Denderhautem. 7ev/ern Brief uit Oostenrijk. Van tak op tak. r? Buurtspoorweg. Rechterlijke k ion ijk. Z WEMDO K. AALST. Allerhande nieuws. Holland. Fraukrijk. Achilles Eeman, Aalst. Gesticht tan D' L. DOiiSilAliX maandag was het volop feest te Dender hautem immers de i4de priester-inboor ling, de E. H. Emiel Uyttenhove, ging de eerste maal alhier plechtig het H. Sacrifice der Mis opdragen. 'S avonds te voren en 's morgens had den de klokken het feest aangekondigd en reeds in den vroegen morgend wap perde de nationale vlag aan de gevels in dorp en beneden ten Borreken. Hond 10 ure gingen een twintigtal gees telijken naar het Klooster den jongen priester afhalen om hem onder het gezang van het Magnificat n en het luiden der klokken ter kerk te geleiden, waar reeds eene groote menigte van parochianen vergaderd waren. Vóór dat de stoet het klooster verliet, had Jufvr. E. Cobbaert, met gedicht en bloemtuil, den E.H. Uyttenhove en zijne familie geluk gewenscht in naam der vrienden. Onze prachtige herstelde Kerk pronkte in haar beste feestgewaad en schitterde van bloemen en licht. Na het zingen van het Veni Creator begon de nieuwe priester zijn H. Misoffer, bijgestaan door den E. H. Pastoor. De E. H. Schutyzer. Bestuurder te Geeraardsbergen fungeerde als diaken en de Heer René Coppens, nieuw gewijdde Onderdiaken, oefende de i« maal alhier zijne bediening. De Canto- res waren de EE. HH. Eeman Onder pastoor te Synghem en Geysels, Professor te Ronsse. De Mis werd gediend door de E. H. E. Van Vaerenbergh, Professor te Lede- berg en de Heeren Seminaristen Taeleman en Goubert. De E. H. O. Coppens, Professor te Gent, geleidde als Ceremoniemeester gansch de H. Oefening, Al deze Heeren zijn inboorlingen van Denderhautem. In de koorzitting hadden plaats genomen de andere Geestelijken,de E. H. Pastoor Van Geit van St-Denijs-Westrem, de E. H. De Ruyck, Principaal teNinove, de EE. HH.De Bruyn, De Schryver. Phillippart, Van der Linden, enz. enz. Talrijk waren ook de leden der familie Uyttenhove, aan wie bijzondere plaatsen waren voorbe houden. Onze pas gestichte St-Gregorius-Zang- maatschappij zong met veel juistheid de vierde solemnele mis van Tanghe- onder het kundig geleide van den E. H. Onder pastoor De Canck, die aan het Offertorium op meesterlijke wijze het Ave Maria a van Gounnod zong. Eene andere geestelijke omstandigheids zang werd met begeleiding van harmonium en mandolinen door jeugdige en irissche stemmen uitgevoerd. Het a Tb Deum gezongen door al de aanwezige Geestelijken voltrok die hertroerende plechtigheid. Als de E. H. Uyttenhove zijne dank zegging geëindigd had, wierd hij aan de kerkdeur begroet door de vriendelijke wenschen van honderden en honderden parochianen en door de blijde akkoorden der katholieke fanfaar.die hem ter pastorij geleidde. Meermaals moest de stoet stilstaan, om den Eerw. jongen Priester de gelegenheid te geven de hem aangebodene bloemtuilen en geschenken te ontvangen, hem aange boden door het jongste dochterke van den heer Notaris Van Oudenhove; door jufvr. P. Triest in naam der inwoners van 't dorp; door de jufvrouwen Goubert in naam hunner ouders enz. Onze jonge Priester wist in vriendelijk, gepaste en kortbondige woorden eenieder te bedan ken voor de eer en de genegenheid welke men hem toonde. Aan het pastoreel huis waar hem nog gelukwenschen, bloemtui len en geschenken bereid waren, bedankte hij in hertelijke en warme woorden de muzikanten en drukte den wensch uit dat hunne leus Moed en Volherding de richtsnoer wtze van hun muzikalen handel en wandel. Na eene korte rust, begaf men zich ten hoeve Uyttenhove, waar