben wij nog veroverd 1 zetel te Dinant-Philippeville waar de liberalen hater der Vlamingen, M. Tournay-Dutil- leux, naar den bliksem is gezonden. Ter Senaat bekomen wij 1 zetel te Audenaarde-Aalst, te Kortrijk-Yperen, te Antwerpen en te Brussel. 't Volk heeft dus andermaal uitspraak gedaan en zijn wil doen kennen. Het heeft de politiek onzer catholieke regee- ring goedgekeurd. Het volk heeft het Z. A. S. veroor deeld en zich dus vijandig verklaard aan 't collectivism en de republiek, want het heeft begrepen waar de rooden heên willen. Vóór de kiezingen zongen de rooden, blauwen en groenen in chorus dat de overgroote meerderheid des lands het Z. A. S. eischte wij hebben hen naar de uitspraak van 25 Mei verzonden en 't vonnis is Wij willen het niet noch in een, noch in twee, noch in drij tempos. Wat de libralen betreft het kiezers korps heeft hen hun bondgenootschap met de rooden en groenen betaald gezet... De afgestrafte priester Daens is er in gelukt, dank aan dwaze beloften en zijne jeremiaden over de ruïne van hem en DOOR 8 T II A N I E II O i" vervolg. Op het notenhouten buffet stonden eenige oude, zeer fijne pleisterbeelden. Maar ik moet bekennen, dat geen enkele dezer zaken, mij ook maar half zooveel boeide als een portret, dat Dom Gérusac tegen den spiegel, die boven den schoor steen hing, zijne plaats had aangewezen. Het was eene gekleurde krijtteekening, door den tijd verbleekt, en gevat in eene lijst, die eens fraai mocht heeten, maar nu op verscheidene plaatsen had geleden. Deze schilderij stelde eene vrouw voor in den vollen bloei der meest schitterende jeugd en schoonheid, gekleed naar de wijze der herderinnen van Watteau een kleed bestaande uit paarse linten, ver sierde het lange, stijf geschilderde boven lijf eindigend in een rond slank middel. Twee breede zwart fluweelen banden, als armbanden gedragen, omsloten hare fraaie tot aan den elleboog ontbloote armen en 't gepoeierd haar was met lichtblauwe strikken opgebonden. Er lag iets bijzon der aantrekkelijks in dat gelaat, een mengsel van zachtheid en schittering in die teedere lichtvooruitstekende blauwe oogen. Eene flauwe glimlach scheen te zweven om de lippen, welke tanden lieten zien van het zuiverst glazuur. zijne familie, het medelijden te verwekken van lieden die onzen groenen fopvogel niet kennen. Binnen weinige dagen zal men weêr eens kunnen bestatigen hoe zeer de familie Daens geruïneerd is. En nu de uitslagen. OOST-VLAANDEREN. Te Aalst Catholieken MM. Pieraert, effectief 36,oi3 stemm. VanderTaelen, suppleant Liberalen MM. Rens, effectief 12,262 stemm. Leveau, suppleant Socialisten MM. Clerebaut, effectief 6,024 stemm. Stautemas, suppleant Zondag zullen wij den volledigen uit slag per canton meêdeelen als ook onze bemerkingen. Gent. Catholiek gekozen, M. Huys- hauwer 75,g38 stemmen. Brugge. Gekozen 3 cath. en i lib. Oostende-Dixmude-Veurne. Ge kozen 3 cath. en 1 lib. Rousselaere-Thielt. Gekozen 4 cath. Kortrijk. Gekozen: 4 cath. en 1 lib. Yperen. Gekozen 2 cath. en 1 lib. BRABANT. Brussel. Gekozen 9cath.; 6 lib.; 5 socialisten en 1 groene volksfopper. Leuven. Gekozen 4 cath. en 1 lib. Nyvel. Gekozen 2 cath.; 1 lib.-; socialist. ANTWERPEN. Antwerpen. Gekozen: 8 cath. 4 lib. en 1 socialist. Mechelen. Gekozen3 cath.; 1 lib. Turnhout. Gekozen 3 cath. NAMEN. Namen. Gekozen 3 cath.; 1 lib.; 1 socialist. Dinant-Philippeville. Gekozen 3 cath. en 1 socialist. LUXEMBURG. Aarlen-Marche-Bastenaken. Ge kozen 2 cath. en 1 lib. Neufchateau-Virton. Gekozen 1 cath. en r lib. HENEGAUW. Charleroi. Gekozen 1 socialist. Soignies. 