i w w Zondag 1 Juni 1902 5 centiemen per nummer, 36sle Jaar f>680 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM VADERLAND TAAL, VRIJHEID Uitslagen der Kamerkiezingen van 25 Mei 1902. ARRONDISSEMENT AALST. De Zegepraal DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week onder dagtee- kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank met den Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwittantiën door de Post ont vangen zyn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in by C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, Nr 31, en in alle Postkantoren des Lands. CUIQL'E SLUM. Per drukregel. Gewone 15 centiemenReklamen fr. 1-00 Vonnissen op 3dc bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren Nota rissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten bureele van dit blad. Aalst, 3i Mei 1902. CATHOLIEKE CANDIDATEN. Canton Canton Canton Canton Canton TOTALEN Aalst. Geeraardsbergen Ninove. Herzele. Sottegem. MM. PIERAERT 11,575 5,33i 7,084 6,969 5,o54 36,oi3 VAN DER TAELEN. 11,417 5,222 7.047 6,877 4.944 35,5o7 LIBERALE CANDIDATEN MM. RENS 5,281 2,563 1,495 2,107 816 12,262 LEVEAU. 5,354 2.447 1,496 2,096 801 12,194 SOCIALISTISCHE CANDIDATEN MM. CLEREBAUT. 2,049 1,008 1,495 906 566 6,024 STAUTEMAS. 2,001 986 ■,473 888 553 S.goi De catholieke meerderheid in ons Arrondissement verhoogt bij iedere kiezing en ten bewijzen laten wij hier de cijfers volgen Kiezing van 22 Mei 1898 Kiezing van 27 Mei 1900. Kiezing van 25 Mei 1902. Canton Aalst g,38o Geeraardsbergen 4,716 Ninove 5,658 Herzele 5,oo3 Sottegem 4,073 Totaal 28,83o Canton Aalst 11,021 n Geeraardsbergen 5,55a Ninove 6,189 0 Herzele 6,090 Sottegem 4.487 Canton Aalst Geeraardsbergen Ninove Herzele Sottegem Onze tegenstrevers behaalden in 1898, 22,985 stem. in 1900, 21,336 stem. in 1902, 18,286 stem. en zijn dus 3,o5o stemmen achteruitgeslagen en dat zonder ernstige propaganda van onzen kant. Wij, catholieken, zijn dus vooruitge gaan, op 1898, 7182 stem. en op 1900, 14677 stem. In 1900 bekwamen onze tegenstrevers gezamelijk2i,336 stem. verdeeld als volgt: groene democraten 10,717 stem.; liberalen 7,430 socialisten 3,189. Dees maal zijn de groene democraten niet in 't strijdperk getreden alhoewel heerschap Alois De Backer, de wereld hervormer, op alle toonen heeft gezon gen dat, zoo aan 't Arrondissement van Aalst een vijfden zetel ter Volkskamer werd toegekend, hij onvermijdelijk door een groenen demokraat zou beklèed worden. Wat bluf Maar voor wie stemden de groene de mocraten Wel gedeeltelijk voor de liberalen en voor de socialisten. Groene Pie van Chipka had het orde woord geblazen: men mocht in alle geval voor de catholieken niet stemmen. Wij hebben het meermaals geschreven: de groene volksfopperij is het kweeknest van 't roode socialism. JLU UUU ill «O» 4* Vervolg. Wees toch zoo bang niet, zegde de hovenier op geruststellenden toon tot haar. Ge moet weten, M. de rechter, zoo even heeft zij beneden iets verteld en toen heb ik tegen haar gezegd Dat moet ge boven aan M.den onderzoeksrechter gaan zeggen, maar zij durfde niet en daarom heb ik haar hier gebracht. Daar hebt ge zeer goed aan gedaan, mijn vriend, zegde Curtelin, maar laat haar nu maar los, als ik u verzoeken mag. Zij zal niet wegloopen, zij weet wel, dat eerlijke menschen niets van de justicie te vreezen hebben. Hij was gaan zitten, had het meisje bij de hand genomen en trok haar zacht naar zich