gansch de gebuur te gulhertig ontving dien jongen Priester welken zij van zijne kindsgebeente af hadden weten te achten om zijne recht vaardigheid en deugdzaamheid. Hier ook ontbraken r.och bloemtuil, noch geschenk, noch welkomgroet. Moge de E. H. Emiel Uyttenhove lang en gelukkig leve moge hij, zoo het de E. H. Pastoor der parochie gewenscht heeft, als vrome en deugdzame priester de voetstappen volgen van zijne oomen, zaliger gedachtenis, de EE. HH. Petrus en Amandus Uyttenhove, veel werken tot gloria van God, tot heil der zielen en de kroon en de troost zijner familie wezen. X. Eerlijke bekentenis. M. Lorand, liberaal vertegenwoordiger, schrijft in L'Express a 't Beste is nog van in eens de waar heid te zeggen de kiezing van 25 Mei is eene neerlaag geweest voor de oppositie en eene groote zegepraal voor het gouver nement-de Smet de Nayer. Niet alleen winnen de clericalen eenige zetels, waarop zij nooit gerekend hadden te Antwerpen, Dinant, Namen, maar zij winnen overal stemmen, tienduizenden stemmen over hetgeheele land. Men kan niet loochenen dat zij, in deze kiezingen, de groote meer derheid der uitgebrachte stemmen hebben behaald. De socialisten, die tot hiertoe bij elke kiezing ongelooflijken vooruitgang deden, zijn geklopt, achteruitgeslagen, zoodanig dat hun blad het bekent Tenauwemood behouden de liberalen hunne stellingen, als zetels en als stem men. De liberale eendracht heeft ons te Brussel een zesden zetel gegeven, maai daarentegen verliezen wij veld te Antwer pen en te Dinant verliezen wij den zetel van M. Tournay. In een Parijzer blad zegt M. Lorand, dat, zonder de E. V., bijna al de aftre dende liberalen en socialisten uit de Kamer zouden gekegeld zijn. Weenen, 3o Mei 1902. Ziehier iets dat uwe Lezers misschien zal boeien. Gisteren te gelegenheid van H. Sacra mentsdag had de jaarlijksche Processie van het H. Sacrament plaats welke eenige straten van Weenen doorkruiste, 't Is zulke belangwekkende plechtigheid dat ze een talrijke menigte uitlokt die van verre streken komen toegeloopen, en dat om Zijne Majesteit den Keizer met zijn gevolg in groote gala die Processie, te voet op gansch den doortocht, te zien volgen. De Processie verlaat om 7 uren stipt de Domkerk van den H. Stephanus, de Keizer laat er zich in zijn gouden karos met 8 witte paarden bespannen en door talrijke lakeien omringd heen voeren. De Artshertogen volgen in karossen met 6 paarden bespannen. Ziehier hoe de processie is samenge steld i° De Weeskinderen der stad Weenen onder het geleide van de B.B.der Christe lijke Scholen. 20 De Geestelijkheid van al de paro chiekerken der stad zonder uitzondering, 't is te zeggen, der 22 parochies met standaards en vaandels, allen in feest gewaad. 3° De zangers der Domkerk met een militair muziek. 40 De geheele Gemeenteraad, ruim 3oo personen, gevolgd door de twee Onder- Burgemeesters en Burgemeester, uitge zonderd 10 of 12 joden der tegenpartij welke men weglaat allen dragen eene brandende kaars. 5° De Capucienen. 6° De Carmelieten. 70 De Dominikanen in groot feestge waad met hunnen abt of oppersten. 8° De leden van al de orders door den Keizer gesticht, dezen hebben hunne kleêren gansch met goud belegd. 90 Al de raadsmannen van 't Hof waar bij eenige Burgers, maar ten grooteren deele oud-soldaten Generaals en Kolo nels, enz. io° De Edelknapen ten getalle van twintig deze doen den gepriveerden dienst des Keizers binnen 't paleis. ii° De Postiljons des Keizers in roode tuniek, witte broek en witte pruik. 12° Eene heele schaar hooge Ambtena ren van 't Hof bij dewelke Prins Lichten- stein, graaf Thun, graaf Paar, de Prins- sen Windisgratz, Dietrichstein enz. enz - de hoogere Overheden der Hoogeschool. 