1 LUIK. Luik. Gekozen 1 socialist. Verviers. Gekozen 1 cath. DE VOLKSKAMER zal samenge steld ZIJN UIT 96 LEDEN, *T ZIJ EENE MEERDERHEID VAN 20 STEMMEN. Mijne plaats aan tafel was juist over den schoorsteen, en ik kon mijne oogen niet opheffen zonder dit bekoorlijk wezen te aanschouwen, dat betooverend zoet op mij scheen neer te staren maar als ik meer omlaag keek en Marian zag met haar stuursch, afzichtelijk gelaat, in kaasrechte houding staande achter den stoel van Dom Gérusan, gereed om andere borden te geven en op te dienen, kon ik mij deze tegenstelling niet verklaren en was dit slechts in staat om mijne afkeerigheid voor de oude vrouw nog meer te doen aangroeien. Dom Gérusac leefde geheel afgezonderd van de wereld en hield weinig briefwisse ling behalve met de wetenschappelijke vereenigingen, aan welke hij den uitslag van zijnen arbeid opzond, en ontving in zijne woning slechts enkele familieleden, die hem van tijd tot tijd kwamen bezoe ken. Een goede, oude Priester, de abbé Lambert, was de eenige geregelde bezoe ker van St-Pierre de Corbie. Hij was de Pastoor van Malpeire, welk dorp op omstreeks een mijl afstand lag van St-Pierre, aan de andere zijde van een hoog gebergte, hetwelk wij eiken Zon dag overtrokken, als wij naar de Mis gingen. Zooals men het in deze bergstreken dikwijls ondervindt, genoten wij op de zuidelijke helling van den berg etn be stendig zacht klimaat, terwijl hevige stor men de hooger gelegen landen teisterden en de koude zich vinnig deed gevoelen in dat gedeelte, waar zich de parochie be- SENAAT. Audenaarde-Aalst. Gekozen 1 cath. Kortrijk. - Gekozefl 1 cath. Antwerpen. 1 Brussel. 1 en 1 liber. Luik. 1 radicaal. Charleroi-Thuin. Niet gekozen. De catholieke meerderheid in 't Senaat is 16 stemmen, Een der meest diepdenkende mannen, welke de achttiende eeuw ons opleverde, Montesquieu, drukt zich in zijn werk L'esprit des Lois aldus uit 't Is waarlijk bewonderenswaardig dat de christelijke godsdienst, die nogtans den schijn heeft enkel en alleen de gelukza ligheid van het eeuwige leven te beoogen, ook nog ons geluk hier beneden uitmaakt.» Op het eerste zicht mag de beweging ons vreemd voorkomen. En inderdaad gewoonlijk legt men onzen godsdienst het tegendeel ten laste. Men beticht onzen catholieken gods dienst van den mensch te bedriegen met de hoop op een toekomstig geluk om hem zoodoende gemakkelijker en met meer onderwerping de beproevingen des levens, de dwingelandij der door de fortuin be gunstigde personen, te doen aannemen. Het blijft onomstooteiijk waar, dat het christelijk geloof voornamelijk tracht onze aandacht op dat andere gelukzalige leven te trekken, gedurende hetwelk wij de be looning zulien ontvangen voor onze ver draagzaamheid en onderwerping te midden der moeilijkheden van ditaardsche leven. Nochtans zou men zich een vreemd denk beeld van den christelijken godsdienst vormen, zoo men hiertoe alleen zijne werking wilde beperken. Een middel bestaat er slechts om zich een zekeren welstand te verzekeren, of ten minste om in geval van crisis niet geheel en al ten onder te komen, en dat is de gewoonte nemen veel te werken en weinig uit te geven. De wet des arbeids drukt ons allen zwaar en zich ontrieven vergt veel wilskracht. Dat laatste strijdt ons vooral tegen wanneer wij aan onze zijde tal van personen zien, die in werke loosheid hun leven slijten en zich alle genoegens schenken. Hoe dus met onderwerping het juk des arbeids opgenomen Waar de kracht geput om aan een genot te verzaken, waarheen onze natuur ons met drift drijft? vond. Wij namen derhalve onze voorzorgs maatregelen, alvorens naar die streken op te stijgen. Marian ging ons voor, beladen met onze jassen, en wachtte ons op bij den ingang van een bergpas, die den top des bergs in tweeën deelde en in welks midden een ijskoude luchtstroom blies. De oude meid droeg tevens in eenen korf ons ontbijt en, in eenen zak over haren schouder, de wekelijksche aalmoe- sen van mijnen oom. Zij stond er op deze zaken zelve te dragen in plaats van ze op den rug te leggen van het kalme ezeltje, waarop Dom Gérusac reed. Wij maakten gewoonlijk eene halte, als wij den boven vermelden bergpas hadden bereikt. Deze plek droeg den naam van Pas van Mal peire. Zij had een woest somberen aan blik, die vooral mijne verbeelding levendig