toe. Het kind stond met hoogrood gekleurd gelaat, neergeslagen oogen en vast op elkaar geklemde lippen. Zij kon veertien of vijftien jaar oud zijn, zij was leelijk, maar zij zag er niet dom uit. Allen zagen haar zwijgend aan, in ge spannen verwachting van hetgeen er komen zou. Beef zoo niet, mijn kind, zegde de overheidspersoon zachtzinnig tot haar, gij zult gij mij alles wel vertellen, niet waar alles wat gij weet Totaal 33,339 De roode winkelpolitiekers kraaien vic torie omdat hun getal stemmen hier bijna de helft is vermeerderd. Dat is maar schijn De roode chefs denken zeker dat het niet geweten is dat er een accoord werd gesloten volgens 't welk de socialisten te Brugge voor de groene democraten en de groene democraten te Aalst voor de socialisten zouden stemmen. De roode winkelpolitiekers steken dus een aardig pluimpje op hunnen hoed. Wij roepen er de aandacht op in onzer politieke vrienden dat men, in deze kiezing, bestatigd heeft dat tal van catholieke kiezers, bij gebrek aan onderrichting en uit gewoonte nevens nr 1 hebben gestemd. Immers in 1900 was het cijfer der catholieke candidaten Nr 1. Zij stemden dus ten voordeele der libe ralen denkende voor de catholieken te stemmen. Nog zijn er kiezers, ook bij gebrek aan de noodige onderrichting, welke niet alleen het puntje van 't zwart vierkant nevens Nr 3 hebben zwart gemaakt maar bovendien nog de witte puntjes der zwarte vierkanten die nevens de namen geplaatst waren der catholieke candidaten MM. Pieraert en Van der Taelen. Die stem brieven zijn nietig verklaard gewor den. Het meisje knikte toestemmend met het hoofd. Vertel mij dan eerst eens hoe gij heet. Mathurine, ik ben de dochter van vader Nicolaas, gij weet wel, die te Stains woont. Goed, behoort gij tot het dienstper soneel van het kasteel Ja, mijnheer, ik help in de keuken, ik wasch de schotels. Goed, en vertel nu eens wat gij er van weet. Daar het meisje bleef zwijgen, meende de hovenier dat het noodig was voor haar te antwoorden. Zij zegt dat zij gezien heeft... zegde zij. De onderzoeksrechter viel hem in de rede Laat haar het zelf maar zeggen. Komaan, meisje lief, hebt gij iets gezien of iemand Ja. Vannacht. Oneen, mijnheer, vannacht lag ik in bed en ik sliep. Wanneer dan Gisteren Ja- Door den vriendelijken toon waarop de onderzoeksrechter tegen haar sprak, ver dween gaandeweg hare bedeesdheid, hare tong raakte los en iets vrijmoediger ging zij voort Zie, mijnheer, het zal zoo wat vijf ure geweest zijn, ik was naar het kieken Totaal 36,oi3 In alle geval 't is eene les voor de toe komst. Ten slotte durven wij voorzeggen dat zoo wij voor de kamerkiezing van 1904 ernstig werken den 4den kamerzetel ons verzekerd blijft. Van heden af aan 't werk dus, stil aan en herinneren wij ons de spreuk qui vis PACEM, PARA BELLUM. Wie den vrede wil, bereidt den oorlog Gent. Catholiek gekozen, M. Huys- hauwer 75,g38 stemmen. WEST-VLA ANDEREN Brugge. Gekozen 3 cath. en 1 lib. Oostende-Dixmude-Veurne. Ge kozen 3 cath. en 1 lib. Rousselaere-Thielt. Gekozen 4 cath. Kortrijk. Gekozen4 cath. en 1 lib. Yperen. Gekozen 2 cath. en 1 lib. BRABANT. Brussel. Gekozen 9 cath.; 6 lib.; 5 socialisten en 1 groene volksfopper. Leuven. Gekozen 4 cath. en 1 lib. Nyvel. Gekozen 2 cath.; 1 lib.; socialist. hok geweest,oinde kiekens eten legeven. M. de baron zat in zijn grooten fauteuil met een deken over zijne knieën. Ik dacht zoo, ik wilde dat vader Nicolaas ook zoo n lekker warm