13. Een compagnie der Keizerlijke Wacht in groote kleedij, allen mannen van im8o lengte. 14. De hemel onder den welke de Prins Bisschop Monseigneur Grusta gaat, het H. Sacrament dragende. 15. Op 5 of 6 stappen achteraan volgt de Keizer dragende in de eene hand zijnen kepi, in de andere eene bran dende kaars. 16. Rechts en links van den Keizer op 2 stappen achteraan volgen de twee hoogste Ambtenaren van 't Hof. 17. Volgen dan, al de Aartshertogen ten getal ie van twintig. De Aartshertog Franz - Fc-rdinand, troonopvolger aan 't hoofd. Al de Aartshertogen dragen het groot uniform van het regiment tot het welk zij behooren. 18. DeDuitsche wacht te paard in groot uniform. 19. De Hongaarsche wacht, al edel volk, met hunne witte pelsenmantels, shako in zwarten astrakan; allen berijden van de schoonste witte paarden. Het leger vormt de haag op gansch den doortocht. De processie komt om 9 1/2 terug de Domkerk binnen. Aan elke kapel of altaar die men heeft opgeslagen in de straten en waar de Be- nediktie wordt gegeven, slaat men tenten in rood fluweel op, onder welke de Keizer en de Aartshertogen plaats nemen en godvruchtig knielen wanneer men de Benediktie geeft. Onmogelijk kunt ge gelooven welke indrukwekkende plechtigheid die proces sie is, en voornamelijk hoe dien grijze monark bewonderd wordt die zich in de grootsten luister ter kerk laat voeren, en die eens in de tegenwoordigheid van het H. Sacrament zich vernedert voor de voeten des Allerhoogsten als den laatste der stervelingen. Toen de Keizerin nog leefde volgde zij ook de processie maar men zegt dat, sedert den dood van den ongelukkigen Rodolphe zij er nimmer in te zien was. Ik wensch U geluk over den goeden uitslag in de Kiezingen. Uw toegenegen, G. V. G. TONG EN PEN. Als de men- schen hunne tong beheerschen en ze be steden tot het einde waartoe ze God gege ven heeft, hoeveel kwaad wordt er niet vermeden, hoeveel goed wordt er niet ge sticht, hoeveel zegen wordt er niet ver spreid, hoezeer wordt God niet geloofd, en wat wordt er de menschen niet voor bereid om God eeuwig te loven De heilige Schriftuur zegt dat de tong des menschen, hoe klein en weggesteken zij ook is, zeer veel onheil onder de men schen brengt, zij slacht eene vonk vuur die een geheel woud in brand steekt. Wie zijne tong niet betoomt, mag geene aan spraak maken op reinigheid (van zeden noch op rechtschapenh id voor God. De huidige wereld biedt nog een ander middel van verkeer. Benevens de tong gebruikt men nog de pen. Men schrijft, men brengt op het papier de gevoelens van een gotd of boos hert. Hei geschre vene laat men drukken in boeken of nieuwsbladeren. Duizenden en duizen den, van alle standen en elde, vinden in die lezing voedsel óm hunne nieuwsgie righeid en hunnen lust naar kennis of wetenschap te voldoen. Het gelezene nochtans blijft langer bij dan het gespro kene. Wat de tong spreekt vliegt voorbij, wat de pen schrijft blijft bewaard. Hoe veel kwaad kan bijgevolg de pen van een booswilligen mensch verre en naar niet teweeg brengen, en welke rekening zal hij niet moeten geven als hij voor het oordeel Gods verschijnen zal Maar wie zijne pen gebruikt om de waarheid te verdedigen en de verdwaal den te verlichten, op welke vergelding mag hij niet rekenen bij hem die geen glas water in zijnen naam gegeven, onbe loond laat «pSSgnpBy A«8elie-Aal»t- rf—Oordegem. Bij Koninklijk besluit van 27 Mei 11. is de Nationale Maatschappij van Buurtspoor wegen vergunningshoudster verklaard van den Buurtspoorweg Assche-Aalst-Oorde- gem. De termijn der