aandeed. Een onmetelijk rotsgevaarte verhief zich aan het begin dezer engte en stak gelijk een voorgebergte uit boven de woeste, oneffene landstreek ten noorden van den berg. Op den top van dit soort van kam, welks steile en naakte zijden het dorp overschaduwden, verrezen de ver brokkelde muren en in puin gevallen toren van het kasteel van Malpeire. Zoodra wij den ingang van den pas hadden bereikt, stond Marian van hare zitplaats onderaan het pad, waar zij ons gewoonlijk opwachtte, op en naderde om Dom Gérusac behulpzaam te zijn bij het afstijgen, bracht vervolgens onze mantels te voorschijn, wierp ze over onze schou ders en zette aanstonds haren weg voort, De dringendste noodzakelijkheid is dik wijls niet bij machte ons dien moed te geven. Niet alleenlijk in het andere leven zal de mensch de belooning vinden der over winningen op zichzelven behaald hier reeds zal hij er zich bij bevinden, vooral in de dagen van werkstakingen, ziekten, of op ver gevorderden leeftijd. Het woord van het H. Evangelie vinden wij hier op aarde reeds verwezenlijkt Hij die om mijnentwille zijne ziel ver liest, zal deze terugvinden dat wil zeggen,degene die zich weet te ontrieven, zal terugvinden datgene waaraan hij vrij willig verzaakte. Dat is voorwaar zeer troostvol en noch tans hoe komt het dat zoo velen zulks niet beseffen Ach de reden, de eenige is te zoeken bij den mensch zelf, die zich maar te dikwijls door het genoegen van het oogenblik laat medeslepen en geen acht geeft op het geluk, alleenlijk zeker en standvastig, doch hetwelk hem niet be hoort, wijl het nog niet in zijn bereik is. Zijne rede tot ten onder, het offer, wordt tot later uitgesteld. Hoe onredelijk zulke handelwijze ons ook moge toeschijnen, niettemin kunnen wij ons verklaren dat zij mogelijk isom mannelijk en krachtdadig op te treden, dient de mensch geholpen en ondersteund te worden. Welnu, die hulp, dien steun kan hij enkel in den catholieken godsdienst vinden. Daarin zit dan ook precies den knoop van het maatschappelijk vraagstuk. Zij die aan Christus' leeringen geen geloof meer hechten, willen steeds meer en meer genieten en wel zoo spoedig mogelijk. Een oprecht christen daartegen weet zich te ontrieven, overtuigd zijnde, dat later die opofferingen honderdvoudig zullen bevruchtigd worden. Voor de eersten is het leven ellendig en zonder hoop op iets beters de laatste stelt zijn vertrouwen op de toekomst, en vindt daarin voor 't tegenwoordige reeds veel verzachtingen en troost. Het socialism is rijk aan beloften, doch zeer schaars wanneer het geldt deze na te komen, waartoe het trouwens geheel en al onmachtig is; onze godsdienst, de christe lijke, belooft slechts voor het andere leven en zijne weldaden doen zich hier reeds ruimschoots gevoelen. Daarom blijft het voor elk onzer waar, hetgeen M. Jules Lemaitre van geheel het menschdom zeide:« Naarmate de mensch zich inwendig tracht Ie volmaken, ver dwijnt de armoede het gebrek, zelfs op stoffelijk gebied. Zijn heil, op geestelijk en stoffelijk gebied, maken slechts een uit. terwijl zij den ezel bij den toom leidde. Als zij verdwenen was, wandelde ik meer op mijn gemak langs het smalle, slingerende pad, genietend van de meeste pracht van dat heerlijk tafereel. Telkens wanneer ik daar aankwam, voelde ik mij meer getroffen door het schouwspel, dat mijne oogen ontmoetten aan het einde van den nauwen bergpas. De ruïne van het oude kasteel zag dreigend op ons neder, en aan den voet der reusachtige rotsen, waarop zij rustte, stond de oude kerk, om welke de huizen van het dorp onregelmatig verspreid lagen. In het mid den van eene groote open ruimte vóór het heiligdom verhieven zich twee olmen, vereenigd door hunne dooreengevlochten takken, zoodat zij schijnbaar slechts één boom uitmaakten met twee dikke stam men, Nergens in den omtrek vond men zulke krachtige, schoone boomen. Buiten het gehucht breidde zich eene groote uit gestrektheid heuvelachtigen grond