deken had, want hij is al oud moet gc weten... Ter zake riep Lordonneau onge duldig uit. De onderzoeksrechter legde hem even wel met een wenk liet stilzwijgen op en zegde tegen het meisje Ga maar voort, kindlief, ik luister naar u. Dus, hernam het meisje, ze zaten daar allebei en ze spraken geen woord met elkaar. Eensklaps zie ik dat mijnheer de baron opstaat en ik hoor hem roepen Gij mijnheer, gij hier Mathurine haalde diep adem en blijk baar gevleid door de aandacht ^aarmée de onderzoeksrechter naar haar luisterde, ging zij voort Ik heb vergeten u te zeggen dat er een mijnheer gekomen was. Hij ging de groote dreef door en stond reeds beneden aan het terras. Hij ging den trap op. Wanneer hij dicht bij mijnheer den baron gekomen was, nam hij zijnen hoed af en toen hebben zij met elkander gesproken. Mijnheer de baron zag er uit alsof hij heel boos was. Hij stond recht overeind, zie zoo en zijne oogen schitterden. De andere was bleek, o heel bleek. De toehoorders zagen elkander aan, de verklaring van Mathurine scheen in derdaad belangrijk te zullen worden. ANTWERPEN. Antwerpen. Gekozen8 cath. 4 lib. en 1 socialist. Mechelen. Gekozen3 cath.; 1 lib. Turnhout. Gekozen 3 cath. NAMEN. Namen. Gekozen 3 cath.; 1 lib.; 1 socialist. Dinant-Philippeville. Gekozen 3 catb. en 1 socialist. LUXEMBURG. Aarlen-Marche-Bastenaken. Ge kozen 2 cath. en 1 lib. Neufchèteau-Virton. Gekozen 1 cath. en 1 lib. HENEGAUW. Charleroi. Gekozen 1 socialist. Soignies. 1 LUIK. Luik. Gekozen 1 socialist. Verviers. Gekozen 1 cath. DE VOLKSKAMER zal samenge steld ZIJN UIT 96 LEDEN, *T ZIJ EENE MEERDERHEID VAN 26 STEMMEN. SENAAT. Audenaarde-Aalst. Gekozen 1 cath. Kortrijk. - Gekozen 1 cath. Antwerpen.— n 1 Brussel. 1 a eni liber. Luik. i- radicaal. Cha leroi-Thuin. Niet gekozen. De catholieke meerderheid in 't Senaat is 16 stemmen. Hoerra 1 De Catholieken zegepralen. Oproer en wanorde liggen neérgeveld de orde zegeviert. Hoerra 1 Niet alleen in het Arrondissement Aalst waar onze mannen met eene verplette rende meerderheid zijn gekozen, maar het gansche land door wappert zegevie rend de vlag van orde en rust, van vrede en vooruitgang. Het catholiek Ministerie komt versterkt uit den strijd, uit den harden, hevigen kamp hem door zijne vijanden van alle kleur geleverd. Het land heeft de partij der orde geko zen het heeft aan de Catholieken een schitterend getuigschrift van voldoening gegeven. Het heeft hun uit alle hoeken en streken van België toegeroepen Wij zijn tevreden overu wij zijn tevreden over uwe handelwijze wij zijn tevreden over de werken die gij op sociaal gebied hebt gesticht Dat zal voor onze mannen eene aan moediging zijn, een krachtdadigen spoor slag wezen om, vastberaden en koen, op den ingeslagen weg vooruit te gaan. Twee wetsontwerpen staan aan 't orde van den dag. Zeg eens, mijn kind, vroeg Curtelin, hebt gij niet kunnen verstaan wat zij spraken Ja... een weinig... ik heb niet goed onthouden. De mijnheer zegde dat hij niet wilde vertrekken zonder afscheid van zijnen oom genomen te hebben. Zijn oom Ja, hij noemde mijnheer den baron zijn oom en zegde... wacht eens, hoe was het ook weer o. ja... dat hij binnen acht dagen in Amerika zou zijn... Maar M. de baron scheen zich daar heel weinig om te bekommeren, hij riep Ik ken u niet.., ik ben uw oom niet, ga heen... En toen... ja, toen sprak hij iets van schande, oneerlijkheden, van misdaden. Ik begreep er niet veel van en ik werd ook wel een