uitvoering van de wer ken is bepaald op 3 jaar te rekenen van de dagteekening van 't hooger bedoeld koninklijk besluit. Dus moet deze tramlijn voltrokken zijn op 28 Mei 1905. Nu aangezien er geene groote kunst werken uit te voeren zijn, is het te voorzien dat de Nationale Maatschappij geen drij volle jaren zal noodig hebben om deze lijn aan te leggen. De werken alhier tot verhooging van den spoorweg op de Vaart zullen onge twijfeld het aanleggen aldaar van de tramlijn verhinderen, doch, onzes dun- kens. zal niets beletten dat de twee sectiën Aalst-Assche en Aalst-Oordegem aan gelegd en geëxploiteerd worden, tot dat alle hindernis geweken zal zijn. Wij roepen hierop de bijzondere aan dacht in onzer achtbare catholieke Sena tors en Volksvertegenwoordigers met verzoek de noodige voetstappen te willen aanwenden bij de Nationale Maatschappij om dien algemeenen wensch van de inwo ners van Oordegem tot Assche te volbren gen. Hetis on betwistbaar dat deze tramlijn hoogst voordeelig zal zijn niet alleen aan 't verkeer maar bezonderlijk aan Land bouw, Handel en Nijverheid. En nu wij van Buurtspoorwegen spre ken, heeft men dan het ontwerp laten varen Aalst-Abdij Affligem-Meldkrt, Maxenzele Droeshout-Merchtem-Wol- VERTHEM-VILVOORDE Deze lijn die als eene vertakking van de lijn Assche-Aalst-Oordegem moet aanzien worden, zou hoogst voordeeling zijn aan de belangen der inwoners van Aalst en der Gemeenten die ze zou doorsnijden. Roode landbouwkunde. De sociali stische hoofdmannen zijn soms beschaamd over de dwaasheden welke hunne zende lingen gaan vertellen op den buiten, waar zij zich voor redders van den landbouw uitgeven. Zoo vertelde gezel Vandervelde onlangs aan een zijner vrienden dat een Brussel- sche propagandist op eene buitenmeeting zijne toehoorders niet weinig deed lachen met den volgenden uitval. Onze clerikale Regeering heeft de schaamteloosheid zoover gedreven, lasten te leggen op de margarine, die grondstof welke, voor de boeren onmisbaar is, om boter te maken En de mannen die aan onze landbou wers zulken praat gaan vertellen, staan verwonderd dat het socialism op den bui ten zoo traag vooruitgaat 1 OP 'T ACHTERPLAN. Het Journal de Liège drukt de hoop uit dat de comedie van het Z. A. S. voor langen tijd op 'tachterplanzal geschoven worden. Indien de liberale partij zich wil her stellen van de pandoering die zij op 25 Mei 11. heeft gekregen, zegt bedoeld blad, heeft ze wat anders te doen dan zich op nieuw aan den wagen van Z. A. S. te spannen. Zoo is altijd geweest als de liberalen niets hebben verkregen door 't wapen die ze gebruikten smijten ze het maar dadelijk in den prondelhoek. Liberale hulde aan de kiezers. De liberale Gazette de Charleroi heeft den moed een kat, een kat, en een libe raal-socialistisch ministerie in de tegen woordige omstandigheden eene onmoge lijkheid te heeten. Het liberaal blad zegt dat de kiezers heel goed wisten dat, indien zij de cleri calen omverwierpen, het niet alleen ten voordeele der liberalen was de kiezers wisten dat er niets in de plaats der catho lieke regeering kon komen, dan een libe raal-socialistisch bewind. Welnu, bekent het liberale blad, nooit zal het land een gemengd ministerie aanvaarden, zoolang dc socialisten eene zuiver revolutionaire partij blijven. Het liberale blad brengt hier, zooals men ziet, eene ware hulde aan de wijsheid en het doorzicht van het kiezerskorps. Maar wat een smoutpeer aan de cartel- liberalen. Van je vriendjes moet je 't hebben Scheuring te Verviers. De afge scheiden liberalen te Verviers blijven vol harden in hun besluit om eene afzonder lijke, zuiver antisocialistische