uit, waarop het oog geen enkele bijzonderheid ontwaarde. Het had er ongeveer den schijn van, alsof het land, bij eene uitbar sting der natuur, in wilde verwarring om hoog geworpen en daarna plotseling was overgegaan in eene zee van bergen, een oceaan van beweeglooze golven. De ruïne, welke op deze oneffen uitge strektheid neerblikte, bestond uit eene ontzagwekkende massa gebouwen, die den bouwstijl van onderscheidene tijdperken vertoonden. Ik had meermaals mijnen oom gevraagd naar de vroegere bezitters van de heerlijk- Tot bekrachtiging dezer woorden zij het mij geoorloofd een enkel oogenblik onzen H. Vader Paus Leo XIII te doen spreken 0 Ontneem aan de menschen de gevoelens, welke de christelijke wijs heid instorten aankweekt neem de zorg voor de toekomst, de bescheidenheid, de spaarzaamheid, de lijdzaamheid, enandere natuurlijke hoedanigheden weg vruchte loos zult gij, hoe zeer gij u ook inspant naar voorspoed streven. Dat alles komt trouwens neder op de verwezenlijking van het woord van onzen goddelijken Zaligmaker Zoekt eerst het rijk Gods en de rest zal u gegund worden bij toemaat. Onze .Missionnarissen. De Belgische missionnarissen zijn werk zaam in de volgende streken der wereld De Jesuieten zijn werkzaam in Azië in Bengalen en Ceylan de capucienen in Lahore de dominicanen in Malabar. Zusters van Liefde besturen scholen en weezenhuizen in Engelsch-Indië tot op de hoogvlakten van Himalaya. In China en in Thibet heeft de congre gatie van Scheut talrijke missiën en onder de missionnarissen reeds talrijke marte laars. De minderbroeders zijn ook in het Chineesche rijk gevestigd. In Congo wordt voor het geloof gele verd door negen Belgische ordersde jesuieten, de norbertijnen, de congre gatie van Scheut, de redemptoristen, de trappisten, de O.-L.-Vrouwezusters, de witte paters, de liefdezusters van Gent en de zusters van Fooreind. In Amerika werken onze benedictijnen Brazilië O.-L.-V.-Zusters in de Ver- eenigde-Staten de dames der christe lijke leering (Dooresele) De zusters van S' Vincentius in Brazilië en de dames der gedurige Aanbidding en der arme Kerken te Washington. Tijdens de socialistische wanorders werd bevonden dat vele spoorwegbedien den, stokers, machinisten, trein- en rem- wachtcrs enz. met de militieklas, waartoe zij behoorden werden binnengeroepen, wat voor gevolg had, dat de spoorweg diensten hierdoor in zekere mate te lijden hadden. Er is nu beslist dat deze bedien den, wanneer er nog dergelijke gevallen voorkomen, zich eerst vier dagen na de mobiliseering op hunnen post moeten bevinden. beid van Malpeire, doch hij had nooit de plaatselijke overleveringen nagegaan, en het eenigst antwoord op mijne vragen was gewoonlijk, dat de geschiedenis dezer doorluchtige geslachten een volslagen chaos was. Toch ontbrak het niet aan documenten betreffende deze zaak daar waren er eenige van groote waarde in het kerkelijk archief van St-Maurus, hetwelk hij zelf in zijn bezithad. Hij was van plan mettertijd een gedenkschrift over dit onder werp in het licht te geven en zou het mij dan laten lez- n. Maar onderwijl de kro- niek van dien kruisvaarder vervolgd werd, poogde ik Marian over te halen de nieuwere geschiedenis van die streek te verhalen. Óp zekeren dag, als wij naar Malpeire gingen, haalde ik haar in bij den ingang der bergengtc, en in plaats van haar te ontwijken, gelijk ik gewoonlijk trachtte te doen, beproefde ik onbe schroomd een gesprek met haar aan te knoopen. Wat een prachtig weder is 't, zeide ik, als ik haar genaderd was, ik gevoel mij zoo vlug als een gems en heb zoo snel geloopen, dat ik mijn oom verre achter mij gelaten heb. Kan ik bij u komen zitten, tot hij komt Zij maakte op den rand der rots plaats voor mij, doch wendde op hare gewone, onbevallige manier het hoofd af en begon in hare mand te rommelen, blijkbaar om nietgenoodzaakttezijn met mij tespreken. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1902 | | pagina 1