beetje bang. Het meisje had dit verhaal met horten en stooten gedaan en nu zweeg zij buiten adem. Het is een aardig ge\'al, meende de onderprefekt. Zijn oom, zegde Lordonneau, ik had nooit geloofd dat M. de baron een neef had. De onderzoeksrechter begon het meisje opnieuw te ondervragen. En wat heeft die mijnheer daarop geantwoord llij Hij lachte en haalde zijne schouders op. Het was bijna of hij M. den baron voor den gek hield. O hij Zegde nog Ik weet wel dat gij mij onterfd hebt, maar dat is mij onverschillig. En toen,.' Het wetsontwerp op de werkongevallen en dat op de verplichte zondagrust. Wij zijn stellig overtuigd dat wij welhaast die twee hervormingen, door ons werkvolk zoo zeer gewenscht, als aangenomen wet ten zullen mogen begroeten. Door de stembus van Zondag is niet alleen liet geweld en de oproer veroor deeld. Het Zuiver Algemeen Stemrecht komt ook zeer gehavend uit den slag. Wij verhaasten ons te verklaren dat onze tegenstrevers schrik hebben gehad de kiezingstrijd op dit punt te plaatsen. In gansch den kiesstrijd hebben zij zorg vuldig over Z. A. S. gezwegen. Zij heb ben den kiesstrijd geplaatst op het finan- tieel bestuur van ons catholiek Ministe rie. Zij hebben voor den dag gehaald al de veroesterde wapens uit den verloren hoekzij hebben geschermd met ver plicht en goddeloos onderwijs, met de rijkdommen der kloosters Dat alles ligt gewroken. De schitterende zegepraal der Catho lieken is niet plaatselijk het zijn niet sommige streken van het land die door wegend in de kiesbalans hebben gewerkt. Het gansche land door hebben wij dezelf de aanmoedigende uitslagen aan te stip pen. Overal is de catholieke Partij vooruit gegaan. Overal heeft zij hate stellingen behouden en veel terrein bijgewonnen Niet alleen de Vlaamsche streken, bij voorbeeld Gent, Antwerpen, Aalst, enz. hebben den doorslag gegeven, maar de Waalsche provinciën zijn niet achteruit gebleven. Duizende stemmen zijn gewon nen te Dinant,te Luik, te Namen en elders. Wie had ooit duiven denken dat te Antwerpen de Catholieken de 2 nieuwe zetels zouden hebben veroverd De man nen der Meeting toch niet want zij hadden slechts 7 werkelijke kandidaten voorge steld en thans is zelfs een bijvoegede, M. de Meester gekozen Te Namen is de vooruitgang zoo ver bazend geweest dat de nieuwe zetel aan de partij van orde toekomt, alhoewel de socios er reeds stellig hadden op gere kend. Te Dinant-Philippeville bijt de liberaal in het zand I De Vlaamschatende en papenvretendc geus, Tournaj'-Detilleux, is vervangen door een Catholiek, M. Ba ron d'Huart. Hoerra voor ons land 1 Hoerra voor de mannen van orde en vree en stille rust. Dynamiet en straatru moer is veroordeeld, klinkend veroor deeld en met hen ook de handlangers, de bondgenooten der oproermakers wij be doelen de geuzen en de daensistcn. Zie eens wat nietig getal stemmen die droeve afvalligen, plichtvergetenen heb ben behaald. Al is, dank aan de commer- £<mten van de Cannart en uit compassie jajed Daens gekozen, toch kan dit feit hunne verpletterende minderheid te Kor- toen vertelde hij dat hij in Amerika wel zijne fortuin zou maken en toen... en toen... neen nu weet ik niets meer. Bij dat woord onteifd hadden alle toehoorders gesidderd, het scheen hun afsofer eensklaps eene lichtstraal drong door de duisternis, waarin zij uren lang rondgetast hadden. Verduiveld bromde de brigadier in zijnen knevel. De inspecteur van policie, Flick, glim lachte even, maar