partij te vormen. M. Albert Fettweis, de voornaamste woordvoeder der afgeicheurden, heeft in een dagblad het program der partij ont wikkeld en dijnsdag avond is deze bepaal delijk gesticht in eene algemeene verga dering. De Union Liberale heeft vruchteloos dagelijks getracht deze conservatieve ele menten der liberale partij te weerhouden van te volharden in hunne afscheuring. Arme proletariër Citoyen Mille- rand, de socialistische minister in Frank rijk, trekt jaarlijks9,000 fr. als Kamer lid 60,000 fr. als minister 170,000 fr. als representatiekosten 5o,ooo fr. voor onvoorziene uitgaven, 't zij 289,000 fr., of ongeveer 24,000 fr. per maand, 't Moet plezierig zijn alzoo den proletariër te mogen spelen. Ze keuren het geweld af. Toen over eenige weken de revolutionnaire be weging te Brussel en elders in ons land mislukt was, verklaarden de roode kop stukken dat zij die beweging niet hadden opgestookt, dat zij altijd alle geweld af keuren De Duitsche socialisten zijn rechtzinniger. Men weet dat over eenige dagen een moordaanslag gepleegd werd op den gouverneur van Wilna, in Rus land. De gekende socialistische schrijfster Rosa Luxemburg, eene der voornaamste beroemdheden van de roode internatio nale congressen, drukt in de Leipziger Volkszeitung haar spijt uit dat de gou verneur van Wilna aan den wrekenden kogel ontsnapt is en dat de dader van den aanslag nutteloos zijn leven heeft opge offerd. (i Het is te hopen, voegt zij erbij, dat die canailje van gouverneur de les zal verstaan hebben. Vorwarts, het orgaan der Duitsche socialisten, verklaart dat gansch de partij de gevoelens van Rosa Luxemburg deelt. Niet waar, ze zijn legen alle geweld, die zoete lammekens van socialisten De tuchtraad der Burgerwacht van Leuven heeft een wacht. Van Brussel genaamd, die tijdens de Aprildagen wei gerde dienst te doen, tot 8 dagen gevan genis en 5o fr. boete veroordeeld. M. Van Brussel, oud-voorzitter der Jeune Garde liberale verklaarde dat zijne politieke en wijsgeerige grondbegin sels zich tegen het opnemen der wapens verzetten 8 T A D AALST. Er wordt kenbaar gemaakt, dat van gsien Juni, de Zwemdok open is alle dagen der week van zonsop- tot zonsondergang. De toegang tot het zwemdok is koste loos des Zateidags van 7 uren 's avonds en des 's Zondags van 6 uren 's morgens tot 's middags. ZOWDAGRU8T. Van 's middags tot middernacht dienst doende Apotheker, op Zondag 8 Juni 1902, M. De Waele, Kerkstraat. Creemboter. Markt van Zaterdag 7 Juni 1902 l6° kilogrammen ter markt. Prijs fr. 2,5o tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden Zaterdag wer den 479 klonten boter ter markt gebracht, wegende te samen 383o kilos. Programma van 't Concert, welk zal gegeven worden op Zondag 8 Juni 1902, om 11 uren, op het Kiosk ter Groote Merkt .alhier, door de Pupillen school van 't Leger, onder het bestuur van Mr Vanderlinden. i* Marche héroïque avec trompettes thébaines Vanderlinden, fils. 20 Rip, Rip, fantaisie, Planquette. 3° La petite Reine, polka pour piston, soliste le pupiile Page, Preckha. 40 Le chansonnier, pot-pourri, Vanderlinden. Programma van 't Concert, welk zal gegeven worden op Donderdag 12 Juni 1902, om 8 uren 's avonds, op het Kiosk ter Groote Merkt alhier, door de Koninklijke Harmonie, onder het bestuur van Mr Leo Walpot. i° Sous la bannière de la Victoire, Marche par Von Blan. 2° Obéron, Ouverture, Weber. 1 Une fète aArranjuez, DeMersman 3° Fantaisie espagnole descriptive. f (soliste Mr Pr. D'Hoir). 4® Invitation a la Valse, Weber. (soliste Mr Em. Vernimmen). LEZERS, de beste van al de purgeer- pillen cn gallepillen, zijn de Pillen De- pratere. Iedereen mag ze beproeven. Zij werken rap en zonder buikpijn. Een of twee pillen zijn gewoonlijk voldoende. Hun gelijke bestaat niet tegen Gal, Slij men, Zuur, onzuiver Bloed, moeilijken Afgang, overlaste maag, Speen, enz. Om alle namaaksels te vermijden eischt het handteeken Od. Depraterê rond iedere doos. De pillen Depratere worden maar verkocht per doos van 35 pillen aan fr. i,5o. Te bekomen te Aalst, apotheek Callebaut, te Sottegem, Vanderschue- ren, en overal. Brand. Een hevige brand heeft dinsdag avond rond 10 uren, het huis en de stallingen in asch gelegd van Edward De Martelaere, wonende wijk Veldhoek te Sleidinge. Uit de stallen, waarin twee geiten en eenige konijnen zijn omgeko men, konden 5 varkens gered worden. Deze dieren hebben evenwel zulke erge brandwonden bekomen, dat ze zullen moeten afgemaakt worden. De gebouwen en de beesten zijn verzekerd; de inboedel niet. De oorzaak der ramp is onbekend. Eenige studenten te Leuven, waren ter plaatse de Lange Steert, achter het kasteel van den hertog van Arenberg, om een bad te nemen. Een hunner, Fernand Favresse genaamd, van Gosseliee, ver dween in'de diepte. Toen men hem kon boven halen was hij reeds dood. MELASSE-TURF, .^Vstk.r'l voedsel van ie orde voor paarden en vee. Beaudoin en Bolly, Borgworm. Schei kundige meststoffen, Veevoeder, Stal turf. Eene doekspeld ingeslikt. De 7-jarige L. Blondeau, wonende St-Lievens- straat te Gent, had eenige dagen geleden eene doekspeld ingeslikt. Dr Govaert ont dekte bij middel der Röntgenstralen de speld in het strottenhoofd van het kind, doch slaagde er niet in het hinderlijk voorwerp te verwijderen. De knaap is Zondag bezweken. Op het-einde van verleden week ontving M. De Haerdt, agent der Natio nale Bank te Waver het bezoek van zekeren persoon, zich noemende Missiaen, die zegde voorzitter van het beroepshof en tevens inspecteur der Nationale Bank te zijn. Hij verklaarde aan M. De Haerdt dat hij voor zending had, de kas en de boe ken van het agentschap na te zien. Gelijk gij wilt, zegde de agent, maar ik houd er aan, dat mijn kassier bij het nazicht tegenwoordig is. Dit scheen den inspecteur niet te beval len maar toch volbracht hij zijne taak. Toen de zoon van M. De Haerdt, die te Brussel eene plaats in de bank bekleedt, 's avonds thuis kwam, bleek het dat de bezoeker een valsche inspecteur was ge weest maar men kon uit zijne doenwijze en uit het opgegeven signalement seffens gissen dat hij toch een bekende, namelijk een gewezen bediende moest zijn, die eene schoone villa nabij Brussel bewoont. Hij werd ontdekt en ondervraagd. En hij beweerde nu dat hij enkel zich had willen oveituigen of hij nog voor zijn vroeger werk bekwaam was. Maar het parket knoopte de zaak aan een met eene andere of liever met twee, waarvan het onderzoek tot nu toe geen uitslag had opgeleverd. De eerste dagteekende van half April. Een schriftvervalscher was er namelijk in gelukt, zich op eenen wissel, uitgaande van het Rekenhof, in de Nationale Bank van Brussel, eene som van 3700 fr. te doen uitbetalen. De tweede is nog van jongeren datum. Een persoon kwam in een telegraafbureel der hoofdstad eene depeche verzenden, waarin de gouverneur dér Bank aan den agent te Eecloo verzocht, met eenen aan- geduiden trein geld naar Gent te zenden. De telegrafist merkte echter dat de naam van den gouverneur a Van Hoe- gaerde geschreven was en niet Van Hoegarden. Hij zond de depeche naar de Bank en deze bleek valsch te zijn. Men knoopt nu al die dingen aaneen. VRAAGT bij uwen apotheker de Sedatine zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofdpijn, zenuwpijnen, kopzeer. Algemeen