de onderzoeksrechter, die zijne ontroering zoo goed mogelijk onderchukte, zette het onderzoek voort. Hebt gij dien mijnheer wel goed gezien O ja. En als gij hem weer zaagt, zoudt gij hem dan herkennen Zeker. Hoe zag hij er uit Herinner u eens goed. Hij was groot... ja, groot en sterk, breede schouders... met zwart haar en een zwarten knevel... hij zag er in 't ge heel niet goedig uit. En hoe was hij gekleed -Wel... zooals een heer gekleed is... een hoed op, ge weet wel van zijde... een zwanen overtrak... broek ook zwart... of neen, grijs. Bedenk u goed, het is van veel ge wicht, begrijpt gc wel Ja-. En is in het gesprek, dat gij gehooid hebt, ook zijn naam genoemd trijk, Brugge, Antwerpen en elders niet vergoeden. De geuzen ook zijn bloedig getroffen I Dat zij hunne straf voor een onnoemlijk samenloopen met kerels die het schuim der straat als hunne soldaten hebben aan genomen Die straf is verdiend. Hoerra, driedubbel hoerra voor ons Arrondissement Bravo mannen, gij hebt puik geko zen Gij hebt de orde helpen wreken. Ons bekomen cijfergetal der stemmen klimt, klimt en geeft ons de beste hoop voor de toekomst. Dank mannen I Dank in naam der catholieke Partij. Wij hadden op u gere kend en gij zijt trouw gebleven. Gij zijt goede soldaten Dank en eere aan u. Schande over de demokraten die verge ten hebben wat hun plicht was. Zij heb ben gedeeltelijk voor de geuzen en voor de socios gestemd, voor de hevigste onver zoenbare vijanden van onzen Godsdienst. De ongelukkigen, zij hebben niet ge stemd voor Z. A. S. Want de geuzen hebben den kiesstrijd op dat terrein niet geplaatst. Zij hebben den Godsdienst verloochend de geuzen en socios streden niet als par tijgangers van Z. A. S. maar met gansch hun programma en dat programma is slechts Oorlog aan den Godsdienst Rampzaligen Zij zullen de schande dragen van hunne daad 1 Wie hoeft de meerder- liend in 'I lend Onderstaan de opgaven ontleenen wij aan het liberaal blad La Gazette. Zij behelzen het getal stemmen in 1900, door de 4 tegenover elkander staande partijen behaald in de 21 arrondissementen, waar't nu wederom kiezing was Catholieken 734.000 Liberalen 38o.ooo Socialisten 397,000 Democraten 46.000 In 1902 behalen dezelfde partijen Catholieken 838.ooo Liberalen 370.000 Socialisten 378.000 Democraten 26.000 Al de partijen der oppositie zouden dus achteruitgeboerd zijn, terwijl de Catholie ken 104.000 stemmen bijwonnen Vergeet bovendien niet, dat die totalen opgemaakt zijn door een liberale gazet. De naam van den mijnheer Ja. Ik geloof het wel, mijnheer Domini que, die ook heel boos was... Ga voort, wat zegde mijnheer Domi nique Toen hij de mijnheer zag aankomen, hief hij allebei zijne handen op en riep... wacht eens... Overhaast u niet, denk op uw ge mak na. Zie, mijnheer de baron heeft ge zegd Gij mijnheer, gij hier Toen riep M. Dominique... Het kind aarzelde weer, toen hernam zij haastig Nu weet ik het, mijnheer Sorandal. De onderzoeksrechter sprong op en vroeg Zijt ge wel zeker, dat gij goed hebt verstaan O volkomen zeker. Mijnheer Sorandal Ja. M. Sorandal, ik herinner het mij heel goed. Stil eens. bromde Flick tusschcn de tanden, dat kan wel uitkomen, naar het mij toeschijnt. Tegelijk zegde Curtelin in gepeins ver diept, balHuid Sorandal, maar die naam is mij niet onbekend... Sorandal... zou het mogelijk zijn, dat het dezelfde was? Waarom niet? (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1902 | | pagina 1