dé- pót: A Defgnée, 3, Square Marguerite, Brussel. Een eigenaar van zes kleine huiskens waar geringe menschen in woonden op het einde der PlaizantstraatteSt-Nikolaas, had sedert eenige weken zijne huurders verwittigd van opslag der huur. Deze hadden onder elkander akkoord geslagen, geen centiem meer te betalen en weigerden vlakaf. Het had eenige weken geduurd dat de huisbaas niets meer kon krijgen dan de gewone huishuur. Hij werd het moede en trok zijne huurders voor het Vredegerecht waar zij ongelijk kregen, met een vonnis van uitzetting indien zij den opslag niet gaven. Eenigen hadden eene andere woning gezocht, anderen waren koppig en lieten liever hun boeltje op straat zetten dan zich over te geven. Onder deze was eene arme, ziekelijke vrouw, die aan den kanker leed; zij ook moest bij ongeluk het lot ondergaan, krachtens de wet en hare woning verlaten. Dit had onder de bewoners van die bevolkte wijk de algemeene verontwaar diging verwekt. Men was er op weder wraak bedacht en opgewonden. Maandag avond, terwijl de deur van den huisbaas openstond die daar omtrent woont, kwamen drie zwart gemaakte kerels binnen, elk met eenen bezem ge wapend zij hielden zuiver huis, vaagden de porceleinen pronkstukken met den spiegel van de schouw, sloegen nog het een en ander kapot zonder gekend te zijn on trokken er van door. Den avond te voren wilden de buren hem eene ketel serenade brengen, doch zij werden hierin door de policie verhinderd. Donderdag morgend was geheel de plint van zijn huis met eene vuile stof bezet, die alles behalve welriekend was. De grootste moeite is door onze plaatse lijke policie in het werk gesteld om de daders hiervan te ontdekken, doch elk houdt zich gesloten. Op de maandelyksche markt te Ciney, voorzien van 700 peerden, 800 hoornbeesten en g5o varkens, werden de veulens van 18 tot 3o maanden bijzonder gevraagd. De hoornbeesten waren in prijs iets verminderd. De varkens blijven duur. De volgende marktdag is bepaald op 22 dezer. Trambotsing. 8 gekwetsten. Een ongeval, dat eene ware ramp had kunnen worden, gebeurde te Lodelinsart. Een electriek tramrijtuig kwam in bot sing met een anderen tram, ten gevolge van eene vergissing bij het verplaatsen van het wisselspoor. De wattman van het eerste rijtuig werd door den geweldigen schok ten gronde geworpen. De passagiers botsten tegen elkaar of tegen de ruiten. Zeven of acht personen werden nog al zwaar gekwetst, doch geen enkele doode- lijk. Een rechterlijk onderzoek is ingesteld. Te Limerlé (Luxemburg) heeft de bliksem vier personen, die onder eenen boom schuil zochten, neêrgeslagen. Drie werden erg gekwetst en een gedoodDe toestand der gekwetsten is onrustwekkend. De achttienjarige dochter van den landbouwer Lebrun te Mettet(Namen) is, in den nacht van Zondag tot Maandag, met een kneuzend werktuig, het hoofd ingeslagen. De ouders hebben geene klacht inge diend en het is toevallig dat de gendarmen het feit vernamen. Hel parket van Namen is ter plaats geweest. De wetsdokter stelde vast dat de schedel geborsten is. De breuk is doode- lijk. Het meisje kan geen woord spreken. Zij sliep bij haar 7-jarig broertje, dat niets heeft gehoord. Een andere broeder, i5 jaar oud, heeft rond 4 ure 's morgends, zijne zuster hoo- ren klagen en de ouders gewekt. Later. Scholastika Lebrun is ster vend. Het parket heeft vastgesteld dat de slagen toegebracht zijn met eenen stoof- haak. Eene aanhouding wordt verwacht. De tijdingen, door het Belgisch con sulaat te Amiens meegedeeld, over den toestand der gekwetsten van Moyenneville, die daar in het gasthuis verzorgd worden, zijn zoo gunstig mogelijk. u De herstelling schrijft de consul, volgt haren gewonen loop; al de heelkun dige bewerkingen zijn volkomen gelukt en er blijft niets te doen dan geduld te hebben, naar gelang het ernstige van hunnen toestand. Het is onmogelijk, vooreerst iets te bepalen aangaande den tijd, waarop de gekwetsten naar België zullen kunnen terugkeeren. Voor anderen nog langer zijn. De consul is zeer tevreden over de wijze, op welke onze landgenooten in het gesticht verzorgd worden. Maandag avond zou de electrische tram te Haarlem, die van de statie naar de remisie ging, aan de Leidschevaart de Wilsonburg aan den Raamsigel passee- ren, toen zij eensklaps uit de rails vloog, dwars over de brug ging, de leuning ver brijzelde en in 't water viel met den kop naar onder. De wagenvoeder wist er uit te komen. Dé eenige reiziger, de gemeente-op zichter Schimmel, werd ernstig gekwetst. De conducteur sprong er af. Een meisje dat zich op het voetpad der brug bevond, werd ernstig gekwetst aan het been. De scheepvaart is gestremd. Te Aurillac, in Anvergne, is een vree- selijk drama gebeurd. Zekere Sanchoux, een erge dronkaard, eischte van zijne vrouw den sleutel van den kelder. Op hare weigering dronk Sanchoux, om zich moed in te gieten, een heel glas alkool uit. Buiten zichzelven nam hij eene vaas en sloeg ze op het hoofd zijner vrouw in stukken. Bloedend viel zij bewusteloos ten gronde. Op het zicht van het bloed werd Sanchoux nog razender. Hij greep eene bijl en kapte op zijne vrouw los als op eenen boomstronk. Het lijk der onge lukkige werd letterlijk in stukken gehakt. De buren, door het gerucht aangelokt, hielden hem aan. Sanchoux toonde geen het minste berouw. Hij is overigens vroe ger reeds twee jaar in een zinneloozen- gesticht opgesloten geweest. Men denkt dat hij in eenen aanval van razende zin neloosheid gehandeld heeft. BURGERLIJKE STAND DER STAD AELST. geboorten. Mannelijk geslacht i5 g Vrouwelijk idem 11 huwelijken. G. De Smedt, hophandelaar met L. Jooris, z. b. J. Verbeecken, koetsier met M.Van Heddegem.P. Gysens,met ser met M. Van der Spiegel. M. De Wolf, postbed. met V. Schollaert, z. b. L. Van Renterghem, tw. met M. Fo- selle, br. OTERLIJDEHS. J. Paerewyck, vr. Van Cauter, z. b. 84 j. Burght. M. D'Haens, w® De Munck, eigenares, 81 j. Nieuwstr. Alb. Crygsman, landb. 85 j. Oude Den- derm.stw. V. Van Temsche, wede De Gheest, eigenares, 79 j. Keizerl. Plaats. O. De Smedt, vr. De Wolf, z. b. 43 j. Oude Denderm.stw. J. Hoffelinck, vr. De Nys, z. b. 56 j. Gentschensteenweg. 12 kinderen onder de 7 jaren. Kunstguano Scheikundige Vetten. Prijs volgens samenstel. (Vraagt Prijscourant.) Zeer voordeelige prijzen van 8 tot 17 fr. de 100 kilogr. volgens inhoud. Nitraat van Soda en andere Grondstoffen tegen den prijs van den dag. Zuivere blauwe aluin. Middels tegen de aardappelplaag en 't zwart der grauen. Vergruizers vermorel tegen lage prijzen. i^aBMEWWWiranimTIHMaWMMMMiBBa fPKULOT, WDIEXD MO* »I ICTU1 TAK LIMBI 79, rue de l'lnetltut, JUMET (bij Charleroi) GDrill/CM (breking, spat)volle genezing van alle DntUSikll breuken Bonder band, voor net leven en in eunige dagen, door de verbeterde methode \an dokior L. Dogniaix, specialist. Verscheidene duizenden zekere genezingen vraagt adressen van vertrouwbare personen sedert 9 jaren genezen. WATERBREUK, ADERBREUKSai'S eenige dagen cn voor hel leven, door de bijzondere methode van doktor L. Dogniaux. MISVORMDE LEDENgum! kwaadaardige knieslijfheid, enz. Dr L. DOGNIA UX. speeiaUst, ontvangt79, nu ie l'Institut, Jumet, Maandags en Woensdags, van t tot S uren. Telefoon US

De Denderbode | 1902 | | pagina 2